מה שעשינו ב 48' – יוחאי שטנצלר

,UJ

 

11 בינואר, 2001. יום שישי בערב. יום קודם לכן חגגתי יומולדת 19, יומולדת די מחורבנת. העברתי אותה בצבא וידעתי שבסופ"ש הקרוב אני לא יוצא הביתה. אם זה לא מספיק, אז באותו יום גם ירד גשם, במאי. לא סביר, כמו השנה. אבל זה לא הדבר היחיד שהתרחש במאי של אותה שנה וחזר על עצמו בימים האחרונים.

חוזרים לשישי בערב, פלגה 1 סוגרת שבת. כולם מתכנסים מול הטלוויזיה הקטנה ורואים את מכבי מנצחת בפיינל פור את צסק"א מוסקבה. פארקר, האפמן, הנפלד ומקדונלד משחקים נהדר ומבטיחים לצהובים גמר שני ברציפות מול פנאתנייקוס, אמנם זה קרה בעונת הסופרוליג, אבל גמר מול פנא זה גמר מול פנא.

 ישבנו כולנו וראינו, פספסנו את ארוחת הערב המסורתית המלווה בעיקר באכילת שניצלים ושירת שירי גנאי נגד סוללה ב'. בעצם כשאני אומר שישבנו כולנו וראינו את מכבי, אני צריך לחדד ולומר – כולנו חוץ מאיש אחד, המפל"ג שלנו (מ"מ בשפה של לא תותחנים). שמחנו על הניצחון אבל כולנו ידענו שאת הגמר ביום ראשון כבר לא נראה. ביום ראשון תוכנן לנו אימון פלגה, לא משהו שאי אפשר לדחות בכמה שעות. אבל המפלג, אוהד הפועל בנשמה ושחקנה של קבוצת הכדורסל האדומה בגילאי נוער לא היה מוכן לשמוע, האימון מתקיים, זה סופי.

 בימים שבהם אין סמארטפונים ובכלל אסור להשתמש בניידים לא הייתה לנו שום דרך להתעדכן בתוצאה. החמ"ליסט עדכן את תוצאת המחצית ושמכבי מובילה בבטחה, אבל הקצין מיד השקיט אותו ואמר "לא נורא, יש עוד מחצית שלמה": בסיום הכריז החמ"ליסט על כך שמכבי אלופת אירופה. "חדל קשקשת ברשת", היסה בו הקצין וכך נגמר הסיפור. את התקציר אני לא בטוח בכלל שראינו, לא היו אתרי אינטרנט זמינים לצפייה והסתפקנו בקריאת עיתונים ושיחות עם הבית. וכך נצרבה תודעת הזכייה ההיא של מכבי.

 שלא תבינו אותי לא נכון, אני לא מכביסט, אני אפילו די מתעב את מכבי. אני תמיד מעודד בליגה את היריבה שלה, מאז עונת 1992 אני אוהד של הגליל והייתי אחד מאותם מאות שצהלו בשער 11 כשגליל גלבוע לקחה למכבי את האליפות בפעם השנייה. אני שמח על כל הפסד ליגה שלה ומוחה הרבה פעמים על הכוחניות והמונופול שיש לה בליגה. אבל אני ישראלי, ומכבי היא קבוצה ישראלית. גם אם יש לה 5 או 8 זרים. יש לה הנהלה ישראלית, כמה שחקנים והיא פה ומשלנו. אני לא חושב שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו לבחור את ההצלחות שמקושרות למדינה.

אנחנו לא מדריד ששולחת שתי נציגות לגמר ליגת האלופות, או ריאל ובארסה בכדורסל שנפגשות בחצי גמר היורוליג וכך מאפשרות לספרדים להחליט את מי הם מעודדים. אנחנו מדינה קטנה, בלי הרבה הצלחות וכל מי שמצליח ומייצג משהו שקשור למדינה, הרי זה משובח. לכן כל ישראלי שמתמודד בחו"ל באשר הוא – שיצליח. גם אם זאת הפועל ת"א, בית"ר ירושלים, מכבי כדורגל או כדורסל, בני סכנין, אליס שלזינגר, גיא סטריק, או כל אתלט שעלה ממדינות חבר העמים ולא יודע מילה באנגלית. זה מה שיש לנו.

אז כשמכבי משחקת באירופה, אני בעדה, גם אם יומיים לאחר מכן אני אתעצבן על כך שהשופטים לטובתה. עדיין יש לי את הגבולות שלי, אני עובד כבר 5 וחצי שנים קרוב מאוד ליד אליהו ולא מסוגל ללכת למשחק שלה ולצהול עם האוהדים שלה, אני שמח מהבית וזה מספיק לי.

