סיכום סיבוב – יוחאי שטנצלר

XHC

 

הפסד לעולם חוזר

אני חוזר על המנטרה – הגרלת סדר המשחקים חשובה יותר מהגרלת הבתים. רק 4 מתוך 35 נבחרות עברו לשלב השמינית לאחר שהפסידו במשחק הראשון מאז שעברו ל-32 נבחרות במונדיאל 98'. במונדיאל הזה אמנם הצטרפו עליהן עוד שלוש מתוך 14 אבל הן לא מביאות ממש שינוי בקונספט.

בסופו של דבר כמעט אף נבחרת שהפסידה במשחק הראשון והגיעה למשחק מכריע מול יריבה שכבר השיגה ניצחון והיה לה יתרון משמעותי עליה, לא עמדה בלחץ. קרואטיה כשלה מול מקסיקו, ספרד מול צ'ילה, בוסניה מול ניגריה, רוסיה מול אלג'יריה, פורטוגל מול ארה"ב ועוד. אורוגואי ואלג'יריה ניצחו אמנם את אנגליה וקוריאה, אך שתי היריבות שלה היו פחות או יותר באותו מצב כמוהן, גם כן עם הגב לקיר. היחידה שעמדה בלחץ היא יוון, הנבחרת עם הכי הרבה אופי כנראה בטורניר, מול חוף השנהב הלוזרית.

אינטר-קונטיננטאלי

חמש דרום אמריקאיות בשמינית – השוואת שיא, שלוש צפון אמריקאיות – שיא חדש, שתי אפריקאיות – שיא חדש, רק שש אירופאיות – השוואת שיא שלילי מהמונדיאל הקודם, אחרי שלפני כן האירופאיות לא ירדו מ-9-10 נבחרות בשמינית בכל טורניר. מגמה חדשה? לא בטוח. אלג'יריה וניגריה בעיקר ניצלו את הלוזריות וחוסר הניסיון של רוסיה ובולגריה בהתאמה, כשדווקא מבחינת חוף השנהב וגאנה יש ירידה, ועל קמרון, הנבחרת החלשה בטורניר, אין מה לדבר. האסייתיות נתנו טורניר חלש מאוד כשיפן וקוריאה שהרשימו מאוד בטורניר הקודם הלכו אחורה הפעם.

אמריקה מסמנת איקס

קוסטה ריקה היא ללא ספק הפתעת הטורניר ומסמלת את ההצלחה הנהדרת של צפון אמריקה שלא נראית מקרית בכלל, בניגוד לאפריקה. לגבי מקסיקו קשה לומר שיש התעוררות מכיוון שרק לפני כ-9 חודשים היא כמעט ולא העפילה לטורניר ונאלצה להיעזר בשער של ארה"ב. אבל אולי הבשורה מגיעה באמת מארה"ב שמדברת על התעוררות במדינה, שבירת שיאי רייטינג וגם יכולת מעולה. מונדיאל שלישי מתוך ארבעה האחרונים שהיא עולה ל-16 אחרונות ומי יודע, נכון שאומרים את זה כבר 20 שנה, אבל אולי ארה"ב באמת תזכה בעוד 20 שנה במונדיאל.

אירופה תגלה את אמריקה?

האם שאר העולם מצמצם פערים מול אירופה? לא בטוח. האירופאיות תמיד מפשלות בטורנירים מחוץ ליבשת, אבל גם בקודם שלושת המקומות הראשונים הלכו לאירופה, למרות שרק שש העפילו לשמינית. ההתחזקות של קולומביה, אורוגוואי וצ'ילה תורמות למאבק, אבל בגלל שקל יותר להעפיל מדרום אמריקה, הנבחרות הללו מתחילות לרשום רצפי העפלות והניסיון עוזר להן.  הגרלת השלבים המאוחרים קבעה שלא יהיו כמעט מפגשים דרום אמריקאים אירופאים לאחר שמהרביעייה ברזיל,צ'ילה, קולומביה ואורוגוואי תצא רק אחת בחצי הגמר.

