צאו מהארון – מיכל אנגל

"יש לי בשבילכם מידע מסווג שאני רשאית לחשוף אותו פעם אחת בלבד ואז נחזור לא לדבר עליו: יש לסביות בספורט"

פלוצ'י בלולי, נשיא התאחדות כדורגל החובבנים האיטלקי כינה את המשתתפות במשחק גמר משחק גמר הגביע בכדורגל נשים בין ברשיה לטבנאקו, חבורת לסביות. "הגיע הזמן שנפסיק לתת כסף לחבורת הלסביות האלה" אמר. בתגובה הודיע ארגון שחקניות הכדורגל על ביטול המשחק וקרא להכיר בכדורגל הנשים כספורט מקצועני.

קשקושי הומופוביה האלה הזכירו לי כי הפוסט הזה מדגדג לי באצבעות כבר זמן רב. הודעות עיתונאיות ואמירות מאחורי הקלעים בסגנון של "אסור שידעו שיש לסביות בספורט" או כגנאי "חבורת לסביות" מתחילות לכרסם  בסף הסבלנות וההכלה שלי. אפשר לחשוב, חבורת לסביות רחמנא לצלן, אבוי!

למען האמת מעוררת האמירה של בלולי גיחוך, אנחה מטופשת ואולי אף צחוק קל. הבעיה היא ש דבריו אינם קול קורא במדבר. אנו (הספורטאיות, בייחוד המשתתפות בענפי ספורט של מגע) חשופות לאמירות האלה חדשות לבקרים באופן כל כך גלוי ובוטה. זה נאמר לנו מגיל מאוד צעיר על ידי המון גורמים מסביב. פעם בלעג, פעם בדאגה איומה ופעם בלסבופוביה גלויה ובוטה. באופן אישי עברתי כבר את הנקודה בה אני מתרגשת מכך, אך יש כאן מספר נקודות שהייתי רוצה בכל זאת לתת להן את הביטוי המתאים.

*

ייטב לכולן וכולם אם הנוהג לשים את כדורגל הנשים באגף הכדורגל החובבני ימסור את נשמתו לבורא. לשמחתי ולזכותה של שרון זאבי הנדירה, אפילו בארץ הקודש כדורגל הנשים יצא כבר מחזקת ההגדרה של כדורגל חובבני. אכן, מהלך רדיקלי, להתייחס לנשים שמשחקות כדורגל באופן מקצועי, אך זהו מהלך ראוי ונכון, ואני קוראת לכולם/ן לאמץ אותו.

שנית, בואו נדבר על גורמי הפחד והאימה מפני לסביות בספורט. אלה, מגיעים מכמה כיוונים:

 הורים: אם אשלח את בתי התמה לעשות ספורט היא תהיה גברית משמע עלולה להיות לסבית.

ואני אומרת: לא. היא תהיה אדירה. אמיצה, חזקה, אסרטיבית.

מאמנים/ת: מנהל מקצועי של אחת מקבוצות הכדורסל המובילות בארץ אמר לי פעם בגאון: "אצלנו אין לסביות ואני מתעקש על כך. פעם היה משהו בין שתי בנות (כיתה י') אז עשיתי אסיפה קבוצתית והודעתי להן שאצלנו אין לסביות."

ואני שואלת: יש לך את זה ביותר לסבופובי? לא הייתי מעניקה לך את פרס ישראל או עיטור איש החינוך המוצלח ביותר או שולחת את הבת שלי להתאמן אצל אדם כמוך.

גורמי ניהול: אסור שיידעו שיש לסביות בכדורסל – כדורגל – טניס וכו' נשים, זה יהרוס אותנו.

ואני אומרת: נשמה, הענף לצערי די בקאנטים בלי קשר ללסביות, אולי תתמקדו בדברים החשובים במקום להשקיע אנרגיות בלהסתיר לסביות בענף.

*

כל אחד מהגורמים האמורים לעיל בתחומו, גורם לנזק ומבטא את הלסבופוביה בצורה אחרת.

הורים יקרים – אם תשלחו את הילדה שלכם לשחק כדורגל או כדורסל או כל דבר אחר הסכנה היחידה היא שתהיה לכן ילדה אדירה, אמיצה, מנהיגה, אסרטיבית, חזקה, בעלת משמעת עצמית גבוהה ומוסר עבודה, ביטחון עצמי ביכולות שלה וכן, גם בגוף שלה.

מאמנים/ת יקרים – אחת מהדמויות הספורטיביות המפורסמות והשנויות במחלוקת, רנה פורטלנד, מאמנת הכדורסל המיתולוגית של נשות Penn State University, קבעה ופעלה על פי שלושה חוקים: לא אלכוהול, לא סמים, לא לסביות. פורטלנד אימנה את הקבוצה משנת 1987 עד 2005. היא התעמרה והתעללה בנשים רבות, אך מעולם לא לקחה אליפות אזורית.

*

הסכיתו ושמעו, יש לי בשבילכם מידע מסווג שאני רשאית לחשוף אותו פעם אחת בלבד ואז נחזור לא לדבר עליו: יש לסביות בספורט.

