סוף שבוע רגוע (מדי)

avmu

בארצות הברית חובבי הספורט נהנים מ-Every day sports. הבייסבול הוא כזה, הכדורסל וההוקי הם כמעט כאלה. בכל יום כמעט יש משחקים. באירופה ובארץ כמובן אין את התענוג הזה. הכדורגל הוא משחק שמשוחק בעיקרון פעם בשבוע, מקסימום פעמיים. ואילו הכדורסל האירופי באופן עלוב משוחק גם כאן כמעט רק פעם בשבוע (מקסימום פעמיים בעונה האירופית. כדורסל זה משחק שמסוגל להיות משחק 3-4 פעמים בשבוע לפחות, אבל באירופה אוהבים לנוח ולא מבינים מהי מהות יצירת עניין בספורט וכמה חשוב האקשן הכמעט יומיומי, בעיקר בכדורסל, כדי ליצור עניין כזה).

בארה"ב במהלך סופי השבוע מקבלים את המנות העיקריות. הבייסבול, והכדורסל וההוקי – אם הם לא בפלייאוף – נדחקים לגמרי לאחור ואז נשארים עם הפוטבול, מקצוענים וקולג'ים, ועם משחקים גדולים בכדורסל המכללות. אבל בגדול כמעט כל רמת העניין מתרכזת ביום שבת בקולג' פוטבול וביום ראשון בפרו פוטבול.

באירופה מנסים לעשות אותו דבר עם הכדורגל, כאשר הפרמייר ליג וגם כמה ליגות גדולות אחרות משחקות ביום שבת וביום ראשון. לעתים הן אף חורגות ליום שני.

אבל אנחנו בישראל די נדפקים כי הסופ"ש שלנו מורכב מיום שישי ומיום שבת. ביום ראשון מרבית האנשים עובדים, ולא יכולים לראות לא מעט משחקים גדולים (שנערכים באנגליה אחה"צ). ומנגד, ביום שישי יש לנו כלום, למעט משחקים זניחים למדי בליגה הגרמנית (שמשום מה לא שמה כמעט מצ'-אפים גדולים בשישי. וגם ככה הליגה הגרמנית הלא תחרותית לא ממש מעניינת).

אז במשך שנים אני מצר על כך שימי שישי שלי מאוד דלים והייתי מת למשחקי פרמייר ליג- גם כך הליגה שהכי מעניינת אותי ביי פאר- ביום הזה. לכן אני כל כך שמח שיש היום, בפעם הראשונה זה יותר מעשור, משחק פרמייר ליג ביום שישי: אסטון וילה נגד מנצ'סטר יונייטד. משום מה חשבתי שקראתי או שמעתי לאחרונה כי הסידור הזה של משחקי פרמייר ליג ביום שישי יהפוך לעניין של קבע, אך מסתבר שטעיתי. במהלך העונה הקרובה יהיו רק כמה משחקים כאלה. אבל החל מהעונה הבאה, ומהסכם הטלוויזיה החדש רב הממון, יהיה משחק פרמייר ליג בכל יום שישי, לפחות עד 2019.

וזה כבר צעד בכיוון הנכון. באנגליה לא מסתפקים בימי שבת-ראשון-שני למרות שזה מכסה להם את כל הוויק אנד ויותר מכך, כיוון שמבינים שצריך לייצר אפילו יותר ימי משחקים, בעיקר אולי לקהל בעולם. ואילו אצלנו בישראל, היכן שימי הסופ"ש שונים מאשר בכל העולם, הדבר הזה הוא חשוב במיוחד. לא יכול להיות שיום סופ"ש יהיה כל כך דל מספורט כפי שימי שישי הם אצלנו במשך כל כך הרבה שנים.

*

אסטון וילה זה מועדון שאני לא ממש מבין. מדובר במועדון פאר. אלוף אירופה. מסורת עתיקה. אוהדים רבים ואפילו נפלאים. עיר גדולה.

אז איך לעזאזל הקבוצה הזו במשך כל כך הרבה שנים היא לא רלוונטית. ראשית, יש בעיה בייצור הכשרונות. לצערנו, גם עיר ענק כמו בירמינגהאם לא מצמיחה בעשורים האחרונים מספיק כשרונות גדולים. ודאי שאסטון וילה אינה מצמיחה מספיק. זה מאוד מצער, וזה הדבר החשוב ביותר (מקווה שג'ק גרייליש יוכיח אחרת וייתן תקווה לעתיד). אבל מועדון גדול כמו וילה יכול גם לקנות שחקנים טובים, והוא לא עושה זאת מספיק. לכן כמעט מדי שנה המועדון נשרך בתחתית או סתם בחוסר רלוונטיות. לפחות כעת יש מאמן שאני אוהב, טים שרווד, שמעיד על עצמו כמומחה טקטי קטן מאוד ומי שמתעקש על כדורגל התקפי ואמיץ.

