תרגיל מסריח – אבי צוק

המשחק השני בסדרת הפלייאוף בין הפרויקט הירושלמי של אורי אלון והפועל ת"א היה חד צדדי למדי. הרגע המעניין היחיד נרשם בדקות הסיום כאשר הפועל שלי הייתה בפיגור 15 הפרש בלתי מחיק. חלק מאוהדי הפועל ביציע המכובדים התייאשו ונטשו את המשחק לכיוון מגרש החניה והאורחים ניצלו את ההזדמנות כדי לקרוא לעברם "קהל של מכבי". אלו שאינם מכירים את המתרחש מאחורי הקלעים במנהלת הליגה יכולים לראות בכך תקרית שולית של קנטור הדדי בין שני קהלים גדולים. אך בפועל מדובר בשיאו של תהליך הכחשה וחוסר מודעות עצמית מרתק העובר על הקהל הירושלמי.

*

מבלי ששמנו לב צמח לו בשנה האחרונה איום אמיתי על קבוצות הליגה, איום שמצליח לעבור מתחת לרדאר. לנצל עד תום את הנוכחות האימתנית של הפיל הצהוב במרכז החדר. זה שמושך את מרבית תשומת הלב התקשורתית. מדובר בפרויקט השאפתני של אורי אלון ותכניותיו להפוך את הקבוצה מירושלים לאימפריה אירופית בהקדם האפשרי. במשך שנים מיצבו עצמם הירושלמים כ"אלטרנטיבה" שתצליח עם האהבה (והכספים של גיידמאק ואגייאר המשוגע) לשבור את המונופול של אימפריית הרשע הצהובה.

עם כניסתו לתמונה של אלון, אוהד ותיק ואמיד במיוחד של הקבוצה, נדמה היה כי ימשיך את אותו קו אידאולוגי. רמי כהן יו"ר הפועל ת"א סיפר לאחרונה כי שני המועדונים אף סיכמו על ברית לא רשמית לפני כשנה לשת"פ במנהלת הליגה כמשקל נגד לזה של מכבי ת"א. אך לאחרונה חלה תפנית חדה בעלילה. במהלך בלתי צפוי, החליפה ירושלים נאמנויות והחלה לשתף פעולה עם מכבי ת"א במסגרת תרגיל מסריח אותו אף אחד אינו מנסה להסתיר – ירושלים לסייע למכבי לקדם יוזמות שונות במנהלת הליגה. בתמורה לכך, מכבי תשתמש בכוחה כדי לסייע לירושלמים להיכנס ליורוליג הנחשקת.

*

קשה לומר שמדובר בהפתעה, מאחר שכבר היו לכך סימנים בעבר. כבר בעידן דני קליין ויתרה ירושלים מרצונה על העברת גמר הגביע מיד אליהו, ופעלה לביטול הפיינל פור – שתי יוזמות להקטנת הסיכויים של מכבי ת"א לזכות בתארים, שהיו אמורות להיטיב דווקא עם ירושלים בתור בעלת התקציב השני בגודלו. אלא שהפעם האיום גדול בהרבה. מכבי ת"א עומדת כיום באור הזרקורים, וישנה מודעות גדולה לצורך בצמצום הפערים בינה לבין שאר הליגה. כתוצאה מכך, לטווח הארוך, האיום האסטרטגי שבתוכניות הגרנדיוזיות של הירושלמים גדול בהרבה.

אם אלון יצליח במזימתו וירושלים תיכנס למועדון הסגור של חברות היורוליג – ייווצר מעשית דואופול בליגה הישראלית.  הסיכוי היחיד לקבוצת כדורסל ישראלית להגיע לרמות תקציביות שמאפשרות מאבק ריאלי על אליפות הוא השתתפות ביורוליג היוקרתית, ומינופה למכירת מנויים, חסויות וחוזי שידור. זהו סוד כוחה האמיתי של מכבי ת"א לאורך השנים. אורי אלון זיהה זאת והחליט לשים את כל יהבו על הכניסה ליורוליג, גם במחיר מכירת שארית העמדת הפנים כי ירושלים דואגת לאינטרס כלשהו מלבד זה שלה עצמה.