לא כולן, לא תמיד, לא באופן קבוע, לא בכל הענפים באופן מובהק אבל תנו לי לגלות לכם/ן שבכול ענפי הספורט משתתפות לסביות. מערכות יחסים ארוכות או חולפות בין חברות לקבוצה או לענף אינן נדירות. לעיתים בגיל צעיר, לפעמים בגיל מאוחר יותר, לעיתים מדובר במערכת יחסים ארוכת טווח, לעיתים זה יהיה רק משהו שהן טעמו והחליטו שהן מאוד אוהבות ולעיתים משהו שצריך לבוא במינונים שונים.

חלק מהספורטאיות מנסות להחביא ולהדחיק את מערכות היחסים האלה, חלק מהן מוכנות להוציא אותן לאור ולדבר על כך בחופשיות. כך או כך, מערכות יחסים כאלה מתקיימות. עובדה.

ייתכן וחלק מכם יחשבו כי אני מחפיצה, (מלשון חפץ), את הנושא, אך לא כך הדבר. עניין "הלסביות" בספורט קיים בדיוק כמו בכל מקום אחר ובלשון ציורית אומר זאת כך: דמיינו  עולם קולינארי פיוז'ן. מקום המכיל כל כך הרבה אופציות שונות ומגוונות, וכמו טאפס בר אחד גדול, מאפשר לאתלטיות וספורטאיות לבחור על פי טעמן. כן, גם מערכות יחסים עם אישה.

אין זה אומר שהן נכנסו למסעדה הזאת כי הן סולדות מכל האחרות. זה אומר שהאופציה קיימת וחלק מהן בוחרות בה בדיוק כפי שאחרות בוחרות אחרת. הן לא הגיעו מראש ככה, ולא העיסוק בספורט הפך אותן לכאלה. מה שהכן התאפשר להן במסגרת הספורטיבית זה להיות מספיק אמיצות כדי ללכת אחר תחושתן, ולבחור.

והגיע הזמן שתפסיקו לפחוד.

גולדן בוי
כמו לפני שנים

73 Comments

רועי 20 במאי 2015

האם הכדורגלניות עוסקות רק במשחק?
האם זאת הפרנסה שלהן?.

Amir A 20 במאי 2015

מדהים שטור כזה צריך בכלל להכתב. באיזשהו שלב העולם צריך להפסיק כבר עם השטות הזו של התייחסות לאוריאנטציה המינית של אינדיבידואלים.

מיכאל 20 במאי 2015

מצטרף לאמיר, על אף שאני יודע שאנשים הם מורכבים ורב גוניים, ההתייחסות להעדפות מיניות מבחינתי היא על הסקאלה של בין טמטום לביןמפחד קיומי לא מובן.

גיל 20 במאי 2015

בכל מדינה מתוקנת אמירות כמו שהבאת כאן היו מובילות לפיטורי המאמן.

מיכל 20 במאי 2015

האמת שזה ממש משמח אותי לקרוא את התגובות האלו. אני ממש מסכימה. קצת נמאס להכיל את ההומופוביה הזאת ובכלל.

רועי- כן זה חלק מפרנסתן. לצערן הן חייבות לעבוד בעוד עבודה ע למנת להתפרנס .

בראיינט 20 במאי 2015

"נשיא" ההתאחדות הבזיוני הזה צריך לעוף. מותר לו לחשוב שלא צריך שכדורגל נשים יקבל מימון, אבל הנטייה להקטין, לזלזל ולהעליב (והרי לא אמר זאת כמחקר אנתרופולוגי) על רקע נטייה מינית זה דוחה וצריך להיעלם מהעולם.
יחד עם זאת, אם אנחנו כבר פה, למה לא לדון במימון ספורט נשים בישראל באופן כללי?

באתר בקושי דנים בספורט נשי והנה ההזדמנות.
אני יודע שהפוסט נגע יותר לעניין הלסביות אבל זו הזדמנות טובה.
אז, לממן? לא לממן? מה הקריטריונים? כמות משתתפות? הרי יש מעט. אבל אולי זה בגלל שאין מימון? או אין רצון? האם מקצועני או חובבני? קיצור, מקווה שאנשים יתנו את דעתם גם בנושא הזה.

מיכל 21 במאי 2015

יאללה . נתת לי רעיון לפוסט הבא! :)

גל ד 21 במאי 2015

לכי על זה, יותר מעניין. וחבל שנאלצת לכתוב פה את מה שצריך להיות מובן מאליו.

צרפתי 20 במאי 2015

הקשר היחיד בין ספורט ללסביות בשבילי מתמצת באפיזודה משעשעת במגרש החנייה של אולם הספורט אחרי משחק כדורסל.
– ״אבא, קרולין היא החברה שלי״.
– ״אני יודע, אדוה.״
– ״לא הבנת, היא -ה- חברה שלי״.
– ״אני יודע, אדוה״…
יש הומואים בספורט, יש הומואים בכל מקום, ה׳הומואיות׳ היא חלק מהטבע. החברה התקדמה לא מעט בשנים האחרונות לקראת קבלת היוצא מן הכלל הזה אבל זה טבעי לחלוטין שיש אנשים שעדיין מתקשים לעכל זאת.

ירוק 21 במאי 2015

The only one's sick here is you, "bro".

