קול הענפים הקטנים – רינת ורדי

"לצערי, לא יהיה לי מקום לזה".

כך ענה לי אחד מעורכי העיתונים הגדולים בארץ כאשר שאלתי אותו האם יש לו צורך בכתבה או תמונה מן המשחק בין מכבי תל אביב לטרנטינו בכדורעף, במסגרת גביע האתגר האירופאי. משחק שבמונחים של כדורגל שווה למשחק בין הפועל פ"ת נגד ריאל מדריד בגביע אירופה.

אבל זה לא עניין אותו, האמת, שלא נכתבה שום כתבה על כדורעף בעיתון זה בעונה האחרונה, לא על משחקי הגביע, לא על משחקי העונה, הוא לא הוזכר אפילו משפט.

מילא, אם זה היה רק כדורעף, אבל בעיתונים שלנו, יש מקום לשני ענפים בלבד – כדורגל וכדורסל.

*

ולא, זו לא רק הבעיה של התקשורת, נכון, יש עוד מספר גורמים שמשפיעים על כך, כמו לדו' תרבות, בארה"ב למשל שני הענפים המובילים הם פוטבול ובייסבול, או אזור, למשל בעיר ראשל"צ מפתחים את ענף הכדוריד כבר מגיל קטן, וזה גם תלוי במשפחה, למשל אבא שצופה עם בנו עם טניס ועוד.

בזמן לימודי באוניברסיטה, נערכה לנו הרצאה במסגרת אחד הקורסים עם שחקנית הכדורגל סילבי ז'אן, היא דברה אתנו על כדורגל נשים ועל ארגון אתנה(ארגון שהשבוע רון קופמן לא ידע להגות את שמו ב"יציע העיתונות"), האמת? התביישתי, כי שמעתי על כל הקריירה המפוארת שלה בפעם הראשונה, לפני כן לא שמעתי עליה, לפני כן לא ידעתי כמעט כלום על כדורגל נשים.

*

כבר מגיל קטן התעניינתי בספורט, בגיל 4 צפיתי במשחק הכדורגל הראשון שלי, צפיתי גם בזכייתה של יעל ארד במדליית כסף, אבי הכיר לי את עולם הטניס ולאחר מכן את עולם השחייה (הייתי הילדה היחידה שקמה כל בוקר בחופש הגדול ב- 10 בבוקר רק כדי לצפות באיתן אורבך ובמיקי חליקה עולים לעוד חצי גמר או גמר), היו לי מנויים ויש לי אלפי כרטיסים שמורים וחוברות ומזכרות ממשחקי הכדורגל והכדורסל שהגעתי אליהם, בנוסף גם הייתי משחקת כדורגל במסגרת הבית ספרית וכדורסל באחת הקבוצות בעירי. מאז זה נטמע בי, ועד היום אני צופה גם בטניס ובשחייה, אבל כדורגל וכדורסל, תמיד היו שני הענפים הראשונים.

וכן, זה גם הרבה בגלל הסיקור בתקשורת, כאשר מעדיפים לפרסם סיפור על השמלה שהחברה לשעבר של אחד הכדורגלנים לבשה באחד האירועים על פני סיקור של איזה משחק או תחרות בענף אחר. כאשר מתעסקים בכל מה שצהוב, כל עוד הצבע קרוב לכר הדשא הירוק או לכדורסל הכתום, הם לא באמת יודעים שצבע הכדור בטניס הוא ירוק זוהר, או שצבע הכדור בכדורעף הוא צהוב-כחול.

*

ואז, ב- 2008, פנו אלי חברים בבקשה שאבוא למשחק כדורעף, התגובה הראשונה שלי הייתה גיחוך, כי אולי שמעתי על הענף הזה, אבל ממש לא התעניינתי בו ולא ידעתי את החוקים, אבל בסוף באתי, ומאז ניסיתי גם כדוריד, וכדורגל נשים ועוד, ובחלקם, אפילו גיליתי שאני נהנית לצפות, בחלקם אפילו גיליתי שהמתח וההנאה יכולים להיות יותר גדולים ממשחק כדורגל או כדורסל, בחלקם הרגשתי את ההרגשה של פעם, של ילדה בת 4 שצופה במשחק הראשון שלה ומתרגשת.

