הדג מסריח מהראש – עידו גבעון

כדורגל ללא אוהדים? זה יכול לקרות בארגנטינה.

barrabrava

 

בסוף השבוע האחרון יצאה לדרך הליגה בארגנטינה, טורניר האיניסיאל 2013 והבשורה המרה שהוא מביא איתו –  קהל במגרשים יהיה מעט מאוד. השבוע החליטה הממשלה, באמצעות משרד הביטחון ובשיתוף ההתאחדות לכדורגל, כי יימנע לא רק מאוהדי חוץ להיכנס למגרשים, אלא רק חברי מועדון יהיו מורשים לקנות כרטיס למשחקים, וגם זה רק במסגרת משחקי בית.

הסנקציות הטריות הוטלו כעשרה ימים לפני תחילת המשחקים, בעקבות קרב, פשוטו כמשמעו, בין שתי הכנופיות הראשיות של ארגון "La Doce", השחקן ה-12 של בוקה. קרב שגבה את מותם מירי של שני צעירים לפני משחק אימון, שבוטל, בין בוקה ג'וניורס לסן לורנצו.

סרטון שפורסם ברשת, מראה בבירור את מנהיג אחת הכנופיות מתדרך את הכפופים לו לקראת הקרב (החל מ 1:40)

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

סרטון נוסף מראה את זירת הקרב כשברקע היריות. תמונות ששוות בעד עצמן אלף מילים ויותר.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

התוצאות ברובן ידועות מראש: משחקים במגרשים קטנים, ויש כאלו לא מעט בליגה הראשונה, ייראו מביכים לא פחות ממשחקי ליגה שנייה בישראל. משחקי הדרבי למיניהם יאבדו כמובן הרבה מהצבע שלהם, אחד הדברים המלהיבים ביותר שיש לליגה הזאת בכלל להציע, וכמובן, איך לא – כסף.

סגן נשיא סן לורנצו, מרסלו טינלי, העריך כי הקבוצות צפויות לספוג הפסד כספי של בין 200-250 מיליון פסו (מקביל לשקל). "אני מבין כי בעדיפות ראשונה נמצאת הבטיחות של הצופים, ולא נתנגד למהלך החשוב שנעשה. אך הנזק העצום תפס אותנו מופתעים." טינלי רמז שקבוצות עלולות לקרוס כלכלית. צריך להבין שחלק אינטגרלי מהתקציב המחושב של קבוצת כדורגל לעונה מתייחס לצפי מהכנסות כתוצאה ממכירת כרטיסים.

*

כדי להבין את עומק המשבר ו"אוזלת ידם" של מקבלי ההחלטות , צריך תחילה להבין את העוצמה של הבאראס בראוואס– "ארגוני האוהדים" במירכאות כפולות ומכופלות – במגרשי הכדורגל בארגנטינה. לבעלי הזמן והספרדית (מי שמוצא את הסרט הזה מתורגם מרוויח!), עיתונאי ספרדי א-לה-איתי אנג'ל, שברזומה שלו גם דוקומנטרי מהסכסוך הישראלי-פלסטינאי, יצר בשנה שעברה סרט דוקומנטרי בנושא:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בסרט מתואר כיצד הארגונים מקבלים מאות כרטיסים בצורה מקומבנת מההנהלות, נכנסים לתחומי האצטדיון עם המון ציוד, סמים ונשק וללא כל בדיקה. לאחר מכן כמובן מספסרים חברי הארגון את הכרטיסים שלא נוצלו במחירים מופקעים לאוהדים מן השורה. בנוסף מתואר כיצד בסביבת המגרשים מפעילים הארגונים סוחרי סמים, אחראי חניה בתשלום ועוד תפקידים שוליים יותר ופחות. העסק מצטייר כארגון פשע בסדר גודל של מיליוני דולרים שעובד מסביב לשעון, במסווה של ארגון אוהדים, כזה שכמובן דואג לארגן את העידוד במשחקים. דגלים, תופים, תפאורה ופירוטכניקה הם כולם פרי ידם של אותם באראס בראוואס. כמו כן, ידוע כי אין קשר בין אהדה לקבוצה ושיוך לארגון כזה או אחר. הרבה מראשי הארגונים מודים על אהדה לקבוצה יריבה או חוסר עניין כללי בספורט. לאמיתו של דבר, מספר יוצר הסרט, כי אף אחד מראשי הארגונים איתם נפגש "לא ידע למנות את שחקני ההרכב בקבוצה אותה הוא אוהד".