בני תבורי 21 במאי 2015

ירוק,
המגיב c232C הנכבד הגיע בשלום למקומו הראוי, לא נוכל עוד ליהנות ממנו.

מיכל 21 במאי 2015

אתה משמח אותי. נראה לי דגם אתה זכית בבת מעולה וגם היא זכתה באבא אמיץ.

מיכל 21 במאי 2015

נראה לי שהיא זכתה באבא מהמם ואתה זכית בבת אמיצה ביותר.

צרפתי 21 במאי 2015

מיכל, הבת שלי מגניבה (ומעצבת תכשיטים מדהימים אצל צורי גואטה בפריז – מאוד ממולץ, דקה מהאופרה בבסטיליה) ובת זוגה הנוכחית נהדרת (למרות שאי אפשר לשתות איתה בירה ולטחון כדורסל או שאר נושאים ׳גבריים׳) אבל לכל זה אין כל קשר לאומץ.

D! פה ועכשיו 20 במאי 2015

לפחוד?
לפחד.

חוץ מהעסק הפעוט הזה… חבל שאנחנו עדיין בכלל צריכים לעסוק בזה.

אופיר 20 במאי 2015

אפשר גם "לפחוד", ובמובן מסוים זה עקבי יותר עם השימוש הנפוץ יותר ב-"פחד" ולא ב-"פיחד" בזמן עבר.

* הכותב אינו לשונאי

יריב 21 במאי 2015

אפשר כך וכך.

http://hebrew-academy.org.il/2011/07/08/%D7%A4%D7%95%D7%97%D7%93-%D7%95%D7%9E%D7%A4%D7%97%D7%93/

* הכותב אינו בלשן, אך כותבי הקישור כנראה כן.

D! פה ועכשיו 21 במאי 2015

אופיר, יריב, מיכל

אם זה ככה אני חוזר בי
אם כי זה עדיין נקרא לי מאד מוזר.

דורפן 20 במאי 2015

הביטי מיכל… אם יאפשרו לסביות בכדורגל אז יבוא יום ויהיו הומואים בענף. וזה הרי לא ייתכן.

מיכל 21 במאי 2015

+1.
בדיוק.

ריצ'י מקאו 21 במאי 2015

+1

ערן 21 במאי 2015

"סרקזם הוא הצורה הנמוכה ביותר של שנינות אך הגבוהה ביותר של אינטיליגנציה"
אוסקר ווילד
הנאה צרופה מובטחת למי שיבקר בדף הויקיציטוט שלו. זה אגב הציטוט האהוב שלו עלי

אלון 20 במאי 2015

הפוסט הזה היה מתאים לפני 10 שנים. הנטיות המיניות של הספורטאים לא מעניינים אף אחד (מעניינים קצת שבריטני גריינר מרביצה לבת זוג שלה ). קשה לי גם להאמין שיש הורים שחושבים שספורט יהפוך את הבת שלהם ללסבית.

מיכל 21 במאי 2015

הלוואי והיית צודק!
ובכל אופן אני מאד שמחה שהסביבה בה אתה חי מאפשרת לך להאמין שזה המצב. באמת.

אלון 21 במאי 2015

יש 8 בנות בכיתה של הבת שלי, 6 מתוכן משחקות כדורגל ולא נראה לי שהן יפסיקו עם זה בקרוב. ההורים מעודדים וממש לא מודאגים מהנטיות המניות של הילדות.

Anny 21 במאי 2015

ילדים צריכים אבא ואמא, נקודה. עם כל הכבוד להומואים, גבר לא יכול לעולם למלא מקום בכל המובנים של אמא. אמא נולדת עם נפש וגוף שאין לגבר ולא יעזור כלום. נכון שילדים יכולים להיות מאושרים מאד אצל הומואים ולקבל הכל ולא יבינו לעולם מה זאת אהבה של אמא. לצערי, העולם היום נהיה כל כך פתוח שמנסים לעשות שטיפת מח לגבי הומואים ולסביות.

אלון 21 במאי 2015

זה כולל גם אמהות ל 15 שבקושי זוכרות את השמות של הילדים שלהם? נרקומניות? כאלה שמשדלות את הבנות הקטינות שלהן לזנות?
העיקר נשמה של אישה.

גיל 21 במאי 2015

מה זה צריכים? באיזה מובן הקביעה הנחרצת והלא מדעית בעליל הזו? יש ילדים שגדלים בלי אבא או אמא או שניהם וחווים חיים מאושרים. לעומת זאת יש ילדים שגדלים עם אבא ואמא וסובלים קשות. חוץ מחלב אם שני גברים יכולים למלא את התפקיד ההורי בדיוק כמו אמא ואבא. למעשה, המחקרים המדעיים תומכים בזה כשהם לא מראים על הבדל מהותי ברווחת הילדים או בכל אספקט משמעותי בחיים שלהם אם גדלו אצל זוגות הומואים ולסביות.

אופיר 21 במאי 2015

אחלה פארודיה!

