אומהה אומהה – שחר דלאל

"בעוד חמישים שנה יספרו זקני אומהה על הקבוצה שדאג מקדרמות' בנה".

mcdermott

 

בעולם הספורט הציני של ימינו אנחנו כבר מוצאים פחות ופחות שחקנים אשר מזוהים עם מועדון אחד. גם בארה"ב, למרות החוקים שאמורים לשמור על הזהות הזו, אנחנו מגלים כי בשנים האחרונות אין שום נאמנות מצד השחקנים והם מתפקדים כשכירי חרב מפוארים (הי, אפילו לברון עזב את אוהיו).

בעולם כזה קשה למצוא מישהו ש"בונה" מועדון, מביא אותו לגדולה ונשאר כדיו לוודא שהוא מצליח במציאות החדשה שיצר. בעולם כזה אפילו יותר קשה למצוא אדם אשר ויתר על מיליונים כדי לעשות את זה.

*

בשנת 2005 התחילו הלוחות הטקטוניים לזוז בספורט המכללות של ארה"ב, שנשען ברובו על הכספים אשר נכנסים לקולג'ים מהפוטבול. לא ארחיב בנושא, אך אציין הכסף שנכנס גרם לתזוזה רבה של מכללות בין הליגות השונות (conference realignment) על מנת שיוכלו להגדיל את הרווחים מזכויות השידור. תהליך זה פירק בסופו של דבר את ליגת הביג איסט ההיסטורית (אותה כל הישראלים זוכרים מימיהם של הנפלד ושפר בקונטיקט).
ליגת הביג איסט הוקמה בשנת 1979 והתבססה על מכללות החוף המזרחי בערים הגדולות (ניו יורק, בוסטון ופילדלפיה). מכללות אלו היו ידועות בעיקרן כ"מכללות כדורסל" והיו מעוניינות להישאר ככאלו.

תהליכים שהתרחשו ב-30 שנות קיום הליגה הובילו להוספת פוטבול לתכנית המשחקים ולכן לחלוקת רווחים שונה בין המכללות החברות.
בשלהי שנת 2012 ל-7 המכללות (Catholic 7) אשר לא מחזיקות קבוצות פוטבול נמאס. הם קנו את השם 'ביג איסט' (ואיתו את חוזה הענק מפוקס) מיתר המכללות ופתחו ליגה משלהם אשר תתבסס על מכללות קתוליות פרטיות ושהספורט המוביל שלה יהיה כדורסל.  המועמדות הראשונות הצטרפו מיד: קסאבייר עם מסורת הכדורסל המפוארת שלה ובאטלר (עם מאמנה הצעיר בראד סטיבנס) אשר היתה המכללה העולה בשמי כדורסל המכללות (הגיע לשני פיינל פורים רצופים).
את התוספות האלו אפשר בהחלט להבין – קבוצות משווקים חזקים באיזור המזרחי (סינסנטי ואינדיאנפוליס בהתאמה), אבל את הקבוצה האחרונה – קרייטון מאומהה נברסקה, היה כבר יותר קשה להבין.

*

אומהה היא בירת הכדורסל של נברסקה, שזה כמו להגיד שמטולה היא בירת ההוקי של ישראל, כאשר הפוטבול במדינת לועסי הקש (Cornhuskers) שולט ביד רמה. קרייטון היא אפילו לא המכללה המובילה במדינה, היא שנייה (במרחק מכבי ת"א כדורסל מהליגה) למכללת נברסקה אשר זכתה כבר ב-19 תארי אליפות בהיסטורית המכללות.
עיקר תהילתה של המכללה הם השחקנים פול סיילס וקייל קורבר והעובדה שוויליס ריד אימן אותה ללא הצלחה בשנות ה-80. הם הופיעו 7 פעמים בטורניר המכללות בשנות ה-2000 אבל לא עשו משהו שרצים לספר עליו לחבר'ה.
אז למה ליגה, שממוקמת במזרח, מחליטה לצרף מכללה שרחוקה כ-2000 ק"מ מבסיס האם שלה? לסיבה קוראים דאג מקדרמות'.

*

דאג מקדרמות' הוא מסוג השחקנים שמגייסי הכישרונות תמיד מפספסים. הוא שיחק בתיכון קטן באיווה ולא בלט שם בצורה מיוחדת. הוא כ"כ לא בלט שאפילו אביו גרג, שהיה מאמן מכללת אייווה סטייט, סירב להציע לו מלגה משום שחשב שלא יוכל לשחק שם. בסיום שנתו האחרונה בתיכון פוטר אביו ומונה למאמן קרייטון במקום דאנה אלטמן שעזב למכללת אורגון. רק כעת, לאחר שעבר למכללה משנית, הסכים אביו להציע לו מלגה.

