לקראת בלגיה

belgiumflag

שוב משחק גדול של הנבחרת ושוב אפס התכתבות עם המציאות. תגידו, בכלל מה משנה מה תעשה הנבחרת? תראו איך המדינה הזו מתפרקת. תראו את השנאה. האלימות. הגזענות הדו צדדית. תראו את אוזלת היד של השלטונות שלא עשו דבר כמעט לשיפור המצב במשך עשורים. תראו עד לאן הגענו. ועוד יכול להיות גרוע בהרבה. ותראו את הציבור הישראלי, כמה עלוב הוא וחלש ומיואש, ובעיקר אשם כי בחיים לא דרש פתרונות למצב. כולנו אשמים במצב כזה. כפי שכל אחד שאוהב כדורגל אשם במידת מה במצבו של הכדורגל הישראלי.

עד שלא נבין שכולנו, באמת כולנו, אשמים; יותר טוב לא יהיה כאן. כל מי שלא נלחם, שלא מסכן משהו, כדי שיהיה כאן יותר טוב, אשם במצב לא פחות מנתניהו ברמה התיאורטית והמעשית.

*

כשגדלתי בלגיה הייתה סוג של אימפריית כדורגל. שיפו, קולמאנס, ורקאוטרן, ואנדברח, ואן דל אלסט ועוד. בלגיה העפילה עד לחצי גמר המונדיאל במונדיאל הגדול ביותר שאני ראיתי בתקופת חיי, מקסיקו 1986. במשך מרבית שמות השמונים בלגיה אפילו נחשבה לנעלה להולנד, אלא שעלייתה הנפלאה של האורנג' ב-88 סימנה את ירידת קרנה של השכנה הפחות זוהרת מדרום. ב-31 השנים האחרונות בלגיה העפילה לאליפות אירופה (יורו) אחת בלבד. גם במונדיאלים עשתה מעט מאוד, ובשניים אפילו לא השתתפה (2006, 2010). אם בשנות השמונים נחשבו אנרדלכט, פ.צ ברוז' ואפילו סטנדרט ליאז' ומכלן (זוכת גביע אירופה למחזיקות גביע) למועדונים משמעותיים ביבשת, אז גם זה כבר מזמן לא רלוונטי.

אבל מה שהליגה הבלגית – ובעיקר תשתיות הכדורגל במדינה – כן מצליחות לעשות, והן לא הצליחו לעשות זאת בעבר, זה לגדל כמות מטורפת של טאלנטים בעשור האחרון.

לא חקרתי את הסיבות לתפנית המטורפת הזו, אבל ברור שנעשים הרבה מאוד דברים נכונים. הכדורגל הבלגי פשוט הצליח לייצר כמות מדהימה של כדורגלנים צעירים, שמרביתם טכנים ואתלטים, והחבר'ה האלה כובשים את הליגות הגדולות בעולם. הזאר, לוקאקו, קורטואה, דה בריינה, פלאיני, ניימגולן, קומפאני, מיניולה, בנטקה, אוריגי, מרטנס, וויטסל, דמבלה, צ'אדלי, וורטונגן, מיצ'י בצ'ואיי, מיראלאס, ינוזאי, טילימנס (ילד פלא בן 18 עדיין באנדרלכט). עוד לא שמעתי אף אחד אומר את זה, אולי כי הולנד העפילה לגמר מונדיאל (2010) ולחצי גמר במונדיאל אחריו (2014), אבל בלגיה בעשור האחרון מייצרת הרבה-הרבה יותר כשרונות על מהולנד, דבר שהוא כמעט בלתי נתפש לנוכח מסורות הכדורגל בשתי המדינות וגם לנוכח זה שהליגה ההולנדית נחשבת טובה יותר וגם המדינה עשירה ומאוכלסת יותר (17- 11 מיליון).

אבל נדמה כי בלגיה הצליחה למנף דווקא תופעות המאפיינות עוני יחסי, כמו ריבוי מהגרים וכדורגל רחוב, לטובתה המלאה. לוקאקו בראיון שנתן לאחרונה מדבר על טורנירי כדורגל הרחוב שיש בבריסל בקרב הקהילה של יוצאי קונגו, ואיך למרות שהוא סופרסטאר בפרמייר ליג הוא כמעט אף פעם לא מצליח לנצח שם.

כדורגל רחוב מביא איתו מעל הכל טכניקה ויכולת לשחק את המשחק על שטחים קטנים וגם את התחרותיות, הרוע והרעב שמגיעים מהרחוב. כדורגל רחוב הוא הסיבה לדומיננטיות רבת השנים של ארגנטינה, ברזיל ומדינות רבות נוספות שכל עוד שנשענו על כדורגל רחוב היו בצמרת העולמית, וכיום כאשר כדורגל הרחוב הרבה פחות נוכח אצלן הן גם ירדו בייצור הכשרונות.

