הפסדתם? תאכלו משהו – גיל גרינגרוז

אוהדי ספורט אוכלים אוכל לא בריא אחרי הפסדים. מעניין למה...

images

 

 

היום חג ההודיה בארה”ב, חג שידוע בעיקר בזכות שתי מסורות מרכזיות ובלתי נפרדות עבור האמריקאים: אכילת תרנגול הודו וצפייה במשחקי פוטבול. יש כמובן קשר הדוק בין צפייה בספורט ובין אוכל. במגרשי ספורט מציעים מאכלים שונים, החל מנקניקיות וכלה והמבורגרים וכלה בגרעינים, ואם צופים במשחק בבית אז אין גבול למה שאפשר לאכול בזמן צפייה במשחק ורבים מנצלים את הזמן הזה לאכילה. שאלה מעניינת שעולה בהקשר הזה היא איך משפיעה התוצאה במשחק על הרגלי האכילה של האוהדים וכאן יש כמה ממצאים מעניינים שעולים ממחקר חדש (שניתן לקרוא במלואו פה).

לא מעט מחקרים נעשו על תגובות של אוהדים לניצחון או הפסד של קבוצתם. האוהדים במקרים רבים תופסים את עצמם כחלק מהקבוצה וסובלים או נהנים איתה. מחקרים מראים שרמת הטסטוסטרון של גברים עולה אם הקבוצה שלהם מנצחת, ויורדת כשהיא מפסידה. אוהדים צורכים יותר אלכוהול אחרי הפסדים וגם יש עלייה בפשיעה, בתאונות דרכים ובאלימות בתוך המשפחה, בערים שבהן קבוצה מקומית הפסידה (בעיקר אם מדובר בהפסד כואב או לא צפוי). כמו כן מתגלה עלייה בהתקפי לב של אוהדים אחרי הפסדים. שאלה שטרם נבחנה והמחקר הנוכחי מנסה להשיב עליה, היא איך מושפעים הרגלי האכילה של האוהדים לאחר הפסדים?

הדעת נותנת שאוהדים יאכלו בצורה לא בריאה אחרי הפסד של קבוצתם כמנגנון פיצוי על ההפסד וכניסיון לברוח מהמציאות. החלק הראשון של המחקר היה קאווזי ניסויי או ניסוי טבעי. זוהי שיטת מחקר שמתבססת על נתונים בעולם ולא ניסוי במעבדה, למרות שיש השוואה של שני מצבים שונים. במקרה שלנו, בחינה של התנהגות אוהדים בתגובה להפסדים או ניצחונות של הקבוצה שלהם. המחקר עקב אחרי אוהדים במשך שבועיים בשתי עונות NFL (ליגת הפוטבול האמריקאית). מה שטוב במחקר על פוטבול הוא שכמעט תמיד יש קבוצה מנצחת כי תיקו נדיר ביותר בליגה הזו.

הבדיקה נעשתה ברמת העיר שבה קבוצת הפוטבול משחקת. נלקחו בחשבון משתנים נוספים, למשל אם יש שתי קבוצות בליגה כמו בניו יורק, או אם היו משחקים של קבוצה מקצוענית אחרת, כמו הנבא באותו היום שיכלו להשפיע על התוצאות (התוצאות לא השתנו אחרי שכללו את משתני הבקרה הללו). הנתונים לגבי צריכת האוכל התקבלו מ-726 אנשים שבמשך 28 יום (שני מקבצים של 14 יום בהפרש שנה) תיעדו כל מה שאכלו. החוקרים חישבו שני משתנים על סמך הדיווחים של האנשים. כמות הקלוריות הכללית שאותם אנשים צרכו, וכמות השומן הרווי באוכל שלהם. שני המשתנים הללו הם מנבאים חזקים לבעיות בריאות שונות כמו מחלות לב, ונחשבים בבירור אינדיקטורים של אכילה לא בריאה.

אפשר לראות בבירור שביום ראשון, שבהם מתקיימים רוב המשחקים, צריכת האוכל אצל כל האוהדים דומה, בלי קשר לתוצאת המשחק. לעומת זאת ביום שני, האוהדים שקבוצתם הפסידה אוכלים הרבה יותר אוכל לא בריא כפי שנמדד על ידי צריכה כללית של קלוריות ושומן רווי, אם כי האפקט גדול יותר לאוכל רווי שומן. ככל שההפסד היה מזערי יותר (הפרש של 10 נקודות ומטה) כך הם אכלו יותר אוכל לא בריא. מה שעוד עולה מהנתונים הוא שהאוהדים שקבוצתם ניצחה אוכלים הרבה יותר בריא בהשוואה למה שהם אוכלים ביום המשחק. לא נמצאו כל הבדלים בין ההתנהגות של גברים ונשים.

מחקר המשך ביקש מ-78 נבדקים לכתוב על ניצחון או הפסד של קבוצה אהובה או אתלט בספורט אינדיבידואלי. לאחר מכן ניתנה להם משימת הסחה שלא קשורה כביכול למחקר ובזמן שמילאו אותה הם יכלו לאכול ממתקים, ענבים או עגבנית שרי מקערות שהונחו לפניהם. תוצאות המחקר הראשו שבעוד שהנבדקים אכלו במידה שווה בין אם נזכרו בניצחון או הפסד, מה שאכלו השתנה. כמו במחקר הראשון, אנשים שנזכרו בהפסד של הקבוצה שלהם אכלו יותר מאכלים רווי שומן ובעלי ריכוז גבוה של סוכר, בהשוואה לנבדקים שנזכרו בהפסד. הזכרות בהפסד הובילה לאכילת מאכלים לא בריאים (אם כי צריך לקחת בחשבון שלא הייתה הקצאה אקראית של נבדקים למה הם התבקשו לזכור, מה שיכול להשפיע על התוצאות).