*

בכך נוצר איום אסטרטגי אמיתי על כל סיכוי לתחרותיות לאורך זמן בליגה. הרי לא משנה כמה תתנהל היטב הפועל חולון, או מכבי חיפה – הסיכוי שהיורוליג יעניק כרטיס שלישי לקבוצה ישראלית ליורוליג שואף לאפס. בוודאי לא כאשר גם מכבי ת"א וגם הפועל ירושלים יעשו כל שבכוחם כדי לטרפד יוזמות שכאלו. בכך בעצם יונצח הדואופול הצהוב-אדום ויגזור על שאר המועדונים בישראל להסתפק בסטטוס האנדרדוג הנצחי. בינתיים לא נראה שמשמעויות המהלך הזה מובנות בישראל. התקשורת כמעט שאינה עוסקת בכך, אוהדי היריבות אדישים, ובולטת בהיעדרה תגובה כלשהי ממנהלי הקבוצות הגדולות האחרות.

באופן אישי, משעשעת אותי במיוחד התגובה של האוהדים הירושלמים. קשה שלא להתפקע מצחוק מרמת חוסר המודעות העצמית שבקנטור הקהל היריב על ידי השוואתו (לכאורה) לקהל הצהוב, זאת בזמן שהנהלת הקבוצה שלך נכנסת למיטה יחד עם מכבי ת"א . בניגוד לנרטיב הירושלמי שנבנה מאמצע שנות התשעים, אלטרנטיבה אין פה, אלא לכל היותר ניסיון חיקוי עלוב למדי לניהול הכוחני והפנאטי של מכבי ת"א.

*

אמנם כל אוהד מכיר על בשרו ומקבוצתו את היכולת המופלאה של אוהדי ספורט להתעלם מכל חטוטרת שעל גבם, ולהימנע כמיטב יכולתם מהתבוננות אובייקטיבית במציאות הכופה עליהם לשאול שאלות קשות לגבי מידת הכנות של נרטיב האהדה שלהם (אלטרנטיבה ושאר ירקות במקרה של הירושלמים), והגבול שבו יאמרו לעצמם "עד כאן, את זה אני כבר לא מוכן לקבל מהקבוצה שלי". ובכל זאת, הטרנספורמציה שעברו האדומים ממלחה בה הפכו תוך עשור מקבוצה שהיו"ר שלה נלחם במכבי ת"א בכל החזיתות והולך מכות עם מאבטחים ביד אליהו, לכזו שמוכרת את נשמתה כדי לקנות מקום ביורוליג עדיין מצליחה להדהים. מניסיון אישי, בקבוצה שלי, אין טעם לסמוך על קהל האוהדים שיגלה עמוד שדרה אל מול ההנהלה. אפשר רק לקוות שראשי שאר הקבוצות, ובראשן חולון, מכבי חיפה, והפועל ת"א, יזהו במהרה את הסכנה שרובצת לפתחן ויעשו כמיטב יכולתם כדי לסכל את הרעה הממשמשת הבאה. השריון הקודם של מכבי ת"א הפך את הכניסה ליורוליג לקבוצה שאינה מכבי לקשה במיוחד. שריון נוסף יהפוך אותה לבלתי אפשרית, ויהפוך את הליגה הישראלית רשמית מטרגדיה – אך כזו שעדיין ברת תיקון – לפארסה חסרת ערך ועניין.

 

מה בעצם עשתה מכבי? (וגם למה חיים שדמי לא מייצג מכביזם)
קול הזמיר של דארת' ויידר

45 Comments

רועי 23 במאי 2015

"בוודאי לא כאשר גם מכבי ת"א וגם הפועל ירושלים יעשו כל שבכוחם כדי לטרפד יוזמות שכאלו."
עד לפני חודש אנשים אמרו את זה על מכבי והיוזמה של הפועל ירושלים להיכנס ליורוליג…

אבי 23 במאי 2015

ונניח שיתנו, אז? מישהו באמת רואה סרט שלישראל הקטנה יהיו שלוש (!!!) נציגות ביורוליג? באמת? על מי אנחנו עובדים פה

רועי 23 במאי 2015

אני לא מצליח להבין מה אתה רוצה.
שלא יהיו שתי נציגות ? שלא יהיו נציגות בכלל ?

