יואב, קצנו – מבוא למהפך בהפועל חיפה (עוז הר אדיר)

מסמך כוונות לשחרור הפועל חיפה

"הרבה תקוות היו לבעלים של הפועל חיפה, יואב כץ, בקיץ האחרון. הוא מינה את ניר קלינגר למאמן, הגדיל את התקציב בכשישה מיליון שקלים, החתים את מהראן לאלה. הכל היה מוכן לפתיחת העונה…". כך נפתחה כתבת התגובות למשחק האחרון של הפועל חיפה ב-YNET , ולאוהדי הקבוצה המוחים נגד הבעלים נשאר רק למרוט את השיער ולהתפלל לאלוהי תקשורת הספורט הישראלית בתחינה: 'אולי תפסיקו לעצום עיניים?'.
קיים רושם שציבור האוהדים שעוקב אחרי הכדורגל הישראלי לא מבין על מה ולמה נלחמים אוהדי הפועל חיפה לחלץ את המועדון (הקבוצה הבוגרת, מחלקת הנוער, האיצטדיון בקרית חיים) מידיו של רואה חשבון אמריקאי שעזב את הארץ לפני למעלה מארבעים שנה.

*

הסיבות העיקריות שלנו למחאה נגד כץ, שמנהל את הפועל חיפה בדרכו מאז 2004, הן:

החרבת תשתיות המועדון

מתקן האימונים ומחלקת הנוער בקריית חיים שומם בעזבונו כבר שנים ארוכות, ובין מריבות על חשבון המים עם העירייה לפיטורי הגנן, המתחם לא ראוי לארח גם משחקים בליגות הנמוכות.

קבוצות הנוער נודדות בין מגרשים באיזור הצפון, הקבוצה הבוגרת סובלת בשקט ומתאמנת בחורף באולמות, וכמות המגרשים הזמינים ירדה ופגעה משמעותית באטרקטיביות של מחלקת הנוער.

פירוק מחלקת הנוער

 ב-2004 היו במחלקת הנוער של הפועל חיפה כ-1.200 ילדים. היום מדובר ב-150-200, כשקבוצת הנוער הבכירה, שזכתה באליפות עם 'ילדי רובי' בשנת 2006, נאבקת בשלוש העונות האחרונות נגד הירידה מליגת העל.

בגילאים הצעירים יותר עוזבים השחקנים למחלקות נוער של מועדונים כגון צור שלום (ליגה א'), בית"ר חיפה (ליגה ב'), נווה יוסף (ללא קבוצה בוגרת), מכבי חיפה, וגם לבתי הספר לכדורגל של ג'ובני רוסו ואייל ברקוביץ' (מה שאולי יכול להסביר את תמיכתו של האחרון בנשיאנו).

מכירת שחקני הבית הטובים ביותר בעבור נזיד עדשים

שלושת יוצאי מחלקת הנוער הבכירים של הפועל חיפה בשנים האחרונות מככבים כיום בהפועל תל אביב. גיל ורמוט נמכר תמורת 175 אלף דולר ב-2005, עמית אמזלג, כוכב קבוצת הנערים ונבחרת ישראל, עבר ללא תמורה (וגם זה בספק) ב-2010 (והשבוע הוליך את קבוצת הנוער עם צמד בדרבי,) והקיץ עבר חנן ממן להפועל תל אביב תמורת 50 אלף יורו.

הסיבה העיקרית לכך שהשחקנים הללו נמכרים בסכומים כאלו היא מודל ניהול שכולל החתמות של שחקני הבית על חוזים נמוכים לעונה אחת בלבד, וסיפורים שנסתרים מהעין.

הידרדרות הקבוצה הבוגרת לשפל מקצועי חסר תקדים

דווקא בעונות בהן קבוצות כמו הפועל עכו ועירוני רמת השרון תוקעות יתד בליגת העל, בזמן שמועדונים כגון מכבי נתניה, אשדוד ובני יהודה מגיעים לשיפולי הצמרת מדי עונה או שתיים, הריק המקצועי של הפועל חיפה בולט לעין.

רשימת המאמנים שהצליחה להיכשל בהפועל חיפה בשנים האחרונות כוללת את ניר לוין, רן בן שמעון, שלומי דורה, ניצן שירזי, טל בנין ועכשיו תורו של ניר קלינגר. בכל עונה אנחנו שומעים ש'בנינו סגל לא מאוזן', אבל 'העלינו את התקציב', 'הבאנו מאמן חדש ומבטיח', 'השחקנים לא נותנים את הכל' ושלל תירוצים.

למה זה צריך להיות ככה? אולי כי אין לקבוצה מנהל מקצועי? אולי כי אין שחקן בוגר אחד שחתום על חוזה ארוך טווח? אולי כי כץ מתערב לכל מאמן בעבודה? ואולי כי מתייחסים ליוצאי מחלקת הנוער כאל פראיירים, שאפשר לשלם להם פחות, במקום לבנות מהם את בסיס הקבוצה ולשחרר אותם רק עבור פיצוי משמעותי?

הריסת הקשר המיוחד עם הקהל

את עונת הירידה ב-2004/5 סיימה הקבוצה בניצחון 1:3 על מכבי תל אביב בבלומפילד, שלא הספיק להישארות. למעלה מ-3,000 אוהדים ליוו את הקבוצה וחגגו בדמעות בסיום מתוך תקווה שאחרי שלוש וחצי שנים קשות, מאז התאבדותו של רובי שפירא, המועדון חזק מספיק כדי לחזור לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי.

היום לא תמצאו 3,000 אוהדים באף משחק בית של הקבוצה, וכמות המנויים שנמצאת בירידה קבועה מגיעה העונה לסביבות ה-500, כרבע מהכמות ב-2004/5. בכל עונה עוד אוהדים מתייאשים מהמועדון, ואוהדים חדשים לא מצטרפים כי אין עם מי להזדהות.

