מותו של תותח (טל בן יהודה)

 

מייק מיצ'ל. אולי אחרים צריכים כמה שניות כדי להיזכר, לא אני. הייתי רק בן עשר בעונה היחידה שבה שיחק במכבי, לכן הכל די מעורפל. אבל מהלך חוזר אלי שוב ושוב. אני מניח שגם רבים אחרים זוכרים אותו. סוף משחק מספר 1 (הארכה), בסדרת רבע הגמר של הטוב משלוש מול אסטודיאנטס על הכרטיס לפיינל פור האירופאי. מכבי בפיגור של נקודה ומיצ'ל לוקח את הכדור מחוף לחוף. התמונה צרובה בזכרוני כאילו המשחק שוחק אמש, ובה מיצ'ל מסיים את המהלך כשהוא עולה בפשטות לסל בין שני שחקני הגנה ושם את זה בפנים כמו גדול.

רק אחרי שאני כותב את הפסקה הקודמת, אני הולך ומריץ חיפוש ולא מתפלא שזה הסרטון הראשון שעולה ב-YouTube כשכותבים את שמו. לצערי, הזיכרון ממשיך לפעול ואני נזכר גם בהחלקה של דורון ג'מצ'י בסיום המשחק השלישי והמכריע של אותה סדרה.

כשלוקחים צעד אחורה ומסתכלים על מכבי ממבט מרוחק, אפשר לראות בפגרות שבין העונות תחנה מרכזית של תנועת שחקנים זרים (בשנים גרועות קיבלנו את זה גם במהלך העונה). שנות ה-90' השחונות אופיינו בחילופים תכופים של שכירי חרב שהגיעו לעונה אחת, כשלו להוביל את מכבי לזכייה בגביע אירופה, והוחלפו בזרים אחרים בתקווה שיעשו את מה שקודמיהם לא הצליחו לעשות.

לצערם של אוהדי מכבי תל אביב, מייק מיצ'ל היה אחד מאותם זרים. בהחלטה מטופשת מכבי שחררה אותו אחרי עונת 91/2', מכיוון שלא הוביל את הקבוצה לפיינל פור, והביאו במקומו את, חכו לזה… דיירון ניקס. רק בשביל הקוריוז, אותו דיירון ניקס הוחלף בתחילת העונה ב, חכו לזה, דייויד אנקראם (ואיתו ווינפרד קינג). בעונה הבאה היא הפסידה את האליפות לגליל. בפלייאוף אמיתי.

אבל בכל זאת, נראה שמיצ'ל היה שונה מעשרות זרים שנחתו כאן ל-One and Done. איכשהו, למרות שלא הוביל את מכבי לגדולות בעונה אחת בודדת, הוא מצא מקום חם בליבם של האוהדים. תגידו עלינו שאנחנו אוהדים של הצלחות, "פרוות ורולקסים", אבל דבר אחד אי אפשר לקחת וזה שאוהדי מכבי מבינים כדורסל, ומייק מיצ'ל היה שחקן כדורסל נהדר.

לאורך שנות ה-90', כשהסתכלנו אחורה על "מה היה קורה אילו", מיצ'ל תמיד עלה בשיחה. "אם רק היה נשאר, אולי היה מתפתח כאן בסיס למשהו אמיתי". שמו לא נזרק באוויר לשווא, לא אמרנו את המשפט הזה על שחקנים אחרים שהיו כאן, כמו נוריס קולמן, חוזה וארגס, וונדל אלכסיס, באק ג'ונסון או דיוויד בנואה. כנראה שבמיצ'ל באמת היה מיוחד.

הכדורסל שלו לא היה מרהיב או ססגוני, אני זוכר אותו ככדורסלן טוב ויעיל. בכל פעם שעיתון או אתר אינטרנט עורך פרויקט של "שחקני עבר", תמיד עולה לי חיוך על הפנים כשאני מגיע לשם מייק מיצ'ל. האמת, החיוך הזה נמצא גם כשאני נזכר בו למען הטור הזה. להתראות מייק.

 היה היה (לזיגי) / אריק אינשטיין

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

 

 

 

 

 

גאווה ישראלית
עוד קו דק

24 Comments

יואב 10 ביוני 2011

מעולם לא הבנתי למה הוא שוחרר. שחקן הקרש סל הגדול ביותר שראיתי בלייב, ובכלל שחקן נפלא ומרהיב(אחד הטובים ששיחקו במכבי).
יהי זכרו ברוך.

גיל שלי 10 ביוני 2011

הוא שוחרר בגלל מבחן התוצאה המטומטם שהוביל את מזרחי באף שנים ארוכות

יואב 11 ביוני 2011

ציטוט מראיון איתו לפני שש שנים,
"רציתי גם להמשיך במכבי, אפילו בפחות כסף, אבל מכבי לא רצו אותי", הוא אומר. "הם חשבו שאני זקן מדי והלכו על כיוונים אחרים, לצערי. למרות שהיו קבוצות אחרות שרצו אותי בישראל, העדפתי לחזור לאיטליה לרג'יו אמיליה שאהבתי מאוד. מכבי איבדו את האליפות שנה אחרי זה. איתי כנראה שזה לא היה קורה".