Anny 21 במאי 2015

יש סיבה למה האבולוציה רוצה אמא ואבא. יש הבדלים מהותיים בין שני המינים, גם אם בשם "הנאורות" מנסים לטשטש אותם.
קניית רחם נשים וניצולן (גם על ידי זוגות נורמליים) היא תופעה נוראית. ואסור שבשם "הנאורות" להפוך למשהו לגיטימי.
יש סיבה מצוינת למה גבר לא יכול ללדת. ולא, ההבדל בין גבר לאישה זה לא רק בחלב האם (שגם זה בכלל לא דבר פעוט) וזו בורות אדירה להגיד את זה.

בני תבורי 21 במאי 2015

Anny,
אני רק שאלה: אתה מקבל את האבולוציה גם כהסבר לקיומנו? או שכאן אתה דווקא מעדיף את הסיפור האלוהי.

Anny 21 במאי 2015

האבולוציה היא הדרך שבה באנו לעולם. לגמרי.

אהד 21 במאי 2015

אני מסכים איתך לגבי קניית הרחם. תופעה נוראית פשוט.

דורפן 21 במאי 2015

אני מאד אוהב את ההסברים ה״טבעיים״.ממתי הטבע מכתיב את קיומנו כאנשים תבוניים? אולי נתחיל להרוג אנשים חלשים כדי לא להחליש את הגזע? הסברים ״טבעיים״ כדי להסביר חוקים מאפיינים קבוצה פוליטית מאד מסויימת. קוראים להם נאצים.

הרי כל החוקים שלנו הם לא ״טבעיים״. אני עובר ליד הבית של מישהו ומרגיש רעב. למה שלא אכנס למטבח שלו ואקח אוכל? הרי ככה זה בטבע. החוקים שלנו הם איזשהי התקדמות מהטבע. אז גם אם זו לא מערכת טבעית -מה זה לעזאזל קשור לזכויות ויחס אנושי כלפיהם.

גיל 21 במאי 2015

האבולוציה לא רוצה כלום. בתור אחד שעוסק במחקר אבולוציוני טיעונים כמו שלך שמשתמשים באבולוציה בצורה מעוותת מביישים. על פי ההגיון הזה אנשים לא צריכים להשתמש באמצעי מניעה כי זה לא אבולוציוני. היי, אפילו לכתוב תגובות באינטרנט נוגד את האבולוציה אז מה אתה עושה פה?

ריצ'י מקאו 21 במאי 2015

האבולוציה לא רוצה כלום. היא לא אמורה להיות אלוהים ואין לה רצון בכלל. יש רק תהליך של צבירת שינויים לאורך הרבה דורות.
אין שום סיבה לרתום את האבולוציה למען טיעונים חשוכים.

Anny 21 במאי 2015

גם בעוד מיליארד שנים שני גברים לא יוכלו לייצר חיים באופן טבעי. זה לא "חשוך", זה טבעי וזו האמת. תחייה עם זה.
אבל כן, שני גברים יוכלו לסרסר בגוף אישה מסכנה מנפאל, לקחת את הילד ולזרוק אותה. נכון? הרי זה נאור, זו "זכות" להורות…

גיל 21 במאי 2015

כמו שכתבתי לך, לא טבעי לכתוב תגובות באינטרנט ואתה עדיין עושה את זה אז אולי תפסיק איתן? אין לך מושג באבולוציה ואתה ממשיך עם טיעונים חשוכים ודמגוגיים שאין להם שום קשר למדע.

Anny 21 במאי 2015

וואלה, נאורים תמיד משתמשים בטיעון המטופש הזה… אתה הדמגוג פה. להשתמש באינטרנט ולייצר חיים דרך ניצול נשים זה לא אותו הדבר.
אתה וכמותך אנשים חשוכים וסותמי פיות.

גיל 21 במאי 2015

אני שמח שאתה מסכים שאנחנו הנאורים ואתה החשוך. התגובה שלך רק מדגישה כמה אתה חשוך וחסר הבנה כי לא התייחסת לשום דבר שכתבתי אלא תקפת איש קש וישר ברחת למפלט הידוע של "צינזור" כביכול למרות שלא כתבתי שום דבר כזה. אני דווקא חושב שטוב שתמשיך לכתוב את הדמגוגיה שלך והדיעות ההומופביות שיש לך כי רק ככה אנשים יבינו שיש עוד לא מעט עבודה כדי למגר דיעות כאלו.

Anny 21 במאי 2015

נכון, סליחה, הייתי חייב לכתוב "נאור". הנה, תיקנתי.
תגיד לי, "נאור", זה הומופובי להגיד ששני גברים לא יכולים לייצר חיים?? זה הומופובי לצאת נגד קניית רחם??? (גם לזוגות היטרו) זה הומופובי לצאת נגד ניצול הנשים המחפיר??? זה הומופובי להגיד שעדיף לא לייצר ילד ללא אמא? שלילד יש זכות לאמא???

מפחיד שאחוז כל כך קטן מהאנושות מנסה לשנות דברים כל כך פשוטים.

וכמה סתימת פיות, שטיפת מוח ופרופגנדה שתנסו, זה פשוט לא ילך.