הנהלת הקבוצה, שמשתנה מדי עונה, מורכבת כיום מעיתונאים מקומיים לשעבר, שכל תפקידם הוא דברור הבוס והבטחות חסרות שחר על מירוצים לצמרת, בנייה לטווח ארוך, השקעה בנוער ושאר סיסמאות שכוחן יפה לתקופת מכירת המנויים בלבד.

כדי לסבר את האוזן: אין בהנהלת הפועל חיפה, כבר שנים ארוכות, אפילו חבר אחד המחזיק בתואר ראשון, לא כל שכן בעל רקע מקצועי משמעותי.

אלו הסיבות העיקריות שלנו למחאה נגד יואב כץ, שמתמקדת כרגע בפעולות הבאות:

א. החרמת משחקי הבית

אנחנו מאמינים שרק פגיעה כלכלית במועדון תזיז את הסלע מרבצו. להערכתנו הפועל חיפה מתופעלת באיזון תקציבי או ברווח מסוים מדי עונה, ופגיעה בהכנסות מחסויות (העונה נרשמה ירידה משמעותית בסעיף זה) והפחתת ההכנסות ממנויים וכרטיסים יעבירו את המועדון אל הפסד כספי, ויסירו את חינו בעיני הבוס.

ב. הפיכת המחאה לקונצנזוס בקהל

 באמצעות עמדות הסברה, ניהול דיונים ב פורומים ובפייסבוק והפגנות משותפות במשחקי החוץ.

זהו החלק הקשה, מכיוון שהקהל של הפועל חיפה מחולק כיום לשלושה חלקים: אלו שהתייאשו, אלו שמגיעים מכורח ההרגל, ואלו שדורשים שינוי. את המתייאשים כנראה לא נצליח להעיר – הם לא מקשיבים ויחזרו רק כשיחזרו ההצלחות.

מי שמגיעים מכוח ההרגל מרגישים שאנחנו פוגעים להם בקבוצה ומעדיפים לחיות עם גסיסה איטית מאשר לחוות עוד מהפכה. לדעתנו, הם הסיבה לכך שכץ עדיין כאן, ולכן אנחנו מתמקדים בדיאלוג איתם, ולצערנו רק התוצאות הרעות על הדשא הביאו אוהדים מסוימים להזדהות עם המחאה. אנחנו נזהרים מלהפוך את המחאה למחאת 'אנטי קלינגר', שתתפוגג עם רצף הנצחונות הראשון או החלפת המאמן – זהו כמובן אינטרס הבעלים ולשם הוא מכוון.

ג. דרישה לשקיפות

אנו דורשים שקיפות בניהול המועדון ופתיחת ספרי המועדון. ועדת שטרוזמן, שמונתה על ידי ההתאחדות לכדורגל הגישה את המלצותיה בחודש אוגוסט האחרון, והן כוללות דרישה ל-"שקיפות הניהול של הקבוצות ע"י הצגה בפני הציבור של דו"חות רווח והפסד, תזרים מזומנים ודיווח על ההחלטות שהתקבלו, דרך קבלתן ואישורן".

אנחנו רוצים לדעת מהם המספרים האמיתיים בהפועל חיפה – מהם סעיפי ההכנסות וההוצאות, מהו התקציב האמיתי, כמה מנויים נמכרים מדי עונה ובאיזה מחיר, ואילו סעיפים מיועדים לכיסוי הוצאות הבעלים השונות, סעיף שעזר לבעלי הבית בקבוצות כגון הפועל פתח תקווה למשוך משכורות עתק לאורך שנים ארוכות.

ד. בניית האלטרנטיבה

היום שאחרי כץ. זהו החלק הקשה ביותר, כי לא ברור מה ידרוש כץ כדי לעזוב ומתי זה יקרה.

התוכנית שלנו היא לערב בניהול המועדון אנשי מקצוע שהפועל יקרה להם, מחד, ובעלות חלקית של אוהדים מאידך. נשמח להשתתתפות של בעל/י הון, שחזונם תואם לחזון הניהולי שלנו, שתמציתו ניהול לטווח הארוך תוך הסתמכות על מחלקת הנוער, בניית קו מקצועי אחיד לכל מחלקות המועדון, חיזוק הקשר עם האוהדים והפיכת האיצטדיון החדש למנוף להגדלת הקהל וחיזוק המועדון, במקום לסיבה למריבה עם העירייה.

במהלך הקיץ הציע איש העסקים יוסי מאור (אוהד ותיק ובעל חברת אחזקת הכבישים "נתיבי המפרץ") לרכוש את מחלקת הנוער של הקבוצה, אך נדחה על ידי כץ, שמסרב לנהל איתו משא ומתן על קבוצת הנוער או על הקבוצה הבוגרת. אנשי מקצוע רבים, כמו אבי קאופמן, תומכים בהעברת הקבוצה מידיו של כץ, ויהיו חלק מבניית הפיתרון העתידי.

לקראת ההגעה לארץ חזר כץ על הספין הישן שלו, שנקרא 'השותף העתידי' – כץ מוצא נדבן שערכו לא ברור ומקום מושבו בארצות הברית. הוא מספר שהשותף העתידי כנראה יצטרף למחלקת הנוער/הקבוצה הבוגרת כשותף/נשיא/מנהל ומרעיף עליו שבחים.

לעתים השותף העתידי יגיע לישראל ויתראיין לתקשורת תוך ניסיון די עלוב להמציא קשר למועדון, אך לעולם הוא לא יחזור לביקור נוסף. היכולת של התקשורת המסקרת את הקבוצה לקנות את הספין מדי חצי שנה מחדש מפתיעה בודדים – כבר למדנו שבכל מה שקשור לסיקור הקבוצה שלנו כל הכתבים המסקרים מתיישרים לקו אחד (אוון ליין)

***

מאסנו בצורה שבה דברים מתנהלים בהפועל חיפה, ולמרות שמבחינה חוקית אין לנו דרך להוציא את הקבוצה מידיו של כץ, אנחנו מאמינים ששילוב הפעולות העיקריות יוביל אותו בדרכו החוצה.