אבל ברור שלצד כדורגל הרחוב יש גם מועדונים, שמן הסתם עושים עבודה נהדרת בפיתוח כשרונות בבלגיה. הסוכן דודו דאהן דיבר פעם איך במחלקות הנוער במדינה מדגישים כמעט אך ורק טכניקה אישית ואלמנטים של כדורגל רחוב כאוטי גם במסגרת המועדונים. לא הייתי בבלגיה ובאמת שלא חקרתי את הנושא, אבל אני נוטה להאמין. פשוט כמות הכשרונות שהמדינה הזו מייצרת עומדת כעדות מזהירה למשהו באמת יוצא דופן בעולם הכדורגל כולו.

לנוכח כל הנאמר, בבלגיה צריכים להיות מאוד מאוכזבים שמכל עשור הזהב של פיתוח קולקציה כזו של כדורגלנים כבירים, כל מה שיש בינתיים להראות לנבחרת הבוגרת זה רבע גמר מונדיאל ואפס העפלות ליורו (עד צרפת). אני יודע שהמאמן הלאומי מארק וילמוטס זכה לאינספור מחמאות בשנים האחרונות בגלל כל רנסאנס הכשרונות ובגלל היכולת הגבוהה במוקמות המונדיאל האחרון, אליו בכל זאת העפילה בלגיה לאחר היעדרות בת 12 שנה, ועדיין אני חושב שאפשר לקבל מנבחרת בלגיה הרבה-הרבה יותר.

אני חושב שמבחינת כשרון על נייר מדובר אולי בנבחרת המוכשרת בעולם. עד כדי כך. או לפחות כזו שנמצאת במדרגה אחת עם גרמניה וארגנטינה (ומבחינת כמות כשרונות, אולי אפילו עולה על שתיהן). אז נכון שמבחינת כשרון על נייר גם ספרד וצרפת לא פראייריות וגם ברזיל עדיין בצמרת הגבוהה, וברור שגם נבחרות רבות אחרות מסוגלות לנצח את בלגיה (והן מנצחות אותה), אבל אם מסתכלים על כמות של שחקני איכות, יש לנו כאן נבחרת ברמה של 1 או 2 בעולם.

מה זה אומר על המשחק הערב נגד נבחרת ישראל?

כמעט שום דבר.

 

הנקמה הטובה ביותר היא הנצחון
איפה הכיבוש (כשצריך אותו)?

82 Comments

תומאס נוימן 13 באוקטובר 2015

שיחקת אותה עם DEUS

משיח 13 באוקטובר 2015

חופשי, איך נקרא הלהיט שלהם? (להיט חחח)

בלייק 13 באוקטובר 2015

התכוונת ל Suds and Soda? זה היה ה״להיט״ של האלבום הראשון, וכנראה עזר להביא אותם לשתי הופעות (או אולי היו שלוש) ב- Echoes

ערן (המקורי) 13 באוקטובר 2015

הופעות אדירות. פאקן עברו 20 שנים. לא זכרתי שקראו למקום Echoes. רח, בן אביגדור…

משיח 16 באוקטובר 2015

כן, סחתיקה בלייק

ר.בקצה 13 באוקטובר 2015

מה בעניין האויב הערבי? אפשר לחלוק אתו באשמה, או שנישא בנטל לבד? מה הוחלט בישיבת הפלייליסט של כנופיות השמאל?

duncan 13 באוקטובר 2015

ישראל אשמה. הכיבוש אשם. לערבים רע והם מופלים. אהה רגע, ההיא עם הסכין עושה תואר שני…אופס

אסף THE KOP 13 באוקטובר 2015

האמת,
בורוביץ צודק. רק ישראל אשמה.
צריך לעשות להם נכבה אמיתית ולהחזיר את הפולשים האלה למדינות שבאו מהן.

Shadow 13 באוקטובר 2015

כמה חלש ראש הממשלה שלך בפרט והימין בכלל שהוא לא מצליח כבר עשורים להוציא לפועל את האג'נדה של מצביעיו? מה בעצם מציע הימין?

הסכם השלום שדחף השמאל נכשל מול הפלסטינים אבל לפחות ניסו ויצא מזה הסכם שלום עם ירדן.

מה עושה הימין במשך 20 שנה? או יותר נכון כבר 30 שנה.

