אליפות צהובה בעיניים ירוקות – יוחאי שטנצלר

יוחאי שטנצלר מתפתל, אבל בסוף יוצא לו פרגון.

hujth

 

 

משהו מוזר עובר עליי בזמן האחרון. יכול מאוד שאני פשוט מתבגר כאוהד ספורט, או בעצם פשוט מתבגר. רק ביום רביעי האחרון נהניתי לראות את הקבוצה שאני אוהד חוטפת רביעייה בדורטמונד מבלי שזה יפריע לי בכלל. למה שקרה באלופות אפשר למצוא גם הסברים הגיוניים אחרים, אבל לא ניכנס לכך עכשיו.

 יומיים קודם לכן הייתי מרוצה מכך שמכבי ת"א זכתה באליפות. אל תקלו ראש במשפט הזה שנאמר על ידי אוהד מכבי חיפה שגדל על היריבות בין הירוקים לצהובים בשנות ה-90, אוהד שמבחינתו מכבי ת"א היא היריבה הגדולה והשנואה ולא הפועל ת"א. אני מרוצה מהאליפות הזאת בעיקר בגלל שמכבי ת"א הוכיחה להרבה מאוד אנשים שהם טועים וכמובן שאני חלק מאותם אנשים.

 מכבי הוכיחו לי כמועדון שאני טועה. גיחכתי כמו כולם כשהם החתימו את קרויף כמנהל מקצועי ולאחר מכן את גארסיה כמאמן. חשבתי שזה עוד נסיון כושל ועיוור לחקות את מה שקורה בברצלונה, כמו שקרה לרומא שהחתימה את לואיס אנריקה. צחקתי ואמרתי שכמה שמכבי תשקיע יותר הנפילה תהיה יותר כואבת. לא התרגשתי כשהיא פתחה את העונה עם ארבע ניצחונות רצופים וחיכיתי למשבר הראשון. כשהפסידה לב"ש אמרתי…הנה..זה שוב מתחיל, הם ישימו לעצמם מקלות בגלגלים. אבל גם אחרי שני הפסדים רצופים בדרבי להפועל ובני יהודה היא לא נשברה.

*

אני מרוצה כי מכבי ת"א הוכיחה שמאמנים זרים יכולים להצליח בישראל. הם יכולים להסתדר עם השחקן הישראלי, יכולים להתרגל לתרבות הישראלית אבל יותר חשוב מכך, יכולים לקרב את השחקן הישראלי אליהם מבחינת מקצוענות. אני מרוצה כי קרויף בצעד ענק זרק את ברק יצחקי ערב פתיחת העונה והבהיר לכולם – אין אצלי משחקים ויש לי גיבוי מהבעלים. לא יכול להיות ששני פישרים יעשו סבוטאז' למאמן כמו שעשו יצחקי ועטר עונה קודם לאיווניר. כשנמני עושה סבוטאז' לשלמה שרף זה גם מעצבן, אבל נמני לפחות הרוויח את הזכות שלו לעשות את זה כאייקון במכבי ת"א. כששני ילדים שלא עשו כלום עדיין בכדורגל עושים את זה, זה פשוט לא לעניין. וכך כולם עמדו דום ולא עשו פרצופים כשהוחלפו או לא פתחו. יותר מכך- עטר פורח ואפילו יצחקי קיבל את הסטירה שהיה צריך ויכול להיות שיחזור בעונה הבאה להיות הגיבור של מכבי.

 אני מרוצה כי גארסיה עמד גם בניסיונות העיקשים של גורמים מסוימים בתקשורת להפיל אותו ולא התרגש גם אחרי פרשת ברוז' וגם אחרי ההפסדים. אני לא חושב שאוסקר היה מושלם והביא בשורה חדשה לכדורגל. הביקורות על משחק זהיר מדי ועל חוסר הצלחה מול הגדולות בתחילת העונה היו מוצדקות. גם חוסר הקרדיט לצעירים, רכש לא  מוצלח לרוב ולעיתים החתמות בהולות שמצביעות על פאניקה גם כן היו מנת חלקו. הכדורגל של מכבי לא היה מזהיר ויכול להיות שאם הפועל ת"א ומכבי חיפה היו נראות קצת יותר טוב העונה, מכבי לא הייתה זוכה באליפות בכזו קלות אם בכלל. אבל גארסיה לא התרגש ולא נכנע לביקורת על שיטת המשחק, ופגע בינגו עם זהבי ופריצה והוכיח שאפשר לעשות רכש מוצלח גם בינואר.