השאלה אם זה יקרה כשנהיה בליגה השניה או השלישית, או קודם לכן, תלויה באפקטיביות המחאה שלנו. אנחנו מקווים שאוהדי הכדורגל באשר הם ייתנו לנו כתף ויעזרו לנו לשים את המחאה והשינוי – ולא תוצאה כזאת או אחרת של הקבוצה הבוגרת – בראש סדר היום.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

עוז הר אדיר הוא אוהד הפועל חיפה מינקות ואחד ממובילי 'מטה המחאה – מצילים את הפועל', המתמקד בבניית עתיד טוב יותר למועדון הפועל חיפה

 

תרגיעו (למרות השם גלעד שליט)
יומן אליפות של הניינרס (7): שובם של כמה פרפורמרים נהדרים

41 Comments

אנונימוס 19 באוקטובר 2012

שיהיה בהצלחה. הסיכויים לצערכם וצערי נמוכים. המחסור בשקיפות הוא הרעה החולה הכי גדולה של הספורט המקצועני בישראל, והחשש הגדול ביותר של כל העסקונה המעורבת שיודעת שזה מה שינתק אותם מצינור השומן של הכסף הציבורי ממנו הם יונקים.

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

ובכל זאת, שקיפות היא דבר שקשה לטעון נגדו, ועכשיו כשיש מסקנות ועדה שההתאחדות התחייבה לאמץ, וכשברקע ועדות אחרות שמנסות לשנות את ההתאחדות עצמה – שקיפות מועדוני הכדורגל הוא בדיוק סוג 'הפשרה' שאפשר להגיע אליו כבר בטווח הקצר.

roei034 19 באוקטובר 2012

אני חושב שהעניין הוא לא רק כץ. אני גם רוצה מאוד בהצלחת הפועל.אתה רושם על יוסי מאיר אבל מאיפה אתה יודע כמה הוא מוכן להשקיע רסמי.
אתה מדבר על שקיפות- אז בוא נארגן קבוצת אוהדים שתזרים סכום כסף ונעשה פגישה עם מאיר ונבוא עם הצעות לכץ לשדרוג הקבוצה. אני לא חושב שהוא יסרב.הפתרון לטווח הרחוק זה שותפות של האוהדים .אבל כמה כסף כל חבר מועדון ישים. ואיך זה יתנהל. יש כבר קבוצות שעושות את זה.

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

גם כאן נושא השקיפות הוא הכרחי, מכיוון שעד היום (ואנחנו בשנה התשיעית) כל פגישה עם כץ נראית בערך ככה: לאחר ליהוגים חסרי קשר למציאות של דקות ארוכות (אתה מוזמן לצפות ביציע העיתונות מהשבוע האחרון לקבלת תזכורת לצורה בה שיחה עם כץ מתנהלת) מגיעה שאלת הכסף. 'מה תיתנו לי?'. ניתן איקס, אבל אנחנו רוצים שינוי/לדעת לאן הולך הכסף. 'לא!, רק אני אחליט/אנווט/ובעיקר – רק אני יודע לאן הולך באמת הכסף'.
מדי פעם מגיע תמהוני כזה או אחר שהסיפור הזה מספק אותו, ואתה מוזמן לנחש לאן מגיע הכסף שלו (לטענת עיתונאי YNET – היישר לתקציב שכר השחקנים בקבוצה…)
לאחרונה ניסו זאת גם בקבוצת האוהדים בכדורסל אליה הבטיח כץ 'לתרום'. כשנפגשו עימו הוא התנה כל 'תרומה' בקבלת השליטה בקבוצה, וכאן הסיפור המלא: https://www.facebook.com/groups/194522657244996/permalink/465541063476486/

יוסי מאור הוא לא מושיענו ולא עליו הויכוח, אבל לזכותו ייאמר שהוא אכן מוכן לתרום בלי לדרוש דבר בתמורה. ושוב, דוגמא מקבוצת הכדורסל: https://www.facebook.com/groups/194522657244996/permalink/469845429712716/

דורון 19 באוקטובר 2012

עוז בהצלחה.

זה אינטרס של כולם שהמחאה הזו תצליח, ולהפועל חיפה גם יש כמה אוהדים שקרובים לתקשורת.

וכמו שאוהדי הפועל ת"א הצליחו, אני סמוך ובטוח שגם אתם תצליחו (וזה מאחד שלא ממש אוהד את שתי הקבוצות)

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

להפועל חיפה אכן ישנם כמה אוהדים מתוקשרים לעילא ולעילא (מודי בר און, טל פרידמן, ניר קיפניס, ויוחנן צנגן שעד לאחרונה היה מנכל רשת הם דוגמאות בולטות) אבל הם יושבים על הגדר או מעדיפים להנציח את המצב הקיים כי לדעתם מדובר ברע במיעוטו.
אני באופן אישי איש של תקווה ולכן גסיסה איטית היא לא 'רע במיעוטו' עבורי אלא מוות מתקרב, ומכאן מתחיל השוני בראיה שלנו.

מאשקה 19 באוקטובר 2012

עוז,בהצלחה !!!!

איציק 20 באוקטובר 2012

שאלה:
אנחנו כולם רואים מה קורה בכדורגל בארץ. הבעלים של חלק מהקבוצות בורחים או לא מזרימים כסף, בית"ר ירושלים, הפועל תל-אביב, הפועל חיפה. בחלק מהמקרים האוהדים לוקחים או רוצים לקחת את הניהול לידים.אני מסכים שדרבי תל-אביבי או חיפאי זו חגיגה, אך אולי במצב הנוכחי אין זכות קיום לליגה כל-כך גדולה. אולי צריך ליגה של 8 קבוצות ב-4 סיבובים ודי?
במקרה זה אולי יהיו הרבה יותר משחקים טובים; אלו יהיו קבוצות מבוססות כלכלית ולא תהיה בעיית ניהול. כל המשפט הקודם כמובן בתקווה שיתקיים.
אולי מדינת ישראל בגודלה ובמצבה הכלכלי, לא בנויה ל-14 או אפילו 12 קבוצות, ועדיף לצמצם אותה כדי שתהיה רמה מינימאלית גם ברמה הניהולית שתאפשר לקבוצות לתפקד בצורה מכובדת.

