פוטבול מכללות (2) – שחר דלאל

dollar_s_442246-1401210

 

 

איזו עונה יש לנו במכללות, קבוצות מפתיעות, משחקים גדולים, מהפכים, שחקנים איכותיים ובעיקר עונה שבה לא נדע את זהות המנצחת עד לשנייה האחרונה. אבל במקום לדבר על קבוצות הפוטבול של מדינת מיסיסיפי, הדבר היחידי שמדברים עליו השבוע הוא תשלום לשחקנים בתמורה לחתימות.

בטווח של שבוע, נפתחו חקירות כלפי שני השחקנים הטובים ביותר בארה"ב – טוד גרלי הרץ המצטיין של אוניברסיטת ג'ורג'יה והמועמד המוביל לזכות בפרס ההייזמן של השנה, וג'יימיס ווינסטון הק"ב של פלורידה סטייט זוכה ההייזמן מהשנה שעברה.
"הסקנדל", ואני משתמש במירכאות בגלל שהוא כזה רק ביקום של ה-NCAA, התפוצץ לפני כשבועיים כאשר בעל חנות בג'ורג'יה פנה לעיתונות וסיפר ששילם 400$ לגרלי בתמורה לעשרות חתימות על מרצ'נדייז של האוניברסיטה. הסיבה שהוא חשף את זה? בגלל שלטענתו גרלי עשה את אותו ההסכם עם אנשים אחרים, הציף את השוק, וגרם לו להפסד כספי. ווינסטון, שמעורב בכ"כ הרבה אירועים לאחרונה, הצליח לשרבב את שמו גם במקרה הזה, כאשר הסתבר שאותו אדם מוכר גם מרצ'נדייז חתום שלו.

מדובר פה בויכוח ישן – היחידים שאינם יכולים להרוויח כסף מהשם שלהם (לא מדובר על לקבל כסף ישירות מהמכללה) הם אותם השחקנים שנושאים את השם הזה. לפעמים, מדובר בסטודנטים שמתקשים לקיים אורח חיים נורמלי ונאלצים להתחנן לאוכל או פשוט ללכת לישון רעבים.
במקרה הזה, השחקן ולא הדילר (שעבר עבירה פלילית עפ"י חוקי ג'ורג'יה) הוא זה שנפגע בסופו של דבר, כאשר בשביל סכום שאמור לכסות כמה ארוחות הוא מפסיד את קריירת המכללות שלו ואולי אף פוגע בקריירה העתידית. עצם זה שה-NCAA תובעים את השחקן ולא את האדם שעבר את העבירה, מעידים כמה פגום הארגון הזה, שפעם שם לעצמו מטרה לנקות את ספורט המכללות.

השבוע ציינו בארה"ב את הטרייד הגדול ביותר שנעשה ב-NFL כשדאלאס שלחו את הרשל ווקר למינסוטה. ווקר היה הראשון שאתגר את ראשי ה-NCAA כשהיה לשחקן הראשון אשר עזב את המכללה לפני שסיים את לימודיו וחתם בליגת ה-USFL. המקרה הוביל לשינוי החוקים ואפשר לשחקנים לצאת לדראפט בתום שלוש שנים מיום סיום התיכון.
אולי המקרים שנחשפים בשנתיים האחרונות, יאלצו את ה-NCAA לעשות צעד נוסף לטובת הספורטאים שמשחקים אצלם ואולי אפילו יובילו (סוף סוף) לרפורמה כוללת בנושא התשלומים לספורטאים.

*

משחק השבוע:

(5) נוטרדאם אצל (2) פלורידה סטייט (ראשון 03:00)  – כמה גדול המשחק הזה? בפעם הקודמת שהקבוצות האלה נפגשו כששתיהן בלתי מנוצחות השנה היתה 1993. נוטרדאם ניצחה את אותו משחק, אבל הסמינולס זכו באליפות כשצ'ארלי וורד נותן עונה מהסרטים וזוכה בהייזמן (נוטרדאם סיימה שניה).
אז מה הולך להיות לנו השנה? אף אחד לא יודע, גם לא בוואגס, שעצרו את ההימורים על המשחק הזה עד שיוחלטו איזה צעדים ינקטו נגד ווינסטון. על פניו, נראה שהסמינולס יגיעו לא מרוכזים למשחק הזה לאחר שסבלו מהקרקס התקשורתי בשבוע האחרון. עם זאת, צריך לזכור גם שמדובר באלופה המכהנת, שמשחקת בביתה, במשחק הכי חשוב שיהיה לה בעונה הסדירה – וכמו שהם כבר הוכיחו במשחק נגד קלמזון בשבוע השלישי, הם גם יודעים למצוא את הדרך לנצח גם בלי ווינסטון.

