בלונדון 1908 הבריטים דווקא הצליחו מאוד / יוחאי שטנצלר

זה לא רק בכדורגל: הבריטים פשוט פחות טובים משנדמה להם

האם האנגלים באמת לוזרים? מהבדיקות שלי, דעתי היא שהם לא לוזרים, הם פשוט לא מספיק טובים. ההרגשה שבריטניה הגדולה היא עדיין האימפריה השולטת בעולם, הכי חזקה והכי אימתנית, לא עומדת במבחן המציאות.

לא רק בספורט. בריטניה לא ממש מייצרת שום דבר בעל תועלת, היא מייבאת כמעט הכל. יש להם חרא של אוכל, מזג האוויר תמיד קודר ובגדול קשה להבין את החשיבות העצמית של האנגלים. בכל טורניר הם רואים עצמם מועמדים לזכייה, תולים תקוות מוגזמות ושוב מתפלאים שהכל נכשל (כנראה קיבלנו מהם משהו במהלך השלטון הבריטי).

אז הנה קצת סטטיסטיקות שימחישו למה האנגלים לא מספיק טובים:

אולימפיאדות

בריטניה נמצאת במקום טוב בדירוג האולימפי: רביעית בכל הזמנים במניין המדליות. זה היה גם הדירוג שלה באולימפיאדה האחרונה, עם מספר כמעט-שיא של מדליות זהב – 19 (שני רק לאולימפיאדת לונדון 1908, עם 56 מדליות זהב).

אבל אצל הבריטים, כמו במרבית המקרים, יש הבדל גדול בין תחילת המאה שעברה לתקופה שלאחר מכן. המקום הרביעי שהושג בבייג'ין היה הגבוה ביותר שהשיגו מאז אולימפיאדת פאריס ב-1924(!).

לא פחות מחמישית מהמדליות של הבריטים (146 סה"כ) הושגו באותה אולימפיאדה בלונדון ב-1908. הנתון הזה הוא אבסורדי גם מכיוון שבכל התחרות חולקו סה"כ 323 מדליות (45% למארחת), לעומת 47 מדליות באולימפיאדה האחרונה מתוך 958 (5%).

זאת הייתה בסה"כ הפעם הרביעית מאז 1928 שאנגליה מסיימת במקום חד ספרתי.

כפי שדורפן ציין, האולימפיאדה הכי גרועה שלהם הייתה באטלנטה 96' עם מדלית זהב אחת בלבד (בחתירה), בה סיימו במקום ה-36 הכולל.

לאנגליה יש בסה"כ מדליית זהב אחד (!) במשחקי כדור קבוצתיים בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה – זה קרה בהוקי שדה בשנת 1988.

כדורגל (אולימפי ולא אולימפי)

מי שמתהדרת בתואר "מולדת הכדורגל" מחזיקה בתואר בינלאומי אחד לכל נבחרות הממלכה (אגליה, סקוטלנד, צפון אירלנד, ווילס)– אלופת העולם במונדיאל שנערך בבית שלה, משער שלא עבר את הקו. חוץ מזה, לא העפילה לשום גמר נוסף, לא במונדיאלים ולא באליפויות אירופה.

אנגליה מחזיקה במאזן הפנדלים הגרוע בעולם: 7-1. באולימפיאדות זכתה ב-3 מדליות זהב, אלא שהאחרונה ב-1912 (מ-1964 הבריטים לא משתתפים בטורניר האולימפי, אך יעשו זאת הפעם)

סקוטלנד מחזיקה בשיא המפוקפק של השתתפות בהכי הרבה מונדיאלים מבלי לעבור את השלב הראשון (8). לויילס יש רק מונדיאל אחד (1958), לצפון אירלנד 3.

