אז מה היה לנו? – מתן זוהר

עשר עובדות, חלקן מפתיעות, על השבוע הראשון של הרולאן גארוס.

gucsu

 

עד כה בשבוע הראשון של הרולאן גארוס לא קיבלנו יותר מדי הפתעות מרעישות. רוב הפייבוריטים צלחו את השבוע הראשון, אך למרות זאת קיבלנו מספר דברים מעניינים לקחת מהשבוע הזה. אז בואו נראה מה היו עשרת הדברים הכי מפתיעים ומעניינים בשבוע הראשון של אליפות צרפת הפתוחה.

10. אין צעירים בשמינית הגמר בגברים

מאטס ווילנדר ומייקל צ'אנג זכו ברולאן גארוס בגיל שבע עשרה. ביורן בורג עשה זאת פעמיים עד גיל עשרים, וגם נדאל ב 2005 זכה בגיל תשע עשרה. אבל בינתיים כל הצעירים שנטלו חלק בטורניר לא שרדו את השבוע הראשון של האליפות. כל השחקנים שמתחת לגיל תשע עשרה לא העפילו אפילו לסיבוב השלישי. ייריוסיילי בן התשע עשרה הפסיד בסיבוב הראשון. ניק קיריגיוס (18), ולוקאספוייל (19) הודחו בסיבוב השני

בכלל, בשנים האחרונות המגמה בטניס העולמי בגברים היא של עלייה בגיל. הניו יורק טיימס דיווח לאחרונה שהגיל הממוצע של מאה הראשונים בדירוג בשנת 2003 עמד על 24.92, ואילו ב 2012 הוא גדל ל 27.13. בכל שנה הגיל הממוצע עולה, וזה רע מאוד עבור הטניס שהצעירים מתקשים להשתלב.

9. סרינה וויליאמס הפסידה 6 משחקונים עד לשמינית הגמר

העובדה שהאמריקאית ניצחה בכל 3 המשחקים שלה לא מפתיעה כלל. אלא שהדומיננטיות שלה במשחקים היא שלא הייתה צפויה. סרינה לא רק ששלטה במשחקים הללו ולא איבדה מערכה, היא הפסידה בממוצע רק 2 "גיימים" בכל משחק. גם העובדה שהיא מגיעה אחרי עשרים ושבעה ניצחונות רצופים לא יורידו מן ההישג הענק הזה. עזבו "גיימים", סרינה כמעט ולא מאבדת נקודות. היא כמעט תמיד מנצחת על האפס

צריך לזכור שמאז 2003 סרינה לא עברה את שלב רבע הגמר בטורניר, ובשנה שעברה הודחה כבר בסיבוב הראשון על ידי המדורגת 111. במשחקיה עד כה היא דרסה את היריבות והמשחקים שלה נגמרו תוך שעה או פחות. בגיל 31 סרינה נראית מצוין והיא הפייבוריטית הכי גדולה לזכייה בתואר.

8. התמונה של סטחובסקי

סרגיי סטחובסקי לא ניצח משחק אחד בטורניר, אבל עדיין הצליח להמם את הקהל, את השופט ואת יריבו למשחק, רישאר גאסקה. האוקראיני האמין שהכדור שחבט פגע בקו למרות שהקוון טען שזה היה בחוץ. הוא לא היסס, שלף את הפלאפון מהתיק וצילם את הסימן שהשאיר הכדור. לאחר מכן הוא צייץ את התמונה, ואפילו יאהו הראו את התמונה שהוא העלה לטוויטר.

באיגוד הטניס העולמי לא כל כך אהבו את המעשה של סטחובסקי, והחליטו לקנוס אותו ב 2000 דולר על התנהגות בלתי ספורטיבית. שהם אגב שבעה אחוז מה 27,000 דולר שקיבל על ההפסד בסיבוב הראשון. האוקראיני אולי לא ייזכר בטורניר בגלל משחקו, אבל בהחלט ייזכר בגלל המעשה הכי ביזארי של הרולאן גארוס ב-2013.

7. הקשיים של נדאל

לאור החזרה המוצלחת מאוד שלו אחרי הפציעה, היה מפתיע לראות את נדאל מתקשה בשני הסיבובים הראשונים באליפות, וגם מאבד שתי מערכות במקום בו הוא מרגיש הכי נוח בעולם. במשחק הראשון הוא איבד את המערכה הראשון לדניאל ברנדס, ואף פיגר 3-0 בשובר השוויון של המערכה השנייה. לבסוף השור הספרדי התגבר על יריבו וניצח 3-1. אבל הכותרות בעולם היו "נדאל נראה פגיע לאחר המבחן הראשון ברולאן גארוס נגד ברנדס".במשחק בסיבוב השני הוא שוב איבד את המערכה הראשונה, ושוב ניצח 3-1 לבסוף. גם נגד פוניני האיטלקי בסיבוב השלישי זה לא הלך לו פשוט והוא ניצח בסט הראשון רק בשובר שוויון.

