פוטבול מכללות (5) – שחר דלאל

B10_BottleRT_620

 

אין קונפרנס שסבל בשנים האחרונות יותר מהביג טן, הליגה שקבעה את הרף לאורך רוב המאה ה-20. זה החל בגלוי הפרשייה של פן סטייט, המשיך בעונשים שניתנו לאוהיו סטייט וג'ים טרסל ומגיע עד לצרות שחווה מישיגן – שלושת המכללות הגדולות בליגה. נראה כי בכל פנייה שתבחר, הליגה הזאת תיתקל במהמורות חדשות.

אבל מעל לכל, הבעיות של הליגה הן מקצועיות, כשרק אוהיו סטייט מצליחה להגיע למשחק האליפות ב-16 השנים שהוא התקיים (זכתה ב-2002) כשיתר הקבוצות לרוב צופות מהצד ומפסידות בבולים הקטנים. קשה להסביר את הכישלונות האלה. הרווחים השנתיים צפויים להגיע לכ-40 מליון דולר לעונה והם מושכים קבוצות מהליגות הגדולות, יש להם את הבוסטרים הגדולים ביותר בארה"ב והמגויסים החדשים ממשיכים להגיע מהעלית בלבד (בד"כ הליגה מדורגת 1-2 בקטגוריה הזאת) ולמרות הכל, מאז פרסום הדירוגים של וועדות הפלייאוף, ברור לנו שהליגה שככל הנראה תשאיר את האלופה שלה מחוץ למשחק תהיה הביג טן, כשרק תרחיש מורכב יכניס אותה פנימה.

*

נראה כי המשחקים בליגה הזאת פשוט לא מעניינים. רוב משחקי הליגה משוחקים במעמד צד אחד והקבוצות עם מאזן חיובי לא נפגשות כלל אחת עם השנייה. גם כאשר הן יוצאות מאזור הנוחות וקובעות משחקים היריבות הנבחרות הן נמושות כגון מאקני סטייט, פלורידה אינטרנשונל, מזרח מישיגן ובולין גרין. לא פלא איפה שהוועדה, שהצהירה שיש חשיבות רבה לחוזק לו"ז, לא נותנת כבוד לליגה הזאת.

הדוגמה הבולטת ביותר לקח היא נברסקה, אחת מתכניות הפוטבול הטובות ביותר בארה"ב בשבעים השנים האחרונות, שנטשה את יריבותיה ההיסטוריות בביג 12 כדי לחפש אתגרים אחרים. היום היא רואה את אותם יריבות נאבקות אחת בשנייה בכל שבוע במשחקים עם משמעות ארצית, כשהיא נאלצת לשחק נגד קבוצות כמו פרדו, אינדיאנה ואילינוי על בסיס שבועי.

אבל ביום שבת, לראשונה אחרי זמן רב, הליגה תערוך משחק בעונה הסדירה עם משמעויות ארציות כשאוהיו סטייט של אורבן מאייר תגיע למגרשה של מישיגן סטייט – הקבוצה שלקחה ממנה את האליפות בשנה שעברה. אז נכון, באותה שעה יתקיימו שני משחקים טובים לא פחות (כולל משחק השבוע שלנו), אבל לשבת אחת הביג טן חוזר להיות רלוונטי.

*

משחק השבוע:

(7) קנזס סטייט אצל (6) TCU (ראשון 02:30)  – דה פאקטו, זה משחק האליפות של הביג 12 וקרב ישיר על הכרטיס לפלייאוף. הצפרדעים המקורננות מציגים את ההתקפה השנייה בטיבה במכללות כשיש להם נשק כפול כמעט בכל עמדה אבל הם יתקשו מול ההגנה המצוינת של חתולי הבר. קנזס סטייט כבר התמודדו עם ההתקפה הטובה ביותר, כשהצליחו לעצור את אובורן על 20 נק' בלבד במשחק ביניהן (אבל הפסידו) והם יקוו לעשות את אותו הדבר נגד TCU. הק"ב של הטקסנים, טרבון בויקין יהיה חייב להיות ממושמע במשחק הזה, ולא לנסות ללכת על מסירות הרפתקניות, משום שההגנה שמולו מובילה את הליגה בגרימת איבודי כדור. משחק שיש לו סיכוי קטן מאד לאכזב.

יתר המשחקים:

(12) ביילור אצל (15) אוקלהומה (שבת 19:00)  – הדובים יגיעו למשחק הזה בכוונה לנצח ולקוות שהמנצחת של משחק השבוע תמעד בהמשך. הסונרס, עם שני הפסדים, ככל הנראה מחוץ לתמונת האליפות בביג 12, אבל זה לא אומר שהיא לא קבוצה טובה. זה יהיה משחק בין שתי קבוצות שבהחלט יכולות לשים הרבה נקודות על הלוח.