רועי 23 במאי 2015

וואו, תרגיל מסריח, לחבור למכבי ולהצביע בעד סדרת גמר להכרעת האליפות, איפה נראה סירחון כזה…

אבי 23 במאי 2015

כן מסריח. מה לעשות. אם לא היה מסריח, ירושלים לא היו עושים אותו מאחורי הגב של הפועל ת"א ונס ציונה אחרי שסיכמה איתן על ברית לא רשמית במנהלת. אם לא היה מסריח לא היו נתלים בכל מיני פתפותי ביצים להצדיק אותו כמו "הגדלת הכנסות ממשחקים ביתיים בסדרת הגמר" שנשמעים כמו פארודיה לא מוצלחת.
ממכבי ת"א אין ציפיות. היא כבר מזמן הוכיחה שהיא חושבת ודואגת רק לעצמה. שמעון מזרחי קיבל על זה פרס ישראל אפילו. אבל ירושלים לאורך השנים (ובשנים האחרונות בעיקר הקהל שלה) אוהבת לחשוב על עצמה כ"אחרת", כמי שלא מתנהגת כמו "ההם". ועובדה – "קהל של מכבי" זו קללה בעיני הירושלמים. הם הרי שונים, לא? אז זהו, שלא.

רועי 23 במאי 2015

נו באמת. חלאס עם העליונות המוסרית המאוסה שלכם.
תעשה לי טובה, קבוצות שהצביעו בעד פיינל פור דואגות לעצמן בדיוק כמו מכבי.

אבי 23 במאי 2015

ונניח שכן,זה הופך את זה ללא מסריח? זה אומר שחיפה חולון והפועל לא צריכות להזדעק?
ומה לגבי הקהל הירושלמי וטענות העליונות המוסרית שלו לאורך השנים וגם השבוע, שהיו הטריגר לטור הזה? איפה זה מעמיד אותם?

רועי 23 במאי 2015

הפוסט הזה הוא על הקהל שלהם או על ההנהלה שלהם, אני לא מבין.
לגבי הקהל, היה לי ברור במשך שנים שברגע שיגיע אליהם משקיע רציני הם יהפכו את עורם.
ואגב, אותו דבר נכון גם לגבי הפועל תא.
כל החוקים הנלוזים שהמטרה שלהן היא יצירת תחרות מלאכותית נולדו בחטא על ידי קבוצות לוזריות וחסרות אמצעים, ברגע שיהיו להם אמצעים נשמע מהן קולות אחרים.
אני שמח שחיים אוחיון, נושא דגל ה״תנו לי צ׳אנס לגנוב אליפות מקרית״ ירד ליגה בשעה טובה, מקווה ששאר התומכים ילכו בדרכו.

איציק 23 במאי 2015

לקהל של ירושלים אף פעם לא היתה עליונות מוסרית, בדיוק כמו שלכם אין או לכל קבוצת אוהדים אחרת. כל קבוצה פתאום מרגישה עליונות מוסרית כי מבחינת איכות ברמת המשחק אין לה. אז חוץ מאוהדי בית"ר ירושלים, כל הקבוצות, פחות או יותר מוסריים באותה מידה, רק יש כאלו שמרגישים עליונים למרות שאינם כאלו. הפוסט שלך הוא בדיוק דוגמא לסוג כזה של אוהדים.

עידן. 23 במאי 2015

הבנתי לעשות ברית לא רשמית בין קבוצות שכל מטרתה לפגוע במכבי ת"א ולהגיע להחלטות שאינן תואמות את רצון 90% מקהל הכדורסל בארץ- זה צח ונקי כשלג. להגיע להסכמות דומות עם מכבי (שלמען האמת לא נשמעת כל כך הגיוניות אבל שיהיה), שמטרתן להטיב עם שתי הקבוצות – זה כבר מסריח.

גמל ודבשת.

איציק 23 במאי 2015

פוסט בכייני למופת.
לדעתי מכבי תל-אביב והפועל ירושליים צריכים לחלק את כל הנכסים שלהם שווה בשווה בין כל הקבוצות. וכבלל את צלחת האליפות להפוך לצלחת נודדת, שנה בכל קבוצה לפי התור, ולא לפי איזה קריטריון כוחני לפיו קבוצה שמצליחה לנצח, דווקא היא תזכה בצלחת.