עוד בעיה של וילה היא הבעלות של רנדי לרנר, בנו של המיליארדר המנוח אל לרנר, שגם כשל בצורה קיצונית בקליוולנד בראונס לפני שמכר אותה. אומרים על לרנר שהוא בחור טוב, אבל גם שהוא די קמצן או אולטרה-מחושב בניהול הקבוצות שלו. זה לא רע כשלעצמו. אבל הוא לא מצליח ליצור שום דבר משמעותי, לא בקליוולנד ולא בבירמינגהאם (לפחות עד עכשיו).

בעניין יונייטד, היא ההיפך המוחלט בכל האמור להשקעת כספים, שלא לומר בזבוז מטורף של כספים, בעיקר מאז עזיבתו של פרגוסון, כשהושקעו מאות רבות של מילוני ליש"ט על קבוצה שבינתיים לא מתקרבת בכלל לגבות את ההשקעה בה. אין ספק שנרכשו פלופים רבים ויקרים, וגם אין ספק שלא הייתה משנה סדורה במועדון בנוגע לרכישת השחקנים. מויס פוטר לאחר שנה אחת, ואן חאל הגיע לקבוצה שרכשה שחקנים גם בתקופה שבין מויס לואן חאל (בלי שליטה של המנג'ר החדש על הרכישות), וגם מאז שהוא הגיע לא ברור ם הוא הפוסק העליון בנוגע למדיניות ההעברות. ממש לא בטוח מי מחליט שם, היו"ר אד וודוורד או המנג'ר ההולנדי. מה שבטוח זה שמושקעים כספי עתק, ובינתיים על המגרש זה לא נראה מספיק טוב.

אבל כשיש כל כך הרבה כשרון, וכשאתה מנצ'סטר יונייטד, אז אין להתפלא אם זה בכל זאת יתחבר מתישהו, ובעיקר כאשר הקבוצה עוד לא סיימה את מסע הרכש. בכל אופן, ברור שליונייטד עוד חסר חלוץ או שניים- וזה די מוזר איך הם הגיעו למצב כזה בשלב כל כך מתקדם (כשהעונה כבר מתחילה), וגם ברור שסיטואציית השוער בעייתית מאוד. ביונייטד היו צריכים להחליט- האם משאירים את דה חיאה או לא. אם הוא נשאר, ובינתיים הוא נשאר, אז גם רצוי שישחק. גם שיישאר וגם שלא ישחק, זה לא לגמרי עושה שכל. ובכל מקרה נראה לי שבסוף הוא יעבור לריאל מדריד בעבור סכום הרבה יותר נמוך מכפי שהוא שווה. ודה חיאה זה שוער שהיה צריך לעטר את שער היונייטד עוד עשר שנים לפחות. איזה בזבוז. איזה פספוס.

מי בדיוק נותן שם דין וחשבון על כל הניהול, ועל כל הרכש העצום (והלא כל כך מוצלח עד עתה ברובו)- לא ממש ברור לי או לאף אחד אחר. העובדה שהבעלים הגלייזרים לא מדברים בחיים עם התקשורת, גם לא מבאירה את העניין. בכל מקרה נראה לי שכל העניין הזה של כדורגל מקצועני, שאוהדים רבים כל כך כל כך מרוחקים מקבלת ההחלטות או מההסברים שלהם, זה דבר מעוות בעיני. וזה דבר שלא קיים בספורט האמריקאי, שם כמעט תמיד הדברים מוסברים. שם יש אינטרס למועדונים להסביר את ההחלטות שלהם לקהל הרחב. אבל ברור שגם בעלים אמריקאים, שהגיעו לאירופה, לא ממש הביאו את האתוס הזה איתם. לדעתי הם פשוט יותר מדי מפחדים מהקהל (בניגוד לארצות הברית) ומפחדים מביקורות, שאולי יעלו אם יסבירו את פעולותיהם. האבסורד הוא שאולי הם אפילו צודקים, כי אני לא שומע יותר מדי ביקורת של קהל באירופה על קבלת החלטות של מועדונים. בדרך כלל האוהדים נוקטים בגישה של כבשים, הם רגילים לכך שאיש לא משתף אותם או מסביר להם, והם ברוב המקרים לא דורשים את זה. הם שומרים את העצבים שלהם רק למקרים שהקבוצה כושלת בגדול, ואז הם יוצאים להפגין (וגם זה לא תמיד).