 אני מרוצה כי מכבי שברה מיתוסים בגזרת הישראלים – אלירן עטר הוכיח שחלוץ ישראלי יכול להצליח במכבי ת"א ואפילו להפוך לשחקן הכי חם בליגה. מהרן ראדי לא נפל במקום שבו רבים אחרים נפלו, הוכיח לכולם כי יש לו מקום בקבוצה גדולה למרות שרבים הרימו גבה על החתמתו בגיל 30 וטענו כי זה גדול עליו וכי מדובר בעוד רכש כושל של הצהובים. אני מרוצה שאניימה חזר לעצמו ואולי בכל זאת יצליח לקבל בעונה הבאה אפודה ראשונה בקבוצה אירופאית ראויה. אני מרוצה כי אפילו הקהל של מכבי ת"א, אחד הקהלים הכי חסרי סבלנות בארץ, היה סבלני, מפרגן ואוהד.

 אני מרוצה כי מכבי המאורגנת זכתה ולא הפועל ת"א שבנתה את עצמה טלאי על טלאי עם כאוס מוחלט, טונה של כישרון וחיבור קבוצתי שמחזיק פחות מדבק 3 שניות. אני מרוצה שמכבי זכתה ולא מכבי חיפה שממשיכה לדבוק בבינוניות ולא מתאמצת אפילו להשקיע ברכש רציני.

*

כל הברכות מגיעות לאריק בנאדו על שהרים את הירוקים מהקרשים, אבל הוא צריך להבין שמהמשבר הוא יצא כבר לפני 15 מחזורים ועכשיו צריך לשחק. בראיון שערך אחרי ההפסד לבני יהודה הוא פרגן למכבי ואמר שחיפה לא הצליחה להתמודד איתה על האליפות בגלל פתיחת העונה הקשה. אבל חיפה כבר הגיעה לפער של 5 נקודות ועדיין לא הצליחה להתמודד, בלי קשר לפתיחת העונה. היא פשוט לא מספיק טובה והגיע הזמן לפתוח את הארנק ולא לרכוש חלוץ מבני יהודה, ליגיונרים בהתאוששות ולהסתמך על הקפטן העצלן.

 ביום שני מכבי ת"א תגיע כאלופה למפגש מול מכבי חיפה ולי זה לא מזיז. לא ממש אכפת לי שמכבי תחגוג בקריית אליעזר ולא ממש משנה לי אם ננצח או ננקום או משהו כזה, הסיפור גמור וזאת שהגיע לה, זכתה בתואר.

 אבל משהו אחד עדיין מאוד מרגיז אותי. העובדה שמכבי ת"א "אירחה" את משחק האליפות באצטדיון רמת גן. רבים לא התרגשו יותר מדי, אבל אותי זה הרתיח, אולי אלו הפלשבקים מלפני 10 שנים כשהייתי במשחק באשדוד במחזור האחרון של העונה וראיתי יציע שלם של אוהדי אשדוד צועקים לחיפה "נקמה! נקמה!" על כך שחיפה הפסידה בעונת 95' בביתה לבית שאן במחזור האחרון וגרמה לירידתה של אשדוד. באותו זמן מכבי שוב "התארחה" באצטדיון ר"ג, מה שהיה לו מזמן האצטדיון הביתי שלה מול הפועל פ"ת לעיני 40 אלף צופים משולהבים, אז לצערי בחסות יעקב שחר שאישר לצהובים לשחק בר"ג.

