כולה כמה טקסטים

farmer

מעשה שהיה: ריי פארמר, הג'נרל מנג'ר של קליוולנד בראונס, שחקן עבר, סקאוט, ועובד מחלקה מקצועית בשתי קבוצות NFL במשך 13 שנים, היה יושב בשנה האחרונה ביציע במשחקי קבוצתו, ולעתים בזמן משחק היה שולח הודעות טקסט לאחד מאנשי צוות האימון בהן היה מחווה דעה מקצועית. עדיין לא ברור אם הודעות הטקסט של פרמר עברו למאמן הראשי.

מבחינת ה-NFL זה לא ממש משנה. אתמול הליגה החליטה שפרמר יורחק לארבע משחקים ללא שכר- כך שבערך רבע מהמשכורת השנתית נוקתה והוא גם לא יוכל לצפות במשחקים באצטדיון- ובנוסף לכך הבראונס נקנסו ב-250 אלף דולר.

לנו, ישראלים ומי שגם חיים את עולם הספורט האירופי, עונש כזה הוא בגדר מדע מדיוני. נסו רק לחשוב מה היה קורה לו הליגות כאן בארץ או ביבשת היו מענישות אנשי מערכת מקצועית או אפילו בעלי קבוצות על "חיווי דעה מקצועית" באמצעות הודעות טקסט בזמן משחק. לאנשים לא היו נשארים ג'ובים ובוודאי שלא כסף.

אני אוהב את העונש שה-NFL השיתה משתי סיבות עיקריות:

1. הוא שומר על "הפרדת רשויות" מקודשת בין צוות האימון לצוות הניהול המקצועי. ג'נרל מנג'ר יכול להחליט כל מה שהוא רוצה במהלך השבוע, אבל בזמן משחק רק המאמן ועוזריו קובעים מי ישחק ולמה. אולי זה גם מה שקרה בקליוולנד, אבל הליגה אפילו לא מוכנה לשמוע על כל ניסיון להשפיע על המאמן.

2. כדי לתת עונש כזה צריך הוכחות לכך שנעשה דבר עבירה. כדי להשיג הוכחות צריך לחקור. ה-NFL, ובכלל ליגות הספורט בארה"ב כולל המכללות כמובן, חוקרות את הנעשה בתוכן כל הזמן. זה לא אומר שהן מוצאות הכל, אבל הן מוצאות לא מעט. ובעיקר: חקירות כאלה, שעולות מיליונים רבים של דולרים ואף מעבר לכך, מפחיתות באופן משמעותי את כמות העבירות. אצלנו איש לא חוקר ואיש לא יודע. עבירות, חמורות בהרבה מזו שנעשתה בקליוולנד, נעשות כל הזמן- וכך הספורט שלנו נראה במרבית הזמן: מושחת, לא הוגן, רקוב, לא טוב; בעוד הספורט בארצות הברית נראה כפי שהוא נראה.

אימפריות של כדורגל ישראלי
המשחק הנהדר מול בלגיה

35 Comments

ניינר 31 במרץ 2015

מה רצית להגיד שעוד לא ידענו?

יואב בורוביץ׳ 31 במרץ 2015

האמת- שום דבר. ובכל זאת- חשבתי שחשוב להאיר את הנקודות הללו.

אריאל גרייזס 31 במרץ 2015

בעקרון אני מסכים איתך, אם כי קשה להגיד שה-NFL היא בדיוק מופת לחקירות מוצלחות. כשריי רייס נתן בוקס לחברה שלו הם הצניעו את העניין עד שלא היתה להם ברירה, למרות שזאת לא היתה בעיה מבחינתם להשיג את הקלטת שבה רואים שהוא נותן לה אגרוף. החקירה בנושא של הפטריוטס עם הכדורים הכביכול לא מנופחים נמשכת כבר איזה חודשיים וחצי ואין לה סוף באופק.
גם בהקשר של ההפרדה המקצועית, יש דברים שנעשים ברבים ואף אחד לא עושה כלום לגביהם. ההתערבות של בעלי מועדונים כמו ג'רי ג'ונס וסניידר ואל דיוויס בזמנו בהחלטות המקצועיות היא ידועה לכולם ולא נעשה שום דבר בהקשר הזה. קליבלנד היא קצת שעיר לעזאזל וקצת קבוצה טיפשה שמצליחה ליפול בכל פינה אפשרית

אלעד 31 במרץ 2015

רק לי עולה בראש התמונה של שמעון מזרחי יושב על המזכירות?

