והוא בכלל היה טייס – מתן זוהר

רואלן גארוס? טניס? פריז? אה, אתם עוד ברובן

nzuvr

 

טריוויה תחילה:

רולאן גארוס חצה את הים התיכון בטיסה עוד ב 1913. הוא היה הראשון לעשות כן. אחר כך הוא התגייס לצבא הצרפתי.

בשלב הזה של התעופה הצבאית, היו טייסי הקרב מחזיקים את הסטיק ביד אחת ובשנייה יורים על יריביהם באקדח. גארוס חשב שצריך להשתדרג. הוא תלה בחזית מטוסו מכונת ירייה שכדוריה נורו קדימה.

כדי למנוע מהכדורים לפגוע במדחף, הוא הרכיב על זרועותיו לוחות מתכת, מה שהפך אותו חסין-אש, אבל איטי מאוד. זה לא הפריע לו להפיל שלושה מטוסים גרמניים. היכולת לירות קדימה דרך המדחף במונחי טניס הייתה אולי המעבר לחבטה בשתי ידיים.

כשנפל בשבי הגרמנים, בחנו אלה את הטכנולוגיה שפיתח, וכדרכם של גרמנים, שיכללו אותה עד מאוד. הם פיתחו מנגנון המסנכרן בין ירי המקלע לסיבובי המדחף, כך שהכדורים לא פגעו בו עוד וניתן היה לחזור למדחף הקל בעל הביצועים הטובים בהרבה. זה בטח מה שקרה לטניס אחרי שאגאסי הופיע למשחק עם ג'ינס קרוע מעל טייטס.

לאחר שברח ממחנה שבויים גרמני, חזר לטוס, ונהרג כשלזכותו ארבע הפלות ועוד אחת שלא אושרה, ככל הנראה בשל טעות שיפוט. כך או כך, גטרוס נחשב עד היום לטייס הקרב האמיתי הראשון בהיסטוריה. הצרפתים עשו לו כבוד וקראו על שמו אצטדיון טניס.

*

בשעה טובה אחרי לא מעט טורנירים מאז שהחלה עונת החימר, הגענו לרגע השיא –הרולאן גארוס. למרות שאנחנו רק בתחילתו של הטורניר, הגשם – שהוא הצרה של כל טורנירי הגראנדסלאם הופיע כבר מן הפתיחה. לעומת השנה שעברה שזכינו לראות אותו במשחק הגמר, וייתכן שבגללו זכה נדאל בתואר השביעי בצרפת, הפעם הוא מלווה אותנו מהתחלה, וכנראה גם עד הסוף לצערנו.

על אף העובדה שסיימנו רק ארבעה ימים של משחקים, וחלק מן השחקנים טרם שיחקו את הסיבוב השני באליפות, אפשר כבר לזהות את השחקנים שנראים טוב וילכו רחוק. לפחות בצד היותר פתוח של ההגרלה, זה שלא כולל את דיוקוביץונדאל. נראה שמי שנכנסו לקצב שלהם בינתיים הם: רוג'ר פדרר, ג'ו ווילפריד צונגה ודויד פרר. כל השלושה משחקים בינתיים נפלא ועלו כבר לסיבוב השלישי בטורניר. אז הנה, כמה מילים על כל אחד:

רוג'ר פדרר:

בגיל 31, ואחרי ששבר את שיא הזכיות בגראנד סלאמים, החליט השנה פדרר לקחת צעד אחורה בגלל בעיות הגב. הפנומן השוויצרי משתתף פחות בטורנירים קטנים, ושומר עצמו בעיקר לטורנירי ה-ATP  הבכירים, וכמובן לגראנד סלאמים.

לאחר ההפסד בגמר ברומא לנדאל, וגם באינדיאן וולס ליריב הספרדי השנה, לא מעט הטילו ספקות ביכולתו של פדרר להיות גורם מרכזי ברולאן גארוס. כשגם העובדה שלא זכה בתואר העונה עמדה לו לרועץ. על אף הציפיות הנמוכות יחסית ממנו, בינתיים השוויצרי ניפק 2 משחקים מרשימים מאוד עם ניצחונות על סומדבדוורמן, ופאבלוקארנובוסטה ששינו קצת את המחשבה עליו. כעת הוא שוב חזר להיות פייבוריט לגיטימי במיוחד לאור העובדה שיוכל לפגוש את נדאל או דיוקוביץ' רק בגמר.