מאז, אני עדיין מחפשת אותם, את הענפים הקטנים, הם לא נמצאים בין עמודי הספורט, הם לא מופיעים הרבה על המרקע, אבל הם אי שם, מחכים שנגלה אותם, שנבקש אותם, תנו להם צ'אנס לפעמים, לא תתאכזבו.

 

 

יומן דאבל פרק י' – גם את זה זכינו לחוות
מרקו חזר לאבא

22 Comments

פנדה 28 בדצמבר 2014

וזה אפילו לא בענפים הקטנים ממש, כמו כדורעף/כדוריד ודומיו. אפילו בענפים אולימפיים ה"גדולים" כמו ג'ודו ושייט הסיקור מינימאלי.
אליפות ישראל בג'ודו ברובה לא משודרת בשום מקום. השנה שידרו חלקים, אבל שנים שלא היה שום שידור. במקום זה היו שידורים חוזרים של משחקי כדורגל ישראליים.
מתי עלה הג'ודו לכותרות? כשהיו הישגים או פיקנטריה (תקרית הפלאפון של המתחרה הגרמניה או סיפורי אליס שלזינגר). וגם אז לרוב הסיקור היה שטוח כמו פלקט, ולפעמים ההרגשה היא שעדיף כבר שלא יהיה סיקור מאשר סיקור כזה.
אותו דבר ממש בטאי-קוואן-דו, בשייט ובשחיה. מעלים את המורל עם הצלחות וחוגגים על הצהוב של הפיקנטריה.

רינת 28 בדצמבר 2014

האמת שג'ודו השנה עלה יותר לכותרות בשל הישגיה של ג'רבי , אבל עדיין ניתן לראות כותרות שדווקא מזלזלות בענף ובמתחריו, כמו למשל עם הפלאפון שהזכרת באמת:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4597471,00.html

ובשחיה יש גם כן הצלחות, אבל יכול להיות שבלי בדיחותיו והפופולריות שגרטל זכה בה לאחרונה, גם את זה לא היו משדרים…

כסיפוביץ 28 בדצמבר 2014

לא נותן צאנס לכלום בתקשורת.
אלופת הארץ והעולם בגו'דו מקבלת 50×50 פיקסל במקרה הטוב.
אלוף העולם לנוער נשכח אחרי 3.5 שניות

א ב ל……

ההוא שנכנס למגרש והחליט להתחפש לבהמה קיבל 400 עמוד במשך שבוע.
ההוא שעושה פיו פיו יפה לקהל מתמודד עם ביביתון בנוגע לפופולריות.

הגמוניה- משם הכל ברור

רינת 28 בדצמבר 2014

ושלא נדבר כמה קיבל זה שעשה את הפיו פיו יחד עם תמונה של ביבי :)

איציק 28 בדצמבר 2014

מסכים איתך, שחיה, ג'ודו, כדורעף, האבקות, ענפים נשכחים שלא בצדק, ועדין יש ענפים שאני ממש מזדה עם הנישכחות שלהם בערוצים הישראלים (על אף שבארוצים האחרים מצליחים להתלהב מהם משום מה). ענפים כמו גולף, קירלינג, זריקת חיצים או דייג, ממש לא מובנת לי ההתלהבות של השדרנים. במקרה הטוב, אני מצליח להחזיק 3 דקות כיוון שממתין לתוכנית הבאה. צריך לעשות מידרג שיכחה, ובמקום הראשון לשים את הצהוב (לא מכבי כדורסל), עם מקדם שיכחה גבוה במיוחד.