אריאל גרייזס 31 במרץ 2015

לכולנו..

אריק האדום 31 במרץ 2015

מזרחי עצמו הוא עיקרון הפרדת הרשויות. לכן העיקרון לא חל על עצמו

ירושלמי 31 במרץ 2015

רק אני לא מבין למה זה כ"כ נורא?
זה לא שהוא ישב בחדר סגור עם המאמן ואמר לו: קורצקי, או שאתה מעלה את לידור כהן ודני פרדה או שאתה בחוץ.
כל עוד האסאמסים שלו היו בגדר חוות דעת אישית ולא הוכח שצוות האימון נדרש למלא אחר אותן הוראות/תובנות אני לא רואה עם זה בעיה.
מה השלב הבא? יאשימו את המעסה כי הוא אמר "בוקר טוב" לשחקנים וזה פגע בהכנה הטקטית של המאמן?

רועי 31 במרץ 2015

לא הבנת,
זה עוד פוסט שנועד להראות כמה אנחנו אפסים, לעומת העצמת כל דבר שאמריקאי.

אריאל גרייזס 31 במרץ 2015

מדובר בכמויות גדולות של הודעות שבהם המנג'ר תהה על החלפות של שחקנים, שימוש בשחקנים מסוימים והרצה של מהלכים. תחשוב על מאמן שמנסה לאמן קבוצה ויושב לו המנהל מעליו וכל שניה אומר לו – למה עשית ככה ולמה ככה ואולי תחליף את זה בהוא.
זה נכון שבעולם של שמעון מזרחי זה נראה הגיוני, או בעולם שבו דיוויד בלאט שולח הודעות לפיני גרשון על הוראות טקטיות – אבל זה ממש לא ככה.

גיל שלי 31 במרץ 2015

מעניין, לפי ההצלחה שלו כג'נרל מנג'ר בקליבלנד, לא הייתי שם יותר מדי משקל על הטקסטים שלו בנושאים הקשורים לפוטבול, בכל זאת בחר את ג'וני פוטבול

יואב בורוביץ׳ 31 במרץ 2015

ועל זה הרכב לכתוב- על היכולת של הקוורטרבק הראשון בובי הוייר, ועל כך שאולי צריך לקדם את מאנזל

רועי 31 במרץ 2015

מקסים בעיני שאתה ובורוביץ מביאים דוגמא, מארה"ב, שלא קיימת ברמה הזו שתיארת אפילו לא אצל שמעון מזרחי,
ואז אומרים שאצלם הכל נפלא כי הנה הענישו אותו. ובישראל הכל חרא.
כמה מקרים כאלה יש שם שלא חוקרים ?

בלאנקו 31 במרץ 2015

גם אני מצטרף ללא מבינים.
אפשר בבקשה הסבר מה כל כך נורא בזה ולמה זה עניין של הליגה אם קבוצות מתנהלות לא נכון?
זה נקבע בחוקת ה- NFL שחייבת להיות הפרדת תפקידים כזאת?

אריאל גרייזס 31 במרץ 2015

כן ולא. יש איסור בחוקת ה-NFL על שימוש באביזרים אלקטרונים על הסיידליינס

באבא ימים 31 במרץ 2015

עכשיו אני מבולבל:

א. האם העונש הוא שימוש במכשירים אלקטרונים או על הפרת עקרון הפרדת הרשויות?

ב. איך יכול להיות איסור על שימוש במכשירים אלקטרונים על הסיידליינס? הרי כל המשחק הזה מנוהל באמצעות מכשירים אלקטרוניים על הסיידליינס.

גיל 31 במרץ 2015

ההפרה היא על שיחה בין הGM או הבעלים למאמן בזמן משחק. בלי קשר יש גם איסור על שימוש בטלפונים בזמן המשחק ככה ששחקנים לא ישלחו הודעות בטוויטר ושאר צרות. מותר להשתמש באייפדים ומכשירים אחרים שלא מחוברים לאיזה רשת אלחוטית עד כמה שאני מבין כדי להסתכל על המהלכים.

גיל 31 במרץ 2015

זה לא נורא אבל זה לא חוקי, זה הכל. לא משנה כמה החוק מטומטם ברגע שהוא קיים וכולם יודעים אותו אתה לא יכול להפר אותו.