יתר המשחקים:

(4) ביילור אצל מערב וירג'יניה (שבת 19:00)  – ברייס פטי, הק"ב של ביילור, הוא השחקן המתסכל ביותר בארה"ב. הוא כ"כ כשרוני שביום טוב הוא יכול להיבחר ראשון בדראפט, אבל ביום רע הוא יכול להוביל את ביילור להפסד מול נמושות הביג 12. יש לו יד עם עוצמה של תותח ודיוק של כיפת ברזל, אבל מידי פעם במשחק הוא יזרוק את הכדור ברשלנות לידיים של היריב (שתי חטיפות נגד TCU). בשבוע שעבר ביילור הצליחו לחזור מפיגור 21 ברבע האחרון, אבל אם פטי רוצה לחזור לשיח ההיזמן, הוא חייב לנצח משחקים נגד קבוצות טובות כמו מערב וירג'יניה בצורה יותר מרשימה.

(14) קנזס סטייט אצל (11) אוקלהומה (שבת 19:00)  – ליגת הביג 12 מצליחה להוכיח שהיא צעד מאחורי יתר הליגות בכל פעם מחדש, כאשר היא מאפשרת לשני המשחקים המרכזיים שלה (שמשודרים בטלוויזיה ארצית) להתקיים באותה השעה.
אוקלהומה הוכיחה בשלושת המשחקים האחרונים שהיא קבוצה טובה, אבל שכזאת שמתקשה מול קבוצות שנמצאות איתה באותו הדרג. קנזס סטייט אומנם הפסידה את המבחן היחיד שלה עד עכשיו (אובורן), אבל הם היו שם לכל אורך הדרך והם מגיעים רעננים לאחר שבוע חופשי לעומת הסונרס שמגיעים לאחר חודש קשה. הקבוצה שתנצח כאן תכנס חזק למאבק על אליפות הביג 12 והכרטיס לפלייאוף.

(7) אלאבמה אצל (21) טקסס A&M (שבת 22:30)  – בשנה שעברה המשחק הזה היה המדובר ביותר בארה"ב, השנה מדובר במשחק של להיות או לחדול עבור שתי הקבוצות הללו. ההאגיזס של A&M , שהפסידו שני משחקים רצופים, כמעט ויצאו מתמונת אליפות הבית המערבי ב-SEC וחייבים ניצחון כדי לשמור על סיכוי תיאורטי. לעומתם, הפילים נמצאים במצב טוב יותר כאשר יש להם הפסד בודד והם יפגשו בהמשך את מיסיסיפי סטייט ואת אובורן. אלאבמה של ניק סייבן פייבוריטית במשחק הזה, אבל אם הם מפסידים כנראה נדע שהגיהינום קפא.

(10) ג'ורג'יה אצל ארקנסו (שבת 23:00)  – משחק שעל הנייר אמור להיות חד צדדי אבל רחוק מלהיות כזה. ארקנסו אומנם מדורגת אחרונה בSEC  מערב אבל היא הוכיחה (שוב) שהיא קבוצה איכותית כאשר כמעט וניצחה את אלאבמה (הפסידה בנקודה בודדת). ג'ורג'יה שכנראה תחסר גם במשחק הזה את טוד גרלי, תתקשה מאד נגד אחת מהגנות הריצה הטובות במכללות.

(8) מישיגן סטייט אצל אינדיאנה (שבת 23:00)  – עוד משחק חד צדדי על הנייר. אינדיאנה לא היוותה יריב בצמרת הביג טן כבר דור שלם והיא מגיע למשחק הזה עם מאזן חצוי. עם זאת, בניצחון שלהם על מיזורי, ההוז'רס הוכיחו שכשכל הדברים מתחברים הם קבוצה מסוכנת מאד. הפסד של הספרטנים במשחק הזה וליגת הביג טן כנראה כבר לא תשלח נציגה לפלייאוף.

(15) אוקלהומה סטייט אצל (12) TCU (שבת 23:00)  – הצפרדעים המקורננות של TCU יכולים להרגיש מקופחים לאחר החלטת השופטים בשניות הסיום שעלתה להם בהפסד לביילור, אבל כשהם חזרו הביתה והסתכלו במראה, הם הבינו שקבוצת הגנה לא יכולה לנצח משחקים בהם היא סופגת 61 נק' – זאת ההזדמנות שלהם להשתפר. הבוקרים של המאמן מייק גנדי תמיד מציגים קבוצות התקפיות מהנות, אבל יפגשו קבוצה שתקשה עליהם מאד.

