סוף סוף אפשר להתרגש (טל בן יהודה)

פוסט מאת טל בן יהודה

אנשים תמיד אומרים לי שהזמן הוא דבר קבוע שלא יכול לזוז מהר או לאט יותר. אם תשאלו אותי, אין ספק שהימים האחרונים הפכו לאיטיים פתאום. לא משנה מה אני עושה, המשחק מול ריאל מדריד מסרב להגיע. המשחקים מול מכבי נתניה לא הסבו לי נחת, וכשאין מכבי ת"א ביורוליג, המוח שלי מתחיל לעבוד שעות נוספות.

שעות נוספות, לא משנה באיזו מסגרת, זה אף פעם לא דבר טוב. השבוע הן הובילו למחשבות מסוכנות והרהורים צהובים שהתגנבו אל ראשי על מכבי ת"א, הפיינל פור שבפתח וכדורסל ישראלי. אז ללא הכנות נוספות, כדי לעזור גם לכם להעביר את הזמן עד למשחק מול ריאל, קבלו כמה וידויים מסוכנים של מוח צהוב:

חידוש: לשחק כדי לנצח

אני חוזר עם עצמי לאירועי הפיינל פור הקודמים ומגלה בתוכי תשוקה עזה לניצחון שאיני מכיר ממצבים ספורטיביים אחרים. רק לעיתים נדירות מאוד התמודדות של מכבי ת"א בארץ מעלה בי אותן התחושות של פיינל פור אירופאי. כשמכבי משחקת בישראל על אליפות, אם זה בפיינל פור או סדרה, היא לא משחקת כדי לנצח, אלא כדי לא להפסיד.

לצערי, ככה גם אני מרגיש כאוהד. כשמכבי ת"א באליפות ישראל, יש בי מעט שמחה ובעיקר תחושת הקלה. כשהשמש זורחת בבוקר אתה לא שמח לראות אותה כמו שאתה מרגיש הקלה שהעולם מתנהל כרגיל. בעת זכייה בעוד אליפות, אני חש הקלה מזה שלא אהיה מושא ללעג בעבודה ושהתקשורת לא תעשה מטעמים מההפסד. זה נגמר ואפשר לעבור הלאה להתכונן לעונה הבאה. כשמכבי מפסידה, העצב והאכזבה לא כל כך דומיננטיים כמו התסכול שאני חש, בייחוד כשהאליפות מוכרעת בצורה לא הוגנת.

האם הייתי רוצה שזה ישתנה? ברור שלא. אף אחד לא היה מוותר מרצונו על שליטה בענף כלשהו. הרי אין ממש היגיון לרצות להפסיד תארים רק כדי להרגיש משהו כשנחזור לזכות בהם.

אז הפיינל פור של היורוליג הוא ההזדמנות שלי להרגיש משהו אמיתי. שמחה טהורה שמרוממת אותך או אכזבה קשה שמרסקת לך את הלב. ב-2004 חוויתי בהיכל אורגזמת ספורט נדירה וטהורה, ב-2006 חוויתי בפראג טראומה נוראית שהשאירה בי צלקת שלא לגמרי הגלידה עד היום. ב-2011 אני רוצה להתרגש שוב, כמו ילד קטן.

של מי הקבוצה הזאת בכלל?

ממש אחרי העלייה לפיינל פור, דנתי עם חבר צהוב בשאלה האם מכבי צריכה לשחק בגמר במידה שהמשחק לא יוקדם. ניסיתי להגיע לשורש דעתו כשביקשתי ממנו לנסות ולענות על השאלה מבלי לחשוב על ההשלכות הציבוריות.

ברור שאם מכבי תשחק בערב יום הזיכרון היא תספוג מכה קשה בציבור הישראלי, שתפגע במעמדה המשוקם. אני רציתי לדעת מה הוא היה חושב בעולם בו מכבי לא צריכה לתפקד כ"קבוצה של המדינה", אבל הוא לא היה מסוגל לענות, אצלו זה בא ביחד.