בעבר כבר נלקחו כנגד אותם ארגונים, שקיימים בגלוי באצטדיונים כבר עשרות שנים, צעדים רבים ומגוונים: עונשי משחק ללא קהל, סגירות נקודתיות של יציעים, הפחתת נקודות לקבוצות, איסור על הכנסת ציוד ואף הרחקות אישיות של פיגורות מהיציעים. כל אלה ועוד כמו בוצעו כדי לרצות את הציבור, בעוד שבפועל ההנהלות המשיכו לשתף פעולה עם אותם ארגונים מאותה סיבה שמשטרות ברחבי העולם מעלימות עין מפעילותן של משפחות פשע: פחד ושחיתות.

*

החלוץ האמיץ ביותר בהתנגדות לאותם ארגוני פשע הוא נשיא אינדפנדיינטה בשנתיים האחרונות, חאבייר קאנטרו. אחד הצעדים הראשונים שנקט קאנטרו מרגע שנבחר לנשיא, היה להחרים את הדגלים שאוכסנו באצטדיון של הקבוצה ומסירתם למשטרה. הנשיא לא נבהל גם כשהכנופיות הגיעו למשחקים כדי לשיר כנגדו, למחות תחת הכותרת "עד שיתפטר, לא יהיו כאן חגיגות" ואף זרקו אבנים לתוך האצטדיון במשחק החוץ מול ארסנל לפני כשנה, כאשר נאסרה על חלקם הכניסה למגרש.

הפגנות תמיכה בנשיא מטעם אוהדים שפויים לא איחרו גם הם להופיע ולתקופה מסוימת נראה היה כי לפחות קבוצה אחת עלתה על דרך המלך. קאנטרו, אגב, ממשיך בשלו ועושה שרירים כבר תקופה ארוכה מול אותם חוליגנים.

 *

אך למרות הרוח הטובה שהביא איתו קאנטרו, נדמה כי על פני השטח הוא עדיין בודד במערכה. מושל קורדובה כבר הספיק להכריז השבוע כי במחוז שלו, ששולח ארבע נציגות לשתי הליגות הבכירות, לא ייאכפו ההנחיות החדשות. "בקורדובה אנחנו רוצים אוהדים משתי הקבוצות. האלימים החוצה!!!" כתב בחשבון הטוויטר שלו.

מספר מועדונים כבר עלו על דרך מקורית לעקוף את ההנחיות: מכירת כרטיסי חבר מועדון שתקפים ליום אחד, בעלות כרטיס כניסה למשחק, מה שבעצם מבטל את הצורך בהרשמה כחבר מועדון תמידי כדי להיכנס למגרש.

בנוסף ידוע כי הרבה מהחברים באותם ארגוני פשע רשומים כחברי מועדון והאיסורים החדשים הם לא בהכרח מה שימנע מהם להמשיך להגיע למגרשים ולהטיל בהם אימה כתמיד.

רבים מבינים כי בסופו של דבר, כמו סנקציות נרחבות שכבר הוטלו בעבר, הכדור בידיים של מנהלי הקבוצות ונכונותם להפסיק לשתף פעולה עם הכנופיות האלימות.

למרות ההחלטה הקיצונית של הרשויות, שתוקפה עד סוף 2013, נראה שהסאגה הזאת עוד רחוקה מסיום והסובלים האמיתיים ימשיכו להיות חובבי הכדורגל בארגנטינה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מסי זה לא אובמה
שוק ההעברות משתגע - דור בלוך

11 Comments

מתן 4 באוגוסט 2013

האמת היא שאין למנהלי הקבוצות סיכוי, בכדי להילחם בכנופיות האלו הם צריכים לסכן את עצמם ואת משפחתם ומשום שאין מי שיגן עליהם משום שגם במשטרה יש שחיטות ופחד אז למה לאדם לסכן את עצמו ומשפחתו בצורה כזו?

