יומן ספרדי 9: בארסה אחרת?

פוסט מאת רועי בית לוי

הדיווחים שמגיעים מהאימונים האחרונים של ברצלונה לפני משחק גדול הם בדרך כלל חסרי חשיבות. שגרת האימונים של פפ גוארדיולה, לפחות בחלק שפתוח בפני קהל העיתונאים, קבועה למדי ומבוססת על משחקים על שטח מצומצם בין ההרכב הראשון למחליפים.

אם נתעלם לרגע מהעובדה שאין במשחקים האלה תחושה של תחרותיות, דחיפות וחשיבות, אז אפשר לטעון שכמעט כל הפילוסופיה של ברסה תחומה בתוך הגבולות הצרים של המשחקונים האלה: מסירות קצרות, חילופי מקום, השתלטות על שטח, הקטנת המגרש בהגנה באמצעות שמירה לוחצת והגדלתו בזמן שהכדור נמצא ברגליים שלך.

המניפה של ברסה, שתנועתה הגלית והאסתטית יכולה לרגש אוהבי כדורגל אפילו יותר מכדרור מלהיב של מסי, מופיעה כאן בקטן, אבל חושפת את כל גדולתה, בדיוק כפי שעוצמתו של מגדל גבוה מצליחה לעבור גם כשרואים דגם מיניאטורי שלו. הדמיון משלים את הפערים לבד ומעצים את קנה המידה בכוחות עצמו.

באימון של בארסה אתמול, במדריד, לעומת זאת, יצאו חדשות חשובות לקראת המשחק: אינייסטה לא כשיר לגמרי וככל הנראה לא יפתח בהרכב הראשון. החיסרון של המהנדס הקטן של ברסה במרכז המגרש יפגע ללא ספק בדרך שבה היא תנהל את המשחק שלה מול מדריד, אבל הבחירה במחליף מאפשרת לנו הזדמנות נדירה להציץ אל תוך ראשו של גוארדיולה.

לכאורה, ניתן לטעון שהיעדרותו של אינייסטה באה למאמן שלו בדיוק בעיתוי המתאים. זה לא שהוא לא מעריך את אנדרס או מחבב אותו, אלא שהפציעה שלו תאפשר לו לבצע שינוי חשוב בהרכב ובעקבותיו גם בסגנון המשחק של הקבוצה – שינוי שאותו הוא לא יכול היה לבצע אם אינייסטה היה בריא לגמרי, בגלל אותה מחויבות ל"שיטה", שכבר קיבלה ממדים מיתולוגיים, גדולים מדי מהחיים.

ברסה אמנם משחקת באותה שיטה ובאותו סגנון בלי כל קשר לשמות של השחקנים בגב החולצה, אבל אם קייטה ישחק במרכז השדה ליד צ'אבי ובוסקטס, ברסה תהיה שרירית ואגרסיבית יותר באמצע המגרש ותוכל לענות במהלומות משלה על המכות שהיא חטפה ממדריד בשני המשחקים הקודמים החודש. המחיר שברסה תשלם אם קייטה ישחק יהיה נקוב בפגיעה בשטף של המשחק וביצירתיות בעשרים המטרים לפני השער של איקר קאסיאס.

במצב רגיל, פפ לא היה בוחר בגישה כזאת (וייתכן שהיה בוחר לשחק עם תיאגו הצעיר, שמכיר היטב את השיטה של המועדון, או עם אפליי הטכני והזריז), אבל הפעם מדובר במשחק ראשון מבין שניים, שיוכרע למעשה רק בקמפ נואו, במפגש הגומלין.

כעת בברסה צריכים לשאול את עצמם האם בשביל תוצאה טובה אפשר להקריב אידאה, ולו לזמן קצוב. לא בטוח שרבים מהאוהדים האיסטניסים של הקבוצה יסכימו שמדובר בעסקה משתלמת.

לפני כמה חודשים אמר גוארדיולה בראיון עיתונאי שרבות ממטרותיו במועדון הושגו, ושהוא צופה שבעוד כמה עונות הוא כבר לא יאמן את ברסה. מובן שהוא עטף זאת במילים יפות ובהסברים מאוד רציונליים, אבל הרושם הכללי היה שפפ פשוט משועמם. תוך זמן קצר מאוד הוא זכה בשתי אליפויות, ליגת האלופות, גביע, סופרקאפ אירופי, סופרקאפ ספרדי, אליפות העולם למועדונים. אילו אתגרים כבר נותרו לו?

המשחק הערב, שחמט טקטי מול שועל קרבות חריף ומנוסה כמו מוריניו (שהצליח השבוע להוציא את פפ משלוותו ולחשוף את הצד האגרסיבי שלו, שאותו הכרנו מימיו על הדשא) מהווה ללא ספק אתגר שכזה.

פפ צריך לבחור הערב בין מה שהוא מכיר לבין מה שהוא יכול להרוויח. ברור שברסה לא תשחק הערב בצורה הגנתית. היא עדיין תנסה להחזיק כמה שיותר בכדור, ולפצח את הלחץ של מדריד באמצעות הרחבת השטח הפנוי שעומד לרשותה במגרש. פפ לא צריך לבגוד בעצמו, אלא רק לבצע כמה שינויים, תיקונים וכיוונונים עדינים שיתאימו יותר לאופי של המשחק שצפוי להתפתח. לא ברור אם זה יקרה.

אין ספק שאם ישחקו הערב במדריד כדורגל מול כדורגל, ברצלונה צריכה לנצח – גם אם קייטה ישחק במקום אינייסטה. הבעיה היא שכל ההכנות וכל השינויים תלויים לא רק בפפ, אלא גם בהחלטות שיתקבלו בקבוצה השנייה.

