לקראת אנגליה איטליה – יוחאי שטנצלר

AM

 

בית ד' הולך ללא ספק להיות בית המוות. קשה מאוד להמר על זהות העולות לשלב הבא. איטליה ואנגליה מנוסות יותר, אורוגוואי מנגד נהנית מסוג של ביתיות וגם כיום היא המוכשרת ביותר, לפחות בחלק הקדמי.

אורוגוואי נחשבת אולי לנבחרת השלישית בדרום אמריקה אחרי ברזיל וארגנטינה, ואולי התואר מוצדק לנוכח העובדה כי היא אלופת היבשת. אלא שהאורוגוואים בקושי העפילו לגביע העולמי, סיימו רק במקום החמישי ועלו דרך הפלייאוף כשקולומביה, אקוודור וצ'ילה מראות לה את הגב. אבל מצד שני, כך היה גם במונדיאל הקודם.

אז מה נעשה אם לא נהמר? ננתח קצת את חשיבות ההגנה בגביע העולמי, הרי איטליה ואורוגוואי ידועות כקבוצות קשוחות עם הגנת ברזל. אולי לא כמו פעם, ואין ספק שהחלק המוצלח ביותר אצל התכולים הוא דווקא ההתקפה, אבל עם מוניטין לא מתווכחים.

אז אין ספק שבכדורגל העולמי כיום הדגש על ההגנה והקישור האחורי גבוה יותר. בטורניר בינלאומי שבו לנבחרות אין מספיק זמן להתאמן יחדיו, בדרך כלל הנבחרות מעדיפות לצופף את המשחק ולא לקחת סיכונים, במיוחד בשלבים המאוחרים.

בגלל זה בעיקרון שני המונדיאלים האחרונים היו כל כך רעים. ממוצע השערים בהם היה נמוך מ-2.3 שערים למשחק, כשרק באיטליה 90' היה מאזן גרוע יותר. נבחרות שמצופפות ומשחקות מבוקר מגיעות רחוק וזה התאפיין בעיקר ב-2006 – פורטוגל, צרפת ואיטליה כולן היו משעממות.

בעוד שבשנים עברו זאת שזכתה בתואר הייתה זו שכבשה הכי הרבה, במונדיאלים האחרונים דווקא זו שסופגת הכי מעט היא האלופה, כלומר זהו המפתח האמיתי. גרמניה כבשה הכי הרבה בשני הטורנירים האחרונים, אבל לא הייתה זו שהניפה את הגביע. ספרד כבשה רק 8 שערים והפכה לאלופה השחונה ביותר, אבל מנגד, ספגה רק שני שערים כל הטורניר.

איטליה ב-2006 ספגה רק פעמיים, שער עצמי ופנדל בגמר. היא לא הייתה קבוצת התקפה רעה באותו טורניר, אבל סימן ההיכר שלה היה ההגנה.

ברזיל ב-2002 וצרפת ב-1998 דווקא היו מלכות השערים, אבל זה קצת מטעה. במקרה של ברזיל קצת פחות, כי המונדיאל ההוא היה באמת מוזר ונבחרות גדולות רבות נפלו מוקדם מדי. אבל ברזיל נהנתה מבית מוקדם כל מאוד בו כבשה תשעה שערים במשחקיה מול קוסטה ריקה וסין. מנגד גרמניה של אותו טורניר, ספגה רק שער אחד עד הגמר ולולא ההשמטה של קאן, יתכן והייתה זוכה בתואר.

צרפת של 98' הייתה קבוצת התקפה חלשה. היא זכתה כמלכת שערים רק בגלל הגרלה קלה בשני משחקי הפתיחה שלה מול דרום אפריקה וסעודיה בהן כבשה שביעייה. בנוק אאוט רק בלאן הבלם וטוראם המגן כבשו עד לגמר, וזיזו הקשר הוסיף צמד אחרי קרנות. למעשה, מלבד שני המשחקים הראשונים הקלים, צרפת לא נהנתה מאף שער של אחד מחלוציה. מנגד, היא ספגה רק שני שערים כל הטורניר.

