בייסבול להמונים – אמיר אשכנזי

"זה משחק מאוד פשוט. אתה זורק את הכדור, אתה תופס את הכדור, אתה חובט בכדור."

Baseball1

"זה משחק מאוד פשוט.  אתה זורק את הכדור, אתה תופס את הכדור, אתה חובט בכדור."  (ציטוט מהסרט הנפלא Bull Durham).

חלק מהתגובות שקיבלתי לפוסטים שהעלתי עד עכשיו היו מאנשים שהודו שהם לא מבינים דבר בבייסבול, אז הפוסט הזה בשבילכם (אני אשכרה נאיבי לחשוב שאנשים נכנסים לפוסטים על בייסבול).  ואני מקווה גם שאלו שטענו שמדובר במשחק משעמם ישנו קצת את דעתם.  הוספתי הרבה לינקים לסרטונים ביוטיוב כדי להדגים את המצבים השונים.  מקווה שתהנו.

  *

המשחק עצמו

בבייסבול המטרה של ההתקפה (החובט) היא לצבור נקודות (הנקראות ריצות או RUNS) על ידי הקפת המגרש תוך כדי מעבר דרך שלושת הבסיסים וחזרה אל צלחת הבית.  המטרה של ההגנה היא למנוע מהחובט לעשות זאת או על-ידי פסילתו כבר בצלחת הבית או על-ידי פסילתו כשהוא נמצא על הבסיסים.  על המגרש בכל רגע נתון נמצאים תשעה שחקני הגנה ולפחות שחקן התקפה אחד (החובט) או יותר אם יש שחקנים שעלו על הבסיסים.  בכל מקרה לא יכולים להיות על המגרש יותר מארבעה שחקני התקפה (אחד על כל בסיס ועוד החובט).

כפי שאפשר לראות בתרשים למעלה, שחקני ההגנה הם המגיש (שזורק את הכדור לעבר החובט), התופס (שבדרך כלל נותן לזורק הוראות איזו זריקה לזרוק באמצעות סימנים מוזרים), ארבעה שחקני אינפילד (בסיס ראשון, בסיס שני, שורטסטופ, בסיס שלישי), ושלושה שחקני אאוטפילד (שדה שמאלי, שדה מרכזי, שדה שמאלי).

המשחק עצמו נמשך תשעה אינינגים.  במהלך אינינג אחד זוכה כל קבוצה בנסיונות לחבוט בכדור, תחילה הקבוצה האורחת (החלק העליון של האינינג) ואחר כך הקבוצה הביתית (החלק התחתון של האינינג).  כל קבוצה מנסה לחבוט עד ששלושה משחקניה נפסלים במהלך האינינג.  במידה ויש שוויון בריצות בתום תשעת האינינגים המשחק ממשיך בכל פעם אינינג אחד שלם עד לניצחון של אחת הקבוצות.

איך צוברים נקודות

כל שחקן שעבר דרך כל הבסיסים וחזר לצלחת הבית מבלי שנפסל מזכה את קבוצתו בנקודה (או ריצה בשפת הבייסבול).  בסטטיסטיקה של השחקן נרשם לזכותו RUN.  מה שמעניין זה שלזכות החובט שהביא אותו הביתה נרשם RBI (Run batted in).  לדוגמא, שחקן שהיה על הבסיס השלישי הצליח להגיע הביתה בזכות חבטה, לחובט נרשם RBI.  אם היו שני שחקנים על הבסיסים ובזכות החבטה שניהם הצליחו להגיע הביתה, לחובט ירשמו שני RBI.  בעולם של הבייסבול הסטטיסטיקה של RBI חשובה כמו, ואולי אף יותר, מהסטטיסטיקה של ה-RUNS.

איך שחקנים נפסלים?

ישנן מספר רב של דרכים בהן שחקן יכול להיפסל.  העיקריות שבהן אלו:

סטרייקאואט (strikeout):  מצב זה קורה כשהחובט צובר שלושה strikes במהלך at bat אחד (אט-בט הוא כל המהלך מהרגע שהחובט מתחיל לנסות לחבוט ועד שהוא נפסל או שהוא מצליח להגיע לבסיסים).  כיצד סטרייק מתרחש?

 1. המגיש זרק את הכדור לחלון דמיוני קטן (שנקרא הסטרייק זון) שנמצא בדיוק לפני החובט ואילו החובט או שניסה לפגוע בכדור ונכשל או שהוא כלל לא ניסה לפגוע בכדור.
 2. המגיש זרק את הכדור מחוץ לחלון האמור אבל החובט ניסה לפגוע בכדור עם המחבט ונכשל.
 3. החובט הצליח לפגוע בכדור שנזרק אליו, אבל הכדור עף לאזור שלא נחשב בתחומי המגרש (foul territory).  אזור זה הוא כל האזור שמאחורי הקווים השחורים בתרשים למעלה.  סטרייק נצבר במצב כזה רק אם לחובט אין סטרייק לחובתו עד לרגע זה או אם יש לו רק סטרייק אחד.  חבטה לאזור הפאול לא יכולה להיחשב כסטרייק שלישי ולהביא לפסילת החובט.  זו נקודה חשובה מפני שפעמים רבות במהלך at bat רואים מגישים שזורקים בין 10 ל-20 פעמים לאותו החובט מבלי שהם מצליחים לפסול אותו ומבלי שהוא מגיע לבסיסים.  זה קורה מפני שהחובט מצליח לפגוע בכדור שוב ושוב אבל מעיף אותו אחורנית אל הקהל או אל האזור שלא נכלל בתחומי המגרש.

פסילה בבסיס ראשון מתרחשת כשהחובט הצליח לחבוט בכדור אבל שחקן הגנה הצליח להגיע עם הכדור אל הבסיס הראשון לפני החובט.  בדרך כלל האופן שזה קורה הוא שאחד מהשחקני ההגנה זורק את הכדור אל שחקן הבסיס הראשון וזה תופס את המסירה כשרגל אחת שלו מונחת על הבסיס.  בפעמים אחרות שחקן הגנה מרים את הכדור ופשוט רץ ומגיע לבסיס הראשון לפני החובט.

פסילה על ידי תפיסה.  כדור שנחבט אבל ההגנה תפסה אותו לפני שהוא פגע בקרקע מביא לפסילת החובט.  בדרך כלל זה מתרחש כשהחובט מצליח לחבוט כדור ארוך, מה שנותן זמן לשחקני השדה לרוץ לכיוון המקום שאליו הכדור אמור להגיע.  לפעמים השחקנים הקרובים יותר מצליחים באקרובטיות לתפוס גם הם את הכדור באוויר.

פסילה על ידי טאג מתרחשת כששחקן רץ מבסיס אחד לבסיס שני אולם שחקן הגנה שמחזיק בכדור מצליח לגעת בו לפני שהוא מגיע לבסיס.

איך שחקנים עולים לבסיס?