אלפיו באסילה, לשעבר מאמן נבחרת ארגנטינה, היטיב לתאר את המצב הזה: "אני מציב את השחקנים שלי בדיוק איפה שאני רוצה אותם על המגרש, אבל אז השופט שורק והכדור מתגלגל והשחקנים שלי פתאום מתחילים לזוז".

אין ספק שהערב הדברים יתחילו לזוז בשביל פפ ובשביל ברסה. מה שבטוח זה שלמאמן הצעיר לא יהיה משעמם.

פפ הגדול
ומה עם איזה רונאלדומן?

11 Comments

הופ 27 באפריל 2011

1. לא צריך להקריב שום דבר – אחד הדברים היפים במשחק של בארסה זה שהשיטה שלהם (הנעת הכדור המתמדת) מייצרת גם את ההתקפה (עם תנועה טובה ומסירות לעומק) וגם את ההגנה ("כשאתה מחזקי בכדור היריב לא יכול להבקיע").
2. אם אינסייסטה היה בריא לגמרי פפ לא היה מבצע שינוי אבל לא בגלל "המחויבות לשיטה" אלא מפני שאינייסטה הוא אחד משלושת השחקנים הכי חשובים בקבוצה.
3. מה שעוד מספקת ההצבה של קייטה במקום אינייסטה מלבד השרירים היא איום על השער מרחוק – מה שלא היה קיים כמעט בכלל במשחקים הקודמים. אחרי המשחק בגביע כתבתי שלבארסה יש בעיה במחץ (/ ריאל הצליחה לפצח את השיטה במידה מסוימת) ואולי קייטה, שמעז יותר לבעוט מרחוק, יכול להיות פתרון עבור פפ. בינתיים הנסיבות כפו עליו להשתמש בפתרון הזה. נראה אם קייטה יספק באמת את המימד הזה.
4. ועדיין – החיסרון של אינייסטה הוא קריטי לקבוצה, אולי הכי קריטי במשחקים נגד קבוצות חזקות. שחקן שמשלב את היכולת להחזיק כדור ולמסור אותו מצויין (כמו צ'אבי) עם דריבל ברמה הכי גבוהה (כמעט כמו מסי) -הוא מה שיכול להעביר ברגע את הנעת הכדור ממצב "הגנה" (הנעה לצורך הנעה והנאה) למצב "התקפה" (הנעה לצורך חיפוש הסדק בהגנה).
אני חושב שבהעדרו של אנדרס תיקו (ועדיף עם שערים) תהיה תוצאה מצוינת עבור בארסה.
5. הולך להיות מרהיב (וכנראה גם אלים). אם הייתי פפ הייתי מציע לשחקנים לזכור שמדובר בשני משחקים ולתקוף כמה שיותר דרך השחקנים שיש להם צהוב (די מאריה, ראמוס, אלביול).
6. יאללה בארסה.

הופ 27 באפריל 2011

(7. האקס פקטור לדעתי – פדרו, שיכול לנצל את זה שתשומת הלב תתרכז במסי ובצ'אבי כדי לחזור סוף סוף לכושר ודווקא בקלאסיקו)

מאיר 27 באפריל 2011

לא חושב שפדרו לא בכושר – זה פחות או יותר מה שהוא שווה, העונת בכורה הפנומנלית שלו גרמה לו להיות אוברייטד.

חאג' 27 באפריל 2011

כמו בשאר המשחקים הקודמים בהם ריאל עלתה עם הבנה שעליה לשחק סגור (בניגוד לחמישייה והשש שתיים שבהם היא הפקירה את מרכז השדה) המשחק ייפול ויקום על ניצול הזדמנויות…

מה שהופך את הפציעה של אינייסטה למשמעותית יחסית…

כסיפוביץ 27 באפריל 2011

הציטוט של אלפיו באסילה אדיר!!
זו פילוסופיה לחיים

נעל קרועה 27 באפריל 2011

מוזר אתמול פיתאום הודיעו שאיניסטה פצוע,שבוע אחרי משחק הגביע,ממה בדיוק הוא נפצע,נפל מהאופנים?

ID במולדת 27 באפריל 2011

ואני דווקא חשבתי שברצלונה מצופפת את ההתקפה

אביאל 27 באפריל 2011

"אין ספק שאם ישחקו הערב במדריד כדורגל מול כדורגל…" – עד עכשיו הפוסטים בנושא היו חסרי התיימרות, הכדורגל שבו ריאל משחקתהוא לא פחות כדורגל מזה של ברצלונה, אם אתה חושב אחרת זו כבר בעיה. להיות כל כך צר אופקים למה שנוח לאוהד או לסתם "חובב כדורגל" זה כבר מוגזם, אני מניח שהקבלות כאלה לדברים אחרים בחיים לא היו מתקבלות כאן באתר בכזו שלוות נפש.

הופ – קייטה בועט מרחוק ? לא זכור לי עניין כזה בצורה יוצאת דופן, אני בקושי זוכר את ברצלונה של העונות האחרונות מפגיזה מרחוק, בנוסף לעובדה שריאל מצופפת את האמצע ככה שקשה עד מאוד להבקיע מחוץ לרחבה.

הופ 27 באפריל 2011

לא באופן יוצא דופן – אבל באופן יוצא דופן יחסית לבארסה. אני לא יודע אם זה מגובה בסטטיסטיקה – אני זוכר כמה וכמה שערים שלו מרחוק.

דורפן 27 באפריל 2011

נותר לו אתגר גדול. לשמר המשכיות במשך עשרות שנים

Comments closed