תאטרון בובות – רינת אמיר

בית הדין המשמעתי טוחן מים

CUCV

 

בית הדין המשמעתי כבר חסר אונים…אם הוא מעניש בחומרה הוא "השתגע" ואם הוא לא מחמיר- אז הוא לא יעיל.

עד שכבר התחיל להתחולל פה שינוי קטן, שוב חזרנו לאותה נקודה- חלוקת הקלות והנחות לכולם! בית הדין המשמעתי לכדורגל לא קם ע"מ לרצות אף אחד מהצדדים, הוא קם בין היתר ע"מ שיהיה פה מישהו, "מבוגר אחראי", שיעשה לנו סדר וכרגע לא נראה שיש מי שתופסים ברצינות את כובד האחריות המוטלת עליהם! לא אכפת לי איזה קבוצות הם אוהדים, בני כמה אותם מופרעים, מי הם אותם משחיטים ולמה הם עושים את מה שהם עושים- כמה אפשר להגן עליהם?! להרחיק אוהד שהתפרע לחודשיים- זאת פשוט בדיחה. תעיפו אותו לצמיתות! שמענו כבר את כל התירוצים- זה קטין אז נוותר לו או שנרחיק אותו לחודשיים, זה זרק מוט אבל הוא לא פגע במאמן וזה בעצם מטעם קבוצתו אז…בואו לא נעמיד את הקבוצה לדין, זה זרק בכלל מקל של תוף על שופט אז בואו נוריד להם 5,000 ₪, וזה זרק מצת על קוון אז…ניתן לקבוצה קנס של 15,000 ₪. וכל שבוע יש הארכת נזקים מחדש.

*

ואגב..5,000 ₪ על זריקת מקל תוף על שופט? להזכירכם בפברואר 2012 בית"ר ירושלים עמדה לדין על זריקת שקית גרעינים במהלך ההפסד 3:0 לבני סכנין באצטדיון טדי מצד הקהל שלה ונקנסה ב-10,000 שקלים. שקית גרעינים למגרש מסוכנת יותר מזריקת חפץ לעבר שופט?! לא ברור…איך אפשר להתנהל בצורה שכזאת שאין עונשים קבועים בחוק, אין תקנון משמעתי רלוונטי או סטנדרט ענישה שווה לכולם…? לפי מה נקבעים העונשים והקנסות?

ומה עושים עם כל הכסף הזה?! לא כדאי להשקיע אותו בעזרים(תוספת אבטחה, חינוך, מצלמות וכו') שאמורים לעזור במיגור תופעת האלימות? לאן כל הכסף של הקנסות הולך? הרי מדובר במאות אלפי שקלים…מעניין מאד.

 אם הייתם אומרים שאחרי כל כך הרבה שנים העונשים של בתי הדין עבדו, שעכשיו אנחנו קוצרים את הפירות ויש לנו נחת בכל היציעים הייתי אומרת וואלה…אין לי טענות. הטענות נובעות מכך ששום דבר לא השתנה- הכול עדיין עומד במקום, בלי שינוי משמעותי במקרי האלימות בשנים האחרונות.

*

תראו את מכבי חיפה לדוגמא, היום זאת כבר הפעם החמישית העונה שהם עומדים לדין בגין התפרעות אוהדים, לטענתם הם עובדים בשיתוף עם האוהדים והמשטרה ואני באמת מאמינה להם, אבל בשורה התחתונה היום הם שוב ביקרו בבית הדין, מה שאומר שמשהו לא עובד. וככה זה עם כולם-

הגיע הזמן שתפסיקו לילל ובכות! עד שסוף סוף התחילו קצת להחמיר את הענישה, כל אלה שהתלוננו כל השנים תפסו רגליים קרות ולוקחו אלף צעדים אחורה?! פתאום "הגזמנו"?! פתאום "זה לא בסדר"?! אז באמת שצר לי אם דווקא הקבוצה שלכם נפלה "קורבן" לענישה מוגזמת ודווקא היא זו שצריכה להוות דוגמא לכל שאר הקבוצות, אבל בואו לא נהיה "טלית שכולה תכלת". האלימות והגזענות כבשה וגדשה מזמן את המגרשים והיצעים, בכל הליגות ללא יוצא מן הכלל- והבריחה את האוהדים האמתיים, אלה שבאו לראות כדורגל ולתמוך בקבוצתם, האוהדים השפויים שלא נשברו עדיין ממשיכים לבוא אבל להם זה ברור שההנאה היא כבר לא אותה הנאה כשחולקים את היציע עם כאלה שזורקים מכל הבא ליד. לא מיצינו?! בזה לא חידשתי לכם דבר, גם בזה שאנחנו דורשים בכל מקום החרפה בעונשים, מתלוננים ומזהירים מהנורא מכל- גם פה לא גילתי לכם את אמריקה, אז למה שזה סוף סוף מתרחש, כולם מתכחשים?! כשזה נוגע לקבוצה שיש לנו אהדה כלפיה…שומו שמיים! אנחנו ישר זועקים לחוסר צדק משווע! בואו לא נהיה צבועים- מה שמגיע מגיע!

