ברוכה הבאה בונדס ליגה – חגי אמיתי

באיירן מינכן ובורוסיה דורטמונד - טייק 2

drnbhv

 

הסופרקאפ הגרמני בין באיירן מינכן לבורוסיה דורטמונד, שיתקיים במוצאי שבת בזיגנאל אידונה פארק, ישחזר לכאורה את גמר הצ'מפיונס שנערך לפני כחודשיים. אלא שיותר משמשחק זה יהווה הצגה חוזרת של הגמר בוומבלי, הוא יאפשר לשתי הקבוצות להפגין את כוחן ולהצהיר כוונות   לקראת העונה שבפתח. הדברים אמורים הן לגבי באיירן עם הצטרפותו המסקרנת של פפ גווארדיולה לעמדת המאמן, והן לגבי דורטמונד והתחליפים שהיא הביאה בעקבות עזיבת כוכבה מריו גוצה ומעמדו הלא ברור של הסקורר לבנדובסקי.

ההישג הכמעט בלתי נתפס של באיירן מינכן בעונה הקודמת, והזכייה בכל התארים האפשריים מבחינתה, ראויים לכל שבח. אולם לצד המחמאות חשוב גם לבקר את התנהלות המועדון הבווארי שברצונו להפוך לבכיר ביבשת אינו בוחל באמצעים ומנסה על הדרך לפגוע ולהחליש את יריבותיו, ובראשן – בורוסיה דורטמונד.

קשה לומר שבאיירן התחזקה העונה, שכן האיכות והיציבות שהפגינה בשנה שעברה הציבו אותה במצב בו לכאורה אין לה חוליות חלשות ונקודות תורפה. נראה, כי הקושי היחידי של באיירן אשתקד התמקד ביכולת לשמר שורה של כוכבים שעשויים היו להיפגע מכך שלא קיבלו מספיק דקות משחק. שחקנים כמו מריו גומז (שעבר העונה לפיורנטינה), חרדאן שקירי או קלאודיו פיזארו יכולים היו בקלות לפאר הרכב של כל קבוצה אירופאית, אבל בבאיירן הם בעיקר ישבו על הספסל.

על רקע העובדה שחוץ מגומז אף אחד מהשחקנים ה"מסופסלים" טרם ביקש לעזוב, ניתן להיות מופתעים מכך שהנהלת באיירן ממשיכה לפתוח את הארנק בניסיון לרכוש עוד ועוד כוכבים.        אבל מעבר להפתעה, יש גם משהו מדאיג בכך ששתי הרכישות המדוברות של באיירן בעת האחרונה (זו שכבר קרתה – של גצה, וזו שמתוכננת לקיץ הבא – של לבנדובסקי) הן של שחקני היריבה הגדולה מדורטמונד.

גוצה ולבנדובסקי היו שני הכוכבים הגדולים של בורוסיה בשנים האחרונות, ובעיקר בשנה האחרונה, בה עשתה הקבוצה מסע מופלא בצ'מפיונס-ליג. מדובר בשני שחקנים שהתאימו להרכב ולמרקם של השוורצ-גלבן כמו כפפה ליד, אך ספק אם הם יימצאו את מקומם בין סוללת הכוכבים של באיירן. לצורך כך הם יצטרכו להתמודד על מקום בהרכב מול ענקי כדורגל כמו אריאן רובן או פרנק ריברי (במקרה של גצה), ומריו מנדזוקיץ' (לבנדובסקי).

נראה, כי יותר מאשר באיירן זקוקה לצמד השחקנים הללו, היא נחושה להחליש את יריבתה הגדולה, ומכאן האיום הגדול העומד בפני הבונדסליגה בראייה עתידית. שכן, אם יש קבוצה שיכולה להמשיך ולהוות יריב עיקש לבווארים זו דורטמונד האיכותית, אשר למרות שיצאה אשתקד מהמרוץ לתואר האליפות בשלב מוקדם יחסית, היא שיחקה כדורגל נהדר ברוב שלבי העונה והצלחתה בצ'מפיונס העידה על עוצמתה הרבה ועל הפוטנציאל הטמון בה.

