ובינתיים במדריד – נמרוד איתן

Real-Madrid-Team-Photo-2014-2015

 

שבעה מחזורים מאחורינו + שני מחזורים בליגת האלופות ושוב יוצאים לפגרת הנבחרות התוקעת, אפשר לעשות סוג של סיכום התחלה.

יש כמה נקודות עיקריות שהיה אפשר לסמן אצל ריאל מדריד כבר בסוף החלון, ואנסה לגעת בהם.

 הנקודה הראשונה היא כמובן עמדת השוער. לופס עזב, נבאס הגיע ושוב המתח לפני כל משחק מי יעמוד בשער התחיל. אנצ'לוטי החליט שהוא הולך עם קסיאס בתחילת העונה למרות הכושר הלא טוב בו הוא היה. קסיאס למד שאף אחד לא קדוש בברנבאו וחטף גם הוא שריקות בוז מחלק מהקהל, נבאס זכה להזדמנות נגד אלצ'ה החלשה והיה בסדר במשחק בלי יותר מדי עומס, אך אנצ'לוטי חזר לקסיאס, מה שנראה כרגע הבחירה הקבועה שלו עד להודעה חדשה.

איקר מתחיל לחזור לכושר, רואים ממנו גם הצלות שאפיינו אותו בעבר, וסוף סוף הגיעו 2 משחקי ליגה רצופים בלי ספיגה שאין לי ספק יעלו לו את הביטחון.

סוגיית איקר מעניינת גם מהצד הפסיכולוגי- סן איקר שהיה אהוב הקהל ואולי השחקן הכי מוערך במועדון מאז עזיבת ראול סבל מאז אותו ריב מתוקשר עם מוריניו וכל מה שהגיע אח"כ- פציעה, דייגו לופס, העונה המתישה שעברה, המונדיאל וכו'. בתחילת העונה גם היה נראה שהוא מנותק ובעל פנים קצת אדישות, וכל העניין עם ארבלואה לא הוסיף.

אני לא יודע אם זה רק אני אבל יש תחושה שהוא חוזר לעצמו גם בצד הזה, ואם נקבל את איקר הישן והטוב מכל הבחינות יכולה להיות לכך השפעה משמעותית על המשך העונה.

*

הסוגיה השנייה היא משחק ההגנה.

לכאורה חוליית ההגנה לא השתנתה ונשארנו עם אותם שחקנים, אבל בכל פעם שקראבחל נעדר וארבלואה עולה זה גול בטוח+המון חורים והתקפי לב (שלא נדבר על חוסר התרומה בהתקפה), בצד השני מרסלו נהדר התקפית אבל הגנתית הוא פשוט חלש מאוד. בתחילת העונה אנצ'לוטי העדיף את קונטראו ומעניין יהיה לראות מה יהיו ההעדפות שלו כשקונטראו יחלים מהפציעה סוף סוף. אני צופה שהוא יישאר עם מרסלו במשחקים הקלים יותר אבל במשחקים כמו דרבי, קלאסיקו ושלבים מאוחרים בצ'מפיונס נראה את קונטראו פותח.

 אצל הבלמים היה נחמד לראות את וראן מקבל כמה משחקים ברצף בגלל הפציעה של פפה, ניתן לראות את החלודה יורדת ממנו ממשחק למשחק ואת הביטחון עולה. לוראן שי פוטנציאל ענק, הוא גבוה בעל משחק ראש נהדר, מהיר ואתלטי, התיקולים שלו טובים והוא כבר הוכיח שהוא יכול לשחק ברמות הכי גבוהות לפני 2 עונות. הייתי שמח לראות אותו מתחזק קצת ומקבל יותר ויותר דקות העונה על חשבון פפה. וראן וראמוס יוכלו להוות מרכז הגנה מהטובים באירופה ל5 שנים הקרובות לפחות.

 הבעיה היא שההגנה מתחילה מהקישור ושם האבדות הגדולות של אלונסו ודי מריה כרגע פשוט משמעותיות מדי.