רוג'רס אהרון 31 במרץ 2015

אחחח תמיד אפשר לסמוך על הקליבלנד בראונס.

מתי כבר ספטמבר?
חיינו אינם חיים.
ממלכתי תמורת משחק פרה סיסון,אימון פתוח,קומביין משו

משה 31 במרץ 2015

הליגה הזו, שהיא אות ומופת ואור לגויים זו אותה ליגה שסביב האלופה שלה יש עננה בגלל ההתנהלות שלה בנושא הכדורים הלא מנופחים ועד עכשיו לא באמת התקבלו תוצאות החקירה ?
לדעתי זו שוב הוכחה שקל להיות חכם על קטנים, למעוך את קליבלנד זה נחמד, זה מעביר מסר של ניקיון ולא באמת טומן בחובו התמודדות עם שוק גדול או קבוצה חזקה שינסו לבעוט חזרה.

Yinon Yavor 31 במרץ 2015

סליחה?!?!?

אם אני המנהל המקצועי (מקצועי!!!) – אסור לי להגיד משהו מקצועי (!!!) למאמן, שהוא פונקציה שעובדת תחתיי ולחלוטין תחת אחריותי?!?!
סליחה על ההתנשאות, אבל יש כאן חוסר הבנה בסיסי של ההיררכיה, והחוק הזה פשוט מטומטם.
מבחינתי, הבעלים קובע הכל, כי זה העסק שלו. אם הוא בוחר להתערב מקצועית, זה כנראה לא חכם מצידו, אבל זו זכותו. אם ה-GM (שמונה על ידי הבעלים ומינה את המאמן) בוחר להתערב מקצועית, זה אולי לא חכם אבל זו לגמרי זכותו – הוא אחראי על כל הצד המקצועי, על כולו!! אם המאמן מוכן שיתערבו לו בהחלטות על הסיידליין, זו בעיה שלו ושיתפטר אם זה לא נראה לו. ההתערבות הזו מצד הליגה הזויה במקרה הטוב ומקוממת במקרה הרע.
(ואם שכחתי בהיררכיה איזה נשיא קבוצה או משהו, אתם יכולים להוסיף לבד במקום המתאים)

צור שפי 31 במרץ 2015

כמי שנמנה על המספר הגדל של "לא מבינים" כאן אני מניח שהמגבלות אותן הפר פארמר מבטאות את התרבות האמריקאית בכלל ואת תרבות הספורט שם בפרט. מכיוון שאני ממש ממש לא מכיר את התרבות הזו אין לי שום יומרה להתייחס אליה ערכית – מה שטוב להם טוב להם ומה שטוב לנו טוב לנו. לי אין בעיה עם שמעון מזרחי, יענקל'ה שחר, ג'קי בן זקן ועוד ועוד "גדוילים" שיושבים למאמנים שלהם על הראש ונותנים עצות. ככה זה אצלנו וקוזי פן טוטי. אגב, נראה שלפחות לתוצר מוצלח אחד של תרבות הספורט האמריקאית זה לא כל כך הפריע – איזה דיוויד בלאט אחד.

גיל 31 במרץ 2015

אומרים שהGM מכסה על הבעלים שהוא זה ששלח את הטקסטים. מי שעשה את זה הוא אידיוט כי הוא הפר את החוק למרות שלא חושב שיש לזה איזה שהוא יתרון מקצועי. מה שכן, הNFL מאוד טובים בלחקור דברים שנוח להם והם בטח לא מופת לחקירות אובייקטיביות.

גיל 31 במרץ 2015

ואגב, אותה ליגה מקצועית מסרבת לשים מצלמות בגול ליין בגלל שזה יקר מדי!

ירח אדום 31 במרץ 2015

בריאן הוייר לא בובי…
ועם כל אהבתי העצומה לפוטבול נראה לי שהליגה הגזימה:אם הוא בעל תפקיד בקבוצה אסור לו לייעץ בזמן משחק?
אם מישהו מהצוות המקצועי לא מסכים לזה הדיונים על כך צריכים להתקיים בתוך הקבוצה לא?

גיל 31 במרץ 2015

זה לא עניין של הגזמה אלא של חוק. יש חוקים שלא מאפשרים לשחקנים לדבר עם המאמן שלהם אחרי העונה או שחקן שנבחר בדראפט לא יכול להגיע למתחם האימונים של הקבוצה. זה נראה על פניו טיפשי אבל יש הגיון מאחוריהם כדי לשמור על שיוויוניות בין הקבוצות.

