יומן ספרדי (2): אפשר לוותר על ניצחון במשחק הראשון?

פוסט מאת רועי בית לוי

האם אפשר לוותר על ניצחון במשחק הראשון? זו השאלה. יש כאלה שאומרים שמשחק הליגה מחר, הראשון מבין ארבעת משחקי הקלאסיקו בין ריאל מדריד לברצלונה, הוא לא משחק חשוב, או לכל הפחות המשחק-הפחות-חשוב מבין הארבעה.

יש כאלה שאף מוסיפים עוד קומה לבניין הלוגי הרעוע הזה, וטוענים שמוטב להפסיד את המשחק הראשון ("הפחות-חשוב"), משום שהמרוץ לאליפות לה-ליגה כבר הוכרע לטובת ברצלונה – ולכן צריך לנצל הפסד במשחק זה כדי להגיע לשאר המשחקים ("החשובים יותר", מן הסתם) בעמדת עדיפות מוראלית, אסטרטגית וגופנית.

הבעיה הראשונה בגישה זו היא שהעצה טובה לשתי הקבוצות: ברסה לא צריכה לפחד מאובדן של שלוש נקודות, ולכן "אין לה מה להפסיד", וגם למדריד לא יקרה שום אסון אם תסיים במרחק שמונה נקודות ליגה, 11 נקודות, או רק חמש.

כלומר, אם שתי הקבוצות יאמצו את הגישה הזאת, הרי שבאופן תיאורטי אנו עלולים לראות מחר משחק בין 22 שחקנים שלא אכפת להם להפסיד. משחק מכור שאף אחד לא טרח לקנות אותו. מירוץ ל-100 מטרים בהליכה לאחור. פיליטון במסווה של תחרות ספורטיבית.

לכן, השאלה הראשונה שצריך לשאול לפני סדרת משחקי הקלאסיקו היא האם בכלל אפשר לוותר על משחק כדורגל? מאמנים ושחקנים שמתחרים בענף הספורט שבו מותר לכל השחקנים לתפוס את הכדור ביד בלי שיוציאו להם כרטיס צהוב, יודעים להתמודד עם סדרות ממושכות בין שתי קבוצות בזמן קצר. במצב כזה, אפשר להניח שיש הגיון מסוים בוויתור על משחק אחד (נניח, במקרה שקבוצה מובילה 3-0 בסדרה ומגיעה למשחק חוץ שאחריו היא חוזרת למגרשה הביתי), כדי להתרכז בזה שאחריו וכך לנצח את הסדרה כולה. הסטטיסטיקה, ניסיון העבר והחוויות האישיות של הקבוצות שקולעות לסל במקום לבעוט לשער מלמדים אותן שהפסד כזה הוא מהמורה זניחה יחסית. אבל כל הכלים האלה פשוט לא עומדים לרשותם של אנשי הכדורגל.

בכדורגל, תסריט שכזה הוא עניין נדיר. אמנם, מאמנים מוצלחים יודעים לחלק את הכוחות הפיזיים והמנטאליים של הקבוצה שלהם לאורך עונה שלמה, ולכן גם לוקחים בחשבון הפסד לא-מתוכנן (עד כמה שהפסד יכול להיות בלתי לא-מתוכנן) במשחק ליגה, או אפילו צירוף של כמה תוצאות לא מזהירות, ולנצל את השפל כדי לחבר מחדש את הקבוצה ולטעון אותה באנרגיה אלטרנטיבית. מעטים מאוד הם המאמנים שהתנסו באתגר כזה על מגרש הכדורגל. ההימור על ירידה לצורך עלייה הוא פשוט גדול מדי.

כאן אנחנו מגיעים לבעיה השנייה בתיאוריית ההפסד המבורך: כישלון במשחק הראשון יעבוד נגד האינטרסים של שתי הקבוצות ועלול להשפיע על גורלה של כל הסדרה.