אסף THE KOP 13 באוקטובר 2015

צל
זה kodak moment אמיתי !!
סוף סוף אנחנו מסכימים על משהו. הימין לא עושה כלום.
מסיבות שאינן ברורות לי הימין מפחד למשול.
זה פחד מהבוגי-מן, מכלום, ועדיין, הם מתעקשים שלא לנצל את הזמן הכח שלהם ואשכרה למשול.

Shadow 13 באוקטובר 2015

אז אולי הגיע הזמן להעניש את הימין או ליתר דיוק את ביבי ולהפסיק לתת לו צ'אנסים?

אנחנו כמו נבחרת ישראל. שנים כושלים ושנים מנסים את אותו הדבר.

תראה את הצד החיובי לפחות אם השמאל יהיה בשלטון הטענות ההזויות והתלונות שלכם כלפיו לא ישמעו כמו בכי ילדותי.

Shadow 13 באוקטובר 2015

אז אולי הגיע הזמן להעניש את הימין או ליתר דיוק את ביבי ולהפסיק לתת לו צ'אנסים? אולי הגיע הזמן להפסיק לקנות ממנו את הלוקשים שהוא מוכר לבוחריו לפני כל המערכת בחירות.

להפחיד מערבים שנוהרים לקלפיות הוא יודע. מה עם פיתרונות? מה עם ניסיונות לפחות.
שמע להפחיד גם אני יודע אולי תבחרו בי

אנחנו כמו נבחרת ישראל. שנים כושלים ושנים מנסים את אותו הדבר.

תראה את הצד החיובי לפחות אם השמאל יהיה בשלטון הטענות ההזויות והתלונות שלכם כלפיו לא ישמעו כמו בכי ילדותי.

טיפה סרוחה 14 באוקטובר 2015

אתה צודק בדיוק כמו נבחרת ישראל
ולתת לשמאל לשלוט זה אותו פתרון כמו לתת לברקוביץ לאמן

shadow 14 באוקטובר 2015

שזה אומר?

אסף THE KOP 14 באוקטובר 2015

תודה
דוגמא לא רעה ואף משעשעת משהו

בילבו באגינס 13 באוקטובר 2015

+100

רועי 13 באוקטובר 2015

אין על הלקאה עצמית טובה ככה לסיים את יום העבודה.

אנדר 13 באוקטובר 2015

כמו שהוא אוהב להגיד, פאקינג מבלבל את השכל
אני מצטט : '…השלטונות הישראלים שלא עשו כלום במשך שנים לשיפור המצב' ולא קשה לשמוע פה את האשמה המובלעת כלפינו
אז תגיד לי יואב, מה עם המחבלת האקדמאית והטכנאי בבזק בעל רכב חברה ? מה איתם ? אתם כאלו פטרונים שלעולם לא תבינו שהם לא רוצים את הכבוד שלך, הם רוצים את המקום שלך

אסף THE KOP 13 באוקטובר 2015

תשמע.
הוא הודה שהוא אוהב ערבים. אחרי הכל מדובר באנשים חברותיים, פלורליסטים, אוהבי דם ועם חיבה לסכינים.
http://debuzzer.com/borowitz/58627/

אנדר 14 באוקטובר 2015

אני מקווה שלא אזדקק לכך, אבל אם ישאלו אותי יום אחד לגבי מסמך שיוכל להסביר מה קרה פה ואיך הכל אבד לנו, לפוסט שהפנית אליו יש סיכוי גבוה להיות המסמך הזה. כל מה שמקולקל בגישה של השמאל ה'נאור' כלפי האיסלם. אין לי אפילו איך להתחיל להסביר

בילבו באגינס 13 באוקטובר 2015

השם אנדר מתאים לך.
זה בדיוק מה שחסר לנו עכשיו אנדר.

אנדר 14 באוקטובר 2015

לא הצלחתי להחליט אם אתה ציני או לא, ה+100 למעלה קצת בלבל אותי. בכל מקרה, אתה צודק. חסר לנו עכשיו מישהו שיודע לקבל החלטות כבדות משקל ולפעול בלי להתחשב בשיקולים זרים לטובת מה שנכון

לודו קוק 13 באוקטובר 2015

צד אחד מלקה עצמי, צד שני מדחיק עצמי וכלם ביחד
בחפלה.

ניינר / ווריור 13 באוקטובר 2015

מה זה הליגה הבלגית בכלל? ליאור רפאלוב השחקן הכי טוב שם!

ירושלמי 13 באוקטובר 2015

ונאתכו הקשר הכי טוב בליגה הרוסית.
מה זה עוזר לנו?