גם בשנתו הראשונה לא קיבל את האמון מאביו אשר המליץ לו לא לשחק בשנה זו ולחכות שנה נוספת. התשובה של דאג? 14.9 נק' ו-7.2 ר' למשחק אל מול עיניו המשתאות של אביו שלא הבין איזה שחקן גדל אצלו בבית: "כל מאמן עושה טעויות בבחירת השחקנים שלו" אמר גרג מקדרמות', "רק שבמקרה שלי מדובר במישהו שגדל אצלי בבית…"
מאז העונה הראשונה דאג מקדרמות' לא עוצר, ועל הדרך הופך את המכללה שלו לכזאת שאף מאמן לא רוצה לפגוש:
– פעמיים אול אמריקן (צפוי להיות הראשון מאז פטריק יואינג שיבחר 3 פעמים)
– ממוצע נק' של 21.3 נק' ו-7.5 ר' בקריירה (26 נק' ו-7 ר' בעונה הנוכחית), כאשר הוא עבר לאחרונה את לארי בירד מגיע למקום ה-13 ברשימת קלעי כל הזמנים.
– פרשמן השנה, פעמיים MVP  של העונה הרגילה וטורניר ליגת ה-MVC (הליגה הקודמת בה שיחקה קרייטון).
– זימון לנבחרת ארה"ב לנוער (U-19) והשתתפות באליפות העולם.

בסוף העונה הקודמת עמד אביו של מקדרמות' בפני סיטואציה קשה לכל מאמן – ההתלבטות האם להמליץ לשחקן שלך לצאת לדראפט מוקדם. הויכוח הוא תמיד בין שאלת המוכנות של השחקן והכישלון האפשרי אל מול האופציה להרוויח מיליוני דולרים מידיים.
בדראפט של שנה שעברה לא הייתה התלבטות כזו. הדראפט היה מאד חלש ודאג מקדרמות' היה אחד השחקנים 'המוכנים' ביותר בכדורסל המכללות והיה צפוי להיבחר בלוטרי. בנוסף, קרייטון עוברת לליגה חזקה ואתלטית יותר שם 'יחשפו כל החולשות של דאג'.
לכל שחקן סביר אחר ההחלטה הייתה פשוטה אבל דאג פשוט התייסר. הוא לא היה מוכן לעזוב את החברים לאחר שהוביל אותם לפתחה של הארץ המובטחת, ושאל את אביו מה לעשות. התשובה שניתנה הייתה כזאת: תיקח לך יומיים לחשוב, הוא אמר לו, ביום הראשון תקום ותתנהל כאילו כבר נבחרת בדראפט ואתה באמצע העונה ב-NBA. ביום השני תקום ותדמיין שנשארת במכללה. ביום השלישי תבוא אלי ותודיע לי על ההחלטה.
מסיבת העיתונאים בדבר הישארותו במכללה התקיימה כבר במהלך היום השני.

*

דאג מקדרמות' הוא השחקן הטוב ביותר בביג איסט. למעשה, גם בשנה מלאת כוכבים, הוא השחקן הטוב ביותר במכללות וככל הנראה יזכה באופן גורף בכל תארי שחקן השנה במכללות.

עם זאת, מקדרמות' הוא לא שחקן מושלם ויש לו הרבה חסרונות. אבל, היכולת שלו להבין את החסרונות שלו ולהעלים אותם זה מה שהופך אותו לשחקן מיוחד. הוא שחקן מאד חכם, עם משחק 'שלם' יותר מרוב השחקנים שיוצאים מהמכללות והוא מה שהמאמנים קוראים לו "שחקן שיודע לשחק את המשחק" (בניגוד לשחקן שרק "מבין את המשחק").

כלל האצבע בקרב המנהלים ב-NBA קובע כי עמדת הסמול פורווארד היא העמדה החשובה במשחק המודרני (שם משחקים הסופר-סטארים), וכל שחקן פותח צריך לדעת להתמודד עם השחקנים הכוכבים של הקבוצה המקבילה. כל שחקן שמועמד לבחירה בדראפט נשפט על בסיס ההצלחות בעמדה זו, ולא בצורה אובייקטיבית יותר כמו בעמדות האחרות.

