נבחרת ישראל. בדרך לשומקום (ניר וולף)

1969, 1989, 2010. ניר וולף על ארבעים שנים במדבר האכזבות, לקראת האכזבה הבאה בתור

 

11 המופלאים של מכסיקו 70'. אולי חסרים לנו היום שחקנים עם שפם?

 

1969. קצת לפני עשר בבוקר, רשת ב'.

"ועכשיו שריקה של השופט לסיום המשחק. אחת-אחת. ישראל עלתה לגמר במכסיקו. מעשה היסטורי. כדורגל לא כל כך טוב, אבל כמו שאמרתי ברמת גן, אני חוזר ואומר כאן: מי מסתכל על כדורגל טוב? התלהבות עצומה. קהל של יהודים פורץ למגרש, מחבק את השחקנים שלנו. הם נישאים על כתפיים בעד המאמץ שלהם. זה היה מאמץ עילאי שבסופו של דבר נשא פרי. עמדנו מול האוסטרלים, לא נוצחנו והתיקו העלה אותנו לגמר במכסיקו. מאושש, שמח, מחייך ומאושר, זהו נחמיה בן אברהם המחזיר אתכם מ'ספורטסגאונד' של סידני לאולפן במולדת".

הם התקבלו כגיבורים. לפני כמה חודשים נחת אדם על הירח, הוא תקע את דגל ארה"ב על הכוכב. בחורינו תקעו דגל כחולבן על פיפ"א. המאמן עמנואל שפר ביקש לשחרר את שחקניו מהליגה, הרי טובת הנבחרת קודמת לכל. היה לו גם רעיון חלופי – לסגור אותם במחנה אימון בימים א' עד ה', ואז לשחררם למשחקי הקבוצה. זה בסדר שישתתפו באימון המסכם של הקבוצה, הוא התגמש.

גם השחקנים פעלו מהר ודרשו מיד העלאת שכר. כדורגלן נשוי מקבל 30 לירות לכל יום אימונים עם הנבחרת, כדורגלן רווק מקבל 25 לירות. "בהיותי במחנה אני יוצא נפסד, מאחר שבעבודתי הרגילה אני מרוויח יותר מ-30 ל"י ליום", סיפר אחד השחקנים לכתב עיתון "הארץ". במונדיאל עשינו שתי תוצאות תיקו וכבשנו שער (שזה הרבה יותר ממה שמכבי חיפה עשתה בצ'מפיונס). חזרנו ממכסיקו מרוצים ואופטימיים. כעבור שלוש שנים נולדה אופירה אסייג.

1989. אחרי חצות, שק שינה.

הבנות של הכיתה מתחילות לגלות את הבנים. אני, ילד בן 10, שוכב לבדי בתוך שק שינה ותוהה: איך לעזאזל תקעו לי טיול שנתי בדיוק כשנבחרת ישראל משחקת בקולומביה? האוזניות מחוברות לטרנזיסטור, וכל כמה דקות מגיע חבר אחר שמברר "זמן ותוצאה". איך אופיר שמואלי מסתדר באגף? אומרים שבוני נותן הצגה.

כשחזרתי הביתה הרצתי שוב ושוב את השידור המוקלט שחיכה לי בווידאו. אחח טכנולוגיה, חשבתי לעצמי. אם מישהו המציא דבר כזה מתקדם כמו וידאו, בטוח שישראל יכולה לשבור את המנחוס ולעלות אחרי עשרים שנה למונדיאל. חייבים להישאר אופטימיים. כמה רע כבר יכול להיות? מה, ייתנו לבחור ממכבי פתח תקוה לנהל לנו את הכדורגל? 

2010, אמצע הלילה. לפטופ

אני מחכה על הולד לשירותי התמיכה של "הוט". אומרים שיש להם חרא של שירות. חרא בערך כמו האינטרנט שלי. רבע שעה המתנה באמצע הלילה, במהלכה קריינית הזמינה אותי שוב ושוב להיכנס לאתר האינטרנט שלהם. אבל האינטרנט שלי בכלל לא עובד. הקריינית גם הציעה שאם יש לי בעיה, שאנתק את המודם מהחשמל לשתי דקות. אמנם עשיתי את זה פעמיים לפני שהתקשרתי, אבל רבע שעה המתנה. יאללה נוציא עוד פעם.

פתאום מישהו ענה. תוציא את המודם מהחשמל, הוא מבקש. אבל עשיתי את זה שלוש פעמים. אני מאמין לך, אבל בוא נעשה את זה יחד בפעם הרביעית. לא עובד. יגיע טכנאי תוך כמה ימים, הוא מבטיח. אמצע הלילה ואין לי אינטרנט. בארון מצאתי כמה עיתונים בשחור לבן. קיבינימאט על הטכנולוגיה.