*

תיכף תגידו שהידברות היא השיטה לחיסול האלימות ולא קנסות או ענישה. דיברנו והזהרנו מספיק, אי אפשר להשיג אפקט של הרתעה מבלי לנקוט בענישה קשה. ולפני שאתם קופצים ומתלהמים על העונש שקיבלתם, כל קבוצה והמירמור שלה, תעצרו רגע ותחשבו- האם אותם מתפרעים הם חלק מכם, האם לא הגיע הזמן להחליט שאין מקום לאותם אנשים שעושים לכם ולקבוצה נזק דמיתי, כלכלי ומכתימים את כל הקבוצה?! קבוצה חייבת לשאוף להעיף מתוכה את כל הנגעים שהורסים אותה, זה יכאב, זה לא יהיה נעים אבל זה חובה כחלק מהניסיון ליישם פה כדורגל אמתי. וכדורגל אמתי זה לא רק מה שקורה במגרש זה גם מה שקורה ביציעים, ואם אתם רוצים את טובת הקבוצה שלכם הגיע הזמן שתעזרו לזרוק את האשפה שהצטברה בסביבתכם מחוץ לגבולות האצטדיון. והכוונה פה היא לכל הקבוצות מבלי יוצא מן הכלל! ונכון שאני מדברת פה המון על ענישה אבל אני ממליצה להשתמש בכסף הזה שנשפך ועוד יישפך מכיסי המועדונים על קנסות כאלה ואחרים לחינוך נגד האלימות, קמפיינים, תחרויות בהשתתפות האוהדים ועוד.

בשורה התחתונה:

אם כבר קנסות- לפחות שיצא מזה משהו טוב לטובת שיפור בחינוך

עונשים מחמירים למתפרעים, כמו הרחקה לצמיתות מהמגרשים

עונשים קבועים בחוק/ שיווין ענישה לכולם

 קביעת תקנון משמעתי

אמן ויגיע היום שהמגרש יהיה קצת יותר נקי ונוכל גם ליהנות מכדורגל. נכון לעכשיו, יש עוד הרבה עבודה.

התיקו בארסנל
הניצחון בפולהאם

19 Comments

איתן מסוארי 12 בפברואר 2014

כאדום, אני שואל….
למה להעניש את מכבי? רואים בבירור מי התפרע – הכל מצולם.
1. שהמועדון יעיף אותם לעזאזל וימנע כניסה שלהם לצמיתות (כמדומני הם התחילו בתהליך דומה).
2. העמדה לדין פלילי. איפה המשטרה? מה יותר פשוט מהגשת תביעה על משהו מצולם עם עדים שעמדו ממול במרפסת? איזה עוד ראיות צריך?

לאורך זמן, ההרתעה תעבוד. ואם לא תעבוד, אז לאורך זמן החברה האלה כבר לא יהיו במגרשים. עיין ערך מרגרט טאצ'ר בשנות השמונים.

אלכס דוקורסקי 13 בפברואר 2014

נכון מאוד. ענישה קולקטיבית אינה יעילה. לא אתפלא אם זו, פגיעה בקבוצתם, אחת מן המטרות של חלק מן "האוהדים" שמתפרעים. כיום ישנם אמצעים רבים לגלות את זהותם של המקללים, המרביצים והמשחיתים. ראוי להעמידם לדין ואגב כך גם להחמיר בענישה. הרחקה מהמגרשים לכמה שנים או לצמיתות (צפיה במשחקי קבוצתם מתוך תחנת המשטרה הקרובה לביתם) וישיבה בכלא, בהתאם לחומרת העבירה, נראים לי בהחלט כפתרונות שאפשר לשקול במקרים מסוימים.

