ברס: הסוף – אלון ברק

תם ונשלם. אלון ברק מקונן ומנתח.

ב 23 לנובמבר כתבתי כאן לאחרונה. זה היה ממש לפני הניצחון האחרון שלנו העונה.

מאז הגיעו שלושה הפסדים ברצף שסתמו את הגולל על תקוות השווא שלי להשתחל לפלייאוף אבל לא זו הסיבה להיעדרות שלי אלא משהו משמח בהרבה – לידת בני הבכור כמה ימים אחרי. לא אפרט על החוויה של להיות אבא אלא רק אציין שמהר מאוד דברים כמו פוטבול קיבלו משמעות קטנה בהרבה בחיי.

אחרי תקופת התאקלמות קצרה אני כאן על מנת לסכם את העונה הנוכחית של השיקגו ברס.

שתי שאלות חוזרות ועולות בראשי מאז החלטתי לכתוב שוב על הדובים. הראשונה היא מדוע לסכם עונה כאשר יש עוד שבועיים של משחקים?

התשובה הברורה היא מכיוון שבליגה כמו ה-NFL  אין מאבק אחר חוץ מהמאבק על הפלייאוף ומהרגע שאיבדנו כל סיכוי להיכנס אליו אז שאר העונה אבודה.

התשובה האמיתית היא ששום דבר ממה שיקרה בשני המשחקים שנותרו לנו, בבית מול דטרויט ומשחק סוף העונה במינסוטה, לא יעיד על מה שאמור לקרות שנה הבאה.

כרגע מסתמן שהקוורטרבק הפותח של הקבוצה, ג'יי קאטלר, ייחתך בצורה כזו או אחרת, מרוב פציעות כמעט כל הרוקיס כבר נזרקו למים במהלך העונה אז גם פה אין משהו חדש וכנראה שרוב צוות האימון גם כן לא יעמוד על הקווים בסולדג'ר פילד שנה הבאה, בין אם זה מתאמי הגנה, מתאמי התקפה וגם המאמן הראשי והג'נרל מנג'ר של הקבוצה.

*

השאלה השנייה היא מה לעזאזל קרה השנה?!

למי ששכח רק לפני שנה התקפת שיקגו תחת טרסטמן הייתה שנייה רק לפייטון והברונקוס, ג'יי קאטלר קיבל את הבעת האמון היקרה בליגה עם חוזה של טריג'יליון דולר בערך לשבע שנים, אף שחקן בכיר לא עזב, נעשה חיזוק לסקנדרי בדראפט ורכש מסיבי לקו ההגנה שכלל את אחד הדיפנסיב אנד הטובים בליגה בעשור האחרון, ג'ארד אלן.

הבאלגן התחיל עם הפציעות בהגנה אשר גמרו לצ'ארלס טילמן, עד לפני שנתיים מהקורנרים הטובים בליגה, את העונה וכנראה את הקריירה. זה המשיך עם פציעות לכל חוליית הליינבקרים הפותחת, ובראשה מנהיג ההגנה, לאנס בריגס, אשר נראה גם בדרך לסיים את הקריירה שלו. הדוגמה הכי בולטת למזל הרע שפקד את הקבוצה גם השנה מבחינת פציעות היא העובדה שדווקא בעונתו הראשונה בעיר הרוחות ג'ארד אלן נפצע לראשונה בקריירה שלו והפסיד ארבעה משחקים. האכזבה רק גוברת כאשר בראיה לאחור על העונה הזאת מבינים כמה זניחה הייתה ההשפעה שלו על הקבוצה.

נמשיך לספיישל טימס שם לא נעשה כל מהלך על מנת לסתום את החור העצום שהשאירה העזיבה של מחזיר הבעיטות הטוב ביותר בהיסטוריה של הליגה, דווין הסטר. תוסיפו לזה פאנטר רוקי ותקבלו חולייה חלשה ביותר.

בהתקפה נראה היה שטרסטמן החליט שמה שעבד טוב שנה שעברה יספיק גם השנה. בליגה בה הכל נבחן תחת זכוכית מגדלת ומנותח שוב ושוב באמצעות מיליוני קטעי וידאו המצאה מחדש היא הכרח על מנת שתוכל להישאר רלבנטי. פעם אחר פעם הגנות היריב הצליחו לעצור את התקפת הדובים, או לפחות להפוך אותה לחד מימדית לגמרי, ורק בעזרת יכולות הריחוף של מארשל, ג'פרי ובנט הקבוצה הצליחה להמשיך לשים נקודות על הלוח.

ברגע שהפציעות החלו להיערם וההגנה לא הצליחה לעצור אף יריב גבר הלחץ על ההתקפה שהייתה צריכה לתפקד כל דרייב. זה החזיק למשך מחצית אחת מול גרין ביי בבית. במחצית השנייה קאטלר התחיל לאבד את הכדור ושאר הקבוצה התחילה לאבד את העונה.

קוורטרבקים יריבים נתנו משחקי קריירה מול האין הגנה של מתאם ההגנה מל טאקר (אותו סימן בצדק שחר דלאל כנקודה החלשה של הקבוצה עוד מלפני תחילת השנה) ובתגובה קאטלר איבד יותר ויותר את הכדור והוא כרגע מוביל את הליגה עם 24 כאלו.

כדי להפוך את הסיפור מ"עוד קבוצה שלא עומדת בציפיות" לפיקניק תקשורתי התווספו השנה גם תקריות שדלפו החוצה כגון ההתפרצות של ברנדון מארשל בחדר הלבשה אחרי ההפסד למיאמי בבית ולאחרונה הציטוט של גורם בקבוצה שאמר שבהנהלה מתחרטים על החוזה שנתנו לקאטלר. להוסיף חטא על פשע התברר שמדובר במתאם ההתקפה של הקבוצה, אהרון קרומר.