קרוס מתרגל לאט לאט לעמדה של אלונסו אבל כרגע זה לא נראה זה. אין לו את הנוכחות שלו ואת השליטה שלו בחלק הזה של המגרש, הוא לא מספיק דומיננטי הגנתית וקל מאוד ללחוץ את ריאל בשטח המגרש שלה. כשזה קורה, בד"כ המסירות שלו גם לא מדויקות. זה בלט מאוד בעיקר נגד בילבאו שלחצה את ריאל בחצי שעה הראשונה וגרמה להמון איבודים ופניקה.

מעבר לזה קרוס מתבזבז התקפית. הוא שחקן איכותי יותר מאלונסו בחצי המגרש של היריבה, הוא מהיר עם בעיטה טובה ומרגיש הרבה יותר נוח בחלק המגרש הזה, רק שבעמדה הנוכחית שלו הוא לא מגיע לשם וזה נראה כמו בזבוז של עילוי.

*

חאמס משתדל מאוד להשתלב אבל בינתיים זה עוד לא עובר חלק. בהתקפה הוא לא מספיק דומיננטי אך מקפיד לבצע לפחות הברקה במשחק. רואים שהוא מוכשר מאוד ולדעתי הוא גם יוכיח את עצמו ויהיה חלק נהדר מההתקפה שלנו. מה שהכי הפתיע אותי אצלו זה היציאה למתפרצת. הוא לא עומד בקצב המסחרר של בייל ורונאלדו אבל כבר כמה פעמים הוא מקבל כדור בשטח המגרש שלנו ובכדור ארוך ומדויק שולח את הסילונים לעשות את העבודה מקדימה.

מצד שני, ההגנה שלו לא מספיק טובה ביחס למה שקיבלנו מדי מריה, וכרגע ריאל נשארה ללא משחק לחץ. קרוס לא יכול ללחוץ כי הוא נשאר מאחור, חאמס פשוט לא יודע/בנוי לזה, לרונאלדו יש פטור חוץ ממתי שמתחשק לו. נשארנו עם מודריץ' שלא יכול ללחוץ לבד.

מצב כזה מאפשר ליריבות שלנו להניע כדור בחופשיות ולהגיע בקלות לשליש האחרון, שם קרוס עוד לא מספיק דומיננטי ולא מצליח לעצור את ההתקפות, כל כדור גובה זה סכנת נפשות, ואם זה לא מספיק אז קל מאוד לעבור באגף את מרסלו בצד אחד ואם ארבלואה משחק בצד השני זו בכלל חגיגה.

*

לגבי משחק ההתקפה שלנו אין מה לדאוג לדעתי, רונאלדו פשוט בכושר שיא, אבל גם כשהוא יירגע אני מאמין שחאמס כבר ייכנס יותר לעניינים ובנזמה יבקיע יותר, חסה יחזור וביחד עם איסקו וצי'צ'ריטו אני מניח שנקבל מהם תפוקה יפה.

 מי שדווקא מדאיג אותי הוא בייל. זאת הייתה אמורה להיות העונה שלו, הוא נראה הכי טוב במשחק ההגנה, היה לו את כל הקיץ להתכונן על הצד הטוב ביותר לעונה אבל משהו נראה תקוע קצת.

הוא עדיין מספק מספרים יפים עם שערים ובישולים, ובדקות נגד בילבאו שה BBC חגגו זה היה נראה מפחיד, אבל משהו בסיומת שלו לא עובד (3 פעמים החטיא לבד מול שוער), נראה שלפעמים הוא מנסה להכריח את עצמו על המשחק ולפעמים הוא נעלם יותר מדי זמן. בתקשורת בספרד מדברים על כך שהוא צריך להשקיע הרבה במשחק ההגנה, מה שגם מעייף אותו וגם הוא לא אוהב את זה, אבל ריאל חייבת את בייל משופר מעונה שעברה כי בשביל זה הביאו אותו- עוד כוח מרכזי ליד רונאלדו וכוכב צעיר שמשתפר מעונה לעונה.

