סיכום שמינית – יוחאי שטנצלר

200px-8_ball_icon.svg

 

עשו שמיניות באוויר

מונדיאל מורכב משני חלקים עיקריים – שלב הבתים ושלב הנוקאאוט. ועם כל הכבוד לשלב הראשון, כולם זוכרים מה היה במאני טיים. ולכן, כמו שאמר דורפן, היה לנו עד עכשיו שלב בתים גדול, אולי הגדול מכולם, אבל עדיין זה לא אומר כלום על הטורניר כולו. מונדיאל 2010 למשל היה מורכב משלב בתים מזעזע, יותר אפילו מאיטליה 90', אבל הנוקאאוט היה אחד הדרמטיים והמרתקים שנראו.

ועכשיו כשאנחנו לאחר שמינית הגמר אפשר בהחלט לומר שאנחנו ברגשות מעורבים. 18 שערים הובקעו, ממוצע של קצת יותר מ-2 שערים למשחק, אבל פחות כשלוקחים בחשבון שהיו לנו 5 הארכות (כמעט עוד שני משחקים שלמים!), נתון נמוך יחסית למונדיאלים קודמים. אבל האם זה מעיד על שלב שמינית חלש?

שערים הם חשובים עבור תחושת ההנאה שלנו, אבל לפעמים כשנבחרות מבקיעות חמישיות חד צדדיות הדבר לא בדיוק מעיד על רמה גבוהה. אין ספק שלא ראינו כדורגל גדול, אבל היו כמה משחקים טובים כמו המשחק של גרמניה-אלג'יריה, ההצגה של קולומביה, ולקינוח אמש בלגיה-ארה"ב.

בתום 90 הדקות (וגם בתום ה-45) שקלתי לפרוש לשינה, וגם בתום החלק הראשון של ההארכה. אבל לבסוף קיבלנו אולי את החצי שעה הכי טובה של כדורגל שנראתה בטורניר. ככה זה בברזיל 2014, אתה אף פעם לא יודע למה לצפות.

מרכיב נוסף שהיה בולט מאוד בשמינית הוא המתח שבהחלט היה בשיאו. 6 מתוך 8 משחקים הוכרעו (או שנדחתה ההכרעה במקרה של יוון) ב-5 הדקות האחרונות של המשחק או של ההארכה. 5 מתוך 8 משחקים נכנסו להארכה(שבירת השיא מ-90') ושניים לפנדלים (גם כן שיא), ומתוך השלושה שהוכרעו ב-90 דקות, שניים מהם הוכרעו רק ב-10 הדקות האחרונות (או אפילו בדקה ה-94).

למעשה קולומביה נגד אורוגוואי היה המשחק היחיד שהיה די חד צדדי והוכרע הרבה לפני הסיום וגם הוא הסתיים רק ב-0-2.אז מה הסיבה לכך? אחת היא כמובן אחת המסקנות היותר גדולות מהטורניר הזה – אין ארוחות חינם. אף אחת לא מוותרת.

אלא שהסיבה השנייה למשחקים הצמודים היא דווקא מעניינת יותר. עצם העובדה שכמעט בכל המשחקים הייתה פייבוריטית אחת ברורה, אם מתוקף היסטורי ואם בעקבות שלב בתים מוצלח, היא זו שהביאה למשחקים הצמודים. הרי הבשורה הגדולה של המונדיאל הזה היא שהטיקי-טאקה כביכול מת, והנבחרות החזקות והמהירות שיוצאות קדימה למתפרצות קטלניות הן החזקות ביותר.

אלא שקשה מאוד לצאת למתפרצות נגד נבחרות שלא הולכות כל כך קדימה. זה לא שראינו בונקר של אלג'יריה, ניגריה או שוויץ, אבל הן היו הרבה יותר זהירות וביטלו את היתרון של הגדולות למרות שניסו גם כן לעקוץ במתפרצות משלהן עם הרבה אנשים שהלכו קדימה.