גיל 21 במאי 2015

אתה ממשיך בדמגוגיה שלך ומתייחס לדברים שבכלל לא הגבתי אליהם. אני התייחסתי לטענות שלך ש"לדים צריכים אבא ואמא, נקודה." שזו אמירה מופרכת ופשוט לא מבוססת על כלום. ולאמירה ש"האבולוציה רוצה אמא ואבא" שמבטאת חוסר הבנה קיצוני של מהי אבולוציה. אתה ממשיך בזה שאתה קובע שזה "מפחיד" בלי שום ביסוס לפחד הזה שזה בדיוק הבסיס להומופביה.

והדוגמא של האינטרנט הייתה רק דוגמא אחת מאלפים שבה אנשים שינו דברים רבים בחיים שלהם ואתה לא יוצא נגדם. אז זה מראה שאתה לא עקבי, והדיעה שלך אינה מבוססת על שום הגיון מעבר לזה שהיא פשוט לא נכונה עובדתית.

ואף אחד לא מנסה לסתום לך את הפה כמה שלא תתעקש לרצות שזה מה שעושים. להפך, דיעות חשוכות ונבערות צריכות את אור השמש כי אנשים יכולים לבד להגיע למסקנה שהן מופרכות ולא מבוססות על כלום.

טל 21 במאי 2015

אין מקום ללסבופוביה/ הומופוביה בספורט ולא באף מקום.
אין לי גיבוי לעובדה אבל האם יהיה נכון להגיד ששיעור הלסביות מסהכ הספורטאיות גבוה משיעורן באוכלוסיה ?
אם נכונה ההשערה שלי( ואני חושב שכן) מה ההסבר לכך ? האם לסביות נמשכות לעיסוק בספורט מקצועי יותר משאר הנשים או שעיסוקה ספורט מקצועי חושף יותר נשים למיניות אחרת. אשמח להתייחסותך

מיכל 21 במאי 2015

היי טל,
קודם כל לא, וכן ואולי. כלומר תלוי.

תראה, זה מאוד תלוי על מה מדובר, ואיפה. בגדול ככל שענף הספורט יהיה בעל לגטימציה חברתית גדולה יותר כך יהיה מגוון רחב יותר . זה הגיוני- ככל שיש לגיטימציה חברתית גדולה יותר הענף יכיל יותר קבוצות אוכלוסיה.

אבל, וזה חתיכת אבל.

כל החיפוש אחר פתולוגיה מסוימת, מקור, סיבה ותוצאה בעיניי נגוע קצת בהומופוביה. כלומר, זה לא שונה מאשר להגיד- אני לא אשלח את הבת שלי לספורט כדי שלא תצא לסבית. טענה שהיא בפירוש לא נכונה.

השחקניות לא מגיעות לסביות או הופכות ללסביות, אין כאן קשר של סיבה ותוצאה .
הדבר היחיד שקורה הוא שהן מתפתחות להיות בעלות יכולות מגוונות, בטוחות בעצמן, אמיצות, לא חוששות ללכת נגד הזרם, פתוחות מחשבתית, לא נכנעות ללחצים חברתיים ועוד. תוצאה אחת של זה היא האפשרות והאומץ לנסות עוד דברים. זה הכל .

ואולי כדאי להקדיש לזה פוסט נפרד:)

טל 21 במאי 2015

הי מיכל, פוסט חשוב ומעניין.
מתגובתך אני מבין שלא כדאי לבלבל אותנו עם עובדות :)
"כל החיפוש אחר פתולוגיה מסוימת, מקור, סיבה ותוצאה בעיניי נגוע קצת בהומופוביה" כלומר שאין אפשרות לשאול שאלות או לחקור כי כל שאלה מפורשת כהתרסה מיזוגנית, הומופובית.
אני חושש שגישה כזו עלולה להשיג את התוצאה ההפוכה מזו שלה את מקווה.
התחלתי וכתבתי בתגובתי הראשונה כי אין מקום להומופוביה או לסבופוביה בשום מקום וודאי שלא בספורט.
אני ודע שזה נשמע קלישאתי אבל כמה מהאנשים היקרים לי ביותר הם גייז…אני גם לא חושב שזה משנה לצורך זכויות, שיוויון וקבלה לחברה האם הנטיה המינית נקבעת בלידה,בכוכבים ,האם יש מרכיב סביבתי והאם היא ניטנת להשפעה…אבל זה מעניין ומאד.
לא תמיד היה פשוט להיות הומוסקסואל או לסבית (גם היום זה לא קל אבל הרבה פחות) ויתכן שהרתיעה מלהתייחס לשאלות האלו נובעת מעצם המאבק הראשוני להכרה וקבלת זכויות . ההנחה שאם הנטיה המינית מולדת אז אין סיבה להתנגד או לנסות לשנות וכו' ולכן מגיעות זכויות שוות . תפיסה אנכרוניסטית . ברור לי ואני בטוח שברור לך שהאישי הוא פוליטי והפוליטיקה של השיח המחקרי הסוציולוגי בנושא נטיה מינית נגועה ומפוחדת . היא אפשר לעשות מדע ולהגיע למסקנות בלי האפשרות לשאול כל שאלה.
עכישו ששוב הבהרתי שאין לי שום בעיה או התנגדות עם הומסקסואליות, לסביות קוויריות וכו' …האם אפשר לחזור להתייחס לשאלה הסוציולוגית המאד מעניינת לדעתי.
נ.ב
תמשיכי לכתוב את מעולה ;)

טל 21 במאי 2015

נ.ב.ב
מסכים שאת חייבת להפסיק להשתמש בביטוי אמיצה על הקשריו והטיותיו

מיכל 21 במאי 2015

לא מסכימה איתך לגבי השימוש באומץ.