 אומרים שלא מדובר באותו המקרה והפעם האליפות סגורה ומה עם ביטחון האוהדים ועוד ועוד. אבל בסופו של דבר יש פה חוסר צדק ספורטיבי ויתרון שניתן לצד אחד ולא לאחר. נגיד שמכבי חיפה הייתה את בני יהודה אתמול ומצמקת ל-7, ונגיד שמכבי הייתה משחקת במשחק חוץ אמיתי מול רמה"ש ומפסידה. נניח. ונניח שחיפה מארחת כשהיא יודעת שהיא יכולה לנצח ולצמצם למינוס 4 ולפתוח את כל סיפור האליפות. רק נניח. זה אמנם היפותטי לגמרי ואני כבר ויתרתי על אליפות לחיפה, אבל בכדורגל הכל יכול לקרות. ולא צריך ללכת רחוק. רק בעונה שעברה מנצ'סטר יונייטד, הקבוצה עם המאמן המנוסה בעולם, איבדה יתרון של 8 נקודות בחמשת המחזורים האחרונים.

 אז כן, זה מעצבן. אבל בסך הכל אני בכל זאת די מרוצה ואפילו מפרגן מהאליפות של מכבי, ניתן להם ליהנות קצת, בכל זאת הם חוגגים רק פעם ב-10 שנים…

פג התוקף (עמית פרוסנר)
הנה הם באים - ערן לוי

16 Comments

יואב 28 באפריל 2013

יוחאי,
פוסט יפה. נעים לקרוא ירוק מפרגן.
מספר הערות,
המספרים של אלירן בשלוש עונות צהובות כבר הפריחו את קללת החלוצים. כמו גם המספרים של דאבור ופריצה.
הבשורה של אוסקר רלוונטית רק לצהובים. היתה כאן עקומת למידה והוא למד מהר.
להפועל אין טונה כישרון. ממש רחוק מזה. רק טוטו(בשיאו)יכול לתת קרב להרכב הצהוב.

נמרוד 28 באפריל 2013

ממש ככה. כל מילה בסלע.

גם אני ירוק מפרגן. רק שלא יתרגלו לזה.

עוזי 29 באפריל 2013

+1

אני רק אוסיף שגם אותי הרתיח כל הסיפור של העברת המשחק לר"ג. לא יכול להיות שאוהדים של קבוצה קונים ביתיות מקבוצה יריבה. זה מה שעשו אוהדי מכבי ת"א (בעזרת הרבה לחץ בתקשורת) ב2003 וזה מה שהם עשו עכשיו. 2003 הרבה יותר מרתיח כמובן כי זה נגע ישירות למאבק האליפות אבל בכל מקרה זה לא ספורטיבי בעליל.

סתם אחד 28 באפריל 2013

"היא פשוט לא מספיק טובה והגיע הזמן לפתוח את הארנק ולא לרכוש חלוץ מבני יהודה, ליגיונרים בהתאוששות ולהסתמך על הקפטן העצלן."

לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר. זו בדיוק הבעיה שלנו, מאז מינוי אלישע אנחנו מתבוססים בבינוניות. שחר חייב להתעורר.

המלוח 28 באפריל 2013

נהנתי לקרוא, אך יש לי כמה הסתייגויות:
1. מנין האקסיומה הזו שאוסקר הביא רכש "לא מוצלח לרוב"? מי משחקני הרכש שהוא הביא לא מוצלח? רק על גונסאלו אפשר להתווכח, בעיני. אם אתה מתכוון לאבו-זייד ופידלף אז אני עונה- שניהם צעירים, ואני בטוח שהובאו תוך מחשבה לעתיד. לדעתי זה בסדר ואף רצוי.
2. על העברת משחק האליפות לר"ג נאמר כבר הכל, אני מסכים איתך שזה לא היה צריך לקרות, אך להשוות ל2002/03 זה לא מדויק. כמו כן, כל ה"אם" וה-"נניח ו…" לא רלוונטים.