מבחינה פסיכולוגית, ברסה מנצחת רבים ממשחקיה עוד לפני שריקת הפתיחה בזכות תדמיתה כקבוצה מושלמת ובלתי-פגיעה. הרבה מכך אפשר לזקוף לזכות יחסי-ציבור מצוינים, אבל הרוב המוחלט שייך לכדורגל המגובש והיעיל שהיא מציגה על המגרש. הפסד במשחק הראשון יסדוק את השריון הבלתי-חדיר של ברסה וישמש כנקודת משען ארכימדית, שבעזרתה אפשר יהיה להזיז את העולם המושלם של הקבוצה מקטלוניה.

גם בצד של מדריד הפסד בליגה עלול להיות הרסני לשאיפות העתידיות של הקבוצה. כישלון במשחק הראשון רק יחזק את היתרון הפסיכולוגי של ברסה ויפגע במומנטום המצוין שההעפלה לחצי גמר ליגת האלופות הקנתה למדריד לקראת הסדרה.

עד כה, הצמד JJ – ז'וזה מוריניו וז'וזפ גוארדיולה – העדיף לא להכניס ראש בריא למיטת הספקולציות החולה. מי שהתייחסו לנקודות החיוביות והשליליות של הפסד כזה או אחר בסדרת המפגשים הם רק היועצים והמומחים בעיני עצמם (עיתונאים ופרשנים – הדיוטות ואידיוטים)  וכמה לשעברים שצמאים לתשומת לב תקשורתית (יוהאן קרויף, היועץ הסוונגלי, בצד של ברסה, כמובן, ורמון קלדרון, הנשיא המפדח, בצד של מדריד).  

JJ יודעים היטב שכדי לזכות באליפות, לזכות בגביע ולהעפיל לגמר ליגת האלופות הם צריכים לנצח בכל משחק בסדרה (או לפחות לנסות בכל הכוח). זו המשימה הבלתי אפשרית שלהם. זו הסיבה לכך שמשחקי הקלאסיקו שמחכים לנו יהיו נפלאים בכל פעם מחדש.

מחר: מה היה קורה אם הקלאסיקו בין ברסה למדריד לא היה קיים?

*

יומן ספרדי 1 / אהיה מה שהקלאסיקו יעשה ממני

 

האחת
בעקבות אסון הילסבורו (מתוך הספר "אימפריה")

7 Comments

מולי 15 באפריל 2011

אופי – אי אפשר לשנות.
גם ברסה וגם ריאל ינסו לנצח בכל המשחקים, פשוט כי זה האופי של השחקנים והמועדון.

דורפן 15 באפריל 2011

מולי – זה האופי והשחקנים עכשיו. לגבי המועדון – אצל שתיהן ראינו תקופות בעשור הנוכחי של אי אכפתיות. סוף תקופהת הגלקטיקוס הקודמת והעונה האחרונה של רונאלדיניו בבברצלונה.

נעל קרועה 15 באפריל 2011

אם אחד משחקני ריאל פוצע מחר את מסי ומשבית אותו לחודש(בהוראת מוריניו)אני צופה מלחמה בין קאטלוניה לספרד

פאקו 16 באפריל 2011

גם אני חשבתי על התרחיש הזה. מה שמעניין בו זה שהסנקציות שיוטלו על השחקן הפוצע לא תהיינה רלוונטיות במפגשים הבאים בין הקבוצות.

איל 15 באפריל 2011

כפי שציינתי בפוסט הקודם – הפסד מחר הורג את ריאל. לברסה זה לא ישנה.

צור שפי 16 באפריל 2011

זה המשחק הכי פחות חשוב (מבחינת מה שמוטל על הכף – בארסה תהיה אלופה בכל מקרה) ובו בזמן החשוב מכולם (בשל השפעתו הפסיכולוגית על שלושת המשחקים שבעקבותיו). לכן, ההשערה/ההערכה/הניחוש/ההימור שלי הוא שלמרות אותו "אופי" המיוחס לשתי הקבוצות שני המאמנים יעדיפו להיזהר ולכן צפוי משחק די טקטי ומשעמם שייגמר ב-0-0 או משהו כזה.

Comments closed