העובדה הזאת תיפגע מאד במקדרמות' מכיוון שאין לו את סט הכלים האתלטי הנדרש וישאיר אותו מחוץ ללוח ביום הדראפט אצל הרבה מאד מנהלי קבוצות. עם זאת, לדעתי, בכדורסל הלפטופים של ימנו מקומו חזק מבעבר – עמדת הסטרץ' פור החדשה יחסית, תהפוך אותו ליתרון שלא יהיה ניתן לזלזל בו בשנים הבאות.

*

רק ההיסטוריה תשפוט את הקריירה של מקדרמות', אבל גם אם לא יצליח ב-NBA ולמרות ששיחק רק שנה אחת בביג איסט, הוא תמיד ייזכר כשחקן שהביא את קרייטון לליגה של הגדולות, כיכב בה ונתן לה את כולו (הוא אפילו ויתר על מלגת הלימודים השנה על מנת שתגיע לשחקן אחר). אולי יעבור עוד זמן רב עד שקרייטון תוכל לשחזר את ההצלחה עם מקדרמות' אבל הכסף שהם ימשיכו לקבל מהליגה ישאיר אותם רלוונטיים עוד שנים רבות.

קשה לי לדמיין סיטואציה בה בכדורסל המכללות, שנשלט ע"י מאמנים, יזכה שחקן לכבוד שיקרא אולם (או פרקט) על שמו. אבל גם בעוד 50 שנה יספרו זקני אומהה על הקבוצה שדאג מקדרמות' בנה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אולימפיאקוס. המשחק הגרוע ביותר (וזמן למונטי פייטון!)
20 מיליון זה לעולם יותר מ-5

23 Comments

Amir A 25 בפברואר 2014

עוד שבועיים וחצי ל-Selection Sunday ויומיים אחר כך מתחיל הסיבוב הראשון. עכשיו אני יודע אחרי מי לעקוב.

שחר ד. 25 בפברואר 2014

בכיף.
אם יהיו פה עוד תגובות אולי יהיו עוד פוסטים בנושא. ספורט המכללות תמיד מלא בסיפורים.

רועי מ 25 בפברואר 2014

מתי מתחיל השגעון?

שחר ד. 25 בפברואר 2014

הטורניר עצמו מתחיל ב-18/3, הטורנירים החטיבתיים בעוד שבוע וחצי.

אלון 25 בפברואר 2014

דאג מקדרמות' שיחק בתיכון באיווה עם הריסון בארנס שבגיל 16 כבר הוכתר לג'ורדן הבא ככה שהוא היה מספיק מוכר עוד לפני שהוא התחיל לשחק במכללות. הוא גם יבחר בעשריה השניה בדראפט ויעשה קריירה מקצוענית הרבה יותר טובה מבארנס הרכיכה.

לגבי הביג איסט, היא התחילה להתפרק בעשור הקודם שהacc לקחו את מיאמי,ווירג'יניה טק ובוסטון קולג. הסוף הגיע שווסט וירג'יניה, סירקיוז ופיטסבורג עזבו. אין קשר בין הפרוק לקתוליות שקנו שנה שעברה את השם בלית ברירה. הביג איסט כיום זו ליגה ללא פוטבול ככה שהכסף שם קטן מאוד ואני לא אתפלא עם תוך כמה שנים קריטון יגלו שהם רק הפסידו מהמעבר.

שחר ד. 26 בפברואר 2014

הם אכן שיחקו ביחד ולדעתי זה מה שגרם לאנשים לזלזל בו. ההצעות היחידות למלגה שהוא קיבל היו מהקבוצות שאבא שלו אימן בהם בעבר (נורת'רן איווה וצפון דקוטה).

לגבי פירוק הביג איסט – התהליך התחיל בשנת 2005 עם המעבר של מיאמי והמשיך ב-2009 עד להתפרקות בשנה שעברה וההתפצלות ל-2 ליגות נפרדות – האמריקן למכללות הפוטבול והביג איסט של הכדורסל.
הקריסה של הביג איסט החלה כשהיא לא הצליחה להחליט מה היא רוצה להיות – להתמקד בכדורסל או לשמור על המקום שלה במשחקי ה-BCS. בנוסף היה שם ניהול כושל שנגרר אחרי הליגות האחרות ולא הוביל מהלכים. הפירוק היה בלתי נמנע.
(באמת לא רציתי להכנס לזה בפוסט הזה כי יש צורך לפוסט שלם בשביל זה)