(10) נוטרדאם אצל (9) אריזונה סטייט (שבת 22:30)  –שתי הקבוצות נמצאות בצד הלא נכון של אלה שהפסידו משחק אחד וחייבות לנצח עד הסוף כדי לשמור על סיכוי. האירים אומנם ניצחו בשבוע שעבר את חיל הים אבל איבדו את שחקנה החשוב בהגנה, הליינבקר ג'ו שמידט, לפציעה שסיימה לו את העונה אבל הם נכנסים לרצף המשחקים הקשה ביותר שלהם השנה ויכול לשנות את דעת הוועדה. לעומתם, שדי השמש עברו מבחן חשוב בשבוע שעבר והצליחו לנצח את יוטה בהארכה והם יקוו לנקום בנוטרדאם על ההפסד בשנה שעברה.

טקסס A&M אצל (3) אובורן (שבת 22:30)  – הנמרים נמצאים חזק בתמונת הפלייאוף אחרי הניצחון בשבוע שעבר על מיסיסיפי, לעומתם נראה שההאגיס לא נמצאים השנה בדרג של קבוצות העלית ב-SEC  מערב. אחרי שניק מרשל, הק"ב של אובורן, הצליח לשים 35 נק' מול אחת ההגנות הטובות במכללות, הוא לא יתקשה מול הסקנדרי הפצוע של הטקסנים.

טנסי-מרטין אצל (1) מיסיסיפי סטייט (שבת 23:00)  – מנוחה רצויה מבחינת הבולדוגים שעוד ספויים לשחק בהמשך מול אלאבמה ומיסיסיפי. זה מסוג המשחקים שדק פרסקוט צריך כדי לשפר את הרזומה לקראת ההייזמן, וכל סיטואציה בה ההרכב הראשון של מיסיסיפי סטייט לא ירד עד המחצית תהיה הפתעה.

וירג'יניה אצל (2) פלורידה סטייט (ראשון 01:30)  – אחרי שני משחקים קשים מול נוטרדאם ולואיוויל, סוף סוף הסמינולס מקבלים יריבה נוחה. הקאבלירס אומנם הפסידו שלושה משחקים ברציפות, אבל יש להם קו הגנה משובח שיכול לעשות הרבה בעיות לווינסטון.

(14) אוהיו סטייט אצל (8) מישיגן סטייט (ראשון 03:00)  – בעשרים השנים האחרונות, הבאקייז היו הכלבים העליונים בביג טן, עד שבשנה שעברה הספרטנים קלקלו להם את המאזן המושלם וניצחו אותם במשחק האליפות. הפעם המשחק הוא על בית המזרח כאשר שתי הקבוצות מגיעות עם מאזן ליגה נקי מהפסדים. המנצחת תזכה לחלום שבוע נוסף על פלייאוף, המפסידה תלך לשחות עם הדגים.

(5) אלאבמה אצל (16) LSU (ראשון 03:00)  – בשביל משחקים כאלה הומצא פוטבול המכללות, כשהאווירה בלואיזיאנה תהיה מחשמלת. הקבוצה של ניק סייבן מגיעה לבאטון רוג' כשהיא חייבת ניצחון כדי לשמור על סיכויי הפלייאוף. מהצד השני הקבוצה של לס מיילס, הקבוצה המשתפרת ביותר מספטמבר, תנסה לנצל את ההזדמנות האחרונה שלה לחזור למאבק ב-SEC מערב. כמה חבל שזה לא בשעה אחרת…

(4) אורגון אצל (17) יוטה (ראשון 05:00)  – משחק שרק לברווזים יש מה להפסיד בו, כשהפסד יכול להוציא אותם מהמרוץ לפלייאוף. מרכוס מאריוטה יקווה להישאר על הרגליים ושקו ההתקפה שלו יעמוד בלחץ של כשמולו קו ההגנה שייצר הכי הרבה הפלות ק"ב במכללות (39). אורגון כבר הפסידה לאריזונה וניצחה בקושי את וושינגטון סטייט כשהיא היא אפשרה ארבע הפלות או יותר.