יוחאי שטנצלר 28 באפריל 2013

1. גונזאלו, ארנשו וגורי. 3 מתוך 5 הזרים. לא בטוח שהם היו כל כך גרועים אבל בסופו של דבר הם או לא השתלבו או לא סיפקו את הסחורה. פריצה היה בינגו, את זהבי ואניימה אנחנו כבר מכירים.
2. אם ה"אם" ו"נניח" מיותרים – אז כן מדויק להשוות ל-2002/03 כי זה לא משנה מתי דבר כזה קורה, זה פשוט לא ספורטיבי

המלוח 28 באפריל 2013

לגבי גורי- כמו שכבר כתבו פה, שחקו טוב שעזב מסיבות אישיות. איך אפשר להאשים את אוסקר בזה?
כמו שכתבתי, אני לא חושב שאת גונסאלו אפשר להגדיר רכש לא מוצלח, אולי רכש שלא התאקלם כראוי. קל היום לשכוח שבחצי העונה הראשונה הוא היה לא רע בכלל ומכבי חייבת לו כמה נקודות. אני, לדוגמה, הייתי שמח שיישאר לעונה נוספת.
חוץ מזה, רכש זה גם ישראלים- מה עם ראדי וטיבי? שחקן העונה ללא ספק והבלם הישראלי הטוב ביותר כיום בעיניי.

ג'וני 28 באפריל 2013

לפי כמות הכתבות והבלוגים סביב העונה הבינונית של מכבי ת"א זה נראה כאילו שהיא זכתה בגביע אירופה ולא באליפות בליגת הפח בארץ.
הלוו קצת פורפורציות ! מכבי ראשל"צ בכדוריד זוכה כמעט עונה באליפות ואף אחד בתקשורת לא מנפח אותה כמו את האליפות החד פעמית של מכבי ת"א בכדורגל שלא נזכור ממנה אף משחק גדול.

קלינגר עשה עונה יותר גדולה מאשר אוסקר אליפות והעפלה לצ'מפיונס בליגה קצת יותר תחרותית ואף אחד לא ניפח אז כמו שעכשיו .

חובת ההוכחה על מכבי ת"א זה לזכות כמעט כל עונה באליפות והעפלה לצ'מפיונס אחרת שום דבר לא השתנה במועדון הזה.

הבעיה של מכבי חיפה זה רק יעקב שחר הקמצן שמבזבז כסף על שחקנים ישראלים בינונים במקום להשקיע ברכש זר איכותי וזאת הסיבה למה מכבי חיפה בשנים האחרונות לא עוברת סיבוב אחד באירופה וגם בביצה המקומית היא בועטת בדלי ככה זה שאין מחלקת סקאוטינג במועדון
ההעיקר שכל התקשורת הצבועה שומרת על יעקב שחר ולא מעבירה עליו ביקורת על הכישלון שלו.

הופמן 28 באפריל 2013

ניתוח יפה, רק מלה אחת לגבי ה"חיפה כבר היתה ב 5 נק' הפרש". יש גם עניין של מומנטום ולהגיע לשיא שלך. אני חושב שה-5 נקודות היה השיא של מכבי חיפה, ולהשיג יותר מזה כבר היה גדול עליה. כמו בכדורסל, שקבוצה אחת מובילה ב-30 הפרש והשניה מצמקת עד ל-4 ודווקא אז היא נעלמת ונסוגה. יותר קל לדרבן שחקנים שהם מרגישים שיש להם מה להוכיח מאשר כשהם מרגישים שאת שלהם הם עשו.

גיסנו 28 באפריל 2013

לא רע.

למרות שהפסקה האחרונה וכל ה"אם ואם" הזה כבר נטחן עד דק. כל הפלייאוף אנחנו שומעים על "אם ואם ואם" וה"אם" הזה לא מגיע כי מכבי לא נותנת לא להגיע. אז כן, העברת המשחק לא בהכרח הייתה צעד צודק, אבל אולי זה היה צעד חכם? ולא רק בשביל הכיס של עזגד או בשביל בטחון האוהדים (לדעתי אכן סתם ספין ועצלנות של המשטרה), אבל אולי יש מקום ליותר חגיגות בכדורגל הישראלי? יותר ערבים כאלה של עשרות אלפי אוהדים שבאו לחגוג, ולא משנה באיזה צבע. השנה זה בא לטובתנו, שנה הבאה זו תהיה הפועל ושנה אחרי זה חיפה, אין לדעת.