חידון מספר 461. כדורגל גרמני
יהלום

18 Comments

משה 14 באוגוסט 2015

א. כדורגל אנגלי ביום שישי הוא בהחלט מבורך, עכשיו יש עוד ערב לריב עם האישה על השלט…
ב. אסטון וילה מגדל או מוצא לא מעט כשרונות, הבעיה שהוא לא משחרר אותם בקלות מדי (דלף כדוגמא ).
ג. טים שרווד הוא מנג'ר בינוני במקרה הטוב. הוא היה גרוע בטוטנהאם והוא לא מרשים גם בוילה.
ד. תחליף את יונייטד בסיטי ואת ואן חאל בפלגריני. שתי קבוצות שבונות תוך שפיכת כסף רב אך כנראה זה מספיק גם עם מנג'ר בינוני (או לא מתאים ).

משה 14 באוגוסט 2015

* אסטון וילה הוא מועדון ש…

אריק 14 באוגוסט 2015

מה זה משנה משחקים. פוסטים של בורוביץ יש כל יום !!

ישי 14 באוגוסט 2015

אם יהיו משחקים, אולי לא יהיו פוסטים…

49ers 15 באוגוסט 2015

וממש חשוב היה לך לכתוב את זה…
לך מכאן, מדוע שתסבול?

49ers 15 באוגוסט 2015

בתגובה לאריק

גיל 14 באוגוסט 2015

דווקא ההתנהגות עם דה חייאה מאוד הגיונית רק שהיו צריכים לעשות את זה מוקדם יותר. הוא לא רוצה לשחק שם והם לא רוצים למכור אותו בלי תמורה מתאימה. לשחק איתו זה אסון אז שישב ביציע. מעניין מה יקרה אם חלון ההעברות יסגר והוא עדיין לא יעבור לריאל.

לגבי משחקים ביום שישי זה אכן נחמד אבל מצד שני מעקר את המחזור. פיזור גדול מדי לא תורם לדעתי. יש משהו יפה בפוטבול שכל המשחקים מלבד אחד משוחקים באותו היום ורובם בבת אחת. זה כדורגל הוא גם לא פוטבול שבו יש הרבה הפסקות ולכן הגיוני למתוח אותו על יום שלם. כדורגל דורש תשומת לב כל המשחק וזה פשוט יגזול יותר מדי זמן אם כל משחק יהיה בשעה אחרת.

ניינר / ווריור 14 באוגוסט 2015

איזה שחקן ירצה לשחק בקבוצה כל כך אפורה, עם בעלים קמצן, מנג'ר חסר מושג ועוד לגור בבירמינגהם?

רינוס מיכלס 14 באוגוסט 2015

אבל יום שישי הוא יום קדוש למוסלמים

לפחות תיהיה גלוי ותגיד את האמת , שאתה רוצה ליגה טהורה לעד

וייצמן יער 14 באוגוסט 2015

לא ברור לי מה אתה מתפלא על מצבה של אסטון וילה, מה שקרה למועדון הזה זהה למה שקרה למאות מועדונים ידועים ומפוארים לשעבר בכדורגל העולמי. בעידן של חוק בוסמן וחוזי השידור ונותני החסות והסוכנים והסקאוטים שפרושים בכל העולם, התחרות נקבעת בעיקר לפי גודל הארנק של הבעלים. וכסף נמשך לכסף והצלחה נמשכת להצלחה, והפער הכלכלי והתקשורתי והתדמיתי נפער כך שקשה מאד להכנס לצמרת הגבוהה באמת. ומועדונים כמו אסטון וילה, כמו טוטנהם או ניוקאסל, יכולים רק לחלום על העבר המפואר שלהם בזמן שהם מוכרים את הכוכבים שלהם ליונייטד וצ'לסי.

עוד אמיר אחד 15 באוגוסט 2015

לא מבין תקטע – בורוביץ' עכשיו ראש בראש מול כל הכותבים של דה באזר ?! – מה עשינו לכם ?