*

בורוסיה דורטמונד ניצבת כעת על פרשת דרכים. קשה עדיין להעריך את המשמעויות – המקצועיות והמנטאליות – הטמונות בעזיבתו המכאיבה של גוצה, ומהגעת תחליפים פוטנציאליים ברמתם של מחיטיריאן ואובמיאנג. קשה גם לדעת כיצד יתפקד לבנדובסקי בעונה בה הוא כבר למעשה מזוהה כשחקנה לעתיד של היריבה הגדולה.

 לאור זאת, לא יהיה זה מוגזם לטעון כי עתידה של הבונדסליגה, ובעיקר עתידה של התחרותיות בכדורגל הגרמני, מונח על כתפיהם (ואולי על מוחם הקודח) של שניים מהמאמנים המצליחים ביותר באירופה בשנים האחרונות – פפ גווארדיולה ויורגן קלופ.

גווארדיולה הגיע לבאיירן כדי לשמר את ההצלחה הגדולה ואף לשכלל אותה (במידה וניתן בכלל). ואילו קלופ יידרש למלא את החלל שהותירה עזיבתו של גוצה, ולחבר מחדש את החלקים לידי שלם שיהיה גדול מהם. הצלחתו של גווארדיולה עשויה לקבע את באיירן כמועדון על אירופאי, שהבונדסליגה תהיה קטנה עליו כמה מספרים. הצלחתו של קלופ תשמר לעת עתה את התחרותיות ואת העניין בליגה האיכותית הזו.

לא פחות מחמש קבוצות זכו באליפות הבונדסליגה בעשר השנים האחרונות. יותר מאשר באנגליה, איטליה וספרד. השאלה הגדולה היא האם התחרותיות הזו תוכל להימשך גם בעידן בו באיירן רוכשת כל שחקן בו היא חפצה, ובעיקר מנסה להחליש את יריבותיה העיקריות. נראה כי התשובה מונחת לפתחם של שני מאמנים מוכשרים במיוחד.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ואין לנו על מי להישען
כדי שתדעו, זה למה (תשובה לבני תבורי)

10 Comments

צפריר 27 ביולי 2013

נראה לי שבגלל המבנה הארגוני הבריא של הבונדסליגה(שלא מאפשר "השתלטות" זרה על המועדונים)וכמות הכשרונות הצעירים שגדלים בגרמניה וסביבותיה נמשיך לראות שם ליגה תחרותית.
באיירן תמיד היתה החזקה ביותר ותמיד שאבה אליה את הכשרונות הגדולים שהתגלו בליגה,ובשנים האחרונות גם דורטמונד תפסה דומיננטיות גדולה יותר,אך אני מאמין שנראה עוד קבוצות שקוראות תיגר על הצמרת ולא ייווצר שם ראש חץ סטייל לה ליגה.

אהד 27 ביולי 2013

התחליפים שדורטמונד הביאה מעולים (לדעתי מחטריאן עדיף כרגע על גצה). אובמיאנג יוכל להשתפשף השנה כדי שבשנה הבאה יוכל להחליף את לבנדובסקי. באירן קבוצה דוחה, והרצון של גצה להגיע דווקא לקבוצה בה דקות המשחק שלו ייפגעו משמעותית דורשת ועדת חקירה לדעתי.

בכל מקרה, בגלל הפערים הגדולים בין דורטמונד לבין שאר קבוצות הבונדסליגה (למעט באירן מן הסתם), המקום השני שלה מובטח (ובכל מקרה, היא תעפיל לאלופות). העובדה שיש לה הכנסות גדולות מאוהדיה ושהיא תקבל באופן קבוע את הכסף הגדול של ליגת האלופות, מבטיחה לנו שנראה דורטמונד חזקה מאוד גם בשנים הקרובות. אגב, הנכונות של דורטמונד לוותר בחינם על לבנדובסקי בסוף העונה הקרובה מעידה יותר מכל על העוצמה הכלכלית שלה.

