יהודים נגד ערבים

radiyeini

אני הוגה בנושא הערבים בכדורגל הישראלי לא מעט. אני אוהב שחקנים ערבים. אני גם אוהב ערבים. אני כואב את העובדה שערבים מרגישים שהמדינה הזו לא ממש שלהם. אני חושב שההמנון והדגל צריכים להשתנות כדי להתאים עצמם גם לציבור הערבי.

אני מתעסק בתקופה האחרונה בנושא הדרת הערבים בבית"ר ירושלים. אני גם מנסה ליזום כתבה למוסף הארץ על סאלח חסארמה, המאמן הערבי הראשון של קבוצה מהמגזר היהודי. הסיפור של חסארמה מרגש אותי.

במסגרת כל המחשבות שלי על ערבים בכדורגל הישראלי, אני חושב על כל מיני היבטים:

1. כיום ערבים מגדלים יותר כשרונות כדורגל מאשר יהודים, פר אזרח. אין לי הוכחות לכך. למרות שריבוי הערבים בנבחרות הצעירות יכול להוות אינדיקציה מסויימת. אבל התחושה היא שרבים מבין הכשרונות הצעירים הם ערבים. בעיקר בתפקידים ההתקפיים. זה די מרשים לנוכח הפיגור הכלכלי של הציבור הערבי. להורים הערבים יש הרבה פחות כסף לשלוח את הילדים לחוג כדורגל יקר. בחוגי הכדורגל של הציבור הערבי לא אתפלא אם התשתיות ורמת ההשקעה הכלכלית פחותה, בהשוואה למגזר היהודי. עם זאת, ערבים צעירים רבים הולכים להתאמן במלחקות נוער של המגזר היהודי. נכון שהליכה כזו לעתים קרובות דורשת השקעה גדולה יותר. הן מבחינת ריחוק מהמועדון, והן מההיבט הכלכלי. גם להיות ילד ערבי די בודד בתוך קבוצת ילדים יהודים יכולה להיות חוויה לא פשוטה. ועדיין כשרונות ערבים גדלים צומחים, מרביתם במחלקות נוער "יהודיות". אבל גם במחלקות הנוער הערביות גדלים די הרבה כשרונות. בכל מקרה אני סבור שהפיגור הלככלי יכול להוות יתרון משמעותי בגידול שחקן כדורגל. כשיש לך פחות פעילויות פנאי, בין אם זה חוגים אחרים, או ריבוי משחקי מחשב ו-xbox למיניהם, ואתה חי באזור שבו הילדים מבלים זמן רב מחוץ לביתם ברחובות ובשכונה, אז יש יותר סיכוי שתשחק כדורגל שעות רבות בחוץ, וזה כר הגידול הטוב ביותר לטכניקה ובכלל לכדורגלן. כמובן שבשלב מסוים הילד צריך לעבור לקבוצת כדורגל מסודרת, ושם הוא הופך לכדורגלן מקצוען. ברור שילדים רבים במגזר הערבי, אך גם במגזר היהודי, פשוט מתבזבזים כיוון שלא עושים את המעבר לקבוצה מסודרת. הם יכולים להיות כשרונות על, אבל איש לא יעשה איתם שום דבר, ואז הם יוותרו על חלום הכדורגל בשלב מסויים.

ואף על פי כן, אני חושב שילד שגדל ברחוב ומשחק על האספלט ועל החול, אבל משחק כך מדי יום כמה שעות, יש לו סיכוי גדול יותר להפוך לכדורגלן-על. ולכן ישראל באופן כללי מפתחת פחות כשרונות מאשר בעבר. פשוט כי מרבית הילדים כבר לא חווים סוג כזה של ילדות וכדורגל. כל מחלקות הנוער המפונפנות (אקדמיות עוד כמעט שאין כאן) פשוט לא מצליחות להתמודד עם ייצור הכשרון בעבר. ואין ספק כי המגזר הערבי פחות סובל מתהליך המודרניזציה השלילי הזה, ולכן אנחנו רואים הרבה יותר שחקנים ערבים צעירים מוכשרים בהשוואה ליהודים, מאשר בעבר. אבל קיימת עוד תופעה והיא אף יותר חשובה: כיום הכדורגלן הערבי מתקבל בצורה הרבה יותר יפה והוגנת בתוך קבוצת כדורגל מהמגזר היהודי, וזה כולל הן את מחלקות הנוער והן את הבוגרים. בעולם הכדורגל כבר (כמעט) ולא מפלים ערבים. יודעים שהם טובים. יודעים שהם מחוייבים. וגם במקרים רבים פשוט יודעים שהם אזרחים בדיוק כמו היהודים. אין סיבה להפלות אותם. ולכן תופעה כמו בית"ר ירושלים כל כך מצערת וראויה לגינוי, אך זה לא נושא הטקסט (:

נושא הטקסט הוא רעיון שצץ אצלי. זה רעיון די גרוע. יש לו פוטנציאל מסוכן אפילו. הוא יכול ללבות שנאה, לפלג, מה לא.

אבל אני עדיין לא מצליח לשחרר את הרעיון. הוא פשוט מעניין מדי.

הרעיון נובע מהשאלה שאני שואל עצמי – האם הגענו למצב שהערבים משתווים ליכולת של היהודים בכדורגל במדינת ישראל באופן אבסולוטי וזאת למרות שהם מונים רק כרבע מכמות היהודים באוכלוסיה?

יש כמה דרכים להשיב על שאלה זו. אפשר לדרג את 100 הכדורגלנים האיכותיים בישראל ולראות כמה מהם ערבים. אבל מי אמר שזה המבחן הטוב. מדוע לא לדרג 500 או נאמר 50, ואז לבחן רק מי הכי טובים מבין הטובים ביותר. וגם מי ייתן לנו דירוג באמת משקף. הרי אנחנו מכירים דירוגים, הם תמיד סובייקטיבים.

אז יש לי רעיון אחר. אין סיכוי שהרעיון הזה ייושם. הוא סתם פנטזיה, שלילית כזו, אולי אפילו הרסנית, ועדיין פנטזייה ספורטיבית.

אם למשל היה משחק בין נבחרת היהודים הישראלים לבין נבחרת הערבים הישראלים מי היה מנצח?

כך הייתי מרכיב את שתי הנבחרות:

יהודים:

שוער: אופיר מרציאנו (מוסקורן) / מחליף: אריאל הרוש (הפועל תל אביב)

 

מגן ימני: אלי דסה (מכבי תל אביב) / מחליף: אייל משומר (מכבי חיפה)

בלם: רמי גרשון (גנט) / שיר צדק (הפועל ב"ש)

בלם: איתן טיבי (מכבי תל אביב) / טל בן חיים (מכבי תל אביב)

מגן שמאלי: עומרי בן הרוש (מכבי תל אביב) / אבי ריקן (מכבי תל אביב)

 

קשר הגנתי: ניר ביטון (סלטיק) / אלמוג כהן (אינגולשדטאט)

קשר: ליאור רפאלוב (קלאב ברוז') / רועי קהת (אוסטריה וינה)

קשר התקפי: ערן זהבי (מכבי תל אביב) / חן עזרא (מכבי חיפה)

קשר קיצוני: מאור בוזגלו (הפועל ב"ש) / דור מיכה (מכבי תל אביב)

 

חלוץ: עומר דמארי (רד בול זלצבורג) / תומר חמד (ברייטון)

חלוץ: טוטו תמוז (בלי קבוצה) / טל בן חיים (מכבי תל אביב)

 

ערבים:

שוער: מחמוד קנדיל (בני סכנין)/ מהדי זועבי (קרית שמונה)

 

מגן ימני: איאד אבו עביד (הפועל תל אביב) / חאתם עבד אל חמיד (גנט)

בלם: סרי פלאח (הפועל תל אביב) / איהב שמאי (בני סכנין)

בלם: עלאא אבו סלאח (בני סכנין) / עאיד חבשי (מכבי חיפה)

מגן שמאלי: טאלב טוואטחה (מכבי חיפה) / סאלם אבו סיאם (בני לוד)

 

קשר הגנתי: בירם כיאל (ברייטון), עטאא ג'אבר (מכבי חיפה),

קשר: מהראן ראדי (הפועל ב"ש), סראג' נסאר (הפועל ב"ש)

קשר התקפי: ביבראס נאתכו (צסק"א מוסקבה)*, איסמעיל ריאן (מכבי חיפה)

קשר קיצוני: אחמד עאבד (קריית שמונה), פיראס מוגרבי (בני סכנין)

 

חלוץ: מואנס דאבור (גרסהופרס), קני סייף (גנט)

חלוץ: מוחמד גדיר (לוקרן), וייאם עמאשה (בני סכנין)

נאתכו הוא צ'רקסי. הצ'רקסים אינם ערבים אך הם מוסלמים סונים.