משחקי בונוס:

לואיוויל אצל בוסטון קולג' (ראשון 02:15)  – מפגש בין שתי קבוצות שכבר הבטיחו לעצמן השתתפות במשחקי הבול ורוצה לשפר עמדות לקראת הבחירות. הקרדינלס הופיעו כאן בשבוע שעבר "כקבוצה שעשה חיים קשים לפלורידה סטייט" והם מגיעים למשחק הזה להוכיח שהם יותר מ"קבוצה טובה". בצד השני, הנשרים יסתמכו על הק"ב שלהם, טיילור מרפי, שרחוק רק 35 יארד מעונה של 1000 יארד בריצה וצפוי לעשות הרבה בעיות להגנת הקרדינלס שהסתדרה בשבוע שעבר עם ווינסטון. המשחק הזה יוכיח שיש עומק ב-ACC.

*

שידורים:

שבת 19:00 – ביילור נגד אוקלהומה (FOX)

שבת 22:30 – מערב וירג'יניה נגד טקסס (FOX)

שבת 22:30 – אינדיאנה נגד פן סטייט (יורוספורט 2)

ראשון 01:30 – UCLA נגד וושינגטון סטייט (FOX)

אחרי ליברפול
אודיסאה 2014: הפועל - הסוף

29 Comments

אלון בסירקיוז 8 בנובמבר 2014

הצלחתי להגיע. הולכים לנוח, מחר יש משחק.

שחר ד. 8 בנובמבר 2014

מקנא בך. חלום להיות בהיכל הספורט הזה.

אלון בסירקיוז 8 בנובמבר 2014

נראה לי שיותר כיף להיות שם במשחק כדורסל ולא פוטבול. בכל מקרה, קר בחוץ ואני שמח שהמשחק בדום.

אודי 8 בנובמבר 2014

הייתה כתבה מעניינת בגרנטלנד על הביג 10 (http://grantland.com/the-triangle/the-b1g-game-ohio-state-and-michigan-state-battle-the-big-tens-toxic-reputation-for-playoff-relevance/)

כמו שציינת, אחת הבעיות שם זה שיש המון קבוצות חלשות, מעט מדי משחקים בין הגדולות. הצירוף של מרילנד וראטגרס אולי נחמד כדי להיכנס לשווקי טלוויזיה במזרח, אבל זה פגע בליגה, לפחות בטווח הקצר.

שחר ד. 8 בנובמבר 2014

מרילנד בטווח הרחוק זאת ההשקעה הכי משתלמת שיש, כשלדעתי היא תהפוך לאורגון של המזרח.
הבעיה העיקרית שלהם היא האוניברסיטאות הקיימות כמו פרדו, אינדיאנה, אילינוי ומינסוטה שלא עשו כלום כבר כמה עשורים ומושכים את הליגה למטה.

אודי 8 בנובמבר 2014

עם מינסוטה אני תמיד מרגיש שהם רגע אחד לפני ההתרוממות אבל זה לא קורה, כבר כמה שנים. פרדו במשבר אדיר בכלל בכל ענפי הספורט שלהם, והכי מצחיק שאינדיאנה יש לה ניצחון על קבוצת SEC השנה

גיל 8 בנובמבר 2014

אלאבמה LSU צריך להיות משחק השבוע. לא רק ההשלכות על הפלייאוף אלא היריבות הגדולה ושני מאמנים היסטוריים. יש קצת חוסר צדק בשיטה הנוכחית כי כמעט בלתי אפשרי יהיה לצאת מהSEC עם הפסד בודד ולדעתי שני הפסדים לקבוצה כמו אלאבמה עדיין הופכים אותה לקבוצה יותר טוב מכל קבוצה בביג 10. לפחות אם יש משהו חיובי בפלייאוף זה שקבוצות יתחילו להתייחס קצת יותר ברצינות ללו"ז מחוץ לבית כי אחרת ישארו מחוץ לתמונה.

אלון בסירקיוז 8 בנובמבר 2014

נכון מאוד, 5 קבוצות בsec מערב שמנצחות אחת את השנייה מקדם בעיקר את הביג 10.
לגבי משחקים מחוץ לחטיבה, זה לא פשוט כי מתחייבים למשחקים הרבה שנים קודם ולא תמיד קבוצות נשארות בטופ. לדוגמא: דיוק סגרו שני משחקים עם קנזס (אחד ב2009 ואחד ב2014). במשחק ב 2009 קנזס היו מדורגים, במשחק השנה הם אפילו לא נראו כמו קבוצת פוטבול.

גיל 8 בנובמבר 2014

נכון, יקח זמן לשנות את זה, יש באמת מחויבויות לשנים. אבל מה שמרגיז זה שבגלל כל מיני שיקולים מבטלים משחקים בין יריבות מסורתיות.