טנסי אצל (3) מיסיסיפי (ראשון 02:00)  – בעוד כמה שנים ידברו על המהפך של בוטץ' ג'ונס בקבוצת המתנדבים של טנסי. בינתיים מדובר בקבוצה כישרונית אבל כזאת שאין לה שום סיכוי נגד קבוצת גורל (Destiny) כמו זאת של המורדים ממיסיסיפי. השחקנים של יו פריז ינסו להימנע מלחשוב על המשחק נגד LSU בעוד שבועיים ולסיים את המשחק הזה כבר במחצית.

וושינגטון אצל (9) אורגון (ראשון 02:00)  – אורגון ניצחה עשרה משחקים רצופים ביריבות של צפון ארה"ב, כאשר כולם היו בהפרש של 17 נק' או יותר. אומנם וושינגטון נראים כמו קבוצה מנצחת, והמשחק נגד קליפורניה הוכיח את זה, אך הם עדיין לא בליגה של הברווזים, שהוכיחו בשבוע שעבר נגדUCLA  שההפסד לאריזונה היה מקרי. בנוסף, לראשונה העונה, מרכוס מריוטה ייהנה מקו התקפה שלם, לאחר שכל הפצועים צפויים לחזור לקראת המשחק.

(23) סטנפורד אצל (17) אריזונה סטייט (ראשון 05:30)  – המשחק שסוגר את המחזור, יפגיש בין שתי היריבות הגדולות של אורגון על אליפות הפאק 12, כאשר ההתקפה של שדי השמש תפגוש את ההגנה האדירה של סטנפורד (ראשונה בארה"ב). מבחינת סגנון המשחק, מדובר בקבוצה הקשה ביותר שאריזונה סטייט תפגוש עד סוף השנה, אבל הם כבר הוכיחו העונה שאסור להספיד אותם בשום משחק. הקרדינל (כן, ביחיד – השם הגרוע בהיסטוריה) חייבים לנצח את המשחק הזה כדי לשמור על סיכוי לזכות באליפות הפאק 12.

משחק בונוס:

וירג'יניה אצל דיוק (שבת 19:00)  – המאבק על אליפות בית החוף (Coastal) בליגת ה-ACC. השדים הכחולים הוכיחו עד עתה שהם קבוצת התקפה מהנה מאד, אבל כזאת שלוקחת את מה שההגנה נותנת לה ומתקשה ליצור מהלכים מול קבוצות הגנה טובות. וירג'יניה, יסתמכו במשחק הזה על משחק הריצה שלהם (ממוצע של 224 יארד למשחק) ועל קו ההגנה אשר ילחץ את אנתוני בון, הק"ב של דיוק. המשחק הזה לא ישפיע יותר מידי ברמה הארצית, אבל בהחלט יקבע מי מהשתיים תלך לבול הנחשב.

*

שידורים:

שישי 20:00 – שידור מוקלט של יוטה נגד אורגון סטייט (FOX)

שבת 19:00 – ביילור נגד מערב וירג'יניה (FOX)

שבת 22:00 – מינסוטה נגד פרדו (יורוספורט 2)

ראשון 15:00 – שידור מוקלט של אוקלהומה נגד TCU (FOX).

 

 

עונת המלפפונים
הנצחון בסלהרסט פארק

25 Comments

אודי 18 באוקטובר 2014

למרות שסיריקיוז זה לא נוטרדאם, עם כל הבלאגן מסביבו לוינסטון היה משחק כמעט מושלם נגד האורנג' שבוע שעבר. הוא לא נראה לי כמו אחד כזה שהקרקס מסביבו משפיע עליו. מה שכן משמעותי זה שההגנה של פלורידה סטייט וגם הקו ההתקפי שלהם נחלשו משמעותית יחסית לשנה שעברה. אברט גולסון קצת נחלש אחרי פתיחה אדירה, אבל יש לי תחושה האייריש הולכים לעשות רעש השבוע.

גיל 18 באוקטובר 2014

החוק נגד תשלומים הוא חוק דרקוני אבל אי אפשר להאשים פה את הNCAA שתובעים שחקנים. זה החוק והשחקנים מצפצפים עליו ולכן ישלמו.