*

לדעתי לנבחרת היהודים יש יתרון מסויים בהגנה. בעיקר בעמדת הבלמים. מעניין מדוע אין בלמים ערבים איכותיים. אולי הילדים במינון גבוה יותר מאשר אצל היהודים, פונים לתפקידים התקפיים. בעבר היה את וואליד באדיר, שגם הוא התחיל כשחקן יותר התקפי אבל הפך לבלם מעולה. סלאח חסארמה גם היה בלם איכותי, אך כזה שאף פעם לא קיבל קרדיט בקבוצה גדולה (בסוף, הוא הפך למעוז ההגנה בקבוצה אלופה, קריית שמונה). סארי פלאח אמור היה להיות בלם על, אבל פציעות ואולי גם דברים אחרים גרמו לנסיגה חמורה (ועדיין, יש מצב שהוא פוטנציאל לא רע בכלל). בעמדת המגנים יש כשרונות ערבים משמעותיים ביותר, כנראה אף יותר מאשר אצל היהודים. טוואטחה הוא בעיני גדול המגנים בארץ ביי פאר. מדברים על אבו עביד כטאלנט גדול שהפועל השקיעה בו רבות במעבר מנתניה; אל חמיד משחק באלופת בלגיה (גנט) וגם מוחמד אבו אל היג'א הרבה ניצוצות בהפועל תל אביב. בנוסף להם, יש גם את עלי עותמאן. אבל כולם מגנים ימניים. בעמדת המגן השמאלי, כמחליף לטווטאחה נאלצתי לצלול עד אבו סיאם ובני לוד מהליגה השניה.

במגזר היהודי מצב המגנים רחוק מלהיות מזהיר. בן הרוש מאוד לא יציב למרות שיש לו יכולות פיזיות וגם לא מעט טכניקה. אלי דסה כשרון לא רע בכלל, אבל המחליף שלו הוא משומר. ריקן, מגן שמאלי מחליף, הוא יותר קשר התקפי אבל הוא מסוגל לשחק גם כמגן (ואולי דווקא שם אפילו מכבי תמצא לו יותר ערך מוסף, לנוכח היכולות ההתקפיות שלו).

בעמדות הבלמים ליהודים יש יתרון בולט, עם רביעייה בכירה למדי של גרשון, טיבי, בן חיים וצדק (בן חיים לדעתי כבר הרבה-הרבה מעבר לשיא וצדק עוד לא נבחן ברמות הגבוהות. אבל היתרון היהודי ברור, לעומת אלמונים כמו אבו סלאח, שמאי וחבשי).

נעבור לקישור ההגנתי: ניר ביטון הוא כיום שחקן של הרמות הגבוהות אבל העובדה שליהקתי את ייני הבינוני כל כך כמחליף היא מטרידה. האלטרנטיבות שלי היו אלברמן וגורדנה, ולכן הבחירה בייני. בקישור ההגנתי הערבי יש את בירם כיאל ועטאא ג'אבר, צוות קצת טוב יותר מהיהודי.

לערבים יש כמות קשרי 50-50 מרשימה כאשר למעשה גם ג'אבר הוא כזה, וגם ראדי, נאסר ואפילו נאתכו (ובנוסף להם יש את רמזי ספורי הלא רע מהפועל תל אביב). קשרי 50-50 יהודים טובים יש פחות (אולי אפילו הרבה פחות) ולכן הרכבתי שלושה קשרים עם אוריינטציה התקפית בהרכב לצד ביטון. קהת עשה התקדמות גדולה בקריית שמונה, רייכרט סימן עצמו כשחקן מוכשר, אבל שניהם עדיין מוטלת חובת ההוכחה בגדול. ערן זהבי ומאור בוזגלו כבר לגמרי מוכחים אבל אין הרבה עומק על המשבצות שלהם: דור מיכה הוא לגמרי ראוי אבל חן עזרא הוא שחקן בנסיגה אבל עדיין כשרון מספיק גדול ששווה מקום בסגל כמחליף לדעתי (למרות שאני לגמרי מכבד את אלה שלא חושבים כך. גם אני לא סוגר על זה. אבל אני בכל זאת מעדיף אותו על גילי ורמוט הנוכחי או על שחקנים כמו מאור מליקסון או עידן ורד).

הקישור הערבי הוא מעולה אבל מונה שלושה שחקנים בלבד (כיאל, ראדי ונאתכו) בגלל ריבוי החלוצים האיכותיים. אגב, גם כמחליפים בקישור הערבי יש שחקנים שאני מאוד אוהב כמו ג'אבר, נסאר (מאוד אנדרייטד) וריאן שיכול לפרוץ בגדול (ההשמטה של דיא סבע כואבת לי).

אחמד עאבד הוא שחקן עם רקורד פחות טוב מבוזגלו אבל לא בטוח שהוא שווה פחות ממנו היום. פיראס מוגרבי הוא שחקן שאני מאוד אוהב. גם את דור מיכה אני מעריך.

נעבור לחוד: בואו נבחן קודם את השחקנים שנשארים מחוץ לסגל. אצל היהודים יש את אלירן עטר ובן שהר ואצל הערבים מהראן לאלא. הם השמות הבולטים. נעבור לארבעה בכל צד שכן נכנסו לסגלים. אצל היהודים, טוטו תמוז לדעתי שווה הרכב (למרות שהוא לא נולד יהודי (: ולמרות שאין לו כעת קבוצה. אבל טוטו הוא סקורר וחלוץ רחבה מהמעלה הראשונה. הוא צריך להיות שם. לצדו הייתי מציב את דמארי הסקורר (אבל עם דילמה לגבי חמד). גם טל בן חיים, יותר קיצוני מחלוץ, בהחלט שווה מקום בהרכב.

אצל הערבים, יש כרגע שני חלוצי על: מואנס דאבור ומוחמד גדיר שנתן עונה נפלאה אשתקד בסכנין והשתדרג לבלגיה. לידם יש את קני סייף (כשרון צעיר בבלגיה) ועמאשה, עוד שחקן שאני מאוד אוהב וכזה שהוכיח שהוא מסוגל לגדולות.

בגדול, יש סוג של שוויון בחוד בין היהודים לערבים אך העובדה שאצל הערבים פותחים שלושה חלוצים טבעיים, מצויינים, נותנת להם יתרון קל.

*

נעבור למשחק. אין לי באמת מושג מי תנצח אבל הייתי שם את הכסף שלי על הנבחרת הערבית. קצת יותר שחקני איכות. ואולי גם ישחקו עם יותר מוטיבציה. קטע של אנדרדוגים (לפחות, בחברה).

כפי שציינתי, ברור שזה משחק שלא יתקיים, אבל לא היה נחמד לו היו לני שני משחקים כאלה בפגרה, אחד בסמי עופר והשני בטדי.  לדעתי אפשר למכור 30 אלף כרטיסים לכל משחק. לעשות ים של כסף.  לתת מענקים יפים לשחקני הנבחרת המנצחת. לא יודע אם הספונסרים יעופו על המשחק אבל די בטוח שהערוץ המשדר יזכה לרייטינג יפה מאוד.