פדרר שזכה פעם אחת בכל 14 הניסיונות שלו ברולאן גארוס לא מתכוון להרים ידיים. במיוחד לא לאחר המזל שנפתח עבורו בהגרלה. ולאור היכולת המצוינת שהפגין עד כה, בהחלט נראה כי דרכו עד לשלב הגמר יחסית נוחה. מי שעלולים להפריע לו כרגע בעיקר הם טסונגהופרר. אלא שמול פרר הוא טרם הפסיד ב-14 משחקים, וגם על טסונגה יש לו יתרון פסיכולוגי לאור מפגשי העבר.

דויד פרר:

לאור הפציעה של אנדי מארי, דויד פרר זכה להיות מדורג במקום ה-4 באליפות צרפת הפתוחה. השנה הוא רשם את התואר מספר 10 שלו בקריירה בטורניריATP  על חימר. הספרדי נראה טוב מאוד על המשטח לאחרונה וזכה בטורנירים באוקלנד ובואנוס איירס. בכלל בשנה האחרונה הספרדי הפך להיות השחקן הספרדי המוביל בסבב לאור ההיעדרות הממושכת של נדאל, והגיע ל-3 חצאי גמר בטורניריהגראנדסלאמים.

את הטורניר הוא פתח מצוין ורשם 2 ניצחונות קלילים 6-4, 6-3, 6-4, על מרינקומטוסביץ, ו6-2, 6-1, 6-3 על בן ארצו אלברט מונטנס. נראה שהספרדי נכנס מצוין לרולאן גארוס, מצא את הקצב שלו, ומשחק פשוט נהדר. אמן החימר שהגיע פעמיים לרבע הגמר ברולאן גארוס, ואשתקד לחצי רוצה השנה לעשות צעד אחד קדימה. לאור היכולת שראינו ממנו, והעובדה שפדרר השנה לא מה שהיה בעבר זה בהחלט אפשרי, על אף העובדה שמעולם לא ניצח את השוויצרי.

כל עוד הוא ימשיך ביכולת הנהדרת נגד השחקנים שחלשים ממנו, וישמור כוחות למפגשים הקשים שצפויים לו בצד הזה של ההגרלה (פדררוטסונגה), בהחלט יתכן שהשנה הוא יעשה את הניצחון הגדול שלו על שחקן שמדורג מעליו בטורניר גראנד סלאם, לו הוא מצפה לא מעט זמן.

 ג'ו ווילפריד טסונגה:

אחד השחקנים המעניינים ביותר ברולאן גארוס הוא הטניסאי הצרפתי. טסונגה הוא שחקן מסתורי שביום נתון יכול להפסיד לכל אחד בסבב, ובדיוק כך גם לנצח כל אחד. וזה כולל גם את השלישייה הבכירה. ב-2 הסיבובים הראשונים בטורניר טסונגה שלט במשחקים שלו נגד אליאז בדנה, ויארקונימיינן, ושיחק אגרסיבי וחזק. כל מי שראה את משחקיו ידע מההתחלה שהוא יסיים אותם בקלילות לאור הנחישות הגבוהה שלו.

אלו בשורות נפלאות עבור הקהל הצרפתי שצמא לשחקנים ביתיים שיגיעו רחוק בטורניר. טסונגה מגיע לטורניר בכושר הכי טוב שלו העונה על חימר, וצריך לנצל זאת. וכמובן גם את הקהל הביתי כדי לרוץ כמה שיותר גבוה. מצד שני, הקהל הביתי בנוסף לעידוד הבלתי פוסק, יפעיל עליו לחץ כמובן. השאלה הגדולה תהיה אם יצליח לשמור על היכולת הגבוהה שלו, ולא לרדת ברמה. וגם כאמור עד כמה הלחץ מהקהל ישפיע. טסונגה שנמצא בצד ההגרלה של פררופדרר מהווה את האיום הכי גדול עבורם, ויצטרך לנצל זאת כדי לרוץ כמה שיותר רחוק בטורניר. קשה לראות אותו מפתיע אחד מהם, אבל עם דחיפת הקהל, וביום נתון כמו שאמרנו הוא מסוגל לנצח כל אחד.

