הקלאסיקו זה לא במארסיי? / עדי רובינשטיין, פאריס

בפ.ס.ז' שואפים לכבוש את העולם, במארסיי הכדורגל של העם

   

באחת מתחנות הרדיו בצרפת התנהל בשבוע שעבר דיון על השתלטות הקאטרים על הכלכלה העולמית. הקאטרים, כך מסתבר, החליטו שהם רוצים להגיע למצב שהכלכלה שלהם לא תהיה מושתת רק על נפט, ובכך להפחית את התלות בנוזל השחור ולפתח את הכלכלה לגבהים חדשים. "כמובן, הם הולכים לעשות זאת דרך הטלוויזיה", אמר אחד הפאנליסטים בתוכנית. "הם קנו את הזכויות לליגה הצרפתית והליגה הספרדית בכדורגל".

תפיסת העולם העצלה משהו של הצרפתים גרמה לטיעון הזה להישמע רציני לגמרי למשתתפי התוכנית. בצרפת, שמסומנת בעייני כלכלנים בכירים כספרד הבאה, כזו שנפילתה תגיע בשנים הקרובות, רכישת זכויות של ליגות כדורגל, מצטיירת כאקט כלכלי מהדרגה הראשונה. וגם תיירות כמובן. ישנה אמונה מלאה בקרב הצרפתים שתיירות וכדורגל יכולים להציל את הכלכלה מקריסה כלכלית. שיספרו את זה לאימפריית הספורט השכנה מספרד.

כך או כך, כשצופים בתוכנית הסיכום השבועית, ובזאת שהכינה את הצופים לקראת ה"קלאסיקו" בין מארסיי לפריס סן ז'רמן ביום ראשון, נותר רק לקנא. גברים מגולחים בחליפות ארמני, קהל באולפן וניתוח טקטי שגורם אפילו להדיוטות למלמל בהסכמה.

הקלאסיקו שייערך בספרד, לא כל כך רלוונטי לחבר'ה. הם קודם כל בענייני צרפת, אחר כך אנגליה, ואז קצת איטליה. ובכל מקרה, יש הרבה כבוד למסורת ולקבוצות קטנות, ככה שלפני כל תקציר מביאים לנו קצת צבע על מפגשי עבר בין הקבוצות שתיכף יעלו על המסך. וזו בסך הכל תוכנית נישה, בין רוגבי לפורמולה 1 לטניס.

באיזור טולוז, לדוגמא, התקשנו למצוא בר שמשדר משחקים מליגת האלופות. את משחק הרוגבי המרתק (בלי ציניות) בין טולוז לטולון הזמינו אותנו לראות על מסכי ענק.

ואז למדנו גם משהו מעניין: הספורט בצרפת מחולק במדוייק לאיזורים. בערים גדולות עם קבוצות מהגרים גדולות, הכדורגל הוא הענף הפופולארי, הראגבי מועדף באיזורים כפריים ובפרובינציה, פורמולה 1 פופולארי אצל הצפונים (בלי שום קשר למיקום גאוגרפי, אלא לכיס) והספורט האולימפי הוא של כולם.

כל צרפתי, בכל איזור, יכול לנהל איתכם שיחה רצינית ועמוקה על איזשהו ענף אולימפי. לכן סייף ושייט, לדוגמא, מסוקרים באופן שוטף בל'אקיפ. כדורגל הוא רק חלק אחד ממדינה עם עומק ספורטיבי שספק אם תמצאו בעוד מדינות באירופה.

*

אבל בפריז ובמארסיי העיתונים מנסים לפמפם שהמשחק שיתקיים בראשון הוא אחד מאירועי הספורט הגדולים של השנה. "ההיסטוריה של פריס ממשיכה להיכתב" מבטיחות כותרות העיתונים של הבירה. התפיסה היא שפריס סן ז'רמן הולכת לכבוש את אירופה. קודם צרפת, אחר כך אירופה אחר כך העולם.

העניין הוא שהעיר הכי מתויירת בעולם, אולי מביאה יפנים לחנות המזכרות בשאנז אליזה כדי לקנות חולצה של איברהימוביץ', אבל משאירה תושבים רבים מנומנמים. "תסתכל סביבך" אומר ג'ורג', ברמן מקומי מבר מוכר ואהוב ברובע השישי. "כל הדירות שאתה רואה כאן עומדות ריקות. רוסים וקטארים קנו אותן ומשאירים אותן ריקות כל השנה. פריס משנה את אופייה כי אין בה תושבים מקומיים יותר".