אז האם משחק כזה היה דבר שלילי או לא?

קשה לגמרי לדעת. הרי יש משחקים בין נבחרות ולאומים. כאן מדובר בעיקר בדתות אבל גם במשהו שנתפס כלאום קצת שונה (הרי מתייחסים כאן ליהודים כאל לאום וגם רבים מהערבים הישראלים רואים בעצמם פלסטינים לצד היותם ישראלים). האם משחק כזה היה מגדיל את האיבה בין הצדדים? אולי, לא בטוח. אולי רק לפרק זמן קצר. ואולי בכלל לא. אולי אפילו המשחק היה נתפס כאירוע ידידותי שמדגיש את הדומה ואת שיתוף הפעולה בתחום הכדורגל. קשה לגמרי לדעת.

אני לא בטוח שהמשחק הזה הוא רעיון טוב במיוחד, אבל הייתי מאוד, אבל מאוד, מסוקרן לצפות בו. ואתם בטח מנחשים איזה צד הייתי רוצה שינצח (:

הם לא ראו כלום
חידון מספר 461. כדורגל גרמני

109 Comments

עופר כהן 13 באוגוסט 2015

מצד אחד אתה רושם שערבים משחקים במחלקות יהודיות, מצד שני אתה אומר שמחלקות מפונפנות אלו מתקשות עם ייצור כישרון, לצד זה אתה טוען שהערבים הם יחסית יותר כשרוניים.
אתה לא יכול לכתוב שערבים כשרוניים יותר מיהודים בהתבסס על פלח דמוגרפי מבלי לגבות בעובדות, פשוט אסור לך. זה זלזול באינטילגנציה.

תשמע, אתה עיתונאי מוצלח ויש לך טופיקס מעולים לכתבות, אבל תגבה קצת יותר בעובדות, קצת יותר מחקר.
חוץ מזה, הכל באהבה :)

ZORK 14 באוגוסט 2015

תקרא בדקדקנות שנית-
הוא טען שהבסיס החשוב ביותר לכדורגלן על הוא השעות ברחוב, שאותן לדעתו יש לכדורגלנים בחברה הערבית באופן בולט יותר מבחברה היהודית. הוא טען בהמשך שהתקדמות יכולה להיעשות רק כשלוקחים "כישרון רחוב" ומכניסים אותו למחלקה ממוסדת עם שיטת לימוד, ולכן הוא מזהה את כניסת של צעירים ערבים למחלקות יהודיות בשנים האחרונות כגורם תורם להתפתחות הכדורגלן הערבי.
בשום שלב אלו לא טיעונים מנוגדים אלא טיעונים משלימים.

ניינר / ווריור 13 באוגוסט 2015

לא יכול לשים את האצבע מה מפריע לי בפוסט הזה, אבל בכל מקרה גם אני בעד הנבחרת הערבית

No ONE 13 באוגוסט 2015

זה מה שמפריע לך : כיום ערבים מגדלים יותר כשרונות כדורגל מאשר יהודים, פר אזרח. אין לי הוכחות לכך

כיום תושבי כוכב מאדים מייצרים יותר כשרונות מאשר יהודים , אין לי הוכחות לכך
הנה גם אני יכול

צור שפי 13 באוגוסט 2015

לי דווקא מאוד ברור מה מפריע לי בפוסט הזה. בערך הכל. אני לא אוהב ערבים, אני לא אוהב יהודים, אני לא אוהב גרמנים, אמריקאים, שבדים או כל קבוצה אתנית או לאומית אחרת. כל ההכללות הלאומיות-אתניות האלה מטופשות באותה מידה. הלאה: אני אוהב את הדגל וההימנון שלי. אני מבין שלערבים יכולה להיות בעיה אתם אבל זו לא סיבה לשנות אותם כמו שיש הרבה המנונים בהרבה ארצות שעלולים להפריע למיעוטים מסויימים באותן ארצות. מצד שני לא מפריע לי שאזרח ישראלי ערבי לא ישיר את ההמנון וזה לא פוסל אותו בראייתי להיות נשיא, ראש ממשלה, שופט עליון, מלכת היופי או קפטן נבחרת ישראל. הלאה; החלוקה הזו בין הנבחרות גם היא לא מוצאת חן בעיני. אני מבסוט מזה שבהפועל שלי יש בכל רגע נתון כמה שחקנים ערביים אבל אם הם לא טובים מספיק אין לי בעייה שיעיפו אותם. אותו כלל (קוראים לזה מריטוקרטיה) צריך להיות מיושם בנבחרת. בשורה התחתונה השילוב של שחקנים ערבים בכדורגל הישראלי הוא סיפור הצלחה ולא צריך להפוך את ישראל למדינה דו לאומית כדי לתקף את זה.

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

צור, עניין הדגל וההמנון לי מאוד מפריע. זה לא הוגן. זה לא נעשה במדינות דמוקרטיות. לא צריך את האלמנטים הדתיים (האקסלוסיביים) לשים בדגל ובהמנון, כאשר הם לא מייצגים מיעוט כל כך משמעותי כמו המיעוט הערבי בישראל.
בעניין, אהבת הערבים. תראה, אני מתייחס כאן לחוויה אישית. בארבעים שנותיי, כמעט כל הערבים שבאתי אתם במגע היו אנשים ממש טובים. אני לא רוצה להכליל. ברור שיש ערבים חארות, כפי שיש יהודים חארות. וכמובן שגם יש יהודים נפלאים רבים, כמה מהם אפילו חברים שלי.
אבל אני כותב שאני אוהב ערבים גם בגלל שהקונספט הזה של אהבת הערבי ובכלל אהבת האחר לא קיימת במדינה שלי, וזה כואב לי.

צור שפי 13 באוגוסט 2015

יואב, אני חושב שלגבי ההמנון נישאר חלוקים או שאולי אלך לקראתך קצת: שמעתי פעם שיש מקרה אחד או שניים שבו למדינה יש יותר מהמנון אחד (לצערי אני לא זוכר כרגע איפה). זה מחזיר אותי לרעיון שהעליתי פעם בדיון בנושא הזה לנהוג ככה גם אצלנו ובתנאי אחד – שגם ההמנון הנוסף, שאתו ייקל על האזרחים הערבים להזדהות, יעלה בו זמנית בקנה אחד עם זהותה של ישראל כבית הלאומי של העם היהודי. ההצעה הספציפית שלי היתה ״הליכה לקיסריה״ (אלי אלי וכו׳)
אני חולק עליך לגבי ״זה לא נעשה במדינות דמוקרטיות״: בהמון מדינות יש צלב על הדגל (שוויץ, כל הנורדיות, יוון ועוד) וזה לא מפריע לתושביהן הלא נוצרים. יש גם המון המנונים עם סממנים נוצריים שלא מפריעים לאף אחד.
לגבי אהבת האחר: אני כמובן מאוד מודאג ממה שקורה אצלנו אבל בוא נשים לב להקשר: יש אצלנו מיעוט של כ-20 אחוז של אזרחים שמדינתם מצוייה בקונפליקט עם עמם. זה מצב לא פשוט, לא לרוב ובמיוחד לא למיעוט. במקביל ה-80 אחוז מהווים בעצמם מיעוט באזור מסובך שבו הרוב כולל גם את ה-20 אחוז ״שלנו״ ובתוכו לא מעט גורמים שפשוט רוצים למחוק אותנו אם רק תהיה להם ההזדמנות. אני לא מכיר סיטואציה כזו בשום מקום אחר ויותר מזה – אני חושב שבראייה של 67 שנים עד עכשיו, הישראלים, רוב ומיעוט, ניהלנו והתנהלנו בתוך הסבך הנפיץ הזה לגמרי לא רע. כשאני משווה את העמדות הרווחות אצלנו לאלה שנשמעות יותר ויותר באירופה כלפי מוסלמים אני ממש לא חושב שאנחנו בתחתית הסולם של אהבת האחר. זה כאמור לא גורע מההרכב שהמצב כרגע לא משתפר אלא להפך.