ערן סלע כותב,
"ולמה מכבי לא האריכה את החוזה שלו ליותר מעונה אחת? כי לטעמו של המאמן החדש, יעקב אדלר, ששימש כעוזרו של צביקה שרף בעונה בה שיחק מיצ'ל בקבוצה, הוא היה מבוגר מדי, כבר בן 36".

בקשר למבחן התוצאה-האליפות נלקחה ועוד מול הפועל החזקה ביותר שאני זוכר(שורט, רלף) בסדרה צמודה(2-1).
ההדחה מול אסטודיאנטס ללא יתרון ביתיות עשתה את ההבדל?
ואיך דווקא ורגאס שרד את אותו מבחן תוצאה ולא שחקן התקפה מרהיב,אול סטאר בעברו שנתן עונה טובה(20 נקודות למשחק)?
והאיש המשיך לשרוף רשתות באיטליה עוד שנים אחרי.
אחד השחקנים האהובים עלי ביותר שלבשו את הגופיה הצהובה.פיור קלאס.עצוב.

B. Goren 11 ביוני 2011

אדלר היה אפיזודה חולפת במכבי וטוב שכך.

יואב 11 ביוני 2011

תיקון טעות-הסידרה מול הפועל היתה הטוב מחמש.

מאשקה 11 ביוני 2011

ומוביל גם בשנים האחרונות עם מאמנים למשל.
מיצ'ל היה שחקן ענק, יהי זכרו ברוך

גיל שלי 11 ביוני 2011

אני זוכר את הראיון שאתה מצטט. אני לא יודע מי החליט להשאיר את ורגאס. אני כן יודע שאם מזרחי היה רוצה, מיצ׳ל היה נשאר. אני זוכר את הטענות אליו אחרי ההדחה. מורגאס לא היו ציפיות, ומיצ׳ל היה ה״אשם״. לקחת אליפות באותן שנים נחשבה פרוצדורה ולא הישג

יואב 11 ביוני 2011

גיל,
סדרת הגמר ההיא היתה רחוקה מלהיות פרוצדורה.היה מתח עצום ומעט מאד הפריד אז בין הקבוצות.הזדמן לי להיות בחגיגת האליפות הספציפית ההיא ואני זוכר פורקן אדיר(ואת החליפה האלגנטית של מייק).
אולי מזרחי לא נלחם מספיק אבל הטעות שבשחרור מסתדרת לי מצויין עם כל הפיאסקו של אדלר.הזרים שהוא הביא, לא היו יכולים לנשום בכלל ליד מייק.

אלעד 12 ביוני 2011

כאוהד הפועל אני זוכר טוב מאוד את ה"מתח העצום". הם שחטו אותנו ביד אליהו, וזא הפסידו משחק צמוד באוסישקין. במשחק המכריע ביד אליהו זה היה גמור כבר 10 דקות לסיום. אמרו שמכבי הפסידו בכוונה כדי להוסיף עוד משחק בית ולמכור יותר כרטיסים

יואב 12 ביוני 2011

אלעד,
הובלתם בשש הפרש לקראת סוף המחצית(במשחק החמישי!).
הסדרה היתה הטוב מחמש.אתה מתבלבל עם סדרה אחרת(אולי עם סל הניצחון של זלוטיקמן באוסישקין שהיתה הטוב משלוש).

אלעד 12 ביוני 2011

תרענן את זכרוני – הובלנו בשש לקראת סוף המחצית, ואז…

יואב 13 ביוני 2011

ריענון הזיכרון מתחיל העובדה הפשוטה שגררתם את מכבי לחמישה משחקים(לא הפסידו בכוונה ולא נעליים, מדהים שעוד חוזרים על האגדה המטופשת הזאת).זה לכשעצמו מספר עד כמה הסדרה היתה צמודה.
בחצי השני של המשחק החמישי, מכבי אכן ברחה.
ועדיין, היה מתח אדיר(לפחות אצל כל מי שסבב אותי)ופורקן גדול בסיומו. כאחד שהיה בכמה גמרים, סדרות ומסיבות אליפות-זאת היתה אחת המענגות והשוות ביותר.זאת המציאות.

אלעד 13 ביוני 2011

הזיכרון שלי מהתקופה הזאת מתחיל ונגמר בסל של זלוטיקמן..

יואב 16 ביוני 2011

מה לעשות אלעד שהסל של זלוטיקמן הוא מסדרה אחרת?(:

אריאל 11 ביוני 2011

אח, רשימת השמות הזאת של שנות התשעים, כשאתה שוכח את רויאל והורטון ועוד כמה ליצנים שלבשו את המדים בצהוב. אלו היו השנים!

