טבק ומכבי, הולך טוב

Zan_Tabak

אם מכבי תל אביב תחתים את ז'אן טבק למאמן, תהיה זו החלטה טובה מאוד. מן הסתם, החלטה טובה לא מבטיחה הצלחה. אבל ההחלטה היא טובה.

מדוע?

כי בהינתן האלרטנטיבות קשה לחשוב על מאמן ראוי יותר למכבי מאשר טבק. האיש מאמן בספרד כמעט עשר שנים. האיש הצליח כמאמן ראשי בקבוצה גדולה (ויטוריה) וגם בקבוצות אחרות בליגה האירופית הבכירה מכולן. האיש כשחקן השלים קריירה של עשרים שנה. הוא שיחק ב-NBA שבע שנים. הוא פעמיים העפיל לסדרת גמר ה-NBA עם קבוצות שונות (יוסטון ואינדיאנה. טבק הוא הכדורסלן הבינ"ל הראשון לעשות זאת).

אם זה לא מספיק: טבק כגדל בעיר כדורסל טהורה וכבירה, ספליט של שנות ה-80. הוא יצק מים על ידיהם של ענקי משחק כמו קוקוץ', ראדג'ה איבאנוביץ' והודרך על ידי בוזידאר מאילקוביץ' הגדול. הוא תוצר של תרבות כדורסל שגיבה.

כל מה שציינתי הן עובדות. מעבר לזה אני לא יודע על טבק כלום. לא מכיר את הרגלי העבודה שלו. לא מכיר את האופי שלו. לא מכיר את יחסי האנוש. אבל העובדות נראות טוב, טוב מאוד ממש. אז ראוי שמכבי יבדקו את כל היתר אבל מתוך כוונה חיובית. העובדה שטבק מגיע עם המלצות חמות של ניקולה וויצ'יץ' ודאי לא צריכה להוריד.

ככלל, עושים כאן בתקשורת לוויצ'יץ' רצח אופי מתועב מאז הצטרף לקבוצה לפני שנתיים וחצי. וויצ'יץ' החליף כאן הומרים. גור שלף היה מנהל לפניו. ואז וויצ'יץ' נכנס לתקן לא ממש ברור, וגם מילה מקצועית הייתה לו (מדוע שלא תהיה לו? האיש הוא רק גאון כדורסל ואחד מגדולי שחקני הכדורסל בתולדות המועדון שהוא גם אדם מקסים). אני מכיר את ניקו טוב מאוד. אני אוהב את ניקו מאוד. איש לא יוכל לשכנע אותי שהוא נחש. הוא אדם אציל נפש ומאוד אינטיליגנטי. לדעתי מכבי צריכה לומר תודה שניקו עובד עבורה. ודאי שאין אף אחד במערכת שאני חושב שהוא טוב מוויצ'יץ' במשהו שקשור לכדורסל (או לאנושיות).

ואם טיפוס כמו פיני גרשון מלכלך עליך, אז כנראה עשית משהו טוב.

אין בכך כדי לומר שניקו לא עשה שום טעות מאז שהגיע למכבי. ודאי שהיו כאלה. אבל בינתיים מאז שהגיע הקבוצה זכתה באליפות אירופה מדהימה, לניקו הייתה תרומה משמעותית בהבאת ברייאן ראנדל (זה אני יודע, כי הייתי הראשון לייעץ לו להחתים את ראנדל עוד כשניקו רק הגיע לארץ ולא הכיר אותו), וכמו כן הוא חימש את המועדון באחד הכדורסלנים הצעירים המוכשרים בעולם (דראגן בנדר היה עד לא מזמן מועמד להיבחר חמישי בדראפט ה-NBA הקרוב). העובדה שבנדר לא קיבל צ'אנסים כמעט עד עכשיו בקבוצה הבוגרת רק ממחישה שניקו, בניגוד מה שאומרים עליו, הוא לא כל יכול במועדון.

אבל אם וויצ'יץ' יכול להביא את ז'אן טבק, זה ככל הנראה טוב למכבי (אני כותב ככל הנראה, כי אף פעם לא ניתן לדעת מראש מה מאמן יעשה בקבוצה מסויימת). אבל שוב אומר, בהינתן האלטרנטיבות הבחירה בטבק היא מושכלת וטובה. אין אף מאמן ישראלי עם הניסון שלו ברמות הגבוהות באירופה למעט אולי שרף וגרשון, ושניהם כבר אינם רלוונטים למכבי, כל אחד מסיבותיו. ויש עוד משהו בקשר לטבק: הוא רק בן 45. הוא הצליח עד כה בקריירה אבל מכבי מהווה עבורו קפיצת מדרגה ואתגר עצום. אז עם הסגל הדי מחורבן של העונה יהיה כבר די קשה להצליח. אבל טבק חתום לעונה הבאה וכדאי שמכבי אכן יתנו לו להמשיך גם אם העונה הנוכחית תסתיים בכשלון (שאינו באשמת המאמן החדש כלל ועיקר).

