על העונה שמצפה למכבי

zahavi

קשה מאוד לדון בכדורגל בכלים רציונליים/שכלתניים/אינטיליגנטים. קשה מאוד להגדיר הצלחה בכדורגל. הצלחה היא תארים? הצלחה היא רווח כלכלי? הצלחה היא שילוב כלשהו בין השניים? הצלחה היא לא להפסיד הון עתק?

בשנים האחרונות מיץ' גולדהאר מפסיד הון עתק – עשרות רבות של מיליוני שקלים מדי שנה – אך קשה לא להגדיר את התקופה הזו של גולדהאר במכבי תל אביב כהצלחה גדולה.

שלוש אליפויות, טרבל אחד, קמפיין טוב בליגה האירופית, שינוי תרבות ארגונית. מנגד, חילופי מאמנים מדי שנה (ולפעמים אפילו יותר מאחד בשנה, ראה מקרה אוסקר-פאקו אשתקד), חוסר יכולת לפתח כשרון מבית בקבוצה הבוגרת, ריבוי זרים לא מוצלחים, וכאמור – כל ההישגים הושגו בכסף רב, הרבה מעבר מה שיריבותיה של מכבי בישראל מסוגלות להשקיע. מצד שני, לפני גולדהאר היו שנים רבות מאוד של כסף עצום, גם אם פחות מבתקופת גולדהאר, ועדיין מכבי לא הגיעה לכלום.

הייתי אומר שההישג הגדול ביותר של גולדהאר הוא ניקוי מכבי באופן מוחלט מעידן אבי נמני. זה אפילו חשוב יותר מהאליפויות.

כמובן שגם ג'ורדי קרויף הוא הצלחה גדולה; וגם המאמנים שג'ורדי הביא כולם היו מוצלחים. ועל המגרש: ההצלחה הגדולה מכולם היא כמובן ערן זהבי.

אודה ואתוודה שבמשך שנים התקשיתי לראות בזהבי את העילוי הגדול. לא מזהה אצלו טכניקה כבירה. לא ראיתי אותו עושה דברים בלתי ייאמנו בזירה הבינלאומית (גם כשל בפאלרמו, לא מאריות הכדורגל האירופי). כמובן שגם בנבחרת הוא לא עשה כמעט דבר. מנגד, מה שזהבי עושה בליגת העל בישראל זה יותר מכל שחקן אחר בדור האחרון, וגם יותר מענקים רבים מדורות קודמים. ובנוסף, היו לזהבי כמה רגעי ענק גם בזירה האירופית, בעיקר שערים ענקיים גם אם באו על רקע יכולת לא מדהימה.

אבל מי שיצפה לראות מזהבי יכולת מדהימה, יפספס את מהותו ואת גדולתו. הרי גדולתו היא לעשות את הדברים הכי חשובים דווקא שלא על רקע של יכולת אדירה. זהבי שחקן של רגעים גדולים, שערים גדולים, כסף גדול.

וזה אולי הדבר החשוב ביותר. מדוע "אולי"? כיוון שבכדורגל אנחנו עדיין מתרשמים בראש ובראשונה מיכולת טכנית. אין שחקנים עצומים בלי יכולת טכנית עצומה (ואם יש, הם נדירים ביותר). לכן ערן זהבי כל כך יוצא דופן. ודווקא על רקע הדברים האלה, צריך לומר שגם היכולת הטכנית של זהבי היא אנדרייטד. זה לא שהאיש נגר. למשל, המסירה שלו ליצחקי בשער שהחזיר את מכבי לחיים במצב של פיגור 2-0 בבית מול פלזן מבחינתי היה רגע הגאונות הבולט שלו בשני המשחקים. זו מסירה שהייתה ניצבת בגאון עם המסירות הגדולות של ברקוביץ'. בנוסף לכך כמובן, זהבי עושה הכל מהר ובנגיעה – פעולות שמצריכות טכניקה גבוהה – וגם היכולת להשתחרר משמירה ולפתוח לשטח פנוי מעידות על אינטיליגנציה והבנת משחק גבוהה.

אבל מעל הכל זו היכולת הייחודית לעשות את המהלך הגדול ברגע הגדול (ובעיקר, לכבוש הרבה מאוד שערים) – היא שמייחדת את זהבי והופכת אותו לדבר המיוחד ביותר של מכבי תל אביב.