רינת 28 בדצמבר 2014

גולף דווקא יכול להיות לא רע.
ואתה צודק, כמובן שאין מקום לכל הענפים, אבל אני מדברת על ענפים שמבחינת דירוג נמצאים ממקום שלישי אחרי 2 הענפים החשובים ועד ה7, לפחות להם יש מקום.
לכדורעף, כדוריד, שחייה, ג'ודו ועוד, שיש בהם הצלחות ובחלקם אף קהל, מגיע מקום וסיקור רחב יותר.

איציק 28 בדצמבר 2014

רינת, אני אחזור שוב, אני איתך ובגדול. לגבי גולף, אולי זה ספורט מגניב (וכך גם קרלינג או זריקת חצים), אבל הוא משעמם לצפיה.
קוריוז לגבי קרלינג. יש לי ידידה בצרפת שעושה מספר פעמים בשבוע קיק בוקסינג. חברים הזמינו אתה לקרלינג ושם היא פרקה כתף. איך אפשר, המאמץ הפיזי שם נמוך מאשר בשחמט.
שחייה דרך אגב כן התחילו לשדר בארץ את אליפות ישראל, גם ג'ודו בקטנה, אך זה ממש לא מספיק. אבל אם להיות הוגנים, המצב עוד יותר גרוע. הרבה מהשידורים היותר איכותיים משודרים בערוצים בתשלום (גם כדורסל וכדורגל) כאשר בפתוחים משדרים שידורים חוזרים של יציע העיתונות.

גיל 29 בדצמבר 2014

גולף הוא אחד מענפי הספורט הכי מעניינים לצפייה כי כל הזמן קורה משהו. צריך פשוט להבין ולהתחבר למשחק. אני ואחרים יכולים לצפות בו שעות.

איציק 29 בדצמבר 2014

ודאי שהבעתי את דעתי בלבד. אני מניח שכיוון שיורוספורט משדר קירלינג וזריקת חצים והשדרן מתלהב, אז יש לזה ביקוש ואחוזי צפיה נאים. רק מתוך שיחות סלון עם חברים, אני חושב שבארץ ענפים אלו לא יתפסו ואחוזי צפייה יהיו נמוכים. אכן, ייתכן שזה בגלל חוסר ההבנה של רובינו.

גיל 30 בדצמבר 2014

אין בכלל בסיס להשוואה. הגולף הוא אחד מענפי הספורט הפופולאריים בעולם והוא אחד הבודדים שבאמת משחקים אותו בכל יבשת ברצינות. כל ספורט שהוא לא כדורגל או כדורסל לא יתפוס בארץ כך שזה לא מדד לכלום. וכן, הכרה של המשחק והמשתתפים עוזרת. הגולף בעיניי הוא הספורט הכי טלביזיוני גם בגלל השלווה של המגרש וגם בגלל שתמיד קורה בו משהו.

גיל 28 בדצמבר 2014

למה שלא תקימי אתר כמו דה באזר או שיהיה חלק מדה באזר שבו יסוקרו על בסיס קבוע ענפים קטנים? שיהיה כתב לכדורעף, כדוריד, ג'ודו וכו' בדיוק כמו שאייל סגל החייה עבורי ועבור אחרים את ענף השחמט. זה כמובן דורש השקעה מסוימת ועקביות אבל אני בטוח שיהיו הרבה עוקבים. לא חייבים לסקר על בסיס שבועי אבל כן אחת לכמה שבועות את התוצאות האחרונות ואפשר גם עם פוסטים כלליים יותר על ההיסטוריה של הענף.

איציק 28 בדצמבר 2014

ואללה גיל, קשה לי להודות בכך, אך אני מחזק את ידיך על ההצעה. מסכים מאוד.

רינת 28 בדצמבר 2014

גיל,
תודה על ההצעה, הרעיון שלך באמת מעניין, אבל לצערי לא נראה לי שהוא יזכה לפופולריות.
א. בגלל שבספורט 5 יש את האופציה לקדם את קטגורית "ענפים אחרים" למקום יותר גבוה, וזה מה שבעצם רוב האנשים עושים.
ב. יש כבר אתר כזה: http://bekadur2.co.il/ שנקרא "בכדור אחר" של העיתונאי ניר שועלי.

