ושוב נגעה בו אצבע אלוהים / מאיה רונן

כל אוהד רוג'ר פדרר חשש מרבע הגמר מול חואן מרטין דל פוטרו, זכר לאותו ליל אימה בגמר ארה"ב 2009. וידוי אישי: נרדמתי אז כשפדרר שיחק מעולה והוביל, התעוררתי לתואר גראנד סלאם ראשון של דלפו. קצת כמו מצביעי מפלגת העבודה ב-96', שהלכו לישון עם פרס והתעוררו עם ביבי. מאז, נשבעתי שלא אפספס משחק מול הארגנטינאי, ותמיד אגיע דרוכה.

עם המחשבות הללו בראש, נכנסתי בשערי "סוזן לנגלן". כשהתיישבתי בכיסא, הרהרתי בתאוריית התאומים של משפחת פדרר. אין הכוונה לבנות החמודות, אלא לרוג'ר הטוב מול רוז'ה התאום הרשע. זו תאוריה די שכיחה בקרב האוהדים של השוויצרי, והיא שולטת גם בדיונים העמוקים שמתנהלים בקואליציה שלו בערוץ הספורט.

ואז הגיעו שתי המערכות הראשונות, והן לא היו קשורות לא לרוג'ר ולא לרוז'ה, אלא לדל פוטרו. הארגנטינאי היה דומיננטי בצורה מרשימה, הגיע לכל כדור, ידע להציל נק' שבירה, לגרום לפדרר לטעות ובעיקר היה מדויק וקטלני בחבטות שלו. לראות את הפורהנד העוצמתי שלו מטיס את הכדור על החימר, זו חוויה יוצאת דופן, ובעיקר מכאיבה אם אתה אוהד שניצב מולן.

O:2 לטובתו, ואני מסמסת לאריאל ודניאל: “בא לי למות". בראש אני מריצה את הפעמים שבהן פדרר חזר משתי מערכות בגראנד סלאם, טומי האס החביב מיד עולה לראש.

במסיבת העיתונאים שאחרי המשחק שאלתי את פדרר על מה הוא חשב באותם רגעים, והוא סיפר שאכן חשב על האס וגם על תסריט דומה שהיה לו מול דל פוטרו וכי שאב השראה מאותם נצחונות אחרי שהיה בפיגור שתי מערכות.

צילום: Gettyimages

אני כנראה הייתי פחות אופטימית ממנו – כי עלי השתלטו באותם רגעים דווקא המחשבות על איך צונגה ודג'וקוביץ' חזרו מפיגור כזה מול הטניסאי שלי. לא מעודד במיוחד. דניאל תמיד אומר לי שפדרר כבר לא כל כך בנוי פיסית לחמש מערכות, בינתיים אריאל מסמס לי שאולי מתקרב הזמן להחלטות כואבות. גם הקהל בלנגלן, רובו ככולו אוהד פדרר, מאבד מרוח הלחימה שלו.

O:2 במערכות נגד פדרר. קבעתי עם בעלי ארוחת ערב ב-21:00 במרכז פריז. אני בדרך כלל בחורה מאוד דייקנית, אבל עכשיו רק מתחשק לי לאחר וכמה שיותר, מהסיבות הנכונות, ולהגיע עם המצב רוח הנכון.

מערכה שלישית מתחילה.

כמו חילופי מזג האוויר בפריז, כך גם המומנטום במשחק השתנה לחלוטין. דל פוטרו מתאדה, ופתאום פדרר עושה הכל נכון, והיריב שלו לא מצליח להגיב. ההגשות מצוינות, כמו שהוא אוהב, הקצב מהיר מאוד, המערכה רצה והנה פתאום זה רק 1:2. ברקע שומעים את קריאות השמחה מ"פיליפ שאטרייה", כשצונגה עולה ל-1:2 מול ג'וקוביץ', והקהל הצרפתי בטירוף.

רוג'ר מחליף חולצה, ומקבל שריקות התלהבות מהבנות וגם מהבנים ביציעים. זה כנראה עושה לו רק טוב, כי הוא לוקח את המערכה הרביעית עם בייגל ב-23 דקות. בחישוב מהיר דלפו הצליח לנצח רק שני משחקונים בשעה האחרונה. קשה להבין מהיציע מה קרה לו, האם זו הפציעה שהוא סוחב שמציקה או שאולי זה משהו בראש. ברגעים האלה השתוקקתי לכמה הילוכים חוזרים וסופר-קלוזאפים כדי להבין את התמונה המלאה.

המערכה החמישית נפתחה עם משחקון מותח במיוחד, אולי המשחקון שבסופו של דבר קבע את הכיוון של התוצאה הסופית. טעויות של פדרר העניקו לדל פוטרו שתי נקודות שבירה, אבל אז, כמו בימים הטובים, הוא גם ידע לשלוף את האייס שיציל אותו.

