דרוש ג'נרל מנג'ר

macs

מכבי תל אביב חשבו שמחלקת סקאוט יכולה לבוא במקום ג'נרל מנג'ר. במכבי אף פעם לא היה ג'נרל מנג'ר (מינו פעם את צביקה שרף לתפקיד לכמה חודשים אך גם הוא לא תיפקד ככזה) כי הבעלים אף פעם לא רצו לתת את המושכות המקצועיות לאדם אחר. כאשר היה במכבי די פקטו GM בדמות עוזר מאמן (וגם מאמן), דייויד בלאט, שהצליח להביא לכאן אינספור שחקנים מעולים, אז לא היו בעיות. אבל זה היה אדם אחד בעידן אחר. כיום להביא מציאות למכבי, או בכלל לקבוצה באירופה, זה הרבה יותר קשה. ובכל מדינת ישראל אין אדם שהוא בר סמכא מקצועי ובעל קשרים כמו בלאט בתחילת העשור הקודם.

לכן מומלץ לקברניטי מכבי (מי אלה בדיוק? פדרמן הצעיר? המבוגר? מזרחי עדיין? וויצ'יץ'? הרקנאטים?) לקבל החלטה משותפת, ולא כפי שהם בדרך כלל אוהבים לתאר את "ההחלטות המשותפות" שלהם שתקפות לכל שחקן ושחקן ולכל מאמן ואיש צוות. הפעם צריכה להתקבל החלטה מהותית יותר שהיא גם קשה יותר אך היא גם פשוטה וישירה: את מכבי תל אביב ינהל מההיבט המקצועי אדם שהוא לא אף אחד מהם.

אני לא חושב שדבר כזה יקרה בקרוב. וגם לא שמעתי שהוא מתוכנן לקרות. אגב, גם אם הייתה מתקבלת החלטה למנות ג'נרל מנג'ר עדיין צריך לראות בפועל ובשטח שהוא אשכרה הבוס המקצועי היחיד; זה אולי נשמע מרחיק לכת, דמיוני במקרה של מכבי. אבל זה לא דבר מופרך ברמות הגבוהות של הכדורסל. ב-NBA זה כבר מתרחש עשרות שנים וזה גם קורה בלא מעט מועדונים אירופיים גדולים.

מי צריך להיות הג'נרל מנג'ר הזה?

האמת, אין לי מושג. מה שבטוח זה שהוא צריך להיות אדם שיש לו גם יכולות פוליטיות שיבין את מבנה הכוח במכבי ויידע גם לעתים למחול על כבודו, כמו שבלאט ידע למחול על כבודו בזמנו כאשר תמיד התמונה הרחבה והעמוקה הייתה ניצבת לנגד עיניו (ונכון, שחלק מהתמונה הזו הייתה גם שיקולי פרנסה. אבל בלאט ידע בעיקר איך לנהל מקצועית את הדבר הזה שנקרא מכבי, גם כשהחל כעוזר מאמן שמסייע במציאת והבאת לא מעט שחקנים שהפכו לאגדות, וגם בהמשך בקדנציה השניה כמאמן, כשמחל על כבודו לא אחת, ועדיין היה הגורם המשמעותי בהבאת השחקנים ובעיקר בהדרכתם עד לאליפות אירופה).

אבל שלא תהיינה אי הבנות. גם בלאט לא היה ג'נרל מנג'ר. ובכל מקרה, בלאט הוא עילוי שלא הולך לחזור לכאן בקרוב. במכבי צריכים חשיבה מחדש על הניהול המקצועי. הג'נרל מנג'ר יצטרך לקבוע מי המאמן, ומי צוות האימון (בהסכמה עם המאמן כמובן) ובעיקר מי השחקנים שמגיעים ולכמה זמן הם באים.

אני חושב שכדאי להביא איש מקצוע מנוסה מהיבשת. הוא יכול לבוא מספרד, יוון, רוסיה, טורקיה או מדינות אקס יוגוסלביה. אבל הוא צריך להיות אדם שעבד שנים ברמות הגבוהות (אם כמנהל או כמאמן בכיר) ומי שמכיר את הכדורסל האירופי (וגם האמריקאי ברמות הנמוכות יותר, קרי קולג'ים, ליגות פיתוח ושחקני NBA גבוליים) על סוכניו הבכירים והסוכנים האמריקאים שעובדים מול השוק הזה. אין בישראל אדם שעומד בקריטריונים הללו ולכן לא הייתי מביא ג'נרל מנג'ר ישראלי (גם הכרת השוק הישראלי יכולה להתבצע בזמן קצר יחסית ובכל מקרה היא פחות רלוונטית בעבור מכבי, שגם כך יודעת מי השחקנים המובילים בארץ ויכולה להחתים כמעט כל אחד מהם מתי שהיא רק רוצה).

אבל הגיע הזמן במכבי לחשוב בגדול יותר (ודאי שבמתכונת היורוליג החדשה, המצומצת והאיכותית יותר) ובעיקר הגיע הזמן של חבר המנהלים, מושג שהתרחב עד אין קץ בשנים האחרונות וזה מאוד לא לטובה, להבין שהם פשוט לא אנשי מקצוע מספיק טובים ומנוסים, והם לא יכולים להיות, כדי לנהל מקצועית את הקבוצה הזאת.

