ברוכים הבאים לקרנבל – עידו גבעון

ברוכים הבאים לחגיגות הסופר קלאסיקו. דם, אש וקארלו ביאנצ'י.

ekxheu

 

 

בזמן שהליגה מתחילה לקבל צורה וכרגע נדמה ששתי המועמדות לרוץ עד הסוף הן ניואל'ס וסן לורנסו, אתמול (שני) התחיל באופן רשמי שבוע הסופר-קלאסיקו העונתי!

ביום ראשון שבא עלינו לטובה תארח ריבר את בוקה לדרבי הגדול. בעונות קצרות בהן אחת הקבוצות לא מהווה חלק מהמרוץ לאליפות (בוקה אמנם רק 4 נקודות מהפסגה, ריבר 2 נקודות מאחוריה), נדמה כי התוצאה בקלאסיקו משפיעה רבות על הטעם איתו תסיים הקבוצה את העונה. סיימת שביעי אבל ניצחת בדרבי? שווה הרבה יותר מלסיים אפילו שני ולהפסיד. כמו תחרות בפני עצמה, בשני המועדונים מודעים למורשת הארוכה והחלק החשוב שיש לכל משחק כזה. ניצחון מוחץ ייזכר להרבה שנים יותר מאשר עונה מוצלחת.

*

כהכנה למשחק המרגש, הנה מספר אנקדוטות שילוו אותו השבוע. הצד המקצועי של הקבוצות תחילה:

*בוקה מגיעה עם הגנה חבולה ופצועה, כאשר אחרי פציעותיהם של מארין, אינסואה, ארבס וקאטהדיאס המעולה, בדקה ה-3 מול קילמס נפצע ריבאיר רודריגז. למעשה, למעט השוער אוריון לא ממש ברור מי יעלה בהרכב הצהובים.ביאנצ'י המאמן צוטט אמש מתלונן ש"כל 90 דקות אני צריך להחליף את כל ההגנה".

*בקישור ובהתקפה בוקה חווה הרבה יותר נחת עם יכולת טובה, במיוחד של גאגו וריקלמה ששלשום שיתפו פעולה בפעם הראשונה (לאורך העונה היו כל הזמן פצועים לסירוגין) ושל ג'יגליוטי כחלוץ מטרה.

*מהצד האדום של בואנוס איירס מגיעה ריבר למשחק עם ההרכב החזק ביותר שלה (במידה ופציעתו של אלברס באלאנטה לא תתברר כחמורה), כאשר גם בהתקפה מתחילה השלישייה לאנסיני-אנדרדה-גוטיירס להראות שיתוף פעולה טוב ויעיל.

*ריבר מגיעה, על פי מאמנה ראמון דיאס, הרבה יותר עייפה למפגש בעקבות השתתפותה בשני טורנירים במקביל (העפילה בשבוע שעבר לרבע גמר גביע הסודאמריקנה, המקביל של הליגה האירופית בדרום אמריקה). בסך הכל שתי הקבוצות נראות טוב ועדיפות ברוב משחקיהן העונה, כאשר בריבר ניתן להצביע יותר על בעיה של מחץ ואצל בוקה על בעיות בהגנה. אף אחת מהשתיים לא מגיעה כפייבוריטית ברורה.

*בעקבות ההחלטה לא לאפשר לקהל של קבוצות החוץ להגיע למגרשים לכל אורך העונה, גם הסופר קלאסיקו ישוחק במעמד קהל אחד בלבד. כולכם בוודאי כבר שמעתם על התכונה שאופפת ערים גדולות בימים של משחקים מכריעים. בבואנוס איירס זה מורגש עד לרמת התהלוכות המרשימות האלו (מומלץ להתחיל מ 1:27) :

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

השנה, כאמור, גם תהלוכות צבעוניות מסוג זה כנראה ייחסכו והקרנבל ייחגג במימדים מצומצמים יותר. מבחינת אוהדי בוקה, כמובן, התרחיש לא עולה על הדעת ובנוסף לשלט שבתמונה, כתובות גרפיטי רוססו ברחבי העיר ואיימו ממהומות שיפרצו אם לא יהיה הסכם. במקביל, פנה ארגון בשם "מצילים את הכדורגל" לבית המשפט במטרה לשנות את רוע הגזירה.

cueh

*בפעם הקודמת בה שוחק הקלאסיקו בלי קהל חוץ, היה זה גם אז במונומנטאל. לפני כ-9 שנים אירחה ריבר, לפי החלטה של הקונמבול(המקבילה של אופ"א בדרום אמריקה) ללא קהל של בוקה, את משחק הגומלין של חצי גמר הליברטדורס. במשחק הראשון ניצחה בוקה 1-0. במשחק השני הובילה ריבר 1-0 ובדקה ה89 השווה קרלוס טבס במתפרצת. טבס הצעיר הורחק בעקבות חגיגה עם "ריקוד התרנגול".