הפלייאוף השנה מכניס עניין מוגבר בעונה הרגילה וזה בניגוד לכל החששות שהיו שהוא יגרום למשחקים להיות פחות רלוונטיים. דווקא בגלל שעדיין אפשר להפסיד לפחות משחק אחד ולהגיע לפלייאוף הופך את העונה הרגילה למעניינת יותר.

שחר ד. 18 באוקטובר 2014

זה איזשהו חוק ממשלתי שאי אפשר לשנות, זה חוק שה-NCAA קבעו והכדור נמצא במגרש שלהם.

גיל 18 באוקטובר 2014

ברור, אבל עדיין חוק זה חוק ועם כל המקרים שקרו בשנים האחרונות שחקנים לא יכולים לטעון שהם לא מודעים אליו. הם בחרו במודע להפר אותו והאמת היא שבקושי מענישים אותם על זה (בטח פלורידה סטייט לא תשים את וינסטון על הספסל). זה רק מראה את הגיחוך שיש בהגדרות של סטודנט-אתלט.

שחר ד. 18 באוקטובר 2014

ברגע שאף אחד לא אוכף את החוק הוא הופך למיותר.
ההגדרות של סטודנט-אתלט (ועוד כמה בתחומים אחרים) הן ארכאיות וחייבות לעבור שינוי יסודי.

Jayden 23 בנובמבר 2014

That inhgist would have saved us a lot of effort early on.

Pingping 26 בנובמבר 2014

That's an apt answer to an insenettirg question

אריאל גרייזס 18 באוקטובר 2014

משחק העונה שלנו היום. שנה שעברה הפסדנו לסטנפורד גם בעונה הסדירה וגם בגמר הפאק 12, הלילה ניצחון הוא קריטי.
חוץ מזה, אני מרגיש שפלורידה סטייט יפרקו את האייריש הלילה.
דרך אגב, פוקס גם משדרים את אוקלהומה סטייט-tcu הלילה

שחר ד. 18 באוקטובר 2014

לחלוטין איתך בהרגשה לגבי הסמינולס.

לגבי השידורים, הפוסט נכתב לפני שנסגרו סדרות הבייסבול ומאז קיבלנו שני משחקים נוספים:
23:00: אוקלהומה – TCU
02:00: וושינגטון -אורגון

אלון 19 באוקטובר 2014

דיוק כבר 6:1 ולא בכדורסל…

אלון 19 באוקטובר 2014

הביג 12 זה בדיחה, קשה לקחת ברצינות קבוצות שכל משחק חוטפות יותר מ 40 נקודות.
הניצחון על וירג'ניה מאוד חשוב, דיוק יכולים למצוא את עצמם באורנג' בול.

מי שלא ראה את התכנית של דניאל טוש השבוע הפסיד קטע ענק על לן קיפין.

אריאל גרייזס 19 באוקטובר 2014

טוב, לא ממש הייתי מדויק לגבי נוטרדם. הפתיעו אותי לטובה. קריאה טובה מאוד של השופטים על הזריקה ההיא בדאון רביעי, היה OPI ברור.
וחוץ מזה – תנו כבוד לשחקן עם השם הכי מגניב במכללות – מייק ברקוביצ'י!! ניצחון ענק של הסאן דבילז

שחר ד. 19 באוקטובר 2014

משחק ענק!
נוטרדאם הפתיעו אותי מאד במשחק הזה (הייתי בטוח שזה שחזור המשחק בין מיאמי לסמינולס משנה שעברה), כשבסופו של דבר מה שעה את ההבדל הם קווי ההתקפה של הקבוצות. קו ההתקפה של פלורידה סטייט הציל את ווינסטון לא אחת כשקו ההתקפה של האייריש קורס ברגעים קריטיים.

אבל המצב של נוטרדאם לא רע, לדעתי אם הם מנצחים את המשחקים את המשחקים בחוף המערבי (נגד הקבוצה שלך ונגד USC) יש להם סיכוי להיכנס לפלייאוף במקום האלופות של הביג 12 והביג 10.

אריאל גרייזס 19 באוקטובר 2014

הביג 12 זה חתיכת זבל שלא יאמן.
זה נראה שבפלייאוף יהיו כרגע פלורידה סטייט, נציגת SEC ושתיים מהשלוש – נוטרדם (אם תנצח הכל), אלופת פאק 12 (אורגון, אריזונה, אריזונה סטייט ויוטה – כולן כרגע יכולות לסיים עם הפסד אחד. אני חושב שהיחידה שיכולה לעשות את זה היא אורגון. אריזונה סטייט לא מספיק טובה לנצח גם את יוטה, גם את האייריש וגם את אריזונה בחוץ) והמנצחת בין מישיגן סטייט לאוהיו סטייט, בהנחה שלא תפסיד יותר.
אני מפספס מישהו?