אני מבין את המחשבה הזו, אבל כבעל מנוי מזה עשור ואוהד במשך כל חיי, הייתי רוצה לפעמים לאהוד קבוצה שתהיה שלי ושל אוהדי מכבי, ולא של כולללם. הרי בזמנים קשים אני כמובן אשאר עם הקבוצה, אבל אותו "רוב" שהנהלת מכבי כל כך מקדשת, יזנח אותה בתוך שנייה.

כאוהד של מכבי ת"א, ולא כאוהד "הקבוצה של המדינה":

* רציתי שהקבוצה תשחק בגמר ולא משנה מתי המשחק יתחיל ומה כולם מסביב יחשבו.

* לא משנה לי כמה ישראלים "צברים" משחקים בקבוצה. אני מעדיף סגל של 12 זרים מאשר קבוצה עם צביון ישראלי, אם בכך יהיו לה סיכויים גבוהים יותר לזכות ביורוליג (מי שרוצה לאהוד ישראלים, שיקנה כרטיסים למשחקים של נבחרת ישראל).

* אני רציתי את פיני גרשון כמאמן שלי כי הוא המאמן הישראלי הכי טוב, ולא משנה לי שחצי מדינה מתעבת אותו והחצי השני סתם שונא אותו.

* אני בעד לפרוש מהליגה המקומית כל עוד הפיינל פור, שנועד לפגוע במכבי, ממשיך להתקיים.

אבל אני גם מבין את המציאות. חלק גדול מכוחה של מכבי נשאב מאותם אנשים שלא חושבים כמוני, מאותו רוב ישראלי שעוקב אחרי הקבוצה גם אם אינו מחשיב עצמו כאוהד. אז מצד אחד אני נהנה מהעובדה שמכבי היא אחת הקבוצות החזקות באירופה, בין השאר תודות לכך שהיא סוג של קונצנזוס במדינה, מצד שני אני רוצה שהקבוצה שלי תעשה כל שביכולתה לנצח. ואני מתכוון לכך: הכל כדי לנצח!

אם זה היה תלוי בי, כנראה הייתי מנסה לדחוף את מכבי אלקטרה ת"א לכיוון של התרחקות מאותם גורמים שהופכים אותה לקבוצה של המדינה. מזל שאני סתם אוהד.

הולך להיות… רכבת הרים

עד יום שישי ב-22:00 בלילה כולנו הולכים להיות עדים לסיקור מסיבי של מה שצפוי למכבי במשחקים בברצלונה, אבל יש משהו מיוחד באותה השנייה שהמשחק נפתח – הכל נזרק החוצה ואתה מבין שכל מה שנאמר לא רלוונטי יותר. הדבר היחיד שחשוב זה לשים את הכדור הכתום בתוך הסל.

זה הולך להיות סוחט. לא קל לצפות במשחק כדורסל יחיד שכל כך הרבה תלוי בו. כל סל, כל איבוד כדור, כל שטות של שחקן, גורמים לך לתגובות כאילו העולם נגמר. מאניה דפרסיה בטווח של חמש שניות. למרות ששמור לי מקום על הספה בבית אבי, אני בקושי יושב במהלך המשחק. מסתובב כמו חולה רוח בסלון, מרגיש את העיניים של אשתי מתבוננות בי בעודה תוהה אם עשתה נכון כשהתחתנה איתי. אבל זה באמת לא אשמתי, זה בגנים, אבא שלי מתנהג באותה הצורה.

כמכביסט, איני רואה שום סיטואציה אחרת מלבד ניצחון. מוחי אינו מסוגל להעלות את האופציה הזו. זה חייב לקרות, כי אין תרחיש מושלם יותר מלחגוג את יום העצמאות עם מכבי ת"א בפארק הירקון. להניף את הדגל גבוה ולהתגאות בצבעים שלנו: כחול-לבן-צהוב. חוץ מזה, הבת שלי כבר בת 14 חודשים, ושומו-שמיים, לא ראתה גביע אירופה צהוב. באמת הגיע הזמן.