צור שפי 13 באוגוסט 2015

+ ושכחתי להוסיף שהאלמנטים בדגל ובהמנון בעיני אינם דתיים אלא לאומיים. אני חילוני במאה אחוז ויהודי במאה אחוז. אין שום סתירה.

צור שפי 13 באוגוסט 2015

ותיקון מההרכב=מההערכה

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

גם אני יהודי במאה אחוז. אני נכד לניצולי שואה ולאמא שעשתה עליה לבדה בצעירותה רק בגלל שהיא ציונית בנשמה. אין לי דבר נגד מגן הדוד או נגד המילים "נפש יהודי". אבל אני עדיין חושב שהם לא צריכים להיות כלולים בדגל ובהמנון שאמורים לייצג את כלל התושבים. יש כמעט שני מיליון ערבים במדינה. ברגע שהסמלים על הדגל ובהמנון לא משוייכים אליהם כלל, הם באופן מיידי מרגישים לא שייכים, וזה לדעתי לא יפה וגם לא חכם.

צור שפי 13 באוגוסט 2015

נראה שלא נגיע להסכמה. אני חושב שמגיעה לעם היהודי הגדרה עצמית במדינת לאום משלו. זה הבסיס שעליו אני מנהל ויכוחים ככה שעם מי שאיננו מסכים לבסיס הזה אין מבחינתי טעם לנהל ויכוח. המציאות שבה אנחנו חיים מצריכה מתינות, התחשבות והרבה הרבה זמן. הזמן הזה, אם ננצל אותו נכון, ייאפשר גם למיעוט הערבי להרגיש שייך גם אם לא נשנה את הסמלים, שוב, בדיוק כמו שליהודי שוויצרי אין בעיה אתם. למעשה אנחנו יודעים שכבר היום מרבית אזרחינו הערבים מרגישים יותר שייכות לישראל מאשר לכל מדינה אחרת ככה שכנראה יש כמה דברים שאנחנו בכל זאת עושים בסדר.

צור שפי 13 באוגוסט 2015

נ.ב. אין דבר כזה המנון שמייצג את כלל התושבים. תמיד יש מיעוטים.

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

אז אפשר לדבר בהמנון על ערכים שהם רלוונטים לכל התושבים. לא צריכים "נפש יהודי" (מה רע ב"נפש אדם"?). ואצלנו זה לא רק "נפש יהודי". יש עוד סמלים יהודים רבים בהמנון. לא מבין מדוע צריך את זה. הרי מרבית התושבים הם יהודים, יישארו כאלה בכל מקרה, ותחושתם לגבי יהדותם לא תשתנה לטוב או לרע בעקבות המילים במילון. אם כבר להרבה מאוד יהודים בישראל, אולי הרוב, יש תחושות קשות בנוגע לכפיה הדתית ולכך שהדת לא מופרדת מהמדינה (אגב, זו גם דעתם של דתיים לא מעטים). בקיצור, יש כאן עוולות גדולות בנושאים אלה, מעבר לעוולה של להותיר 2 מיליון ערבים מחוץ לסמלי המדינה.

ר.בקצה 16 באוגוסט 2015

יש בישראל יותר מפי 3 יהודים מערבים, מתוכם מיעוט שולי מעוניין להחליף את ההמנון. אין שום סיבה שמיעוט יקבע סממנים לאומיים, ובוודאי שלאויב המובס אין אמירה בעניינים הללו.

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

דבר עם הרבה ערבים ושאל אותם לגבי תשוכת השייכות העמוקה למדינה. לצערי לא תאהב את התשובות. הערבים הם ישראלים ורואים עצמם ככאלה. פשוט כייון שהם כאלה. אין להם ברירה אחרת. אך שאל אותם לגבי האופן שבו המדינה והרוב היהודי נותנים להם להרגיש כשותפים, ושם כבר תשמע את התחושה האמיתית של רבים מהם.

אריק 13 באוגוסט 2015

אני חושב שאני חי ופוגש יותר ערבים ממך. אפילו אולי הרבה הרבה יותר.
אנחנו מפספים כי הם מאוד רוצים להשתלב.
הביקורת שלהם היא הרבה פעמים על הנציגים שלהם יותר מאשר עלינו.
הם יודעים הרבה הרבה יותר טוב מאיתנו מה קורה מסביב.

ר.בקצה 16 באוגוסט 2015

רוב מוחלט מקרב הערבים כלל לא מכיר בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית. כך עפ"י הסקר של איש השמאל הקיצוני, סמי סמוחה
http://www.idi.org.il/media/2519505/Lo%20Shovrim.pdf

איזו שותפות אתה רוצה להציע להם?

מאיר (חדש בשכונה) 13 באוגוסט 2015

מזמן לא נתקלתי בניתוח כה נכון של הסיטואציה. הייתי מוסיף עוד כי עד תחילת שנות השישים ערביי ישראל עוד היו תחת מעין שלטון צבאי, לא כל כך זוכר ההגדרה, ויש הדרגתיות מסויימת בהפיכתם לאזרחים עם כל הזכויות והחובות, בין היתר עקב הבעיתיות שהזכרת שבה הם מיעוט בתוך מיעוט שנלחם עם בני עמם שהם הרוב באזור.
והקשר לכדורגל, ובכן, הכדורגל הינו גורם מאחד מאין כמוהו. אם אלפים מעודדים את ראדי, כדוגמא ויש עירוב בין שחקנים יהודים וערבים בכל קבוצה, זה דו קיום בקצה של התרבות וזה נהדר מבחינתי ומהווה פתח לדו קיום גם בפעילויות אחרות.

מאיר (חדש בשכונה) 13 באוגוסט 2015

התגובה הייתה לצור שפי כמובן

מאיר (חדש בשכונה) 13 באוגוסט 2015

התגובה היא על דברי צור

צור שפי 14 באוגוסט 2015

תודה מאיר ונכון, עד שנות השישים אזרחי ישראל הערבים חיו תחת משטר צבאי שאחר כך בוטל.

יוני 13 באוגוסט 2015

מלא דגלים מלאים בסמלים דתיים, צלב למשל

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

או קי, אז בשוויץ ובסקנדינביות יש צלבים בדגל. סו פאקינג וואט? צריך לחקות את הדבר הזה?

ישי 13 באוגוסט 2015

פשוט הצביעו על כך שעוד עובדה שהצבעת עליה איננה נכונה.
בתגובה לזה אתה אומר שהעובדות לא מעניינות אותך (מה שכנראה מביא לכך שקשה למצוא אצלך עובדות נכונת).

תני 14 באוגוסט 2015

דרך אגב יש גם לא מעט דגלים של מדינות בעלות רוב מוסלמי עם סמל הסהר של האיסלם. רק אומר.

ר.בקצה 16 באוגוסט 2015

דברי הבל, כמובן.
ההמנון ההולנדי, למשל, מדבר על דם הולנדי וכולל התייחסות לנצרות, ולה בלבד.
הצלבים בדגליהן של מדינות אחרות כבר הוזכרו.
השאלה הנשאלת היא, ממתי מיעוט קובע סממנים לאומיים? הרי אנחנו לא בסוריה…

ניינר / ווריור 13 באוגוסט 2015

אתה כנראה צודק צור. ההכללות האלו לקבוצות אתניות, הצורך להציג תיאוריה שאינה נסמכת על הוכחות והעיסוק הבלתי נלאה בספורטאים שחורים, ספורטאים ערבים, מי עולה על מי וכן הלאה.

תני 14 באוגוסט 2015

מטריד עד כמה אני מסכים איתך צור :-)

ZORK 14 באוגוסט 2015

תרשי לי לפקפק בהצהרה שכל ההכללות הלאומיות נראות לך מטופשות כששנייה לאחר מכן אתה יוצא להגן על הדגל וההמנון מהסיבה הפשוטה שהם מכילים את הסממנים הלאומיים שלך.