לא ברור לגמרי למה אנשים אוכלים אוכל לא בריא אחרי הפסדים אבל מחקר שלישי מצא שהתערבות פשוטה, שבה נבדקים מתבקשים לדרג את הערכים החשובים להם בחיים, ביטלה את הרצון לאכול אוכל לא בריא. הסבר אפשרי לתוצאות הוא שהפסדים גורמים לעוררות רגשית ופיזיולוגית גבוהה, מה שמוביל במקרים רבים לאכילת מאכלים לא בריאים. כתבתי בעבר על מחקר שמראה שאנשים זוכרים טוב יותר ניצחונות, אבל אין ספק שלהפסדים יש הרבה פעמים אפקט רגשי גדול יותר. מה שכן ברור זה שאם הקבוצה שלכם הפסידה, תזהרו במה שאתם מכניסים לפה בימים שאחרי ההפסד.

יא אללה שלך
שתישאר צעיר לנצח

18 Comments

אריק 29 בנובמבר 2013

מעניין מאוד. לגבי שאלת הלמה, אני חושב שזה די ברור דווקא – אוכל כפיצוי רגשי.

גיל 29 בנובמבר 2013

זה נכון אבל למה דווקא אוכל משמש פיצוי כזה (לא רק בספורט, בהכל)?

אבא'לה (גרבר) 29 בנובמבר 2013

ניסיון 'למלא' אליגורית וגם מילולית-פיסית תחושת ריקנות. מה יותר ממלא מבאגט מיונז-עגבנייה-חמוצים-פרוסות כתף בקר באמצע הלילה?

אסף THE KOP 29 בנובמבר 2013

אולי כי זה האינסטינקט הבסיסי ביותר בשביל לשרוד ?

ניינר 29 בנובמבר 2013

מהו המאכל הספורטיבי המזוויע ביותר?
פילי צ'יז סטייק עם תועפות "גבינה" נוזלת במשחקי הnfl
ההמבורגר הנורא בדוכנים סביב אפטון פארק
מנת הזוועות הקרוייה מעורב ירושלמי בסטייקיית חצות
בין הפותרים נכונה יוגרל מנוי שנתי למחלקת הגסטרו באיכילוב

אריאל גרייזס 29 בנובמבר 2013

אתה תזהר מללכלך על הפילי צ׳יז סטייק, מעדן מלכים אולטימטיבי

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 29 בנובמבר 2013

חחחח אני נזהר. מה שבטוח, זה המאכל הכי מטנף שיש. אין מצב לגמור סנדויץ בלי כתם על החולצה או המכנסיים

גיל שלי 29 בנובמבר 2013

זה גם קשור לכך שרוב מי שמושפע מהפסדים הם גברים, האם נבדקו גם נשים?

גיל 29 בנובמבר 2013

כן, נבדקו שניהם ולא נמצאו הבדלים ביניהם.

גיל 29 בנובמבר 2013

יש המון מאכלים כאלו. תמיד מראים במשחקי פוטבול מה מבשלים באיצטדיון וחלק מזה נראה מגעיל ברמות. מה רע בנקניקיות ובירה?

אבא'לה (גרבר) 29 בנובמבר 2013

פוסט מרתק. כן ירבו

עידוקוליס ליפשיץ 29 בנובמבר 2013

מעולה. אני קורא את הבלוג שלך מדי פעם ויש לי סלידה מחלק מהמאמרים, בגלל הנחות לא ברורות ותהיות שעולות תוך מעבר על אופן המחקר. אבל הפעם באמת זה נראה אחלה. וגם רעיון נחמד.

גיל 29 בנובמבר 2013

תודה, ואתה תמיד יכול להגיב ולהביע אי שביעות רצון מנומקת מהפוסטים או מהמחקרים, כל המטרה היא לעודד דיונים מדעיים בנושאים הללו שלפעמים שנויים במחלוקת.

מאור 29 בנובמבר 2013

מעניין מאוד, תודה

אביאל 29 בנובמבר 2013

מעניין מאוד, וסתם מחשבה בעקבות מה שקורא לי בתור אוהד ספורט, אם הקבוצה מפסידה אני דווקא חסר תאבון ואם הקבוצה לוקחת תואר או משחקת משחק חשוב אני דווקא יוצא לחגוג, מה שבדרך כלל כולל גם אכילה של אוכל פחות בריא ובקיצור יצא לי הפוך מהמחקר.

פאקו 30 בנובמבר 2013

מאמר מצויין גיל.
לי נראה שמדובר פחות בפיצוי, אלא יותר בהתנהגות בסגנון של "כאשר אבדתי, אבדתי". במילים אחרות: אני מניח שהרוב הגדול של האנשים מודע לנזק שהמאכלים האלו גורמים לגוף, ולמרות זאת הם אוכלים אותם במקרים מהסוג שתיארת. מדובר בסוג של הרס עצמי, הנובע מהזדהות עם מצב הקבוצה (מניח שהאפקט גדול יותר בהפסדים הורסי עונה), מעין "הכל אבוד, בוא נגרום כמה שיותר נזק…".

גיל 1 בדצמבר 2013

אני מסכים. אני חושב שהפסד פשוט גורם לך לאבד את כל הבלמים ואתה חושב לעצמך, אם כבר רע לי אז לפחות שאוכל טוב.

Comments closed