 

אין לי יום, אין לי לילה
ידיד חדש - אבא של גרצקי

27 Comments

פולדש 4 במאי 2011

טל, פוסט מעניין. התחברתי בעיקר לשתי הנקודות הראשונות שלך (השאיפה לניצחון מול אי-הפסד, והרצון במעט יותר אינטימיות, על כל המשתמע מכך) ואני לא מופתע שיש למכבי אוהדים שמרגישים ככה, והגיוני שאלו הם דווקא האוהדים השרופים ביותר.

מכיוון שאתה נשמע נורא לחוץ, אני יכול לספר לך שאתם תעפילו לגמר, תפגשו את פנאתנייקוס, ודיאמנטידיס יסדר לבתך הפעוטה המתנה נוספת.

רונן 4 במאי 2011

הזמנים הקשים אותם אתה מתאר הם איבוד אליפות חסרת משמעות בליגה הישראלית? או אולי הפסד ברבע גמר היורוליג לפרטיזן בלגרד עם יתרון ביתיות?. מאז סוף שנות ה90 מכבי תל אביב לא חוותה זמנים קשים (או שאמת המידה שלי לזמנים קשים מוטעית).
עם איזה קשיים בדיוק מכבי תל אביב מתמודדת? טיסות עם קונקשן לויטוריה?
במכבי יודעים מה זה סכנת קיום שרובצת עליה?
מתי בפעם האחרונה מכבי לא שיחקה בגביע האלופות/יורוליג?
שחקן/עסקן/מאמן/איש כדורסל בישראל או אפילו ג'ורדי יכול להגיד להם לא למשהו?
זמנים קשים לא קיימים במכבי, וגם כשהם קיימים, מישהו דואג לטאטא אותם מתחת לשטיח, ע"ע פרשת פנאן.
החוויה הסלקטיבית שלך היא החוויה הקולקטיבית שהיא אהדת הקבוצה של המדינה.

עמית פרוס 4 במאי 2011

סתם תהייה,נניח מכבי תל אביב תעזוב את הליגה בגלל הפינאל פור.
לא כדאי שהיא תמצא ליגה אחרת שאין בה פינאל פור?האם היורוליג שגם היא נקבעת בפינאל פור גם עושה דווקא למכבי?

ירון 5 במאי 2011

האם ליגת אלופות שמקזזת לאפס את כל הנקודות מהסיבוב הראשון היא ליגיטימית? לא צריך לשים כוכבית על האלופות?

אופס זה גביע זה לא ליגה….

B. Goren 4 במאי 2011

טלב"י, לא יהיה לנו קל. נהיה אופטימיים. אני רוצה להאמין שכל השבוע הזה הוא לא השבוע של ריאל.

הופ 4 במאי 2011

כתיבה כנה ויפה.
הסעיף הראשון שלך הוא הטרגדיה של כל אוהדי הכדורסל בארץ. אם חצי מהאוהדים לא נהנים כי אין באמת תחרות, והחצי השני לא נהנה כי אין באמת תחרות, אז למה להמשיך עם זה?
פעם לא אהבתי את הרעיון של מעבר של מכבי ת"א לליגה האדריאטית, אבל היום אני כבר די משוכנע שזה הצעד הנכון לכולם. לא בגלל שזה יגביר את התחרותיות בארץ כמו בגלל שזה יאפשר לליגה לעשות יותר בקלות ובלי הפרעה של מזרחי ושות' שינויים מבניים שאח"כ, כשתחזרו לליגה הישראלית (ואתם תחזרו, בין אם זה ייקח שנה או שלוש), יעשו את המצב שוויוני יותר. לפי מה שאתה כותב, זה גם אינטרס שלכם.

כסיפוביץ 5 במאי 2011

איך הליגה תשתפר אם מכבי תל אביב יעברו ליגה?
הרי הם יקנו כל אחד שהוא 1.90 עם דרכון ישראלי, עוד 18 זרים שהצטיינו בקבוצות אחרות ויחסלו סופית את מאגר השחקנים הקטן שיש כאן.
אם מכבי עוברת ליגה לדעתי צריך להעיף אותה מכאן לעשר שנים לפחות.