ארבע דרכים עיקריות לעליה לבסיס:

חבטה מוצלחת.  אם החובט הגיע לבסיס הראשון החבטה נקראת סינגל, אם הגיע לבסיס השני זהו דאבל ואם הגיע לבסיס השלישי החבטה נקראת טריפל.  אם החובט הצליח להקיף את כל הבסיסים ולחזור לצלחת הבית זהו הומראן.  לרוב הומראן מתרחש כאשר הכדור נחבט מעבר לתחומי המגרש, אל תוך היציעים.

הולכה מתרחשת כאשר במהלך at bat המגיש זרק ארבע פעמים אל מחוץ לסטרייק זון מבלי שהחובט ניסה לחבוט בכדורים אלו.

הולכה מכוונת מתרחשת כשהמגיש בכוונה זורק אל מחוץ לסטרייק זון ארבע פעמים.  את המהלך הזה עושים בדרך כלל כאשר החובט שעל הצלחת נחשב לחובט מצויין שגדולים הסיכויים שיצליח לחבוט, והמנג'ר מאמין שלמגיש שלו יהיה קל יותר לפסול את החובט הבא בתור.  רק שלפעמים התרגיל הזה לא עובד והחובט הבא מצליח לחבוט.  פעמים רבות קבוצות מסדרות את החובטים כך שאחרי החובט הכי טוב מגיע חובט מצויין נוסף, על מנת "להגן" על הראשון מפני הולכות מכוונות.

Hit by Pitch – כאשר המגיש פוגע בגופו של החובט, האחרון עולה אוטומטית לבסיס הראשון.

איך שחקנים מתקדמים בין הבסיסים?

הדרך האסתטית ביותר להתקדם בין הבסיסים זו גניבת בסיס.  כל עוד שחקן ההתקפה עומד על הבסיס עצמו אי אפשר לפסול אותו.  ברגע שהוא עוזב את הבסיס אפשר לפסול אותו באמצעות טאג (כששחקן ההגנה שמחזיק בכדור מצליח לגעת בו לפני שהוא חוזר לבסיס).  לרוב שחקנים גונבים את הבסיס השני (יוצאים מהבסיס הראשון ומגיעים לשני), אך לעיתים הם גם גונבים את השלישי.  גולת הכותרת היא, כמובן, אם שחקן מצליח לגנוב את הבית וזוכה בריצה.  לרוב אלו השחקנים הרזים והמהירים שעושים זאת, אבל לפעמים אחת הממותות של המשחק יוצאות גם הן לגניבת בסיס.  והזמן עומד מלכת.

דרך נוספת היא במידה והחובט הצליח לחבוט או שהוא זכה בהולכה ויש לקבוצה שחקן אחר על הבסיסים.  בסיטואציה זו יש כמה אפשרויות:

 1. לקבוצה יש שחקן על הבסיס הראשון.  במצב זה השחקן חייב להתקדם לבסיס השני כי החובט נמצא בדרכו לבסיס הראשון ושני שחקנים לא יכולים לעמוד על אותו הבסיס יחדיו.
 2. אם לקבוצה יש שחקן על הבסיס הראשון והשני שניהם חייבים להתקדם, שוב בגלל העקרון שאסור לשני שחקנים להמצא על אותו הבסיס.  כאמור גם אם הבסיסים מלאים.  במקרה זה השחקן שהיה על הבסיס השלישי מתקדם חזרה הביתה ונחשב כריצה.
 3. כזכור, אם חובט מכה כדור שנתפס לפני שהוא פגע בקרקע, החובט נפסל.  יחד עם זאת, אם הכדור הוכה לשדה החיצוני (האאוטפילד) ויש שחקנים על הבסיסים מותר להם להתקדם החל מהרגע שהכדור נתפס (ולא מהרגע שהוא נחבט).  פעמים רבות מהלך זה מתרחש כאשר יש שחקן על הבסיס השלישי והוא יוצא בדרכו לצלחת הבית.  זה גם אחת מהסיבות העיקריות לפציעות של תופסים.

מהלכי הגנה מיוחדים

כאמור ההגנה מנסה לפסול את החובט ו/או את שחקני ההתקפה שכבר נמצאים על הבסיסים.  קיימים מספר מהלכים יפים שמביאים לפסילת שחקני התקפה.

 1. תפיסה במהלך גניבת בסיס.  השחקן שמנסה לגנוב את הבסיס לא מספיק להגיע אליו בזמן.
 2. Double Play.  אולי המהלך היפה ביותר בבייסבול.  מתרחש לרוב כאשר יש כבר שחקן על הבסיס הראשון והחובט מצליח לחבוט.  מכיוון שהחובט חייב להגיע לבסיס הראשון, השחקן שכבר נמצא שם חייב להמשיך לבסיס השני.  בדרך כלל ההגנה פוסלת קודם כל את השחקן שבדרך לבסיס השני ואז ממשיכה ופוסלת את השחקן שבדרך לבסיס הראשון.  מכיוון שלהגנה יש זמן קצר כדי לבצע את המהלך, נדרשת גם אתלטיות וגם קואורדינציה ברמה הגבוהה ביותר בשביל להצליח.
 3. Triple Play.  זהו מצב בו במהלך אחד ההגנה מצליחה לשרוף שלושה שחקני התקפה ולסיים את האינינג.  בדוגמא הזו היו כבר שחקנים על הבסיס הראשון והשני.  מכיוון שהחובט הצליח לחבוט בכדור, כל השחקנים היו חייבים להתקדם וההגנה הצליחה להגיע לבסיסים (שלישי, ואז שני ואז ראשון) לפני שחקני ההתקפה.  גולת הכותרת של ה- Triple Play הוא Unassisted Triple Play.  כאן שחקן הגנה אחד מצליח לבד לשרוף את שלושת שחקני ההתקפה.  זה קורה לרוב כשיש שחקנים על הבסיס הראשון והשני ושחקן ההגנה נמצא באינפילד (ולרוב זה יהיה שחקן הבסיס השני או השורטסטופ).  החובט מכה בכדור אבל שחקן ההגנה תופס אותו בעודו באוויר.  בשלב הזה נפסל החובט.  ברגע שהכדור נחבט השחקנים בבסיס הראשון והשני מתחילים לרוץ לבסיס הבא כי הם עדיין לא יודעים שהחובט נפסל, אך מכיוון שהכדור נתפס באינפילד לפי החוקים אסור להם להתקדם והם צריכים לחזור לבסיס ממנו יצאו.  אמה מה? שחקן ההגנה שתפס את הכדור דורך על הבסיס השני לפני שהשחקן שעזב את הבסיס מספיק לחזור אליו ואילו את השחקן השלישי, זה שיצא מהבסיס הראשון, הוא מצליח לפסול בטאג לפני שזה מסתובב ומתחיל לרוץ חזרה.  הנה דוגמא יפה למהלך שכזה.
 4. Pickoff.  בכדי לגנוב בסיס השחקן צריך להתחיל להתקדם בזהירות עוד לפני שהמגיש זורק.  המרחק בין הבסיסים פשוט גדול מדי מכדי שאפשר יהיה לרוץ ולעבור אותו בזמן אם מתחילים רק כשהמגיש זורק את הכדור.  הבעיה היא שברגע שהשחקן עוזב את הבסיס אפשר לפסול אותו.  לפעמים המגישים מספיקים להסתובב ולזרוק את הכדור מהר לשחקן הבסיס לפני ששחקן ההתקפה חוזר הביתה ואז מה שנשאר זה לגעת ולפסול אותו.