אנחנו מנסים להסביר לו שזו בדיוק אותה תזה שאנחנו מטילים על הצרפתים בישראל, שהם משאירים את הדירות שלנו ריקות. ואכן, מבט ביציעי פ.ס.ז' מגלה ש"האטויי" וה"בולון", שתי קבוצות האולטראס העיקריות, עדיין שם, אבל שאר האיצטדיון מלא במנויי מכבי תל אביב בכדורסל. מנוי לקבוצת ספורט כסמל סטטוס. פ.ס.ז' הפכה להצגה הכי טובה בעיר, שהיא הכל חוץ מעיר כדורגל.

וככה נוצרת לה תופעה משעשעת. מארסיי, אותה עיר שצביקה יחזקאלי יכול להיה לבנות עליה עונה שלמה של הפחדות שקשורות באיסלאם, הופכת מייצגת נאמנה לצרפת האותנטית. על אף הערבית השלטת ברחובות, על אף החיכוכים בין יהודים לערבים ועל אף שבעייני הפריסאים היא לא נתפשת כחלק מצרפת, בהרבה מובנים, מארסיי מייצגת את הכדורגל הצרפתי שלא נקנה על ידי גורמים מבחוץ בלי לב ונשמה. זו שמהגרים מרוקאים, טוניסאים ואחרים מקבלים בה הזדמנות מצויינת להתקבל לחברה הצרפתית באמצעות הכדורגל.

אז כמו תמיד, המשחק בין פריס סן ז'רמן למארסיי הוא המפגש הגדול של הליגה הצרפתית. זה שכמובן לא מכיל בתוכו לא רק כדורגל. עם זאת, עיתונאי הספורט הצרפתים בטוחים, שהפעם מדובר במשהו שונה. שניצחון של הפריסאים יסמן את הצעד הראשון של החבורה של זלטאן להשתלטות על עולם הכדורגל העולמי. במילים אחרות, בזמן שעייני העולם יופנו לקרב בין ריאל מדריד לברצלונה, העתיד של הכדורגל האירופאי יימצא רק כמה מאות קילומטרים משם. אשרי המאמינים.

***

עד הקצה, עד התהום: פסימיות ריאלית
זאת ועוד מהיום הגדול הזה (מהדורת שני בבוקר)

21 Comments

אמיר 7 באוקטובר 2012

ואת המשחק הגדול הזה אף ערוץ בישראל לא משדר!
לדעתי מפתיחת העונה אין שידורים של הליגה הצרפתית, שהיתה
שייכת לערוץ 5 ששוב מזלזל בצופיו וויתר על עוד זכויות שידור.
מצ'רלטון אני לא מצפה שיקנו את הליגה כי אין להם מספיק חלונות שידור להכניס גם את הליגה הצרפתית, מוואן אני גם לא מצפה לכלום כי הם פשוט לא ערוץ ספורט אמיתי (מתי כבר יסגרו להם את הערוץ?!).
נשארנו עם ספורט 5 שמזלזל בנו וחוץ מלפמפם לנו קלאסיקו כבר חודשיים וליגת האלופות לא מביא שידורים ישירים של כלום, וגם אם מביא אז הם משודרים ב5 לייב!! ביזיון!

איברה 7 באוקטובר 2012

אמיר, לא היה לערוץ הספורט כמעט רייטינג לליגה הצרפתית, אז הם הסיקו שזה מיותר והורידו.

קשה לבוא בטענות, בכל זאת זה עולה להם הרבה.
מצד שני חצי יממה אצלם מדי יום בשבוע זה שידורים חוזרים. מתסכל מאוד,

עוקב מאוד אחרי פ.ס.ז', ניאלץ לראות באינטרנט.

אביאל 7 באוקטובר 2012

כתבה מעניינת מאוד ! חג שמח ! ומסכים על כל מילה של אמיר כאן למעלה, פשוט בושה מה שהולך בערוצי הספורט כאן.

דוד מירושלים 7 באוקטובר 2012

מתחילת העונה אני רואה את המשחקים של אולמפיק מארסיי באינטרנט.
ביזיון, מסכים עם אמיר ואביאל.

ג'מיין 7 באוקטובר 2012

אמיר, לא כזה ביג דיל. אין לי טלוויזיה בבית ואני רואה בערך 8 משחקי כדורגל בשבוע, לבחירתי. הרי ידוע לכולנו שתגובות זועמות לא יביאו שינוי, אבל אלטרנטיבה חינמית דווקא כן. חצי מהצופים כבר הבינו, ועד שיבינו החצי השני ויביאו שינוי – אני באינטרנט.