מכאן והלאה כבר היה ברור שהפד-אקספרס לא תיעצר. הנחתי למתח לרדת ופשוט ליהנות מהחוויה הנדירה – לראות את פדרר חוזר מפיגור שתי מערכות בדרך לחצי גמר הרולאן גארוס. אושר גדול, והעיקר עוד לפנינו.

כשיצאתי מסוזן לנגלן, צונגה היה בעמדה טובה לקחת את המשחק מול ג'וקוביץ', רצתי בגשם המתגבר אל פיליפ שאטרייה, להספיק לראות את שובר השיויון ולראות איך הצרפתי מאבד את הצ'אנס לעשות את מה שאומה שלמה חולמת עליו מאז יאניק נואה.

ועכשיו זה שוב חצי גמר, פדרר מול ג'וקוביץ'. אתם בודאי זוכרים איזו רכבת הרים זו הייתה בשנה שעברה, והאצבע של מי הונפה למעלה בסיום. הבחור שאצבע אלוהים נגעה בו.

***

"דה באזר" בפייסבוק

יורו (1) - אז את מי אוהדים?
למה לגרמנים אין שום סיכוי

19 Comments

אופיר 5 ביוני 2012

לצערי כל זה לא מוביל לשום מקום – הפסד לדיוקוביץ' בחצי או שחיטה מול נדאל בגמר (ברמה של 2008).

הטורניר הזה צפוי כל כך שלא פלא שאף אחד לא מדבר (או חושב) עליו בזמן שב-NBA יש סדרות גמר אזוריות מהסרטים שהכל יכול לקרות בהן.

נדאל הוא האלוף הצפוי והמשעמם בכל הזמנים, וכל זמן שהוא משחק הטורניר הזה לא רלבנטי.

ROY 5 ביוני 2012

כתוב יפה ואופטימי אבל הפד צריך עוד נגיעה וחצי על מנת לנצח את נולה…הכושר בעייתי ולכן רק אם יפתח חזק יש סיכוי שינצח (בתנאי שיהיה מרוכז לאור ניסיונות העבר עם נולה..) היידה פד!

מנחם לס 5 ביוני 2012

דל פוטרו ניפצע בברור. אולי בטיווי עם מסך עצום רואים מה שלא רואים מהיציע. מאותו רגע הוא היה שחקן אחר.
זונקה נתן לג'וקוביץ' לחזור מהקבר בארבע מץ'-פוינטס.

ארז ענבל 6 ביוני 2012

במסיבת העיתונאים דל פוטרו טען שלא היתה לו שום בעיה והסיבה שהפסיד היא שפדרר העלה את הרמה שלו בשלוש המערכות האחרונות ושהוא הכניס את הסרב הראשון שלו באחוזים נמוכים. הסיבה שהוא קרא לטריינר היתה על מנת שיהדק לו את החבישה סביב הברך, לא כי היו לו כאבים.

מצ"ב קישור למסיבת העיתונאים של דל פוטרו:

http://eurosport.yahoo.com/video/05062012/58/del-potro-epic-defeat.html

הרבי מיעוטו 6 ביוני 2012

ברוכה הבאה מאיה. כתוב היטב

יואב 6 ביוני 2012

התערבתי עם חבר שהוא לא מגיע לחצי(מתוך אהבה כמובן, מצב של ווין ווין).
כשהשווה ל2-2 שלחתי לו הודעה האם הוא מוכן להכפיל. הוא סירב למרות המומנטום.
זה כנראה אומר משהו בעיקר על האמונה שלי בו. לא עליו.
הלוואי שאתגלה בסוף ככופר מוג לב(:

דניאל אחר 6 ביוני 2012

אלוהים נגע היום בעיקר בברך של דלפו. ביכולת כזאת אין לפדרר מה לחפש מול דיוקוביץ'. מצד שני אחרי שני משחקים רצופים של 5 מערכות יש סיכוי שייתרון הכושר של דיוקוביץ' יקוזז. כמו כן, שנה שעברה.

אלעד ב. 6 ביוני 2012

ולא שלנולה יש מה לחפש מול פדרר כי גם היכולת שלו לא משהו.
וזה בדיוק מה שמבטיח שיהיה משחק טוב – כי שניהם לא משהו בטורניר הזה.

מה שבטוח, בכושר הנוכחי, לא פדרר ולא ג'וקו ייקחו אפילו מערכה מנדאל בגמר.

גיל 6 ביוני 2012

באופן מאוד מפתיע השנה כל המדורגים ראשונים חוץ מנדאל מתקשים לנצח. פדרר יכול לנצח את דג'וקוביץ' שלא נראה בשיאו אבל לא נראה שיהיה לו מה למכור מול נדאל.

דניאל אחר 6 ביוני 2012

מצד שני נדאל עוד לא נפגש עם שחקן שיכול להקשות עליו. בינתיים הוא מנצח עם פורהנד בלבד, מול דיוקוביץ' זה לא יספיק לו.