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

אני חושב שלפני השאלה 'כמה קבוצות מקצועניות יכולות לפעול כאן' שהיא שאלה ראויה בפני עצמה, צריך לשאול את עצמנו: 'איך קבוצת כדורגל מקצוענית צריכה לפעול'. המודל הנוכחי של עסק פרטי שמקבל מימון ציבורי ומפוקח על ידי ההתאחדות לא עובד, בדיוק כמו שגידול שחקנים או הפעלת נבחרת בוגרת על ידי ההתאחדות לא עובד. שניהם מודלים די מקוריים ויכול להיות שהיה שווה לנסות אותם, אבל משהגענו למסקנה שהם לא מודלים מוצלחים ראוי לחפש דוגמאות אחרות מהעולם, שכן עובדות.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 20 באוקטובר 2012

בתור אחד שמגיע למגרשים לפני תקופת רובי חשבתי שאולי לך יהיה שכל אבל כנראה ששכחתה מה היה קודם

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

לפני רובי היתה שליטת הסתדרות שהפכה את שנות ה-80' של הקבוצה לעשור אבוד ועצוב. התרוצצתי ביציעי קריית חיים השוממים כשטל בנין עלה לבוגרים ואני זוכר את התמונה בצורה נהדרת, אבל נקודת המבט שלי היא שזו היתה תקופה רעה אחת בהיסטוריה מרשימה. למה לא להשוות את תקופת רובי לשנות השישים והשבעים? ולמה לא להסתכל הצידה אל מועדונים אחרים ללא 'בעל הון' בארץ ובעולם? מדוע בהולנד או גרמניה מועדונים מצליחים לבנות קבוצות נהדרות ולמלא איצטדיונים ממקורותיהם, בזמן שבארץ נדמה שרק 'משוגע שיחתום בבקרה' הוא המפתח להישרדות, שלא לדבר על הצלחה?

אני לא מאמין במעשיה הזו ולא מחפש בעל הון חדש.

מהפך 20 באוקטובר 2012

תמיד יכול להיות יותר גרוע, זה לא אומר שלא צריך לנסות שיהיה טוב יותר.
כרגע למועדון הפועל חיפה אין שום עתיד או תקווה, וחובה עלינו האוהדים לנסות ולשפר את עתיד המועדון.
להיות אוהד זה לא אומר לקבל את הבעלות הנוכחת כ"גזרה משמיים", אלא לנסות ולפלס את דרכו של המועדון לעתיד טוב יותר.

רק דמיין לך איך הייתה נראית ההיסטוריה האנושית אם לפני כל מהפכה היה בא הפסימי ואומר: "אתם זוכרים שגם היה יותר גרוע"…

גם אוהדי הפועל ת"א, תוך כדי המאבק נגד אלי טביב, יכלו להיזכר בתקופות גרועות יותר של המועדון, אך הם בחרו להסתכל אל העתיד ולהביא את השינוי. ככה גם אנחנו צריכים לעשות, וכך נעשה!

אייל זיו 20 באוקטובר 2012

עם כל הכבוד לעוז הר אדיר, הוא כותב בשם עצמו ולא מייצג את המחאה ובטח שהוא לא נמנה על אחד ממוביליה. מדובר בטור שיטחי עם נתונים חסרי בסיס ובכך הוא לא מחזק את המחאה אלא פוגע בה.

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

כמו שכתבתי- מועדון שמנוהל על ידי אנשי תקשורת סופו שכל יכולותיו הן בתחום התקשורתי ספינולוגי. מדוע שלא תגיב בשם האמיתי שלך במקום לכתוב בשם של אייל זיו? מדוע שלא תציין איזה נתון מאלו שצוינו בכתבה אינו נכון?

איתן בקרמן 20 באוקטובר 2012

אייל, יש לך דרכים אחרות לחזק את המחאה?

קוקו 20 באוקטובר 2012

לא צריך מחאות שפוגעות אך ורק בקבוצה…..צריך להקים קבוצת אוהדים שתגייס כ-2 מליון ש״ח (למחלקת הנוער)שזה סך הכל שווה ל600ש״ח לאוהד (שיקבלו כמובן מניה) לפי כמות של 3000 שכולנו יודעים שיש להפועל הרבה יותר…. ואז לבוא לאדון כץ (שכמובן ישמח לעזרה) ולהיות חלק חשוב בניהול של מחלקת הנוער והמועדון ……

יניב האדום 20 באוקטובר 2012

יישר כוח עוז, ניסחת את זה בצורה מושלמת…אבל לצערי הקהל שלנו רדום מדי ונאמן מדי. ביום שיהיו ביציע פחות מ1000 איש אז אולי נתחיל לפגוע במר כץ.

איתי אורן 20 באוקטובר 2012

עוז ידידי, כל הכבוד על הכתיבה ועל הבאת הסיפור אל מרכז הבמה במקום בו אנשים רבים מנסים למנוע חשיפה.
העיתונות המקומית (דורון בן-דור, איתן גליקמן, גדי נס ושות') מודיעים לנו, האוהדים, שהם לא יתנו במה למחאה, שאנחנו צודקים בטענותינו אך הם לא יתנו לה חשיפה.
מודי בראון בעצמו אמר שבערוץ הספורט לא נקבל חשיפה. יואב כץ הצליח להבין שלאחר סיפורי הסנדביצ'ים כביש 6, מים וכו' כל שנותר לו לעשות הוא לצייר מיצג שווא שימנע מהסיפורים האלה לצאת, העיתונאים המגוייסים (בתוך המערכת ובמקומונים) הם אלה שמאפשרים למועדון מפואר לרדת מנכסיו ולהגיע לסף חידלון. רק לאוהדים יש את היכולת להצליח להציל את המועדון! רק ע"י חשיפה של הפרטים האמיתיים על מה שקורה במועדון נצליח להרחיק את יואב כץ. כל שנותר לי לעשות הוא להודות לך על הטור ולבקש ממך ומאחרים לכתוב יותר, להגיב יותר ולשתף יותר את התמונה האמיתית הקיימת בהפועל חיפה

אייל זיו 20 באוקטובר 2012

עוז, אל תגמגם בתגובות שלך. אתה יודע טוב מאוד מה נכון ומה לא. לכתוב 150 ילדים במחלקה זו הונאה ועיוות מכוון. לכתוב 500 מנויים זה מגוחך (יש למעלה מ370 ילדים במחלקה, וקרוב ל-1100 מנויים).
דווקא ההצעה של גיוס כספים מצד האוהדים לשותפות עם יואב, נראית הכי הגיונית.