מהלכי התקפה מיוחדים

בסך הכל לחובט אין הרבה מה לעשות חוץ מאשר לנסות לחבוט בכדור ועדיין קיימות סיטואציות מעניינות גם לחובטים.

 1. באנט הוא מצב בו במקום לחבוט בכדור על ידי נפנוף המחבט, החובט פשוט מחזיק במחבט כך שהכדור יפגע בו ויפול קרוב אליו יחסית ורחוק מכל שחקני השדה.  הרעיון הוא שעד שהם יגיעו לכדור ויזרקו אותו לבסיס הראשון הוא כבר יספיק להגיע לשם.
 2. Inside the park home run הוא מצב בו שחקן חבט כדור שנחת בתחומי המגרש ועדיין הוא הצליח לרוץ ולהקיף את כל הבסיסים כולל חזרה הביתה.  בדרך כלל סיטואציה כזו מתרחשת כאשר שחקן באאוטפילד ניסה לתפוס את הכדור, פספס אותו, והכדור ממשיך לאזור בו אין שחקנים אחרים שיחפו על הפספוס.
 3. גראנד סלאם.  הקרם דה לה קרם.  הומראן שנחבט בזמן שיש שחקן על כל אחד משלושת הבסיסים האחרים.  הומראן כזה שווה ארבע ריצות.

קצת נתונים

המרחק בין הגבעה (היכן שהמגיש עומד) ובין צלחת הבית הוא 18.39 מטר.

מהירות הכדור אצל זורקים שמתמחים ב- Fastball היא כ-150 קמ"ש.

הזמן שלוקח לכדור להגיע מהמגיש לחובט הוא 0.44 שניות לערך

הזמן שלוקח עד שהפקודה מהמוח להתחיל בתנועה מגיעה לידיים היא 0.2 שניות לערך.

מה שמשאיר לחובט משהו כמו רבע שניה כדי להבין איזו זריקה נזרקה אליו ולנבא להיכן עליו לכוון את המחבט ומתי.

 

הכדור שוקל בין 100 ל-150 גרם, הוא קשה ופגיעה ממנו יכולה להיות קטלנית.  ב-1920 ריי צ'פמן מקליבלנד ספג כדור בצד הראש מידי קארל מייס, מגיש של היאנקיס.  הוא נפטר לאחר 12 שעות.  חשוב לציין שבתקופה ההיא לא החליפו פעמים רבות את הכדור במהלך המשחק, מה שגרם לכך שהלכלוך שהצטבר על הכדור הקשה על החובטים לראותו.  בעקבות המוות של צ'פמן הושם דגש על החלפת כדור תכופה במהלך המשחק.  מעניין שרק 30 שנה לאחר אותו המקרה הכניסה הליגה את התקנה שחייבה חובטים לחבוש קסדות במהלך אטבט.

*

בניגוד לפוטבול, כדורסל וכדורגל, מגרשי הבייסבול שונים בגודלם.  ישנם כללים ברורים לגבי המרחקים בין הבסיסים וכן מיקום הגבעה של המגיש, אבל האאוטפילד יכול להיות שונה בגודלו ממגרש למגרש.  לדוגמא, כדי לחבוט להומראן לשדה המרכזי של ריגלי פארק (מגרשם של השיקגו קאבס) הכדור צריך לעבור כ-120 מטר.  במיניט מייד, מגרשם של הטקסס ריינג'רס, המרחק המקביל הוא 133 מטר.  המגרשים עצמם אינם סימטרים והשדה הימני יכול להיות הרבה יותר גדול/קטן מהשמאלי.  בכלל הסיפור של האיצטדיונים מעניין וראוי אולי לפוסט נפרד.

כמובן שיש חוקים רבים למשחק ומצבים מיוחדים שמביאים לעליה על הבסיס ולפסילות.  אבל למי שלא מכיר את המשחק אני מקווה שהסקירה התמציתית נתנה קצת תחושה על מה מדובר.  בפעם הבאה נעסוק בסוגי הזריקה השונים.

כמה דיבורים על הדיבורים
הימור מסוכן - אלעד בר איתן

64 Comments

טל בן יהודה 22 בינואר 2014

אחלה פוסט, ממש מפורט היטב. זה דורש המון סבלנות להתחיל ולפרט חוקים של משחק, שאפו.

הפוסט מהווה נקודת פתיחה מצוינת לישראלים שרוצים אך חוששים להתקרב (רק עוד שלושה חודשים לתחילת העונה, זה הזמן).

בכל מקרה, ב-2008, אני "גיליתי" מדוע לישראלים וחוצנים קשה מאד להתחבר לבייסבול. ואם אצוטט את הלינק שמיד אשים כאן: "משחק הבייסבול בנוי על היסטוריה ותרבות כל כך עשירה, שקשה ליהנות מהמשחק כשלא מבינים או יודעים את הדברים האלה. המשחק עצמו שמתנהל מהווה רק כ-50% מחוויית הצפייה, כשלא מבינים את השאר – החוויה משעממת ולא מובנת."

כדי לצפות וליהנות מהמשחקים, אני חושב שזה הכרחי לישראלים לא רק להבין את חוקי הספורט, אלא להבין את המקום של בייסבול בתרבות האמריקאית.

ב-2010, נתתי רשימה של כמה פריטי "תרבות פופ" שזמינים בעברית, שישראלי יוכל להתחיל מהם ולהבין קצת יותר. בשנה שעברה, גרייזס נתן רשימת קריאה באנגלית וסרטים (שיש להם תרגום) על הספורט…

אנשים שקראו את החוקים ורוצים להמשיך הלאה, אלו שתי מקומות טובים להתחיל מהם.

רשימת סרטיםספריםאתרים מומלצים בעברית על בייסבול:
http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?entryId=1675740

רשימת ספרים באנגלית וסרטים מומלצים על בייסבול:
http://debuzzer.sport5.co.il/greisas/archives/2483
(בתגובות ישנם המלצות נוספות).

בהצלחה

Amir A 22 בינואר 2014

תודה על ההפניות טל! מי יודע, אולי בכוחות משותפים נצליח לעורר קצת עניין אצל אנשים לגבי הספורט הזה. ואם לא, לפחות לעשרה וחצי האוהדים דוברי העברית יהיה איפה להתלונן על המטס העלובים.