דנידין 15 באוגוסט 2015

NBA זו ליגה אחת שיכולה לסדר את לוח המשחקים כרצונה. הקבוצות האירופיות מחוייבות גם לליגה ולגביעים המקומיים אז השבוע מחולק בין המסגרות ואין פה שיקולי עצלות.
נחמד באמת שיש כדורגל כל ערב, אבל זה לא תמיד ספורטיבי (בהשוואה לשעה האחידה של פעם) וטיפה מעמיס יתר. מחזור שנמתח משישי עד שני זה יותר מידי.

גיסנו 15 באוגוסט 2015

+1
אבל בקרוב ל 10 חודשים מתוך 12 במהלך השנה יש לך משחקי כדורגל בערך בכל יום בשבוע ממסגרות שונות.
בימי שישי אף פעם לא תמצא כמעט משחקים של הקבוצות הבכירות, כי הן משחקות לרוב איפושהו בין שלישי לחמישי.
כדורגל הוא לא משחק שאפשר לשחק 3-4 פעמים בשבוע.
אני חושב גם שרוב אוהדי הכדורגל מעדיפים עונה של 8-10 חודשים עם משחקים פעמיים בשבוע, מאשר עונה של 3-4 חודשים ואז כלום.

אחד 15 באוגוסט 2015

רוב אוהדי הספורט בלאו הכי רואים רק משחקים של הקבוצה שלהם, כך שהקונספט של ספורט בכל יום מיותר לגמרי.

מנחם לס 15 באוגוסט 2015

בורוביץ', זה הכל מה שיש פה? שמעת פעם על PGA CHAMPIONSHIP? ועל LITTLE LEAGUE? (אתמול 8 קבוצות אמריקאיות הבטיחו את השתתפותן בליטל ליג וורלד סרייס (בית אמריקאי נגד בית בינלאומי עם 8 קבוצות). אחת, NORTHWOOD, מעירי גרינוויל, דרום קרולינה), ויש לך מושג כמה נאסק"אר יש כאן היום ומחר? ואגרוף מלאס ווגאס, ורוג'רס קאפ בטניס. וזה עוד יום חלש בספורט

רפאל 16 באוגוסט 2015

כן, גם בישראל יש הרבה.
ליגת פוצ'יוולי. ליגת רכיבה על סוסים. כדורעף חופים. כדוריד. אופני שטח. תריאטלון. סרטונים דוקומנטריים על המשחקים האולימפיים כי אין זכויות שידור למשהו אחר…
זה מצחיק איך כל השנים האלה ניסו לשכנע אותנו שאם אתם אוהבים ספורט ואוהבים ( או לא סובלים יותר מדי מ.. ) ישראל אז חייבים לתמוך בענפים המקומיים ע"י צפייה, גילוי עניין, לבוא למגרשים מידי פעם, לקרוא על זה וכו'.
פשוט שטויות. הקשר היחיד לישראל הוא שהעסקנים הקטנים שמנהלים אותו הם מכאן ( איפה יעשו את הקומבינות שלהם, בקפריסין? ) והספורט נקשר באופן טבעי להימורים ותופעות אחרות של אנשים קטנים בעצמם ( גזענות, אלימות, שמחה לאיד, שנאת חינם, שיעמום טוטאלי, חוסר טעם טוב, לשון הרע וכו' ).
לכן אומר שמי שחשוב לו ספורט ודברים שקשורים לישראל שיתרחק מהענפים המובילים בארץ כל עוד נפשו בו.
הכדורסל מושחת ורקוב מהיסוד. פיינל פור עדיין? תעשה לי טובה!
הכדורגל משחק לידם של העשירים בלבד ( שלא לדבר על כמות העארסים ואנשים שמפחדים מהם )
השאר לא הרבה יותר טוב… עם כל האגודות ספורט הפוליטיות והאנשים הלא מרשימים הנמצאים שם.
שימשיכו לחלוב כסף מהמדינה בזמן שהאנשים הטובים מוצאים את סיפוקם במקומות אחרים.
ועוד אומרים שאנשים לא יודעים לפרגן… חוצפה ישראלית מצויה.

יואב בורוביץ' 16 באוגוסט 2015

מנחם, כל הדומגאות שנתת הם מיינור ספורטס (:

גיל 16 באוגוסט 2015

מנחם, מלבד הגולף השאר לא מעניין את רוב האנשים. אם כבר, הבייסבול בתקופה הזו הכי מעניין כי המירוץ לפלייאוף בשיאו. אבל כל זה רק הערת שוליים למשחקי ההכנה של הפוטבול.

Comments closed