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

שוב אתה מגיב בשמו של אייל. לא יפה.
מכיוון שאתה מבקש ליצור את הרושם שיש לך מספרים שלי אין – אשמח אם תוכל לפרסם ביחד עם מסמכי המקור. כמה ילדים רשומים העונה במחלקת הנוער של הפועל חיפה וכמה מנויים אכן נמכרו ודווחו לבקרה. השקיפות מתחילה בך!

סטודנט 2.0 20 באוקטובר 2012

אפתח את דבריי: אני אוהד את מכבי חיפה, ואני תומך במאבקכם.

ביום שישי, 19.10.2012, כשיצאתי מהסינמול, לקחתי כרגיל גיליון של "כלבו", ובמוסף ספורט בעמודים האחרונים, חזיתי בעוד ספין, כנראה מהמקורבים של כץ.

בכתבה, שאין לה מחבר מסתבר, סופר על מפגש אוהדים של הפועל חיפה, אי שם בחשיכת הליל באחד מן הפאבים בכרמל, ובה סוכם על החרפת המאבק ביואב כץ, ע"י נהמות לשחקנים שחורים, קריאות גזעניות אחרות, זריקת אמל"ח למגרשים ועוד, כל זאת כדי להביא לסנקציות אל מול המועדון ורדיוסים, כדי לפגוע כלכלית ביואב כץ. מצוטט, כמובן, אוהד (ללא ציון שמו), בו הוא מאשר את הנאמר בכתבה.

אשמח אם אחד מהחברים החיפאים ירים את הדגל ויסרוק את הכתבה ויעלה אותה לפה. כעת, אחרי שקראתי את הטור של עוז וחבריו, אני מבין את המשפט שנכתב בטור: "הנהלת הקבוצה, שמשתנה מדי עונה, מורכבת כיום מעיתונאים מקומיים לשעבר, שכל תפקידם הוא דברור הבוס". לצערי, שכחתי את הגיליון באוטובוס חזרה לביתי.

יישר כוח במאבקכם!

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

רק כשיוצאים למאבק במצב קיים מבינים לכמה אנשים המצב הקיים דווקא נוח ומה הם מוכנים לעשות כדי לשמרו. כמו שאתה רואה בדיון הזה, נושא העיתונאים המסקרים את הקבוצה עולה שוב ושוב לדיון מכיוון שעליבותם של ה-10-15 המסקרים אותה באופן קבוע שוברת גבולות מדי פרסום. יש ביניהם כאלו שיש לי אליהם הערכה אישית (למשל, תומר לוי) אך הם נסחפים אחרי 'עמיתיהם', יש את 'מיעוטי המושג' כגון איתן גליקמן מידיעות שאין לו כוח/יכולת להתמצא בעובדות ובמקרים שהתרחשו מעבר לגבול היממה האחרונה, וישנם הנבזים האמיתיים: אלו שמרוויחים היום את שכרם מהפועל חיפה באופן ישיר (ראה המגיב בשם העט 'אייל זיו' המגיב בשמו של אוהד מסור זה גם באתרים אחרים), ואלו שמרוויחים בצורה עקיפה – דורון בן דור וגדי נס הם המובילים שבהם, אבל חלק מעיתונאי המקומונים השונים ביניהם, כולל יצחק גולדשטיין שחתום על הידיעה הזו בכלבו.

אני לא אוהב את הניגוח האישי הזה אבל עושה זאת מכיוון שהעורכים האמונים על אותם עיתונאים כבר מזמן לא עושים את עבודתם נאמנה. העיתונאים הללו מועלים במקצוע ומוטב שישקיעו את זמנם ומרצם בהסבר למצבה המקצועי, כלכלי, ניהולי והמיצובי של הפועל חיפה – ולא למניעיהם, תוכניותיהם, כספם ותקוותיהם של האוהדים השונים.

dunga 20 באוקטובר 2012

אני לא אהיה צבוע לראות אתכם סובלים עושה לי טוב על הלב, הייתם ונשארתם האחות הקטנה העלובה והנרצעת של הפועל ת"א וגם התנהגתם בהתאם ואם רע לכם אז טוב לי.

שאלה אחת יש לי אליך לכמה מהיצורים האלה יש תואר ראשון ?

http://www.youtube.com/watch?v=EY0nj4Gy5j0

עוז הר אדיר 20 באוקטובר 2012

אנחנו לא אחות קטנה של הפועל תל אביב ולא בת דודה של מכבי חיפה. אנחנו אחד המועדונים הותיקים והאהודים בארץ, שכמו מועדונים גדולים אחרים לא מצליח למצוא את הדרך לעתיד. אוהדים כמו אלו שהזכרת בלינק יש באלפיהם בקבוצות אחרות, ובעשרותיהם בהפועל חיפה. ככה זה עם כדורגל, בכל העולם.

dunga 20 באוקטובר 2012

כן, רק חבל שכל פעם שאתם באים למשחק נגדם הדבר הראשון שאתם עושים זה להרים שלטים שמלקקים להם את הרקטום.

קבוצה גדולה באמת לא עושה את זה.

יוסי הספן 20 באוקטובר 2012

אהבתי בלשון המעטה את המצגת שלך. ברורה, רהוטה ,עובדתית , מדוייקת
ולא מתלהמת .

הבעיה הקשה של המחאה הלגיטימית היא הסימביוזה בין כץ לתקשורת .