נבות 22 בינואר 2014

תודה רבה אמיר על עוד סקירה מעניינת
יש לי כמה שאלות על תדיריות של המקרים האלה, כמה זמן נמשך משחק (ברור שזה לא קבוע, אבל לכמה זמן לצפות), וכמה פעמים במשחק/כל כמה משחקים קורים המקרים האלה, במיוחד הגניבות הבסיס, DUABLE PLAY ו TRIPLE PLAY

Amir A 22 בינואר 2014

הי נבות. משחק בייסבול ממוצע יקח בסביבות שלוש שעות פחות או יותר. ככל שהתוצאה גבוהה יותר כך המשחק יהיה ארוך יותר. לדוגמא, המשחק האחרון של הוורלד סרייס ב-2013 נמשך 3:15 שעות. הרדסוקס ניצחו את הקרדינלס 6-1.
לגבי התדירויות של מקרים, גניבות בסיס ו-DUABLE PLAY אתה תראה בכל משחק. TRIPLE PLAY, ובמיוחד כזה ששחקן אחד עושה לבדו, זה כבר דבר נדיר. מי שזוכה לראות כזה במגרש מספר את זה לנכדים.

פורנו-הוליק 22 בינואר 2014

לגזור ולשמור.
תודה על ההסברים הברורים גם להדיוטות.

סימנטוב 22 בינואר 2014

איזה יופי פשוט נ-פ-ל-א!
אוהב בייסבול במיוחד את הגמרים וביוחד בכמעט בכל רגע נתון המשחק יכול להתהפך.

אחד 22 בינואר 2014

זו הזדמנות לשאול על כמה דברים שתמיד רציתי להבין בקשר למשחק:

1) למה התופס צריך להיות שחקן של קבוצת ההגנה ולא סתם בן אדם נייטרלי? הרי כל התפקיד שלו מסתכם בלהחזיר את הכדור למגיש במקרה שהחובט מחטיא.

2) מה מונע מהחובטים לחבוט כל הזמן אל מעבר לתחומי המגרש,ואז קבוצת ההגנה לא תוכל לפסול את שחקני ההתקפה.

3) האם שחקני ההגנה משחקים גם בהתקפה, או שכל קבוצה מחזיקה באוסף נפרד של שחקני הגנה ושל שחקני התקפה.

ושאלות שאלו במהלך קריאת הפוסט:
1) לא כל כך הבנתי מה הכוונה בגניבת בסיס.

2) האם העקרון של פסילה בבסיס ראשון עובד רק בבסיס הראשון. כלומר הגעה לבסיס שני או שלישי עם הכדור לפני שחקן ההתקפה שרץ אליו לא תוביל לפסילתו?

3) בחלק מהסרטונים שחקנים רצים בין הבסיסים למרות שהחובט כלל לא חבט. איך זה אפשרי?

4) בקשר להולכה מכוונת – למה הולכה עדיפה לקבוצת ההגנה על פני חבטה מוצלחת של החובט?

5) כתבת שאם הכדור הוכה לשדה החיצוני אז מותר לשחקנים לרוץ בין הבסיסים רק לאחר שהוא נתפס. אבל איך הם יכולים לדעת לאן הכדור יגיע? אם הוא לא מגיע לאזור החיצוני בסופו של דבר, הם מפסידים זמן יקר.

Amir A 22 בינואר 2014

בוקר טוב אחד, ותודה על השאלות. אני אנסה לענות עליהן בצורה ברורה למרות שהשעה כאן כבר 3 בבוקר…

1. התפקיד של התופס הרבה יותר מורכב מלהחזיר את הכדור. הרבה פעמים הוא זה שמחליט איזו סוג זריקה המגיש יזרוק ולאן בדיוק הוא יזרוק אותה. הוא גם זה שרואה את כל המגרש, כולל שחקנים של היריבה שנמצאים על הבסיסים ומנסים לגנוב בסיס. אפשר להגיד שהתופס הרבה פעמים הוא השחקן שמבין את המשחק הכי טוב מכל שחקני הקבוצה. לא לחינם תופסים גדולים הפכו להיות מנג'רים אחרי פרישתם.
2. אם זה היה כל כך פשוט…. כדי להצליח לחבוט מחוץ למגרש צריך הרבה כח והרבה קואורדינציה. זה לא כל כך פשוט וקל כמו שזה נראה. למעשה חבטה בבייסבול היא אחד ממהלכי הספורט הקשים ביותר לביצוע.
3. בניגוד לפוטבול, כל השחקנים משחקים גם הגנה וגם התקפה (למעט מקרים מיוחדים כמו חובטים יעודיים עליהם ארחיב בהמשך).
4. גניבת בסיס זה מצב בו שחקן מצליח "להתפלח" בין שני בסיסים בלי שההגנה תפסה אותו, מבלי שהחובט מהקבוצה שלו חבט. למשל, המגיש יכול לזרוק כדור והחובט לא ינסה לחבוט בכלל אבל עדיין שחקן שהיה על הבסיס הראשון ירוץ מהר לבסיס השני.
5. העקרון עובד על כל בסיס. הנקודה היא שהחובט, במקרה שהצליח לחבוט, חייב קודם לעבור בבסיס הראשון (מה שנקרא "לעלות על הבסיס"). מה שאתה רוצה, בתור הגנה, זה שבכלל לא יעלו שחקנים על הבסיסים כי אז מתחיל בלגאן של גניבות בסיס וכדומה שמלחיץ את המגיש. בגלל זה ברוב המקרים של חבטות מוצלחות הדיפולט הוא לנסות לפסול את החובט על הבסיס הראשון.
6. ראה תשובתי ל-4.
7. משתי סיבות (עד כמה שאני יודע): כי בהולכה החובט עולה רק לבסיס הראשון בעוד שבחבטה מוצלחת יש סיכוי שהוא יגיע גם לבסיס שני או שלישי, שלא לדבר על הקטסטרופה של הומראן. והסיבה השניה היא שאתה רוצה להפחית את הבלאי על הזרוע של המגיש. אם הוא ינסה לפסול את החובט הטוב ויזרוק לו נניח 6-7 זריקות חזקות ובכל זאת יחטוף בסוף חבטה, עייפת לו את הזרוע לשווא.
8. לכדור שעף גבוה לבסיס החיצוני לוקח זמן. בתור שחקן על הבסיסים אתה יודע שזה מה שקורה. אתה עוקב אחרי הכדור עם העיניים ובשניה ששחקן השדה החיצוני תופס אותו אתה מתחיל לרוץ כמו משוגע. או נשאר במקום אם מדובר בשחקן הגנה עם תותח ביד שאתה יודע שיצליח לזרוק את הכדור לשחקן ההגנה שעל הבסיס אליו אתה רוצה להגיע לפני שאתה תגיע לשם.
מקווה שעניתי על השאלות ואשמח לענות על עוד אם יהיו.

אחד 22 בינואר 2014

תודה רבה על התשובות.
מתי בדיוק מותר לשחקנים לזוז בין הבסיסים?
בקשר ל8, מה קורה לשחקן שמתחיל לרוץ מרגע החבטה, ואז הכדור מגיע לבסיס החיצוני?