יוסי 24 במאי 2015

+1

משה 23 במאי 2015

בקיצור ירושלים אשמה בכך שהיא מסרבת לתת להפועל תל אביב לסחוב את הליגה לרמה הנמוכה שלה. בשנים האחרונות הוכח שאפשר לנצח את מכבי באמצעות המגבלות הקיימות. תפסיקו לבכות ותנסו לשחק כדורסל.
נ.ב.
אני לא אוהד מכבי, לא אוהב את מכבי ולא מעודד את מכבי אבל חלאס כמה נהי אפשר לסבול ?

4 קל 23 במאי 2015

וואו איזה פוסט מביך.

"אבל אמא הם אמרו לנו שהם יהיו איתנו ובסוף הלכו והצביעו איתם!!"
מתי תבינו שהדרך להצלחה לא צריכה להיות דרך הורדת שאר הקבוצות לרמה שלכם אלא להתעלות לרמה של הטובים ביותר.

באמת איך מכבי מעזה לחשוב על עצמה בהצבעות על הפיינל פור כשכל שאר קבוצות הליגה מתאחדות נגדה כדי שגם הן יוכלו בדרך לא דרך להרים את צלחת האליפות. אני גם בטוח שרמי כהן חושב על טובת כלל קבוצות הליגה כשהוא מצביע בעד פיינל פור. אם יכל היה מצביע גם בעד תקרת תקציב, איסור על אזרוח ולעשות כוחות לפני כל משחק העיקר שמכבי לא יקחו אליפות.

עידן. 23 במאי 2015

אלוהים כמה אפשר לבכות.

הפועל ים פועלת ופעלה תמיד לפי האינטרסים שלה, בדיוק כמו כל קבוצה בליגה, כולל הפועל ת"א. זה שיש לה עכשיו כסף ולפיכך גם האינטרסים שלה השתנו זה לא "תרגיל מסריח" אלא דרכו של עולם.

הזעקה בסוף הטור על הסיכון שבקבלת כרטיס ליורוליג לים בכלל היה מגוחכת. מלבד העובדה שהיורוליג הוא מפעל פרטי שמחליט בעצמו על זהות המשתתפות, הרי שחוץ מירושלים אף קבוצה ישראלית לא רוצה להשתתף בו, גם אם מחר בבוקר יתנו לה כרטיס בחינם.

אבל שיהיה, תמשיכו בזעקות "שרפה אחים שרפה" שלכם. מצליח לכם יופי.

S&M 23 במאי 2015

יצמחו לי שערות על כף היד לפני שמזרחי יעזור להכניס את ירושלים ליורוליג. התזה של רמי כהן היא חארטה בארטה.

מזרחי מנהל את האיגוד ואת איגוד השופטים. המנהלת זה כסף קטן בשבילו. אין למכבי שום סיבה לוותר על ספונסרים וזמן מסך לטובת ירושלים.

בקיצור, עוד תאוריית קונספירציה הזויה של בכייני הפועל. :)

the bird 23 במאי 2015

דמעות פשוט דמעות…
איפה הסופרפארם הקרוב שנקנה לכם ממחטות?

במקום לרצות להיות אריה אתם ממשיכים להיות חתולתולנים בכיינים

פורד פרפקט 23 במאי 2015

בבקשה שיהיו ביורוליג. מעצבן אולי מעיק ויזיק לתחרות בליגה אבל אחרי ההופעות "המרשימות" שלהם ביורוקאפ השנה כנראה שהם זקוקים לקבוצות חזקות יותר להראות את הפוטנציאל שטמון במערכת שרוצה להידמות למכבי תל אביב ולנטרל כל תחרות אפשרית שעלולה להזיק ולהציק.

ד״ר א. 24 במאי 2015

זה שידור חוזר מטור שנכתב בשנת 2000?
כי כבר אז הפועל ירושלם הלכה ליורוליג בכרטיס משוריין ממרומי המקום השביעי בליגא, בזמן שמכבי נשאר במפעל של פיב״א, אליו הגיעה לאחר זכיה באליפות, כמקובל.