 כמו שאני רואה את זה כרגע ריאל במצב לא טוב והקלאסיקו הוא בעצם משחק על הליגה. זה נכון שההתקפה דורסת כל מה שזז אבל היעדר משחק לחץ, משחק הגנה נרפה והעובדה שכל כדור גובה זה חצי גול יעלו לנו ביוקר נגד קבוצות ברמה יותר טובה.

מה שהפיל את ריאל בעונה שעברה בליגה היה 1/12 נגד בארסה ואתלטיקו, וכדי לקחת אליפות המאזן הזה חייב להיות טוב יותר משמעותית. אחרי שכבר הפסדנו לאתלטיקו בבית אין אפשרות לאבד נקודות גם נגד ברצלונה בבית.

פטיש, מסמר, צלקת.
אביב הגיע - שחר דלאל

13 Comments

עידוקוליס ליפשיץ 15 באוקטובר 2014

אתה מגדיר את עצמך אוהד ריאל?
בנוגע לסוגיית איקר – זה לא מביש בעיניך שהקהל שורק לו?
כאילו, כמה אוהדי הצלחות חסרי זכרון וזהות אפשר להיות?

אני נבוך בשבילו וחושב שברגע שהכתימו לו את הקריירה עם פוליטיקה וסכסוכים שלא קשורים לכדורגל הוא היה צריך לעזוב או לפרוש.

בקשר לחאמס – היה איזשהו שלב שהיית מרוצה על המעבר הזה? אתה חושב שהוא שחקן שמתאים לריאל? ממה שראיתי ממנו בשום שלב בקריירה הוא עוד לא הגיע לרמות הגבוהות ביותר. אולי עוד שנה-שנתיים תהיה לו עוד קפיצת מדרגה ואז הוא יהיה מתאים. זו דעתי בכל אופן.

נמרוד איתן 15 באוקטובר 2014

קודם כל כן, אני מגדיר את עצמי אוהד ריאל. לפני זה אני גם אוהד הפועל, ואני לא תומך בשריקות בוז נגד הקבוצה שלך/שחקנים ספציפיים. (אולי רק במקרים נדירים).

אבל, הקהל בברנבאו ידוע כקהל קשה ושמבין כדורגל ורבים הם שחקני ריאל שחטפו בוז מהקהל, אני לא מתחבר לזה אבל גם אין שליטה על זה (משהו דומה אבל שונה- שירי שואה בשער 5).

ההכתמה של הקריירה שלו וכל הפארסה עם מוריניו הייתה מבישה, טוב עשה לדעתי ששתק ודיבר רק עכשיו, הייתי מבין אותו לחלוטין אם היה עוזב אך לשמחתי הוא בחר להישאר.
זה צד בריאל שאני לא מתחבר אליו, גם ראול לא עזב בצורה הכי יפה, אבל זה פלורנטינו בעיקר והוא הנשיא שלנו ועל זה אין לי שליטה.

בקשר לחאמס, ההעברה שלו היא גם מאוד שיווקית ולא רק מהיבט מקצועי. אפשר לנתח ולהגיד מה אנו חושבים אבל בסופו של דבר זה עסק וצריך לעשות גם את החישובים האלה.
אני גם לא יודע בדיוק את הסיפור עם די מריה אבל אין לי ספק שהייתי מעדיף שישדרגו לו את החוזה ע"ח בנזמה אפילו ואז לא נצטרך את חאמס בכלל.

מבחינה מקצועית הוא שחקן עם יכולות שמתאימות מאוד לריאל וטכניקה ברמה גבוה מאוד אבל הוא עדיין לא יציב מספיק וסגנון המשחק שלו ושל איסקו דומה מאוד, אם כי חאמס יותר תכליתי לדעתי.

אהד 15 באוקטובר 2014

קצת מצחיק לדבר על איקר וביטחון אחרי הגולים שספג בנבחרת והעובדה שהוא הודח מההרכב לטובת דה חאה.