 

"המשחק בין שתי המדינות הצלבניות"
ליגת שוקי ההון - אנחנו באמת לא יודעים כלום

27 Comments

בן 15 בנובמבר 2015

מצד אחד אתה כותב שלא ברור אם יצליח, שכן אף פעם לא ניתן לדעת מראש מה מאמן יעשה בקבוצה מסויימת.

אבל מצד שני אתה כותב שגם אם העונה הנוכחית תסתיים בכישלון הרי שברור שזה לא יהיה באשמתו [האם עכשיו ניתן לדעת מראש מה מאמן יעשה בקבוצה מסויימת?].

גם אם הוא נכנס לקבוצה במצב קשה והוא לא בחר את הסגל, בוא ניתן למאמן להתבטא במגרש, זה לא שהוא עולה לשחק עם הנוער.

ישי 15 בנובמבר 2015

הוא גם כותב שהוא לא יודע עליו כלום, אבל שבטוח הוא מאמן טוב. אל תנסה לחפש עקביות.

ישי 15 בנובמבר 2015

אה, הוא גם כתב שבנדר לא קיבל הזדמנות. מול צסקא 18 דקות ומול מלאגה 12 זה כנראה לא נחשב הזדמנות.
לא יודע איזה שחקן צעיר קיבל במכבי כזו הזדמנות.

S&M 15 בנובמבר 2015

שחקן צעיר צריך להיות על המגרש 40 דקות. לכן הוא בהחלט לא קיבל הזדמנות. אבל זו לא אשמת מכבי, אלא אשמת השחקן ומי שיעץ לו לבוא למכבי. הוא צריך לעבור מהר לקבוצה שתיתן לו לשחק. העברה, השאלה, מה שיש, העיקר לשחק.

יואב בורוביץ׳ 15 בנובמבר 2015

לא עולה עם הנוער אבל עולה עם סגל בעייתי מאוד (לא מספיק מוכשר ובוודאי שלא מספיק מאוזן). לכן צפוי כשלון (שאינו באשמתו). כל מה שמעבר, ייחשב להצלחה (בעונה הנוכחית). טבק יוכל להיבחן על העונה הבאה.

S&M 15 בנובמבר 2015

החלטה טובה.
אני אחשוב כך גם אם הוא ייכשל או סתם לא יצליח. ההחלטה נבחנת על הנייר, וככזו היא אמיצה וטובה. היה למכבי יותר קל לקחת יס מן ישראלי שגדל על הדרת כבוד. בטח לאור כל מה שנאמר בצדק על המנהלים הצעירים של מכבי.
ווייצ'יץ הוא לא רק מנהל, אלא גם מאמן גבוהים. הוא חלק מהצוות המקצועי, והיה נכון לקדם אותו לתפקיד עוזר מאמן רשמי, ובעתיד לתת לו לאמן. בתור שחקן לא היה לו מתחרה בראיית והבנת המשחק.

MOBY 15 בנובמבר 2015

הבנת משחק?- קח את טפירו בתור מאמן שחקן – בטוח שהפיק אנד רול ישתפר….
מאמן גבוהים? שמעתי שלבאן מרסר פנוי.
בנדר לא קיבל צאנס? אתם שוכחים את משחקי ההכנה… בכל מקרה אין סבלנות בתל אביב לכן כל צעיר מועד לכשלון.
שיהיה בהצלחה
(יש איזשהו שחקן נוסף שהתל אביבים מעוניינים להשאיל ממערך הסקואטינג של חיפה?)

רועי 15 בנובמבר 2015

הוא אכן קיבל צ'אנס במשחקי ההכנה והיה טוב, לא ברור מתי גודס החליט שהוא לא סופר אותו.
בעצם, די ברור, אחרי הראיון המפורסם של פיני.

ישי 15 בנובמבר 2015

מה הוא עשה 18 דקות מול צסקא?
המשחק הכי קשה בבית, והוא קיבל חתיכת הזדמנות. ברור שהוא לא יהיה שחקן חמישייה כבר בהתחלה. אז מה הוא עשה עם ההזדמנות? ובמשחק השני הוא המשיך לקבל דקות (12) ולא עשה בהן שום דבר.

