היסטוריה קטנה – יוחאי שטנצלר

200px-Brazil2014

 

לא משחק ילדים

ספרד והולנד יעשו היסטוריה קטנה בשבת הקרובה כשיהפכו לפיינליסטיות הראשונות שפוגשות זו את זו בשלב המוקדם של המונדיאל. אלא שב-4 השנים שחלפו מאותו גמר ביוהנסבורג, שתי הנבחרות נמצאות במקום שונה לגמרי, לפחות אחת מהשנייה.

בעוד שמאמן ספרד, ויסנטה דל בוסקה, שמר על מרבית הסגל וההרכב שזכה באליפות העולם וגם באליפות אירופה שנתיים לאחר מכן, אצל האורנג' נרשמת מהפכה אמתית. רק 9 שחקנים שהיו בדרום אפריקה ייצגו את הנבחרת גם בברזיל.

מאמן הולנד, לואיס ואן חאל, ידוע בתור אחד שתמיד תומך בקידום צעירים. אחת הסיבות העיקריות לכך הוא האופי הקשה שלו, ואן חאל צריך חיילים צעירים וממושמעים ויודע שהכוכבים לא תמיד יאהבו את הדיקטטורה שהוא משליט.

אלא כשבוחנים את הדברים לעומק, ניתן ללמוד שאין פה מהפכה אמיתית מרצון, אלא יותר חוסר ברירה של המאמן ההולנדי. מתייסן  ובומה כבר קשישים, ואן בומל פרש, הייטינחה לא מוצא את עצמו, השוער שטקלנבורג (או שטקלנבורחחחחחח) נופה אחרי עונה קטסטרופלית בפולהאם. ויש גם את הפציעות – ואן דר ויל, סטרוטמן  וואן דר וארט לא כשירים, אפלאיי ודה יונג לא עמדו בציפיות.

כך שלמעשה, ואן חאל לא באמת השאיר בחוץ שמות גדולים שיכלו להיות בהולנד, הוא פשוט השתמש במה שיש לו.

עמוד השדרה של הנבחרת ימשיך להישען על הוותיקים, לפחות בכל מה שקשור לקישור ולהתקפה. דה יונג, רובן, סניידר, קויט, ואן פרסי והונטלאר מגיעים עם מספיק ניסיון ויכולת. אלא שבהגנה הבעיה קשה – אין אף אחד עם ניסיון אמיתי, במיוחד העמדת השוער. יספר סילסן  מאייאקס אמור לפתוח בין הקורות, אבל יש לו רק 8 הופעות בינלאומיות, לא מה שהיית רוצה לקבל משוער נבחרת. רון פלאר היציב הוא כביכול מעוז ההנה והוא כבר בן 29 אבל אין לו ניסיון בינלאומי משמעותי באמת.

במוקדמות זה עבד נהדר דווקא. להולנד לא היה בית מאוד קשה, אבל גם לא מאוד פשוט. כמעט 100 אחוזי הצלחה (תיקו לא מחויב באסטוניה) והצגות נהדרות מול הונגריה (כולל שמינייה בבית), רומניה וטורקיה, מקומות שלא קל להשיג בהן ניצחונות חוץ. הולנד בהחלט מגיעה נחותה, אבל הצעירים הנמרצים בתוספת כמה רגעי קסם מרובן, ואן פרסי וסניידר והולנד תוכל להגיע למשהו.

מצד שני מגיעה ספרד, בעוד שלואן חאל לא באמת היו הרבה אפשרויות, דל בוסקה החליט במופגן ללכת עם הוותיקים והטובים. אפשר להבין אותו. סגל שזכה בכל. לגבי הקישור אין ספק שצמד הצ'אבים פלוס אינייסטה יעשו את העבודה, אבל סימן השאלה הגדול יהיה בהתקפה. וייה  וטורס הם גיבורים לאומיים, אבל ביחד מרכיבים בקושי שחקן לפי העונה שלהם. אין ספק למשל שאלברו  נגרדו היה העונה בכושר יותר טוב משניהם וגם פרננדו  יורנטה, אבל שניהם לא יהיו בברזיל. דייגו קוסטה הוא תעלומה – גם מבחינת הכושר, וגם מבחינה מנטלית ויכולת. אני מרגיש שהוא יהיה בצ'לסי הפלופ הגדול הבא.

אבל הביטחון בוייה  וטורס הוא משהו שלא מאפיין רק את דל בוסקה. הרבה מאמנים מאמינים ב"שחקני מונדיאל", כאלה שלא משנה מה מצבם, במונדיאל מתעלים על עצמם ומביאים את הניסיון. כך יוגי לב שומר אמונים לקלוזה  ופודולסקי שתמיד נותנים תפוקה בנבחרת.

זכייה נוספת בתואר תיתן לספרד אליפות שנייה ברציפות, הישג ששמור רק לאיטליה של שנות ה-30 וברזיל של פלה – כלומר, ספרד הזאת תירשם כאחת הגדולות בהיסטוריה ולשם כך צריך את הדינוזאורים הכבדים. טיאגו שנפצע, איסקו  ומורטה הם נחמדים, אבל הם לא יביאו את התואר הנוכחי, ואני לא בטוח שגם את התואר הבא. לכן, למרות הדורות המוכשרים של ספרד והזכיות בטורנירי צעירות למיניהם, הטורניר הנוכחי יכול להיות הזדמנות אחרונה לתואר לפני שיחזרו להיות לוזרים כמו…הולנד.