וכל עניין ה"כשלון ברכש" הזה גם כן קצת מצוץ מהאצבע. ראדי, טיבי, אניימה, וכמובן זהבי ופריצה פרעו את השטרות באבואה. גורי פתח חלש ודווקא כשנכנס לעניינים והיה מצויין ביקש לעזוב מסיבות שלו שאינן מקצועיות. ארנשואו לא היה רע, אבל כנראה לא היה השחקן שמכבי הייתה צריכה, וטוב עשה ג'ורדי שתיקן תוך כדי תנועה. פידלף ואבו זייד הובאו כהשקעות לעתיד. אבו זייד היה לא רע בליגה שלנו ודווקא סומן כהשקעה כדאית גם ע"י פרשנים. פידלף בא על תקן ישראלי כמושאל ללא תמורה, בלם צעיר שבכל זאת הגיע לליגה האיטלקית – על הנייר עסקה לא רעה. אבל מה לעשות, תמיד ברכש ובמיוחד בזרים אפשר גם ליפול, אפילו שעל הנייר דברים נראים טוב. הרי כולם חשבו שפריצה בא לעשות סיבוב רגע לפני סוף הקריירה, ובמשחקי הליגה הוא נראה כמו דרוגבה בארץ הגמדים.
גונזאלו הוא שחקן שיש לו ברגליים דברים שאין לאף שחקן ישראלי. הבעיה שלו היא בראש. זה סיכון שלקחו במכבי, שעבד טוב בתחילת העונה ופחות טוב בהמשך. ממש כמו מדוניאנין, רק שהפעם אוסקר לא נכנע לתכתיבים ולתגי מחיר והלך עם האמת שלו וספסל את גונזאלו, ובצדק. סה"כ לא נראה לי שזה כ"כ רע.

מוריס 28 באפריל 2013

על כל הרכש במכבי אחראי קרויף ולא אוסקר

אזי 29 באפריל 2013

פוסט יפה ומדוייק ברובו (לא כל כך מסכים בנושא הרכש).
אבל אין ספק שהעברת המשחק לרמת גן היתה ביזיון.
אמנם פחות ביזיון מ2003, שהיה זמן קצר אחרי שר"ג עוד היה איצטדיון הבית שלנו, אבל עדיין ביזיון.

אני גם מסכים איתך לגבי זה שאין בשורה טקטית גדולה.
מכבי שיחקה 4-3-3/4-2-3-1 עם לחץ על כל המגרש לפרקים. שום דבר חדש שלא היה בארץ.
הבשורה היא ניהולית ומקצועית.
אני לא יודע לנתח מה החלק של כל אחד בהצלחה. ג'ורדי, אוסקר, טוריחו… כצוות הם היו שילוב מושלם.

בני תבורי 29 באפריל 2013

אזי,
כאוהד הפועל פ"ת אני מאשר שהעברת המשחק אז אכן הייתה בזיון, אבל שיהיה ברור, אין לי כל טענה למכבי ת"א בעניין זה, הכתובת ידועה, חפש תחת הערך "גרידי" במילון.

זוווווווווווווווווווווווווווו 29 באפריל 2013

יוחאי, עוד כתבה מעולה והפעם גם על קבוצתי משכבר הימים
מסכים עם התגובות לגבי הרכש.. הרכש של מכבי היה מעולה.. התחושה שלי היא שאם ארנשאו היה משחק בחיפה (ומקבל דקות משחק משמעותיות) הוא היה כובש המון שערים. הוא בטח עדיף על ארבעת החלוצים הלא דומיננטיים של חיפה.

יוחאי שטנצלר 29 באפריל 2013

אם זה אני לא יכול להתווכח

Basket Isabel Marant 27 ביוני 2013

I am usually to running a blog and i really recognize your content. The article has actually peaks my interest. I'm going to bookmark your site and maintain checking for new information.

Comments closed