Amir A 31 במרץ 2015

יש בחוק הזה גם הגיון מבחינת שמירה על מעמד המאמן אל מול השחקנים. מספיק לראות מה RG3 עשה לשנאהאן כשהוא הרגיש שיש לו גב של הבעלים כדי לדמיין מה שחקנים יעשו למאמן במהלך המשחק אם הם ירגישו שהמנג'ר/בעלים הם הקובעים גם במהלך משחקים.

גיל 31 במרץ 2015

החוקים שהזכרתי נועדו להגן על השחקנים. גם יש הקלות בכמות האימונים שהם צריכים לעשות והאם זה אימון עם מגע מלא או לא.

דורפן 31 במרץ 2015

בורוביץ׳ – במשטר האפרטהייד הייתה מערכת צדק למופת. באמיתי. אם היה סכסוך אזרחי רגיל או משפט פלילי רגיל הוא התנהל בצדק כמו כל מדינה מערבית. אפילו אם המשפט היה בין לבן לשחור. רק הבסיס של כל השיטה היה פשע נגד האנושות.

אז ספורט המכללות יכול לחקור הכל. אבל בסופו של דבר הוא עסק כלכלי שבנוי על ניצול אנשים כמעט בחינם.

אלון 31 במרץ 2015

כמעט 100 אחוז מהספורטאים לא הופכים למקצוענים אבל מקבלים מלגות שיכולות להגיע למאות אלפים. יש הרבה בעיות שדורשות תיקון בספורט מכללות אבל זו לא אחת מהן.
מה עוד שרוב מחלקות האתלטיקה רק מפסידות כסף.

דורפן 31 במרץ 2015

הרדיפה של ספורטאים שאתה עושה מהם הרבה כסף על כך קיבלו פיצה חינם היא בעיה עצומה.

אלון 31 במרץ 2015

זה יותר גרוע מזה. בעיה יותר גדולה היא שחקנים שאתה עושה עליהם כסף, משחקים 4 שנים והם מסיימים ברמה של ילד בחטיבת ביניים ואז אתה זורק אותם לעולם בלי כלים להתמודד.
ובכל זאת אלפי הספורטאים שמסיימים כל שנה אחרי שקיבלו מלגות של מאות אלפים יחלקו עלייך שהיה ניצול.

גיל 31 במרץ 2015

נכון. אני אישית לא חושב שמגיע להם בהכרח הרבה כסף אבל הרדיפות אחריהן גובלות בהתעמרות. אסור להם למשל לעבוד בקיץ מה שהרבה סטודנטים עושים ככה שלא רק שהם לא מרוויחים אלא גם הכנסה רגילה נמנעת מהם.

יואב בורוביץ׳ 31 במרץ 2015

כל כך לא מסכים. 99% מספורטאי המכללות- אולי קצת פחות- לא מכניסים כסף למכללות. וזה בזמן ש(כמעט) כולם מקבלים מלגה. אני נגד תשלום לספורטאי מכללות. כל אחד יכול לוותר על המכללה וללכת לשחק באירופה (כדורסל), או כמקצוען באמריקה (בייסבול, הוקי) כאשר רק עם שחקני הפוטבול יש קצת בעיה (אין להם ממש ליגה אלטרנטיבית למרות שיש את ה-CFL, שמשתכרים בו מעט יחסית- אבל עדיין מספיק לנערים בני 18-20).

No ONE 31 במרץ 2015

אין פה שום קשר לשום עניין מקצועי , ומה מותר ל GM להורות למאמן במהלך משחק ,אימון או ישיבה
מדובר פה על חוק של ה NFL שלשום בעל תפקיד בקבוצה(שחקן,מאמן,אפסנאי,GM) אסור לשלוח הודעות טקסט או טוויטר במהלך משחק
שחקנים נענשו על זה בעבר וה NFL מנסה להראות שגם בעלי תפקידים יותר בכירים נענשים על זה באותה מידה

ניינר 31 במרץ 2015

והפאלקונס חטפו בחירת דראפט פלוס קנס ועונש לג'נרל מנג'ר על כך שהשמיעו קולות של קהל במערכת ההגברה. השתן עלה לראש לאנשים בפארק אבניו

Comments closed