בשנה שעברה נדאל איבד בסה"כ מערכה אחת בכל הטורניר, ופעם אחת בלבד הגיע לשובר שיוויון. למעט ההפסד לסודרלינג ב-2009, הוא הפסיד בסה"כ חמש מערכות מאז 2007 שתיים לאיסנר, שתיים לפדרר ואחת לדיוקוביץ'. היריבים של נדאל הבינו שקשה לשחק נגדו מהקו האחורי, ומחפשים כל הזמן ווינרים. גם אם זה אומר שהאחוזים נמוכים, הכול על מנת להטריד את הספרדי. יהיה מעניין לראות האם המגמה הזאת נגדו תמשיך גם נגד שחקנים בכירים שלהם יש יותר מה להפסיד.

6. הניצחון ב"מרתון" של טומי האס

בגיל שלושים וחמש הגרמני לא אמור לנצח במשחקים ארוכים, במיוחד כאשר הוא היה רחוק נקודה אחת בלבד מלהיות מודח. האס הוביל כבר 2-0 במערכות, ובמהלך המערכה הרביעית הפסיד 12 נקודות משחק כדי להציל אחת כזו בעצמו במערכה החמישית. לא הרבה יכולים לשרוד מרתון כזה גם נפשית, אחרי שמובילים כבר 2-0, ועם שתיים עשרה  "מאצ'פוינט". אבל בסוף האס הצליח לעשות זאת, והוא השחקן הכי מבוגר בשמינית הגמר מאז יונאס בריקמן השבדי ב-2007 שהיה מבוגר ממנו בחודש בלבד.

5. הכול הולך לפדרר

גם הפנומן השוויצרי לא האמין שכול הדברים ילכו לו כל כך טוב ברולאן גארוס. זה התחיל מהפציעה של מארי וההגרלה שזימנה לו מפגש פוטנציאלי עם נדאל או דיוקוביץ' רק בגמר. המשיך בהדחה של ברדיך, שהיה אחד האיומים הגדולים שלו בדרך לגמר, ונמשך עם הגרלה יחסית קלה עבורו לפחות ב-2 הסיבובים הראשונים.

פדרר לא התאמץ עד לשמינית הגמר, וחסך המון אנרגיה שחשובה מאוד עבורו. בשמינית הגמר הוא כבר פיגר 2-1 נגד ז'יל סימון, אך הצליח לבסוף לנצח. האם הכול ימשיך ללכת עבורו חלק עד הסוף, ויזכה בפעם השנייה ברולאן גארוס? לפחות לפי המשחק נגד סימון נראה שהדברים מתחילים להיות קצת יותר מסובכים.

4. אין דרום אמריקאים בשבוע מספר 2 של הרולאן גארוס

לאחר השבוע הראשון נותרנו ללא שחקן דרום אמריקאי אחד. רק ארבעה הגיעו לסיבוב השני, ומהם אף אחד לא שרד לסיבוב השלישי. זה הפתעה יחסית מרעישה, כי הדרום אמריקאים ידועים כאוהבי מגרש החימר. רוב הטניסאים שמגיעים משם נחשבים לטובים בעיקר במשטח הזה. שישה שחקנים מדרום אמריקה זכו בתואר אליפות צרפת הפתוחה, וארבעה מהם בשש עשרה השנים האחרונות.

אשתקד הגיעו ארבעה שחקנים  לסיבוב השלישי, שניים גם עברו לשמינית הגמר, ואחד אף שיחק ברבע. שהוא כאמור חואן מרטין דל פורטו שנעדר השנה בגלל זיהום ויראלי מהרולאן גארוס, ולכן כנראה לא זכינו לאף טניסאי מדרום אמריקה בשבוע מספר 2.

3. סקיאבונה מעפילה לשמינית הגמר

בגיל שלושים ושתיים, ולאחר שהידרדרה למקום ה-50 בעולם, הצליחה האיטלקייה להעפיל לשבוע השני. למרות שזכתה ב-2010, והעפילה לגמר ב-2011, היא לא הזכירה את היכולות הללו מפעם בטרם התחיל הטורניר. היא הודחה 10 פעמים בסיבוב הראשון מתוך שישה עשר הטורנירים האחרונים בהם השתתפה,כשלרוב זה היה ליריבות המדורגות באזור המקום ה-100 בעולם.