ניינר / ווריור 13 באוקטובר 2015

אחי זה לא אני, זה אבי לוזון אמר

אלכס דוקורסקי 13 באוקטובר 2015

מדוע הצלחת הנבחרת הבלגית, ומספרם הרב של השחקנים המוכשרים שלה, בהשוואה לשכנתה, אינה נתפשת בעיניך? מסורת הענף אינה שונה משמעותית, למרות העדיפות ההולנדית (הן ברמת המועדונים והן בהישגיה של הנבחרת הלאומית). שתי המדינות החלו להתחזק בסוף שנות השישים. דווקא הבלגים הספיקו לשחק גם במונדיאל הראשון. ההולנדים לא נחשבו לכוח משמעותי ביבשת, בלשון המעטה, עד זכייתה של פיינורד בגביע אירופה.

לא יודע עד כמה משמעותי "כדורגל הרחוב" בהתקדמותם של הבלגים. מדובר במשחק מאוד שונה, מבחינת דרישות הכושר הגופני, הטקטיקות ועוד היבטים כמו התמודדות עם כדורי הגובה. כמובן שחלק מהכישורים שרכשים בשכונה עשויים לעזור בהמשך, אבל באופן כללי – אלה אינם משחקים דומים. ייתכן שרמזת כאן, וכתבת על כך בעבר, כי אחת הבעיות בארץ היא מחסור, יחסי, בכדורגל שמשוחק בשכונה. להתרשמותי, דווקא הקט- רגל, על צורותיו השונות, משוחק רבות בארץ: ילדים משחקים אחרי הלימודים, רבים משחקים בסופי השבוע, ישנן ליגות למקומות עבודה, מתקיימים טורנירים רבים בכל הארץ ("מדינת הכדורגל") ומתקיימות גם ליגות אזוריות (שם המגרשים לרוב גדולים יותר מהסטנדרטים המקובלים בקט רגל ומספר השחקנים רב יותר).
האם כל אלה קידמו (ומקדמים כעת) את הכדורגל הישראלי? לעניות דעתי, לא (לי אין כל פתרונות לשיפור הרמה בארץ, וממילא הבנתי בענף הינה שטחית). אבל
כשכתבת על הסוכן, מעריך שהתכוונת לדודו דהאן.

אלכס דוקורסקי 13 באוקטובר 2015

קפצה לי בטעות המילה "אבל" למשפט האחרון.

יואב בורוביץ׳ 13 באוקטובר 2015

כן, כוונה לדאהן (תוקן). תודה.

מאיר (חדש בשכונה) 13 באוקטובר 2015

אין ספק שכדורגל שכונה מקנה מיומנויות של משחק על שטח קטן, משמע יציאה מלחץ וכו. יותר מזה, לדעתי כשמדברים על כדורגל שכונה מתכוונים גם בין היתר לשאלה מי משחק אותו והתשובה היא, מי שלא הולך לחוגים, או בתי ספר לכדורגל, בדרך כלל יהיו אלה הרעבים יותר להצלחה ויתנו הכל, ממש הכל להצלחה, כי זה הדבר היחיד שיש להם בו סיכוי. שיעור מהגרים גבוה ומסורת של כדורגל, כפי שציינתם אתה ובורוביץ, רק חיכו לתכנית ארוכת טווח והביאו לפריחה. אצלנו, תכנית כזו לא תספיק כי המרכיבים הנוספים, מסורת שלא קיימת בכלל ורעב שקיים רק אצל חרדים וערבים אז נמשיך לראות מהבית עוד טורנירים.
ולגבי עליבותם לכאורה של אזרחי המדינה, זה נראה כאילו יש פתרון שקברניטי המדינה מונעים מאיתנו האזרחים וצריך לאלצם ליישמו. לצרי זה ממש לא כך והפגנות כל שהן של האזרחים לא יסייעו לפתרון אלא יפעילו לחץ נוסף שאינו נחוץ כעת.

MOBY 13 באוקטובר 2015

יואב הסר דאגה,
אני אשם, אני אשם בהכל!!! מהיום אמור למה אין שלום עולמי? בגלל MOBY, למה חיפה נותנת פור לליגה עונה אחרי עונה? בגלל MOBY (מקווה שהבנת את הכלל…)
עכשיו אחרי שמצאנו את האשם.
יש לך פתרון להציע? (אם אפשר פתרון שונה ממה שניסינו עד עכשיו, הרי אתה יודע מה אומר איינשטיין על לחזור על ניסוי ולצפות ל….)

ישי 13 באוקטובר 2015

בטח שיש לו
ברקו לראשות הממשלה

ירושלמי 13 באוקטובר 2015

כתבתי תגובה ארוכה, על החלק הראשון וגם על הכדורגל בבלגיה, אבל משום מה זה לא הועלה…

בכל מקרה, 4-0.
קליל.