במיוחד לא בהקשר הזה.

מזמינה אותך לתפוס את העותק הקרוב לביתך של התזה שלי.

אבל כמו שכבר הבטחתי קודם לכן -פוסט בנושא בהקדם.

עצם זה שיש לי קרוב למאה עמודים כתובים בנושא בטח עונה לך על רמת העניין והמוכנות שלי לגעת בנושאים נפיצים.

ברור שיש הבדל בין התגובה שלך שראויה לדיון לבין תגובות בסגנון- זה לא מוסרי ששני גברים יביאו ילדים וכו'. כלפי אמירות כאלה אני כבר דיי חסרת סבלנות.

ערן 21 במאי 2015

אם היית כותבת מלכתחילה מה התזה בכמה נקודות אני חושב שהיה לי יותר קל לאמץ את דעתך ולא רק להסכים איתה.
זה די רלוונטי לפוסט לא?
רק הצעה..

גיל 21 במאי 2015

מיכל, הסבר למה יש יותר לסביות בענפי ספורט מסוימים הוא לא פתולוגיה אלא פשוט הסבר. כמו שכתבתי, יתכן מאוד שתכונות מסוימות שגורמות לנשים להיות ללסביות גם עוזרות להן בספורט. ברור שעצם העיסוק בספורט לא יהפוך אותן ללסביות אבל לא צריך לבטל את העיסוק בשאלה האם או למה יש יותר לסביות בספורט.

גיל 21 במאי 2015

יש סיכוי שזה כך מעצם העובדה שחלק מהתכונות שהופכות נשים ללסביות גם עוזרות להן בספורט. אחת המאפיינים ואלי הסיבות למה נשים מסוימות הופכות ללסביות היא כמויות גדולות של טסטוסטרון שמתחילות כבר ברחם. אם זה נכון, זה יכול להסביר למה הן יהיו גם טובות בענפי ספורט מסוימים. זה עוזר מבחינה פיסית להיות חזקות יותר ומשפיע גם על יצר התחרותיות כנראה. אין ספק שעצם המשחק וההשתפות בספורט לא יהפוך אישה ללסבית כך שלתיזה הזו אין שום בסיס במציאות.

נביא בעירו 21 במאי 2015

נק' מעניינת. לדעתי *ה*נקודה *ה*מעניינת, אבל אני מבין שיותר פשוט להגיד שמאמנים הומופובים זה פויה (זה באמת פויה…).

מההיכרות המסויימת שלי עם התחום, נראה לי שבגלל שכדורסל הנשים הפך למסומן כ"ענף של לסביות", הוא מושך אליו, בעיקר סביב גיל ההתבגרות אבל לא רק, בנות שהזהות המינית שלהן מעסיקה אותן והאפשרות הלסבית מסקרנת אותן. לא חושב שיש הרבה מה לעשות בנוגע להרמות הגבה ולעניין שזה מעורר אצל אנשים מבחוץ. בכל זאת, ענף ספורט שבו אחוז הלסביות גבוה פי כמה וכמה מהממוצע באוכלוסייה הוא תופעה מעניינת. הטענה של הכותבת לפיה הכיוון של ההסבר הוא שמסגרת הספורט היא שמאפשת לבנות את אומץ הלב שדרוש כדי להתנסות ולא לפחד, נראית לי לא רצינית…

ובלי קשר – כדורגל נשים ייחשב לספורט מקצועני כאשר יהיו מספיק אנשים (אוהדים, ספונסרים, כלי תקשורת, גורמי ממסד) שירצו להוציא עליו מספיק כסף כדי שהנשים שמשחקות אותו יוכלו להיות ספורטאיות מקצועניות (= לא צריכות לעבוד בעבודה נוספת). כרגע זה רחוק מלהיות המצב…

Anny 21 במאי 2015

"…והאפשרות הלסבית מסקרנת אותן."
מה המשמעות של המשפט הזה?? זאת אומרת שמישהי יכולה לרצות להפוך ללסבית גם אם לא נולדה כך?? בגלל הסביבה או הלחץ החברתי?!

ועוד דבר, אף אחד אף פעם לא באמת יתעניין בכדורגל נשים באמת. זה פשוט לא זה… פשוט כדורגל מצחיק ברמה של ילדים. וכן, ראיתי "כדורגל" נשים.

מיכל 21 במאי 2015

כבר בתגובה הקודמת לא הבנתי אם אתה רציני או טרול….

בכל אופן, דווקא ממש לא דיברתי על לחץ חברתי, אולי שווה שתקרא שוב את דימוי הטעמים\קינוחים וכו'.

ואל תפחד כל כך. זה לא באמת כל כך נורא שבנות ישחקו כדורגל ויתנשקו אחת עם השניה . לא בהכרח בסדר הזה.

Anny 21 במאי 2015

מי שלא חושב כמונו ומקבל את האג'נדה שלנו הוא טרול או חשוך או בלה בלה…
די נו, צאו מזה. זה ממש מעייף כבר.

