איך זה עובד – יוחאי שטנצלר

לקראת יורו 2016: כך עובדת שיטת הדירוג.

AYB

 

פרסום הדרגים לקראת הגרלת מוקדמות יורו 2016 היווה הזדמנות טובה עבורי לבדוק איך עובד דירוג הנבחרות של אופ"א, והאם הוא נותן מענה לכל העיוותים והבעיות שהעליתי בניתוח הדירוג המקביל של פיפ"א.

אז איך עובד הדירוג?

קיימים שלושה מחזורים שקובעים את הדירוג – המחזור הראשון מתייחס למוקדמות מונדיאל 2014, השני למוקדמות יורו 2012 ויורו 2012 והמחזור השלישי מתייחס למוקדמות מונדיאל 2010 ומונדיאל 2010.על כל משחק מקבלים ניקוד בהתאם לזהות המנצחת, המסגרת שבה שוחק המשחק וגם לתוצאה יש משמעות. לוקחים את סך הנקודות שנצברו בכל מחזור משחקים, מחלקים במספר המשחקים ונותנים משקל יחסי לכל מחזור.

ההבדלים העיקריים בין הדירוג של אופ"א לעומת זה של פיפ"א:

  • מקבלים נקודות גם על הפסדים.
  • משחקי ידידות לא נלקחים בחשבון.
  • מקבלים נקודות על שערים שנכבשו ומאבדים נקודות בגין ספיגות.
  • כמות הנקודות משתנה בהתאם לשלב, גם בתוך טורניר עצמו. לדוגמא – ניצחון בשלב הבתים במונדיאל שווה 48 אלף נקודות, לעומת 58 אלף נקודות בשלב רבע הגמר. יש הבדל גם בין משחק במוקדמות לעומת משחק בפלייאוף עלייה.
  • אין משמעות לדירוג של היריבה
  • בעוד שבדירוג של פיפ"א לתוצאות השנה האחרונה יש משקל של 50% מהניקוד המשוקלל, וכל שלושת השנים האחרונות בשיעור הולך ופחות, הדירוג של אופ"א נותן משקל שווה למחזור הראשון (מוקדמות הטורניר האחרון) והמחזור השני (מוקדמות הטורניר + הטורניר הקודם) כשכל חלק מקבל 40%. מוקדמות 2010 במקרה הזה מקבלות רק 20% מהמשקל.

לפרטים מלאים אודות הדירוג.

האם הדירוג אופ"א נותן מענה לעיוותים של דירוג פיפ"א?

פרדוקס המארחת –  בעוד שבדירוג פיפ"א מארחות של טורנירים גדולים נפגעות בגלל שאין להן מספיק משחקים רשמיים, דירוג אופ"א נותן מענה לבעיה ועבור נבחרות שלא השתתפו בטורניר מוקדמות מסוים נלקח בחשבון טורניר המוקדמות הקודם. כך למשל עבור אוקראינה ופולין שאירחו את יורו 2012 נלקחו בחשבון גם מוקדמות יורו 2008.

פרדוקס העפלה לטורניר גדול– בטור הקודם נתתי כדוגמא את הולנד שאמנם העפילה ליורו 2012, אך הפסידה בו את כל משחקיה ולכן קיבלה 0 נקודות על המשחקים הללו, מה שהוריד משמעותית את הממוצע שלה וגרם לכך שהיא דורגה נמוך יותר מקבוצות שלא העפילו ליורו. דירוג אופ"א נותן כאמור ניקוד גם להפסדים, והוא מתחשב גם במעמד. כלומר, ההפסדים של הולנד ביורו 2012 נתנו לה יחסית הרבה נקודות מעצם ההשתתפות.

משחקי ידידות מורידים את הדירוג – בדיון שהתפתח בפוסט הקודם הגענו למסקנה שמשחקי הידידות הלא משמעותיים יכולים דווקא כן להשפיע בצורה משמעותית על הדירוג של פיפ"א. דירוג אופ"א לא לוקח אותם בחשבון וזאת אחת המעלות הגדולות שלו.

 

אילו בעיות בכל זאת יש בדירוג?