רוקט 88.2 13 באוקטובר 2015

בורו, לאחרונה מצאתי את עצמי מסכים עם דברים שכתבת בתדירות גבוהה מדי, אני לא רגיל לזה….פתיחת הטקסט הזה דווקא עצבנה אותי (Good old Boro…) אבל היה משפט אחד שעשה לי קצת עצוב.
אני חושב שאתה ואני ילידי אותה תקופה בערך וגם אני חושב שמונדיאל מקסיקו 86' היה הטוב שראיתי (יחד עם ספרד 82'). זה עצוב. זו חגיגת הכדורגל הגדולה ביותר ולמעשה שנינו כבר לא נראה (אלא אם כן יתרחש משהו בלתי סביר) מונדיאל טוב יותר מזה שראינו. למעשה, כבר 30 שנה שאנחנו לא רואים מונדיאל טוב יותר.
אפילו הגדולה של נבחרת גרמניה ששחטה את הברזילאים במונדיאל האחרון התגמדה בגמר המשעמם שהיה. קצת מצער, לא ?

אחד 13 באוקטובר 2015

לדעתי משקפי הנוסטלגיה מעוורות אתכם.

בלייק 13 באוקטובר 2015

אתה חושב שהיה מונדיאל איכותי יותר מאז מקסיקו 86?
אני לא מוצא אחד כזה.

אחד 13 באוקטובר 2015

1998, 2006,2014

משה 13 באוקטובר 2015

לא, זה היה מונדיאל עם כל כך הרבה משחק מונומנטלים (ארגנטינה -אנגליה, צרפת -ברזיל, גרמניה -ארגנטינה, בלגיה -בריה"מ, ספרד -דנמרק, ארגנטינה -בלגיה, גרמניה -צרפת ) ואת זה שלפתי בלי הרבה זמן להיזכר. חוץ מגרמניה -ברזיל ואולי ברזיל -קולומביה, את מה תזכור מהאחרון ? במונדיאל 2010 אני בקושי זוכר אחד.

אחד 13 באוקטובר 2015

הולנד-ספרד.

משה 13 באוקטובר 2015

נכון אבל עדיין אני לא מכיר אותך ולא יודע כמה מונדיאלים ראית במלואם, למעט 98 שהיה טוב מאוד המונדיאלים שציינת לא היה אפילו קרובים ברמתם ל 86 או 82.

yaron 13 באוקטובר 2015

ראיתי כל מונדיאל מ-78 ולדעתי 82 היה טוב יותר מ-86

תום 13 באוקטובר 2015

רק שרשרת ארה"ב-אלג'יריה/ארה"ב-גאנה/גאנה-אורוגוואי זה 3.

rami 13 באוקטובר 2015

לא ברור לי בכלל על מה יש לבלגים להיות מאוכזבים.

הם לא הצליחו להעפיל ליורו 2012 (גרמניה בקמפיין מושלם וטורקיה הקדימו אותם) כאשר מרבית הסגל/ההרכב עדין היו צעירים מאוד, חסרי ניסיון וממש לא ברמתם הנוכחית (או בזו שהביאה אותם למונדיאל בברזיל).

בסגל שלהם יש 2 שחקנים מעל גיל 30 (אחד מהם הוא השוער ה3).
היורו הקרוב והמונדיאל שאחריו יקבעו האם הדור הזה מימש את הפוטנציאל שלו או שלא. רבע הגמר בברזיל הוא התחלה ועמידה בציפיות שהם הציבו לעצמם טרם הטורניר.

טיפה סרוחה 13 באוקטובר 2015

תיקון טעות:

כתבת: אני חושב שמבחינת כשרון על נייר מדובר אולי בנבחרת המוכשרת בעולם. עד כדי כך. או לפחות כזו שנמצאת במדרגה אחת עם בלגיה וארגנטינה

