פוטבול מכללות (9) – שחר דלאל

פוטבול מכללות (שבוע האליפויות) – שחר דלאל

ג'ורג'יה סאות'רן השלימה עונה מרשימה. הם השיגו מאזן של 0:8 בליגת חגורת השמש (3:9 כללי) וזכו באליפות הליגה בזכות. שלושת ההפסדים שלהם היו מול קבוצות שסיימו את העונה במאזן חיובי, כולל הפסד בארבע נקודות (42-38) לג'ורג'יה טק שתשחק בגמר ה-ACC. אבל למרות כל ההישגים הללו, הנשרים יהיו האלופים היחידים שלא יקבלו זימון לאחד ממשחקי הבול, גם לא לאחד הגרועים.

הסיבה לכך היא שג'ורגיה סאות'רן מוגדרת כקבוצה בשנת מעבר. חוק ארכאי של ה-NCAA שקובע שאוניברסיטה שעושה מעבר מרמה הנמוכה של הדיוויזיה הראשונה (FCS) לרמה הגבוהה (FBS) תוכל לשחק אחרי תום העונה הסדירה רק לאחר שנתיים. הסיבה לחוק הזה הגיונית בדיוק כמו חוקים אחרים של הארגון והוא נקבע "על מנת למנוע מהקבוצה לבצע 'מחטף' של שחקנים מ-FCS", פעולה שמבחינת ה-NCAA הגיונית לחלוטין החל מהשנה השנייה…

הנשרים הגישו בקשה לחריגה מיוחדת לאור העובדה שהקבוצה היא הראשונה בהיסטוריה שזכתה באליפות ליגת בזמן שנת המעבר, אבל נדחתה. הם הגישו ערעור נוסף, אך הסיכוי הקלוש שהיה להם נמוג כאשר 79 קבוצות אחרות (כולל פרסנו סטייט) הבטיחו מאזן שיאפשר להם זימון לבול, כאשר קיימים רק 76 כרטיסים כאלה (38 בולים).

קשה למצוא את ההיגיון בהחלטה של הארגון. מעבר בין הרמות השונות כרוך גם ככה בהוצאות נרחבות מצד האוניברסיטאות ובד"כ גוזר עליהם מספר שנים של כישלונות עד שהן מתאקלמות ברמה החדשה. ראשי האוניברסיטה תכננו את המעבר הזה במשך מספר שנים ותקצבו את המעבר בסכום של 40 מליון דולר. זימון לאחד ממשחקי סוף השנה היה בהחלט יכול לעזור עם הנושא הכספי.

מאז חלוקת הרמות בדיוויזיה הראשונה ב-1978 עשו רק 19 אוניברסיטאות את המעבר לרמה העליונה ורובן מתקשות לקיים את עצמן במציאות בה הן כבר לא ה-TOP DOG, יש עלייה בהוצאות התפעול ובד"כ גם ירידה במספר הצופים. בשבוע בו אוניברסיטה גדולה (UAB) סוגרת את קבוצת הפוטבול שלה, היה ראוי שה-NCAA יעשו הכול על מנת לסייע לחברות בה.

*

משחק השבוע:

אליפות ה-ACC: (4) פלורידה סטייט נגד (11) ג'ורג'יה טק (ראשון 03:00) – לראשונה מאז הוא מתקיים, למשחק אליפות ה-ACC יש חשיבות ארצית. הסמינולס הצליחו בשבועות האחרונים להפוך כל משחק לקשה מה שהוריד אותם למקום הרביעי בדירוג למרות מאזן נקי מהפסדים. מהצד השני היא תפגוש קבוצה שניצחה, עם הרבה אופי, בשבועיים האחרונים והיא אחת הקבוצות החמות בארה"ב. הג'קטים הצהובים מציגים התקפה מצוינת שמסתמכת על משחק הריצה ויודעת לשלוט טוב בשעון המשחק, בעוד ההגנה שלה לא מציגה את אותה יכולת אבל בהחלט יודעת לגרום להרבה איבודי כדור – עקב האכילס של ג'אמיס ווינסטון. מייקל ג'קסון היה שמח לקחת חסות על המשחק הזה.