רק מנהלי קבוצות שהם באמת מלאי כסף יכולים (אולי) להגן על עצמם ומשפחתם וגם פעולה זו היא פעולה אשר מצריכה אותם לחיות בכלוב מזהב…
בקיצור המנהלים נמצאים במצב שהם מפסידים מכל הכיוונים ולהפיל את האשמה עליהם זה לא הפתרון…

בדיוק כמו בארץ האשמה היא על גופי האכיפה והביטחון של המדינה עד ששם לא יעשו את העבודה שלהם אני לא רואה פתרון.

red sox 4 באוגוסט 2013

אני לא יודע מה יותר מרגיז אותי – האלימות שמכתימה את הליגה שאני כ"כ אוהב או ה"פתרונות" של הרשויות וגרנדונה שקוברים את תרבות הכדורגל הנפלאה ביותר בעולם בכל שנה קצת יותר עמוק.

נתנחם בשידורים ישירים מהליגה המקסיקנית הנהדרת שמפציעים על מסכי ארצנו.

בני תבורי 4 באוגוסט 2013

מדכא, פשוט מדכא. אבל נדמה לי שכמה קבוצות באיטליה, למרות החשש ולמרות זרועות חוק שלא ממש שיתפו פעולה, בכל זאת הצליחו להגיע לתוצאות חיוביות בכל הנוגע לריסון גורמים פליליים בקהל שעד אז עשו ביציעים ככל העולה על רוחם. מה הסיכוי להצלחה כזאת בארגנטינה?

red sox 4 באוגוסט 2013

בני – ההשתלטות על הפשע ביציעים באיטליה הייתה חלק ממדיניות כוללת של המשטרה ובעיקר הממשלה ובתי המשפט באיטליה למלחמה בפשע המאורגן. בשנים האחרונות אנחנו רואים מבצעי אכיפה ארציים ומתואמים בסדרי גודל שהיו דמיוניים בעבר. המאפיה כולה חוטפת חזק וגם השלוחות שלה בארגוני האוהדים מרגישות את זה.

אגב, גם באיטליה ניסו בזמנו להתמודד עם האלימות ע"י מניעת הגעת קהל למשחקי חוץ (בזמנו בגלל אירועים בקטאניה ובורונה). ואז הם כנראה הבינו שהבעיה לא מתחילה במגרש אלא רק מקבלת שם ביטוי והתחילו לחפש פתרונות אמיתיים.

fish & chips 4 באוגוסט 2013

האם גם בארגנטינה , הכוכב הגדול בכל הזמנים והבלתי מעורער של המועדון , נאלץ ללכת ( בעל כורחו , ותוך כדי שהוא אזוק בשלשלאות לרגליו ), לחתונות/בר מצוות/בריתות/טבילות/ של ארגון האוהדים וילדיהם ?

" בעבר כבר נלקחו כנגד אותם ארגונים, שקיימים בגלוי באצטדיונים כבר עשרות שנים, צעדים רבים ומגוונים: עונשי משחק ללא קהל, סגירות נקודתיות של יציעים, הפחתת נקודות לקבוצות, איסור על הכנסת ציוד ואף הרחקות אישיות של פיגורות מהיציעים. "

ברוח הקומוסוציאליזם המשותפת יש"ו , הייתי מציע לנשיאה ( שהבולשביקיות מרמזת על שורשיה היהודיים יותר משם משפחתה ) שתשלח את כל ארגוני האוהדים לאיי פוקלנד , אולי ככה היא תתפוס שתי ציפורים במכה אחת

גם יציעי האצטדיונים יהיו מבריקים בסגנון שמש העמים ,
וגם ארגוני האוהדים יוכלו לעזור לה נגד 3000 פוקלנדים בריטים מנומנמים

שזה יכול להיות דבר די מסקרן , בערך כמו שער 5 נגד 11

יש לי אפילו שם למבצע

רבים על מעטים

עידו גבעון 5 באוגוסט 2013

אדון דגים וטוגנים, זיהיתי בתגובה שלך השוואה בין דייגו ארמנדו מראדונה והדוסה לבין אבי נמני וארגון השחקן ה-12?
לגופו של עניין, אני אישית לא זוכר מקרים ספציפיים או תופעה של שחקנים שמנסים בצורות פופוליסטיות להתחבב על הארגונים. מצד שני, פעמים רבות התחנפו והתרפסו כמובן שחקנים, מאמנים ואנשי הנהלה בפני הקהל על כל רבדיו מתוך מניעים פוליטיים ברורים.
בנוסף, לאורך השנים עלו טענות כי בקבוצות מסוימות היו מקרים שבהם הארגונים, בעזרת השליטה שהשיגו והטרור שהשליטו, השפיעו על מנהלים לפטר מאמנים, לקדם שחקנים ואף להשפיע על הרכבים!
אולם, עד כמה שידוע לי, לא ידוע על מקרה ספציפי שהתפרסם ובו פורט כיצד השפיעו על ההרכב לדוגמא. מקרים אלו תמיד הוזכרו, ואף מפי ראשי הארגונים/ההנהלות, אך מעולם לא בצורה מפורטת. הזוי כמה שזה נשמע הגיוני.