עלינו להבין שיואב הוא חביב התקשורת לא חס ושלום כי מישהו מסכים
איתו או עם התנהלותו אלא משום שיש להם תרנגולת שמטילה חדשות לבקרים איטיימים עסיסיים כמו שרק כץ יכול לספק. אנא הבינו, איפה יש לכתבים ולמראיינים למיניהם ספק שטויות והצהרות הזויות כמו יואב?. כל אמירה וככל שתהיה יותר תלושה ומנותקת גוררת כותרת צעקנית , כתבה ,התייחסויות , תגובות וכו' .לפיכך ולצערי לא נראה שמישהו מהמדיה יוותר על נכס שכזה.

הכח של של כל מחאה הוא המסה, הכמות, העוצמה. כל עוד לא יתעוררו האוהדים תמשיך המחאה להצטייר כאוסף קטן של ילדים משועממים.

כמו כל אוהד אני קרוע בין הרצון לעודד ולתמוך בקבוצה לבין
"הידיעה" כי המועדון במתכונתו הנוכחית נימצא בדרך הבטוחה לאבדון
ואני משוכנע כי כמוני יש רבים וטובים.

על מנת שהמחאה תהיה אפקטיבית היא חייבת למצוא את הדרך לכל אותם אוהדים שמחד רוצים שינוי ומאידך לא רוצים "לחבל" בקבוצה. לפיכך רעיון חולצות המחאה או כל רעין ש"יאחד" את המחאה עם ה"אהדה "למועדון יניב פירות . לפחות נראה או נשמע את כל האוהדים האדישים למינהם שמטיבעם עצלים או לא חדורים בלהט של אוהדים מסורים יותר.

אפשר לחשוב על מבצע של גיוס כספים ו "סיבסוד" חולצות מחאה .

יישר כח

עופר 20 באוקטובר 2012

הבעיה העיקרית שהמאבק הזה הוא לכאורה מאבק של חלק מאוהדי הפועל חיפה ביואב כץ- ואת מי זה בעצם מעניין?

אם נבחן את המאמר שלך נראה כמה הוא רלוונטי לכלל אוהדי הכדורגל בארץ. כץ הוא מקרה פרטי, קיצוני אמנם לבעיה רחבה הרבה יותר של מהות הבעלות הפרטית בכדורגל.

האם הבעלים הפרטי רשאי לעשות הכול? האם המועדון הוא כמו כל עסק פרטי ולכן אף אחד לא יכול להתערב בשיקולי הבעלים הפרטיים? או האם המועדון הוא חלק מהקהילה וניתן כמעין "פיקדון" בידיו של הבעלים?

דרישה לשקיפות, חשיבה לעתיד וחשיבה על החיבור לקהל הן דרישות בלתי נסבלות מבחינת הבעלים הפרטי שבמקרה הטוב הוא אוהד המועדון ובמקרה הפחות טוב משתמש בו לצרכיו העסקיים (לגיטימיים או שחורים) או הפוליטיים או אפילו מתייחס אליו כמעין צעצוע שכשנשבר ניתן לזרוק אותו.

לי ברור שבמקרה של דרישה לשקיפות רוב הבעלים הפרטיים יעזבו. אבל הלוואי וזה יקרה כי המשבר שייגרם יוכל להצמיח עתיד טוב יותר.מה שקורה היום הוא בלתי נסבל לדעתי.

יוני 20 באוקטובר 2012

כתוב בצורה רהוטה ונהדרת.
חשוב להבין שלקהל האדום אין שום דרישה להשקעה גדולה או לזכיה באליפות, אנחנו בסה"כ מבקשים אדם שיהיה בעל יכולת ניהול סבירה. אדם כזה לעולם לא יסתכסך עם עשרות בעלי מקצוע בכמה שנים בודדות, לא יתן לתשתיות המועדון להראות כל כך עלוב ולא יהפוך ללעג וקלס בתקשורת.

לקינוח, חומר משעשע במיוחד על היושרה של הבעלים הנוכחי:
http://www.scribd.com/doc/110618511/%D7%9E%D7%A1%D7%9B%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%9B%D7%A5

נועם 21 באוקטובר 2012

אני אוהד הפועל כפר סבא, ולצערי בשנים האחרונות חווינו תופעה זהה.
כרגע הקבוצה על סף פירוק, ועתידה לוט בערפל.

לדעתי, הפיתרון הבר קיימא היחיד לתופעות הבלתי רצויות שתיארת לעיל הוא מעורבות אינטסיבית של אוהדים בקבוצת כדורגל.
עם זאת, צריך להיות זהירים מאוד שכן עם התנגדות לבעלים, ולדעת שבמקרים רבים התהליך דורש ללכת עד הסוף מבחינת האוהדים – להתבסס בליגות נמוכות, שכן ללא הזרמת כסף חיצוני וגב כלכלי לקבוצה קשה להתקיים, ולאוהדים קשה להזרים את סכומי הכסף הנדרשים.
לפחות בהתאם לסביבת העבודה בכדורגל הישראלי העכשווית, של משכורות גבוהות והכנסות נמוכות.

אני מסכים שבמקרים רבים זה עדיף על צפיה בקבוצה האהודה עליך נחרבת.

אולי ניתן למצוא דרך ביניים בה תהיה שותפות בין האוהדים לבין כץ, אתם זקוקים אחד לשני, במידה והצלחה מקצועית היא אחת מהמטרות של האוהדים.
לגבי יואב כץ – אני מאמין שיואב כץ רואה את טובת הקבוצה לנגד עיניו, וזה אינו מובן מאליו שיש לכם גב כלכלי המאפשר לקבוצה להתנהל בליגת העל. זו לא סיבה לוותר על דברים החשובים לאוהדים, אך צריך לקחת בחשבון שלא פשוט למצוא מחליף לבעלים של קבוצת כדורגל.