עידו ג. 19 באוקטובר 2014

יש חוק בפורמט החדש שאוסר על שתי קבוצות מאותו הקונפרנס להשתתף בפלייאוף?
עד כמה שהבנתי אין חוק כזה ולכן עדיין לא הייתי פוסל מראש את האופציה ששתי קבוצות מה-SEC יגיעו לשם.

אריאל גרייזס 19 באוקטובר 2014

גם אני לא פוסל, אבל זה תלוי מאוד מה יהיה במקומות האחרים. בעקרון יעדיפו לתת לקבוצות מקונפרנס אחר אם יש להם אותו מאזן. מכיוון שיכולה להיות רק קבוצה אחת בלתי מנוצחת ב-SEC והמקסימום שנקבל זה עוד כמה קבוצות עם הפסד אחד, אז יעדיפו לתת הזדמנות לקונפרנסים אחרים עם הפסד אחד. מאותה סיבה כמעט ולא ראינו (למעט פעם אחת) קבוצות מאותו קונפרנס משחקות על האליפות. ההנחה של המשבצים היא שהיתה לאותן קבוצות את ההזדמנות ואליפות החטיבה היא כביכול הקרב על העליה לפלייאוף.
כמובן, אם נקבל אלופת פאק 12 ואלופת ביג 10 ואלופת ביג 12 כל אחת עם שני הפסדים, או אפילו רק שתיים מתוכן (וזה בכלל לא תרחיש לא ריאלי) אז יהיה על מה לדבר.
ההימור שלי כרגע לפלייאוף הוא פלורידה סטייט, אורגון, מישיגן סטייט ואלופת ה-SEC (בהצלחה עם להמר מי זאת תהיה. אני יכול לראות 4 או 5 קבוצות שונות לוקחות אותה)

עידו ג. 19 באוקטובר 2014

מסכים איתך לגמרי אבל קח את התסריט הבא:
ג'ורגיה שהם כרגע לפחות לא הקבוצה הטובה ב-SEC מנצחת עד סוף העונה (סביר לדעתי) פוגשת בגמר ה-SEC את אחת המיסיסיפיות שתגיע ללא הפסד (גם סביר לדעתי אם כי לא פשוט). במקרה כזה אם ג'ורגיה לוקחת את גמר ה-SEC קשה מאד יהיה למדרגים להתעלם מהקבוצה השנייה שתגיע עם הפסד בודד מקונפרנס סופר תחרותי.

שחר ד. 19 באוקטובר 2014

ג'ורג'יה התקשו נגד ארקנסו, אז קשה לי מאד לראות אותם מנצחים את אחת מהאחרות (גם אם גרלי יחזור).
אני מאד מסמפט את הקבוצה הזאת, אבל אין שום סיכוי שהם לוקחים את ה-SEC.

עידו ג. 19 באוקטובר 2014

גם אני לא רואה אותם עוברים אבל מה לעשות שהמזרח אם אפשר לקרוא לזה ככה, הרבה יותר חלש מהמערב ובגמר של הקונפרנס הכל יכול לקרות במשחק אחד. זאת בדיוק הנקודה שבסיטואציה כזו לא תוכל לדחות את אלופת הקונפרנס החזק ביותר וגם לא את הקבוצה שהייתה בלתי מנוצחת בקונפרנס הזה כד לגמר.

Jucelane 23 בנובמבר 2014

Always reensfhirg to hear a rational answer.

Anggun 26 בנובמבר 2014

It's a plaseure to find someone who can identify the issues so clearly

אלון 19 באוקטובר 2014

יהיו לפחות שתי קבוצות מה sec בפלייאוף. חוץ מ פלורידה סטייט ואולי נוטר דם אין אף קבוצה ברמה של הטופ 5 בsec. כל מצב אחר מייתר את הפורמט של הפלייאוף.

אלון 19 באוקטובר 2014

הקטע על לן קיפין:

http://m.youtube.com/watch?v=mCcERIgZFTw

Saloni 22 בנובמבר 2014

I lirllaety jumped out of my chair and danced after reading this!

Qoha 26 בנובמבר 2014

It's always a pleasure to hear from someone with exeiptrse.

Comments closed