 

משחקי אליפות:

MAC: צפון אילינוי נגד בואלינג גרין (שבת 02:00) – גם בעונה בה הצליחו ההאסקיז לנצח עשרה משחקים, הם מציגים קבוצה בינונית מאד ואין להם סיכוי ממשי להעפיל למשחקי ראש השנה. עם זאת, למשחק הזה יש משמעויות גדולות יותר, כאשר שתי הקבוצות יפגשו בשחזור של גמר העונה שעברה, אז ידם של הבזים היתה על העליונה והם הרסו לצפון אילינוי עונה מושלמת. הניצחון הזה סידר למאמן בואלינג גרין, דייב קלאוסן, קידום לווייק פורסט ושינה את פניה של הקבוצה. הבזים מודל 2014 מתקשים מאד בהתקפה וזה כנראה לא ישתנה במשחק הזה. ככל הנראה היה עדיף לו היו מקרינים באצטדיון שידור חוזר של גמר 2013.

פאק 12: (2) אורגון נגד (7) אריזונה (שבת 04:00) – בשלוש השנים האחרונות הברווזים הפסידו ארבע משחקים בסה"כ, שניים לסטנפורד ושניים לאריזונה (כולל משחק הבית העונה), האם חתולי הפרא יכולים להמשיך את הרצף או שאורגון תצליח לנקום?
הברווזים מגיעים למשחק  הזה כפייבוריטים לניצחון בשני ט"דים, אבל אסור לייחס לזה חשיבות. במשחק הראשון ביוג'ין היחס היה גבוה יותר ועדיין אריזונה חזרה עם הניצחון בזכות ההגנה שלהם שהתעללה במרכוס מאריוטה (שבעה סאקים) וקו ההתקפה שלו. אז למה הברווזים פייבוריטים? כי לא מדובר באותו קו התקפה. השחקנים החשובים חזרו מפציעות ועוזרים לק"ב שלהם להציג את הרייטינג הטוב במכללות. אליפות נוספת ואורגון בפלייאוף.

C-USA: מארשל נגד לואיזיאנה טק (שבת 19:00) – ההפסד בשבוע שעבר למערב קנטאקי כנראה עלה לעדרים הרועמים בזימון לבולים של ראש השנה, אבל בהחלט לא ניתן לזלזל בעונה הקסומה של החבורה הזאת. מארשל מציגה אוסף של שחקנים שאף אחד לא רצה, בראשות הק"ב ראקים קייטו, שזאת כנראה ההזדמנות האחרונה שלו לזכות בתואר משמעותי לפי שיפנו לקריירות אחרות. עם זאת, הבולדוגים יהיו כנראה הקבוצה הטובה ביותר שהם פגשו עד עתה, ועם 79 הנקודות שהם הצליחו לייצר בניצחון על רייס בשבוע שעבר, בהחלט צפוי לנו קרב אווירי משובח. אל תפסידו את המשחק הזה.

SEC: (1) אלאבמה נגד (16) מיזורי (שבת 23:00) – במשך כל העונה דנו על השאלה האם זה הוגן ששתי קבוצות מה-SEC יופיע בפלייאוף. השבוע, לראשונה מאז החלו הדירוגים, יש רק קבוצה אחת (אלאבמה) בארבע הגדולות וגם היא יכולה לאבד את המקום שלה במידה ותפסיד בגמר החטיבה. מהצד השני הנמרים הצליחו להשתחל למשחק הגמר באמצעות שילוב לו"ז חלש (32 ארצי) והלוזריות הנצחית של ג'ורג'יה. קבוצה שמפסידה לאינדיאנה היא לחלוטין לא קבוצה שמציגה רזומה שמתאים לפלייאוף. אז האם יש סיכוי שבסיום המשחק הזה יהיה דיון על כך שהליגה החזקה בארה"ב לא שולחת אף נציגה לארבע הגדולות? אל תבנו על זה…