תורג'י 13 בפברואר 2014

אין
אחידות
בעונשים
!!!!!!!!!!!!!!

אורן 13 בפברואר 2014

לגמרי-
שקית גרעינים שהשופט לא דווח עליה ורק המשקיף ראה-30000 שח קנס ורדיוס של הפועל נגד ביתר.
ביתר-שריפת כסאות ורימון עשן-15000 שח קנס.
שום אחידות.ולא משנה לאיזה קבוצה(חוץ ממכבי חיפה).גם הפועל נהנתה לא פעם.ואחרי זה הם לא מבינים למה אומרים שזה רקוב.

עדי אבני 13 בפברואר 2014

והמסקנה שלי מדברייך הם ההפך הגמור: זה ברור שהענישה הזאת לא גורמת לתופעות האלימות להיעלם, ובמקביל פוגעת בקבוצות ובקהל שאינו אלים. האחריות השילוחית והענישה הקולקטיבית פשטו אם כך את הרגל. והאלימות- כמו בכל המדינה וכמו בכל התקהלות המונים, היא בעיה שללא התערבות אפקטיבית של ההתאחדות, המשטרה והמדינה – אין לה סיכוי אמיתי להיפטר.

אזי 13 בפברואר 2014

קצת מצחיק אותי שכתבת פוסט כזה אלים שיוצא נגד אלימות.
בשורה התחתונה אני מסכים אותך, אבל הדרך…

אני גם לא בטוח שאני מבין אותך.
את אומרת שכולם מתלוננים על העונשים, אבל העונש היחידי שמתלוננים עליו הוא משחקי הרדיוס, ואת עצמך לא ציינת אותו כעונש אפקטיבי אז אני לא מבין מתי ראית מישהו מתלונן על כל עונש שהוא לא רדיוס.

בית הדין של ההתאחדות הוא מיותר. הוא לא צריך להיות מבוגר אחראי ולא צריך לעשות סדר.
האוהדים של מכבי תל אביב שהתפרעו באשדוד עמדו שם דקות ארוכות וזרקו אבנים. זאת לא היתה תקרית של שניה אחת. אני לא רואה שום סיבה שהגורם הראוי לא יעלה ליציע ויעצור את כולם.
מכבי לא צריך להיות זאת שנותנת את העונש לאוהדים כי העונש צריך להיות זהה לכולם.
אם מבצעים מעצרים – שהמשטרה תבצע מעצרים.
אם מחרימים מנויים – שההתאחדות תחרים מנויים.

אני יודע לדוגמה שבמשחקי בית של מכבי יש שוטרים עם מצלמות בשער 11 שכל תפקידם הוא לצלם את היציע כדי לעצור שחקנים אחרי המשחק.
אז איך מכבי היתה אמורה להתמודד עם מתפרעים במגרש חוץ? איך הם באחריותה?

אני מבין שאת בעד ענישה וזאת דעה לגיטימית. אבל ברגע שמענישים סתם מכל הבא ליד בלי טיפת מחשבה. ענישה כזאת רק גורמת ליותר מירמור ויותר התפרעויות.

רועי 13 בפברואר 2014

את נזעקת על העונש שמכבי קיבלה על זריקת מקל של תוף לכיוון הקוון/שחקן של ב"ש, אבל את מתעלמת מהעובדה שאותו אוהד נעצר ע"י המשטרה, והמנוי שלו ישלל.
למה מועדון שלם על מאות אלפי אוהדיו צריך להענש בגלל אידיוט אחד ?
ונניח שהיו מענישים את מכבי בחומרה, למה שמכבי ימשיכו להילחם באוהדים האלה, אם גם במקרים שתופסים את הבן אדם האחראי ומטפלים בו במלוא החומרה (באמצעים שקיימים למועדון, זה שלא מעמידים אותו לדין זו בעיה עם המשטרה), מענישים את מכבי ? אז מה ההבדל אם כן פעלת למנוע את התופעות האלה או לא פעלת ?

אורן 13 בפברואר 2014

רועי,
תסכים איתי שככה אמור להיות אצל כל הקבוצות.

רועי 13 בפברואר 2014

ברור.
הבאתי דוגמא שקרובה אלי.