הרי תחשבו על זה, המשחקים רבי השערים של המונדיאל הזה היו דווקא משחקים בין שתי קבוצות ברמה כביכול שווה או משחק בין שתי נבחרות שהיו אמורות להיות המובילות בבית. הולנד-ספרד, גרמניה-פורטוגל, צרפת-שוויץ. היריבה הרשתה לעצמה לתקוף מתוקף מעמדה וחטפה בראש במתפרצות קטלניות. גם אלג'יריה נגד קוריאה היה משחק למעשה על כל הקופה בין נבחרות שראו את עצמן כשוות. אפילו המשחק היחיד שלא הוכרע בדרמטיות בשמינית, קולומביה נגד אורוגוואי, הוא היחיד שבו לא הייתה פייבוריטית ברורה.

ועדיין, למרות הדרמה והמשחקים הצמודים, כל הגדולות עלו, למעשה, לראשונה מאז שעברו לשיטת 32 נבחרות, כל הנבחרות שסיימו כראש בית עלו שלב. וזה אומר שמשחקי רבע הגמר יהיו בין נבחרות יחסית שוות (חוץ מהולנד-קוסטה ריקה ולא, זה לא אומר שהולנד פייבוריטית) וזה מבטיח הרבה.

כמה נקודות

  • עם סיום השלב המוקדם, ייחסתי את העלייה של שתי אפריקאיות לראשונה לשמינית בעיקר למזל ולא לשינוי אמיתי ביבשת. אלא שגם ניגריה וגם אלג'יריה באו וגרמו לי להוריד את הכובע בשמינית. לא עמדו בכבוד, ולא שיחקו לא רע, פשוט היו מעולות ובשלבים רבים גם עדיפות מול שתי קונטנדריות. ממש רציתי פתאום שאלג'יריה תנצח את גרמניה. זה לא שעכשיו כן יש שינוי ביבשת, בכלל, אני לא מאמין בייחוס מגמות כלל יבשתיות, אלא בתהליכים נכונים שקורים במדינות מסוימות.
  • ראיתי צרפת-גרמניה עם חברים ובדיוק ידידה אמרה שהיא לא מבינה איך שום קבוצה גדולה לא לקחה את אניימ… ולפני שסיימה את המשפט הגיעה הטעות הנוראה. אני עדיין חושב שהוא שווה קבוצה גדולה ופשוט כואב הלב עליו, אחרי שגם במונדיאל הקודם פישל.
  • כואב הלב גם על אוטמארהיצפלד, אחד הבלתי מוערכים מבחינתי. לא ברור לי איך הוא לא אימן במהלך הקריירה את המאנשאפט ומעניין לחשוב מה הוא היה עושה עם הדור הנהדר הזה. את הקריירה הוא סיים אמנם במונדיאל סביר, אבל עם תבוסה קשה לצרפת, הפסד בדקה ה-118 (לא אופייני לגרמני) ומות אחיו ביום משחקו האחרון.
  • שמח עד השמיים בשביל לוקאקו. סימנתי אותו (לא רק אני מן הסתם) לפני הטורניר והתאכזבתי בשבילו כשלא הצליח בכלל בשלב הבתים, ואתמול בתוך חצי שעה הוא כבש, בישל והגיע לעוד אינספור מצבים ולמעשה ניצח את המשחק. עוד חודשיים הוא כאן, אמאל'ה.

יומן האליפות של הולנד 11: הערכת מצב
זכרונות מחצי גמר 1982

22 Comments

אחד 2 ביולי 2014

מה זאת אומרת שום קבוצה גדולה לא לקחה את אניימה? מה זה הפועל תל אביב?

יויו 3 ביולי 2014

באמת מה זה הפועל?

אדם בן דוד 2 ביולי 2014

כואב הלב על אניימה.
מעבר לעובדה שהוא שוער מדהים (אם לא היו הגבהות במשחק…)
הוא גם אישיות יוצאת מהכלל מחוץ למגרש
http://bleacherreport.com/articles/2111796-lionel-messi-is-so-good-and-im-s-nigerias-vincent-enyeama-tells-referee#articles/2111796-lionel-messi-is-so-good-and-im-s-nigerias-vincent-enyeama-tells-referee

או פה:
http://sports.walla.co.il/?w=//2701604

אורן 2 ביולי 2014

פוסט יפה.