*

זה דבר כל כך מעצבן שמכבי שוב מגרילה את באזל, בפעם השלישית בשנתיים האחרונות. אני חושב שאופ"א צריכה לעשות משהו נגד הדברים האלה. זה כל כך מוריד מהעניין ומהכיף שנמנע מאוהדי כדורגל רבים, שמבחינתם כל העניין הזה של אירופה הוא חגיגה גדולה ומרגשת, לראות את אותה קבוצה יריבה בפעם השלישית ובכך לא לראות כל כך הרבה אופציות אחרות כיריבות, מעניינות ובעיקר חדשות יותר.

מבחינת מכבי, באזל היא יריבה גרועה גם בהיבט המקצועי. מדובר ככל הנראה בקבוצה חזקה ממכבי (גם לאחר עידן פאולו סוזה והמאמן המוצלח שלפניו, מוראט יאקין). אם מכבי מפסידה לבאזל, נגזר עליה שוב לא להעפיל לליגת האלופות, המטרה העליונה במטרה מבחינת גולדהאר (אגב, שמתם לב שהוא לא הגיע למשחקים נגד פלזן או למשחק החוץ, או לפחות לא פורסם שהוא הגיע. אני לא יודע אם זה סממן מדאיג, כי אנחנו מכירים את זה גם מהעבר. אבל בכל זאת זה מעלה תהיות, ואולי קצת מדאיג, שבעל הבית לא בא למשחקים הכי חשובים של קבוצתו במשך השנה. האם גולדהאר יסכים להפסיד עשרות מיליונים מדי שנה בקבוצה שהוא אפילו לא מגיע למשחקיה הגדולים? העובדה שגולדהאר כמעט לא שם כסף גדול בפגרה האחרונה, לאחר זכייה בטרבל, יכולה לרמז על משהו, למרות שלא הייתי ממהר למסקנות).

אז אם מכבי לא עוברת את באזל ותיאלץ להסתפק בליגה האירופית, מפעל רווי מדי בקבוצות ובשלבים וכזה שלא הצליח ליצור עניין כבר לא מעט שנים, ובליגה הישראלית – האם זה מספיק כדי להצדיק את ההשקעה הכלכלית הענקית בקבוצה? מכבי היא קבוצה שמבחינת תקציב וסדר גודל מקצועי וקהל יכולה וצריכה לשחק בצ'מפיונס ליג. לא צריך להסתכל על זה כחלום מעבר לדמיון. ואגב, היא מסוגלת גם לעבור את באזל (למרות שהיא אנדרדוג). מול פלזן – אני למשל חשבתי שהיא פייבוריטית (כתבתי את זה בפייסבוק לפני המשחק הראשון, ולפי שיחות שלי עם הרבה אנשים הבנתי שאני לגמרי בעמדת מיעוט).

אז מכבי עברה את פלזן, ובצורה מרגשת ויפה, אבל לא צריך לצאת מפרופורציות בהתלהבות. מכבי לא שיחקה מרשים נגד הצ'כים. היא גם ממש לא שיחקה מרשים נגד המאלטזים בשלב המוקדם. מכבי לדעתי צריכה לפחות עוד שניים-שלושה שחקנים טובים כדי להשתפר משמעותית. האם יגיעו השחקנים הטובים הללו? ספק. ואגב, אני חושב שמכבי צריכה אותם גם כדי לזכות באליפות בישראל. כי מכבי כפי שהיא נראית כעת לדעתי לא פייבוריטית לזכייה באליפות. קצת קשה לי לומר מי כן פייבוריטית. את מכבי חיפה איני מכיר מספיק טוב וגם לא את הפועל תל אביב (ספק אם היא קונטנדרית אמיתית). אך לצדן יש גם את הפועל באר שבע, קבוצה עם לא פחות כוכבים ממכבי נכון להיום. כשמוסיפים למשוואה את העובדה שמכבי תבזבז לא מעט משאבים באירופה, אז אפילו מתחזקת התחושה שלי, שעוד הייתה לפני הניצחון מול פלזן, שמכבי העונה לא תזכה באליפות.

אגב, אני אהיה שמח מאוד שזה יקרה. ראשית, כי לא כיף שרק הכסף הגדול מנצח. שנית, כי צריך תחרות ועוד קבוצות שזוכות באליפות.

