אש ברוסאריו – עידו גבעון

אחרי שלוש שנות היעדרות, הדרבי הגדול של רוסאריו בין סנטרל לניואל'ס חוזר

 

ta

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

מצפייה בסרטון שפותח את הפוסט הזה, אפשר לדמיין מה קורה באצטדיון על שם מרסלו ביילסה, מגרשה הביתי של ניואל'ס.

הרוחי-נגרו של רוסאריו כנראה ניצחו עוד משחק חשוב או זכו בעוד תואר.

אבל שהתמונות לא יטעו אתכם. לנגד עיניהם של אוהדי ניואל'ס עומדת מטרה אחת נשגבת וקדושה: הדרבי.

אחרי 3 שנים של היעדרות, הדרבי הגדול של רוסאריו בין סנטרל לניואל'ס חוזר וחיילי שני הצבאות כבר מסתערים על הגדרות.

לצורך העניין, במקביל לאימוני טרום-דרבי ישראליים (אליהם מגיעים במקרה הרועש 200-300 בני נוער), ארגן המועדון בנדרסו. לא חשבתי על דרך לתרגם את המילה, אז אפשר להסביר פחות או יותר מה הלך שם:

כניסה חינם לאצטדיון ואפשרות להשתתף בטורניר בין האוהדים.

22 המנצחים בטורניר זוכים להשתתף בשתי מחציות קצרות, בכל מחצית ישחקו 11 אוהדים נגד 11 שחקנים.

זה מבחינת לו"ז, בפועל הבלאגן הארגנטינאי לא רואה את הבלאגן שאנחנו רגילים אליו מהליגה הלאומית ממטר.

וכך מגיעות אלינו תמונות כמו אלה:

nrxku

בה אנחנו רואים את מקסי רודריגס ואיתו עוד 2 שחקני ניואל'ס שעלו על המשקוף כדי לשיר קצת עם הקהל.

40 אלף פנאטים השתלטו על האצטדיון ומילאו בו כל פינה. הציגו לראווה דגלים שגנבו מהקהל של היריבה, שלחו זיקוקים לשמיים ושרו עם אנרגיה שחסכו במשך חודשים. ביום ראשון, באצטדיון של סנטראל, שוב לא יהיו אוהדים של קבוצת החוץ, כנהוג במשך כל העונה בארגנטינה.

חשוב להבהיר שבנדרסו כזה אינו מחזה חריג בנוף הרוסאריני. כל שנה, ובמיוחד לפני משחקי דרבי, מארגנים האוהדים או ההנהלה אירועים דומים.

אפשר להניח שהשחקנים יבואו עם הדחיפה הנכונה.

*****

לפני כחצי שנה, בהיותי במסעדה בקרית שמונה, קלטתי מרחוק מלצר שמאוד מתקשה לתקשר עם לקוח שנכנס. המלצר, אותו הכרתי, לא שולט היטב באנגלית ונדמה היה שגם הלקוח, בעל המבטא הלטיני גם כן. מפה לשם שם אותי המלצר כמתרגם.

עוד לפני שפניתי לנושא שאלתי את הבחור מאיפה הוא. התחלנו לדבר ספרדית.

"אה, אתה מארגנטינה? מאיפה?" זיהיתי פוטנציאל.

 "רוסאריו." "ומה אתה עושה בארץ?"

 "משחק כדורגל" המלצר, מהצד, לא מבין מילה ומקווה שנגיע כבר לפואנטה והוא יחזור לעיסוקיו. "רגע…. סולארי?!" "כן." שכחתי שאני במסעדה ועברתי לנושא שיעניין את שנינו.

"אז את מי אתה אוהד?" "סנטראל"

בינתיים עזרתי לו לבחור גלידה וניל.

"אתה לא אמיתי", אמרתי לו. הקבוצה הצהובה-כחולה שלו היתה בדיוק באמצע ריצה מטורפת של 12 ניצחונות בליגה השניה ובדרך הבטוחה לעליה. החלפנו חויות על הגולאסו מ-30 מטר שניצח את המשחק של סנטראל, בסוף השבוע שקדם לשיחה. הוא שאל אותי מי אני חושב שתיקח אליפות.