לדעתי ניגריה, בניגוד לשאר האנדרדוגיות, לא היו זהירים כלל והיו יותר טובים מצרפת, החזיקו בכדור ותקפו עם הרבה שחקנים במשך 60-70 דקות. גם לא נשרק לטובתם פנדל של אברה המלוכלך שחיבק שחקן בכדור קרן ולא נתן לו לקפוץ לכדור.

אני חושב גם שעד עכשיו במונדיאל ראינו עד כמה טעויות שיפוט הן דבר רנדומלי (הרי שופט או לא קוון לא באמת יכולים לזהות אם היה פנדל או נבדל ברוב המקרים ואי אפשר להאשים אותם), ואני חושב שעוד נדבר על זה גם אחרי רבע הגמר. בסוף יהיו מצלמות גם לדברים האלה.

סמי חדרה 2 ביולי 2014

מה שהכי הכעיס בעבירה של אברה, זה שהשופט ראה הכל ובא אליו אחר כך להגיד לו שבפעם הבאה הוא לא יבליג…אם יש תחום בשיפוט שהשופטים פשוט מעלימים עין ממנו זה תפיסות ברחבה במצבים חופשיים וזה מגיע לרמות אבסורדויות כמו במקרה הזה

אורן 2 ביולי 2014

הייתי מוסיף גם ששריקה כזאת, עם ההילוכים החוזרים הברורים שהיו מראים את זה שוב ושוב, היו יכולים להרתיע הרבה יותר מכל הדיבורים וגם היו מוציאים את השופט גדול בעיני הצופים (אם לא בעיני פיפ"א – שלא ניתן לדעת מה היו אומרים לו על דפיקת הפייבוריטית מאירופה..)

אוהד 2 ביולי 2014

די להסיק על מגמות ושינויים בכדרוגל ע"ס מספר משחקים כל כך קטן בטורניר חד פעמי.
4 מהקבוצות ברבע הגמר הם אותן 4 הקבוצות מלפני 4 שנים.
טורניר כזה פתוח למקריות וזאת כנראה הסיבה העיקרית לתחלופה של 4 הקבוצות האחרות.

6 משחקים הוכרעו ב 5 דקות אחרונות ומעלה?
ב 2010 4 משחקים הוכרעו ב 10 דקות אחרונות ומעלה.
ע"ס זה להסיק מסקנות זה קצת חובבני.

כשהכוחות שווים אז התוצאה גבוהה? את זה הסקת ע"ס 3 משחקים שהסתיימו בתוצאה גבוהה? בדקת כמה משחקים של קבוצות בכוחות שווים הסתיימו בתוצאה נמוכה לפני שהסקת את המסקנה?
תהליך הסקת המסקנות צריך להיות בדיוק הפוך. קודם תבודד את כל המשחקים שבהם יש כוחות שווים (לפי הגדרה שלך), ולאחר מכן תבדוק את ממוצע השערים במחשקים אלה מול ממוצע השערים בשער המשחקים.
תאמין לי, לא תגיע לשום מסקנה.

סך הכל מונדיאל מעניין מאוד, אבל אין צורך למלא טורים בדה-באזר בלי סיבה.

יוחאי שטנצלר 2 ביולי 2014

משהו שבהחלט לא דורש שינוי מהפכני בשיטת המשחק, בלי להשתמש במצלמות והילוכים חוזרים בזמן משחק, אבל כן להעניש בדיעבד על עברות גסות, בלתי ספורטיביות, ניסיונות התחזות ועוד. זה לחלוטין יפחית את הצלילות והנשיכות.