וגם: אני מרגיש שעושים אובר-אידיאליזציה למכבי של עידן גולדהאר-קרויף. לא מעט מזה בצדק (אני גדול התומכים של ניהול מקצועי ושל מאמנים זרים, למרות שאני חושב שצריך מאמנים זרים בעיקר במחלקות הנוער). בכל מקרה, יהיה נחמד מאוד אם הבלון הזה של גולדהאר-קרויף קצת יתפוצץ.

אני צופה שזה יקרה השנה. למרות הניצחון המרשים על פלזן, שגם הוא היה מרשים יותר באופן בו הושג מאשר בכדורגל שהשיג אותו.

 

מה שרציתי לדעת על מכבי חיפה ולמדתי ממכבי תל אביב
התחזית: צ'ך והגאנרס אלופים

37 Comments

שגיא 7 באוגוסט 2015

פרימו של דה באזר.

בני תבורי 7 באוגוסט 2015

תגובה מכוערת וילדותית. תגיב לגופו של עניין.

49ers 7 באוגוסט 2015

מדוע אתה מתפלא?
יש כאן שורת מגיבים שנהנים לרדת על כותבים מסויימים, בראשם בורוביץ ודורפן.
הם רק לא שמים לב שבתגובותיהם המעליבות/בזויות/מזלזלות הם משווים את עצמם לרמת הכותב (לתפיסתם כמובן, לפי רוח התגובה).
חבל שנותנים במה לתגובות כאלו..

שגיא 7 באוגוסט 2015

אתה צודק. אני מתנצל בפני יואב ובפני שאר הקוראים על התגובה המיותרת שלי.

יוסי 7 באוגוסט 2015

ישראלי נדיר שמודה בטעותו ומתנצל.

יואב 7 באוגוסט 2015

ערן לא עולה כסף למכבי. הוא מכניס כסף.
מיטש פה לעוד הרבה מאד זמן. לפחות עד שהאיצטדיון יבנה.
הליגה האירופאית מעולה למכבי מבחינת אפשרות לייצר ניקוד, כסף וניהול הסגל העמוק.
מכבי, מהר מידי באבולוציה שלה, הגיעה לסיטואציה שחורף אירופאי הוא מאסט בשבילה.
ובאמת לא הבנתי-מיטש יורדי זה בלון אבל אתה בעד זרים בשדרת הניהול והאימון. אתה ממש מוזר בורוביץ.

יואב בורוביץ׳ 7 באוגוסט 2015

אני לא כל כך אוהב את הסגידה המוגזמת לגולדהאר ולקרויף (למרות שמגיע להם לא מעט קרדיט). אבל מה שיותר מפריע לי, זה שהמועדון הכי עשיר יזכה בכל שנה. וחוץ מזה, אני גם חושב שג'ורדי עושה לא מעט טעויות (למרות שבגדול, הוא הביא הרבה יותר תועלת מנזק). שורה תחתונה: אשמח אם קבוצה אחרת תזכה באליפות (ולא אהיה עצוב במיוחד אם מכבי תזכה, למרות שאין לי הרגשה שהיא תזכה).

יואב 7 באוגוסט 2015

זה תמיד חשבון ההצלחות מינוס הכשלונות.
אני חושב שבכדורגל, חמישים אחוז הצלחה בסך כל ההחלטות(בטח ברכש)-זה אחוז גבוה.

יוסי 7 באוגוסט 2015

בתור אוהד מכבי אני לא רואה מהקבוצה איכויות מרשימות בהתקפה. ללא זהבי מכבי תתקשה להבקיע, אפילו בליגה, יותר משער למשחק. עם ההגנה שנחלשה ביחס לעונה שעברה (לפחות עד כה), משחקים רבים עלולים להסתיים ללא ניצחון.
אבל……….. זהבי נמצא. לכן אני מעריך שמכבי תיקח אליפות רביעית ברצף, בעיקר כי אין אף קבוצה אחרת.