Amir A 22 בינואר 2014

אתה יכול לנסות לגנוב בסיסים בכל זמן שהוא אבל זה לא כדאי. מעט המקרים שתצליח לגנוב בלי להיפסל. בגלל זה מחכים שהזורק יתחיל את תנועת הזריקה כי זה נותן מרווח זמן שבו הוא לא יכול בבת אחת לעצור ולזרוק את הכדור לשחקן הבסיס שיפסול אותך.
לגבי שחקן שהתחיל לרוץ, במידה והכדור נתפס, הוא חייב קודם לחזור ולגעת בבסיס ממנו הוא יצא ואז לנסות ולרוץ לבסיס הבא. בכל מקרה יציאה מהבסיס מותרת על כדור גבוה (FLY BALL) רק מרגע שהכדור נתפס.
אם אני לא טועה, אז בטקסט הטעתי וכתבתי שזה נכון רק לכדורים כאלו שהולכים לשדה החיצוני. זה נכון בכל מקרה, רק שאם הכדור נתפס בשדה הפנימי אתה בחיים לא תנסה להתקדם כי יתפסו אותך בקלות.

matipool 22 בינואר 2014

מעולה .
תודה על ההשקעה וההסברים המלווים בדוגמאות .
חשבתי שהמשחק הרבה יותר פשוט .
מחכים לסקירה דומה גם על פוטבול ..

פורנו-הוליק 22 בינואר 2014

אמיר, מאיזו נקודת זמן אפשר להתחיל לגנוב בסיס?
האם זה מהרגע שבו המגיש מקבל את הכדור על הגבעה?

Amir A 22 בינואר 2014

עד כמה שאני יודע כן. רק שזה לא משתלם כי הוא יתפוס אותך בקלות (בזריקה לכיוון הבסיס אליו אתה מנסה להגיע). הדרך לעשות את זה היא לחכות שהוא יתחיל בתנועת הזריקה ואז הוא לא יכול בבת אחת לעצור ולהסתובב לכיוון הבסיס אליו אתה רץ, מה שנותן לך עוד שבריר שניה שיכולה להספיק לך.

פורנו-הוליק 23 בינואר 2014

תודה. עשיתי לי חשק לצפות במשחק, סוף סוף אבין קצת מה הולך!

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 22 בינואר 2014

ארבע שנות מגורים בארה"ב הפכו אותי לג'אנקי של פוטבול וחובב הוקי. כדורסל אהבתי עוד לפני כן ואהבתי רק התעצמה. רק לבייסבול לא הצלחתי להתחבר בשום צורה והאמת שעדיף כך. לא הייתי יכול לתפקד עם עוד ספורט בחיים שלי ועוד ספורט שלוקח כל כך הרבה זמן פר משחק.

אחד 22 בינואר 2014

כי פוטבול לא לוקח איזה 4 שעות למשחק(כשרק שעה מתוכן היא נטו משחק)…

ניינר 22 בינואר 2014

בפוטבול יש שבעה עשר מחזורים בעונה. בבייסבול 160?
פוטבול משחקים בוויקאנד, בייסבול כל השבוע.
יש הבדל קטן

red sox 22 בינואר 2014

עזוב, הנה כל מה שאתה צריך לדעת על ההבדלים בין בייסבול ופוטבול.

http://www.youtube.com/watch?v=qmXacL0Uny0

Amir A 22 בינואר 2014

great minds think alike וכו' וכו' (רד כמה תגובות למטה).

red sox 23 בינואר 2014

יש קטעים ששווים שישימו אותם פעמיים.

אזי 22 בינואר 2014

הסבר מעולה
אבל בתור אחד שלא מצליח להתחבר לבייסבול בעליל, מעניין אותי לדעת איזה מהלך בביסבול יגרום לך להגיד וואו?

בכדורגל זה שחקן שעובר 5 שחקנים ושם גול, או מהלך עם 3-4 דאבל פאסים.
בכדורסל זה אסיסט דרך כמה שחקנים שמוביל לדאנק.
בפוטבול זה איזו מסירה ארוכה או רץ שעובר 60 יארד ושחקני הגנה מפנים לו את הדרך.

מה בביסבול?
כל המשחק הוא לזרוק כדורים לחובט, אז גם חבטה של הום ראן היא לא מאוד מרגשת. זה כמו לראות משחק כדורגל רק של בעיטות חופשיות, בשלב מסויים זה מפסיק לרגש.
אז מה כן?
איזה מהלך בביסבול יגרום לך להגיד וואו? (לינק ליוטיוב יתקבל בברכה)

טל בן יהודה 22 בינואר 2014

אזי,

ישנו משפט מפורסם שמעיד על השוני של בייסבול משאר ענפי הספורט:
זה הספורט היחיד שבו הכדור "נמצא" אצל ההגנה.

אי לכך והתאם לזאת, רוב המהלכים שגורמים לך להגיד "וואו" הם מהלכים של ההגנה.

אולי המהלך היחיד של ההתקפה שיגורם לך להגיד וואו הוא הום ראן או ריצה ממש טובה לבסיס.

הנה מקבץ אחד, יוטיוב מלא בהם:
http://www.youtube.com/watch?v=aAy3Sh_RXjc

אוהד 22 בינואר 2014

תראה את המהלכים של דאבל או טריפל פליי. הרמה הנדרשת של אתלטיות קואורדינציה והבנת המשחק פשוט אדירה

Amir A 22 בינואר 2014

אזי, בנוסף לדברים שאפשר לראות בוידאו שטל הביא יש עוד דבר מרתק בבייסבול וזה המאבק הפסיכולוגי בין החובט למגיש. במצב של ספירה מלאה (כאשר כבר נזרקו 2 סטרייקס ושלושה בולס – מה שאומר שאם הזריקה הבאה היא סטרייק החובט נפסל ואם היא בול אז יש הליכה) ברור לכולם מה הולך לבוא (זריקה לסטרייקזון). לראות את זה זה כמו לראות עדר של זברות הולך לחצות נהר שמלא בקרוקודילים שמחכים להן. כולם יודעים מה הולך לבוא ועדיין לא בטוח שאיזו זברה תהפוך להיות ארוחה לתנינים.

אזי 22 בינואר 2014

זה קצת נשמע לי כמו לראות דו קרב פנדלים.
אם לא היה משחק, והיה רק דו קרב פנדלים, זה כבר לא היה כזה מותח.

Amir A 22 בינואר 2014

הרבה אנשים רואים את זה כך ולכן לא מתחברים למשחק. תזכור רק שאחרי חבטה מוצלחת יש "פעילות" בשדה ולכן זה לא בדיוק כמו דו-קרב פנדלים.
את ההבדל בין בייסבול לפוטבול תימצת ג'ורג' קארלין יפה בקטע הזה:
http://www.youtube.com/watch?v=qmXacL0Uny0

אזי 22 בינואר 2014

זה פשוט נוגד לי את כל מה שאני יודע על ספורט קבוצתי עם מהלכים והתרחשות.
זה יותר מזכיר לי מקצועות ספורט אולימפים כמו קפיצה למים.
אחד זה יפה, שניים זה יפה… אבל ממצה מהר מאוד. לפחות אותי.