נראה שהתכוונת לנבחרת אחרת יחד עם ארגנטינה כי בלגיה היא הנושא

טיפה סרוחה 13 באוקטובר 2015

בטח גרמניה

יואב בורוביץ׳ 13 באוקטובר 2015

תודה, תוקן: הכוונה לגרמניה

יוסי 13 באוקטובר 2015

בורוביץ׳ אתה מזכיר את המילה ״טכניקה״ בהקשר זהה בכמה פוסטים שלך. אתה מתייחס לשליטה בכדור והיכולת לעבור בכדרור שחקן הגנה כאל ״טכניקה״. לדעתי טכניקה זה גם לדעת לעצור כדור שמגיע ממרחק עם היכולת להשתלט עליו מיידית (ולא שתיקח איזו שנייה עד שהשחקן שעוצר את הכדור מסוגל לפעולה הבאה). לדוגמא: במעבר מצד לצד, עצירת כדור שוער, הורדה בחזה… זה גם להצליח להרים כדור לרחבה תוך כדי תנועה (היי משומר), למסור לשחקן מהקבוצה שלך בטייימינג ועוצמה שתאפשר לו להמשיך בצורה אופטימלית – ועוד המון סיטואציות שכרגע לא עולות לי לראש (ואני סה״כ מאמן כורסא, לא איזו אוטוריטה מקצועית). מאיפה הגיעה ההסכמה שלשחקן הישראלי יש יתרון יחסי בטכניקה? אנשים נוטים להשתמש במילה הזו כדי לתאר להטוטי כדורגל שאינם בהכרח מועילים למשחק. למשל, טב״ח II יכול לפרפר את המגן שלו בהתקפה אחת כמה פעמים אבל בינתיים ההגנה מסתדרת ויוצא העוקץ מהמתפרצת; יכול באותה מידה לעבור את השחקן ולהרים עקום; או לבעוט לשער ולפגוע בציפורים. אבל הוא שחקן עם טכניקה עילאית כי הוא פרפר את המגן אגב, במקרה השתמשתי בדוגמא במקרה של טב״ח כי הוא סופר להטוטן, לא כי הוא דוגמא לחסר טכניקה.
אני מדבר על כך שככלל, השחקן הישראלי נתפס כבעל טכניקה ברמה גבוהה יחסית לשאר האספקטים במשחקו וגם שרמה זו גבוהה ביחס למתחריו (כאילו שאנחנו עולים בטכניקה על הסקנדינבים למשל). אגב, אני מודע לכך שזה לא בהכרח קשור לפוסט, סתם מציק לי

שלו 13 באוקטובר 2015

אצלנו פה בואדי ערה יש גם קולות אחרים, בכפר קרע יש מספר חנויות שפתחו במכוון היום כהתנגדות לשביתה,
יש לא מעט "ערבים" שלא מוכנים לקבל יותר הוראות מלמעלה, לא מעט ועדיין לא מספיק.
אבל בהחלט כבר לא מיעוט מבוטל.
נכון יש כאלה שאכזבו, לא מתעכב אליהם. אבל הסופר שלי מוכר הפיתות מסעדת החומוס, ספק הגז כולם יצאו נגד.
זה בטח לא היה להם קל.
בישוב שלי יש לא מעט כאלו שאוהבים את ההכללות כולם -> ….
וישנם אלו שאוהבים את ההכללות לצד השני <- ….
ויש אותנו, נותנים קרדיט למי שגם כשקשה לו והוא מאוים עדיין לא מוותר על העקרונות שלו.
אלו שרואים בנו שכנים מבורכים שלו, ואנו רואים בו שכן מבורך שלנו.

yaron 13 באוקטובר 2015

יואב, באמת בלי שום טיפת ציניות,
אני חושב שהקביעה שלך שהציבור הישראלי עלוב וחלש ומיואש מייצגת יותר את הרגשתך האישית…

Bad Boy 13 באוקטובר 2015

נשים רגע את המצב הביטחוני בצד.
זה הרבה יותר פשוט מזה.
נבחרת ישראל פשוט נבחרת חלשה וזהו.
למה צריך להשליך הכל על המצב הביטחוני וכו.?
עם או בלי המצב הביטחוני:
4:0 לבלגיה. קל

רן הנרגן 13 באוקטובר 2015

צונמי השנאה לערבים שעוטה חלק גדול מהשיח לגבי יחסי יהודים ערבים מסתיר מרבים את העובדה הפשוטה שערביי ישראל מגיבים בצורה מאד מתונה להתרחשויות שבאות עליהם ועלינו מכל כיוון. כעובדה למעט מקרים בודדים אזרחי ישראל הערבים אינם משתלבים בגל תקיפות הסכינים. עברתי בימים האחרונים לאורך ואדי ערה מספר פעמים ולמעט הפגנה קטנה ושקטה בצומת אום אל פאחם לא היה שם דבר, בודאי לא זריקות אבנים. גם ההשתתפות בשביתה היום, לפחות בכפרי ואדי ערה היתה חלקית והתרכזה במקומות המאורגנים, כלומר בעיקר במערכת החינוך.