לגבי החוזה עם פוקס – למיטב ידעתי, החוזה הזה מכניס כמעט פי 2 יותר כסף לכל קולג' מאשר החוזה הישן בו היו צריכים להתחלק עם הקולג'ים של הפוטבול. מדובר בחוזה חסר תקדים לליגת כדורסל בלבד שכל מכללה ללא פוטבול היתה שמחה לקבל, בטח קרייטון שהיתה בליגה הרבה יותר קטנה (ליגת ה-A10 שמתחרה עם הביג איסט החדש, תחתום על חוזה כזה בשניה ולא סתם הקבוצות שלה עזבו לביג איסט ברגע שניתנה להן האופציה).
אפשר להשוות את המעבר של קרייטון למעבר מהליגה הבלקנית לליגה האדריאטית עם אפשרות לתחרות על עליה ליורוליג (עכשיו יהיו לה יותר אופציות להגיע לטורניר המכללות – מה שיכניס עוד כסף), כך שבכל מקרה היא רק הרוויחה.

red sox 27 בפברואר 2014

היתרון העיקרי של החוזה עם פוקס הוא שמשדרים את הביג-איסט בארץ. הבעיה היא שאחרי הפיצול יש שם הרבה פחות מה לראות לעומת השנים האחרונות שיצרו חטיבה מפלצתית גם בגודל וגם באיכות ובמתח. אני די בטוח שראיתי השנה את קרייטון יותר מכל קולג' אחר.

בקשר למקדרמוט – הוא מאוד מזכיר את לוק הראנגודי רק עם יותר כשרון ופחות מאסה. לא הייתי מהמר על קריירת NBA גדולה בשבילו אבל זה גם מה שאמרתי בזמנו על סטפון קארי כשכיכב בדיווידסון…

יאללה עוד 10 ימים מתחיל הכיף האמיתי.

אלון 26 בפברואר 2014

אתה מסתכל על הטווח הקצר. פוקס שמו כסף אבל זה משודר בשוליים כי אין שידורים ב espn. הליגה עדיין מלאה בשחקנים שגויסו בביג איסט הישן ועוד שנתיים שהם יעזבו אתה תראה שקשה לגייס כי הליגה פחות משודרת ואין בה קבוצות גדולות. אחרי שמקדרמות' יעזוב קרייטון יתדרדו, יתקשו בגיוס ויחזרו למקומם הרגיל. אח"כ יתחילו ההוצאות לגדול כי פתאום יש יותר טיסות למקומות רחוקים, פתאום צריך להזיז ענפי ספורט אחרים ולא רווחים למקומות כמו רוד איילנד ופילדלפיה.

בלי קשר לכסף, תענוג לראות את מקדורמת' ואני בטוח שהוא יהיה שחקן נבא לא רע.

Amir A 26 בפברואר 2014

בליגה של היילייטס יש עוד מקום לשחקנים שמשחקים עם מוח?

אודי 26 בפברואר 2014

אני מאוד מקווה שהקריירה שלו תיראה לפחות כמו זו של רדיק, ולא כמו של מוריסון או ג'ימר

אלון 26 בפברואר 2014

רדיק התחיל כמו ג'מר, אני לא הייתי סוגר לו את הקריירה עדין, אולי בממפיס ילך לו יותר טוב.
אמיר, רוב השחקנים בנבא לא מסוגלים לשים נקודות כמו מקדרמות', סקאוטים מבינים את זה.

אריאל גרייזס 26 בפברואר 2014

אחלה כתבה, כיף לקרוא על מכללות

Birdwatching 26 בפברואר 2014

שחר,

תודה.

מקדרמות' הוא תענוג של שחקן מכללות ובאמת סיפור מרגש.

אחרי אין סוף קייס סטאדי'ס (מדני פרי ועד אדם מוריסון) אני מתקשה להשתחרר מהסקפטיות ולראות את יכולותיו מתרגמות ל- NBA.

הלוואי ואתבדה, כמובן – אבל קשה לי לראות אותו מייצר התקפה והוא לא מספיק יציב כקלעי (וגם לא הייתי מייחל לו) – להיות סטיב נובאק.

ולגבי כתיבה על מכללות – מעט דברים ישמחו אותי יותר. נער הייתי וגם זקנתי – כך שלמשחקים כבר גדול עלי קצת לקום בעונה הרגילה, אבל זה הכדורסל האימיתי בעיני.