בעוד שבאירופה מיעוט המקומות היחסי ביחד למספר הנבחרות, מביא לכך שיש תחלופה לא קטנה במעפילות. 4 נבחרות אירופאיות שלא היו בטורניר הקודם השתתפו הפעם, ורק בלגיה עלתה לשלב השני. זכייה של ספרד בדרום אפריקה הייתה היסטורית, אבל זכייה אירופאית על אדמת דרום אמריקה תהיה הצהרת כוונות, אירופה כאן.

שוב הקריב את עצמו

איזה הבדל בין לואיס סוארז של 2010 שהציל את המדינה שלו והיה גיבור לאומי, לזה שהפקיר אותה בשלבים המאוחרים בגלל איזו שטות. כך חשבתי ואני עדיין חושב. העובדה שנראה שמדובר בנשיכה אינסטינקטיבית מוכיחה כמה הבעיה חמורה. אבל אחרי מחשבה נוספת הבנתי שסוארז למעשה הוא שוב הגיבור הלאומי. הנשיכה שלו הגיעה בערך דקה או שתיים לפני הגול של גודין. נגיחה אחרי קרן, כשנותרו רק 7 דקות לסיום. גודין כבר הוכיח כמה פעמים השנה שהוא יודע להבקיע במשחקים חשובים, אבל אולי רק אולי, הנשיכה של סוארז הוציאה קצת את קייליני וההגנה האיטלקית מאיזון ומריכוז, ואפשרה לגודין לעשות זאת. מי יודע, אולי בלי הנשיכה, לא היה גול.

הטוב עוד לפנינו

השלב הראשון היה נהדר והסיבוב השני אמור להיות טוב לא פחות. על פי ההיסטוריה האחרונה, המשחק הכי טוב בטורניר מגיע בשלב השמינית. רומניה-ארגנטינה ב-94', ארגנטינה-אנגליה ב-98', סנגל-שבדיה ב-2002, ספרד-צרפת ב-2006 וגרמניה-אנגליה ב-2010. דווקא ההגרלה לא זימנה מפגש ענקיות, אבל יהיו מספיק משחקים מסקרנים. אם הייתי צריך להמר אז הייתי הולך על שוויץ-ארגנטינה אבל אני באמת חלש בהימורים ובכלל, המונדיאל הזה מלמד אותנו פעם אחר פעם שאי אפשר לצפות שום דבר. שרק ימשיך ככה.

אין כמו הדראפט
הדראפט העצוב של אייזיה אוסטין

11 Comments

tjs 28 ביוני 2014

המשחקים הכי טובים באים דווקא ברבע הגמר:
ב- 1986 מראדונה ויד האלוהים.
ב- 1990 אנגליה ניצחה את קמרון 2:3 במשחק עצום.
ב- 1994 המשחק הכי טוב היה ה- 2:3 של ברזיל על הולנד.
ב- 1998 אני מעדיף את ה 2:3 של ברזיל על דנמרק ברבע, עם השער של לאודרופ.
במונדיאל הפח של 2002 הכי זכור זה המשחק של ברזיל נגד אנגליה עם השער ואח"כ ההרחה של רונאלדיניו.
את מונדיאל 2006 כולו פספסתי הודות לתעסוקה בעזה.
וב- 2010 זה כמובן ה 1:2 של הולנד על ברזיל.

ערן 2 28 ביוני 2014

כל הדרכים מובילות לצרפת גרמניה ברבע.
הגמר האמיתי.

no propaganda 28 ביוני 2014

נראה לי אתה מוטה לכוון ברזיל :)

לא נראה לי שיש מגמה של משחקים טובים יותר בשלב מסויים:
1994: שבדיה – רומניה רבע גמר
1998: אנגליה – ארגנטינה או הולנד ארגנטינה. שמיניתרבע
2002: שבדיה סנגל שמינית
2006 איטליה גרמניה חצי הגמר
2010: גאנה – אורוגוואי רבע גמר