ביום חמישי נבחרת ישראל פותחת עוד קמפיין בדרך לשומקום. שלטי חוצות עם פרצופו של לואיס פרננדס, עם סיסמה הקוראת לנו להאמין, מפוזרים ברחבי המדינה. הפועל ת"א העפילה לליגת האלופות בזכות האמונה באלוהים והכיפה של איתי שכטר. הנבחרת הלאומית אימצה להמנון שלה את שירו של אייל גולן "מי שמאמין", הכולל את השורות: "מי שמאמין לא מפחד את האמונה לאבד. ולנו יש את מלך העולם, והוא שומר אותנו מכולם". רציתי פוסט אופטימי, אבל יכול להיות שהכדורגל שלנו באמת הולך אחורה?

פנטזי (4) - טקטיקה
האם אתם אוהדי נבחרת ישראל?

20 Comments

סאביסאביץ' 1 בספטמבר 2010

אני שותף לדעתך הפסימית, אני רק מקווה שיתנו לפרננדז לעבוד כי מדובר באיש מקצוע ממדרגה ראשונה שלמאמנים בארץ יש הרבה מה ללמוד ממנו, כולי תקווה שאכן ילמדו הפעם ושלא יעלו לשידור כל מיני מאמנים ישראלים מועסקים/מובטלים שיבקרו אותו בגלל שהם אינטרסנטים וקנאים או פרשנים שהם חברים של כל הביצה המסריחה שלנו.

דרך אגב, הבן אדם עוד לא אימן משחק רשמי אחד ויש עליו כבר ביקורת, איזה גועל.

צור שפי 2 בספטמבר 2010

תסתכל על התגובה של דודו למטה. מסכים עם כל מילה שלו. מותר ולגיטימי לבקר גם לפני המשחק הראשון, זה לא ברה"מ הסטליניסטית פה.

אבי ש 1 בספטמבר 2010

האם גם בפינלנד מתבכיינים ככה על הנבחרת שלהם?

מתי 2 בספטמבר 2010

פרננדז עשה מבית"ר קבוצה, רק שלא נתנו לעבוד. הוא יעשה גם מנבחרת ישראל קבוצה, רק שלא ייתנו לו לעבוד.
"מי שנותנים לו לעבוד לא מפחדאת העבודה לאבד…"

גמל (סתם גמל) 2 בספטמבר 2010

"כעבור 3 שנים נולדה אופירה אסייג"
זה משפט גששי לחלוטין.

רק תזהר שהבהמה לא תתבע אותך

מוסקו 2 בספטמבר 2010

אופירה אסייג בת 38 אתה אומר?? האמת היא נראתה לי הרבה יותר.

דורון 2 בספטמבר 2010

גמל, גם בהתחשב בניק שלך, יש בהמות שהיו תובעות אותך על ההשוואה לאופירה.

צור שפי 2 בספטמבר 2010

משפט ששוה את כל הפוסט. גדול.

תומר חרוב 2 בספטמבר 2010

השאלה היא לא אם נעלה למונדיאל או לא. השאלה היא האם אנחנו באמת רוצים לעלות למונדיאל(או יורו)? האם אנחנו רוצים את אבי לוזון ואופירה אסייג בחגיגות הכדורגל שיש לנו אחת לשנתיים? האם אנחנו רוצים פלייאוף ברמת גן? טוטו תמוז כוכב תוכניות אירוח?
הכדורגל הישראלי מספיק טוב בשבילי בוסרמיל ובאורווה, זה מקומו, לשם הוא מתאים ושם אני אוהב אותו, אין לו מה לחפש בוומבלי וראינו איך זה נראה בוומבלי.
צריך להתקדם? לא להישאר מאחור? לפעמים כשאתה מתקדם אתה מוצא את עצמך מול נציג של הוט בשלוש בלילה מנתק ומחזיק את הכבל לחשמל. בואו נעשה לכולנו טובה ופשוט ננתק את הכבל מנבחרת ישראל.

מוסקו 2 בספטמבר 2010

מה הבעיה שלך עם טוטו תמוז כוכב תוכניות אירוח בדיוק?

תומר חרוב 2 בספטמבר 2010

הכוונה היא לכך שכשהנבחרתמצליחה מתחיל הייפ מוגזם סביבה, כמו אחרי החמישיה על אוסטריה. טוטו תמוז עלה לי בראש רק בגלל ההתנהלות שלו ביומיים האחרונים.