רועי 15 בנובמבר 2015

נגד צסקא אי אפשר לציין אף אחד, הקבוצה לא תיפקדה בכלל, לעזאזל, סמית קלע נק' ראשונות 3 דקות לסוף, אז לבוא בטענות אל הילד ?
בעצם הקבוצה לא מתפקדת באף משחק מאז, אז להגיד "הוא קיבל צ'אנס ולא לקח אותו" אפשר להגיד על כל שחקן בקבוצה הזו.

בכלל, עקב כל הביקורת הנגועה בשנאת זרים לניקולה, הילד (שגם הוא זר) גם חוטף ריקושטים, אף לא טענה אחת לגודס.
אני משוכנע שאם הפרוספקט היה גדל על שוקו ולחמניה בארצנו, כל ההתחייסות לשיתוף/אי שיתוף שלו היתה נשמעת אחרת לגמרי.
מאז שהתחילו לירות את החצים כלפי וויצ'יץ', כל פעולה של בנדר נמדדת בזכוכית מגדלת, ואפשר לשמוע תוך כדי שידור את הבוז שהשדר והפרשן מרגישים כלפיו, להבדיל למשל משגב, שכל טעות שלו מתקבלת בהבנה וסולידריות, כי הוא משלנו כמובן.

יואב בורוביץ׳ 15 בנובמבר 2015

אתם סופרים הזדמנויות במשחק פה, משחק שם. זה לא לתת הזדמנות לשחקן צעיר. ודאי שלא ברמת הכשרון הזאת. בכל קבוצה אחרת היה מקבל הרבה יותר הזדמנויות וזה כולל גם קבוצות בכירות ממכבי.

משה 15 בנובמבר 2015

אם בנדר היה חייל אז על השמירה שלו הוא היה מקבל חודשי מחבוש. זה מביש ואף מאמן לא צריך להשלים עם ההגנה שלו. אצלי הוא לא היה רואה פרקט.

רועי 16 בנובמבר 2015

גודס גמר את הביטחון שם לכל הקבוצה.
במשחקי הכנה הוא שמר על ג'נטילה והיה אדיר, ראית עליו שהוא רוצה ונלחם. חודש אחרי, עם כל המלחמות אגו של גודס על גבו, ברור שזה ישפיע על היכולת שלו, ראו עליו שהוא אאוט.
אני מקווה שהמאמן החדש יחזיר לו את הבטחון, זה מאוד חשוב בטח בגיל הזה.

עירן 17 בנובמבר 2015

לא ברור כל כך על מה אתם מדברים. הוא היה הזר אולי הכי גרוע שנה שעברה בלאומית. מי מביא שחקן כזה כזר ליורוליג ועוד טוען שצריך לתת לו הזדמנות ? זו הוכחה לבורוביץ, למשל, שוויציץ כן עושה נזק שם.

ניינר / ווריור 15 בנובמבר 2015

ילעסו גם אותו

יותם 15 בנובמבר 2015

אין ספק , סוף סוף החלטה טובה מאד של ההנהלה.
בהנחה שאין כיום מאמן ישראלי בכיר פנוי שהתפקיד אינו גדול עליו בכמה מידות אז ז'אן טבק הוא בהחלט ראוי.
רצח האופי שעושים לוויצ'יץ בתקשורת הספורט הצהובה וצמאת הדם ממש לא ראויה וחסרת כל היגיון שלא על רקע אישי. כמובן שאף אחד אינו חף מטעיות כולל פיני שעל תרומתו למועדון ולכדורסל הישראלי אין עוררין.הקבוצה בתקופה קשה . אין ספק .אבל כאוהד שעבר את הבור של תחילת אמצע שנות ה-90 גם מול הטלוויזיה וגם במגרשים תנו צ'אנס לדור החדש ללמוד את העסק ובעתיד להמשיך להצליח.
לימוד מעמיק חייב לבוא גם דרך כשלונות .

יניב פרנקו 15 בנובמבר 2015

העסק פשוט בעיני – כל עוד וויציץ במערכת שם – עדיף להביא את המאמן שוויציץ רוצה.

יואב בורוביץ׳ 15 בנובמבר 2015

יניב, אתה בסך הכל משמיע כאן את הזמירות המוכרות ממדורי הספורט. חבל.

יניב פרנקו 15 בנובמבר 2015

אוקי.
אבל איפה אתה רואה משהו שאני לא רואה.