אורליוס 7 באוגוסט 2015

חברים צר לי לעדכן, אבל באזל 2 נבנית אל מול עיניכם.
הלוואי שיעברו את באזל 1, אבל גם אם לא לדעתי תהיה שנה יפה מאוד באירופה, אולי אפילו יותר משלב אחד אחרי הבתים באירופית…
במקומי אולי ב"ש יתנו פייט השנה, אבל זה לא יספיק, ושנה הבאה המטרה תהיה ליגת האלופות – שלב הבתים, הפעם מוצהר מההתחלה.
כמות הילדים שגדלים היום כאוהדי מכבי מצריכה בניית איצטדיון, וזו מטרה שונה ממטרה ספורטיבית, ופה יש גם אולי הישג כלכלי שיכול להיות למיץ'.
כמובן שהקמת אצטדיון ופיתוח מחלקות נוער, יכולים גם לרשום את מיץ' בספרי ההיסטוריה.
אולי אני נשמע כאחרון האוהדים האופטימיים, אבל פשוט יש פה אפשרויות פנטסטיות מכל כך הרבה בחינות, ונראה לי שמיץ' בעיניין של לנסות להגשים אותן…

יוסי 7 באוגוסט 2015

איך אתה יודע? דיברת איתו?
ברצינות, גם אני אשמח מאוד שהפנטזיה שתיארת תתגשם. יש בישראל פוטנציאל כדורגל עצום, שפשוט מתבזבז בגלל חוסר מקצוענות לאורך שלבי הגדילה של השחקנים.
הישג אמיתי יירשם כאשר ייערכו אימוני כושר אינטנסיביים כבר בגילאים 10-11-12, ולא רק בעיטות לשער והקפצות.

יוסי מהאבטיחים 8 באוגוסט 2015

ילד בגיל 10 צריך להנות לכדורגל, לא לדאוג לסיבולת לב-ריאה

יוסי מהאבטיחים 8 באוגוסט 2015

ילד בגיל 10 צריך להנות מכדורגל, לא לדאוג לסיבולת לב-ריאה

יהושע פרוע 7 באוגוסט 2015

יואב, אני באמת מתקשה להבין – איך אפשר לומר שמכבי לא פייבוריטית שבאמת לא ניתן למנות אף קנדידטית אמיתית אחרת?!?!

למכבי פגמים רבים, אך לדעתי גם מכת פציעות מטורפת (כולל של זהבי) לא תיתן לשום תרחיש אחר מלבד מכבי אלופה שוב (לצערי הרב) לקרות

אסף the kop 7 באוגוסט 2015

מכבי הפכה להיות קבוצת האימון של באזל לקראת ההשתתפות של השווצרים בליגת האלופות.

ניב 8 באוגוסט 2015

לצערנו, אגב ראיתי את ההגרלה ואני כמעט בטוח שברגע ששלפו את הכדור עם השם של מכבי אז אישה שכנראה מייצגת את באזל גלגלה עיניים בייאוש, כנראה שגם להם היו יריבות עדיפות בראש..

אורן השני 7 באוגוסט 2015

זהבי לא כשל בפאלמו אלא לא קיבל יותר מדי הזדמנויות למרות שבהחלט עמד ברמה ואז נפצע. בתור אוהד חיפה הייתי יותר משמח אם היה ממשיך ומצליח באירופה.. אבל קשה שלא לחוש אליו סימפתיה

ערן (המקורי) 8 באוגוסט 2015

אמת

בילבו באגינס 7 באוגוסט 2015

הבעיה היחידה של מכבי היא האצטדיון הקטן והלא מכניס והאמת היא שמכבי תל אביב יכולה תוך כמה שנים למלא אצטדיון של 60 אלף מקומות. כרגע זה נשמע הזוי אבל על פי תקדים סמי עופר , אני חושב שהאוהדים ימלאו כזה אצטדיון . בתל אביב רבתי יש באזור ה4 מיליון תושבים אין שום מניעה למספרים כאלה. ברגע שלצהובים יהיה אצטדיון גדול שייתן הכנסות יפות מכבי יכולה לחשוב על הרמה הגבוהה של אירופה

יוסי 7 באוגוסט 2015

לא בטוח מה ה"רבתי" אצלך, ברדיוס של 30 ק"מ מת"א אין יותר מ-2 מיליון, גם זה המון.
עם זאת, אני לא רואה את מכבי ממלאת אצטדיון ב-60 אלף איש.

30-35 אלף, כן. כמובן שבליגת האלופות זה סיפור אחר, גם אצטדיון של 150,000 יתמלא, אבל כמה משחקים יהיו למכבי בשנה בליגת האלופות? במקרה הטוב ביותר שישה, וגם זה אם היא מגיעה לחצי הגמר, מה שלא יקרה.