ניואל'ס נראתה אז מעולה. ואני בכל אופן לא מסתדר עם צהוב-כחול. אבל מתוך נימוסים וכדי להמשיך ברוח טובה בחרתי בלאנוס. עד שסיימנו לדבר הגלידה נזלה לגמרי והחברה שחיכתה לו באוטו אולי כבר התחילה לדאוג.

ציינתי שניואל'ס בכיוון הנכון ומרטינו עשה שם שינוי גדול . הוא היה טיפה נבוך וביקש ממני לא לדבר שטויות. "אל תדאג, שנה הבאה יבוא הדרבי ונראה להם מה הסדר בעיר הזאת".

מספר חודשים אחר כך, בראיון שהוא נתן, גיליתי שסולארי דווקא שולט יפה באנגלית וכנראה שגם בעברית. בכל זאת הבחור כבר כמה שנים גר כאן. סביר להניח שהוא גם הבין שתרגמתי את המחיר טיפה לטובתו. אבל כנראה שגם הוא רצה טיפה לדבר עם מישהו מקומי על קבוצתו האהובה.

****

שבועיים היה לארגנטינה להירגע מהסופר קלאסיקו וביום ראשון הקרוב רוסאריו חוגגת דרבי. ניואל'ס, האלופה ומוליכת הטבלה, מתארחת אצל סנטראל שמדשדשת בתחתית.

ברקע יהדהד, כמו תמיד, איום האלימות. בינואר האחרון משחק ידידות נקבע בין שתי היריבות המרות ברוסאריו. מספר שעות לפני המשחק הוחלט לבטל אותו בעקבות אירועים אלימים, יריות בין אוהדי ניואל'ס למשטרה ופצועים.

את המשחק הקרוב יאבטחו קרוב ל2000 שוטרים, ביניהם רבים שימוקמו בנקודות רגישות בעיר ובאצטדיון של ניואל'ס.

היריבות לצמרת של ניואל'ס בעיקר מצפות שמישהו יעצור את הריצה שלה, שכרגע עומדת על 5 ניצחונות רצופים. יש לכם משהו יותר טוב לעשות ביום ראשון ב-10 בלילה?

הם הורסים ת'ליגה!
המשותף לאיליי מאנינג ונוחי דנקנר

4 Comments

ABC 19 באוקטובר 2013

רק שיעבור בשלום, כי כל ההתייחסות הזו לכדורגל כאל מלחמת כנופיות הורסת את הענף. במיוחד בארגנטינה.

דניאל 19 באוקטובר 2013

אהלן עידו
אתה יכול לפרט קצת יותר על העניין שלא מכניסים אוהדים של הקבוצה האורחת לאצטדיון…
מה התגובות שם בארגנטינה אם אתה יודע? והאם זה ישתנה?

עידו גבעון 20 באוקטובר 2013

היי דניאל, תחילה אני יכול להפנות אותך לפוסט שרשמתי כשהסנקציה נכנסה לתוקפה:
http://debuzzer.sport5.co.il/buzz/?p=27492

בגדול, הסנקציות מוטלות רק עד סיום העונה הנוכחית. סביר להניח שבפברואר יתחילו את העונה הבאה עם נציגים ל-2 הקבוצות ביציעים. מצד שני הסביר ביותר הוא הלא-סביר כשמדובר בארגנטינה.