MOBY 28 בדצמבר 2014

אלו כתבי הספורט שלנו – ואלו עורכי הספורט שלנו (לא משהו..).
רון קופמן – מכיר היטב את ההגיה הנכונה אבל הוא איש קטן שלא יכול לפרגן לשרת הספורט הפורשת (שאפשר להגיד אליה הכל אבל היא מהתורמות הגדולות למעמד האישה ולספורט הנשי (והגברי)) להבדיל מאחרות בליכוד, ובפרט ראש הועדה למעמד האישה…
רק לדעת שמייקל פלפס (מייקל פלפס!!!!) הושעה מאליפות העולם האחרונה או מה שעשה לפני כן במשחי הפאן פסיפיק… כשאליפות אירופה בשחיה האחרונה התקיימה (מייקל פלפס!!!!!!) את לא תמצאי ידיעות בעיתונות הספורט הישראלית או באתריה.
מייקל פלפס!!!!
או על קייטי לדקי ששלטה במשחי החתירה 200-1500 ואיזה שיא עולם ב 1500….
או הסבא לוכטה….

רינת 28 בדצמבר 2014

אני יודעת שהוא מכיר, ולכן זה כ"כ הרתיח אותי כאשר בחר לזלז בזה ולהציג את זה כ"אתנה, או איך שלא קוראים לזה".
לגבי שחיה, עצוב להגיד אבל ראיתי את השידורים ביורו ספורט, והייתי צריכה לקרוא חדשות באנגלית כדי לדעת מי זה אדם פיטי, והייתי צריכה לבקש חברות בפייסבוק מכל השחיינים הישראלים הבכירים כדי לדעת מה היו ההישגים שלהם במקרה שפספסתי, כי כאן בקושי שהיה סיקור.

מעיין אוהד מכבי 28 בדצמבר 2014

רינת, ההיכרות ארוכת השנים שלנו בהחלט ידעה תסכול רב מהסוגיה הזאת, וחבל מאוד שהתקשורת עוסקת בתת-רמה ובצהוב ולא נותנת במה לספורטאים אדירים. הלוואי שיקום אתר כמו דה-באזר שיוכל לתת במה לכל הענפים האלה, שבאמת מגיע להם לחרוג מגבולות המקומות המצומצמים בהם עוקבים אחריהם באדיקות (נניח כדורעף בקיבוצים בצפון וכדוריד בשפלה).

בזמנו, כאשר את ואני סיקרנו את הכדוריד והכדורעף של מכבי באתר השחקן ה-12 עליו השלום, הנתונים הצביעו על עניין די מובהק, של כמה מאות עד אלפים בודדים (או בקיצור בין 600 ל-2,500 גולשים מדי שבוע) שעקבו אחר הכתבות שלנו, ואפילו אוהדים של קבוצות יריבות מצאו מפלט באתר שלנו, בהיעדר אכסניה אחרת.

הבעיה אינה רק תקשורת הספורט. תקשורת הספורט היא סממן להיעדר תרבות ספורט.
בעיניי זאת שערורייה שעורך מוסף ספורט לא מוצא לנכון לסקר ביקור של קבוצת כדורעף (הענף השני בחשיבותו באיטליה, דרך אגב) בסדר הגודל של ריאל מדריד בישראל.

רינת 28 בדצמבר 2014

ציינתי שיש כמה גורמים לכך, ולא רק התקשורת אשמה.
אבל היא כן יוצרת מציאות, ולה יש את האפשרות לשנות את הדברים האלה, כמו שציינת בעצמך, ברגע שהיו על זה כתבות באתר "השחקן ה-12" התעניינו בענפים אלו יותר אוהדים והיו גם יותר אוהדים במגרשים.
אם אוהד רואה כל יום בעיתון כדורגל וכדורסל הוא לא יוכל להיות בכלל מודע לענפים אחרים, ולכן זה גם המקום של התקשורת לשנות, אם מישהו יפתח עיתון בבוקר ויראה סיקור רחב יותר גם לענפים אחרים יתכן והוא יתעניין בהם, יתכן ויגיד לעצמו "היי, יש היום שידור של המשחק הזה, בוא נראה מה זה", יתכן שבפעם הבאה הוא אפילו יבוא בעצמו למשחק.