Amir A 22 בינואר 2014

זה עניין של טעם אישי. אני לא חושב שיש מקום לנסות ולשכנע שספורט אחד הוא "יותר" מספורט אחר. או שאתה מתחבר או שאתה לא מתחבר.
אני לחלוטין מבין למה הדור הצעיר לא מתחבר לבייסבול, בעוד שהפוטבול פורח. הלהיט העכשווי כאן בפוטבול זה הערוץ של ה"רד זון". זה ערוץ של ליגת הפוטבול שבו עוברים כל הזמן ממגרש למגרש, על בסיס איפה שההתקפה נמצאת. בקיצורו של דבר, כל הזמן על המסך אתה רואה קבוצה שעומדת על סף השגת טאצ'דאון. זו רוח התקופה שדורשת גירויים מידיים וקתרזיס בכל רגע. בייסבול לא יכול להתחרות בזה.

אחד 22 בינואר 2014

אה ועוד שאלה – איך בדיוק נקבע הסטרייק זון? אני מניח שיש לו הגדרה אובייקטיבית, אחרת ניתן להתווכח עד מחר אם הכדור הגיע לסטרייק זון או לא.

Amir A 22 בינואר 2014

אז זהו, שאין לו הגדרה כזו. ברגע הזריקה השופט (אמפייר בשפה של הבייסבול) שנמצא מאחורי התופס רוכן ומחליט באופן סובייקטיבי לחלוטין האם הכדור עבר בסטרייק זון. כמובן שזה פתח להמון טעויות. כדי למנוע ויכוחים אחרי כל קריאה מעוררת מחלוקת, בבייסבול אם שחקן מתחיל להתווכח עם השופט הוא מיד נזרק מהמשחק. הנה דוגמא לזה:
http://www.youtube.com/watch?v=LnuXt8Rc5KY

אחד 22 בינואר 2014

אגב, איך ניתן לצפות בביסבול בארץ?
מהליגה האמריקאית כמובן(יש בכלל מקומות אחרים בעולם שמשחקים בייסבול מקצועני?)

Amir A 22 בינואר 2014

בדרום אמריקה וביפן יש ליגות לא רעות בכלל. על הצפיה בישראל תצטרך לשאול אנשים כמו גרייזס או טל בן יהודה.

אמנון ג 23 בינואר 2014

לגבי פסילה ע"י טאג ב"פיקאוף" כמו שקראת לו: ניתן גם לפסול ע"י תפיסת הכדור ע"י הפירסטבייס על הבסיס לפני חזרת הרץ בלי לגעת ברץ או ע"י הסקנדבייס כשהוא על הבסיס לפני שהגונב מגיע לבסיס השני?
בעצם – אותה שאלה לגבי פסילת חובטים שרצים בין הבסיסים בלי שנגעו בהם- רק ע"י תפיסת הכדור ע"י המגן כשהוא על הבסיס לפני שהרץ מגיע לשם( זה קורה למשל בדאבל פליי ). מה הכללים פה?

Amir A 23 בינואר 2014

לא, אתה חייב לגעת בשחקן לפני שהוא חוזר לבסיס. הסיבה שבדאבל פליי מספיק ששחקן ההגנה דורך על הבסיס עם הכדור ולא צריך לגעת בשחקן שרץ לבסיס היא שהבסיס הקודם (זה ממנו השחקן יצא) "שייך" עכשיו לשחקן אחר (לדוגמא, החובט שחבט בכדור ועכשיו צריך להגיע לבסיס הראשון). אין אפשרות לשחקן שיצא מבסיס כלשהו לחזור אליו אם יש שחקן אחר מקבוצתו שצריך להגיע לבסיס ההוא.

מוטי בננה 23 בינואר 2014

מה הופך את הטריפל של שחקן אחד לנדיר?
בסרטון הוא נראה פשוט יותר מדאבל פליי קבוצתי

Amir A 23 בינואר 2014

הסיבה העיקרית היא שהכוכבים צריכים להסתדר בצורה מיוחדת. קודם כל צריכים להיות שני שחקנים על הבסיסים כבר מבלי שלקבוצה שחובטת יהיה שחקן שכבר נפסל (אחרי הכל צריך לפסול רק שלושה באינינג ואם כבר נפסל מישהו אז אי אפשר לעשות טריפל פליי). דבר שני צריך שהחובט יחבוט כדור כזה ששחקן אינפילד (בסיס שני או שורטסטופ) יצליח לתפוס באוויר. כדורים כאלו הם יחסית נדירים. או שהכדור עף גבוה באוויר או שהוא מתגלגל על הריצפה. דבר שלישי, צריך שהתפיסה באוויר תהיה כזו שתאפשר לשחקן ההגנה לרוץ מהר לבסיס. בדרך כלל כשהם תופסים כדורים כאלו מדובר בזינוקים אקרובטיים כשאחריהם הם שוכבים על הריצפה. בסיטואציה כזו שני השחקנים שהיו על הבסיסים יספיקו להסתובב ולרוץ מהר חזרה לבסיס ממנו הם יצאו.
בקיצורו של דבר, הנדירות של המהלך היא לא בגלל מה שהוא דורש משחקן ההגנה לעשות אלא ממצב העניינים על המגרש.

יהודה 23 בינואר 2014

יפה מאוד
אם זאת לא חוצפה – נראה לי שכדאי להכניס את השאלות למאמר המקיף הזה לטובת כל אילו שרוצים לדעת יותר ממה שפורט במאמר.

Amir A 23 בינואר 2014

רעיון מצויין. לא ידעתי בתחילה אם יהיה בכלל עניין מצד הקוראים בבייסבול, אבל נראה שיש עניין כזה. כל עוד לצוות של דהבאזר לא יימאס אני אשתדל להמשיך לכתוב על בייסבול, כולל על דברים קצת יותר מפורטים.

שי 23 בינואר 2014

אני רוצה לומר שחזרתי לפוסט הזה רק כדי לקרוא הבהרות חדשות בתגובות (ולא התאכזבתי). הוא פותח את הראש לספורט שמעולם לא הבנתי איך להתחבר אליו – תודה!

Amir A 23 בינואר 2014

התענוג שלי. תודה שחזרת.

אסף THE KOP 23 בינואר 2014

תודה על הסקירה, באמת.
הסיבה שאני לא מתחבר לספורט אמריקאי היא בגלל שהוא מסובך מדי, מורכב מדי והפוטבול שלהם בכלל נראה כמו התגוששות ממלחמת הכוכבים.

הנה ההסבר לגבי הכדורגל:

לוקחים כדור.
שמים 4 אבנים, 2 בכל צד ומשחקים.

הגאונות שבפשטות.

Amir A 24 בינואר 2014

(-: בייסבול הוא אולי הדבר האמריקאי הכי קרוב לזה. כדור, מקל ואודרוב. כל הפרקים כאן מלאים בהורים וילדים שזורקים כדור אחד לשני.