רולאן גארוס ביום טוב
רולאן גארוס ביום טוב
על החלון ישבתי
לקראת משחק 5

7 Comments

אלעד ב.א 30 במאי 2013

כתבה נחמדה ויפה אבל למה אין רווחים בשמות השחקנים?

תמשיך לכתוב…אצפה לעוד ממך בהמשך

רן 30 במאי 2013

פרר אף פעם לא עומד בציפיות ותמיד נחנק מול ארבעת הגדולים, לא רואה סיבה לכך שזה ישתנה הפעם.

אין 30 במאי 2013

לא מדוייק. פרר כבר ניצח בסלאמים קודמים את נדאל וגם את מארי, כך שאי אפשר לומר שהוא נחנק תמיד מול הגדולים.
דוקא הוא יכול להנות מהדחתו של ברדיץ', והשאלה כמה מונפיס יהיה חזק, או יותר נכון, כמה העובדה שנעדר זמן רב מהמגרשים תהיה לו לרועץ בניסינותיו להגיע לשלבים הגבוהים. אחרת, הדרך של פרר לחצי הגמר תהיה קלה.

לגבי פדרר, די "יהיר" לומר שהבחור יגיע בקלות לחצי הגמר. עד כמה שאני זוכר מההגרלה יש לו את בנטו בדרך (שלב הבא או זה שאחריו?), ובמפגשים האחרונים בינהם, פדרר לא בדיוק הסתדר מולו. בכלל, פדרר הפגין השנה משחקים מעולים מול שחקנים נחותים יחסית, אבל במפגשים השנה מול הגדולים הוא לא היה בעיניינים בכלל. נזכיר שגם הפסיד לנישיקורי בטורניר רומא כמדומני.

משה 30 במאי 2013

כשהייתי ילד שודרה בטלוויזיה סדרה שאם אני זוכר נכון שמה היה עלילותיו של טום גראטן. סיפור העלילה היה על ילד שנשלח לדודתו ביורקשייר בזמן מלחמת העולם הראשונה ושם הוא נקלע להרפתאות. אחד מהפרקים עסק בהמצאה של הירי דרך הלהבים. עברו שלושים שנה ואני עדיין זוכר, כנראה שזו הייתה סדרה טובה.

red sox 30 במאי 2013

איזה ערך יש למאמר על טניס שלא מתייחס לשום אספקט מקצועי של המשחק? זה קל מאוד להוריד הכל לרמת היתרון הפסיכולוגי/לחץ מהקהל/… אבל בשביל זה לא צריך להבין כלום בטניס.

אתה רוצה לנתח את הסיכויים של שחקן זה או אחר? תשווה בין סגנונות המשחק, תבדוק מה נקודות התורפה שלו מול יריבים צפויים במעלה ההגרלה, קח משחקי עבר שלו על החימר ותנתח התקדמות שעשה השנה (אם עשה). בקיצור – דבר מקצועית ותשאיר את כל הממבו-ג'מבו הפסבדו-פסיכולוגי לאתרי הספורט הרגילים.

D! בארץ הקודש 31 במאי 2013

הפתיח מצויין.
תודה

roei034 1 ביוני 2013

פרר לא ברמה של הגדולים- המאזן שלא נגד נדאל ופדרר איום. בטורניר מדריד לפני מספר שבועות בברצלונה הוא הגיש לניצחון נגד נדאל. לא עמד בלחץ הפסיד בטיי-ברייק וחטף 6-0 בשלישית. האיום של נדאל לדעתי הוא מכיוון דיוקוביץ שנצח אותו על החימר השנה. אם לא דיוקוביץ זה ה12 של נדאל.

Comments closed