אז האם לאיטליה יש כיום הגנה מספיק טובה? נראה שכן, כל עוד בופון בריא. במונדיאל הקודם כשהוא נפצע זה נראה אחרת. אבל כיום מרבית ההגנה מגיעה מיובנטוס, היא משחקת ומתואמת יחדיו ויהיה מאוד קשה להכניע אותה. אבל הגנה חזקה לא מספיקה, צריך גם קישור אחורי מעולה ואיטליה היא לא מהמובילות בתחום הזה. תיאגו מוטה ודה רוסי לא רעים, אבל לא מספיק טובים.פירלו יהיה מאוד משמעותי עדיין והאיטלקים יצטרכו לקוות שבאלוטלי יתעורר על הצד הנכון בכל יום משחק.

ומה עם אנגליה? רבים מסמנים אותה כזאת שלא תעלה מהבית המוקדם אבל יש לה סגל צעיר ומוכשר בלי הרבה ציפיות ונראה שיש התעוררות. אמנם הסגל פחות טוב מזה שהיה למשל ב-2002 אבל הרוח הצעירה של ליברפול עשויה לעזור לה ללכת קדימה. אין לה סיכוי לזכות, ההגנה שלה לא מספיק טובה והיא תיפול ברבע הגמר במקרה הטוב.

פיקנטריה

שש נבחרות זכו בטורניר כמארחות, שלוש מהן משחקות בבית הזה.

איטליה – הכי מעוטרת באירופה עם 4 זכיות, ושנייה רק לברזיל בסה"כ. מונדיאל 18 שלה, שנייה רק לברזיל ושווה לגרמניה. רק ב-30' ו-58' לא השתתפה.

היחידה יחד עם ברזיל שזכתה בשניים ברציפות – ב-34' ו-38'. מאמנה, ויטוריו פוצו, הוא היחיד שזכה פעמיים בטורניר כמאמן. גם ב-50' וגם ב-2006 היא זכתה בכבוד המפוקפק של להיות מודחת בשלב המוקדם כאלופה. זה קרה רק לברזיל ב-66' ולצרפת ב-2002.

כמובן שהיא מחזיקה בשיא הדקות ללא ספיגה – במונדיאל 90' היא שמרה על שער נקי במשך 517 דקות.

זה יהיה המונדיאל החמישי של בופון, כשהוא משווה את השיא של מתיאוס והשוער המקסיקני, קרבאחל.

לא פחות מ-10 שחקנים כבשו עבורה שערים במונדיאל 2006 בו זכתה, שיא שהיא מחזיקה בו עם צרפת.

היא הגיעה 4 פעמים לפנדלים במונדיאל, אלא שפעמיים זה קרה לה בגמר. בכל שלושת הנסיונות הראשונים היא נוצחה, כולל בגמר מול ברזיל ב-94' אבל ב-2006 היא ניצחה לראשונה את צרפת.

רוברטו באג'יו הוא השחקן היחיד בתולדות המונדיאלים שהשתתף ב-3 קרבות פנדלים. בכולם הוא הפסיד, ב-94' הוא גם החמיץ את הפנדל האחרון של איטליה.

אנגליה –

היא ואורוגוואי הן היחידות יחד עם ספרד, שמעולם לא הפסידו בגמר בו הן שיחקו. כשניצחה את גרמניה, ג'ףהרסט היה הראשון שכבש שלושער בגמר, למרות שלא בטוח אם באמת כל השערים היו חוקיים.

היא גם הנבחרת שנעצרה הכי הרבה פעמים ברבע הגמר, 8 כאלה. מונדיאל 14 שלה, רק ב-94' נעדרה בתשעת האחרונים.

ב-3 טורנירים היא לא הפסידה והודחה – כמובן שזה שיא.

דייויד ג'יימס ערך את הופעת הבכורה שלו במונדיאל הקודם כשהוא בן 40 פחות שבועיים, הבכורה המאוחרת ביותר. פיטר שילטון השוער, היה לקפטן המבוגר ביותר ששיחק במונדיאל, ושמר ב-10 משחקים על רשת נקייה, כמו גם בארטז.

כמובן שהיא הכי גרועה בפנדלים, הגיעה שלוש פעמים לדו קרב ונוצחה בכולם.

אורוגוואי

שתי אליפויות עולם למדינה הקטנה ביותר שזכתה אי פעם בתואר. הופעה 12 ושלישית בארבע האחרונים. הגמר הראשון שלה היה מול ארגנטינה, היא ניצחה 2-4. השתיים מחזיקות בשיא המפגשים זו עם זו בעולם, עם כמעט 200 כאלו.