מאיר (חדש בשכונה) 8 באוגוסט 2015

אנחנו נוטים להגזים תמיד. אם מחר בשיא הפריחה היה קם איצטדיון של 30 אלף מקומות, אני לא בטוח שבליגה יש למכבי 30 אלף מינויים. הלוואי שכן אבל עשרים זה יותר סביר. ואנחנו בשיא. חיפה זה משהו אחר, שם יש קבוצה אמיתית אחת לכל הצפון שמה לעשות פחות מוצף במה לעשות ולהבדיל מתל אביב שם מדובר בלוקאל פטריוטיות גבוהה כי הרבה מהתל אביבים הם מעין מהגרים פנימיים.

גיסנו 8 באוגוסט 2015

מכבי סולד אאוט מנויים כי יש מלאי מוגבל מאוד.
מה לא בסדר, אם באצטדיון של 30 אלף יהיו 20 אלף מנויים? השאר יימכר ככרטיסים. זה מה שקורה בחיפה רוב הזמן, בעונות חלשות יחסית, אין סיבה שזה לא יקרה בת״א. למכבי (וגם הפועל) ת״א יש אוהדים מראשון עד נתניה כמו שלמכבי חיפה יש אוהדים מחדרה עד עכו.

ערן 7 באוגוסט 2015

אני חושב שמה שמונע ממכבי להצליח באירופה זה חילופי המאמנים. במצב שנוצר המאני טיים הוא לפני פתיחת הליגה. כשבא מאמן חדש כל שנה זה מאוד מקשה. שמאמן (מוכשר ככל שיהיה) חדש מגיע, לוקח לו זמן להכיר את ההרכב ולהנחיל את השיטה. מול קבוצות נחותות או שוות מה שיש פלוס קצת מזל יכול להספיק(ראה ערך פלזן), אבל שאתה צריך לתת ערך מוסף אז יש בעיה(גאה ערך באזל). זו הסיבה שהתקרת זכוכית היא הפלייאוף. אם פאקו מדריך את מכבי מול באזל אני יכול לראות אותה עוברת ביום טוב. עם מאן דהו טבולה ראסה זה לא יצליח.
דרך נוספת זה להיות מדורג, אבל ביצה ותרנגולת..

יוסי 7 באוגוסט 2015

סיכוי טוב שמכבי תהיה מדורגת שנה הבאה, לפחות בסיבוב השלישי ואולי אפילו בפלייאוף.
תלוי כמובן בקמפיין האירופי השנה.
עלייה לצ'מפיונס/32 אחרונות באירופית זה מעולה.
גם אירופית עם מקום שלישי בבתים זה סביר.

בלייק 7 באוגוסט 2015

אליפות היא מטרה, מאמן זה אמצעי. לא מבין למה סופרים את חילופי המאמנים ככישלון של קרויף/גולדהאר. ואם מסתכלים על אירופה אז כבר שני מאמנים (משלושה שקיבלו הזדמנות) העלו את מכבי לשלב בתים.
אם לעוף נגד באזל, קבוצה בעלת מסורת, כמות זרים נכבדה, קבוצה שהעפילה משלב הבתים בעונה שעברה, עם תקציב משולש משל מכבי זה כישלון, אז לקחת אליפות בארץ עם יריבה אחת עם 80% תקציב זה הצלחה ולא המובן מאליו. לקחת 3 רצופות כאלה זאת הצלחה אדירה.
אני גם לא מרגיש אובר-אידיאליזציה שעושים לקרויף וגולדהאר. אם כבר אז הפוך. רק לפני יומיים רצו לתלות את קרויף, שהרי ברור שהוא נכשל עם הזרים, נכשל עם מאמנים וברור שכל הישג ספורטיבי מקומי זה רק המינימום ההכרחי. לעזאזל, איפה שני גביעים שהוא לא הביא? גם העפלה משלב בתים אירופי כמעט ונשכח לו, כאילו כל עונה קבוצה ישראלית עושה את זה. רק עכשיו קבוצות מתחילות באמת להעריך ולנסות לישם גם אצלן. ג׳י. פי. אסים (כמה צחקו על זה בעונה של אוסקר), צוות ספרדי בהפועל, כבר שנתיים שמאמנים בקבוצות צמרת לא מודיעים על הרכבים עד רגע לפני שצריך להודיע רשמית. מתרחשת כאן מהפכה איטית שבה מוכנסים סטנדרטים של מקצועיות ומקצוענות בכדורגל הישראלי, כזה שייחלנו לו שנים. לדעתי, סיכויי הצלחת המהפכה תלויים מאוד באורך הרוח של גולדהאר ושימור הסטנדרטים שקרויף הכניס למכבי, גם אם על ידי מנהל מקצועי אחר. אבל, איזה זרים גרועים הבן של יוהאן מביא?

