חימר: עשרת הגדולים – מתן זוהר

רולאן גארוס הסתיים. במקום סיכום, עשרת הגדולים על חימר בכל הזמנים.

gar

ביום ראשון נכנס רפאל נדאל שוב לספרי ההיסטוריה. הפעם הוא נרשם כשחקן הטניס הראשון מאז העידן הפתוח שזוכה באותו תואר גראנד סלאם שמונה פעמים. תחילה חשבתי לכתוב פוסט לסיכום הטורניר, אבל לאור ההיסטוריה שעשה הספרדי החלטתי לכתוב על עשרת השחקנים הכי גדולים ששיחקו על משטח החימר בפאריס. הרשימה היא רק על שחקנים ששיחקו מאז העידן הפתוח (1968).

10. מאטסוילנדר
וילנדר זכה שלוש פעמים באליפות צרפת הפתוחה, ופעמיים הגיע לגמר. את הזכייה הראשונה שלו בטורניר הוא רשם בגיל שבע עשרה ותשעה חודשים בלבד. בכך הוא הפך לשחקן הצעיר ביותר שזוכה בתואר גראנד סלאם בעידן הפתוח, עד אשר הגיעו בוריס בקר (שבע עשרה ושבעה חודשים בווימבלדון), ומיכאל צ'אנג (שבע עשרה ושלושה חודשים אליפות ארה"ב הפתוחה). למרות שוילנדר זכה באותה כמות כמו גוסטבו קירטן הברזילאי, עצם העובדה שעשה זאת בגיל צעיר כל כך מקנה לו את המקום העשירי.

9. קן רוזוול
למרות שזכה רק פעם אחת בתואר הנחשק, הוא נכנס לרשימה. הצרפתי זכה בתואר בגיל שלושים ושלוש בשנה הראשונה של העידן הפתוח, לאחר שזכה גם בגיל שמונה עשרה בפעם הראשונה כחובבן ב – 1953 באליפות צרפת. בשנת 69' הוא הגיע עד לגמר ושם הפסיד לרוד לייבר. רוזוול השתתף פעמיים באליפות צרפת הפתוחה ובשתי הפעמים הגיע לגמר. עם היכולות המצוינות מהקו האחורי, סביר להניח שהצרפתי היה זוכה עוד מספר פעמים אם היה משחק באופן מקצועי בטרם העידן הפתוח ולא כחובבן. עם זאת הגיל שבו זכה, ובכך שהיה הראשון שזכה בטורניר כשהחל העידן המקצועני הפכו אותו לאחד הכוכבים הצרפתיים בטניס, ולמקום התשיעי המכובד ברשימה.
8. רוג'ר פדרר
גם השוויצרי זכה פעם אחת בלבד ברולאן גארוס. הוא הגיע בנוסף ארבע פעמים לגמר, אבל לא הצליח לגבור על השור ממאיורקה. לזכותו יהמר שבשנה בה נדאל הודח על ידי סודרלינג הוא ידע לנצל את המצב ולרשום את הגראנד סלאם היחיד שהיה חסר לו ברשימה. פדרר נבחר כבר לשחקן הגדול בכל הזמנים, והוא נחשב לאגדה חיה בכל מקום שאליו הוא מגיע, גם ברולאן גארוס. הפופולריות שלו הגיע לשיאה כאשר במשחקיו נגד ז'יל סימון וטסונגה דווח שהקהל מעדיף אותו על פניהם. שהם כאמור צרפתים.