קפטן קוקי 24 במאי 2015

שנייה רגע, אנחנו מדברים על ספורט עדיין?

omer 24 במאי 2015

א. לא יודע איך נוצר שיתוף הפועל בין י-ם ומכבי, אבל כל יוזמה להפסקת הפיינל פור המגוחך מבורכת (למען הסר ספק, לא אוהד מכבי או הפועל אבל בסקאלה שבן טב"י ליניב פרנקו אני קרוב יותר לאחרון).

ב. היורוליג הוא מועדון סגור שהקריטריונים לקבלתו ברורים: כסף גדול, אולם גדול וכמובן קשרים פוליטיים. הפועל י-ם לא תגזול מקום מאף קבוצה ישראלית אחרת אם תקבל כרטיס ליורוליג. גם אם הפועל ת"א תזכה ב5 אליפויות ברצף היא לא תשחק ביורוליג.

אגב, מאחר והקריטריונים לקבלה ליורוליג אינם ספורטיביים ואינם קשורים דווקא להצלחה ספורטיבית בזירה המקומית, הייתי שמח אם היורוליג היה מתרחב לליגה מלאה (מעין גרסה אירופית של הNBA) ושקבוצותיו היו מתנתקות מהליגות המקומיות. גם ככה כרגע היורוליג נותן זיכיון לקבוצות על בסיס פוטנציאל כלכלי בדומה לארה"ב.

ג. אחרי 40-50 שנים של מונופול, היום בו יהיה כאן דואופול נשמע לי כמו חלום ורוד. הליגה בכדורסל איבדה את הסיכוי להיות תחרותית כבר לפני זמן רב.

מי מה למה 24 במאי 2015

וואו אחד הפוסטים המביכים שקראתי כאן, מצטער לכתוב לך זאת אבל זו האמת שלי

הקדמה קלה בכדי שלא תחשוב לרגע שאני אוהד מכבי או ירושלים

1. אין לי שום עניין בכדורסל ישראלי, מעדיף לראות צבע מתייבש על הקיר מאשר משחק כדורסל בין 2 קבוצות ישראליות

2. אני שונא מכבי, שונא. בכדורגל, בכדורסל, בכדורעף, בכדוריד, בטניס, בפינג פונג , בכל ענף שרק תרצה או תדמיין שקיים בישראל. בכלל אני שונא מכביזם ומה שהוא מייצג

3. בימים רחוקים מאוד, שעוד הייתי צעיר ובשנות העשרים שלי ועוד היה לי עניין פעוט בכדורסל ישראלי, הפועל שלך הייתה הקבוצה המועדפת (אך לא האהודה כי כאמור לא אוהד אף אחת) עלי בכדורסל ישראלי

having said that

אתה ממש אבל ממש מודאג שיהיה כאן חס וחלילה דואופול, וואו ! ולא רק דואופול אלא אחד כזה שלא כולל את הקבוצה שאתה אוהד (אומנם לא כתבת זאת ישירות אבל אני קורא זאת בין השורות) .אז בוא אני אגלה לך סוד כמוס – יש לנו כאן בישראל מעל חמישים שנה מונופול של קבוצה אחת, ומה שמדאיג אותך שעכשיו יהיה לנו כאן דואופול.

לא רואה איך דואופול של שתי קבוצות גרוע ממונופול של קבוצה אחת. מכבי, לצערי, לא הולכת להעלם מהנוף שלנו, אז אם כבר – עדיף דואופול ממונופול. זה נו בריינר .