נמרוד איתן 15 באוקטובר 2014

הפוסט נכתב לפני משחקי הנבחרות

דוד 15 באוקטובר 2014

אולי באמת צריך לעת עתה לוותר על חאמס ולהסיט את קרוס לעמדה שלו, ולתת למודריץ' לשחק עם ייראמנדי המשתפר. אם התרומה של חאמס היא בכדורים ארוכים ומדוייקים לכנפיים, קרוס לא רואה אותו ממטר בפרמטר זה. איסקו ישמש מחליף לרונאלדו וחאמס לבייל.

נמרוד איתן 15 באוקטובר 2014

כתבתי על זה בפוסט לפני הדרבי, שלצערי לא פורסם כי שלחתי אותו מאוחר, אבל מאוד הייתי שמח לראות את איירה בהרכב. את חאמס כנראה שלא יוציאו (Cכל זאת 80 מיליון יורו) אבל אולי ע"ח בנזמה אם אפשר ליצור שלישייה קדמית של בייל רונאלדו וחאמס.

אין לי ספק שהקישור הכי חזק שריאל יכולה להעמיד הוא איירה מודריץ' וקרוס, ועם קישור כזה גם היינו מסתדרים בדרבי ונגד סוסיאדד אבל לצערי זה לא קורה.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 15 באוקטובר 2014

הרושם שלי הוא דווקא שריאל השנה טובה יותר מבשנים עברו. הכדורגל שלה מדוייק יותר, קרוס אמנם לא אלונסו אבל הוא דינמי יותר ומאפשר לריאל להניע כדור יותר קרוב לשער של היריבה, גם מול יריבות חזקות יחסית, כמו שהיה במשחק מול אתלטיקו בליגה, אחד המשחקים הטובים יותר של ריאל בשנים האחרונות, למרות ההפסד.
כמות השערים שריאל סופגת מטעה, כי יש אחוז גבוה מדי ממצבים נייחים, הרושם שלי הוא שבהתקפות מסודרות ההגנה לא עומדת טוב פחות מאשר בעונה שעברה.

נמרוד איתן 15 באוקטובר 2014

הכדורגל של ריאל נראה חזק יותר בחלק ההתקפי, בחלק ההגנתי אנחנו חשופים לא רק ממצבים נייחים, קרוס לא מספיק אגרסיבי, מרסלו לא שומר ואין משחק לחץ.

מול אתלטיקו בליגה המחצית הראשונה אכן הייתה נהדרת אבל היה ברור שאם ריאל לא תנצל את זה למהפך היא תתקע במחצית השנייה וזה אכן קר.
אתלטיקו קבוצה שתמיד יוצאת חזק ומסודר מחדר ההלבשה במשחקים כאלה וכך גם היה בדרבי, ולראייה ריאל כמעט ולא הגיע למצבים בחצי השני ובסוף גם הפסידה

רפאל 16 באוקטובר 2014

מסכים מאד עם רוב הפוסט. בעייני ההרכב הזה עם קרוס,מודריץ וחמאס לא יצליח בעיקר בגלל שזה ממש לא התפקיד של חאמס. בעייני קרוס שחקן מספיק מוכשר ואינטילגנטי כדי לבצע את התפקיד של צ'אבי אלונסו, גם אם זה ייקח עוד כמה חודשים.
חאמס הוא ממש לא שחקן קישור מרכזי. היכולות שלו באות לידי ביטוי ליד השער של היריבה, מאין קשר מאחורי חלוץ. יש לו גם יכולת הבקעה ברמה גבוהה. מי שצריך למלא את המקום בקישור במקומו הוא איסקו, שחקן עם המון טכניקה, כוח שהוכיח כבר שהוא יכול לעשות הגנה מעולה. הוא יכול לתת המון תמיכה לקישור ולשלוח את חאמס לשחק ליד רונאלדו ובייל, דבר שכמובן לא יקרה כי בריאל משחק קארים בנזמה, עוף החול הנצחי שלעולם לא יעזוב את ריאל וימשיך לרמות את כולנו.
כמו שזה נראה כרגע, ריאל מרמה את כולם עם תצוגות מול קבוצות חלשות, ובמשחק היחיד לאחרונה שהיה קשה הם ניצחו 2-0 את ויריאל אחרי שויריאל היו צריכים לרדת ביתרון משמעותי למחצית.