אמנון 6 ביוני 2012

צונגה לא בדיוק "נתן" לנולה לחזור מהקבר, מתוך 4 נקודות השבירה הייתה רק אחת שהוא יותר הפסיד מאשר שנולה ניצח(הייתה שם איזו מיני-הזמדנות לפורהאנד אדיר שנתקע ברשת).
דרך אגב, אני לא אופתע בכלל אם חצי הגמר השני יהיה כל-ספרדי. פרר לגמריי יכול להפתיע.

כסיפוביץ 6 ביוני 2012

פוסט ילדותי משהו לאור העובדה שדל פוטרו הוא אחד הכישרונות היותר לא יציבים שאני מכיר.
הפציעה שלו בברור החזירה את פדרר למשחק.
הטורניר השנה משעמם, צפוי ובלי התעלויות נשגבות.
החברה מגיעים מאוד עייפים וזו הסיבה לקושי לפעמים של הגדולים.
בסוף כולם מחכים לחצי ולגמר כדי לראות שוב את אותו ריטואל.
באים דג'וקוביץ ונאדאל ומעיפים את רוג'ר הזקן בלי המון בעיה.

ריקי רומא 6 ביוני 2012

מדוייק

Cabrio 6 ביוני 2012

נו, די. בלי המון בעיה? הפעם האחרונה שבה דג׳וקוביץ׳ הדיח את פדרר הייתה אחרי 5 מערכות ושתי נקודות משחק לפדרר. ואני מעדיף לא ללכת שנה שלמה אחרונה לאותה סיטואציה בדיוק, חצי גמר צרפת, בה הפלא ופלא… דווקא פדרר הוא זה שהדיח את דג׳וקוביץ׳ די בקלות. באמת שפדרר הרבה אחרי השיא, ובאמת שהוא לא נראה אחד שיתקרב ללגעת באחד מהם ב 5 מערכות, אבל בוא לא נתעלם מעובדות מהעבר החא רחוק מדי.

כסיפוביץ 7 ביוני 2012

אנחנו על חימר להזכירך.
רק אם נדאל ירצה זה ייגרר לחמש מערכות מתישות.
בפדרר לא נגעה שום אצבע של שום אלוהים או אלילים כאלו ואחרים על המשטח הזה.
רק המזל הביא לו תואר בצרפת.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 7 ביוני 2012

צודק, מזל…, בגלל מזל הוא הגיע לגמר של צרפת 5 פעמים..
אין פה קשר ליכולת, זה רק מזל.., הרי כולם הגיעו להישג הזה, לכל השחקנים בסבב יש 5 גמרים בצרפת…

כסיפוביץ 7 ביוני 2012

בוא נגיד שאני לא מתייחס לפדרר כמו לפרר.
מזכיר לך שאחד הנושאים בדיונים על פדרר מול נדאל הוא היכולת של נדאל לחסל את השושלת של פדרר על דשא ולעומתו פדרר הצליח לזכות בצרפת בזכות העובדה שהגיע מולו שוודי לא ברור.

וגילוי נאות אני מאוהדי פדרר. על חימר עדיין רק נדאל קובע מי יזכה.
או שהוא מנצח את המשחק או שהוא מפסיד אותו.
ממש כמו שפדרר הפסיד את אותו משחק לדל פוטרו יותר מאשר דל פוטרו התעלה לרמות על.
ולבי חצאי גמרים וגמרים בסטטיסטיקה זו לא חכמה גדולה בהתחשב בעודה שאותם 5 טניסאים מגיעים לכל השלבים האלו בכל הטורנירים הגדולים.
הסבב סובל מחוסר איזון בין החמישייה הראשונה לבין כל השאר ובגלל זה גם אותו ריטואל בכל גרנד סלאם חוזר.

שורה תחתונה- לא אלוהים ולא בטיח. מספיק עם ההשתפכויות המיותרות והלא מקצועיות האלו.

IDO 7 ביוני 2012

אז מה שיגע בו עוד פעם מחר ועוד פעם ביום ראשון…
ונשמור את 2 האצבעות האחרונות ל2 הטרנירים בווימבלדון?

יאללה רוג'ר תביא את מספר 17!!!

red sox 8 ביוני 2012

בשקט בשקט ובלי שנשים לב, ככה בין חצאי גמר הגברים ללילות היורו החמימים, מריה שראפובה נמצאת על סף השלמת ההישג הנדיר של זכיה בכל ארבעת הסלאמים.
אל תספרו לאף אחד, אבל זה משהו שמלבד סרינה, אף שחקנית בדור הנוכחי לא השיגה. וכשאני אומר "אף שחקנית" זה כולל כמה מהגדולות ביותר שהיו: ונוס וויליאמס (7 זכיות – כולן בווימבלדון וניו-יורק), מרטינה הינגיס (5 סלאמים בשנתיים קסומות מאין כמותן) ואפילו ז'וסטין הנין שפעמיים ירדה עם דמעות מגמר ווימבלדון.

אבל אל תספרו לאף אחד…

Comments closed