רוזה פרקש 7 באוקטובר 2012

ג'מיין – אפשר אולי לבקש בנימוס לינקים?

תודה בכל מקרה.

ג'מיין 7 באוקטובר 2012

בשמחה: תוריד סופקאסט (sopcast), תוכנה לצפייה בחינם, ואז תיכנס לאתר lifefootballlol.tv שם תמצא שידורים של כל משחק ששווה משהו. לרוב יש שידורים באנגלית. מקווה שתסתדר!

גיוני 7 באוקטובר 2012

אני מסכים ליגה צרפתית זה לא ביג דיל גדול משדרים משחקי צופיים אצלנו אתה סופר ביד אחד איה לא מענינת מה זה ליל ניס מה זה אתריים תירות עם לא קתריים שה זורקיים כסף מי היה פ.ס.גליגה זין מרסי קבוצה טובה בצרפת לא קלסיקו שהיתי מישתוקק לראות

יואב אלה 7 באוקטובר 2012

אכן יפה שציינת את הסדרה המצוינת של צבי יחזקלי "יאלה איסלם" סדרת הדוקו הכי מוצלחת בתולדות ישראל,סדרה אשר הכניסה לערוץ 10 הכושל חצי מליון שקל לפרק
ככה זה שמתיחסים לצופים כמו אנשים חושבים ובוגרים ולא מנסים לשתוף להם את המוח בקישקושי הפוליטקלי קורקט

סדרה מלאה בשקרים. קרא את הלינק המצורף 8 באוקטובר 2012

http://www.keshev.org.il/media-blog/allah-islam-summary.html

גם המאמר ששלחת מלא בהם 8 באוקטובר 2012

יכול להיות שהסרט מכיל אי דיוקים והוא מגמתי, אבל גם הלינק ששלחת הוא בדיוק כזה.

למשל, 180 אלף המוסלמים בהולנד: ברור לך שיש הרבה יותר מזה, יחזקאלי כנראה התכוון לעיר/פרבר מסויימים ובטעות אמר "הולנד", אז כותב המאמר מנצל את זה ביודעין לטובת התעמולה שלו…

טל 7 באוקטובר 2012

כתבה מעניינת..
חוצמזה אהבתי את העקיצה לצבי יחזקאלי, אתה מוזמן להתנדב ולטייל ברוגע עם חולצה עם כיתוב באותיות עבריות במארסיי ולעדכן כשתחזור (עם יד או רגל שבורה במקרה הטוב) את הקוראים בחוויה..
מסכים עם שאר החברים עם המרמור בעניין הורדת השידורים של הליגה הצרפתית, חבל……..
כל טוב וחג שמח!!
וכמובן יאללה בארסה!!!!!!!!!!

איציק 7 באוקטובר 2012

אחרי שנה של חיים בדרום צרפת, כמה הערות:
1. בצרפת הכדורגל בירידה והרוגבי בעליה (למרות שתמיד היה גבוה) מסיבות תרבות הפנאי הצרפתי. הם מתלוננים על האלימות במגרשי הכדורגל, הקללות, והתנהגות השחקנים כגורם שאינו מאפשר לקחת את האישה והילדים למגרשים. רוגבי לאומת זאת הוא משחק ג'נטלמני להגדרתם, והם עוד אלופי העולם. התנהגות השחקנים והאוהדים למופת ולכן כייף לבוא למשחק כאירוע משפחתי.
2. שנה גרתי בדרום צרפת ולא נסעתי פעם אחת למרסי. פחדתי! גם הקולגות היהודים חשבו שזה רעיון רע לנסוע לשם. פחדתי לא מהצרפתים הותיקים… אותם החברים מחפשים דירות לילדים שלהם בטולוז כיוון שהם לומדים שם. הם מחפשים דירות באזורים שלא מקושרים ליהודים כדי להפחית סיכונים. זה לא צבי יחזקאלי, זו מציאות של חיים.
3. לומר שכדורגל זו הדרך של המהגרים לצאת מהעוני זו הערה שגורמת לי אי-נחת מאוד גדול. הם לא יוצאים ממעגל העוני כי הם לא רוצים לעבוד!!! הצרפתים נתנו להם להיכנס בראש ובראשונה כי חסר להם ידיים עובדות צעירות כדי שיעבדו ירוויחו וישלמו מס הכנסה ובכך יממנו את גיל הפרישה בגיל 60. הם באו ולא רוצים לעבוד, הם רוצים את הביטוח הלאומי הצרפתי עבורם ועבור ילודה מאוד גבוה. זו אחת הסיבות העיקריות לבעיות הכלכליות/סוציאליות הצרפתיות.
4. צרפתים מתעניינים בספורט, נקודה, סימן קריאה!!! לא כדורגל, לא רוגבי, לא שייט, כי אם ספורט בכללותו. הם גם נותנים כבוד לספורט. מספיק היה לראות את התוכנית לכבוד פרישתו של אלן ברנארד מהשחייה כדי להבין זאת. אף ספורטאי בארץ לא זכה לכזה כבוד, כולל מיקי ברקוביץ', וזה בשחייה, לא כדורגל.
5. לפחות בדרום צרפת, המשחק הלאומי הוא הפטאנג. משחקים אותו בכול פארק, בהפסקות באוניברסיטאות. משחקים אותו ילדים, נוער מבוגרים, ויש אפילו אליפות העולם בפטאנג. הצרפתים גאים בעליונות שלהם במשחק זה.