בשבוע הראשון היא שוב הריחה את הרולאן גארוס והקסם חזר למחבט שלה. היא הדיחה את קריסטין פילפקנס המדורגת 21 בסיבוב השני, ובסיבוב השלישי הביסה מריון ברטולי (13) עם 6-2, 6-1 מרשים.

 2. ההדחה של ברדיך בידי מונפיס בסיבוב הראשון

רבים הימרו על כך שתומאס ברדיך יגיע רחוק בטורניר. הוא ניצח בצורה מרשימה את אנדי מארי ונובאקדיוקוביץבטורנירי ההכנה והיה נראה מצוין.ברדיך הגיע עם המון ביטחון שהוא מסוגל לנצח כל אחד מהשלושה הבכירים. אלא שמונפיס שדורג במקום ה-119 לפני הטורניר כשבועיים לפני פתיחת הרולאן גארוס, ונזקק ל"ווילד קארד" כדי להשתתף בטורניר ניצח אותו 3-2. בכך רשם הצרפתי את ההפתעה הגדולה של השבוע הראשון.

1. ארבע שחקניות אמריקניות בשמינית הגמר

מההגעה של סרינה לשלב הזה אף אחד לא מופתע. אבל מהגעתן של 3 אמריקאיות אחרות דווקא כן. ג'ימי המפטון בת ה-23 אשר מדורגת במקום ה-54 הצליחה לגבור על קביטובה מהמקום ה-7, ולרשום הפתעה גדולה. גם חברתה בת'אנימאטקסאנדרס שמדורגת במקום ה-67 רשמה הפתעה מרעישה לא פחות כשניצחה את נה לי, אלופת 2011. מי שסוגרת את הרשימה היא סלואןסטיבנס בת ה-20 שהגיעה לחצי הגמר באוסטרליה, ומכוונת גם כאן ללכת הכי רחוק שהיא יכולה.

בפעם הראשונה מאז 2004 אנחנו זוכים לראות 4 שחקניות אמריקאיות בשלב שמינית הגמר. אז היו אלה לינדזי דבנפורט, ג'ניפר קפריאטי, ונוס וויליאמס, ושוב סרינה וויליאמס.

לעמוד בתור עם ריברי
לקראת משחק 7

4 Comments

רועי מ 3 ביוני 2013

אז מה זה אומר לגבי הגברים?
שאין כישרונות צעירים מספיק טובים?
זה מראה גם יציבות של הטניסאים הבוגרים.
אצל הנשים זכ ממש רכבת ערים. גם מצב לא הכי בריא.
למרות שסרינה די שולטת כאשר היא בריאה

פיני 3 ביוני 2013

"בכל שנה הגיל הממוצע עולה, וזה רע מאוד עבור הטניס שהצעירים מתקשים להשתלב."
למה רע? דווקא מרשים שבמקצוע כזה שוחק המבוגרים עדיין מצליחים,
ולא מפלצות צעירות עם הגשה מפלצתית וללא יכולת שדה הדרושה בחימר.

רן 3 ביוני 2013

עניין הגילאים מעניין מאוד. אין ספק שהרבה שחקנים בדור הנוכחי הגיעו לשיא היכולת שלהם בגיל מאוחר יחסית, אבל אני לא בטוח שאפשר להסיק מזה על קיומה של מגמה כלשהי. לתחושתי, מדובר במצב זמני שנובע מהיעדר כשרונות צעירים וריכוז גבוה של שחקנים ברמה גבוהה. עוד כמה שנים, כשנראה לאן יגיעו דימיטרוב, ראוניץ', ינוביץ' וחבריהם, נהיה קצת יותר חכמים.

לגבי פדרר, טסונגה ופרר (בהנחה שיעלה) הן כמובן לא הגרלות קלות עבורו בכושרו הנוכחי. ועדיין, אני לא רואה אותו מפסיד להם, הוא יודע כמה רע הוא שיחק מול סימון והוא תמיד מפיק את הלקחים. מול נדאל / דג'וקוביץ' זה כבר לא יעזור.

ואני מת על טומי האס, רק שימשיך ככה. משום מה, יש לי תחושה שדווקא את דג'וקוביץ' הוא עשוי להפתיע.

עודד 4 ביוני 2013

כתבה מעניינת
לגבי הגילאים, אני דווקא חושב שזה מצויין לטניסאים שהקריירה שלהם תמשך קצת יותר. לא הייתי מסיק מזה מסקנות לגבי טיב הצעירים אלא יותר לגבי איכות האימון והשמירה על הבריאות של המבוגרים.

Comments closed