לאחר 13 שנים ההיסטוריה שוב חזרה על עצמה, וגם הפעם לא נראה שנצליח לראות את הגמר. את הנס מול צסק"א אמנם כבר ראיתי בביתי שלי, אבל הבוקר לבשתי את המדים ויצאתי שוב לאימון, הפעם במסגרת המילואים. באיזה שהוא מקום, אולי המילואים דומים אצלי למכבי. אני לא מת על זה בלשון המעטה, יש לי לא מעט טענות נגד המערכת הלא יעילה הזו ואני באמת כבר מרגיש כבר שמיציתי. אבל בסופו של דבר גם המילואים הם חלק מאיתנו, מהישראליות וכשקוראים לנו לדגל אנחנו מתייצבים, זה מה שיש. השירות החל כבר בשלהי השבוע שעבר כשכולנו בטוחים שמילואים זה לא סדיר ושנצליח לארגן משהו לגמר, אבל גם הפעם אין לנו מזל. המסו"ל (מ"פ) החדש קשוח לא פחות מההוא מהסדיר ומסתבר שגם אדום מבפנים. "קודם כל אני מקווה שמכבי תפסיד בשישי", אמר, "וגם אם בטעות תנצח, אני לא רואה איך אתם תצליחו לראות את המשחק בראשון". בקיצור, נפלנו על עוד אוהד הפועל. כולי תקווה שההיסטוריה שוב תשוחזר עד הסוף ובזמן האימון נקבל את העדכונים הפעם מהסלולארי במידה ותהיה קליטה וסוללה. אין הרבה מה לעשות, כל מה שנותר לומר זה "יאללה מכבי".

גוטן מורגן, היום גמר גביע
ברור, ברור. אבל..

8 Comments

אריק האחר 18 במאי 2014

יפה מאד

מוטי בננה 18 במאי 2014

מיצית יפה את התחושות שלי. בארץ נגד מכבי אבל בחול ישראל זה ישראל.

טל ש. 18 במאי 2014

יוחאי ממש ממש אהבתי, וכמו מוטי בננה, קלעת בול גם לתחושותיי בקשר למכבי(בליגה/חו"ל וכו').

ישר כח לחייל האמיץ (ד"ש בנמת לא לשכוח)

ג'וני 18 במאי 2014

נבחרת ישראל היא הקבוצה של המדינה.

איציק 18 במאי 2014

עמוק,
מה קרה, נבהלת… בלאט עוד יביא גביע… מה תגיד אז???
אל תדאג, הוא יפסיד לאפסים של מדריד, אבל בכול זאת הפחד והאי-ודאות אוכלים אותך!!!

איתן מסוארי 19 במאי 2014

שים לב…. הקצינים הם אוהדי הפועל… אבל הם "לא מייצגים את ישראל"…סתם … סתם….

מקווה שזה יעודד אותך – לפני כך וכך שנים, כבר לא זוכר, בשעת שידור הגמר כשהיינו במילואים, התנדבתי להחליף ב"צפונית" אוהד מכבי, כדי שיוכל לראות. התוצאה, כמו היום עניינה לי את התחת. מכבי הפסידה.

אדום עולה!

היסטוריון של ספורט 19 במאי 2014

מצדיע לך ….

קפטן קוקי 19 במאי 2014

בתור אוהד מכבי אני חייב להגיד שאני לא מסכים ולא מזדהה.
אני מבין את הנטייה לתמוך ולאהוד קבוצה ישראלית שמתחרה בזירה בינלאומית, אבל זה תמיד מסתכם בפירגון ולא יותר מזה. אף פעם לא שמחה אמיתית. כשהדברים נוגעים לקבוצה שנואה אני מייחל שיפסידו. נקודה. ואני מצפה לאותו דבר מאלו ששונאים את הקבוצה שלי.
בכלל, חורה לי לשמוע שכל מיני יושבי ההיכל או פוקדי הכיכר מגיעים ושרים משפטים כמו "מכבי זה אצלי בלב"/"אם אתה לא חלק מזה לעולם לא תבין". הם לא חלק מזה והם לעולם לא יבינו. סתם חבר'ה שמחפשים סיבה לשמוח, וזורמים עם העדר.
כשהייתי בפריז ב-2001, עוד הייתי תמים קצת ולא הבנתי איך יכול אוהד מכבי חיפה בכדורגל להיות אוהד מכבי בכדורסל ועוד לרדוף אחריה עד לפיינל פור, ולצאת צרוד ומותש ממשחק. היום אני קצת פחות תמים, ואולי מסוגל להבין אבל לעולם לא אצליח להזדהות.

Comments closed