7. רוד לייבר

כמו רוזוול גם לייבר השתתף בשני הגמרים הראשונים מאז העידן הפתוח. את הראשון הוא הפסיד, אבל בשני ניצח, ובכך רשם שנה עם זכייה בארבעת הגראנדסלאמים. כמו רוזוול סביר להניח שהיה זוכה עוד מספר פעמים אם היה משחק באופן מקצועני לפני שנת 68'. לייבר נחשב לשחקן השני הכי גדול בכל הזמנים לפני פאנל מומחים דירגו את כל השחקנים בהיסטוריה, והוא היחיד שרשם שתי שנות גראנד סלאמים, כלומר זכייה באותה שנה בכל הארבעה, ב62', ו-69'.
6. מרטינה נברטילובה
נברטילובה זכתה פעמיים בתואר הנחשק, ועוד ארבע פעמים הגיעה עד לגמר. את שתי האליפויות שלה בטורניר היא רשמה בתוך ארבע שנים בהם זכתה בתשעה תארי גראנד סלאם מתוך תריסר. כלומר 75% הצלחה בגראנד סלאם בארבע שנים. היא הייתה השליטה היחידה באותן שנים, וגם דורגה על ידי ערוץ הטניס במקום הרביעי בכל הזמנים (כולל גברים). מגיל 19 עד 23 היא לא שיחקה באליפות ( 76'-81') מה שכנראה מנע ממנה להוסיף עוד כמה זכיות לארון. דווקא בשנת 83 היא תזכור את הרולאן גארוס כאירוע טרגי ספורטיבי עבורה. היא הפסידה פעם אחת בלבד באותה שנה לקתי הורבט האמריקאית בשמינית הגמר. רבים מכנים את ההפסד כאחד הקלקולים הגדולים בתולדות הטניס. בנוסף לתארים האישיים היא רשמה גם שבע זכיות ברולאן גארוס בטורניר הזוגות, כאשר הראשון ב-74, והאחרון ב-2004. פער של שלושים שנים.
5. ז'וסטין הנין ארדן
הבלגית רשמה ארבע זכיות באליפות צרפת הפתוחה, כאשר במשך שלוש שנים עשתה זאת רצוף מ-2005 – 2007. היא הייתה השליטה הבלעדית על החימר באותם שנים, ואז למרות שהייתה פייבוריטית ברורה לזכות ב-2008 הבלגית הודיעה על פרישה כמה שבועות לפני תחילת הטורניר. לאחר שישה עשר חודשים של פרישה היא חזרה כדי לזכות שוב בתואר ב-2010 בקאמבק מרשים ביותר. היא זכתה ב-2010 כאשר דורגה במקום העשרים ושניים בלבד, ורשומה על מספר ניצחונות של מערכות הכי ארוך בטורניר הנשים: ארבעים.
4. שטפי גראף
שטפי גראף הייתה אחת השחקניות הכי אהובות על הקהל בצרפת. הרומן התחיל אי שם ב-87' כאשר ניצחה את מרטינה נברטילובה בגמר כשהיא בת שבע עשרה בלבד. מאז היא רשמה עוד חמש זכיות, ושלושה גמרים. ב-99', עשרה ימים בלבד לפני גיל שלושים, היא שיחקה את משחקה האחרון בטורניר וניצחה בגמר את מרטינה הינגיס וזכתה לעידוד אדיר מצד הקהל. הידיעה על פרישתה ממשחק רק הפכו את אותו גמר לאחד האירועים המרגשים שידע הרולאן גארוס. גרף אגב מדורגת על ידי מומחים מערוץ הטניס כטניסאית הטובה ביותר כשבאמתחתה עשרים ושניים תארי גראנד סלאם.
3. ביורן בורג
רוב חובבי הטניס הצעירים מכירים אותו כאיש שנדאל רצה לשבור את מספר הזכיות שלו ברולאן גארוס. בורג כאמור זכה שש פעמים ברולאן גארוס, כשמתוכם ארבע פעמים ברציפות. הוא ניצח שניים משחקני החימר הגדולים בהיסטוריה בשלוש הזכיות הראשונות שלו בגמר – מנואל אורנטס, וגיירמו וילאס (פעמיים). הזכייה הראשונה שלו הגיע בגיל שמונה עשרה ואילו האחרונה בגיל עשרים וחמש עת פרש ממשחק פעיל. מה שגורם לך לתהות האם היה זוכה בעוד כמה תארים ברולאן גארוס שמא היה פורש. הוא הפסיד רק לשחקן באליפות צרפת הפתוחה –אדריאנו פנאטה. בשמינית הגמר ב-73' כשהיה בן שש עשרה, וב-76' ברבע הגמר.
2. כריס אוורט
עד ליום ראשון היא החזיקה ביחד עם רפאל נדאל בשיא הזכיות ברולאן גארוס –שבע. את הזכייה הראשונה שלה בצרפת רשמה בגיל שמונה עשרה בלבד, ואת האחרונה שלוש עשרה שנים מאוחר יותר. בנוסף לשבע הזכיות היא הגיעה עוד פעמיים גם לגמר. במשך שמונה שנים (73'-81') היא עמדה על מאזן מטורף של 197-1 על משטח החימר. במהלך השנים הללו היא לא שיחקה בשלוש אליפויות (76'-78') מכיוון שהשתייכה ל-WORLD TEAM TENNIS. בשלוש עשרה הפעמים ששיחקה ברולאן גארוס הגיעה בכל פעם לחצי הגמר לפחות למעט ההופעה האחרונה כששיחקה פצועה והודחה בסיבוב השלישי.
1. רפאל נדאל
גדול שחקני החימר בכל הזמנים. אין דרך לתאר זאת אחרת. הספרדי מחזיק בשיא זכיות של טורניר גראנד סלאם עם שמונה ברולאן גארוס, וזאת אחרי שהגיעה השנה לטורניר רק מהמקום השלישי וזה גם בעקבות פרישתו של אנדי מארי. בכך עבר את פדרר וסאמפרס שהשיגו זאת בווימבלדון. העובדה שזכה השנה אחרי שהיה פצוע במשך שמונה חודשים, והוא נראה פחות טוב על המשטח האדום מבעבר רק מוסיפה לגדולתו. נדאל קטף את התואר הראשון בפאריס כבר בגיל תשע עשרה ונראה כי הוא יכול להוסיף עוד מספר זכיות ברולאן גארוס לאור היכולת שהציג לעומת המתחרים. העובדה שנדאל ניצח את פדרר שנחשב לגדול שחקני הטניס ארבע פעמים בגמר והראה כמה הוא גדול עליו על החימר מוכיחה איזה שחקן ענק הוא על המשטח האדום. הספרדי מחזיק במאזן מדהים של חמישים ושמונה ניצחונות והפסד בודד לרובין סודרלינג באליפות צרפת הפתוחה. היתרון של נדאל על פני כל השאר ברשימה המכובדת הזאת היא העובדה שהוא יכול להמשיך ולהעצים את המורשת שלו גם בטניס וגם ברולאן גארוס.

