קצת על המודל הבלגי

belgium

תכננתי לכתוב להיום פוסט על פלא הכדורגל הבלגי, ובעיקר על תוצאות פיתוח הכשרון במדינה בעשור האחרון, ועל איך זה יכול להיות שעד היום לא קראתי על כך כתבות בעיתונות הישראלית, ואז מגיח היום עוזי דן (עזי בדהבאזר) ומשגר כתבה נפלאה בדיוק על הנושא.

אז מיותר שאמנה את הרשימה הכל כך ארוכה של העילויים שטיפחו שם בעשור האחרון. ובכל זאת, הכמות היא היסטרית. וזאת בזמן שבמרבית מדינות אירופה, ואולי בכלל בעולם, מטפחים משמעותית פחות כשרונות מאשר בעבר. לראייה, איטליה, סקנדינביה, בריטניה הגדולה (שאינה אנגליה), הולנד ואפילו צרפת.

ובבלגיה- בדיוק ההיפך! מטפחים הרבה יותר טאלנטים מאשר בעבר, כולל שנות ה-80 שבהן זכתה הנבחרת בהצלחות גדולות.

עד היום לא ראינו יותר מדי איך טיפוח הכשרונות הפנטסטי וההמוני לוקח את הנבחרת לגבהים. אבל זה צפוי לקרות. מבחינתי בלגיה כיום אפילו אינה אנדרדוגית כאשר היא מתמודדת נגד נבחרת גרמניה אלופת העולם- וזאת משום שבלגיה הצמיחה בעשור האחרון אפילו יותר טאלנטים מהגרמנים, שבעצמם הצמיחו לא מעט. זה לא אומר שבלגיה בהכרח תזכה ביורו הקרוב. אבל היא בהחלט בין שלוש-ארבע הפייבוריטיות.

עכשיו רק מעניין אותי לדעת מה עושים האנשים שאמונים על פיתוח הכשרונות בישראל- הן בהתאחדות והן במועדונים- כדי ללמוד במקצת וליישם במקצת מהקורה בבלגיה. על זה עוד לא קראתי כתבה. ואני בספק גדול אם משהו נעשה.

הימור להערב: 1- 3 לאורחים.

המשחק הנהדר מול בלגיה
כשזה מאוחר מדי

21 Comments

ק. 31 במרץ 2015

דבר ראשון – סחתיין על קצב הפוסטים בשבוע האחרון.
דבר שני – בגרמניה עדיין ייצרו בעשור האחרון הרבה יותר כשרונות מבלגיה, אבל אין ספק שמלבד גרמניה וספרד (שיש לכל אחת חוליות קישור לשלוש נבחרות טופ 10 באירופה), זו המדינה הבולטת במגמת העלייה בייצור הכשרונות.
מה שמאפיין את הבלגים, גם אם בטווח הקצר לא תהיה הצלחה מסחררת לנבחרת, הוא הפיזור של שחקני העל (או דרגה מתחת) בכל העמדות במגרש (למשלשדרה מרכזית של קורטוואה-קומפני-ויטסל-פלאיני-הזאר-לוקאקו/דה ברוינה), מה שיוצר נבחרת מאד מאוזנת בפוטנציה

אהד 31 במרץ 2015

אני מנצל את הפוסט כדי להעלות נושא שמעניין אותי: בעיית המגנים.
הבעיה של בלגיה (הלוואי עלינו בעיה כזו) היא בעמדת המגנים. זו אותה הבעיה שיש גם בדור הנוכחי בגרמניה (פיליפ לאהם הוא לא בן הדור הנוכחי), כאשר המאמן אפילו העדיף להציב את הבלם מוסטפי בעמדת המגן הימני. גם ברוב הקבוצות הבכירות יש בעיית מגנים. השאלה היא למה?

אלכס דוקורסקי 31 במרץ 2015

אולי כי המגן המודרני צריך להיות מסוגל לבצע פעולות רבות במהירות ובדיוק רב: הובלת כדור, מסירה, הגבהה וכמובן גם שמירה והגנה. מעבר לזה, חייב להיות בעל כושר גופני גבוה מאוד. עליו להיות מהיר אך גם בעל סבולת גבוהה כדי לעלות ולרדת כל הזמן.
לא קל למצוא כאלה…

D! פה ועכשיו 31 במרץ 2015

אני חושב גם שכשרונות (של שליטה והובלת כדור ושאר דברים שהזכרת) נוטים בד"כ לפנות או להיות מופנים בגילאים צעירים לעמדות אחרות. גם הסבה בגיל מאוחר לא תתן את מה ששנים באותה עמדה נותנים.

למשל צ'אן של ליברפול. עדיין מאד צעיר (21) שחקן של הקישור המרכזי. הוא נותן עונה יפה מאד בתור בלם שלישי/מגן ימני אבל הגישה שלו לכדור ולעמידה לוקה בחסר בעבור מגן.

כסיפוביץ 31 במרץ 2015

התפקיד הקשה ביותר שיש היום במגרש.
מגן מודרני הוא כבר מזמן לא מגן.
הוא איש כל יכול והוא חייב לעמוד בסטנדרטים גבוהים גם בהגנה וגם בהתקפה.