יוחאי שטנצלר 2 ביולי 2014

אוהד היקר,
מה שאני מנסה להסביר זה למה למשל לצרפת, הולנד וגרמניה היה הרבה יותר קל מול נבחרות שהיו כביכול ברמה שלהן, לכאלה שהגיעו כאנדרדוג מובהק.
מבחינת מסקנות שהסקתי – היו שתיים – אחת היא שאין ארוחות חינם, זה אמנם לא מבוסס על מחקר מעמיק אבל אני חושב שזה די בולט.
לגבי הבשורה השנייה, שהטיקי-טאקה מת, הוספתי את המילה כביכול, כי אני גם לא מאמין בזה. ברור שלמקריות יש יד גדולה בכל משחק כדורגל ובטח בטורניר כל כך קצר, אבל כשאותה תבנית חוזרת על עצמה בכל שלבי השמינית רציתי לבוא ולנסות להסביר למה ראינו בכל משחקי השמינית פחות או יותר אותה תבנית, מבלי להסיק מסקנות לגבי שינויים בעולם הכדורגל.

אוהד 2 ביולי 2014

ההסבר הוא כזה:
גרמניה ניצחה את פורטוגל ב 10 שחקנים, וגם ככה גרמניה יותר טובה.
הולנד ניצחה את ספרד במשחק חד פעמי. ונראה שהדור הספרדי הנוכחי מיצה את עצמו.
לא הייתי אומר ששוויץ ברמה של צרפת.

לגבי המסקנות:
1. לא צריך את המונדיאל כדי להסיק שאין ארוחות חינם, מכיוון שזה נכון לכל המונדיאלים. אולי חוץ מהמחשקים מול קמרון… וכמובן נכון כמעט לכל דבר בחיים.
2. כמו שכתבת, גם אתה לא מאמין במסקנה שלך…

יוחאי שטנצלר 2 ביולי 2014

שוב, הרעיון העיקרי הוא לא שהן באמת שוות, אלא שלמעשה הנבחרת השנייה פשוט לא באה למשחק כנחותה אלא תקפה כשווה, בגלל זה רשמתי כביכול שוות או היו אמורות להיות המובילות באותו בית. גרמניה הובילה כבר 0-2 והייתה מנצחת 3 או 4 עם או בלי פפה, לדעתי.

1. זה נכון, אבל איכשהוא נשכח תמיד והציפייה שהקטנות יקבלו בראש.
2. מסכים לגמרי- בארסה לא זכתה בכלום כי היא עייפה ומזדקנת ואולי גם היה לה מאמן לא מתאים, לא כי השיטה נכשלה. באיירן ספגה רביעייה מריאל בגלל שהיא נגררה למשחק ספציפי בו היא ספגה שערים נייחים מוקדמים והייתה חייבת להמר על הכל. זה לא אומר שהטיקי-טאקה עדיף או לא עדיף על הקבוצות הכוחניות המהירות.

אלי 2 ביולי 2014

אני חושב שגרמניה הבקיעה רק אחד לפני האדום.
בכל מקרה זה רק מחדד את המצב, פורטוגל היתה חייבת לנסות להבקיע גם ב 10 שחקנים מה שאיפשר לגרמניה להבקיע 4 בקלות.

אחד 2 ביולי 2014

גרמניה הבקיעה שניים לפני האדום.
וזה ממש לא נכון. אם היה מדובר במשחק נוקאאוט, פורטוגל היו חייבים להבקיע. אבל בשלב הבתים יש חשיבות להפרש השערים, לכן לא משתלם להסתכן בספיגה של שערים נוספים בשביל הסיכוי הקטן של חזרה מפיגור בעשרה שחקנים.

גיל 2 ביולי 2014

איזו טעות נוראית עשה איינמה? הוא לא טעה בגול לדעתי אלא פשוט הכדור נהדף למקום לא נכון.

לגבי השמינית אני הייתי מגדיר אותו כטיזינג אחד ארוך. הרבה משחקים של כמעט. יש הרבה מתח, מתקרבים לגולים ואז בסוף הפייבוריטית מנצחת. המשחק של הולנד היה הכי טוב לדעתי כי הוא היה היחיד שבו פייבוריטית כמעט עפה והיה בו מהפך. זה מה שחסר לדעתי ויקרה אולי בשלב הבא. מהפכים ויותר גולים ולא רק הברקות שמכריעות משחקים.