ביג טן: (5) אוהיו סטייט נגד (13) וויסקונסין (ראשון 03:17) – הבאקייז יעלו למשחק הזה עם הק"ב השלישי שלהם לאחר שאיבדו את טי 'גיי בארט, שהיה מועמד לתואר ההייזמן ונשק שובר השוויון בביג טן. בנוסף, מתמודדים שחקני הקבוצה עם התאבדותו של שחקן הקבוצה – קוסטה קראג'ורג' – שגופתו התגלתה בתחילת השבוע. מהצד השני הם יפגשו את (כנראה) הקבוצה החמה ביותר במכללות. ההגנה של הגיריות סחבה אותם לרצף של שבעה ניצחונות רצופים, ביניהם שלושה ניצחונות רצופים על הקבוצות החזקות בבית המערב. האם קורדל ג'ונס, שמסר עד היום רק 19 מסירות יכול להביא את הקבוצה של אורבן מאייר לבאר?

מאונטן ווסט: (22) בוייזי סטייט נגד פרסנו סטייט (ראשון 05:00) – כנראה שמדובר במשחק הכי חד צדדי מבין משחקי האליפות. הבולדוגים עשו את הכל על מנת שלא יגיעו למשחק הזה (הפסידו שש פעמים, כולל ליריבה אותה תפגוש), אבל האחרות הצליחו להיות גרועות יותר ממנה. סוסי הפרא, שנותרו המדורגים האחרונים מהקבוצות הקטנות, צריכים רק לא לפשל כדי לקבל זימון לנשף ראש השנה.
יתר המשחקים:

אייווה סטייט אצל (3) TCU (שבת 19:00) – הדבר הכי מעניין במשחק זאת ההחלטה של ליגת הביג 12 שהיא לא תפעיל חוקי שובר שוויון לקביעת האלופה. ההחלטה הזאת מאפשרת לצפרדעים המקורננות להבטיח אליפות ליגה (לבד או עם ביילור), שתהיה משמעותית מאד בקביעת העולות לפלייאוף. הציקלונים יקוו להיות במשחק הזה רק התפאורה, ולא השטיח, בניצחון שיכול להבטיח ל-TCU העפלה לארבע הגדולות.

(9) קנזס סטייט אצל (6) ביילור (ראשון 02:45) – המשחק שהדובים מחכים לו מרגע פרסום הדירוגים לפלייאוף. הסיבה היחידה שביילור מדורגת מתחת ל-TCU, למרות שניצחה במפגש הישיר, היא חוזק הלו"ז שלהם. במפגש מול חתולי הפרא, הם יקבלו סוף סוף קבוצה מדורגת שיכולה לשפר להם את הרזומה ולבצע קפיצה מעל הצפרדעים (pun intended) בדירוג הסופי. מהצד השני קנזס סטייט בהחלט לא יהוו יריב קל, מאחר וניצחון במשחק הזה כנראה ויבטיח להם השתתפות בבולים של ראש השנה.
זה אולי לא משחק אליפות רשמי, אבל בהחלט יתפקד כאחד כזה.

משחק יריבות: אוקלהומה סטייט אצל (20) אוקלהומה (שבת 22:30)
שם היריבות: Bedlam Series
שנה ראשונה שהתקיימה: 1904
על מה הם משחקים: הסונרס רוצים לשפר את ההרגשה אחרי עונה מאכזבת, הקאובויז חייבים ניצחון כדי להגיע לנשף.
רקע: אחת היריבויות הבודדות שממשיכות ליתר הענפים (למעשה התחילה בכלל מהיאבקות), כשלאורך השנים הכריעה את אליפויות הביג 8 המנוחה. משחק הפוטבול מסמל את תחילת היריבות וכל ניצחון מעניק ניקוד, כשהמנצחת בסוף השנה מקבלת את הגביע.
משחק בונוס:

SMU אצל קונטיקט (שבת 19:00) – הקרב על כפית העץ. לפני 12 שנים, בזמן גמר המונדיאל ביפן/ דרום קוריאה, יצא צוות לצלם סרט על המשחק ההפוך, בו התמודדו שתי הנבחרות שדורגו אחרונות בדירוג פיפ"א – בהוטן ומונסראט. השבוע אנחנו נקבל את הגרסא של פוטבול המכללות לאירוע.
שתי האוניברסיטאות, שלאורך המאה ה-21 הציגו קבוצות לא רעות בכלל, מייצגות היום יותר מכל את הקריסה של הביג-איסט/ אמריקן. ההאסקיז מגיעים כפייבוריטים לאחר שהפתיעו מוקדם יותר העונה את מרכז פלורידה ולזכותה שני ניצחונות. מהצד השני נמצאת SMU, שבשנים האחרונות חזרה לרלוונטיות אך קרסה לאחר התפטרות מאמנה ג'ון ג'ונס בספטמבר. סוסי הפרא עדיין לא רשמו ניצחון וזאת ההזדמנות האחרונה שלהם להמתיק מעט את העונה המסויטת שלהם.

*
צפי בולים:

תמונת הבולים מסתדרת מיסיסיפי סטייט יצאה מה פלייאוף ו-TCU החליפה אותה. יתר המועמדות הצטמצמו לאחר שנקבעו העולות למשחקי האליפות. במכללות הקטנות בוייזי סטייט צריכה רק לא למעוד לאחר ההפסדים המפתיעים של מארשל וקולורדו סטייט בשבוע שעבר.

פלייאוף: אלאבמה, אורגון, TCU, פלורידה סטייט

בולים של ראש השנה:

ביג 10 – בטוחה: אוהיו סטייט     מתנדנדות: משיגן סטייט/ וויסקונסין     סה"כ נציגות: 11

ביג 12 – בטוחה: TCU/ביילור     מתנדנדת: קנזס סטייט     סה"כ נציגות: 6/7

פאק 12 – בטוחות: אריזונה     סה"כ נציגות: 8

ACC – בטוחה: ג'ורג'יה טק (תוזמן לאורג' בול)     סה"כ נציגות: 11 + נוטרדאם

SEC – בטוחה: מיזורי/ מיסיסיפי סטייט     סיכוי נמוך: מיסיסיפי     סה"כ נציגות: 12

קבוצות קטנות – בטוחה: בוייזי סטייט     סיכוי נמוך: צפון אילינוי/ מרשל / ממפיס

*

 

שידורים:

שבת 04:00 – אורגון נגד אריזונה (FOX)

שבת 22:30 – אוקלהומה סטייט נגד אוקלהומה (FOX)

ראשון 03:00 – אוהיו סטייט נגד וויסקונסין (FOX)

*

סייעו לנו לקיים את דה באזר

סיכום שבוע 13
מכביבול – פודקאסט 019 – עדיין מתלוננים

27 Comments

אודי 5 בדצמבר 2014

קראתי שבקונסטולציה מסויימת אחת מה bowl eligible teams של הביג טן ישארו בלי משחק להיות מוזמנת אליו. רק אם אוהיו סטייט נכנסים לפלייאוף אז כל השמונה קבוצות ישחקו במשחקי הבול.

שחר ד. 5 בדצמבר 2014

יש סיטואציה כזאת אבל היא נמוכה. פשוט מדובר בהתראה של הקומישינר לקבוצות לקבל כל הצעה שהם שמוגשת להם, משום שלא בטוח שיקבלו אחרת.