ערן 7 באוגוסט 2015

ברגע שאתה מביא כסף גדול המטרה לא יכולה להיות שושלת ישראלית. זה הכרח. המטרה היא הבתים של הצפמיונס. וכאן עד עכשיו כשלון.

יואב 7 באוגוסט 2015

המטרה היא שלב בתים. גם אירופאי. אם נצבור שם מספיק ניקוד וניהיה מדורגים גם בפליאוף-ליגת אלופות תיהיה מטרה אמיתית.

ניב 8 באוגוסט 2015

כמובן שתינוק מרגע שנולד (המהדרין אומרים מרגע החדירה) הוא למעשה כישלון עד שהוא מתחיל ללכת בסביבות שנה- שנה וחצי(ואז הוא בסה"כ עושה את המובן מאליו ולא ברור ממה ההורים מתרגשים).
אם הפועל וחיפה יתנו עוד עונה או שתיים רעות בלי אירופה, נראה עד כמה הדיבורים על ארגון משמעותיים לעומת הדבר הפשוט הזה שנקרא ניקוד שהשפיע על מכבי ומשפיע במידה מסויימת עד היום (ולדעתי הניקוד שלהם עדיין יהיה גבוה יותר בגלל הצלחות העבר שהושפעו מניקוד גבוה והזינו אותו להמשך..
למעשה מרגע שפרצת את המחסום סביר שתשמור על רמות ניקוד דומות (במידה ותשאר רלוונטי ברמה המקומית).

כסיפוביץ 7 באוגוסט 2015

"ההישג הגדול ביותר של גולדהאר הוא ניקוי מכבי באופן מוחלט מעידן אבי נמני. זה אפילו חשוב יותר מהאליפויות."
מצוין

ערן (המקורי) 7 באוגוסט 2015

בקשר לנמני- מסכים איתך מאה אחוז. איטי זה אתה ואני לא ממד מסכימים:
1) גולדהאר לא מפסיד המון כסף במכבי כל שנה. אם מודדים זאת בפרמטרים עסקיים, הוא רואה בזה השקעה. השקעה חיונית. וזה שונה מהפסד.
2) האדרת והגדלת את ההשקעה הכספית של מכבי. אבל מכבי לא משתוללת ברכש ושכר שחקנים כמו גאידמק בשעתו, והאגרסיבית ביותר בין הקבוצות בשנים האחרונות הבאת רכש היתה אלונה. ובעבר שחר. מכבי מכניסה בכוחות עצמה יותר מכל קבוצה אחרת, ומיץ לא דוחף את היד עמוק לגיס כפי שמרבים לטעון בארץ.
3) מכבי פייבוריטית מול פלזן??? באיזה יקום? ומאיזו סיבה? קבוצה מלאה בשחקני נבחרת צ'כיה (נבחרת ישראל עדיפה עליה?).נוכחות יפה בשלב הבתים בצמיפוחה. תוצאות מעולות נגד אריות אירופה. במלים אחרות- WTF?
יש עוד, נסתפק בזה

עופר כהן 7 באוגוסט 2015

ממש אהבתי את החלוקה הסופר מסודרת לפסקאות, עוזר להתייחס לכל טופיק בנפרד:

1) בקשר להון: זה מאוד פשוט- זו הדרך. הדרך הזו היא לתת המון כסף למתקנים, סגל אימון, ניהול,שיווק, תנאים, רכש משכורות ונוער.
מכבי לא יכולה לעשות קריית שמונה, קריית שמונה היא היוגב אוחיון של הירוליג לפני 3 שנים- אף אחד לא מבין מאיפה זה בא לו.