אחד 2 ביולי 2014

למעט הולנד קוסטה ריקה אין פייבוריטיות באף משחק ברבע

אחד 2 ביולי 2014

במחשבה שנייה גם בלגיה פייבוריטית מול ארגנטינה.

גיל 2 ביולי 2014

בלגיה בטח לא פייבוריטית אבל זו לא תהיה הפתעה עם ינצחו.

גיל 2 ביולי 2014

ואגב, רוב המשחקים נכנסו לקצב טוב כשאחת הקבוצות הבקיע. מכיוון שזה לרוב קרה לפחות במחצית השנייה, המשחקים היו עם קצב איטי בחלקים גדולים שלהם.

יוחאי שטנצלר 2 ביולי 2014

מסכים לגמרי, שערים מוקדמים משנים את המשחק. בהרבה משחקים בשלב המוקדם השערים המוקדמים לא היו מתוכננים אלא הגיעו אחרי קרנות, פנדלים ובעיטות חופשיות.

אדם בן דוד 3 ביולי 2014

מר שטנצלר הנכבד,
מאז שגיליתי את דה באזר, לפני כשנתיים ומחצה, אני קורא כמעט כל טור שמתפרסם בו.
אני קורא גם טורים שמביעים דעות שמנוגדות לשלי (טב"י, לרב), נושאים שבדר"כ איני מתעניין בהם (שוחט, סגל), נושאים שאיני מבין בהם (שלי) או טורים שכל מטרתם לעצבן אותי (אהלן בורביץ'). בחצי השנה הראשונה לא הגבתי כלל- נטלתי על עצמי את הגישה הפיתגוראית כי כשאתה חדש עדיף שתשתוק בהתחלה עד שתבין מספיק. מאז אני נוהג להגיב מדי פעם.
אני משתדל שתגובתי תהיה עיניינית, מוסיפה ובהחלט לא פוגענית (מלבד תגובה אחת בה הגבתי בנושא מאיר שמיר, והתנצלתי כשהבנתי שהיא התבססה על מידע כנראה שגוי והיה מי שנפגע ממנה).
מדי פעם, אני גם מגיב רק כדי לשתף בתחושות או מחשבות שיש לי (בדומה להרבה מבעלי הטורים פה).
אתמול הגבתי פה על הטור שלך.
אני לא חושב שתגובה המשבחת את אניימה, ואף מוסיפה סרטון (בו הוא מתלוצץ עם השופט במחצית שלא ישרוק פאולים לטובת ארגנטינה כי מסי טוב מדי) או לינק לתגובתו לאחר שנשבר הרצף שלו בצרפת, וזאת כדי להעיד על אופיו של האיש.
ועוד מוסיפה בהבעת רגש פרטי- שותפות לאמפטיה לאניימה וכאב הלב על הטעות שלו מכילה משהו פוגעני.
לא כל תגובה בכל טור תהיה הגיונית או לא מתגרה (לאן ג'וני נעלם?).
לא כל תגובה תהיה שיא התחכום או העיניין.
אך יש לה מקום.
אני מרגיש שותף באתר הזה, אני מרגיש שיש מקום בשבילי וב/שביל כמותי להגיב בנושאי ספורט, או לפעמים כלכלה או הגירה, בלי לרדת לצהוב.
המעבר מ"תגובתכם ממתינה לאישור" למחיקת התגובה אינו ברור לי.
הוא מעליב ופוגע.
אם הוא נבע מתקלה טכנית אני מתנצל- אם לא- אשמח לדעת מדוע צונזרתי.
עדיף כאן- אני חושב שיהיה בזה עיניין לחברים נוספים. או בפרטי בכתובת המייל שלי.
תודה.

יוחאי שטנצלר 3 ביולי 2014

היי אדם. אתה צודק, אכן יש לך את הזכות להגיב. אבל לעורכי האתר יש זכות לא לאשר כל תגובה. אני באופן אישי לא קשור לכך ואין לי נגיעה לדבר, אבל בעיקרון התגובה שלך התעכבה בגלל הלינק כי הוא דורש אישור ובדיקה. בקיצור, התגובה שלך עלתה. תמשיך להגיב.

Comments closed