גיל 5 בדצמבר 2014

יש סיכוי (אמנם קלוש) שפלורידה סטייט גם אם יהיו בלתי מנוצחים לא יעלו לפלייאוף. צריך לזכור שהמנדט של הועדה הוא לקבוע מי הן הקבוצות הטובות ביותר כרגע ולא מי ראויות להכנס לפלייאוף על סמך ההישגים שלהן. זו הסיבה שאוהיו סטייט לא יכנסו כי עם ק"ב חדש הם כנראה פחות טובים (אלא אם כן הוא יזרוק לאיזה 5 ט"ד).

אלון 5 בדצמבר 2014

אין שום סיכוי שקבוצה לא מנוצחת מאחת מחמש הליגות הגדולות תשאר בחוץ. בטח לא האלופה היוצאת שעברה לוח משחקים לא קל.

גיל 5 בדצמבר 2014

יש סיכוי לדעתי כי עובדה שהם ירדו בדירוג השבוע אבל בגלל שיהיו הפתעות אז הם יכנסו אם ינצחו בכל מקרה.

אלון 5 בדצמבר 2014

הם ירדו בדירוג כדי למנוע מפגש בינם לבין אורגון. הועדה המסדרת רוצה גמר בין אלבמה לאורגון ובלי הפרעה של פלורידה סטייט.

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2014

אין סיכוי בעולם

גיל 5 בדצמבר 2014

זה לא יהיה רלוונטי אני מהמר שהם מפסידים השבוע.

אלון 5 בדצמבר 2014

TCU מקום שלישי זה בדיחה. אין שום סיבה שהם יהיו מדורגים מעל פלורידה סטייט, אוהיו סטייט וביילור.
אם אלבמה מפסידים אז הפלייאוף הוא בלי קבוצה מה sec? עשה רק טוב הפלייאוף הזה

שחר ד. 5 בדצמבר 2014

הלוואי והם יפסידו.
לא רק שנזכה לראות את אלאבמה מפסידים, זה גם יקרב אותנו מהר יותר לפלייאוף של שמונה קבוצות.

אלון 6 בדצמבר 2014

אין שום טעם בפלייאוף בלי קבוצה מה sec.

שחר ד. 6 בדצמבר 2014

ולכן זה יקרב אותנו למצב שבו יהיו חייבים להרחיב את הפלייאוף

אודי 6 בדצמבר 2014

לא משנה מה יקרה בשאר המשחקים, הסנטר של אריזונה מקיא על הכדור לפני הסנאפ עשה לי את הסופ"ש (https://vine.co/v/Ovl7mQvrHgM)

אריאל גרייזס 7 בדצמבר 2014

לוועדה הולכים להיות חיים קשים להחריד. לך תבחר עכשיו בין TCU, ביילור ואוהיו סטייט שריסקו את וויסקונסין.
הנה דוגמא למה היה ברור לי איך הפלייאוף הזה לא יפתור כלום. למעשה, אם היה רק משחק גמר, הכל היה קל יותר – היו לוקחים את אלבאמה ופלורידה סטייט וגמרנו. הפעם? רצח. יהיו לפחות שתי קבוצות מאוד מאוד לא מרוצות.
קראתי שביילור לקחו חברת יחסי ציבור, מה שמראה עד כמה זה גרוע שהשאירו את זה בידיים של ועדה. היו צריכים לתת למחשב לעשות את העבודה.

אודי 7 בדצמבר 2014

תמיד יהיה ויכוח. מקודם זה היה על מקום 2, עכשיו על 4 ואם ירחיבו זה יהיה על מי מגיע לו מקום 8. גם המחשבים לא מדהימים. יש שיטות דירוג שמוציאות תוצאות מאוד מוזרות, כמו זה של סאגרין, שמשום מה מאוד מוערך על ידי חלק גדול מהמדיה האמריקאית

אריאל גרייזס 7 בדצמבר 2014

זה מה שתמיד אמרתי, שלא משנה כמה קבוצות יהיו, תמיד יהיה ויכוח.