דורפן 13 באוגוסט 2015

לגבי העוני ורמת הכשרון. אתה מרגיש למשל באנגליה או ברזיל שרוב השחקנים באים ממשפחות עשירות ולא עניות?

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

זה נכון, בהשוואה לעבר, כאשר שתי המדינות (בעיקר ברזיל) הצמיחו הרבה יותר כשרונות, ואז כמעט כל השחקנים דווקא הגיעו מעוני (או ממעמד הפועלים).

אריק 13 באוגוסט 2015

יאללה! עכשיו נבחרת של אשכנזים מול מזרחיים.

אריק 13 באוגוסט 2015

אריק. רבאק. איך בורוביץ יידע מי מקניט אותו ככה?

D! פה ועכשיו 13 באוגוסט 2015

כבר עשו.
פה באתר.

Matipool 13 באוגוסט 2015

וואלה ? לא זוכר .
מה עושים עם מעורבים ? קובעים לפי האמא או האבא ? אולי נוסיף את נבחרת המעורבים ונשחק כמו פעם בשכונה קטרגל – 10 דקות או שני שערים והקבוצה המנצחת נשארת במגרש .

D! פה ועכשיו 14 באוגוסט 2015

לא יודע איך למצוא את זה.

עדי אבני 14 באוגוסט 2015

עשינו את זה, יניב פרנקו, מתן גילור ואנוכי בפוסט שעלה וירד פה מהר (כנראה בצדק, זאת היתה בדיחה שהלכה רחוק מדי) וגם אצל מתן בהופס:
http://www.hoops.co.il/?p=39279

BadBoy 13 באוגוסט 2015

ביבראס נאתכו ערבי? באמת?
כי לי נראה שהוא צ'רקסי שזו אכן עדה שרובה מוסלמים
אבל הם ממש לא ערבים. מוצאם מהרי קווקז ועדתם ניטרלית בעניין הזה (יש להם גם שפה משלהם והיא איננה ערבית)
נראה לי שווה תיקון בורו (לא מאמין שאף אחד לא העיר על זה..)

אריק 13 באוגוסט 2015

לא מאמין שלא קראת טוב

Bad Boy 13 באוגוסט 2015

צודק. פיספסתי את השורה הזו:
* נאתכו הוא צ'רקסי. הצ'רקסים אינם ערבים אך הם מוסלמים סונים.
ובכל זאת מדוע להכליל אותו עם נבחרת "הערבים" אם כך?
יש לך תשובה? לי יש
אני פשוט הייתי מוותר ומשאיר אותו בחוץ אם הנושא הוא: "ערבים מול יהודים"
מאוד פשוט

Matipool 13 באוגוסט 2015

נאתכו ישחק מחצית בכל קבוצה .

Bad Boy 14 באוגוסט 2015

לא רע!

קשקשן בקומקום 14 באוגוסט 2015

גם ככה הוא לא מתפקד בנבחרת (חבל, דווקא אוהב אותו), ככה שלא נראה לי שזה ממש משנה…

אורי 13 באוגוסט 2015

נושא מאוד מקורי ומעניין.
חבל שהכנסת את המשפט 'אין לי הוכחות לכך'.

אני חושב שאתה נותן קרדיט מוגזם לנבחרת הערבית.
רוב השחקנים שם על בסיס פוטנציאל לא ממומש עדיין או ממומש בקבוצות מרכז טבלה/ ספסלים בבלגיה.
ממי שכן הוכיח את עצמו, עמאשה, ראדי ואני חושב שגם כיאל אחרי שיאם.

תחשוב רגע על נבחרת ישראל . חוץ מטוואטחה האליל, ביברס ודאבור, אתה רואה מישהו אחר בהרכב הפותח?
הנבחרת הערבית נופלת גם בעומק. ה11 שהבאת אולי ייתנו פייט , אבל אם נהפוך את זה לסגל מלא של קבוצה (20-25 שחקן) אין להם צ'אנס.המחליפים הרבה פחות טובים. מה שכן, יחסית לחלקם באוכלוסייה הם יותר טובים מהיהודים.

יואב בורוביץ׳ 13 באוגוסט 2015

אין לי הוכחות לכך שהערבים מייצרים יותר טאלנט (אבסולוטית, או אפילו יחסית) ולכן כתבתי זאת. למרות שהתחושה היא שהם אכן מייצרים יותר כשרונות, בוודאי שאופן יחסי.
לא מסכים אתך שהמחליפים היהודים טובים יותר מהערבים.

גורביץ' 14 באוגוסט 2015

דווקא מבחינת טאלנט חשבתי על זה עוד לפני הפוסט שלך, ותמיד נראה לי מוזר שלא צמח פיור טאלנט במגזר – דוגמת בניון, ברקוביץ, מלמיליאן. שחקן התקפה שהכישרון שלו ברמות של טופ עולמי.
צומחים במגזר לאורך השנים שחקנים פיזיים יותר לרוב, וגם מוכשרים מדי פעם כמו דאבור ונאתכו, ואני חושב שעצם זה שהם בני מיעוטים עוזר להקשיח אותם עוד יותר לעומת הישראלי המצוי, אבל באמת מוזר שלא צמח אצלהם אף פעם פיור טאלנט

גיל 13 באוגוסט 2015

אני הייתי רוצה לראות משחק אול סטאר בין שחורים ללבנים בנבא. לא סגור איפה לשים את המוקות.

Matipool 13 באוגוסט 2015

הלבנים נגד השחורים של כל הזמנים .
ווסט , סטוקטון , בירד , מקהיל , מיקאן ( על הספסל – נאש , איינג׳ , פטרוביץ׳ , מאלין , לאב , נוביצקי , דיבאץ׳ , וולטון , גאסול ) .
מג׳יק , מייקל , לברון , דאנקן , ראסל ( תומאס , קובי , פיפן , הדוקטור , מאלון , בארקלי , שאקיל , קארים , האקים ) .
נעזוב כרגע את המוקות בצד . השחורים מנצחים בגלל העומק והאתלטיות ( ומייקל ) .

גיל 14 באוגוסט 2015

אין ללבנים גבוה לגיטימי, יהרגו אותם בצבע.

MOBY 14 באוגוסט 2015

סבוניס במיטבו נותן פייט לכל אחד מהסנטרים שמולו (ונותן למיקן לסחוב לו את התיק של דורה)

גיל 14 באוגוסט 2015

נכון, אילו רק היה מגיע בגיל צעיר יותר לנבא.

בלייק 13 באוגוסט 2015

נראה לי ששכחת את רפאלוב (גם מי שלא מחבב אותו יבחר בו הרבה לפני עזרא, לא?).
כך או כך, בהרכבים שבחרת אני חושב שהיהודים פייבוריטים בגדול (כל עוד זה לא משחק עליה ליורו או מונדיאל כמובן).

יואב בורוביץ׳ 14 באוגוסט 2015

בלייק, תודה על תזכורת רפאלוב. אכן שכחתי אותו. ארכיב אותו במקום רועי קהת כקשר פותח (ואת קהת כמחליפו). בנוגע למסקנה שלך על הפייבוריטיות של היהודים, אני לא מסכים. אבל זה כמובן הכל באספמיה.

דור 14 באוגוסט 2015

מה הקשר בין רפאלוב לקהת, רואים שכדורגל ישראלי הוא לא כוס התה שלך, טור יומרני (מבחינת הניתוח המקצועי) ששם לעצמו את המטרה לפני שבוחנים את הדרך אליה. הנבחרת היהודית מוכשרת יותר, עמוקה יותר, ויש יחס ישיר בין כמות השחקנים הערבים הטובים לבין גודלם באוכלוסיה.