זו תעודת עניות לכל הנוגעים בדבר.
במקום להתלונן על מכבי צריך להתחיל להשקיע בכל השאר וכמובן לעצור את הדורסנות של שמעון מזרחי ושות.
יש דרכים לעשות זאת

הופ 5 במאי 2011

אם יש כאלה אז לא יפה שאתה שומר אותן לעצמך.
מכבי לא יכולה וגם לא רוצה לקנות את כולם, מי שיישאר יספיק בשביל לבנות ליגה יפה, ומה שעושה ליגה הוא בעיקר התחרותיות.

תומר חרוב 4 במאי 2011

לסעיף השני יכולת לקרוא "מייצגים את הפועל ולא את ישראל". וזה לא כביקורת, זה הדבר הכי מובן בעולם.

דביר 4 במאי 2011

בתור אוהד מכבי אני מסכים עם רוב הדברים שכתבת. בעיקר אני מזדהה עם תחושת ההקלה.

הכדורגל והכדורסל בארץ מאוד בעייתים. לכן עם כל "חוסר הספורטיביות" שבדבר אם זה מספק מתח? אז למה לא בעצם? כי זה מוזר? גם זה שאין סנטרים בליגה בכדורסל זה מוזר! גם זה שהכדורגל שלנו נראה ככה זה מוזר.
כלל בסיסי בשיווק לבעיה יצרתית נמצא פתרון יצירתי. ואם מישהו חושב על משהו יותר יצירתי שיציע!
ואם לא אז עדיף שיהיה ככה ולא שיעמומון במזרח התיכון.

moby 4 במאי 2011

מוזר לי שאתה לא מצליח לעשות את ההשלכה בין הפיינל פור האירופי (לא מגיע לנו סדרות?) לבין הפיינל פור הישראלי (לא מגיע לנו סדרות?). כשאני אומר מגיע, זה לאוהדי הכדורסל באשר הם. לא היה יותר כיף לראות את ריאל פעם או פעמיים בהיכל? גם ככה הכדורסל האירופי מתחיל להיראות כמו הכדורסל הישראלי. מועדון סגור של 2-4 קבוצות.
הקבוצה הכי מרגשת של חיפה (בזמני) היתה עם תומר,ארי,עדי ודורון עם 2 זרים ושחקנים תוצרת בית (ששיחקנו נגדם בתיכונים, ואיתם במכבי והפועל). אל התקופה ההיא אני מתגעגע. נכון שגם פרקינס ריגש אותי לפני 2 עונות, וטפירו בתקופת מ.כ חיפה ובירנבוים אבל זה לא היה אותו הדבר.

פראליה 4 במאי 2011

לא איכפת לך שיהיה קאדר של 12 זרים אבל אתה מתאר כתסריט מושלם לחגוג בפארק עם הגביע ביום-העצמאות?

YB 4 במאי 2011

טקסט יפה. למרות שהוא על מכבי.

מאוריציו 4 במאי 2011

אתה באמת מתרגש מאליפויות של מכבי בליגה המקומית?
אין ספק שהפיינל-פור הוא שיטה מטומטמת ולא הוגנת (גם ביורוליג, לדעתי) אבל מצד שני גם תקציב גבוה פי כמה וכמה משאר הקבוצות גם הוא לא הוגן, בדיוק כמו גמר הגביע שמשוחק במגרש הביתי.
לי זה תמיד הזכיר מישהו בן עשרים שמרביץ לילד בן חמש

אבירם 5 במאי 2011

טל בן יהודה- הטקסט שלך מקומם: על פניו נראה שיש משהו בדבריך. ברם, נראה לי שהוא לא מועבר היטב ולכן נוצרת תחושה שהפוסט הזה הוא לא יותר מאשר נועד למלא את המשבצת של "אוהד מכבי שיכול לכתוב 200 מלים בלי שגיאה".

מקומם – זה בגלל שנשארתי עד הסוף.