עידו ג. 28 בדצמבר 2014

זה מאז ומתמיד היה כך בעיתונות הספורט המודפסת אבל כמו שאת אומרת זה גם עניין של מיקום ותרבות. יש מקומות בהם ענפי הספורט ה"אחרים" הרבה יותר פופולרים. מצד שני עיתונות הספורט המקוונת מדווחת גם על הענפים הקטנים באופן די שוטף (אבל לא מקיף). יכול להיות שהחשיפה שם תיצור תהודה שתלך ותגבר.

רינת 28 בדצמבר 2014

גם באתרים המקוונים החשיפה מאוד קטנה ולא מספקת, יש כתבות שעולות אפילו יומיים אחרי שהמשחק נערך, יש סיקורים שנכתבים רק בערב כשהדבר קרה בבוקר (אמיתי לגמרי!). ולרוב, אלא אם כן יש משהו ממש חשוב, אין ממש סיכוי שתמצא את הידיעה שאתה מתעניין בה בעמוד הראשון.

שחר ד. 3 בינואר 2015

רינת,
הסיבה היא בד"כ בשל העובדה שלאותו אתר אין כתב מסר והוא ממתין להודעה שיוצאת מהאיגוד.
בנוסף, גם עדיפות העורכים היא לידיעות שמושכות יותר קהל ומביאות "רייטינג". לזה צריך להוסיף את העובדה שרוב העורכים בכלל לא מתעניינים בזה ואז אנחנו מקבלים ידיעות שעולות אחרי כמה שעות (במקרה הטוב).

גיא 29 בדצמבר 2014

כל מילה במקום.

ב2001 הפועל ראשון כדוריד הגיעה לרבע גמר (!!) ליגת האלופות בכדוריד, הישג שבספק אם ישוחזר בעתיד (בגלל שינוי הפורמט במפעל וחוסר ההתקדמות של הענף בארץ). אם אני לא טועה היא גם ניצחה באותו שלב במשחק הבית את קיל הגרמנית (ניתן להשוות אותה לטרנטינו מבחינת מסורת ווהיסטוריה), אך הסיקור בתקשורת לזה היה מביש.

קצת מוזר לי שהחליטו להתמקד בכדוריד כענף הכדור המוביל לאולימפיאדה, אבל פשוט לא עושים כלום כדי שזה יתפוס-הייתי מצפה מהוועד האולימפי והאיגוד לדחוף יןתר אייטמים לתקשורת.

הכדוריד צריך לצאת מגבול השפלה והמרכז.
לא יכול להיות שהקבוצה הכי צפונית בליגה אחרי מוצקין תהיה רמה"ש (או הרצליה , לא חזק בגיאו') הכי דרומית באשדוד. בלי חשיפה זה לא יקרה.

שחר ד. 3 בינואר 2015

גיא,
בזמנו היה סיקור מעולה של כל השלבים במפעל וסיקור נרחב של ערוץ הספורט, עם זאת דווקא את הגומלין לא שידורו (בגלל שהתקיים ביום שישי).

היינו פעם אומת ספורט שבקיאה וצופה במרבית הענפים. עניין הריכוזיות החמיר רק בעשור האחרון,

(אגב, גם אנחנו אשמים. כמה כתבות היו בנושא העברת השידורים לערוצים בתשלום בזמן שבערוץ הבסיס שידרו ענפים נוספים ואליפויות ישראל? ראשי הערוצים הבינו את הרמז, הדירו את רגליהם מהענפים הללו ויצרו תגובת שרשרת שהיום הצופה הממוצע בכלל לא מעוניין בשידורים האלה)

Comments closed