עופר ג. 13 באוגוסט 2015

הצלחה ספורטיבית והשקעה בלימודים ובהשכלה הן חלק מהדרכים של מיעוט או כל קבוצה אחרת שסובלת מנחיתות כלכלית או חברתית להתקדם במעלה הסולם החברתי, וזה מה שקורה במגזר הערבי היום. בדרך כלל גם המוטיבציה של קבוצות האוכלוסיה הללו גדולה יותר והדחיפה של הקהילה בה הם חיים חזקה יותר ודומיננטית יותר. אני חושב שרוב האוהדים בארץ יודעים לקבל את שחקני המגזר באהבה ולחבק אותם. אני יכול להגיד שבקבוצה שלי, הפועל ראשון לציון הקטנה, השחקן האהוב והמוערך ביותר בשנים האחרונות היה ספוואן זועבי. חליוקי הדעות הפוליטיים נשארים הרבה פעמים מחוץ למגרש וכך צריך להיות.

רעיון המשחק הוא רעיון היפותטי נחמד שלא יקרה לעולם וטוב שכך.

צרפתי 13 באוגוסט 2015

קראתי איפה שהוא על איזה עם שבהיותו מיעוט עשה נפלאות מהשקעה בלימודים והשכלה ומאז שהוא הפך לריבון זה מצליח לו קצת פחות.

אסף THE KOP 13 באוגוסט 2015

למי אכפת איזה מגזר ואיזה בני דת מייצרים כדורגלנים יותר מוכשרים ?
למרות הכוונות הטובות, זה סתם פוסט נגוע בגזענות.

אסף THE KOP 13 באוגוסט 2015

כלומר – לא חייבם להתעניין ביהודים ערבים כל הזמן.
פשוט תנו להם לשחק כדורגל.

אריק 13 באוגוסט 2015

אנחנו שוב מסכימים…

צור שפי 13 באוגוסט 2015

זה נורא כל ההסכמות כאן

D! פה ועכשיו 13 באוגוסט 2015

בושה.
עוד תקבלו גביע מהנשיא.

edgecator 13 באוגוסט 2015

בורוביץ' מאחד את כולם. גם דרוזים, צ'רקסים וערבים.

בני תבורי 14 באוגוסט 2015

אסי,
למיטב הבנתי גזענות היא פסילה של האחר על סמך תכונה שאין לו שליטה עליה, כמו למשל גזע, דת ומין ואפשר להוסיף גם צבע שיער, משקל, אורך גפיים ותכולת קיבה. הפוסט הזה לא רציני, לא מגובה בעובדות אבל לא גזעני.
עם זאת, אני כל כך מסכים עם הסייפא שלך, תנו להם לשחק כדורגל פור פאק סייק.

דגש 13 באוגוסט 2015

היתרון העצום של הערבים על היהודים זה שהם לא עושים צבא. לא צריכים מעמד ספורטאי מצטיין ואין הסחות דעת בגיל מאוד קריטי.

נכון לעכשיו ספורטאי יהודי שלא משגשג בגיל שמונה עשרה ולא יקבל מעמד מיוחד מצה"ל יהיה לו מאוד קשה לחזור בצורה מקצוענית. גם אם למי שמקבל זה בכלל לא פשוט בהשוואה למקבילים באירופה (שכר, תנאים, משמעת, ריכוז בכדורגל).

יואב 13 באוגוסט 2015

רק הערה קטנה בקשר להרכב היהודים- אלברמן קשר הרבה יותר טוב מייני. עבר-הווה-עתיד. למעשה, הוא הקשר האחורי הישראלי הטוב בליגה כבר שנים.

בקשר לפוסט-אני מאמין גדול בכח הערבי בכל מה שקשור להתנזרות מבילויים ושתיית אלכוהול מופרזת(אם בכלל) ושמירה על הגוף ואורך חיים ספורטיבי למשך פרק זמן ארוך יותר. בוודאי שזה מגובה במוטיבציה יחודית שהסיטואציה הקיימת מובילה אליה. חסארמה, באדיר וראדי הם מופת למקצוענות ארוכת ימים.

ננו 13 באוגוסט 2015

סרי פלאח דרוזי ושירת בצבא. נראה לי שהוא ייעלב לגלות באיזה הרכב הוא.

ננו 13 באוגוסט 2015

וגם עמאשה ולאלה שהוזכרו.

אריק 13 באוגוסט 2015

לא מאמין שעמאשה שירת. אין לו תז ישראלית.

צור שפי 13 באוגוסט 2015

בתור מה הוא שרת? חור בהגנה?

אדם 13 באוגוסט 2015

עמאשה לא שירת הייתה את כל הסאגה הזו כשרצו להזמין אותו לנבחרת. אני חושב גם שהוא בכלל לא רצה

גיסנו 14 באוגוסט 2015

הוא לא שירת כיוון שהוא דרוזי מהגולן ובכפרים האלה הם נאמנים לסוריה יותר מאשר לישראל. לפני זעם על גזענות – למיטב ידיעתי זה כיוון שבתרבות הדרוזית יש כבוד גדול לאדמה ולריבון עליה, ובזמן הקמת הכפרים הריבון היה סורי. אז אין בעיה עם ישראלים ויהודים אבל מבחינתם זה שטח סורי ולכן גם יש לרבים מהם ת.ז כתומה בלבד והם לא עושים צבא בניגןד לדרוזים אחרים.

maorbe 14 באוגוסט 2015

עבדתי בקטיף תפוחים באלוני הבשן ויצא לי להיות לא מעט בכפר בוקעתא שבו עמאשה גדל.
דיברתי עם כמה חבר'ה צעירים ורובם התנגדו למדיניות ההחרמה על ישראל ואמרו שהבעיה היא אנשים מבוגרים ודתיים שמטילים וטו.
הציבור המבוגר נורא מתנגד להתערבבות בחברה הישראלית ובגלל זה מתנגדים לכך שבני העדה מהגולן ישחקו כדורגל במסגרות ישראליות.
עמאשה הוא יוצא דופן כנראה כי הוא עילוי ומגיע ממשפחה חזקה.

אגב, יש להם ליגת כדורגל עצמאית של הכפרים מאיזור הגולן, המשחק שהייתי בו לא התפתח למה גבוהה.

גיסנו 14 באוגוסט 2015

מעניין לדעת, תודה

סתם אחד 13 באוגוסט 2015

ואוו מר בורוביץ, אתה נשמע סה"כ בחור מאד נחמד. אני בטוח שאין לך כוונות זדון, אבל שני פוסטים מאד מוזרים, אתה שם לב מה אתה כותב ? כי נראה לי שלא. תמצא לך עורך , כי זאת כתבה מלאה בגזענות, כתובה רע והטעם מאד רע. חבל אם רק תעצור קצת תחשוב קצת ותנסה להיות טיפה יותר רציני, לדעתי אתה יכול להיות אחלה בלוגר. לא חבל ?

שגיא 14 באוגוסט 2015

אתה אוהב ערבים…? זה גזענות. אתה יודע, זה גם עובד בכיוון השני.

"כיום ערבים מגדלים יותר כשרונות כדורגל מאשר יהודים, פר אזרח. אין לי הוכחות לכך". אם אין לך הוכחות לכך, למה לרשום? זה שצריך לבצע פה איזה מחקר אקדמאי בשביל להגיע להוכחות. תעבור על סגלי הנבחרות הצעירות ותראה את אחוז הערבים בסגלים. אם הוא מעל 20%, אז אתה צודק. אם לא, אז אתה טועה.

בנבחרת הצעירה 6/21 = 28%
נבחרת נוער עד 19 3/30 = 10%
נבחרת נוער עד 18 2/16 = 12.5%
נבחרת נערים עד 17 0 = 0%
נברחת נערים עד 16 0 = 0%

זה לפי אתר ההתאחדות, כך שאי אפשר ממש לסמוך על כך ב-100%, אבל אני מניח שאם יש טעויות, הן תופסות לשני הכיוונים.
מכאן.
בקיצור, אין ביסוס לרוב הדברים שכתבת בטור הזה.

