מופע סיום – אלעד בר איתן

לקראת חצי גמר טורניר סיום העונה.

Switzerland's Roger Federer (R) holds hi

 

למי יש יותר מה להפסיד? 

 ביום ראשון, 10/11 (שעה 16:00 שעון ישראל) יתקיים חצי הגמר הראשון של טורניר סיום העונה, ה- ATP World Tour Finals. בעיניי, הטורניר הזה זה הדבר הכי קרוב לגראנד סלאם. יש בו אפילו יתרון שאין לגראנד סלאמים: משחקים בין שחקני צמרת לכל אורך הטורניר. היום (שבת), פדרר התעלה על עצמו והצליח לנצח את דל-פוטרו במשחק מרתק שארך כשעתיים וחצי ונגמר 7-5 בשלישית.

הפרס לזוכה המאושר: משחק נגד נדאל בחצי הגמר!

 נדאל יגיע למשחק הזה הרבה יותר משוחרר מכמה סיבות. קודם כל, הבית המוקדם שלו היה קלי קלות כיוון שמארי פרש מהטורניר והוא שיחק נגד פרר, וורינקה וברדיץ'. כולם שחקנים מכובדים אבל לא כאהל שבאמת מאיימים על נדאל.

שנית, היה לו יום מנוחה לאחר המשחק נגד ברדיץ' בעוד לפדרר יש פחות מ- 24 שעות נוחה לאחר המאמץ נגד דל-פוטרו.

אבל יש עוד סיבה: לנדאל אין שום דבר גדול להפסיד במשחק הזה. ודאי שהוא רוצה לנצח ואולי לזכות בטורניר הגדול היחיד שעוד חסר לו ברזומה אבל לאחר שהבטיח את המקום הראשון לעונת 2013, ובהתחשב במאזן הלא מחמיא שלו בטורנירי אולמות סגורים, הוא לא ייקח קשה את העובדה אם יפסיד.

*

לעומתו, לפדרר יש יותר מה להפסיד. אחרי עונה מאכזבת מאוד, הוא חזר להראות בשבועות האחרונים ניצוצות של היכולת הטובה שלו. אמנם לפרקים ולא באופן קבוע אבל זה בהחלט יכול לנחם אותו לקראת 2014.

אבל מה שפדרר באמת צריך כדי להוכיח שהוא בתמונה זה ניצחון גדול. קרי, ניצחון על ג'וקוביץ או על נדאל. לנולה הוא הפסיד פעמיים בשלוש מערכות בשבוע האחרון. ניצחון כעת על נדאל יתן לו המון ביטחון, בטח אם יצליח לנצח גם את הגמר ולזכות בתואר.

פדרר צריך את הניצחון הזה כמו אויר לנשימה.

אנקדוטה לציון: המפגש האחרון שלהם במסגרת הזו הייתה אחת ההשפלות היחידות שפדרר הנחיל לנדאל, 63, 6-0 בשלב הבתים של הטורניר בשנת 2011.

***

846202-novak-djokovic-and-stanislas-wawrinka

גמר שוויצרי? 

 בחצי הגמר השני ייפגשו נובאק ג'וקוביץ וסטניסלאס וורינקה (22:00 שעון ישראל).

וורינקה, בהיותו כינור שני בטניס השוויצרי לאורך שנים, היה פעם חבר בטופ 10 אבל קצת ירד בשנים האחרונות.

השנה הוא שוב הראה קצת את הטניס הטוב שלו כאשר השיא היה חצי הגמר באליפות ארה"ב הפתוחה. וגם שם הוא הפסיד בשיניים ל…ג'וקוביץ בחמש מערכות.

 וורינקה הוא שחקן שווה צפייה, ולו רק בשביל לחזות בפלא הגדול שיש לו ביד: הוא מחזיק (לדעתי) בבק-הנד יד אחת הטוב ביותר משחק.

אמנם הבק-הנד יד אחת של פדרר ורסטילי יותר אבל לצפות בוורינקה משחרר את הכדור כמו ברק בדיוק מפליא זה מחזה מרהיב. באמת שווה צפייה.