פנדלוביץ' 8 באוקטובר 2012

צרפת לא אלופת העולם בראגבי, סגנית האלופה.
והמון תודות על ההארות לגבי תרבות הספורט בצרפת. נהניתי לקרוא.

איציק 8 באוקטובר 2012

תודה על התיקון

עדי רובינשטיין 8 באוקטובר 2012

1. הרוגבי, בטח בדרום בוא באמת אירוע לכל המשפחה. באחד הכפרים שביקרתי בהם עתה, העיתון המקומי עסק בכותרת הראשית שלו במשחק העונה של ליגת החובבים האיזורית כולל ראיונות עם השחקנים שבבוקר ראשון עוד עבדו בשוק לפני המשחק בצהריים.

2.ההשתלטות הערבית במקומות הללו, היא אכן ידועה. מארסיי מפחידה אותך כיהודי, אבל סתם לשם השוואה זה לא פחות מסוכן לאישה לנסוע במטרו או באוטובוס בפריז בשעת לילה מאוחרת. כמעט כל אישה שנוסעת במטרו רגע לפני שהוא נסגר חווה הטרדה מינית כזו או אחרת. נורמה כזו, שאפילו התקשורת הפסיקה לתת עליה את הדעת. כתבו כאן בתגובה לפני שמי שיסתובב במארסיי עם חולצה באותיות עבריות יספוג כנראה מכות. השאלה מה קורה בכיכר ציון בירושלים כשאתה סתם ערבי בלי חולצה עם כיתוב בערבית, מעניינת לא פחות.

3. אם כבר ציינת שגרת בדרום צרפת ובמיוחד באיזור טולוז, אז אני בטח לא צריך לספר לך על מוסר העבודה הירוד של כל החבר'ה שם. מוסלמים ונוצרים כאחד. החנויות סגורות בצהריים, ימים שלמים נלקחים כחופש ובכלל הרגשתי שספרד ליד האיזור הזה הוא גרמניה מבחינת מוסר עבודה. עזוב את זה, אתה רואה שטחים במרכז העיר בטולוז שעומדים ריקים ומוזנחים ואף אחד לא חושב לעשות עם הנדלן היקר הזה משהו. וטולוז היא עדיין הכרך השלישי בגודלו במדינה.

4. בשנה הבאה לאקיפ יחגוג מאה שנה. השוואת לישראל, יש פה עיתון אחד שאתה חושב שיחזיק מאה שנה? בכל תחום שהוא?

5.לגבי הפטאנג אולי תופתע לגלות שבגילאים המבוגרים, סניורים וכו' ישראל היא מעצמה לא קטנה. הנבחרת שלנו מורכבת בעיקר מיוצאי טוניסיה ומרוקו, ומערים בהן הקהילה דוברת הצרפתית חזקה מאד. אבל לא רק, יש גם נציגות לחבר'ה משדרות רוטשילד מתל אביב.

ויכסלפיש 8 באוקטובר 2012

הארץ קיים לדעתי כבר 94 שנה, אתה לא מאמין שיופיע ב-2018?

עדי רובינשטיין 8 באוקטובר 2012

ויכסלפיש, כעיתון מודפס?

אמנון 9 באוקטובר 2012

יצא לאור לראשונה ב1918, כשבפתח תקווה עוד היו פרדסים :)

ROBERT 7 באוקטובר 2012

למישהו במקרה יש את הבלוג של מנחם לס שמסביר למה הוא עזב? עם כן, אפשר לפרסם בתגובות בבקשה? תודה

ROBERT 7 באוקטובר 2012

למישהו במקרה יש את הבלוג של מנחם
לס שמסביר למה הוא עזב? עם כן, אפשר לפרסם בתגובות בבקשה? תודה

Comments closed