בכל מקרה בהצלחה.
המצב אותו אתה מתאר יתרחש בכל אחת מקבוצות הכדורגל בארץ במוקדם או במאוחר, עד שתתרחש רגולציה בנושא. כרגע אוהדים תלויים בחסדיו של בעלים, ואם אותו בעלים רואה את דרכה של הקבוצה בשונה מרוב האוהדים אז העתיד הוא שחור מבחינת האוהדים.

כריסטי ברטו 21 באוקטובר 2012

השאלה היא עד כמה אתם מוכנים ללכת רחוק עם המחאה שלכם, ועד כמה המצב שלכם עוד יילך ויתדרדר.
הפועל קטמון קמה לאחר שסאסי ויונה הפכו מועדון לגיטמי בליגה העליונה למועדון שמשחק לראשונה מאז קום המדינה בליגה לא מקצוענית. והנה, עם כל הרצון הטוב שלנו אנחנו לא מצליחים למצוא יותר מ300-400 איש שיהיו חברי עמותה, מתוך המעגל המצומצם הזה יש חמישים בערך שמתנדבים קבוע עבור צרכי הקבוצה והשאר סתם באים למשחקים, ובדיוק שלושה מנהלים בהתנדבות שכל העול הזה נופל עליהם…אתם מוכנים לזה? אתם מוכנים לשנים ארוכות בארץ הליגות הנמוכות?

בעלים של קבוצה, קמצן מגעיל ככל שיהיה, זה מאד נח – מישהו אחר מקבל את ההחלטות, יש את מי לקלל כשלא הולך, יש מי שידאג במקומך שהקבוצה תשרוד עוד יום…

עוז הר אדיר 21 באוקטובר 2012

נועם, כריסטי ברטו – אתם מעלים שתי נקודות: 1. האם מועדון כדורגל מקצועני בישראל צריך בעל בית? התשובה לדעתי היא לא. למשל, הנה ציטוט של חיים רמון מראיון השבוע בוואלה: "…הצלחנו לאזן את התקציב שעומד על כ-45 מיליון שקל, וזאת בלי ערבויות מאיש כזה או אחר שנמצאות בבקרה או בכל מקום אחר. " וכאן מדובר בתקציב של 45 מיליון שח. למועדוני התחתית בליגת העל תקציב של 11-12 מיליון שח.
אני מכיר את הדוגמאות של הכדורגל ההולנדי בצורה נהדרת – אלפי מועדונים במדינה, החל מאייאקס וכלה במועדון שכונתי קטן מנוהלים ללא בעלי הון. הם מנוהלים עם עזרה מעסקים מקומיים, עם מתנדבים ובעיקר: המועדונים המקצוענים מנוהלים עם מנהלים מקצועיים. הדברים הללו לא קורים בישראל מכיוון שבעלי השליטה במרבית המועדונים העדיפו, מסיבותיהם ונסיבותיהם, לנהל את המועדון בצורה שאינה מיטיבה עם המועדון.
2. האם ללא יואב כץ מצבו של המועדון ישתפר או יורע, או האם הפועל חיפה כיום מסוגלת למשוך מספיק הכנסות כדי לממן את המועדון בצורה דומה או טובה יותר לצורה בה הוא מנוהל היום. התשובה לדעתי חיובית, ויש לה סימוכין ברבדים רבים. א. המועדון מנוהל בניכור לאוהדיו, וגם אם חלקם מעדיפים לבלוע את הגלולה ולשלם/לתרום כפי יכולתם – רבים לא עושים זאת. יהיה כסף חדש שייכנס כשכץ ייצא, הן על ידי ספונסרים, הן על ידי תורמים, וכמובן על ידי מנויים חדשים. ב. להערכתי לא רק שכץ אינו משקיע במועדון, הוא אף מרוויח ממנו. זו הערכה בלבד ולצערי אין לי עדיין את המסמכים שיוכיחו זאת ומכאן הדרישה לשקיפות. לכן, גם החלפת 'ההשקעה' הזו בפיסת נייר תסמל שינוי חיובי. ג. להפועל חיפה יש גישה למספר נכסים כגון קהל 'שנרדם רק לאחרונה', מחלקת נוער שאפשר להחזיר לגדולה, איצטדיון חדש ונהדר שיכול לתרום סביבו התעוררות חדשה,

עוז הר אדיר 21 באוקטובר 2012

… וגם מקום בליגת העל. בקצב הנוכחי הנכסים הללו יאבדו לנו, כך שיכול מאוד להיות שבעוד שנתיים או שלוש נמצא את עצמנו בדיוק במצב של כפ"ס וקטמון. יש מי שחושב שרק משם יכול לבוא השינוי, ויש מי שמאמין, כמוני, שאפשר להוציא את כץ מהפועל חיפה עוד בעונת 2012/3. זה אולי לא יציל את המקום בליגת העל, אבל שאר התשתיות יוותרו זמינות ועל הזמן הזה אנו נלחמים.

בסופו של דבר ברור לכולנו שמניעיו של יואב כץ אינם טובת המועדון ושמטרתו היחידה היא הישרדות אישית. אני לא מקבל את הסיטואציה הזו גם אם המשמעות היא הפועל קטמון ב'. אין שום כבוד ותהילה בקבוצה בליגת העל שאי אפשר להזדהות עימה וזהו המקסימום אליו הפועל חיפה תחת כץ יכולה לשאוף.

ומה שיפה הוא שבמבנה הבעלות הנוכחי של הכדורגל הישראלי – גם כדי לסיים את החוויה המפוקפקת הזו נאלץ לשלם, והרבה. כרגע כץ דורש לא פחות משני מיליון דולר על התענוג שלטענתו עולה לו 'מיליונים' בכל עונה. זהו בעל ביתנו ולכן זוהי מלחמתנו

אייל זיו (האמיתי) 21 באוקטובר 2012

קראתי כאן כמה תגובות של איש קטן ומשועמם שהשתמש בשמי על מנת לנסות ולנגח את עוז הר אדיר ידידי שנים ארוכות. האינטלגנציה הנמוכה שלך לא תצליח להרוס דבר ביני לבין עוז. אני ממליץ לך בחום, במקום להתחזות לאנשים אחרים בצהרי שבת, לך חפש לך חיים, אולי גם לך יהיו כאלה יום אחד.
ולעצם הענין: טור מצוין, כרגיל מנוסח היטב, רהוט, ברור אבל מעל לכל עצוב. עצוב כמה שזה נכון.