גם הליגה הגרמנית תעבור בקרוב מאוד לדעתי למירוץ דו ראשי. נכון שזה מרשים שבעשר השנים האחרונות זכו חמש קבוצות באליפות, אבל בשש השנים האחרונות זכו 3 קבוצות בלבד (כמו האנגלית והאיטלקית), כשוולפסבורג (האחרונה שלא מבין השתיים שזכתה) סיימה בעונה האחרונה במקום ה-11.

אביאל 27 ביולי 2013

משהו שאני לא מבין לגבי באיירן, למה הם לא הביאו מחליף לגומז ? אם מנדוזקיץ' נפצע אני לא חושב שפיזארו הוא מחליף הולם לתקופה ארוכה, האם גווראדיולה יעשה מעשה ברצלונה וישחק במקרה כזה בלי חלוץ עם מרכזי ועם מולר או גצה מקדימה ?

אהד 27 ביולי 2013

אם הוא יפצע לפני ינואר, הם מן הסתם ירכשו מישהו. אם אחרי – פיזארו לליגה מספיק ובכל מקרה, אני מניח שמולר ישחק כחלוץ (הוא עשה זאת בהצלחה גם שנה שעברה).

אביאל 28 ביולי 2013

אהד – זה לא כל כך פשוט לרכוש חלוצים בינואר ואני לא כל כך בטוח שפיזארו מספיק לליגה, מולר הוא הרבה פחות חלוץ והרבה יותר קשר התקפי, אני לא בטוח שהוא יכול לשחק כחלוץ חוד.

אהד 28 ביולי 2013

אביאל, זה מחזיר אותי לוויכוחים על האיכות המגוחכת של השחקנים שנמצאים על הספסל. קלאודיו פיזארו הוא חלוץ נהדר. בשנה האחרונה הוא כבש שישה שערים בשבעה משחקים בהם הוא פתח (בליגה). בשלוש שנים שלפני כן, בברמן, הוא שיחק 58 משחקים וכבש 31 שערים (בליגה). כך שלדעתי הוא כן מספיק טוב לליגה.
ראיתי אתמול את המשחק בין ריאל מדריד לפסז – פשוט עצוב. ההרכב השני של ריאל יכול בקלות להרכיב קבוצה שתתחרה על האליפות בספרד. אתם קולטים ששניים מבין צ'אבי אלונסו, חדירה, מודריץ ויארמנדי הולכים לשבת בשנה הבאה על הספסל? שלא לדבר על איסקו, די מאריה וקאקא..
מה שאני אומר, שאולי גם אנחנו האוהדים מגזימים.. פעם החלוץ המחליף היה וטרן זול ומנוסה או ילד חדש ומבטיח, שצפוי היה לתפוס תוך כמה שנים את המקום של החלוץ הבכיר. היום? דזקו ומריו גומז הם חלוצים מחליפים..

wazza 27 ביולי 2013

לפי כמות הקשרים שבאיירן מחזיקה נראה לי שהכיוון הוא ברצלונה

אביאל 28 ביולי 2013

ככה זה נראה, היום גוורדיולה פתח עם שאקירי בחוד ומנדזוקיץ' בשמאל ואיך לעזאזאל שווינשטייגר לא פותח ?!

מכביסט טירון 27 ביולי 2013

איזה משחק מצחיק. באיירן שמים גול ותוך שלוש דקות חוטפים שתיים. משהו בזה מאוד משעשע אותי. :)

ד"ר פילוסוף 5 באוגוסט 2013

קודם כל כיתבה וכתבה מעולה. שנית זה קשה מאוד כחובב ספורט לראות כל כך הרבה כישרונות יושבים על הספסל. עומק זה דבר חשוב, אבל יותר מדי זה סתם בזבוז כישרונות. בקשר לדורטמונד אין ספק שהם הביאו שחקנים מצויינים, ובכל זאת קשה להאמין שלאורך עונה שלמה הם יתעלו על באיירן עם כל העמוק שלה.

Comments closed