יאללה לברון!
תנו את הקבוצה לעוזר - חיים שדמי

7 Comments

זיו 10 ביוני 2013

שלום מתן
לא מתאים לך הטעויות האלמנטריות האלה… קן רוזוול הוא אוסטרלי, לא צרפתי. מייקל צאנג זכה בתואר גרנד סלאם אחד- וזה היה הרולאן גארוס ולא אליפות ארה"ב.

coon 11 ביוני 2013

בוא נגיד את זה ככה. עם המחבטים של היום, עם הטכנולוגיה שמאפשרת כל כך הרבה ספין, בעידן בו מהירות וכוח פיזי הם כל כך חשובים, נדאל הוא כנראה שחקן החימר הגדול ביותר. איך הוא היה מתמודד עם בורג עם סוגי המחבטים שהיו בתקופתו? אני לא יודע.

תמיד יהיה דיון איך בדיוק למדוד מיהו השחקן הגדול בהיסטוריה בטניס (או ספציפית על משטח מסוים)-

האם לבחון איך השחקן היה מתמודד עם שחקנים מתקופות שונות עם הטכנולוגיות השונות של כל תקופה, וסוגי המשטחים השונים, או לבחון איך השחקן שלט בתקופה שלו?

נראה לי לי שמי שאומר שנדאל הוא בוודאי השחקן הגדול בהיסטוריה על על חימר, אומרים זאת כי הם משתמשים במבחן השני- איך הוא שלט בתקופה שלו- הוא היה יותר דומיננטי מכל שחקן אחר אי פעם ברולאן גארוס. אני חושב שהמבחן השני הוא פשוט יותר, אבל הוא לא ממש עונה על השאלה מי הגדול בהיסטוריה.

רז 11 ביוני 2013

ואיך בורג היה מתמודד עם נדאל? לשאלות ההיפותטיות הללו אין סוף. כך שאם יש למישהו צורך לענות על השאלה מי הגדול בהיסטוריה- המבחן השני הוא האפקטיבי ביותר.

coon 11 ביוני 2013

המבחן השני הוא פשוט יותר. אבל הוא לא עונה על כלום. אם אתה לא מסוגל לענות על השאלות ההיפותטיות הללו אז אתה לא מסוגל לומר מיהו הגדול בהיסטוריה.

יוני 11 ביוני 2013

אני לא רוצה להכנס לויכוחי דירוגים, אבל כן רוצה לומר שהכתבה הזו לא עברה עריכה לשונית, וחבל.

"פופולריות שלו הגיע לשיאה כאשר במשחקיו נגד ז'יל סימון וטסונגה דווח שהקהל מעדיף אותו על פניהם. שהם כאמור צרפתים."

" ורשומה על מספר ניצחונות של מערכות הכי ארוך בטורניר הנשים"

" לזכותו יהמר שבשנה בה נדאל…"

חבל, זה מוריד מהכיף של הקריאה. ולא מדובר בהערות נוקדניות מטעם האקדמיה ללשון עברית.

בני תבורי 14 ביוני 2013

יוני,
אתה צודק, האחריות עלי.

red sox 12 ביוני 2013

והרי ידיעה שהגיעה זה עתה: עונת החימר נמשכת יותר משבועיים וכוללת עוד כמה טורנירים זניחים מלבד אליפות צרפת הפתוחה. אם כבר לקחת על עצמך משימה יומרנית כמו דירוג שחקני החימר הגדולים, לפחות תדרג שחקני חימר ולא אלופי צרפת.

אני מניח שלא שמעת על גיז'רמו וילאס (שחקן חימר בינוני מאוד, רק זכייה אחת ברולאן גארוס) או תומאס מוסטר (כנראה מומחה דשא שהתפלק לו תואר אחד בצרפת ועוד 39 תארים אחרים על חימר). לכן אסתפק בשתי שאלות:
*קן רוזוול צרפתי? באמת?
*מייקל צ'אנג אלוף ארה"ב?

Comments closed