 הסיכוי שוורינקה ינצח  קיים אבל לא באחוזים גבוהים, אני חושב שהיחס הוא 80-20 לטובת נולה.

מה שבטוח, אם נולה מנצח, הגמר יהיה מרתק בכל מצב.

קטאר 2022 - הדבר הכי טוב שקרה לרוסיה
ערב שכולו קונצרט צהוב

9 Comments

איציק 10 בנובמבר 2013

אני חושב שהמצב הפוך. לפדרר אין מה להפסיד, הוא כבר מבין שאין לא את היכולות להתמודד מול נדאל או דג'וקוביץ' על בסיס קבועה וניצחון הוא בונוס. אין לא את הכח הפיזי והאיכוז כדי לעמוד אפילו בשלוש מערכות. לכן הוא לוקח בהרבה מקרים מערכה יפה, אבל לא עומד בשלוש. היצחון זה בונוס יפה, הפסד יתקבל בהבנה אפילו מצידו (קשה לי לכתוב זאת, אבל זו המציאות).
לנדל המצב הפוך. זהו כמעט הקוף של מארי שיושב לו על הגב לגבי טורניר זה. נכון, זה לא גראנד סלאם, אבל זה טרניר הגדולים והוא נכשל בו שוב ושוב. תזכרו את מארי אחרי הסלאם הראשון, או פדרר אחרי שזכה ברולאן-גארוס. היתה הרגשה שהמאסט מבחינתם התגשם ואפשר לנשום. אז אולי זה לא בותן הרמות, אבל עדיין זה לוחץ לנדאל על החזה.
אולי הלחץ של נדאל וחוסר לחץ של פדרר יאפשרו דווקא לפדרר לזכות בניצחון משמעותי בשילו בשנה מאכזבת.

משה 10 בנובמבר 2013

אני מסכים לגבי נדאל, פחות לגבי פדרר. אני לא חושב שהוא משלים עם המצב. יתרה מכך, כמי שרואה כמעט כל משחק שלו שמשדרים בארץ הבעיה המרכזית שלו בשנים האחרונות מול שניהם היא בעיה מנטאלית. גם כשהוא משחק טוב יותר הוא מצליח להפסיד את הנקודות הגדולות, לדעתי זה מצביע על הלחץ שלו לנצח את המשחקים האלה
לגבי נדאל, אני חושב שהוא חייב את הטורניר הזה. הטענה של "גדול יותר מפדרר" די בעייתית כשהוא מעולם לא ניצח או לא היה אפילו קרוב לנצח בטורניר שמקבץ את השחקנים הכי טובים בשנה מסויימת.

אלעד ב. 10 בנובמבר 2013

איציק –
כתבתי שנדאל מאוד רוצה לזכות בטורניר אבל הפרספקטיבה שצריך לבחון לפיה היא שנת 2014:
אם נדאל מפסיד היום, או בגמר מחר, האם זה משפיע לו על העונה הבאה?
התשובה היא חד משמעית לא.
לעומתו, במקרה של פדרר התשובה היא הפוכה. אם הוא מנצח היום הוא מקבל פוש רציני לקראת 2014.

זה לא נכון שהוא לא יכול לעמוד בעומס של 3 או 5 מערכות.
הוא יכול, בתנאי שהוא ייתן את היכולת הטובה שלו לאורך רוב המשחק.

חזינו השנה בטומי רוברדו, בערך בין גילו של פדרר, מנצח 3 משחקים רצופים של 5 מערכות ברולאן גארוס השנה וזה עוד אחרי שבשלושת המשחקים הפסיד את 2 המערכות הראשונות.