שחר ד. 7 בדצמבר 2014

הויכוח יקטן, כי הוא יהיה סביב שתי קבוצות שיהיה הרבה יותר קל להכריע לגביהן (שש הבטוחות: אלופות הביג 5 ונציגת הקבוצות הקטנות).
לצורך העניין פלייאוף של שמונה קבוצות, במידה והיה מתקיים, היה נראה ככה (ומשאיר ויכוח רק בין שתי קבוצות ועל מיקומים פנימיים):
1. אלאבמה
2. אורגון
3. פלורידה סטייט
4. TCU/ביילור
5. אוהיו סטייט
6. TCU/ביילור
7. מישיגן סטייט/ מיסיסיפי סטייט
8. בוייזי סטייט

אריאל גרייזס 7 בדצמבר 2014

רק נציגה וחצי ל-SEC? אתה חושב שזה יעבור בקלות? בויזי סטייט עם שני הפסדים תהיה בפנים??

שחר ד. 7 בדצמבר 2014

לא סתם רשמתי את מיסיסיפי סטייט שם למרות שהם מדורגים יותר נמוך. אם היה פלייאוף אמיתי לדעתי הם היו בפנים.

לגבי בוייזי סטייט – ראשית, בפלייאוף של שמונה תמיד יהיו קבוצות עם שני הפסדים. שנית, הם הנציגים של "הקבוצות הקטנות". בדיוק כמו שיכולה להגיע אלופה פחות טובה מליגה אחרת (נגיד שוויסקונסין היו מנצחים אתמול) גם הם יהיו שם. כנראה שלעד כקבוצה האחרונה אבל עדיין יהיו שם.

אלון 7 בדצמבר 2014

מה עם הליגה שאין לה משחקי אליפות? שוב ועדה פנימית.
אם טקסס גומרת אם אותו מספר ניצחונות כמו ביילור, די ברור במי הועדה של הביג 12 בוחרת.
רצינו פלייאוף וקיבלנו בלאגן, לחזור לשיטה הישנה, אין כמו המחשב החליט.

גיל 7 בדצמבר 2014

לא חושב שמוקדם לשפוט את השיטה על בסיס שנה אחת? בכל מקרה, הרייטינג של הועדות השבועיות עצום. זו בוננזה תקשורתית כך שבחיים כבר לא יחזיר את זה אחורה.

שחר ד. 7 בדצמבר 2014

משחק הגמר הוכיח שהביג טן היא ליגה חלשה, לדעתי הבלואאוט יותר פגע באוהיו סטייט מאשר עזר לה…

גיל 7 בדצמבר 2014

אם ביילור לקחו חברה ליחסי ציבור אז היא עושה להם שירות גרוע. פלייאוף בהחלט פותר את הבעייה במקרה שיש יותר משתי מתמודדות על האליפות. אז הדיון הוא כרגע על למי מגיע מקומות 3 ו-4 ולא 1 ו-2. הבעייה היא שהוציאו את המחשבים לגמרי מהניתוח וזה חבל והם גם נפלו על עונה שאין בה קבוצות דומיננטיות. כשיהיה פלייאוף של 8 קבוצות אז הויכוחים יהיו כבר ממש בשוליים כי אז יהיה מדובר בקבוצות עם שני הפסדים שאולי מגיע להן ואולי לא אבל לא בתותחים הכבדים. בכל מקרה אני מהמר שאוהיו סטייט יכנסו על חשבון ביילור וTCU. אי אפשר להשאיר אותם בחוץ לדעתי. הייתי מכניס אותם אפילו במקום פלורידה סטייט.

גיל 7 בדצמבר 2014

כמו שצפיתי, אוהיו סטייט בפנים ובצדק.ץ

אלון 8 בדצמבר 2014

פלייאוף מוצדק, אני לוקח בחזרה את כל מה שאמרתי. לא היתה סיבה לנציגה מהביג 10.

אלון 8 בדצמבר 2014

הכוונה מהביג 12.

גיל 8 בדצמבר 2014

שיעשו משחק אליפות.

Comments closed