מי שמסרב כבר כמעט 50 שנים להכיר בכך שתושבי הגדה ומזרח ירושלים אינם אזרחי ישראל ושיש הבדל גדול בינם לבין הערבים אזרחי ישראל ימשיך להתעלם מכך. זו טעות. זו דרך שגויה שעלתה למדינת ישראל במחיר יקר בעבר ותמשיך לגבות מחיר במידה ולא נשנה את דרכנו ביחס לאזרחים ערביי ישראל.

רועי 13 באוקטובר 2015

הפוך גוטה, הפוך.
זה ערביי ישראל שלא מבחינים בין עצמם לבין ערביי השטחים.

wazza 13 באוקטובר 2015

אזרחים למופת אין מה להגיד "בודאי לא זריקות אבנים"

Shadow 13 באוקטובר 2015

האכזבה הגדולה ביותר היא ממובילי דעת הקהל של ערבי ישראל חוסר היכולת שלהם להתעלות מעל האדם ברחוב.

איפה הכדורגלנים בנבחרת, איפה ראשי הערים איפה האומנים איפה המורים, הרופאים.

למה קולם נדם?

זוהי תעודת עניות וחלק גדול מהיאוש שאופף את האזרחים בארץ.
הפחד שלהם לצאת כנגד מעשים כאלה בפומבי יגרום להם בעתיד לשלם על זה ביוקר והרבה מאוד סבל.שממנו נסבול גם אנחנו.

רועי 13 באוקטובר 2015

השאלה היא לא למה קולם נדם, השאלה היא למה אתה מצפה לשמוע את קולם.
מאוד פשוט, הם לא יצאו נגד המעשים האלה כי הם לא נגד המעשים האלה.

ירוק 14 באוקטובר 2015

אתה באמת חושב שואליד באדיר, רופאים בכירים ברמב"ם, מורים, וכו' – כולם כולל כולם (או לפחות הרוב) בעד לדקור יהודים חפים מפשע?

Duncan 14 באוקטובר 2015

חלקם כן. למה לא? שאלת את בדיר?

Shadow 14 באוקטובר 2015

כי יש לי מידע מספיק, ממקור ראשון והיכרות אישית. עוד מילדות. שאלה לא הדעות של רוב האנשים האלה. הם מתנגדים נחרצות לאלימות רובם ככולם.

ולכן האכזבה הגדולה. בשביל שינוי צריך אומץ גדול. מסתבר שגם הימין וגם ערביי ישראל הם פחדנים גדולים.

נ.ב

כמובן שאני לא מצפה שום דבר מחברי הכנסת הערבים בדיוק כמו היהודים. כולם שם מושחתים שרק עושים נזק למי שהם אמורים לייצג.

ר.בקצה 14 באוקטובר 2015

זו גישה פטרונית, המייצגת היטב את המחנה שלך- נבחרי הציבור הערביים מייצגים היטב את הציבור שלהם. הם לאומנים כי הציבור שלהם לאומן. הם לא מגנים את הטרור, משום שהציבור שלהם (ברובו, כמובן) לא רואה בכך טרור. פשוט מאד. נכון, המציאות הזו מייאשת ולא נוחה לעיכול.
מוטב שתתעוררו מהאשליות מוקדם ככל האפשר.

shadow 14 באוקטובר 2015

לא שייך לשום מחנה, למרות מה שאתה חושב, אדון פטרון.

ר.בקצה 14 באוקטובר 2015

הלוואי שהייתה לי כוס של פטרון ביד

אסף THE KOP 14 באוקטובר 2015

התקרית בין המחבל המסית איימן עודה לראש עירית נצרת מראה שקיים מתח רב בן האזרח הערבי הפשוט לבין נבחרי הציבור החלאות את אותו ציבור. את זועבי וזחלקה בכלל צריך להכניס למעצר מנהלי ורצוי באותה תא (זה הכי קרוב שהיא תהיה ליד גבר בחייה).

בוא נקווה שהציבור הערבי הינו יותר בצד של ראש עירית נצרת מאשר הח"כים שלהם שמעדיפים לייצג את הלאומנות הפלסטינאית החבלנית מאשר לדאוג לצרכים של ערביי ישראל.

ר.בקצה 14 באוקטובר 2015

שמעתי בחדשות בבוקר שעודה הנאלח, גיבורם של כנופיות השמאל, הגיע לבית המשפט על מנת לתמוך במסית האנטישמי סאלח, שהערעור בעניינו נדון בביה"מ. תארו לכם שנתניהו היה מופיע פתאום בדבוקת המעריצים של גופשטיין מלהב"ה, או מתייצב לצד ברוך מרזל, איזו מהומת אלוהים הייתה פה.

אסף the kop 14 באוקטובר 2015

ערבי.
למה אתה מצפה ?
בסוף תהיה להם נכבה 2.