ע' בעל הטיפ 14 באוגוסט 2015

והכל בהנחת
"אין זימונים פוליטיים בגילאי הנוער,
יש סקאוטינג זהה למגזר הערבי,
וכל ההחלטות מתקבלות ממניעים מקצועיים ע"י וועדות כמו מינוי מאמני הנבחרות לדוגמא"

shadow 14 באוגוסט 2015

הפסקתי לקרוא אחרי המשפט "אין לי הוכחות לכך".

אתה יצור מאין כמוהו ואתה עושה נזק עצום למושאי הסיקור שלך, בגלל חוסר רצינות וטרוליזם ברור.

זה ממש עצוב שאתה לא מבין את זה לבד.

שי 14 באוגוסט 2015

ערביי ישראל מוסרים שבאמת חלה הרעה משמעותית במצבם בעקבות הפוסט. לדבריהם, כמה הוכחות קטנות היו יכולות לשנות את התמונה לחלוטין.

רוקט 88.2 14 באוגוסט 2015

אגב, בכל טור שני או שלישי שלך אתה תוקף את תקשורת הספורט על כך שהיא משתפת פעולה עם השחיתות של פיפ"א או של ההתאחדות או של כל מי שלא בא לך טוב ברגע הכתיבה, אתה בפרץ של גרפומניה בימים האחרונים ואני שואל את עצמי, למה אם כבודו כל כך אוהב ערבים, הוא ממשיך לכתוב באתר שבו אין ולו בלוגר ערבי אחד. למה אתה משתף עם זה פעולה ? לא מגיע לקוראים שלך ולקוראי האתר שתפסיק לכתוב לאות מחאה ?
הרי יש לך טענות לכל העולם, טול קורה מבין עיניך יואב.

ערן (המקורי) 14 באוגוסט 2015

ניסיתי להבין מה כל כך מפריע לי עם הפוסט הזה. כנראה יש כאן שני דברים:
1) התיחסות השוואתית על בסיס דתי / גזעי / אתני. היה מפריע לי באותה מידה אם בלוגר היה מפנטז על משחק השוואתי דומה בין שחקנים לבני עור ושחורי עור מהפרמייר ליג.
באופן ספציפי לגבי כותב הפוסט, הפריעו לי מאד התייחסויות שלו בעבר לגזע כהסבר (תלוש מהמציאות) ליכולת ספורטיביות. הדוגמה הזכורה לי: טיעון בנוגע להיות גיגס שמינית שחור כהסבר למהירות, או משהו בסגנון.
יחוס משמעות מופרכת לגזע, עושה לי פריחה. אשמח אם תרד מזה, בורו.
2) הרעיון של משחק בין יהודים וערבים – היפותטי ככל שיהיה – משחק בעיניי לידי לה פמיליות למיניהן שמעוניינות בהפרדה, להעיף שחקני נבחרת ממוצא ערבי, וכדומה. אם אשתמש בדוגמה שלי למעלה, ניתן רק לדמיין טל התגובות להם היה זוכה בלוגר אנגלי בגין הפרדה רעיונית בין לבנים ושחורים בנבחרת (או בין קתולים ופרוטסטנטים, במקרה שרלוונטי).
חופש הביטוי מאפשר כמובן דיונים כאלה; אני מוצא אותם דוחים ומזיקים.

גיסנו 14 באוגוסט 2015

תגיד בורו, שמת לב להבדל ברמת הניתוח והכתיבה שלך בין מתי שאתה כותב על כדורגל אנגלי למתי שאתה כותב על כדורגל ישראלי? ועקב כך גם על רמת ואופי התגובות?
אבל הפוסט הזה מרגיש לי ארוך מדי בשביל להיות סתם הטרלה (בניגוד לחלק מטוריך האחרים), אז אולי פשוט תודה שאתה אוהב כדורגל ישראלי לא בגלל שהרמה מופלאה, אלא כמו כולנו בגלל שזה מעורר בך אמוציות שגם ליברפול לא מסוגלת, ואתה שקוע בביצה הזו ביחד עם כולנו.

יואב בורוביץ' 14 באוגוסט 2015

מה זה הטרלה?

רפאל 14 באוגוסט 2015

מי שכותב יותר משתי הודעות שלא אוהבים/מסכימים איתם, יכול להיחשב כטרול : ).
גיסנו גם קרא לי ( non taken ) כשהצעתי לשפר את הליגה ואת מצבם העגום של הקבוצות ע"י סדרות פלייאוף
במקום השיעמום הארוך, הצפוי והמיותר שיש.
הנה, עשיתי זאת שוב. להלן- טרוליזם והטרלה.

גיסנו 14 באוגוסט 2015

״טרול״ הוא אדם שנכנס לאתרים ופורומים למיניהם בו הגולשים מתקשרים זה עם זה, זורק הערות בידיעה שהן שנויות במחלוקת על גבול הפרובוקציה, וישב בצד עם פופקורן בזמן שהוא גורם למהומה אינטרנטית מקומית.
למשל: פוסט שטוען שטוואטחה מספיק מוכשר בשביל להגיע לליברפול ברגע זה ממש, פוסט שמנתח לעומק כדורגל ישראלי שכותב הפוסט מכריז שאינו צופה בו, או לחילופין התעקשות הגובלת במשיחית בכל פוסט על כל נושא שאם רק יהיה פלייאוף סדרות בכדורגל הישראלי – מאור בוזגלו יגיע לברצלונה וזהבי לריאל, אלי טביב יפרוש מהכדורגל הישראלי לצמיתות, נבחרת ישראל תעפיל למונדיאל, איראן תהרוס מרצונה את כל הכורים הגרעיניים, צפון קוריאה תפתח שעריה לעולם ודאעש יכריז על התפרקות מנשקו והקמת ״ח׳ליפות חדי הקרן וסוסי הפוני״.

רפאל 16 באוגוסט 2015

נראה לי זו הטרלה של ידידות מופלאה…

משה 14 באוגוסט 2015

לא יודע לגביו אבל אצלי הכדורגל הישראלי הפסיק לעורר רגשות לפני כעשור, סוג של מלפפון אבל אפילו לא בריא.

גיסנו 14 באוגוסט 2015

אצלך, וזה בסדר. מצד שני למיטב ידיעתי אתה לא מעלה פוסט לבלוג שלך פעם ביומיים שמסביר כמה אתה סולד מכדורגל ישראלי וכמה הוא לא מעניין אותך.
אני לא מכיר אף אחד שאוהד כדורגל ישראלי בגלל הרמה המופלאה שלו, זה תמיד רגש.

משה 15 באוגוסט 2015

מסכים בהחלט.

רפאל 16 באוגוסט 2015

באמת מעניין מה הכוונה שאומרים 'הכדורגל שלנו'.
נשמע לי שהכוונה היא לעסקנים, אנשי תקשורת, חצי מקצוענים שמרוויחים סכומי עתק
ואנשים לא חכמים במיוחד שלא יודעים על אלטרנטיבות.

גיסנו 14 באוגוסט 2015

ד״א, אני מעריך שגם בלי סכנין עדיין תמצא יותר כדורגלנים ערבים בליגת העל מאשר אתיופים או יוצאי ברה״מ לשעבר. בטח ביחס לחלקם היחסי באוכלוסיה.
ובדיוק קראתי היום שבנט הולך לדחוף מהלך של לימוד עברית מגיל צעיר מאוד במגזר ושילוב מורים יהודים במסגרות ערביות. ושעושה רושם שנציגי המגזר מברכים על כך. אישית אני חושב שלא היה מזיק גם ללמד יותר ערבית במסגרות יהודיות.

שגיא 14 באוגוסט 2015

אורן חזן הגיש הצעת חוק שתחייב לימודי ערבית מכיתה א' או משהו בסגנון.

רפאל 14 באוגוסט 2015

באמת רעיון טוב וחשוב גם לטעמי.
תכל'ס, זה לא בסדר שמצפים מהם לדעת עברית ואנחנו מוותרים מראש על השפה העשירה של הערבים.
בירושלים למשל הבנתי שזה כבר נהיה טרנד מוצלח ומתפתח…
כשמבינים יותר איש את רעהו, אז גם יותר סובלניים ורואים הרבה יותר דברים חיוביים ולא חסר
לנו מה ללמוד משכנינו כשם שלהם לא חסר מה ללמוד מאיתנו.