2) בקשר לאי יכולת לייצר שחקנים מהנוער- מכיר רוסלאן ברסקי? היה אמור להיות כישרון ענק וגייסו אותו, יורדי כבר אמר שהצבא פה זה בעיה.
יתר על כן, אין ליגת מילואים, אז אין לשחקנים מקום להשתפשף בו. הדוגמא הידועה היא ברצלונה B שעלתה לתודעה בזכות גיא אסולין בזמנו, ואז הבינו שמילואים זה אחלה רעיון. אגב, אם כבר ברצלונה, התהליך הוא ארוך והתחיל לפני 3 שנים, שחקנים שהיו בנערים בגיל 15-16 כבר איבדו את היכולת לרכוש יסודות שילדים בברצלונה רוכשים בגיל 10 ,כמו הסרטוני טיקי-טאקה של ילדים באסקים שהעלו בתקופת פפ כל שני וחמישי.
אני מאמין שעוד 5-6 שנים רק יתחילו לראות תהליך, וזה מדאיג כי יהיו כמה שנים עד אז שלא יהיו לגיונרים איכותיים (זקנה, עלות, דרישות וכו').
הסתייגות אחת: דור פרץ, דור מיכה, שפונגין- כל אלו שחקני בית, ולא סתם כאלו שמעלים כדי ש"בשער השבת" יגידו שהקבוצה נחמדה ומשתפת שחקנים מהנוער, אלא שלד של קבוצה!

3) מאיפה הגיעה התפישה שזהבי אינו טכני? אני באמת מנסה להבין. השער שלו בפלארמו היה אחד השערים הכי גדולים בליגה האיטלקית באותה שנה, המספרת בליג"א, השער השני נגד פילזן, הפנדל המתחכם שלו דאז, בעיטות חופשיות, דריבל, החזקת כדור, מסירות, נגיחות מדהימות.
אני משער שהגישה נובעת מכך שהוא ב-ZONE חלקים גדולים מהעונה, אז חושבים שמדובר בטכניקה לא טבעית לשחקן, לדעתי זה לא נכון וזה פשוט השחקן.
לדעתי הוא לא הצליח בחו'"ל כי הוא מסוג השחקנים שקבוצה צריכה להיבנות סביבו, בשבילו, הוא המנהיג. הוא לא יכול להיות דור מיכה.

4) אולי קצת קטנוני אבל חשוב לי לציין את זה: הסיכוי לקבל את באזל 3 פעמים ברצף זה כמו לקבל אותו מספר בקובייה 3 פעמים ברצף.
אופ"א לא צריכה לעשות שום דבר, סתם בלאגן. גם מה שאתה רואה בתור הפחתת עניין האחר יראה בתור הזדמנות ל"נקמה ספורטיבית".

5) כל עונה חוזר הניגון- מכבי לא מרשימים נגד ההיא וההיא וההיא, הסוף ידוע. המלאטזים הם קבוצת מרכז טבלה פה ממה שראינו, הרי מי ישמע על איכות קבוצות התחתית בארץ הקודש, כך שבשביל חודש יולי זה סבבה וחצי.
שנית, תכנית המשחק של יוקא עלתה בקנה אחד עם התכנית הצ'כית: להרגיע את המשחק עד דקה 70-60 מבלי לספוג. הצ'כים רצו משחק שקט ומשעמם ויוקאנוביץ' בנה על גול בסוף כדי ליצור לחץ על הצ'כים. לא בא להגיד אם זה טוב או לא, רק הסבר טקטי למה שראינו במשחק האחרון.

6) לא הבנתי את הסיפא שלך- בתור אוהד ספורט, במיוחד מי שמתבטא בצורה נייטרלית כמוך, אמור לרצות שהטובה תנצח. הצהרה כמו בא-לי שמכבי תפסיד בשביל תחרות זו גישה מעט תבוסתנית ולא ספורטיבית לעניות דעתי. אני לא בטוח שהבנתי למה התכוונת ואשמח לקבל תשובה.

לירן 8 באוגוסט 2015

אהבתי מאוד

יואב בורוביץ' 8 באוגוסט 2015

הי עופר,
אני חושב שבמקרים רבים אנחנו דווקא לא רוצים שהקבוצה הכי טובה תנצח. ראשית, זה משעמם. שנית, פעמים רבות הקבוצה הכי טובה היא גם הכי עשירה (ולכן זה קצת לא הוגן אם תנצח תמיד). בגדול, אנשים הולכים לפי האהדה שלהם. כיוון שאני לא אוהד אף קבוצה בליגת העל (חוץ מקצת סימפטיה לסכנין), ודאי שאין לי אינטרס שמכבי תיקח אליפות, לא כל שכן לאחר שלוש רצופות (למרות שאני בהחלט מפרגן לאליפויות הללו). בקיצור, די אשמח אם באר שבע תזכה למרות שאני לא מת על מה שעשו שם לאלישע לוי (ובכלל, אני חושב שב"ש לא מנוהלת בצורה הטובה ביותר. צריכים שם להשקיע הרבה יותר כספים במחלקת נוער ובפיתוח כשרונות על חשבון הרכש המטורף שברקת עושה. אבל הרכש הזה אולי יביא לה אליפות השנה).