הפתרון של מציאת מקום לדי מאריה בסגנון 3 3 4 לא יעבוד גם השנה כי חאמס הוא ממש לא די מאריה, הוא לא סותם חורים.

JOSH 16 באוקטובר 2014

יהיה שווה לבחון אופציה של חאמס כ-9 מדומה, ואז איירמנדי יכנס להרכב על חשבון בנזמה וישחרר את קרוס קדימה. כך למעשה רונאלדו יהיה ה-חלוץ בפועל, אפילו יותר מהיום.
עוד אופציה שיכולה להיות מעניינת היא שלושה בלמים – פפה, וראן וראמוס, כשבייל על כנף ימין ומרסלו בשמאל. מערך שמעט מזכיר את זה שסוזה הנהיג במכבי, כאשר רונאלדו וחאמס מאחורי בנזמה, או לחלופין רונאלדו חלוץ מקדימה וחאמס עם איסקו מאחוריו (או בייל וחאמס/איסקו ואז קרבחאל על הקו, אפשר לשחק עם זה), ומודריץ' עם קרוס מצוותים מאחור.

הצורה בה ריאל משחקת היום היא קצת גנרית מידי במובן מסוים.

טרנטה 17 באוקטובר 2014

ריאל קבוצה מרתקת והפוטנציאל שלה הוא מפחיד. ברגע שהעסק יתפוס יהיה קשה מאד להתגונן מפניה. שחקני ההתקפה שלה מגוונים ומוכשרים וטוב עושים שם שנותנים להם לשחק יחד. הטעות הגדולה היתה שחרורו של אלונסו. אני חושב שקרוס לא מסוגל למלא את הבור שנותר שם. אלונסו הביא את הבאלנס: גם מחלץ כדורים ועוצר מתפרצות כשצריך, גם נותן פסים קצרים, גם כדורים ארוכים לסילונים ובעיקר מחליט באיזה קצב ובאיזה חלק של המגרש משחקים עכשיו. נראה לי שריאל מעדיפה בכוונה לא לשלוט בכדור כדי ליצור את המרווחים לבייל וכריסטיאנו ובעצם להזמין את היריב לתקוף אותה. הבעיה היא שמשחק ההגנה שלה לא טוב מספיק כרגע והיא סופגת יותר מדי, גם בגלל הכושר של קסיאס.
הקלאסיקו המתקרב יהיה מבחן גדול לריאל וכמובן גם לברצלונה. זהו משחק ענק והכל ייתכן. כאוהד ברצלונה אני חושש מאד מהמשחק הזה. למרות השער הנקי (!) עליו שמרה בארסה מתחילת העונה (!!) ניתן לראות כי ההגנה לא מספיק טובה. נגד בייל וכריסטיאנו זה עלול להסתיים רע מאוד. גם הקישור לא מבריק כבשנים הקודמות ופתח בצורה אפורה מאוד את העונה. מסי ובעיקר ניימאר סוחבים את הקבוצה אבל זה לא נראה מספיק חזק. שאלת השאלות בחלק הזה של המגרש היא סוארז. איך הוא יצליח להשתלב ובאיזו מהירות? הוא סקורר גדול ואם רק יגיע לרבע מההזדמנויות של פדרו למשל (למרות שלא ישחקו באותו מיקום ותפקיד אני מניח) הוא יבקיע בצרורות. אם העסק הזה יידבק זוהי בלי שום ספק השלישיה הטובה בעולם. לך תעצור את מסי, סוארז וניימאר…
קיצר יהיה שמח וכל תוצאה אפשרית.

דוד 17 באוקטובר 2014

תרשה לי להרגיע אותך, לצערי הכימיה שנוצרה בין מסי לניימאר מפחידה יותר מהחלק הקדמי שלנו, וסוארס הוא לא שחקן שיכול להזיק לקבוצת כדורגל, לפחות לא לזו שבה הוא משחק.

דוד 22 באוקטובר 2014

הנה לכם, ריאל בלי בייל…

Comments closed