טל בן יהודה 5 במאי 2011

שלום לכולם,
מהתגובות של הטור הנוכחי והקודם שלי – אני שם לב לתופעה מעניינית. רוב האנשים שמזוהים בתגובות כ"שונאי מכבי", רוצים שמכבי תעזוב את הליגה המקומית, אבל זה מאד מרגיז ומקומם אותם שאני, כאוהד מכבי, מסכים איתם וגם כן רוצה שהיא תעזוב. מין נימה של: "אנחנו רוצים לבעוט אותך החוצה בבושת פנים, אתה לא אמור לרצות לעזוב מרצונך (יא מאנייק!)".
שונאי מכבי אינם יכולים להיות שמחים עם העובדה שמכבי סופסוף רוצה לעזוב אותם, עדות לעובדה שלא משנה מה מכבי תעשה – זה ירגיז ויקומם את שונאיה.

לעניין הפיינל פור באדריאטית וביורוליג מול הפיינל פור בישראל. השיטה של פיינל פור מתאימה לליגות אירופאיות ואו טורנירים, בהם יש לעיתים שלבים מוקדים של "בתים" (כמו המכללות, כמו היורוליג, כמו גם בצ'מפיונס ליג בכדורגל שלא מוכרעת בטבלה אלא במשחק גמר על כל הקופה). לטעמי, בליגה מקומית שבה יש טבלה אחת – חייב להיות פלייאוף, בייחוד בכדורסל, שכך זה נעשה בכל העולם. תומכים בשיטה תמיד מזכירים לי את הליגה בצרפת… אבל ממתי לעזאזל צרפת היא אוטוריטה במשהו, שלא נדבר על כדורסל?!

מחר ריאל מדריד… יאללה מכבי!

רונן 6 במאי 2011

טל, אני קודם כל חובב ספורט, מכבי תל אביב בכדורסל לא מייצגת מבחינתי שום דבר שהוא ספורטיבי.
ליגת הכדורסל בישראל איבדה את הערך הספורטיבי שלה כבר לפני הרבה שנים, כשמכבי החלה להשתלט על הענף. ההגיון שלך מעוות, אתה מפחד להפסיד את האליפות במקום להאבק עליה. איזו התרגשות יש לך פה? איזה סיפוק? אתה מחפש לשלוט ולרמוס. בספורט שלי יש מנצחים ויש מפסידים שמשתנים לעתים, בספורט שלך יש תמיד את אותו מנצח וכל השאר תמיד מפסידים. זה בלתי נתפס מבחינתי. זה לא ספורט.

כסיפוביץ 5 במאי 2011

אותי אישית לא מעניין אם מכבי ישחקו בערב יום הזיכרון.
אני גם ממש לא רואה סיבה למה לא.
מכבי לא הקבוצה של המדינה, ואני מבין את הרגשתך לגבי כל הטפילים.
יאללה גליל!!

עומר 5 במאי 2011

לגבי הפיינל פור-
אפשר להגיד שהוא נגד מכבי עוד שנתיים. העובדה היא שנציג מכבי (דון שמעון) הצביע בעד. ההחלטה היתה בפה אחד.
אם זה כל כך פוגע במכבי, למה הוא הצביע בעד? (רמז- זה קשור לשריון המקום ביורוליג…)
אז שלא יאיימו. לא רוצים לשחק פה בליגה? לא צריך! שמכבי תעזוב. אולי אחוזי הצפייה יפגעו בהתחלה, אבל בטווח ארוך זה רק לטובה. כמנוי בני השרון בשנים האחרונות, לא באמת יפריע לי אם מכבי לא תהיה בתמונה.

דניאל 6 במאי 2011

התמונה בכותרת פשוט נוראית….