ברשותכם אנצל במה זו לקדם גם את הכתבה שלי מהאתר של הארץ:
http://www.haaretz.co.il/sport/world-soccer/.premium-1.2087984

fish & chips 5 באוגוסט 2013

אוי ואבוי , הלכת קצת יותר מדי רחוק בפרשנות שלך

למרות שהבנת את עיקרון השאלה שלי , אבל עדיין לא קיבלתי תשובה

זה שיש מעורבות גדולה של הארגונים בקבוצות הכדורגל בארגנטינה , יודע גם הדיוט כמוני , שאפילו לא עוקב אחרי הליגה הארנטינאית

אבל סיקרן אותי לדעת , אם יש מקרה מקביל לסוכן הנוכל , בתוך תפישת העולם הרווחת שנמצאת בכדורגל הארגנטינאי

עידו גבעון 5 באוגוסט 2013

"לגופו של עניין, אני אישית לא זוכר מקרים ספציפיים או תופעה של שחקנים שמנסים בצורות פופוליסטיות להתחבב על הארגונים. מצד שני, פעמים רבות התחנפו והתרפסו כמובן שחקנים, מאמנים ואנשי הנהלה בפני הקהל על כל רבדיו מתוך מניעים פוליטיים ברורים."

למותר לציין, שגם בכדורגל הישראלי אבי נמני היה תמיד יוצא דופן ותופעת ברי המצווה מעולם לא תפסה כותרות או חלק מרכזי בשיח היום-יומי.
למרות שאני עוקב גם אחרי אתר ארגנטינאי שמקביל לוואן הישראלי, אתר שלפעמים מפרסם כתבות מביכות על אסאדו קבוצתי וכו, עדיין לא לא נתקלתי בסיקור חגיגות פרטיות של אוהדים. אולי קיים, קטונתי.

פלורילזם=צביעות ושקר!!! 5 באוגוסט 2013

דה באזר, אתר קיצוני גזעני: אתר המקדם פרופגנדה של פולשים ושודדים ובשם הספורט תומך כמו כל שמאלני בצביעות גזענית מנוולת. זאת רואה ביהודי "לא חוקי" על אדמתו, משחררת רוצחים ערבים עם דם על הידיים רק אם מוצאם מגזע הפולשים, מגרשת יהודים משטח רק בגלל היותם יהודים, לא תומכת בעליית יהודים להר הבית בשל DNA מסויים ובוכה על כל פגיעה ברגשות השודדים, שהם מגזע אחר. מי שלא חוקי בא"י הם השודדים. עם כל זאת אני מוותר על הסופרלנד וקבוצת בית"ר ירושלים בעבור הר הבית וגוש קטיף. גזענים נמאסתם: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8R8jou2B5Fg

אדם בן דוד 5 באוגוסט 2013

אם אני מבין נכון, ע"פ המשוואה שבסוף משנתך (המנוסחת לעילא ומשובבת הנפש) בית"ר ירושלים שקולה לגוש קטיף והר הבית משול לסופרלנד? מה הם קווי הדמיון שהנחו אותך? אני, בכל מקרה, חושב שלו היו מוסיפים בסופרלנד מתקן שבו ניתן היה להניח פתקים (ואולי אפילו מתקן נוסף שבו נשים יורשו לעטוף עצמן ברצועות של חיות חופש חופשי) הוא יכיל כל מה שמכיל הר הבית + נקניקיות אצטדיוני כדורגל במחיר מופקע+ מתקנים מפחידים. מכאן שאני אישת מעדיף את הסופר לנד. (אגב, המשותף לכל הארבע היא הסלקציה שמונהגת במקום).

כריסטי ברטו 5 באוגוסט 2013

חבל שאתה מוותר על בית"ר, הם חייבים אנשים מבריקים כמוך ביציע!

Comments closed