דירוג אופ"א כן נותן ניקוד גבוה יותר לניצחון בפלייאוף עלייה מאשר משחק מוקדמות וכך בעצם מתגמל את הנבחרות שלא הצליחו להעפיל אוטומטית לטורניר גדול עם קבלת ניקוד גבוה במשחק "בונוס" שאין לנבחרות אחרות.

כמו כן, הניקוד לא נותן מענה לנבחרות שמוגרלות לבתים של 5 נבחרות ולא 6, וכך למעשה הם "מאבדות" אפשרות להשיג נקודות במשחק מול קבוצה מהדרג הנמוך ביותר, מה שיכול להרים את הממוצע שלהם. כשלוקחים בחשבון את העובדה שאין משמעות לדירוג היריבה, העיוות גדול אף יותר.

תזמון זה עניין של טימינג

ובכל זאת, צריך להיות הוגנים ולומר שהבעיות העיקריות של הדירוג של פיפ"א יוצרות בעיקר עיוותים בין נבחרות מיבשות שונות. הרבה יותר קל לקבוע דירוג מקובל ליבשת מסוימת בה רוב הנברות עורכות את אותו מספר המשחקים, באותן מסגרות ולרוב כמעט באותן תנאים.

מהשוואה בין הדירוגים ניתן לראות כי למרות השוני הרב בשיטה, הדירוג הסופי לא מאוד  שונה. ספרד וגרמניה כמובן ראשונות בשני הדירוגים, 7 מ-9 המדורגות ראשונות מדורגות כך בשני הדירוגים, וכך גם 6 מ-9 השניות. יש התאמה מלאה בין 17 המדורגות ראשונות.

אז איפה רואים את ההבדלים הגדולים ביותר? בנבחרות כמו איסלנד (מדורגת 12 מקומות גבוה יותר בפיפ"א), אלבניה (11+ בפיפ"א), שוויץ (10+) ואירלנד (מדורגת 15 מקומות נמוך יותר בדירוג פיפ"א).

מה משותף לכולן? כולן נתנו קמפיין אחרון מצוין (חוץ מאירלנד שמצבה הפוך תודות לבית הקשה אליו הוגרלה הפעם), טוב משמעותית מהקמפיינים הקודם שלהם. ופה מקבלים את ההבדל המהותי והחשוב ביותר, בעוד שבפיפ"א מתבססים בעיקר על הקמפיין האחרון כדי לחרוץ גורלות בדירוג המונדיאל, באופ"א נותנים קצת יותר משקל לתקופה האחרונה ולא נותנים לקמפיין מקרי לשנות את התמונה בצורה קיצונית.

וכך איסלנד, למרות שסיימה שנייה בבית שלה בקמפיין האחרון מדורגת במקום ה-26 בדירוג פיפ"א ומדורגת כביכול בדרג שלישי, נמצאת עדיין בדרג החמישי במוקדמות הנוכחיות במקום ה-38 בלבד.

ומה איתנו? 32 באירופה לפי פיפ"א לעומת 23 באופ"א. איך זה יכול להיות? האם היה לנו קמפיין כל כך גרוע בהשוואה לקודמים? לא בטוח בכלל, אבל ריבוי תוצאות התיקו (5 מתוך 10) הביא לניקוד נמוך יחסית לקמפיינים קודמים (14 בטורניר האחרון לעומת 16 בשני הקודמים).

אז מה המסקנה עבורנו? לא צריך להיכנס לחישובים מסובכים מיותרים, יש מתמטיקה פשוטה שאומרת שעדיף לשחק התקפי. הפסד וניצחון שווים 3 נקודות, שתי תוצאות תיקו שוות נקודה אחת.

הקש ששבר
רוצה את החיים בחזרה - אסף מיכאלי

2 Comments

גיל 27 בינואר 2014

איזה דפוקים הם. צרפת תשחק במוקדמות למרות שהם עולים אוטומטית. ממש ספורטיביות למופת.

מבין עניין 28 בינואר 2014

לאחר שנים של כאוס הכתב עושה סדר במשהו שאפילו אופ"א לא בטוח שמבינים איך עובד
כל הכבוד!

Comments closed