דירוג עוצמה: הכישלונות של מכבי ת"א כדורסל
הרודף אחר הכבוד, הכבוד בורח ממנו

13 Comments

אילן 13 בנובמבר 2015

לקבוצת האנשים הזו שמנהלת את מכבי ת״א יש נסיון מוכח בניהול קבוצות שלא עונה אחת או שתיים או חמש יכולות למחוק. הבעיה היא לא שאין GM אלא שכנראה יש GM לא מתאים. קוראים לו ניקו וויצ׳יץ.

יואב בורוביץ׳ 13 בנובמבר 2015

וויצ'יץ' לא מתפקד כג'נרל מנג'ר. אף אחד לא מתפקד בתפקיד הזה. אולי היחיד שמעט מעט התקרב היה דני פדרמן, והוא בוודאי לא נכלל בדור שיש לו "ניסיון מוכח בניהול קבוצות שלא עונה, שתיים או חמש יכולות למחוק". אמנם פדרמן הצעיר היה הדמות המשמעותית ביותר ב"ניהול המקצועי", ובוודאי שלאחר עזיבתו של בלאט, אך ההחלטות במכבי מתקבלות על ידי אנשים רבים שצריכים להגיע להחלטה משותפת כלשהי. לדעתי הדרך הזו אינה נכונה ואינה מקצועית. אגב, בעבר הגדול של מכבי החלטות התקבלו בעיקר על ידי מזרחי ופדרמן. וכמובן שחלק גדול ממכבי הגדולה נבע מהניהול המקצועי הלכה למעשה של בלאט (ומהאימון של גרשון ושלו), כפי שכבר צויין בטקסט. אבל כיוון שהאנשים הללו כבר לא שם וגם הזמנים כבר לא אותם זמנים מכבי כן צריכה להשיק את עידן הג'נרל מנג'ר. איש מקצוע מוכח ומנוסה שינהל מקצועית לבד, על פי פרמטרים כלכליים שיוכבתו לו מההנהלה. לא יהיה טוב, יוחלף באחר. כפי שקורה כמעט בכל מועדון/פרנצ'ייז כדורסל בכיר בעולם.

yaron 13 בנובמבר 2015

את אותו דבר אמרו על שחר והנה עברו חמש שנים והתמונה ברורה לכל, "המלך הוא ערום"…
לא שחר כבעלים, אלא שחר כמנהל מקצועי.
מכבי ת"א לא תפסיד חמש אליפויות רצוף וגם לא קרוב לזה, אבל היא כן יכולה למצא את עצמה לא עולה לפיינאל פור חמש שנים ברציפות וזה כבר כשלון מקצועי במועדון כמו מכבי ת"א וזה כן יכול "למחוק" חלק גדול מהקרדיט של ההנהלה.

נדבושקה 13 בנובמבר 2015

אפשר למנות ג'נרל מנג'ר אבל אני לא רואה את מזרחי פדרמן וניקולה יושבים בשקט בלי להתערב לו בהחלטות כך שהרעיון לא כ"כ ישים.

לטעמי הפתרון היחידי הוא להביא בעונה הבאה (או כבר עכשיו בחוזה no cut לשנה וחצי לפחות מאמן עם אוטוריטה

יואב בורוביץ׳ 13 בנובמבר 2015

אבל גם "מאמן עם אוטוריטה" לא יוכל להביא שחקנים על דעת עצמו. לכן צריך "ג'נרל מנג'ר עם אוטוריטה".

yaron 13 בנובמבר 2015

לטווח הקצר זה פתרון טוב אם ייתנו ל"מאמן עם האוטוריטה" תקציב ראוי וסמכות בלעדית בבניית הסגל.
אחרת למה שיסכים לבוא?
מה כבר ההבדל בין זה למנהל מקצועי, בשני המקרים "המשפחה" תיאלץ לוותר על סמכויות (להתערב לו בהחלטות).

MOBY 13 בנובמבר 2015

יש מספיק מועמדים ישראלים טובים, בכל מקרה מערך הסקאאוטינג של חיפה עדיף על התל אביבי/ירושלמי.
החברה מבני הרצליה הנחיתו פה פנינים בגרושים. אם קצת יותר תקציב הם יביאו יהלומים.
ואם לא תהיה מהפיכה אמיתית בצוות של תל אביב ברייסי יכול לקנות כרטיסים ולארוז מזוודות.

יואב בורוביץ׳ 13 בנובמבר 2015

לא חושב שיש ישראלי עם הכרת עומק של כל הליגות האירופיות הבכירות, ובעיקר כל אנשי המקצוע המובילים ביבשת.

yaron 13 בנובמבר 2015

אני רואה הקבלות ליעקב שחר ומכבי חיפה.
גם שם נחוץ מנהל מקצועי, וגם שם או שזה לא יקרה או שזה לא יהיה מנהל מקצועי עם סמכויות מלאות כמו קרויף למשל.
אז נכון שמכבי ת"א כדורסל לא תפסיד את האליפות חמש שנים ברציפות, אבל במידה ולא תיכנס לעידן החדש התוצאות של הגישה הזאת ייראו היטב באירופה.

יואב בורוביץ׳ 13 בנובמבר 2015

לגמרי, ירון

http://debuzzer.com/borowitz/59032/

yaron 13 בנובמבר 2015

תודה יואב,
אחד הפוסטים הטובים שלך שמשום מה פיספסתי…
רלוונטי מתמיד.

יואב בורוביץ׳ 13 בנובמבר 2015

תודה (:

יואב דובינסקי 14 בנובמבר 2015

שאראס?

Comments closed