ניב 8 באוגוסט 2015

נפלא עופר,אגב שנייה לפני הפנדל אמרתי לאבא שלי שעד עכשיו נראה לי שהתוכנית משחק של שני המאמנים עובדת..(מצד שני אני באמת מבין מעט מאוד).

פאןפאן 8 באוגוסט 2015

הייתי מציע לבורוביץ' להתעדכן בחוקי הפייר פליי הכלכלי של פיפא. יכול להיות שאז תבין את מדיניות ההשקעה של גולדהר. הוא לא יכול להשתולל ולהמר כי במקרה של נפילה מקצועית הוא ייענש כלכלית. והוא לא נראה לי הטיפוס הזה…
לגבי אי הפיבוריטיות של מכבי העונה בליגה (???!!!!)- ובכן, מביך. גם אם היינו רואים איזה קבוצה מנצנצת על מיגרשי האימונים , מוקדמות אירופה, גביע הטוטו או שמכבי הייתה מאבדת 3-4 שחקני הרכב ללא מענה (וזה לא קרה) – עדיין מכבי היא הפייבוריטית הברורה.
לגבי נימני – היום אפשר להגיד בבירור שההישג של מיטש לב זהב עולה על סילוקו של הנימני – הוא בנה מחדש את האימפריה שמרסקת בקלות משמחת\מרגישה שיאים מקומיים והעתיד נראה צהוב כחול. בינתיים אגב – הכל בקלאסה שלא ראינו כאן

גיסנו 8 באוגוסט 2015

אני רוצה להתייחס לחלק מהדברים לה ברצינוצ, כמו שעשו מגיבים לפני.
אבל אתה כותב בפסקה כלשהי שאתה לא מזהה אצל זהבי טכניקה כבירה. שתי פסקאות אחר כך אתה משתפך על הטכניקה הנהדרת שלו וכמה שהוא אנדרייטד. ויש עוד כמה סתירות פנימיות בדרך.

מצטער, קשה לי להתייחס ככה ברצינות לטקסט בכללותו.

אבייתר 9 באוגוסט 2015

1. שמח שבסוף ציינת שערן זהבי כן טכני. כי זו ממש חוסר הבנה לכתוב שהוא לא טכני. רק כדוגמא תראה איך בגול שלו נגד באזל לפני שנתיים הוא עובר את הבלם.
2. קרויף גולדהאר זה בלון? לדעתי להיפך, הם זוכים למתקפות תקשורתיות על כישלונם( בעיקר קרוייף)הרבה מעבר לכל היגיון או מציאות. להערכתי הם לא זוכים למספיק קרדיט וחבל כי מועדונים יכלו ללמוד ממכבי יותר, ויותר מהר( לומדים קצת, הפועל בצוותים המקצועיים, ב״ש בהכנסת מיכשור וכד׳, אבל לדעתי לא מספיק).
3. זכותך לרצות שמכבי לא תיקח אליפות אך אל תתלה את זה בכסף. באר שבע עם תקציב ענק בסביבות 65 מיליון ש״ח! חיפה לפני שנתיים ( בנאדו עונה מלאה)היתה עם 80 מיליון. מדובר בהפרשים זניחים, גם באחוזים, לעומת מה שקורה בצרפת ספרד שוויץ ואפילו איטליה. התחרות די הוגנת לא מדובר בכלל במצב כמו בכדורסל למשל. לשם השוואה התקציב של מכבי כדורסל גדול בהרבה משל הפועל ירושליים העשירה יחסית בפער גדול ביי פאר מאשר מכבי כדורגל ומתחרותיה. מבחינת תקציב בכדורגל הכל פתוח וכל היתר בכי ונהי. כמובן, עדיין זכותך המלאה לרצות שמכבי לא תזכה אך עניין הכסף הוא ( לדעתי) מאד לא רלוונטי. אני אפילו חושב שהדיבור על ״ התקציב הענקי״ שכל כך מקובל בארץ, הוא סוג של תירוץ ועצלנות לכך שלא נאבקים על התואר. זה קשה אך אפשרי. ככה היה שנים בכדורסל, עד שהגיע אורי אלון, פתאום אין בכי על הבדלי תקציב שיפוט וכד׳. פשוט נלחמים על כל התארים בלי תירוצים

Comments closed