זהו מונדיאל רביעי ברציפות שהיא מסיימת חמישית בשלב המוקדם ומגיעה/או לא מגיעה לטורניר דרך הפלייאוף.

ב-34' היא לא השתתפה וכך הפכה לאלופה היחידה שלא הגיעה בכלל לטורניר העוקב.

הפעם השנייה שהיא זכתה הייתה כמובן במונדיאל בברזיל, בטורניר היחיד שלא נערך בו משחק גמר. אורוגוואי זכתה בתואר עם 3 ניצחונות בלבד, הכי מעט אי פעם לאלופה.

כולל כמובן 1-2 מול ברזיל במשחק האחרון שהיה זה עם הכי הרבה קהל בהיסטוריה של המשחק.

אמרנו כבר שהיא כסחיסטית? חוזה באטיסטה הורחק מול סקוטלנד ב-86' אחרי פחות מדקה, ההרחקה המהירה ביותר.

קוסטה ריקה

מונדיאל רביעי בסך הכל, שלישי ברציפות. מעולם לא עברה את השלב המוקדם.

ראש בראש

איטליה למעשה מעולם לא הפסידה ליריבותיה במפגשים חשובים באמת.

מול אנגליה הרקורד שלה הוא 10 ניצחונות, 8 תיקו ו-6 הפסדים. ניצחון 0-1 באליפות אירופה 80', 1-2 במשחק על המקום השלישי ב-90', ניצחון 0-1 בוומבלי במוקדמות מונדיאל 98' (שער של זולה) וניצחון בפנדלים במפגש האחרון ביורו הקודם ברבע הגמר.

מול אורוגוואי המאזן שלה הוא 2-3-3. תיקו 0-0 בבית המוקדם במונדיאל 70' יחד עם ישראל, 0-2 בשמינית הגמר ב-90' וניצחון בפנדלים בגביע הקונפדציות האחרון במשחק על מקומות 3-4.

לאנגלים גם מאזן שלילי מול אורוגוואי שניצחה אותה 4 פעמים, לעומת 3 פעמים לאנגליה. במונדיאל 66' הן סיימו בתיקו 0-0 וב-54' הדרום אמריקאים ניצחו 2-4.

יומן האליפות של הולנד 5: האורגזמה מול ספרד
קריאקין בק-טו-בק

5 Comments

bob 14 ביוני 2014

גם קסיאס שמר על שער נקי 10 פעמיים ואם לא היה סופג אתמול היה שובר את השיא הזה.

בורה 14 ביוני 2014

יוחאי, הסקירות יפות ומעניינות אבל תיקון קטן בנוגע לקוסטה ריקה.

זה לא מונדיאל שלישי ברציפות. היא עלתה למונדיאל ב-1990, 2002, 2006.

ב-1990 אימן אותה בורה מילוטינוביץ' האלמותי, והיא עברה את השלב המוקדם. שיחקה בבית עם ברזיל, שבדיה וסקוטלנד. היא ניצחה את שתי האירופאיות ועלתה לשמינית הגמר, שם סקורהאבי נתן שלושער וצ'כוסלובקיה (אז עדיין מדינה אחת) ניצחה 4-1.

יוחאי שטנצלר 14 ביוני 2014

צודק , היה לי משהו בראש עם 90׳ אבל איכשהוא זכרתי ששבדיה עלתה אז. מודה ועוזב. על קסיאס יקירי אני מעדיף לא לדבר כרגע, למרות שאין לי בעיה עם התוצאה הסופית מאתמול

אור גולן 14 ביוני 2014

תיקון טעות:
"גם ב-50' וגם ב-2006 היא זכתה בכבוד המפוקפק של להיות מודחת בשלב המוקדם כאלופה."
נראה לי שהתכוונת 2010.

D! 16 ביוני 2014

רגע,
עד עכשיו אורוגאווי הנבחרת המפתיעה של הטורניר?

אני מראש קיוויתי שקוסטה ריקה ואיטליה יגיעו עד הגמר.
השחקנים שלנו צריכים כמה שיותר מנוחה לקראת העונה הבאה.

Comments closed