פורנו-הוליק 24 בינואר 2014

זה (4 אבנים וכדור) כדורגל של השכונה. גם הקפות (שזה הבייסבול של השכונה) הוא פשוט מאוד.
כשמוסיפים לכדורגל את חוק הנבדל, נגיעת יד מכוונת או לא, פאול שמונע שער, כרטיס צהוב על התחזות – גם הכדורגל נהיה מסובך. לא פלא שאפילו השופטים מתבלבלים.

אורדוניה 24 בינואר 2014

שאלות:

1. מהו מקסימום מספר החובטים שיכולים לחבוט באינינג אחד?
• כל זמן שהמגיש לא מצליח לפסול אף אחד.
2. מהן מירב הנקודות שאפשר להשיג באינינג אחד?
3. ואם הקבוצה הביתית נמצאת ביתרון בתום חצי האינינג ה9 , לאחר שהקבוצה האורחת חובטת ראשונה, האינינג האחרון שלה כבר מיותר?! הרי היא כבר ניצחה…

Amir A 24 בינואר 2014

1. אין הגבלה למספר החובטים שיכולים לחבוט באינינג אחד. תאורטית זה יכול להימשך עד אין סוף. מה שסביר להניח שיקרה זה שהמנג'ר יבין שהמגיש שלו לא מסוגל לפסול אפילו סוס מת ואז הוא פשוט יחליף אותו במהלך האינינג במגיש אחר.
2. אותו האמור כמו 1. אם אני לא טועה שיא הנקודות לאינינג בודד לקבוצה הוא 18 (אני יודע שהרדסוקס פעם השיגו 17 נקודות באינינג).
3. במקרה כזה המשחק מסתיים ולא ממשיכים לסיים את האינינג. (לטובת מי שלא הבין את השאלה, נניח שהקבוצה הביתית מובילה 1-0 בסוף האינינג השמיני ואז בחצי הראשון של האינינג התשיעי הקבוצה האורחת לא מצליחה להשיג ריצה. כמובן שאין טעם לשחק את חצי האינינג האחרון כי זה לא ישנה את העובדה שהקבוצה הביתית תנצח).

אורדוניה 24 בינואר 2014

תודה :)

יוסי האדום 24 בינואר 2014

אחלה פוסט. תודה

MJ 25 בינואר 2014

אמיר, יש לי שאלה על הrbi, שגם בתור לא חובב בייסבול אני יודע שזו הסטטיסטיקה הכי חשובה בו.
האם היא לא מוטה לסיטואציה שבה אתה חובט? ז"א אם אני החובט הראשון של הקבוצה באינינג אז ברור שאני לא אצליח להביא אף אחד הביתה (מלבדי) כי אין אף אחד על הבסיסים. או אם אני חובט אחרי הום-ראן אז אותו דבר.
אז אם אותו חובט תמיד פותח את האינינג או חובט אחרי מישהו תותח (לא ממש מכיר, נגיד ברי בונדס בתקופת הסטרואידים) אז איך הוא ישיג rbi גבוה?

Amir A 25 בינואר 2014

MJ, שאלת סדר החובטים חשובה ואכן משפיעה על הסטטיסטיקות של השחקנים. בליינאפ של כל קבוצה יש 9 חובטים. ברגע שכולם ניסו לחבוט חוזרים לשחקן הראשון וחוזר חלילה.
במשחק אחד בממוצע לכל שחקן יוצא משהו כמו 4-5 פעמים לנסות ולחבוט, אולם ממוצע זה יורד ככל שמתקדמים בליינאפ. לדוגמא, לפי Tanko, Lichtman, and Dolphin השחקן שחובט ראשון (ומכונה לידאוף) עולה לצלחת לנסות ולחבוט בערך 4.81 פעם במשחק. השחקן השני עולה בממוצע 4.7 וכן הלאה. השחקן התשיעי והאחרון עולה משהו כמו 3.88. לכאורה נראה משהו זניח, אבל אם תחשוב על עונה שנמשכת 162 משחקים יוצא מזה שהשחקן הראשון ניסה לחבוט בערך 146 פעמים יותר. עכשיו, בוא ניקח את הליינאפ של היאנקיז ב-2013. השחקן הראשון, ברט גרדנר, עולה לבסיסים ב-0.344 (מה שאומר שב- 34.4% מהפעמים שמגיע תורו לנסות ולחבוט הוא מצליח להגיע לבסיסים בסופו של דבר) ואילו השחקן שחובט תשיעי, כריס סטיוארט, עולה לבסיסים ב-0.290. זה אומר שעל פני 146 הנסיונות האמורים גרדנר היה עולה לבסיסים 50 פעמים לערך ואילו סטיוארט רק 42. נכון שהבדל של 8 על פני עונה שלמה לא נראה משמעותי. אבל אם תבדוק את הנתונים של עליה לפלייאוף תמצא שהרבה מאוד פעמים זה מוכרע על חודם של משחקים בודדים. כמעט בכל עונה יש מקרים באחד הבתים של הליגה שהעליה לפלייאוף מוכרעת במשחק האחרון או לפחות במשחקים האחרונים, ולכן ההבדל הזה של 8 יכול להיות מאוד משמעותי.
עכשיו, למה לא לשים אם כך את החובט הכי טוב שלך במקום הראשון? בדיוק בגלל ה-RBI. אם בודקים לאיזה מיקום בליינאפ יש את האחוז הגדול ביותר של מקרים בהם כשהוא עלה לחבוט כבר היה שחקן אחר על הבסיסים נגלה שזה המקום הרביעי (שבו בערך ב-51% מהנסיונות לחבוט כבר היה שחקן אחר על הבסיסים). זה כמובן נגרם מהעובדה שבמקומות 1-3 יש לך שחקנים שעולים לבסיסים באחוז יחסית גבוה בהשוואה לשאר המקומות בליינאאפ. לכן למקום הזה (שנקרא קלינאפ) אתה תעדיף את החובט הכי טוב, וזה שגם יחבוט רחוק (עדיף להומראן אבל נסתפק גם בחבטה לשדה החיצוני שתאפשר למי שכבר נמצא על הבסיסים לרוץ ולנסות להגיע הביתה). ולכן לשחקנים שחובטים במקום הזה יש מראש יתרון בסטטיסטיקה של RBI.

MJ 25 בינואר 2014

אמיר, תודה על התשובה המפורטת, נראה לי שהבנתי.

אבל בוא נעשה איזשהיא סימולציה למצב קיצון – נניח שגם החובט הראשון וגם הרביעי עושים הום-ראן כל פעם שהם עולים לחבוט (רק לשם הדוגמא הזו, אני יודע שזה סופר-מופרך). מכיוון שב-50% מהמקרים כשהחובט הרביעי יגיע לחבוט יהיה כבר לפחות שחקן אחד על הבסיסים הוא יכניס כל פעמיים שני שחקנים הביתה (אותו ואת מי שהיה על הבסיס). בסוף העונה, שני השחקנים חבטו אותו מס' הום-ראנס אבל לאחד יש RBI פי 1.5 מהשני.

האם זה לא יוצר עיוות בביצועים האמיתיים של שחקן?