יואב בורוביץ' 15 בנובמבר 2015

אני לא קונה את כל הדיבורים של פיני וכתבלבי החצר שלו על "וויצ'יץ' הדוקר בגב". על ישראלו בחיים לא היו מפרסמים לכלוכים ותיאוריות לא מבוססות בגרוש כפי שעושים על ניקו בשנתיים וחצי האחרונות. אתה סבור שהוא קובע הכל במכבי?? אז למה גודס אימן? (אני מתעב פיטורים מהירים אבל בהקשר זה יש לומר כי מאמן זר בחיים לא היה מקבל עונה שניה לאחר הכשלון העצום אשתקד וכבר מפוטר בעונה שעברה) מדוע בנדר בקושי מקבל הזדמנויות? מדוע גרשון הובא כעוזר בכיר לפני שנה? אני ממש לא חוב שוויצ'יץ' קובע הכל במועדון..ללכת לפי הקו הנחות של התקשורת (מרבית התקשורת, לא כולה) זה בדרך כלל לחזור על שקרים וידיעות מטעם.

עירן 17 בנובמבר 2015

בורו, קבל מידע מבפנים, ממי שמכיר היטב את המערכת ועבד זה (למרות שלפעמים העובדות לא ממש משנות לך): וויציץ עושה שם נזק עצום. אבי אבן ודני פדרמן זו הקליקה שלו ואת התוצאות אתה רואה היטב על המגרש. הם הרכיבו את הסגל מעל ראש המאמן.

יואב בורוביץ׳ 15 בנובמבר 2015

חבל שאתה מחליט לגבש דעה שמתבססת על מדורי הספורט, שמפמפמים את פיני ואת כל התיאוריות שלו (על וויצ'יץ'). ברור שגם אותם מדורים בחיים לא היו עושים כזה רצח אופי לאדם שאינו זר. בגדול, וויצ'יץ' ממש לא קובע הכל בקבוצה. אם היה, גודס לא היה מאמן. בנדר היה מקבל יותר קרדיט. פיני לא היה עוזר מאמן בעונה שעברה וכו'.

משה 15 בנובמבר 2015

אם וויצ׳יץ׳ אחראי לאליפות הוא גם אחראי לכשלון הקולוסאלי שבא אחריו.
לא רואה מה טוב בטבק, חוץ מעונות בינוניות עם ויטוריה המאזן שלו פחות מרשים משל שמיר למשל.

יואב בורוביץ׳ 15 בנובמבר 2015

נכון שוויצ'יץ' אחראי גם לכשלון שאחרי. אבל כדאי לשאול האם ניקו חשב שגיא גודס האיש המתאים לתפקיד המאמן. לפי הבנתי, ממש לא. כאן לא הייתה בחירה שלו. מעניין מה היה קורה אם היו מביאים מאמן שהוא רוצה בו לפני שנה וחצי. לדעתי התוצאות היו טובות בהרבה.

אלון 15 בנובמבר 2015

וויציץ לא הביא למכבי כלום.
אם מכבי תל אביב כמועדון לא מסוגלת להחתים מאמן מוצלח כמו טבק בלי עזרה של עובד סביר במהערכת הם בבעיה.
חוץ מזה, פיני, גודס ועוד אחרים מדברים על וויציץ כדמות מרעילה- אז כנראה שיש שם משהו.
אני זוכר את הכתבה של בורו על וויציץ שהוא הגיע והוא הסביר לנו איך הגאון כדורסל יביא את מכבי למקומות אחרים.
אם ההצלחה היחידה שלוויציץ זה להחתים זר טוב ששיחק בליגה הישראלית ולקחת אליפות ממכבי, אז אני יכול להחליף אותו בהצלחה.

שמעון 17 בנובמבר 2015

זה 2 צדדים מסוכסכים פיני גודס ושות וניקולה ושות. הנהלת מכבי החליטה כי האיש שיוביל אותה כמנג'ר או מקצועית זה ניקולה יחד עם דעתם. זה לגיטימי ומקובל. לא ייתכן מערכת שכמה גורמים מנוגדים יקחו החלטות זה כמו חברה עם שני מנכלים שחושבים הפוך. עכשיו מחליט אחד ונראה מה יהיה. לא יודע מי ניהל מה אבל גם פיני גודס וניקולה שלושתם כשלו שנה שעברה ושני האחרונים כשלו גם עד כה. ניקו כרגע שרד את הניפוי אבל אם העונה לא תיגמר באליפות בארץ יש לי הרגשה שהחרב תתקרב לצוואר של ניקולה.
כרגע הכישלון הוא על כולם מעכשיו הכישלון או ההצלחה יהיה על ניקו.

אביטל 16 בנובמבר 2015

בורוביץ מסכים איתך מאה אחוז לגבי ניקולה וויצ'יץ'!

מה שעושים לו זה מחריד ואני חושב שחלק מזה נובע מהיותו זר. קל לאנשי כדורסל ותיקים בתקשורת לתקוף אותו ולקרוץ לפיני

Comments closed