כדורסל

אין על מה לדבר. למרות שהבריטים נמצאים בתקופת שיא במספר שחקני NBA, ההופעה באולימפיאדה תהיה השנייה שלה. הראשונה היתה כמארחת ב-1908. הפעם יש להם נבחרת לא רעה, שגם העפילה לשתי אליפויות אירופה האחרונות (בפעם הראשונה) ותשתתף גם בשנה הבאה באליפות, בעקבות השתתפותה באולימפיאדה. אין מה לדבר על הישגים.

טניס

הרחבנו כבר על נפלאות הטניס האנגלי בגמר וימבלדון האחרון: בלי גראנד סלאם מאז 1936 בגברים יחידים (ביחידות ב-77'), עם מדליה אחת מאז 1924 (שיחקה רק פעם אחת בין 1924 ל-1980)

ראגבי

עוד ענף בו האנגלים רואים את עצמם מובילים. הם גילו לוזריות כבר בתחילת המאה ה-20: בשתי האולימפיאדות היחידות ששיחקו בהן רוגבי, הם סיימו במקום השני. מאז אליפות העולם הראשונה בראגבי ב-1987, אנגליה זכתה רק בתואר אחד (ב-2003), ליריבותיה הגדולות – אוסטרליה, ניו זילנד ודרום אפריקה יש 2 כ"א.

קריקט

גם בקריקט האנגלים רואים עצמם כנבחרת מובילה, אך מעולם לא החזיקו בתואר אלופת העולם. הם נוצחו 3 פעמים בגמר.

אופניים

בראדלי וויגינס הוא הבריטי הראשון שזכה בטור דה פראנס (קיים מאז 1903). מצד שני, באולימפיאדות הם לא רעים, כשהם מדורגים במקום ה-3 הכולל והראשון באולימפיאדה שעברה עם 14 מדליות (8 מזהב, אחת של וויגינס).

שייט וחתירה!

לבריטניה יש אפס מדליות זהב בג'ודו או בהתעמלות. בשייט אנגליה מדורגת במקום הראשון הכולל עם 49 מדליות. בחתירה הבריטים מדורגים במקום ה-3 הכולל.

*

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מובן שהדגשתי רק את הדברים השליליים, גם לא התחשבתי בגודל האוכלוסיה הקטן יחסית של בריטניה לעומת מעצמות רבות אחרות כמו ארה"ב, סין ובריה"מ/רוסיה. כל זאת, אסור לשכוח שהאנגלים מאוד חזקים בפורמולה 1, מדורגים במקום גבוה באתלטיקה, שחייה, אגרוף, שייט וחתירה. יש להם מוסיקה טובה, טלוויזיה מצוינת, הם הוגנים ונאמנים ויש להם חוש הומור משובח, בעיקר עצמי. היאוש בהחלט יותר נוח.

*

אולימפיאדה? פוטבול! עשר שאלות עם פתיחת מחנות הקיץ
הכל חוץ מכדורגל (2). אופניים. פסיכולוגיה של האוהד הממתין

13 Comments

ש. בן ד. 28 ביולי 2012

הבריטים תמיד יחשיבו את עצמם כאומה החשובה בעולם – זאת התרבות שלהם ועל כן הם מחשיבים את עצמם לכאלה בספורט למרות שהם האומה העצלנית בעולם (שכלול של עודף שומן ואחוזי תעסוקה).

ועוד אנקדוטה מיזנטרופית: המונדיאל היחיד של ווילס הושג בזכות משחק פלייאוף שבו ניצחה את ישראל – משחק שלא היה אמור להתקיים…

ישראל עלתה בתור נציגת אסיה מכיוון שניצחה בכל משחקיה ניצחונות טכניים (אף מדינה לא הסכימה להתמודד איתנו) ופיפ"א החליטה שהיא לא מוכנה שתעלה נבחרת שלא שיחקה במוקדמות. הם החליטו לערוך משחק פלייאוף בין הנבחרות שסיימו במקום השני בבית שלהם – בלגיה ו-וויילס. בלגיה סירבה בשל העובדה שכבר הודחה, ווילס קיבלו את ההזמנה וניצחו אותנו במפגש הכפול (2-0 בשני המשחקים).