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

תרנגולים הוא כינוי לאוהדי ריבר פלייט (והמונומנטל הוא הלול שלהם) ולא צריך להיות קורא שפת גוף כדי להבין שקרליטו הצעיר הקדיש ליושבים בטריבונות את השער. ריבר עוד הספיקה להשוות בתוספת הזמן לפני שהודחה בפנדלים. אחד ממשחקי הסופר-קלאסיקו המרתקים מהעשור האחרון.

* בנוסף, השבוע ציינו במועדון משכונת נונייס את יום האוהד הבינלאומי של אוהדי ריבר פלייט. ה-28 בספטמבר, כמדי שנה, נחגג ברחבי חוגי אוהדים בעולם כולו ובארגנטינה בפרט. התאריך הנבחר הוא יום הולדתו של גדול הסמלים של ריבר בכל הזמנים, אנחל לברונה, שנפטר השנה לפני 30 שנים (ונולד השבוע לפני 95 שנים). השבוע גם נחשף פסל גדול בדמותו במוזיאון של ריבר פלייט.

*עוד תאריך סמלי צוין לפני כחודשיים, כאשר מלאו 100 שנים לקלאסיקו הרשמי הראשון (בו ניצחה ריבר 2-1). מאז בסך הכל ב-229 משחקים בין השתיים ריבר ניצחה 75, הפסידה 83 וסיימה בתיקו ב 72 משחקים נוספים עם בוקה.

*שלוש שנים מאז שניצחה ריבר דרבי רשמי, שנתיים וחצי מאז שעשתה זאת בוקה. מאז היתה שנה ללא דרבי (בעקבות הירידה של ריבר) ושנה נוספת עם שתי תוצאות תיקו.

* כיאה לשבוע שלפני הסופר-קלאסיקו ומתוקף תפקידה לחמם את העניינים, פירסמה עיתונות הרשת השבוע סרטון של המאמן בן ה-64 של בוקה, מימיו כשחקן צעיר בן 19 בשורות ולס סרספילד, בו הוא מספר כי בצעירותו בכלל אהד את ריבר:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

לא שזו פעם ראשונה שביאנצ'י נחשף כך. גם בראיון שנערך איתו לפני מעל לשנה השתמש ביאנצ'י באותם המילים בדיוק:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ובנימה טיפה יותר אישית. את כל מה שרשמתי עד כה, רשמתי כדי להתחיל רשמית גם מבחינתי בטירוף הזה שנקרא 'השבוע שלפני הסופר קלאסיקו'. נתוני העבר הם צעצוע חביב, הזכרונות ממפגשי עבר הם תמיד מעוררי תיאבון למשחק שיבוא, אבל יש משחקים שמשוחקים יותר מ90 דקות. הטלויזיה המקומית בארגנטינה מסקרת את האוהדים שבילו את הלילה בקור כדי להיות הראשונים לקנות כרטיס, נושא השיחה העיקרי הוא כמובן הקלאסיקו על כל היבטיו וכרגע ההרגשה היא שההיסטוריה כולה נשענת שוב על תוצאת המשחק הקרוב.

בהרבה ערים בעולם יש משחקים שכאלה. שעוצרים עיר או מדינה שלמה מלכת. אין תחרות בין הדרבים השונים. אין בכוונתי לשכנע אף אחד מי מתרגש יותר. אבל ביום ראשון בשעה 00:15 ארגנטינה כולה תחסיר פעימה. מהקרחונים שבדרום למדבריות שבצפון, למשך שעתיים תקדש אומה שלמה את הדת האמיתית שלה, באחד ממקדשי הכדורגל המרשימים ביותר שיש לה להציע. אני משוכנע שאת האנרגיות יהיה אפשר להרגיש גם דרך מסך הטלוויזיה גם בישראל. אין צורך להכיר את שמות כל השחקנים, לא יהיה גם צורך להשלים שעות שינה ביום שאחרי. פשוט תצטרפו לחגיגה.

VAMOS RIVER CARAJO!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

חמישה בלונים - דור בלוך
הקבוצות של ניו יורק לא משהו

13 Comments

עמית פרוסנר 1 באוקטובר 2013

לראות את השופט מסביר לשחקני בוקה למה הוא הרחיק את טבז, תוך חיקוי התרנגול-אחד הדברים המצחיקים ביותר שזכורים לי על המגרש.

נ.ב
יש סיכוי שנזכה לראות קבוצה של ריבר, שתזכיר את הקבוצה ההיא של קמביאסו קואדט איימאר וסביולה?