אלון 14 באוקטובר 2015

שואה תהיה להם

רן הנרגן 14 באוקטובר 2015

תגיד, זה לא היה נתניהו, ההוא על המרפסת הכיכר ציון ומאחורי ארון המתים ברעננה?

אנדר 14 באוקטובר 2015

זה השמאל שהחליט שהארון הזה היה 'של רבין' כמו כלכך הרבה מהלכים דמגוגים מבית היוצר של הפלורליסטים הנאורים. על הארון בפרוש היה כתוב 'מות הציונות' . אתה מוזמן לחפש תמונות באינטרנט.

גאזה 14 באוקטובר 2015

מסכים בכל ליבי

גאזה 14 באוקטובר 2015

עם רן, התכוונתי

ר.בקצה 14 באוקטובר 2015

שמעת במקרה מה קרה בטייבה ונצרת? בעפולה? בכביש 6?

יותם 13 באוקטובר 2015

כרגיל בורו כותב את שעל ליבו,ללא חנופה או פחד מתגובות. כל פוסט תענוג גם אם אני לא תמיד מסכים עם דעותיו.

אסף THE KOP 13 באוקטובר 2015

מקרה קלאסי של בעד הנגד ונגד הבעד.

עוד אמיר אחד 13 באוקטובר 2015

יאללה בורוביץ' תכתוב קצת על פוליטיקה (תחינה), תפזר בין מספר כלי תקשורת נוספים (בקשה) נדמה לאחרונה שהתחלת לעבוד בדה באזר על החוזה של דיימון ראניון (דולר למילה) בוא נרווח קצת (בפוסטים ובכלל)

7even 14 באוקטובר 2015

אתה פשוט מביך פוליטית.
מילה רעה נגד ערביי ישראל אתה לא מסוגל להוציא
ורק מפיל הכל על העם שלנו.
מביך.
עשה טובה ותעבור כבר אליהם.
שמעתי באל ג'זירה מחפשים בלוגר פרו פלשתיני.

מאנו 14 באוקטובר 2015

כרגיל בורוביץ' מגזים. בלגיה נבחרת מאוד מוכשרת, אבל עדיין לא בליגה של הגדולות באמת. רביעיית ההגנה הבלגית לוקה בחסר. הרבה שחקנים בינוניים וטובים בהגנה, אבל אף אחד מהם לא מהשורה הראשונה באמת (גם לא קומפאני המזדקן). גם מבחינת חלוצים לבלגיה יש כמה שחקנים טובים מאוד, אבל אין להם אף חלוץ מהשורה הראשונה. לא מולר, לא בנזמה, לא לבנדובסקי, לא סוארז. לוקאקו, בנטקה ואוריגי הם רמה אחת מתחת. אולי מישי באטצ'ואי יגדל להיות חלוץ ענק – כבר עכשיו הוא עושה סימנים כאלה. גם בקישור האחורי לבלגים יש שחקנים טובים מאוד, אבל שוב, לא מהשורה הראשונה. נאיינגולן, ויטסל ופלאיני זה סבבה, אבל זה לא מתקרב לקישור האחורי של גרמניה, צרפת, ספרד או ארגנטינה.
אז נשארנו עם קישור התקפי יוצא מן הכלל, שסובל מכושר ירוד לאחרונה של האזר, אבל מעבר לכך מדובר באמת בחלק במגרש בו לבלגים יש איכות יוצאת דופן, שכן נמצא כנראה בין ה-4 הטובים בעולם.
ושוב, בורוביץ' כרגיל מגזים ומפריז. כי למה לא כשאפשר?

גאזה 14 באוקטובר 2015

מסכים מאנו, אבל גרמת לי להזכר בנבחרת צרפת של 98 שלקחה גביע עם סטפן גיבראש בתור חלוץ. מסתבר שכשיש לך את זידאן, דשאן, דז'וקף ופטי חלוץ על זה פחות חשוב…נראה מה יעשו הבלגים בקיץ

shadow 14 באוקטובר 2015

היה גם אחד שבדיוק התחיל קריירה. הנרי משהו.

רומן 14 באוקטובר 2015

ב86 בלגיה עברה את בריה"מ (שהיתה אז נבחרת פנטסטית) בגלל שערוריית שיפוט.

אסף THE KOP 14 באוקטובר 2015

השופט היה מזרחי

Freddy Wr.Up 14 באוקטובר 2015

טעות שיפוט. קורה.
בהשוואה לטעות אחרת באותו רבע גמר זה היה פסיק.

רומן 14 באוקטובר 2015

שמע, כל אוהד סובייטי יגיד לך שבריה"מ היתה שווה לזכות ב86.

Comments closed