אפריים 22 באוקטובר 2012

בהצלחה!
(עצוב ומדהים שבדיוק השבוע חשבתי על זה שאין לי מושג על מה אתם מוחים ואני אחד שמשתדל לעקוב אחרי כל פיסת מידע… ).

עוז הר אדיר 22 באוקטובר 2012

תודה אפריים. איכשהו הפרסום הזה הגיע בתזמון מצוין לדה לגיטימציה ששלושת דובריו של כץ (שלושה דוברים לנשיא אחד, ממש צפון קוריאה) מנסים לעשות למחאה, לאוהדים, ולזכות למחות.

הגענו למצב שלא רק שמועדוני הכדורגל שלנו הם בבעלות פרטית ובעל הקבוצה מתייחס אליה "כדירה פרטית שהוא לא רוצה למכור" (כלשונו של דוברו בועז גולן), אלא שגם זכות ההפגנה אסורה. לאוהדים אסור לבקר את הבעלים, הם צריכים לקבל את המצב בהכנעה (תוך קניית מנויים ואביזרי עידוד רשמיים…) – ומרבית כלי התקשורת מקבלים את המצב הזה כמציאות הגיונית, ועוזרים לדה לגיטימציה.

אז חשוב שיש במות שמאפשרות לנו להסביר על מה אנו מוחים, ועל זה תודתנו לאנשי דה באזר.

אפריים 22 באוקטובר 2012

כספי מועדון שהולכים למערך דוברות יקר שנלחם באוהדי הקבוצה… תחושה מוכרת…

אלעד 23 באוקטובר 2012

יואב כץ מדבר על קומץ, למה שלא נבדוק את זה? יש אתר עצומה
https://www.atzuma.co.il
שמישהו ירים את הכפפה ויבדוק את דעת הקהל.
אני חושב שיואב הגדיר את זה כ15-20 אוהדים…לדעתי הוא צריך להכפיל את זה ב100 לפחות.
הייתי לפני כמה חודשים במתחם האימונים בקרית חיים ויצא לי לשוחח עם אחד מאנשי האחזקה שנמצא שם עוד מהתקופה של רובי והוא סיפר לי הרבה דברים שגרמו לי להבין שכץ חייב ללכת וזה רק על ההזנחה של הילדים והנוער.
תמיד חלמתי שהילד שלי ישחק בהפועל חיפה אבל אחרי שראיתי את מתחם האימונים והתנהלות ההנהלה שמחתי שהילד שלי עוד קטן בשביל לשחק ואני מקווה מאוד שעד שהילד שלי יגיע לגיל שאוכל להכניס אותו למחלקת הילדים כץ כבר לא יהיה בהפועל.
רק דבר אחד שמציק לי מאוד אני חייב להוסיף…זה פשוט לא מתקבל על הדעת שבמהלך משחק תנהלו את הקמפיין על כץ! מתחיל משחק אתם צריכים להיות מרוכזים 90 דקות בעידוד הקבוצה ולא להזכיר את החייזר הזה. יש מספיק מקומות,זמן ודרכים בכדי להתבטא.

יונתן 23 באוקטובר 2012

אלעד,
להעיף את כץ חשוב פי כמה מעוד 90 דקות של כדורגל, זה בדיוק הזמן להראות שקהל לא מתעניין בעוד גול ועוד נקודה אלא במהות – העתיד של הפועל חיפה.

יונתן

אלעד 24 באוקטובר 2012

יונתן, כשתגיע לסוף עונה ויהיה חסר לך נקודה בשביל להישאר בליגה אז נראה אותך אומר לי שחשוב להעיף את כץ יותר מעוד 90 דקות של כדורגל. אני לא יודע אם שיחקת פעם על דשא כשמסביבך קהל ואם אתה מודע לכך שהשחקנים שומעים הכל והדעת שלהם מוסחת מכל מיני שטויות שמאוד קשה להתעלם…זה מפריע!
אם מתאים לך שנה הבאה להגיע למשחק מול יבנה או אום אל פאחם בימי שישי אז שיהיה לך בכיף…לי ול99% מהאוהדים זה לא בא טוב.
אמרתי שיש עוד צורות התבטאות וצריך לפעול בכל הכח אבל לא להרוס את הקבוצה.

אלטונה 28 באוקטובר 2012

אני אוהד הפועל חיפה לא מעט שנים.
אני חושב שהמחאה תקבור את הקבוצה ולא תעזור לה. ביקורת היא חשובה ויש לה מקום, אבל המחאה מבקשת להחליף את הבעלים. עם כל הכבוד, יואב כץ מחזיק בהפועל חיפה פרק זמן שכיום – רק יעקב שחר וותיק ממנו. יש יציבות למערכת מבחינת בעלות, ואני לא רואה אנשים עומדים בתור (אנשים בעלי יכולת לטווח ארוך) להחזיק בהפועל חיפה. אם נביט אל מה שקורה בבית"ר ירושלים וגם בהפועל ת"א – רבים מבטיחים לסייע, ובפועל – לא קורה כלום. הפועל חיפה אינה אטרקטיבית כמו הפועל ת"א וביתר ירושלים, היא קבוצה קטנה וצריך לחשוב בצורה הזו. אנחנו לא נילחם על אליפות, בוודאי לא בתקופה הקרובה, ועם כל הכבוד, צריך להסתכל למציאות בעיניים.

עוז הר אדיר 28 באוקטובר 2012

לדעתי הפיתרון הוא לא בעל הון חדש, אלא שילוב של בעלות אוהדים עם מספר בעלי הון שינהלו יחדיו את העמותה. ובכל זאת: הנה הראיון בו מציג עצמו יוסי מאור כאלטרנטיבה אפשרית לכץ: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4236627,00.html

Comments closed