אחרי שחצי עונה מאחורינו, אפשר לשים לב בעיקר כמה שהקהל אוהב את המשחק וממשיך לתת מעצמו למרות הכנופיות, הניהול השערורייתי של הקבוצות וכמובן ההתאחדות בראשות גרונדונה (עליו תוכל לקרוא בכתבה המעולה הזאת :
http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3550864,00.html)

קהל ממשיך למלא אצטדיונים, קבוצות קטנות מביאות כמויות יחסית יפות של אוהדים (לא בדקתי נתונים, אבל זו התחושה שלי על בסיס צפייה). במשחקים מסוימים (כמו זה של בוקה הלילה מול גודוי קרוס, זה קורה בעיקר נגד ריבר ובוקר) הקבוצות הביתיות מוציאות כרטיסים לאוהדים "נייטרלים". אתה יכול לנחש איך נראה היציע הנייטרלי באותם המשחקים.
פעם אחת, אולימפו הקטנטנה הרשתה לעצמה להוציא כרטיסים ב-1000 פסו (מקביל ל1000 שקל, מזכיר שהמשכורת בארגנטינה נמוכה יותר מבישראל) ליציע הנייטרלי. אוהדי בוקה קנו כרטיסים ליציע הנייטרלי. בוקה הפסידה 3-0.

יתרה מכך, במספר פעמים השנה ספגה ריבר עונשים הזויים של סגירת יציע מסוים בגלל אי-סדרים בשיטת מכירת הכרטיסים (!), שיתוף פעולה בניפוח חזיר-מתפנח בהליום בלבוש צהוב-כחול והחדרת פירוטכניקה. התביעות המקוריות הן תמיד של סגירת האצטדיון וקנסות חסרי פרופורציה. כשפרוסנר דורש – ובצדק – שיידעו את ציבור האוהדים מראש על מקום ושעת המשחק, בארגנטינה הרבה פעמים שעת המשחק משונה בהתרעה קצרה וגם מיקום המשחק לפעמים נשמר לימים האחרונים. שלא לדבר על מקרים קיצוניים בהם החליטו לסגור יציע אחרי שכבר מכרו אליו כרטיסים.

בקיצור, כמה ששומעים על יותר מקרים בליגה ההזויה הזאת מחלחלת ההבנה – אי אפשר להבין אותם.

אבל, וזה אבל גדול – ואני מקווה שקראת עד כאן כדי להבין גם את זה – צריך להבדיל בין ההמון למיעוט. בארגנטינה יש המון ענק של אוהבי כדורגל שיש בהם תרבות יפיפייה.
אתן דוגמאות מהקהל של ריבר, שלמרות שנים קשות והעונשים ההזוים – ממש אינו היחיד או הבולט ביותר בקהלים (מותר להגיד קהלים?) הארגנטינים. בשנה שעברה ארגנו האוהדים, בשיתוף מאות חוגי אוהדים ברחבי העולם שתרמו מעצמם וכמובן אלפי אוהדים מקומיים, את הפקת הדגל הארוך בעולם (https://www.youtube.com/watch?v=5if0LZdLmNI)
כמעט 7.8 ק"מ, שהגיעו בסופם לאצטדיון מלא ב65 אלף אוהדים שרק חגגו את יום האוהד העולמי שלהם. האירוע כולו, כמובן, אורגן בתיאום מלא עם המשטרה וכל הגופים, עבר ללא תקלות או תקריות. מדובר כאן על 100 אלף אוהדים שיצאו לרחובות כדי להכריז בתהלוכה שהם חלק מהדבר הזה שנקרא ריבר פלייט.
בסופרקלאסיקו האחרון, לפני כשבועיים, שמתי לב לשניה קטנה שראו אוהד ביציע מדליק פירוטכניקה וגברת מבוגרת באה אליו מאחורה, בלי בושה ועם חן הרבה יותר מרשים מאשר אביגיל שרעבי והפליקה לו עם התיק. צעקה עליו שיכבה את זה ויפסיק להרוס את המסיבה.

בסופו של יום, האהבה לכדורגל בארץ הזאת חזקה הרבה יותר מהשחיתות או קבלת ההחלטות ההזויה של מקבלי ההחלטות.
האוהדים מצביעים ברגליים ובדרך כלל מתנהגים בצורה ראויה לחיקוי.

שאלת שאלה פשוטה, ניסיתי לענות בקצרה – יצא לי כמעט פוסט :/

דניאל 21 באוקטובר 2013

קראתי את הכל :)
תודה רבה על התגובה
מחכה לעוד פוסטים על הליגה הנפלאה הזאת

Comments closed