איציק 10 בנובמבר 2013

כתבת את הדבר המהותי ביותר "הוא יכול, בתנאי שהוא ייתן את היכולת הטובה שלו לאורך רוב המשחק." הבעייה שלו, שהוא כבר לא מצליח לעשות זאת. הוא נותן מערכה פה, ומערכה שם, אך לא מצליח מול הגדולים לשמור על ריכוז מלא לאור משחק שלם. ג'וקוביץ' כתב כבר שפדרר פשוט כבר לא מספיק להגיע לכול מקום כמו פעם. הוא לא יכול להחזיק את הקצב הזה לאורך כל המשחק. נראה לי שלאט לאט הוא גם משלים עם זה וממשיך פשוט להנות מהמשחק.

TD 10 בנובמבר 2013

לא רואה את פדרר מנצח.
נדאל רוצה את הטורניר הזה (אפילו ויתר על הגמר בפריס כדי להגיע טרי יותר), הוא משחק מצוין בתקופה האחרונה וגם פוגש מעבר לרשת את פדרר שזה ממש לא מלחיץ אותו בשנים האחרונות.
לעומתו פדרר, בתהליך חזרה איטי לכושר. כמובן שזוכה 17 סלאמים לא שוכח לשחק טניס (גם בשנה גרועה) אבל חסרה לו עדיין חדות בקבלת ההחלטות ובביצוע תחת לחץ (ויש אין ספור דוגמאות במשחקים האחרונים). וגם יש להוסיף את עניין העייפות. וגם את אפקט הנדאל. בקיצור יסיים את העונה במצב רוח סביר ויהיה אופטימי לקראת העונה הבאה.
לגבי הגמר. דג'קוביץ מאוד רוצה לנצח את נדאל כדי לקבוע את הדינמיקה לעונה הבאה (ואוסטרליה תחילה). הפסד לא יבשר טובות מבחינתו. נדאל, כמו שכתבתי למעלה, רוצה את הטורניר הזה. יהיה משחק טוב.

אלעד ב. 10 בנובמבר 2013

המבצר היחיד בטניס שפדרר מחזיק בו מול נדאל זה טורניר סוף השנה.
פדרר מוביל 4-0 על נדאל בטורניר הזה לאורך השנים.

כך שסיכוי היום בוודאי יש לו.

תוסיף את העובדה שאתמול נגד דל-פוטרו הוא שיחק נקודות יפות מאוד והראה חדות בהרבה נקודות. ולבסוף, הוא חזר להגיש בצורה טובה (10 אייסים אתמול ועוד לא מעט כאלה שדל-פוטרו לא הצליח להחזיר למשחק).

אבל הנקודה של הטור הזה הייתה ברורה: לדעתי לפדרר יש יותר מה להפסיד היום מאשר לנדאל.

גיל 10 בנובמבר 2013

אני לא חושב שהמשחק הזה קריטי לפדרר. הוא כבר השיג הכל בקריירה שלו וכל דבר מעבר לזה הוא רק בונוס. הוא בוודאי רוצה לחזור לזכות בטורנירים ולנצח את נדאל מארי וג'וקוביץ' אבל ההפסד לא ישבור אותו. הבעייה של פדרר לדעתי היא חוסר יציבות. הוא נותן נקודות גדולות ומצד שני מפספס ווינרים שבעבר היו קלים עבורו. זה מה שקורה להרבה שחקנים כשהם מזדקנים.

אלעד ב. 10 בנובמבר 2013

לא קריטי במובן של קריירה אבל ניצחון פה יכול היה לתת לו פוש אדיר לקראת 2014 למרות שבמסיבת העיתונאים לאחר ההפסד הוא נשמע די מרוצה מהיכולת שלו.

חוסר היציבות אכן בעייתי, אם הוא ישפר זאת אפילו במעט הוא יוכל להגיע להזדמנויות נוספות.

גיל 11 בנובמבר 2013

איזה פוש זה בדיוק יתן לו? אם היה מנצח המוטיבציה שלו הייתה משתנה? היכולת שלו הייתה משתפרת פתאום? מבחינה פסיכולוגיה הוא היה חזק יותר? שום דבר לא היה משתנה לכאן או לכאן. הוא כבר עבר הכל בקריירה שלו ועושה את המקסימום ממה שנשאר ממנה.

Comments closed