אלון בסירקיוז 8 בנובמבר 2014

לשיקולים האלה קוראים כסף…

גיל 8 בנובמבר 2014

נכון, אבל בסופו של דבר העדרות מהפלייאוף תעלה יותר כסף לדעתי.

שחר ד. 8 בנובמבר 2014

לא רק כסף, גם הרבה אגו (במיוחד כלפי קבוצות שעזבו את הקונפרנס)
לדוגמה: A&M – טקסס לא יחזור בשנים הקקרוב בגלל שהם שונאים אחת את השנייה.

שחר ד. 8 בנובמבר 2014

היו הרבה משחקים לבחור מביניהם אבל בחרתי בזה שיש לו את המשמעות הגדולה ביותר.

אלון בסירקיוז 8 בנובמבר 2014

הדום הזה יפה, לא גדול מדי. היו הרבה אוהדים, אוירה נהדרת והטובים ניצחו.
עוד 3 משחקים בדרך לפגישה עם פלורידה סטייט.

אריאל גרייזס 8 בנובמבר 2014

ובינתיים אנחנו מפרקים את נוטרדם. אמרתי לך שהם לא קבוצת פלייאוף

גיא 9 בנובמבר 2014

סיום מטורף במשחק אלאבמה-LSU. בפוטבול מכללות אולי הרמה יותר נמוכה מאשר ב-NFL, אבל הטרוף גדול בהרבה!

אריאל גרייזס 9 בנובמבר 2014

וכולם ידברו על המהלך במשחק יוטה-אורגון..

גיא 9 בנובמבר 2014

ליד ההגנות של אלאבמה ו-LSU בפרט, וה-SEC בכלל, ההגנות של קבוצות ה-Pac 12 נראות כמו זאטוטים בגן משחקים.

אריאל גרייזס 9 בנובמבר 2014

נכון, אבל אני בכלל לא בטוח שזה לא גם בגלל שההתקפות ב-SEC לא כאלו מוצלחות.

שחר ד. 9 בנובמבר 2014

בואו נקווה שיהיה חצי גמר בין הפאק 12 ל-SEC כדי שנוכל לפתור את הסוגיה הזאת

אריאל גרייזס 9 בנובמבר 2014

הדרך של אורגון פתוחה לרווחה, רק גמר הפאק 12 עומד בינם למקום בפלייאוף. בוא נקווה שאלו יהיו אנחנו שנעמוד שם (אם כי אין לי אשליות שאנחנו מסוגלים לנצח אותם ובטח לא שנהיה יריב ראוי לקבוצה מה-SEC)

גיל 9 בנובמבר 2014

כן, יש המון טעויות והקיקרים ברמה די נמוכה, אבל זה לא שבNFL אין הרבה טעויות. וזה גם הופך במידה רבה את המשחקים בקולג'ים ליותר מעניינים. משחק לא גמור גם כשהוא נראה גמור, ומשחקים מהר יותר בסוף המשחק (בלי 2 דקות warning למשל).

גיל 9 בנובמבר 2014

אלאבמה LSU היה משחק אדיר. הייתי שם 3 קבוצות SEC ופלורידה סטייט בפלייאוף. לדעתי, זו הבעייה בפורמאט הנוכחי ששיקולי חטיבה נכנסים לדירוג. אם היו 8 קבוצות בפלייאוף או 12, אז אפשר היה להכניס קבוצות לא מהSEC ואז פערי הרמות היו מתגלים ביתר בהירות.

אלון בסירקיוז 9 בנובמבר 2014

אני עדיין מאמין שפלורידה סטייט מפסידה את משחק האליפות של הACC ונשארת בחוץ.

אלון בסירקיוז 9 בנובמבר 2014

אני עובר על כל הפוסטים בדה באזר. אני נגעל מהכדורגל הישראלי, משתעמם מהליגה האנגלית והנבא ומגיע למסקנה שאין כמו פוטבול מכללות.

אריאל גרייזס 9 בנובמבר 2014

להיות בדיוק בדיוק בשנתיים היחידות בהיסטוריה שלה בערך שהם תחרותיים, למה שלא תהנה מפוטבול מכללות.

אלון 10 בנובמבר 2014

נהניתי גם לפני…

Amir A 9 בנובמבר 2014

אריאל, איך אפשר שלא לדבר על המהלך ביוטה? דרך אגב, מדובר בפמבל או שמדובר באידיוט שהחליט לחגוג מוקדם מדי?

אריאל גרייזס 9 בנובמבר 2014

ברור שאי אפשר שלא לדבר על זה. זה מהלך עצום. ומדובר כמובן באידיוט. לא חושב שיש ספק בזה..

Comments closed