רוני 21 במאי 2015

גם כדורגל גברי ישראלי הוא ברמה מצחיקה של ילדים. לא נראה לי שזה מה שמפריע לך!

Anny 21 במאי 2015

בכלל לא צופה בכדורגל ישראלי עלוב. מעדיף את האנגלי.
אגב, למרות עליבותו, הכדורגל הישראלי מצחיק הרבה פחות מכדורגל נשי. ראית כמה הן קטנות וחלשות וכמה המגרש נראה ענקי לעומתן??

ר.בקצה 21 במאי 2015

לשדר כדורגל נשים זה כמו לשדר משחק קט-סל. חוץ מרן מלובני וההורים של השחקנים, זה לא מעניין אף אחד.

מיכל 21 במאי 2015

אני חוששת שאתה טועה.

בהמון המון המון רמות. אך נראה לי שאני לא "רצינית" מספיק בשבילך. אז עזוב.

אם תרצה התייחסות רצינית אשמח להעניק לך אותה.

גיל 21 במאי 2015

זה בהחלט הסבר אפשרי אבל הייתי מנסח אותו אחרת. נראה לי אפשרי שחלק מהבנות שהן לסביות פשוט מעדיפות כמה שפחות נוכחות גברית בחיים שלהם בגיל ההתבגרות ואולי משתמשות בספורט כאמצעי לכך. לא בגלל שהן מחפשות בת זוג אלא פשוט כדרך לברוח מגברים.

גל ד 21 במאי 2015

מעניינת אותי הקביעה שאחוז הלסביות בכדורסל גבוה מהאחוז באוכלוסיה הכללית.

טוב, היא לא מעניינת אותי כשלעצמה, אבל מעניין אותי איך הגעת אליה. על איזה נתונים בדיוק אתה מסתמך?

נביא בעירו 21 במאי 2015

נראה לי שבלבלת קצת ביני לבין anny, מיכל…:-)

ובכן, לגבי הציטוט שלי ("והאפשרות הלסבית מסקרנת אותן"): אז לא, anny – אני לא חושב שלהיות לסבית זו בחירה, אבל אני בהחלט חושב שזהות מינית נראית יותר כמו סקאלה מאשר דיכוטומיה והסיכוי של נערה בת 15 שמרגישה משיכה לבנות מינה לחיות כלסבית מחוץ לארון 10 שנים מאוחר יותר, בהחלט מושפע מהרבה דברים אחרים, גם בהקשר החברתי.

לגבי ה"לא רצינית", מיכל: לא אמרתי שאת לא רצינית, להיפך – הנושא שאת כותבת עליו מעניין, חשוב ובהחלט רציני. התייחסתי לזה שאת לא באמת מתמודדת עם שאלהה מאוד מסקרנת (למה יש ייצוג יתר של ספורטאיות לסביות בספורט בכלל ובאופן קיצוני יותר בענפי ספורט מסוימים?) ומעדיפה להסתפק באמירה שזה קורה בגלל שהחברות בקבוצת ספורט משפיעה באופן חיובי על אומץ הלב (האם ההנחה היא שגם בתחום הביטוח יש בדיוק אותו אחוז של לסביות כמו בכדורסל, רק פשוט העיסוק בביטוח מוריד את הבטחון העצמי ולכן כל המוני סוכנות הביטוח הלסביות לא מעיזות לצאת מהארון?)…

אהד 21 במאי 2015

למה אישה לא יכולה לבחור להיות לסבית? ישנן נשים שנולדו לסביות וישנן כאלו שמעדיפות את חברת המין היפה (וישנן כאלו שבוחרות לא לבחור וקופצות מקבוצה לקבוצה). בכלל לדעתי הסיבה מדוע אדם מעדיף שבן זוגו יהיה מאותו מין לא אמורה לעניין בשיח הזכויות.

גיל 21 במאי 2015

כי זה פשוט לא עובד ככה. אנשים לא בוחרים להיות לסביים או הטרוסקסואליים הם פשוט נולדים כאלו. יש כאלו שאולי מתכחשים לבחירה שלהם ובמשך שנים נאבקים בנטייה הטבעית שלהם, אבל הנטייה פשוט קיימת.

אהד 21 במאי 2015

אני לא טוען שהרוב לא נולדים ככה. אני רק טוען שבהחלט אפשרי שחלק בוחרים בזה. זה גם לא נראה לי מוזר כל כך. אני מכיר מישהו אחד לפחות שכמו שאמרתי, בחר לא לבחור.

אסף THE KOP 21 במאי 2015

אני מציע לעשות פעם מדידה לזמן שלוקח לפוסט לעלות ועד שגיל עושה שימוש במילה "דמגוג".
יוסיין בולט בלחץ.

אריק י. 21 במאי 2015

"הענף לצערי די בקאנטים בלי קשר ללסביות, אולי תתמקדו בדברים החשובים במקום להשקיע אנרגיות בלהסתיר לסביות בענף"
+1

Amir A 22 במאי 2015

קצת מאוחר, אבל אני חייב. כל הטיעון לגבי זה שילד צריך לגדול עם אבא ואמא די מגוחך. אחרי הכל, עד המאה ה-18 היחס לילדים היה כמו למבוגר קטן מימדים שפשוט הלך אחרי ההורים ועזר היכן שצריך. רק עם אמיל רוסו התחילה להתפתח תפיסת הילדות כפי שאנחנו מכירים אותה, והתמיכה שילדים זוכים מההורים.