שמעון כסאח 15 באוגוסט 2015

רעיון מסוכן מאוד, אם רוב היהודים יבינו מה הערבים באמת אומרים עליהם אז …

גיסנו 14 באוגוסט 2015

אני עדיין בהלם שאורן חזן אשכרה הגיש הצעת חוק

אסף the kop 15 באוגוסט 2015

טוב
זה בגלל שההסתה נגדו הצליחה אצלך.

ירוק 15 באוגוסט 2015

הסתה נגדו? אסף, ליברפול עדיין לא שחקה אז משעמם לך? :)
אתה באמת חושב שאין בסיס לכל הדברים שפרסמו עליו? בוא נגיד שלכל הפחות, אני בספק.

גיסנו 16 באוגוסט 2015

ברור, הוא מעולם לא עשה שום דבר מביך וזה הכל בראש של הלהט"בים ששולטים בתקשורת.

פראליה 14 באוגוסט 2015

פוסט מעניין וניתוח לא רע, אם כי, יש פה קצת בריחה, אתה מפנה אצבע לתופעה ואז יורד לרזולוציה של אחד-על-אחד,
אישית, פחות מתחבר להשוואה בין קבוצות בפאזה בודדת בכדורגל, בגלל חשיבות האלמנט הקבוצתי שמחבר בודדים לקבוצה, אבל כאן,
מכיוון שמדובר בהשוואה מלאכותית, כאשר אתה מסתכל על הכלל, אתה מבחין בקלות שבהרכב הערבי אין אופי, כלומר –
בהיבט שבו הכדורגל הישראלי נחות באופן יחסי ומובהק מול העולם, ההרכב הערבי לא מספק יתרון אלא להיפך.

7even 14 באוגוסט 2015

דה באזר מייצר יותר תעבורה מגוגל, אין לי הוכחות לכך
הפוכל אשקלון הפסידה בחצי גמר האלופות לריאל מדריד, אין לי הוכחות לכך
נוקייה 3120 נמכר בעולם יותר מאייפון, סמסונג, נקסוס, ו HTC יחד. רק שאין לי הוכחות לכך.

7even 14 באוגוסט 2015

די נו דורפן.
הבחור מביך את האתר שלך.
הפרוייקט שלך כאן באתר הזה יהיה בסוף כמו וואן – המון תעבורה אבל תוכן ברמה אפס.
באמת נו…קצת ביקורת על התכנים המועלים. אני מרגיש מובך בשביל שאר הקוראים

אדם 14 באוגוסט 2015

תתעלם שניה מתוכן הפוסט ותתבונן כמה תגובות מעניינות התפתחו ממנו.

שי 14 באוגוסט 2015

בינתיים אותם ערבים שאתה רוצה לשנות עבורם ההמנון מצטרפים לדעש על מנת להשמיד את המדינה.
במידה והם ישלטו כאן הם יאנסו את אשתך, ירצחו אותך ובטח לא ישנו עבורך את ההמנון. תתפקח או שתפסיק לצרוך סמים הזייתיים.
מדובר בבלוג ספורט ולא עוד מקום לפזר שטויות מבית מדרשו של גדעון לוי ועמירה.
האמת שמה שאתה כותב מסתדר עם זה שאתה אוהד ליברפול ובו זמנית מעריץ של ווין רוני, אותה בעיית פסיכולוגית.

ממליץ לרונן דורפן שמנהל את הבלוגיה המצויינת הזאת שיפסיק לתת לך לפזר כאן את השטויות שלך.

יוני 14 באוגוסט 2015

בני, לא כולם. הוא כתב אלה שאתה רוצה לשנות עבורם את ההמנון.

אריק 14 באוגוסט 2015

חוץ מהצרקסים

שי 14 באוגוסט 2015

ברור לך שלא כולם.
אבל עובדתית האם אתה יכול להגיד אם יד על הלב שבמידה והיינו מפסידים באחת המלחמות המצב כאן היה זהה כלומר היו דואגים לך כמו שאתה דואג להם?

the man 14 באוגוסט 2015

בורוביץ אתה כזה פרובוקטור. מפריעה לך בעיית הערבים במדינה ובקרוב תפריע לך גם בעיית הפליטים במדינה ואז תכתוב שאתה אוהב כדורגלנים שחורים ואז נתחיל דיון לבנים נגד שחורים. אני אוהב כדורגלנים טובים נקודה. בין אם הם ערבים רוסים מקדונים או יוונים. לגבי ההמנון יש רק מדינה יהודית אחת בעולם ורצוי שתישאר ככזו כי כבר ראינו מה קרה כשלא היתה לנו אחת כזו שמגינה עלינו אי שם באירופה בשנות הארבעים של המאה שעברה. לכן צריך להישאר צביון יהודי וגם המנון שמדגיש את החשיבות של היהודים כשליטים ומובילים בישראל. אם הערבים הצרקסים השומרונים הבדואים והנוצרים הנזירים האריתראים והסודנים או כל מי שגר פה ולא יהודי מתבאסים זו בעיה שלהם לא שלי. יש להם זכות לגור פה להתפרנס ולהיות חלק מחחברה גם אם לא מזכירים אותם בהמנון המטופש. מזיז לי את הביצה. אני חילוני גמור ועוכר את רוב חובשי הכיפה אבל אני אלחם על הזכות לשמור את המדינה הזאת כארץ היחידה שמגינה ונושאת את דגל היהודים כולל המנון שמדבר ליהודים. ובלי קשר מזל שיש אתר שמאפשר לך לקשקש בלי סוף בלי לקבל תגמול. זה הנצחון הגדול באמת שלנו.

MOBY 15 באוגוסט 2015

נפיחה חסרת ביסוס.
בנוגע לשייכות למדינה וסמליה. היות ולהערכתי מתחם הכרותך עם ערביי ישראל גובל ביפו ואולי (אני בספק אבל תהנה ממנה) ירושלים. הם אינם מייצגים את כל ערביי ישראל.
למשל:
הנוצרים, הבינו באיחור ניכר (תוך שיכחון אופנתי של ההיסטוריה שלהם עצמם) שעדיף שכן יהודי קרוב, מאח מוסלמי קרוב יותר, הם שוב! רואים מה קורה כשמסעות הסהר מתחילים להתרחב אל מעבר לארצות הסהר הפורה. והגורל שלהם לא יהיה שונה משל היזידים ושל הקופטים אם חס וחלילה מה שקורה בסוריה ירדן ולבנון יגלוש מעבר לקו הגבול.
המוסלמים המשכילים מעל גיל 50 או 40 בחלקם, הם הבינו כי הדת מהווה מקום ממגנט שההשכלה לא תמיד מצליחה להפסיק את הטירוף (מהנדסי התאומים הם רק דוגמה קטנה, הנהירה של מוסלמי אירופה הדור השני אל החושך הדתי הוא דוגמה שניה).
אין להם, לדוגמאות למעלה, שום בעיה עם הדגל או עם ההימנון, הם כמובן לא ישירו אותו ואינם צרכים לעשות זאת אבל סמלי המדינה בהחלט מהווים גאווה (ויש כאלו שיצעקו אני נשבע, ולא מתחייב אני, בטקסי ההשבעה השונים).

מנורת שבעת הקנים מבקשת שלא תחוס עליה, ככה השארת אותה לבדה ללא ההימנון והדגל. עצוב לה.

לא מבין איך אתה מבסס את הדעות שלך מתוך בורות עמוקה. אתה שטחי וללא שום רצון לחקור, חצי מהמקומות החסרים שאתה טוען כלא מבין או יודע נמצאים באינטרנט באופן פתוח וגלוי.
אתה בהחלט מתאים להגדרת הטרול.

Comments closed