שגיב 28 ביולי 2012

בדבר אחד הם באמת מובילים מאז מלה"ע II – מוזיקה

ויכסלפיש 28 ביולי 2012

לייק

ניר 28 ביולי 2012

האמת, יש להם מוזיקה נהדרת, אבל כמעט כל חידוש משמעותי יובא מארה"ב. רוק, בלוז, היפ הופ, פאנק – האנגלים ידעו לתת לזה את האופי המיוחד שלהם, היו להם יוצרים אדירים כמו מקרטני וריצ'רדס, אבל שום דבר לא הומצא שם.

(אגב גם הטלוויזיה שם כבר לא כזו מצוינת, לא קרובה אפילו להשגים של האמריקנים בעשור האחרון)

פולדש 30 ביולי 2012

לגבי הפסקה הראשונה אתה אולי צודק, אבל בחייאת – הטלוויזיה הבריטית מדהימה באיכויותיה גם בימינו…

Amir A 28 ביולי 2012

לטעמי הם גם מובילים בהיסטוריה שלהם. אין הרבה עמים שיכולים להתחרות בבית המלוכה האנגלי.

בעז 28 ביולי 2012

הם עמדו לבד מול הנאצים בשנים 1940-1941 (מנפילת צרפת עד לפלישה הגרמנית לבריה"מ ).

זה לא עם של לוזרים. אנו יכולים לקשקש כעת בעיברית במדינה יהודית , רק בגלל הנחישות האומץ והווינריות של העם הבריטי.

GA'02 29 ביולי 2012

מחזיק להם אצבעות שישברו את שיא מדליות הזהב מבייג'ין.19 נשמע הרבה אבל אבל אם הם הולכים לזכות במדליית זהב ראשונה אי פעם בהתעמלות (במקבילים) — מממתי הבריטים טובים בהתעמלות?— כנראה שהם גם יצליחו.חבל רק על הנפילה באופניים היום.קבאנדיש יצא פיתה.

הסינים האלה חיות על.עוד לא התחילה האולימפיאדה וכבר 4 GOLD.אללה באחתי וכל זה עוד לפני הטניס שולחן,קפיצות למים,עוד משקולות,עוד קצת ירי,עוד קצת הרבה שחייה,התעמלות והשד יודע במה עוד הם טובים.שונא אותם!!!

איציק 29 ביולי 2012

האמת שמגובה הממבט של ההשיגים שאנחנו מתהדרים בהם, האנגלים ממש לוזרים. שיבואו אלינו לראות איך עושים ספורט, מוזיקה, קולנוע, טלויזיה, תיאטרון, ועוד כמה דברים. ממש לוזרים האנגלים האלו.

אלכס 30 ביולי 2012

תגובה הולמת ולעניין, איציק.
חוץ מענייני אקדמיה פוליטית בבריטניה, שאותם אני מתעב, ההישגים הבריטים, ובעיקרם האנגלים בכל התחומים שהזכרת הם עליונים.

matipool 29 ביולי 2012

בכדורגל יש להם כמה חצאי גמר במונדיאלים ויורו שהם הפסידו בפנדלים ( פעמיים לגרמניה באיטליה 90' ואנגליה 96' ) – לא משהו לזלזל בו . ביורו 96' הם גם היו הכי טובים לדעתי , בטח יותר טובים מגרמניה .
במוסיקה – מס' 1 .
טלויזיה – היו מס' 1 ועכשיו מס' 2 אחרי ארה"ב .
יש להם גם קולנוע מצוין .

אלכס 30 ביולי 2012

מסכים אתך, בטח לגבי יורו 96, המוזיקה והקולנוע והטלויזיה.

פנדלוביץ 6 באוגוסט 2012

אולימפיאדה מצויינת לבריטים עד כה, 16 זהב ו 37 סה"כ.
שיחיו הציניקנים ויאכלו את הלב.

Comments closed