אריק י. 22 במאי 2015

אני לא יודע אם כל ילד חייב לגדול עם אבא ואמא אבל אני יודע שכל ילד צריך לידו 'ככה בסביבה' איזושהי דמות אימהית או רוך ורגש נשי אותנטי כלשהו. לאו דווקא אחת כזאת שתהיה צמודה אליו 7\24, זו יכולה להיות גם סבתא שרואה אותו פעמיים או שלוש בשבוע. אנחנו הגברים מאוד מוגבלים רגשית (כן גם הגייז, על אף שהם הרבה יותר רגישים עדינים וחמים מהסטרייט הממוצע, בהכללה), או שזה לא בדיוק מוגבלים, אני לא יודע לשים את האצבע ולהסביר את זה בצורה הכי נקודתית שאפשר. בקיצור אנחנו פשוט לא אישה. יש לנו את הרגש שלנו ואת החום שלנו וגם את הרכות כשצריך, אבל זה לא דומה לאלה שקיימים אצל האישה.

Amir A 22 במאי 2015

שוב אני חוזר על מה שכתבתי. כל הנושא הזה של רגש "אימהי" או "דמות אימהית" לא היה קיים לפני המאה ה-18. זו התפתחות מאוחרת בחברה האנושית. לפני כן היחס לילדים היה כמו למבוגרים.

אופיר 22 במאי 2015

יש לא מעט נשים שאינן עונות לתיאור האשה שהבאת כאן, ואף אחד לא יעז למנוע מהן להביא ילדים. אם כבר מתחילים להחיל קריטריונים להורות, זה צריך להעשות על בסיס פרטני (הנפקת "רשיון להורות") – כשלעצמו לא רעיון רע, אבל לך תבחר ועדה אובייקטיבית שתקבע מי מתאים.

נראה לי שלזוג גברים שהשקיעו מאמצים כבירים וסכומי כסף עצומים בנושא יש סיכוי גבוה בהרבה להיות הורים מוצלחים מאשר לזוג שנכנס להריון כלאחר יד.

אריק י. 22 במאי 2015

אני בעד הורות הן לזוגות לסביות והן לגברים הומואים, למען הסר ספק ושלא יובן אחרת. יחד עם זה אני חושב שלא יזיק לזוג גברים הורים (או לכל זוג הורים בכלל, גם לזוגות סטרייטים זהו טיפ מאוד טוב לטעמי) לקחת איזו דודה או סבתא שיש לה ניסיון או וותק 'אימהי' וכזו שיש לה את כל החושים והרגישויות הנלווים לדבר ופשוט לפגוש את הילד כמה פעמים בשבוע, אפילו בקטע של לעשות לו בייביסיטר באופן הכי ספונטני שיכול להיות. כך הילד גם קצת יספוג משהו אחר, מרענן אפילו עבורו, הוא יכיר עוד צד. אני לא רואה בזה שום דבר רע, לתפישתי זה רק יועיל ובמקסימום לא יזיק.

אייל הצפון 22 במאי 2015

יש גברים שפשוט מפחדים מנשים. וככול שהאשה יותר מועצמת כך הם מפחדים יותר. לכן הם רוצים שנשים באופן כללי ישארו בבית ויהפכו להיות מכונת ילודה.
א: אותם גברים (שלהערכתי הם מיעוט קולני- קומץ אם תרצו), יתנגדו לכל העצמה של נשים, בין אם זה בעסקים, בפוליטיקה, באקדמיה או בספורט. הנטייה המינית היא רק תירוץ.
ב: יש גם נשים שמשום מה מתנגדות לכל העצמה של נשים, ולכן הן הופכות את הילודה לערך עליון.
ג: כמו שכתבה מיכל אנגל, ספורט כיום היא אחת הדרכים היותר חיוביות להעצמה נשית. מעבר לכך נתונים ממחקרים מראים שאין קשר בין נטייה מינית ועיסוק בספורט. כלומר שיעור הלסביות בספורט המקצועני אינו שונה (סטטיסטית) משיעורן בכלל האוכלוסיה.
ד: מעבר לכך, מחקרים מדעיים מצאן ששיעור הנשים שהיה להן לךפחות מגע מיני אחד עם אשה עומד על בין 80 ל-90 אחוז. אצל רובן זו התנסות חד פעמית.
ומילה לדורפן, אתה צודק בכך שאם כבר לא יהיה אפשר להפלות בני אדם על רקי של דת, גזע, מגדר, נטייה מינית, צבע עור, או סתם כנקמה על מה שהממסד האשכנזי עולל לעולים משנות ה-50 ועד ירח, מדינת ישראל לא תהיה.

צרפתי 22 במאי 2015

תחושתי היא שהגברים שלגביהם האשה והגבר שווים (בשוניותם) הם הקומץ… וכנראה שכך גם המצב אצל הנשים.

Comments closed