Amir A 25 בינואר 2014

בהחלט. למיקום שלך בליינאפ יש השפעה על הסטטיסטיקה שלך בסוף העונה. הנקודה היא שהמיקום של בליינאפ לא נקבע שרירותית. מנג'רים קובעים אותו לפי היכולת שלך לחבוט, כך שאפשר לומר ששחקנים שבאופן מוכח חובטים חזק ורחוק "זוכים" בפריביליגיה של העיוות האמור.

דן 25 בינואר 2014

שאלה לגבי הטאג,

בכל פסילה המגן עם הכדור חייב לגעת בתוקף?
בסרטונים נדמה לי רואים שברגע שהמגן באחד הבסיסים מקבל את הכדור, התוקף מוות רכבר על הריצה.
מה מונע מהתוקף לרוץ הרחק מהבסיס, מחוץ לקווים בין הבסיסים, ולגרום למגינים לרדוף אחריו עם הכדור? או שהוא חייב להישאר בין הבסיסים?

והם המגן עם הכדור אבל איכשהו התוקף מצליח לגעת בבסיס לפני שהמגן נוגע בו?

תודה על כל המידע המועיל!

Amir A 25 בינואר 2014

לא. מספיק שהמגן מגיע עם הכדור לבסיס ששחקן ההתקפה חייב להגיע אליו לפני שהאחרון אכן מגיע לשם. לדוגמא, חובט שחבט חבטה מוצלחת חייב להמשיך לבסיס הראשון לפחות. הוא לא יכול להישאר בצלחת הבית ולא לזוז. במקרה כזה מספיק ששחקן ההגנה עם הכדור דורך על הבסיס הראשון לפני החובט כדי לפסול אותו.
אם שחקן ההתקפה נוגע בבסיס לפני המגן עם הכדור אז הוא "SAFE". מה שאומר שהוא הצליח להגיע לבסיס בלי שפסלו אותו.
לבסוף, שחקן ההתקפה לא יכול לרוץ לאן שהוא רוצה. לפי החוקה, ברגע שהוא יוצא לכיוון בסיס כלשהו נוצר קו דמיוני בינו ובין הבסיס שנקראה BASELINE. אם הוא מתרחק יותר מ-3 פיט (בערך מטר) מהקו הזה אז זה נחשב כאילו הוא נפסל.

הארכיון 26 בינואר 2014

משחק מעולה למי שמשחק אותו או למי שנמצא במגרש עצמו.
בתור צופה טלויזיה, זה משחק ממש איטי ואם זה לא משחק פלייאוף צמוד ממש קשה לשרוד יותר משלושה אינינגים.
זה המשחק שאני הכי אמביוולנטי לגביו, לעיתים הוא מטריף חושים ולעיתים הוא משעמם בטירוף. זה היחודיות שלו
אגב, אני הרבה פעמים נרדם מול משחקי ספורט מוקלטים- אני יכול לומר שכדור השינה הטוב ביותר הוא בייסבול מהבחינה הזו.
מצד שני, משחק פלייאוף בין שני פיצ'רים טובים זו חוויה אדירה וסוחפת.
אני אקרא את הפוסט והתגובות שלכם בהמשך. גו ג'איינטס…

הארכיון 26 בינואר 2014

עוד נקודה חשובה שלא ציינתי.
מי שלא מכיר את הפיצ'רים והחובטים וצופה במשחק רנדומלי ישתעמם מאוד. ההכרה של השחקנים וסגנון ההגשות הוא הכרחי להנאה בצפייה.
יום טוב

Yavor 26 בינואר 2014

– האם לאחר הפסילות באינינג מסוים, מתחילים באינינג הבא מהשחקן הבא שהיה אמור לחבוט, או שוב מהראשון ברשימה?
– האם ניתן לשנות את הסדר ברשימה בין משחקים? תוך כדי משחק? תוך כדי אינינג?

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 26 בינואר 2014

מתחילים מהשחקן הבא ברשימה. לא חוזרים לשחקן הראשון בליינאפ.
את סדר הליינאפ אי אפשר לשנות תוך כדי משחק. מה שכן, אפשר להחליף שחקנים. לדוגמא, אם לקראת סוף המשחק אחד החובטים הגדולים הצליח לעלות לבסיס הראשון, הרבה פעמים יחליפו אותו בחובט זריז שיהיה מסוגל עכשיו לרוץ מהר בין הבסיסים. שחקן שהוחלף במהלך המשחק לא יכול לחזור אליו באינינג מאוחר יותר.

Amir A 26 בינואר 2014

האנונימי זה אני…

מטס86 26 בינואר 2014

השאלה מה הקסם של בייסבול העסיקה גם אותי לא פעם (ישראלי שנולד על כדורגל וסל, ובשהות ממושכת בארה"ב התמכר).
זו העובדה שהמשחק אף פעם, אבל באמת אף פעם לא גמור עד האינינג האחרון. יותר מכל משחק אחר, בתחושה שלי.
ורמות המתח המטורפות בדואלים בין פיצ'רים לבאטרים. אחד מול אחד – ואין לאן לברוח. מישהו ציין פה דו-קרב פנדלים – די קרוב. אבל דו קרב שאחריו עוד דו קרב ואחריו עוד אחד, עם מהלכים נוראיים/ גאוניים של המאמנים בתווך.
כמו כולנו חוויתי כבר דרמות ספורטיביות בכל ענף. לא יודע איך אבל זה לא במקרה, אין כמעט משחק שמוליד כ"כ הרבה דרמות היסטוריות, שנשארות לנצח, כמו משחק בייסבול גדול. אתה יוצא בסוף סחוט, עם היכרות אישית עם כל אחד ואחד מהשחקנים. דרמה גדולה בכל המובנים.

דגש 26 בינואר 2014

מאוד מעניין.
לא הבנתי את העניין של הממותות. איך הם אמורים להתקדם? הם בונים על הולכה או הוצאת הכדור מתחומי המגרש? אלו לא דברים נדירים?
אי אפשר להחליף אותם בשחקנים אחרים? ואם אי אפשר, למה נותנים להם לשחק בייסבול?

הארכיון 26 בינואר 2014

הממותות, קרי: פרינס פילדר, מגי קבררה, פבלו סנדובל, בארי בונדס ושאר יצורים מגודלים מפוצצי סטרואידים שמטרתם היא אחת: העפת הכדור ליציע או למקום במגרש אליו ההגנה לא תגיע.
בשבילהם לבצע את המטרה הנ"ל זה כמו לחטוף חמש מנות קנטקיפרי צ'יקן בביס אחד. או במשפט: "פיס אוף קייק" (אם כי במקרה שלהם זה בהחלט יכול להיות גם חתיכת עוגה)

הארכיון 26 בינואר 2014

ואיך שכחתי את ביג פאפי אורטיז, עם גראנד סלאן היסטרי במשחק מספר 2 בגמר הקונפרנס האחרון…
תביאו קישור לחובבנים

Amir A 26 בינואר 2014

יש קישור לגראנד סלאם הזה בפוסט למעלה…

Comments closed