הדובדבן הגיע השבוע כאשר טרסטמן בצעד של יאוש החליט לספסל את קאטלר והכריז שג'ימי קלאוסן יפתח מאחורי הסנטר.

כרגע העתיד של הקבוצה אינו ברור כלל. עד כה ההתנהלות של הנהלת הברס לא הייתה פזיזה וכמו מועדונים ותיקים אחרים, כגון הפאקרס או הסטילרס,  נהוג בשיקגו לתת למאמנים זמן להתאקלם ולהתוות את השיטה שלהם. יחד עם זאת הבחירה בטרסטמן סימלה שינוי תפיסתי של הקבוצה מכזו בעלת אוריינטציה הגנתית מובהקת לכזו בעלת העדפה חד משמעית למשחק התקפי. במידה ויתאפשר להביא מאמן הגנתי מוכח אני מאמין שהניסוי יופסק וטרסטמן יפוטר. אם ולא ימצאו כזה יש מצב שטרסטמן יקבל עוד הזדמנות.

*

אז מה צריך לשנות לשנה הבאה?

הדבר הכי ברור הוא לבצע מהפכה בהגנה. עם כל הצער שבדבר אי אפשר לבנות גם שנה הבאה על טילמן ובריגס ולהתאכזב כשהם נפצעים אחרי כמה משחקים ומשאירים את ההגנה נטולת הנהגה. אם במועדון לא האריכו את החוזה של בריאן אורלכר לפני כמה שנים ואילצו אותו לפרוש אפשר לעשות את זה גם עם השניים האלה. יחד עם זאת חייבים להזרים דם חדש להגנה. שחקנים עם לב שמוכנים לתת מעצמם בכל מהלך במשחק. אחד הדברים שהכי הפריעו לי השנה כשראיתי את הברס היה כמות התיקולים המפוספסים או פשוט חלשים להחריד מצד שחקני ההגנה. יחד עם זאת חייבים להביא מתאם הגנה שיידע להוציא מהשחקנים הקיימים יותר כי אפשר להוציא מהם יותר.

בהתקפה אני כבר אובד עצות. בשנים האחרונות נמניתי עם תומכיו של קאטלר אבל כל פעם הוא מצליח לאכזב מחדש. הוא לא מנהיג, הוא לא יודע להתעלות במצבים קשים והאנמיות שלו מחלחלת מחוץ למגרש למשחק שלו. פתאום אני קצת מתגעגע לקאטלר המלא בעצמו שרק דיבר על כך שיש לו את היד הכי חזקה ב-NFL. אולי גם כאן מדובר פשוט במאמן שלא יתבייש להיכנס בו אבל ילטף אותו שניה אחרי ויבהיר לו שהוא עדיין האיש שלו. אם והוא לא יהיה מאחורי הסנטר נאלץ לחזור לימי רקס גרוסמן מכיוון שההיצע כיום לא כזה גדול.

פתחתי את העונה עם הרבה תקוות מהברס שלי ואני מסיים אותה מוקדם מהצפוי. אני מתנחם בכך שיהיה מעניין בפגרה, אחרי הכל עם מאמן חדש ו\או ג'נרל מנג'ר חדש ו\או קוורטרבק חדש לא יהיה לי ולשאר אוהדי שיקגו שקט בתום העונה.

It's what we do (הכיוון של החץ)
#מכביבול: חג המכבים – נר שישי

9 Comments

אודי 21 בדצמבר 2014

שיעיפו את טרטמן ויביאו את הרבאו, למרות שעושה רושם שהוא סגור במישיגן

urlacher 22 בדצמבר 2014

לא מאמין שהארבו יגיע אודי
הלוואי וזה יקרה כי אני באמת חושב שעשו לו רצח אופי מוגזם בסן פרנסיסקו ואצל הניינרס הוא הציג הגנה מצוינת והתקפה לא רעה
כרגע אני אסתפק גם ברקס ריאן

אביתר הכהן 21 בדצמבר 2014

דבר ראשון מזל טוב ענק!
שנית,
כפי שידוע לך – אנחנו די רואים עין בעין.
אממה,
היתה חסרה לי בסיכום כאן התייחסות ל O-Line, שלמעט סוף העונה הקודמת ותחילת הנוכחית, בהן רמתו נעה בין ציוני 7-(7+) – בשאר הזמן הוא תפקד מתחת לכל בקורת,
ולטעמי,
תפוקתו של קאטלר [אשר כפי שציינת-גם כך היה מצוי במרדף מתמיד בשל ה"אין הגנה"] הייתה ביחס מתאים לליין שהוא קיבל..

urlacher 22 בדצמבר 2014

תודה רבה אביתר
אני מסכים שהיכולת של הקו התקפה לא הייתה טובה כמו שנה שעברה אבל אני חושב שזה קשור גם לאי יכולת של קאטלר לשחרר את הכדור במהרה.
לאורך העונה גם התסכול שלהם גדל. גם כאן אני חושב שזו יותר בעיה של צוות האימון וטרסטמן שלא נתן לזה דגש

נחשון שוחט 21 בדצמבר 2014

מזל טוב! איזה יופי.

urlacher 22 בדצמבר 2014

תודה רבה נחשון

7even 21 בדצמבר 2014

ליודע מי שם לב אבל הרד זון חינם כבר שבוע שני רצוף. לפחות באפליקציה

ירוק 22 בדצמבר 2014

מזל טוב אלון! אני באותה הסירה איתך בדיוק…

urlacher 22 בדצמבר 2014

תודה רבה
בהצלחה שיהיה

Comments closed