אני מאמין שהגרלת סדר המשחקים חשובה לא פחות מהגרלת הנבחרות עצמן. ולכן המפסידה במשחק הפתיחה בין השתיים תהיה בבעיה קשה ובלי הרבה זמן לתקן, ובהתחשב בעובדה שצ'ילה נבחרת חזקה מאוד, אני מהמר שאחת מהן אפילו לא מעפילה לשמינית. כרגע זאת נראית כמו הולנד, אבל באמת שהכול פתוח.

פיקנטריה מבית ב'

זאת הפעם הרביעית ששתי הפיינליסטיות יפגשו בטורניר העוקב. בכל הפעמים הקודמות גרמניה הייתה מעורבת. ב-70' היא ניצחה 2-3 את אנגליה בהארכה ברבע הגמר ונקמה על ההפסד בגמר הקודם, גם כן בהארכה. 20 שנים לאחר מכן היא נקמה בארגנטינה עם ניצחון 0-1 בגמר היחיד ששוחזר טורניר אחר טורניר. בין לבין, היא סיימה עם הולנד ב-2-2 בשלב הבתים השני של מונדיאל 78', 4 שנים לאחר שניצחה בגמר.

 ספרד –

הפכה לאירופאית הראשונה שזוכה בטורניר מחוץ לאירופה, ולמעשה היא וברזיל היחידות שזכו בטורנירים מחוץ ליבשת שלהן.

כמו אנגליה וצרפת, זה יהיה המונדיאל ה-14 שלה. לשלושתן זכייה אחת בגביע העולמי.

הייתה הנבחרת הראשונה שהפסידה את משחק הפתיחה שלה וזכתה בתואר לבסוף, היא גם הייתה האלופה שכבשה הכי מעט עם 8 שערים ב-7 משחקים, אבל גם ההגנה הכי טובה ביחד עם איטליה של 2006 וצרפת של 1998.

אותן צרפת ואיטליה הן שתי אלופות העולם האחרונות שמגיעות מאירופה, שתיהן הודחו כבר בשלב הבתים בטורניר העוקב. אני רק אומר.

עד הזכייה האחרונה שלה הייתה אחת הלוזריות הגדולות בתולדות המשחק, כשרק ב-1950 הגיעה לשלב הגמר שכלל את 4 האחרונות. מאז היא לא העפילה לחצי הגמר, עד לטורניר האחרון כאמור.

היא אמנם עברה את שלב הבתים ב-82' כשאירחה את הטורניר, אבל יש לה את המאזן הגרוע ביותר כמארחת באחוזים עם ניצחון ושתי תוצאות תיקו ב-5 משחקים.

הגמר בינה לבין הולנד היה האלים ביותר עם 14 שליפות כרטיסים (אדום אחד).

הולנד –

ההפסד שלה היה הפסדה השלישי בגמר מונדיאל (לאחר 74' ו-78'). בכך היא הפכה לנבחרת שהפסידה בהכי הרבה גמרים מבלי לזכות אפילו פעם אחת.

השער של יוהאן נייסקינס לרשתה של גרמניה בגמר 74', היה המהיר ביותר בגמר– אחרי 90 שניות (בפנדל) והשער היחיד בגמר שנכבש מבלי שהיריבה תיגע בכדור.

זה יהיה הטורניר העשירי שלה. היא מעולם לא הודחה בשלב הבתים.

היא וגרמניה הן היחידות שהפסידו בשני גמרים רצופים. ב-2010 רשמה 6 ניצחונות, הכי הרבה לנבחרת שלא זכתה לבסוף בטורניר.

צ'ילה –

זה יהיה המונדיאל התשיעי שלה והשני ברציפות. השיא שלה היה ב-62' כשאירחה את הטורניר וסיימה במקום השלישי. מי שעצרה אותה בחצי הגמר הייתה ברזיל שהמשיכה לזכייה.

גם בשני המונדיאלים האחרונים בהם השתתפה, ברזיל שוב הייתה זו שהדיחה אותה, בשמינית הגמר עם ניצחונות 1-4 (ב-98') ו-0-3 (ב-2010). אם תצליח לסיים במקום השני שוב, היא שוב צפויה לפגוש את…ברזיל.

אוסטרליה –

זה יהיה המונדיאל הרביעי שלהם והשלישי ברציפות. בעבר התקשתה להעפיל מכיוון שצלחה בקלות את הבית האוקיאני אבל הודחה מול יריבה מדרום אמריקה. לפני מוקדמות 2010 הועברה לשחק במוקדמות אסיה ומאז היא מצליחה להעפיל לשני הטורנירים.

במונדיאל 2006 היא הפתיעה כשהעפילה לשלב השני על חשבון קרואטיה, שם הודחה בידי איטליה מפנדל מעורר מחלוקת בדקה ה-93'.

ב-2002 היא דווקא לא העפילה, אבל שחקנה ארצ'י תומפסון רשם הישג נדיר כשכבש 13 שערים במוקדמות מול סמואה האמריקאית. הקבוצה כולה כבשה 31 שערים באותו משחק.

זהו הניצחון הבינלאומי הגבוה בהיסטוריה, במקום השני עוד משחק של הנבחרת באותו קמפיין – רק 0-22 מול טונגה.

שוב חוזר הניגון - אלעד בר איתן
הכל זה גרפיקה

2 Comments

עידוקוליס ליפשיץ 9 ביוני 2014

חזק.

שותף להרגשה לגבי קוסטה בצ'לסי.

יוחאי שטנצלר 10 ביוני 2014

מרגיש כמו מישהו שבאמת נתן עונה טובה וחד פעמית, אבל אולי אני טועה…

Comments closed