יוני 28 ביוני 2014

בוסניה, לא בולגריה

יוחאי שטנצלר 28 ביוני 2014

אני התכוונתי לכדורגל נטו בעיקרון אבל ברור שלכל אחד יש את הזווית שלו והזכרונות שלו והעדפות שלו שמשפיעות על הבחירה. למשל -2002 אף אחד כמובן לא חושב יותר מדי על משחק שבו יש שתי נבחרות לא גדולות כמו שבדיה סנגל אבל הוא היה הרבה יותר איכותי מהמשחק המותח בין ברזיל לאנגליה. אבל שוב, הכל אישי. וכן – צרפת גרמניה באמת מסתמן כגמר האמיתי.

no propaganda 28 ביוני 2014

אני גם זוכר את המשחק של קמרון שבדיה מהמונדיאל הזה. המון הזדמנויות משני הצדדים. הרבה מהלכים יפפיים.

no propaganda 28 ביוני 2014

סנגל שבדיה כמובן

אמית 5 28 ביוני 2014

הכדורגל הדרום אמריקאי בהתקדמות עצומה כבר הרבה זמן, הציבור פחות מכיר אותו כי הוא לא מסוקר כמו הכדורגל האירופאי.
בכל אופן לגבי המספרים של כל יבשת לפעמים ההגרלות משנות את האפשרויות, ברזיל וארגנטינה למשל קיבלו בית שקל לעלות, ואילו איטליה אנגליה ופורטוגל קיבלו בית קשה, למרות שבמקרה של איטליה ואנגליה זה ברור שמבחינתן זה כישלון שקוסטה ריקה עלתה על חשבונן.

טרוצקי 29 ביוני 2014

טור יפה מאוד.תודה

היסטוריון של ספורט 29 ביוני 2014

נהניתי תודה רבה.
אשר לאירופה היא הולכת ודועכת.
נכון שלא תמיד הם לקחו טורניר מחוץ ליבשת (כמעט אף פעם לא)
אך היו להם על בסיס קבוע 9-10 נציגות בשמינית.
אין ספק אירופה הולכת אחורה.
2. לדעתי אחרי הטורניר ידובר ארה"ב תהיה קרובה יותר מאי פעם לכך שיחשבו שהיא מסוגלת להביא את הגביע.

3. השאלה המעניינת היא האם ההפתעות ימשכו
אם מהצד של ברזיל /גרמניה /צרפת קולומביה תגיע לגמר זו בהחלט הפתעה רבתי.
אם מהצד של ארגנטינה /הולנד נראה עולה אחרת זו הפתעה.
לדעתי ישנה היתכנות גדולה להפתעה של נבחרת כמו מקסיקו /יוון /ארה"ב בלגיה.

4. המשחקים הגדולים בטורניר
1982. ארגנטינה -ברזיל 2-3 (בתים שלב שני אם תרצו שמינית ורבע גמר יחדו).
1986. בסופו של יום הגמר ארגנטינה -גרמניה 2-3 (מקום שני בלגיה -ברה"מ 3-4 בשמינית הגמר ומקום שלישי ספרד -דנמרק 1-5 גם בשמינית).

1990. רבע גמר אנגליה -קמרון 2-3 (ללא מתחרים).

1994. 1. רבע גמר ברזיל -הולנד 2-3 (ייתכן ויהיו שיגידו שמינית הגמר רומניה -ארגנטינה 2-3 כן נציין את שבדיה -רומניה 2-2 ופנדלים ).

1998. 1. שמינית הגמר ארגנטינה -אנגליה 2-2 ארגנטינה בפנדלים.

2002. אין משחק מיוחד מבחינתי רבע גמר ברזיל -אנגליה 1-2.

2006. אין משחק מיוחד בכלל לצערי אני הולך בדיעבד על משחק הדמים פורטוגל -הולנד 0-1 בשמינית.

2010. רבע גמר אורוגואי -גאנה 2-2 אורוגואי בפנדלים.
מסקנה

היסטוריון של ספורט 29 ביוני 2014

מסקנה הכל בעיני המתבונן

Comments closed