עידו גבעון 1 באוקטובר 2013

סיכוי? תמיד יש.
למה הלכת כל כך אחורה? מאז כבר היתה לנו גם את קבוצת האליפות של קלאוסורה 2008, עם אלכסיס סאנצ'ס, אבראו, דייגו בונאנוטה ורדמל פלקאו.
שלישיית החלוצים בליגה השנייה ב2011 (טרזגה, קבנאגי ודומינגז) היו לא פחות מפחידים בעיניי.

עמית פרוסנר 1 באוקטובר 2013

אין ספק שכרגע נראה שפלקאו יצא הכוכב הגדול ביותר
אבל תקן אותי אם אני מתבלבל באחד מהשחקנים-
בונאנו: ברנרדי,טרוטה,ייפס, פלסנטה, אסטראדה,קמביאסו,קואדט,איימאר,סביולה ואנחל- שיחקו את הכדורגל הכי שמח שאני ראיתי ב15 השנה האחרונות מכל הקבוצות מדרום אמריקה.

זו הקבוצה השנייה אחרי אייקאס של ואן חאל שאני ממש ממש מצטער שלא יכולנו לראות אותה רצה כמה שנים ביחד ומתמודדת באירופה מול הקבוצות הגדולות האחרות.. ה3-0 ההוא בדרבי נגד בוקה היה אחד המשחקים הכי טובים שאי פעם ראיתי.
אולי אפילו יותר מהקבוצה ההיא של אורטגה וגז'ארדו.

עידו גבעון 1 באוקטובר 2013

קטונתי. באינטרנט אדון גוגל יודע לתקן יותר טוב מכל אחד.

http://www.terra.com.ar/ctematicos/clausura2002/partido/1140.shtml

http://elfeolabruna.com.ar/river-campeon-clausura-2002/

בהיזכרות בקבוצות האלה, אפשר בעיקר להצטער על אורך הטורנירים והכסף שאין, שני נתונים שלא מאפשרים לקבוצות ליצור המשכיות.

red sox 1 באוקטובר 2013

עופר – סביולה וקמביאסו לא שיחקו יחד בריבר. השלד של הקבוצה הזו (מינוס סביולה ובונאנו וגם אנחל עזב אאל"ט) עוד הרכיב את הקבוצה הגדולה הבאה של ריבר. השלישיה של קאבנאגי-קרדטי-מקסי לופס בהתקפה, אורטגה ואיימר מאחוריהם, קומיסו בקאמבק לקדנציה שניה בשער (ואחריו רוטציה בין חרמן לוקס וקוסטנצו) וכמובן אל קאבסון ד'אלסנדרו. אפילו הביאו את דניאל פונסקה בדמדומי קריירה מפוארת לכמה הופעות.

red sox 1 באוקטובר 2013

תוסיף את דמיקליס הכלבויניק וכמובן את ויקטור ספאטה שניה בעצם החוט המקשר בין כל הקבוצות הגדולות משני צידי המילניום.כמות הכישרון שעברה בריבר ב4 שנים יכולה להחזיק 5 נבחרות ברמת מונדיאל.

עמית פרוסנר 1 באוקטובר 2013

רד סוקס
זה דווקא עמית

ואני מוכן להישבע שראיתי את קמביאסו משחק לצד איימאר ואנחל
ואת דאלסנדרו משחק אחרי שאיימאר וסביולה הלכו לספרד ,ביחד עם אורטגה שחזר וקרדטי, שקודם ישב על הספסל
אבל, עידו תכף יבוא ויכריע :)

red sox 1 באוקטובר 2013

נכון – קמביאסו הגיע כשסביולה הלך ושיחק עם איימאר ודאלסנדרו, אבל זו עדיין הייתה "הקבוצה של איימאר". אחרי שפבליטו נמכר נשאר דאלסנדרו ועם החזרה של בוריטו הרכיבו את הקבוצה הגדולה "השלישית". ככה שלמעט סביולה אתה זוכר נכון. בקשר לאנחל אני לא סגור. יכול להיות שאתה צודק.

עמית פרוסנר 2 באוקטובר 2013

טוב. אתה צודק.
ההרכב שהבאתי נכון, אבל רץ כמה שנים קודם, וזה בהחלט לא היה קמביאסו, שאכן שיחק עם אורטגה ודאלסנדרו , אלא גיז'רמו פראנקו.

ABC 1 באוקטובר 2013

תבורך – כל טורכתבה על כדורגל דרוםמרכז אמריקאי הם סיבה למסיבה.

רועי מ 1 באוקטובר 2013

הכן קלאסיקה של משחק

ניב קלימן 1 באוקטובר 2013

כל כתבה בצבע! מלך!

דביר 4 באוקטובר 2013

תודה!

Comments closed