כל מה שתיתן פה על כדורסל המכללות יתקבל באהבה ובברכה.

ריספקט.

שחר ד. 26 בפברואר 2014

קודם כל, תודה.

השוואות שלו הולכות להרבה כיוונים – מהצפוי ביותר (קייל קורבר) לנשכחים (וולי צ'רביאק), אבל הדגש שהם נותנים הוא על שחקנים שהיו משמעותיים בליגה. לדעתי הוא כן יכול להצליח למרות שמאד תלוי לאיזו קבוצה הוא יגיע (כרגע הצפי לבחירה שלו הוא 15-25).

לגבי הקייס סטאדיס – השחקן שהכי כאב לי לראות אותו נכשל היה לוק ג'קסון מאורגון (שגרסה עצובה שלו סיימה את הקריירה בהפועל ירושלים).

red sox 27 בפברואר 2014

השוואות לא רלוונטיות. קורבר הוא רול-פלייר קלאסי. שצ'רביאק גם חי מהקליעה והוסיף לה פיזיות ואתלטיות. אצל מקדרמוט האיכות נובעת מהגיוון ומהיכולת שלו לעשות הכל טוב בלי לעשות שום דבר הכי טוב. אם כבר אז הייתי מקביל אותו למייק דאנליבי ג'וניור אולי, שהוא דווקא שחקן שהוציא מעצמו קריירת NBA טובה בהרבה ממה שציפו ממנו כשיצא מדיוק.

ריצ'י אינקוגניטו 26 בפברואר 2014

דאגי יכול להיות גרסה צעירה של נוביצקי
הוא משחק את הפיק אנד רול מעולה
זז טוב על חסימות ושומר טוב אוף דה בול.

אבל הוא לא יכול לשמור אחד על אחד שחקנים בעמדות שלוש וארבע
והוא חייב להגיע לקבוצה טובה בתור שחקן משלים בשביל לפרוח.
הייתי לוקח אותו סוף סיבוב ראשון

זיגי 26 בפברואר 2014

מוויקיפדיה עולה שהסיפור הוא עוד יותר גדול.
באופן חריג קרייטון נתקעה ביולי 2013, לאחר ההכרזה של מקדרמוט שהוא נשאר, עם יותר שחקנים ממלגות. מקדרמוט וויתר על זו שלו על מנת להמשיך לשחק (או, מה שיותר סביר, על מנת ששחקן אחר לא יחתך מהמהלגה שלו).
כלומר לא רק שמקדרמוט ויתר על הכסף הגדול בנבא (או לפחות דחה אותו בשנה), הוא מעשה משלם על הזכות להשאר בקרייטון.
http://en.wikipedia.org/wiki/Doug_McDermott

אלון 26 בפברואר 2014

אני לא הייתי מתרגש מזה יותר מדי, בטח סידרו לו מילגת הצטיינות והנחה שח בן של עובד אוניברסיטה. קשה לי להאמין שהוא שילם שכר לימוד.

red sox 26 בפברואר 2014

עוד לפני שקראתי –
תענוג!
עוד בבקשה!

הדר 27 בפברואר 2014

סליחה על הבורות, האם יש דמיון בין הסיטואציה של מקדרמות לזו של טיילר הנסבורו?
גם כן שחקן חכם שהיה מצוין במכללות, אבל לא הצליח להביא את זה לליגה של הגדולים..

שחר ד. 27 בפברואר 2014

יש הבדל. קודם כל העמדה, העמדה של מקדרמות' היא 3.5 לעומת הנסברו שהיה 4.5.
דבר שני, סגנון המשחק שלהם הוא מאד שונה – מקדרמות' יודע לייצר נק' התקפה. הנסברו הוא חתול רחוב, ינצל רק את מה שנותנים לו וייתן לב ומלחמה.
מקדרמות' הוא שחקן הרבה יותר שלם עם יכולות אישיות גבוהות יותר, אבל בעמדה שלו הרבה יותר קשה להצליח.
זה על רגל אחת.

(אם כבר מדברים מבחינה היסטורית, אז לכל שחקן יהיה קשה להתמודד עם ההישגים של הנסברו, שהוא גדול שחקני המכללות בשנות ה-2000)

עידוקוליס ליפשיץ 28 בפברואר 2014

אהבתי את העצה של האבא!
אחלה רעיון.

avri 28 בפברואר 2014

Thanks, excellent post, reminds me of the old debuzzer, before it became a home for graphomaniacs, football fans and of course, one eran levy

Comments closed