מאשקה 6 במאי 2011

קראתי היום בעיתון שיוסף מרימוביץ הלך לעולמו בן 82, הוא היה מאמן ושחקן במכבי ת"א וגם מאמן נבחרת ישראל בכדורגל.
מקריאה בעיתון נודע לי שהוא הציע בשנת 1942 כשחקן למועדון מכבי ת"א , לאמץ את הצבע הצהוב לתלבולשת השחקנים, כאות וסמל לטלאי הצהוב שעדנו היהודים בימי השואה.
איש מכבי ת"א עם ערכים.
יהי זכרו ברוך

בני תבורי 7 במאי 2011

סטארסקי והאצ' הכניסו לתודעה הישראלית בסבנטי'ס את נעלי אדידס רום (לבנות עם פסים כחולים), אז אפשר היה לקנות כאלה רק אצל יוס'לה בפסז' הוד.

ניר 7 במאי 2011

בעצם הכדורגל הספרדי דומה מאד לכדורסל הישראלי, בתוספת קבוצה אחת. אולי אפילו זה לא – ההפרש בין ברצלונה למדריד (שלא לדבר על שאר הליגה) לא שונה בהרבה מההפרש בין מכבי ת"א למתחרות שלה בארץ.

אזי 7 במאי 2011

אתם מתעקשים לתת הערות לא קשורות
קודם כל מכבי פירקה את ריאל מדריד, קבוצה עם תקציב כפול משלה.
דבר שני, מי שהשווה את הרצון שלנו שהקבוצה לא תהיה הקבוצה של המדינה ל"מייצגים את הפועל ולא את ישראל" ומי שאחר כך שאל איך אפשר לשחק עם 12 זרים ואז לחגוג גביע ביום העצמאות.
מכבי תל אביב היא קבוצה ישראלית כי ככה!
היא קבוצה ישראלית כמו כל חברות ההי טק הישראליות שמוציאו סטארט אפים עם שמות באגנלית ויושבים במשרדים בניו יורק
מכבי תל אביב משחקת בישראל והסמל של בגדול הוא מגן דוד
כמו שבגמר נשחק נגד היוונים ואין לי מושג סטטיסטי כמה יוונים משחקים שם, הם משחקים נגד הישראלים בלי לדעת כמה ישראלים יש במכבי.
כמו ששמחתי בגול של קטן מול מנצ'סטר. כמו שאני מת ששחר פאר ודודי סלע ואנדיוני יקחו גראנדסלאמים. כמו שאני בעד ששחר צוברי ונמרוד משיח יקחו מקומות ראשון שני בכל אליפות שהם משחקים, וכל אחד ממי שציינתי מייצג את עצמו (אולי חוץ מחיפה שהגיע כאלופה הישראלית) מכבי מייצגת את עצמה ואת האוהדים שלה, אבל אין מה לעשות גם את ישראל.
בכל יום חמישי שמכבי משחקת נגד סיינה, או ויטוריה או לובליאנה והטרמפיסט התורן שואל אותי נגר מי משחקים, השאלה השנייה שלו מייד היא "מאיפה הם?"
כל גוף ישראלי שמשחק במסגרת לא כל ישראלית מייצג אוטומטית את ישראל.
כן. גם הפועל.

דביר 7 במאי 2011

אזי הוא המלך בכדורסל אין הפועל!

ניר 7 במאי 2011

הזכרת את הגול של קטן מול מנצ'סטר, וזה מזכיר לי את פרגוסון שלא הבדיל בין מכבי חיפה להפועל ת"א – לא מהתנשאות, אלא באמת בגלל שלא סופרים אותנו, אנחנו זעירים – ושם בפרופורציה את הארי שמאים ושאר הדבילים שאמצו את העוינות בין הקבוצות כאילו מדובר כאן בליברפול ומנצ'סטר יונייטד.

אזי 7 במאי 2011

זה לא נכון!
אתה רוצה להגיד לי שאתה לא מתיחס למנצ'סטר כקבוצה אנגלית לעומת ריאל כספרדית?
כשאתה רואה קבוצה הדבר הראשון שעולה לך לראש זה לא מאיפה היא?
זה לא עניין של לא להבדיל.
למה טוענים שהכדורגל האנגלי מתשתלט על אירופה כששלוש קבוצות אנגליות מגיעות לחצי גמר הצ'מפיונס? הן הרי לא מיצגות את המדינה שלהן לטענתך

Comments closed