אדם בן דוד 13 בפברואר 2014

אני בעל מנוי למשחקי הבית של קבוצת הפועל תל אביב. במשחק הבית האחרון נגד בית"ר ירושלים נאלצתי לבלות סה"כ כחמש שעות בדרכים ובמגרש. אני גר רבע שעה נסיעה מבלומפילד. אין שום סיבה שבגלל, אין לי מושג מה זה היה, אני אאלץ לאכול דורה. כרגיל, הנהלת מכבי תל אביב עושה לכולם בית ספר ומקדימה אותם בהפגנת נחישות וחזון. הם הודיעו שהם כבר לא מחכים להתאחדות או למשטרה ובעצמם מבטלים לאוהד שהתפרע באשדוד את המנוי. לדאבוני ארגון האוהדים הפאנטיקס (הם מייצגים מישהו? אני לא בקיא בפוליטיקה הצהובה) מתנגד להחלטה. הרב השקט והשפוי עומד חסר אונים מול קובץ חוליגנים. הלוואי הלוואי שהמשטרה תכניס לכלא מי שיצולם (ואני מדגיש יצולם כי למשטרה במגרש יש נטיה להאשים לשווא) מישהו משליך חפצים. כל ילד זב חוטם יחשוב פעמיים אם להתפרע.

דגש 13 בפברואר 2014

ההנהלה של מכבי התמודדה עם בעיות יותר קשות מביקורת של "מכבי פנאטיקס".

אדם בן דוד 13 בפברואר 2014

לרגע לא חשבתי שהם יתקפלו מולם. אמרתי- ההנהלה של מכבי זה ליגה אחרת. אני רק שואל האם הפנטיקס הזה זה גוף שמייצג הרבה אוהדים? כי אני בתור אוהד הייתי מאוד שמח אם ההנהלה שלי הייתה מענישה חוליגנים במקום "להידבר" איתם ולתת להם תפקידים במחלקות הנוער.

דגש 13 בפברואר 2014

הם גדולים וחשובים וההנהלה לא תרצה לפתוח חזית.

אורן 13 בפברואר 2014

לזכות ההנהלה של מכבי-הם גדולים הרבה יותר.
בית ספר לניהול מכבי.לגמרי אהבתי את המאבק שלהם בבית הדין.וכל זה אני אומר בקנאה ובכאב.הלוואי עלינו.

מכביסט טירון 13 בפברואר 2014

הטענה של הפנאטיקס היא שההנהלה מצאה שעיר לעזאזל כדי שתוכל להראות להתאחדות שהיא עושה מאמצים כדי לעצור את המתפרעים וכך אולי העונש יוקל. לטענתם האוהד שנשלל לו המנוי בכלל לא התערב בזריקת החפצים על המרפסת, אבל ההנהלה לא רצתה להתערב עם הבכירים בארגון ולכן הם לקחו מישהו יותר חדש.
המרפסת באשדוד היא פשוט שערורייה. בא אדם וזורק חפצים על אוהדים. וגם במשחק לפני זה מול סכנין הוא עשה את זה. אני לא נותן לגיטימציה למעשים של האוהדים שזרקו חפצים חזרה, אבל אני כן יכול להבין מאיפה הם הגיעו.

ABC 13 בפברואר 2014

משחיתים ולא משחיטים.

ביג ליבובסקי 13 בפברואר 2014

העונשים מגוחכים – רדיוס לא נותן דבר, קנס לא מועיל לאף אחד פרט לקופת ההתאחדות.
בנוסף אם מועדון מעניש מתפרעים אין מה להעניש אותו.

מעבר לכך – אם יוצאים מנקודת ההנחה שהעונשים בסדר – לא יתכן שיבואו נציגי מכבי חיפה, יציגו טיעונים מגוחכים (ילד בטיול שנתי), ויקבלו קנס בסכום נמוך אחרי שעומד נגדם עונש על תנאי של רדיוס, ושיבוא דמאיו שש פעמים לבית הדין ויצא בעונשים קטנים על סעיפים חמורים, ומנגד מכבי תל אביב תעמוד לדין לראשונה בעונה ותקבל עונש חסר תקדים וקנס מהגדולים שנראו, ושנציגי הפועל תל אביב יחטפו עונש כבד על לא דבר.
הבעיה בבתי הדין היא לא התלונות על העונשים שהוא נותן. הבעיה היא שחיתות (לכאורה) מאוד שקופה וחוסר אחידות ללא כל היגיון, שלא עושים נגדם כלום.

Comments closed