ניר 2 בספטמבר 2010

מי שמאמין לא מאמן

ניר 2 בספטמבר 2010

בעצם עוד מעט פרננדז יגלה שמי שמאמין לא מתאמן

דודו 2 בספטמבר 2010

ראיתם את ההרכב? מה זה צריך להיות? בשביל זה הבאנו מאמן מחו"ל?
ורמוט בחוץ ורפאלוב בפנים. אפילו בחיפה אין לרפאלוב מקום בהרכב. ורמוט אחד הישראלים הטובים ביותר ויש לו כבר קבלות על הצלחה גם בצ'מפיונס, אז למה לא לתת לו את המושכות?
אותו דבר עם בונדר. אפילו בהפועל אין לו מקום בהרכב, אז למה להעדיף אותו על קנדה, בן-חיים או עותמאן?
תמיר כהן בלם? אולי פרננדז התבלבל וחשב שאבא של תמיר משחק אצלו. עזבו את זה שהוא רואה מגרש בבולטון, לא מיצינו כבר את נושא השחקנים שמשחקים בתפקידים חדשים (זה מעולם לא הצליח). יש לו את דקל קינן שמשחק קצת בבלקפול. אמנם לא קבוצה מי יודע מה אבל בכל זאת, קינן בלם מוכשר ומיומן. אפילו סטרול עדיף על תמיר כהן, מה גם שיש לו נסיון עבר עם טל בן-חיים. עם כל הכבוד לערן זהבי ולשערים המכריעים שלו, ישראל אמורה למחוץ היום את מלטה כדי לקבל בטחון לפני המשך המשחקים, אז למה לא לשחק עם שני סקוררים, סהר וארבייטמן?
לגבי ידין, ברור שהוא עדיף על אלמוג כהן אך הבנתי שיש בעיית צהובים, אז אין ברירה.
בסה"כ עושה רושם שיהיה רע. אז נכון, היום זו מלטה החלשה ואין סיבה שלא ננצח אותה, גם עם בניון ישחק מגן ימני ובונדר חלוץ מרכזי. אבל, עם הרכב כזה אני לא אותנו מנצחים בגאורגיה ואז כבר יתחילו הצרות והדיבורים ולפני שנספיק לבדוק את הסיכויים נגמור את הקמפיין. העיקר שלוזון והעדר לו דאגו להביא מישהו יוקרתי מחו"ל.

DI 2 בספטמבר 2010

לצערי, התיאור שנתת די הולם את המצב הכללי בארץ ולאו רק את הכדורגל…

שאק 2 בספטמבר 2010

את האמת לא ממש מביין את ההרכב ואת הנסיון להמציא את הגלגל מחדש אבל מחכה לראות תוצאות מי יודע אולי יצליח .(לא באמת מאמין ואין סבלנות לחכות אבל נשמע טוב )

Z 2 בספטמבר 2010

תסלחו לי על הבורות, אבל נראה לי שבהקשר של הנבחרת לוזון פועל הכי טוב שאפשר. לכן הייתי רוצה לדעת מדוע כלכך מזלזלים בו כאן בפורומים השונים.

רועי 3 בספטמבר 2010

-המינוי של גיא לוזון.
-הריב עם קשטן.
-הקיזוז.
-ההחלטה על האיסור לקלל אנשים מההתאחדות במגרשים.
-הקשר המתמשך שלו עם מכבי פ"ת, גם לאחר המינוי שלו. (רק לפני שבוע הוא צעק על השופט אחרי הגול שהם ספגו בדקה ה-90).
-ההתבטאויות ביחס לעלייה בקמפיין הקודם.
-הצהרה שלו שהוא היו"ר הכי טוב בכל הזמנים.

ואם רק תרצו אני יכול לפרט על עוד ליקויים שלא עושים כותרות אבל מדובר בבזיונות לעומת ליגות אחרות בעולם.

Z 3 בספטמבר 2010

הוא סה"כ ניסה לתת מספיק זמן למאמן הנבחרת, כפי שמקובל בעולם, וכעס בצדק על העובדה שאנחנו לא מעפילים לפלייאוף אפילו מהבית הכי קל בהסטוריה.

ויכסלפיש 3 בספטמבר 2010

הנבחרת של 1970 קבעה רף לא רלוונטי, עלתה מאסיה בזכות צירוף מקרים. צפון קוריאה סירבה לשחק נגדנו ונשארנו עם אוסטרליה שטורטרה ברחבי העולם, מסיאול וטוקיו דרך רודזיה ועד רמת גן וסידני. ההשוואות אליה חסרות משמעות, גם הפועל ת"א זכתה בגביע אסיה 1967 עם ניצחון במשחק אחד על יריבה ממלזיה, ומכבי זכתה פעמיים בגביע אסיה, פעם נגד קוריאנים ופעם כי בגדד החרימה. אז לכאורה כדי לחזור לימים הגדולים צריך לזכות בגביע אירופאי….

אופיר שמואלי לא שיחק בקולומביה אלא עלה בהופעת בכורה בנבחרת בגומלין ברמת גן והוחלף במחצית ע"י דוד פיזנטי. יהודה עמר היה מגן שמאלי בברנקייה.

Comments closed