אלעד 11 ביוני 2011

משום מה זכרתי שהוא היה מספר שנים במכבי. כנראה ערבבתי אותו עם וונדל אלכסיס.
אני זוכר כאוהד הפועל את התיסכול כשעוד חשבתי שהמשחק האחרון צמוד, והוא התחיל לקבור ג'אמפרים מעל שמעון אמסלם כאילו זה חיובים

יואב 11 ביוני 2011

טל,
לדעתי אלכסיס כן שייך לרשימה של "אם רק היה נשאר".עוד שחרור תמוה של שחקן נפלא.

בני תבורי 11 ביוני 2011

טל,
זה פוסט של אוהד אמיתי. שאפו.

פרננדס 11 ביוני 2011

כדאי לזכור שגם בנ.ב.א הוא היה תותח וסיים שם קריירה של 10 שנים עם ממוצע של 19.8 למשחק! אני זוכר את המאבקים הנהדים בינו לבין פרוויס שורט בסדרת הגמר שגם הוא היה קליבר עם 12 שנות נ.ב.א וממוצע של 17 נק למשחק.
הלוואי ועוד נראה שחקנים כאלה בליגה שלנו.
ורק צ'ימברס בייש את בחרותו…

סופרפלי 11 ביוני 2011

שיר נהדר.

טל בן יהודה 12 ביוני 2011

תודה לכל המגיבים והקוראים…

כמה נקודות:
– סדרת הגמר של 91/92, הייתי אולי סדרת הגמר הטובה ביותר שהייתה לנו ב-20 השנים האחרונות (סדרת הגמר ב-99 של מכבי נגד ירושלים מגיעה למקום שני). למרות שהייתי במשחקים 1, 3 ו-5 ביד אליהו, לא זוכר הרבה למעט את שטיינהאוור שוכב על המגרש (את הסטירה, כמו וירובניק, לא ראיתי).

– יואב, דיי מסכים איתך לגבי אלכסיס. מכבי הביאו אותו בעונה אחרי איבוד האליפות כ"תותח". הוא אפילו שיחק בנבחרת ארה"ב באליפות העולם ב-98 אחרי שכוכבי ה-NBA לא הגיעו לאליפות. אבל מיצ'ל עדיין זכור כשחקן טוב יותר.

– דיי מדהים לחשוב על זה שמיצ'ל הגיע למכבי בגיל 35. היום קבוצה כמו מכבי כמעט ולא מסתכלת על שחקנים בגיל הזה אלא אם הם עילוי מטורף. אני לא ידעתי שהיית לו קריירה של 10 שנים ב-NBA עם ממוצע של 20 נקודות למשחק – מספרים מעולים בכל קנה מידה.

יאן הוס 15 ביוני 2011

"דבר אחד אי אפשר לקחת וזה שאוהדי מכבי מבינים כדורסל"…

ובכן – הנה אני לוקח גם את זה: אוהדי מכבי ת"א לא מבינים כדורסל. כמובן שיש כאלה שכן, אבל המאסה המרכזית של האוהדים, נאמר 60 אחוז מיושבי נוקיה ו90 אחוז מהמגיעים לחגיגות בפארק, לא יודעים מה הולך בNBA, לא מבינים הרבה בכדורסל אירופאי ולא מבינים את התרגילים שהם רואים על המגרש. כמובן שאין דרך להוכיח את זה, אבל אני, על סמך החוויות האישיות שלי, משוכנע בזה!

טל בן יהודה 15 ביוני 2011

היי יאן הוס…
היית חייב להתחיל, נכון? :)

ראשית, 90% מהמגיעים לחגיגות בפארק אינם ממש אוהדי מכבי. הם פשוט אנשים שראו את המשחק ובאו לשמוח עם הקבוצה. אין לי בעיה להודות בכך, ובניגוד לכל השאר, אין לי גם בעיה עם זה. אני מאד נהנה מהעובדה שניצחון של הקבוצה שלי מסוגל להוציא 100,000 איש מהבית ולמרוח להם חיוך על הפנים… ופחות משנה לי אם הם "אוהדים אמיתיים" או לא. אשאיר את המרירות כלפי טרמפיסטים לאוהדי הפועל.

שנית, אני חושב שאתה לא נותן לאוהדים בנוקיה מספיק קרדיט. מעבר לכך שלא צריך לדעת מה הולך ב-NBA כדי "להבין כדורסל", על סמך ישיבה של למעלה מ-2 עשורים בהיכל – אני דווקא משוכנע ש"פרוות ורולקסים" הם רק מיעוט והאוהדים כן מבינים.

כמו שאמרת, אין דרך להוכיח את זה… אבל אתה לא סומך עלי?

blue jay 6 בינואר 2012

טל
מת על הכתבות שלך ! איך לא גילו אותך עדיין ! תותך !
מייק מיטצל נמצא ברשימת 5 הקלעים המובילים של סאן אנטוניו בכל הזמנים ! גם בראיון שנערך עימו לפני כ3 שנים הביע את צערו שלא ניתן לו להמשיך במכבי ותמיד המליץ לזרים ששאלו לדעתו אחרי עזיבתו להגיע למכבי !
Class !

Comments closed