עדי אבני 31 במרץ 2015

בעיית המגנים היא בעיה כלל עולמית, גם בגלל הדברים שכתב אלכס וגם בגלל סיבות נוספות:
א. את המגנים תמיד שופטים לחומרה יותר מאשר שחקנים אחרים. מצפים מהם להגן כמו טובי הבלמים ולתקוף כמו טובי שחקני האגף. אין דרישה כזאת מאף שחקן אחר בכדורגל המודרני.
ב. הם קרובים מאוד פיזית לקהל. זאת, יחד עם הסיבה הראשונה, היא אולי הסיבה שברוב הקבוצות ולאורך רוב תקופות הזמן השחקן השנוא ביותר ע"י אוהדי קבוצתו היה מגן.
ג. הרבה יותר קל ללמד שחקן כשרוני הגנה בכדי להפוך אותו למגן מאשר ללמד שחקן הגנה כשרון, אבל רוב שחקני ההתקפה יעדיפו לשחק כשחקני התקפה משום ששחקני התקפה מרוויחים הרבה יותר, גם אם זה אומר שהם צריכים לרדת ברמת הקבוצה בה הם ישחקו

אהד 1 באפריל 2015

עם חלק מהתשובות אני מסכים, אבל עדיין הייתי מצפה שיהיו קצת יותר מגנים ברמת החואנפראן.
במיוחד כשאנחנו שומעים על זה שדנילו נמכר לריאל ב-31 מיליון יורו.

עזי 31 במרץ 2015

תודה יואב

יואב בורוביץ׳ 31 במרץ 2015

בכיף- תודה על הכתבה

מתן גילור 31 במרץ 2015

אני בכלל לא בטוח שהקישור/התקפה של בליגה עדיפים על קראמר, חדירה, גונדוגאן, בלארבי, פודולסקי (דרקסלר) וגומז. למותר לציין שאף אחד מהם לא פתח במשחקה האחרון של נבחרת גרמניה.

הסיבה שלמגנים יש בעיות עם הקהל נעוצה בהרגלם לזרוק על האוהדים משענות :)

גיל 31 במרץ 2015

מה שעזי מתאר שנעשה בבלגיה זה מדע בדיוני ביחס למה שקורה בארץ ולא רק בספורט. אתה רואה איזושהיא תוכנית ארוכת טווח שנותנים לאנשים לעבוד לאורך עשור עד שיראה תוצאות? הספורט זה רק דוגמא אחת אבל בכל תחום אחר חוץ אולי מהבטחוני אין שום מחשבה לטווח הארוך.

נועם 31 במרץ 2015

אבל זה כי מיטב המוחות בארץ משתייכים לתחום הבטחוני, דבר שקצת (קצת הרבה, למען האמת) קשה לומר אותו על הספורט…

עזי 31 במרץ 2015

כאמור היתה ביקורת רבה על סאבלון כשהנבחרות לא הצליחו, גם שם זה לא עבר בלי טרוניות

גיל 31 במרץ 2015

אבל נתנו לו להמשיך ולא שינו מדיניות כל שנתיים כפי שעושים בארץ.

איאן ראש 31 במרץ 2015

ומה עם שר ספורט ויו"ר התאחדות שהם ספורטאים לשעבר ולא עסקנים?

יוסי מהאבטיחים 31 במרץ 2015

יואב- קצת אוף טופיק, אבל אני מצפה ממך לפוסט נוקב שכותרתו "תיפול כבר!!", ובמרכזו דיון בין פרשן שמשתולל כי הכוכב של הנבחרת לא צלל, והשדר שמנסה להסביר שווינר ממשיך קדימה ולא עושה הצגות למצלמה

יואב בורוביץ׳ 31 במרץ 2015

אמרת הכל

עזי 1 באפריל 2015

כשהכוכב גם הגיב בתפיסת מבושיו של קומפאני ואף אחד לא מדבר על זה

επτά 1 באפריל 2015

הבלגים קצת נופחו. אין ספק שהעבודה שנעשתה שם בעשר השנים האחרונות נהדרת ומעידה על תוכנית מסודרת בעלת מטרות וכו' – אבל יש נטייה להסחף בהקשר שלהם וזה נובע מהתפיסה הכללית כלפי הנבחרת הזאת. לבלגיה אין עבר עשיר כמו לכמה מהאימפריות ולכן כל כישרון שצומח שם איכשהו נתפס בתודעה בתור משהו מיוחד, בעוד שכישרון בסדר גודל זהה ממדינה כמו צרפת, גרמניה או ברזיל לא ירשם בתודעה במידה זהה לבלגי. יש גם את האפקט שמתקבל מהעובדה שרוב הכישרונות הבלגים משחקים בפרמיירליג מה שמגביר בעשרות מונים את ההייפ סביבם ואת התפיסה לגבי האיכות שלהם.

אנחנו נוטים לבחון כישרונות ואיכות סגלים ביחס למעמד ההיסטורי של אותה מדינה ולא ביחס לסטנדרט העולמי הכללי בהווה וזה מעוות תפיסות. ברזיל נמצאת במצב פחות טוב היסטורית, בעוד שבלגיה מחזיקה בדור זהב במונחים היסטוריים שלה. האינסטינקט שמתקבל הוא "בלגיה: WOW!" ו-"ברזיל: סביר ולא יותר!", אבל אם באמת בוחנים את הסגלים, אני חושב שברזיל עדיפה על בלגיה בכמעט כל עמדה פרט לזאת של השוער. וזאת סתם דוגמה.

ברור שההצלחה הגדולה פה היא עצם העובדה שבלגיה מייצרת מספיק כישרונות באומה של כמה מיליונים על מנת להיכנס בכלל לדיון מול אימפריה היסטורית בעלת אוכלוסיה של 200 מיליון. אבל עדיין – בלגיה לא מייצרת יותר כישרונות (אבסולוטית) מנבחרות כמו ברזיל, ספרד, גרמניה, צרפת וארגנטינה. אני גם לא בטוח אם הם מייצרים יותר כישרונות מאיטליה, אנגליה והולנד.

επτά 1 באפריל 2015

ושכחתי – קרואטיה.

no propaganda 2 באפריל 2015

הייתה הכתבה הזאת בקיץ על המודל הבלגי:
http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3633736,00.html

Comments closed