אבי 24 במאי 2015

אתה טועה טעות מרה, ולמעשה מדגים בדיוק מדוע דואופול גרוע ממונופול. למונופול הצהוב לפחות יש מודעות גדולה וניסיונות להגביל אותו. אני אישית גם מאמין ביכולת של היו"ר של הקבוצה הספציפית שלי לפעול לקדם את הפועל כך שתוכל להתחרות בסופו של דבר גם במכבי ת"א.
אבל כאשר נוצר דואופול באים אנשים ואומרים – טוב שתי קבוצות זה כבר שיפור אדיר מקבוצה אחת, מה אתם רוצים?
אז זהו, שזה לא. זה עדיין מותיר 90% מהקבוצות בליגה לחלוטין מחוץ למשחק. גרוע מכך – זה לוקח את הסיכוי הקטן שהיה להן להיכנס למשחק ומאיין אותו, מאדה אותו, הופך אותו לאפסי. וכמו שאתה מדגים היטב – אף אחד אפילו לא חושב שצריך לעשות משהו בנושא.
השלמנו עם שליטת הגדולות, השלמנו עם הג'ונגל שבו כל דאלים גבר וקבוצה שמצליחה לנצל את המצב לטובתה ראויה לשבח כי היא "רק דואגת לעצמה", ושילכו לעזאזל שאר 90% הקבוצות, ותלך לעזאזל התחרותיות והספורטיביות. יחי השריונים, והקפאת המצב לנצח.
ואפשר גפם אחרת, הנה עובדה שהפועל ת"א מחליטה מרצונה לוותר על עליית ליגה, ומחליטה מרצונה לוותר על סיכוי ריאלי בשנה הבאה ליורוקאפ ומביעה בכך עמדה על כל שיטת הכרטיסים למפעלים האירופייפ. אפשר אחרת אם רוצים. פעם גם הפועל ירושלים חשבה כך. עכשיו כבר לא (אך למרבה התדהמה זה לא מפריע לא עדיין לתחזק באדיקות את הנרטיב הישן)

משה 24 במאי 2015

כמה צדקנות, מזל שויתרתם על עליית הליגה שיהיה לכם במה לנפנף 20 שנה קדימה.

אלון 24 במאי 2015

זה לא מזל, זה לעשות את הדבר הנכון, כמו למשל לא לשחק ביום הזיכרון

אבי 24 במאי 2015

בשם הפועל ת"א אני מתנצל בפניך משה שההנהלה החדשה שלנו בוחרת שוב ושוב לעשות את הדבר הנכון, ואני מתנצל מראש על כך שככל הנראה נאכזב אותך עוד לא מעט בעתיד וככל הנראה תעשה זאת שוב

מי מה למה 24 במאי 2015

אתה מחפש אידיליה בספורט אבל זה מצב שלא קיים כבר בשום מקום בספורט האירופאי בעשור האחרון לפחות. זה אולי קיים בארה"ב אבל גם שם זה בגלל דראפט, תקרות שכר, והגבלות שונות ומשונות שלא אפשריות בספורט שמשוחק על אדמת אירופה .

הכסף הגדול השתלט על כל הליגות המקומיות בכדורגל ובכדורסל. שים לב שהשנה לדוגמא בכדורגל – כל הליגות הגדולות באירופה נסגרו כבר לפני חודש וחצי שרק בספרד (דואופול קלאסי שאולי אתלטיקו הצטרפה רק בשנתיים האחרונות) היא הוכרעה מחזור אחד לפני הסיום. ואם זה נראה לך מקרי אז זה לא, הליגות באיטליה, בגרמניה ובצרפת סגורות כבר שלוש ארבע שנים עוד לפני שהחלה העונה, וסגורות ע"י קבוצה אחת שהיא מונופול. יובה עם 4 אליפויות רצופות שכל שנה הפער בין 15 ל 20 נקודות. באיירן עם 3 אליפויות רצופות בפערים של 20 נקודות פלוס, פריס סן ז'רמן אלופה בצרפת מאז ההשתלטות הקטרית בהליכה. באנגליה היו 3 אלופות בעשור האחרון או 4 אלופות בעשרים השנה האחרונות וזה לא הולך להשתנות בקרוב, ליברפול זכתה באליפות האחרונה לפני 25 שנה וארסנל לפני 11 שנה.

בליגת האלופות או ביורוליג זה גם גן סגור, רק שבגלל השיטה – מפעל גביע ונוקאאוט, אנחנו מקבלים טיפה יותר תחלופה אבל זה תמיד אותן 3, 4 , 5 קבוצות. ושים לב ששינו את השיטה בכדורסל שלנו מסדרות לפיינל פור פתאום מכבי לא זכתה ב 3 אליפויות תוך 5 שנים.

בעשור האחרון – כמה קבוצות זכו באליפות רוסיה בכדורסל שלא קוראים להן צסק"א ?, כמה קבוצות זכו באליפות ספרד בכדורסל שלא קוראים להן ברצלונה או ריאל ? כמה קבוצות זכו באליפות יוון בכדורסל שלא קראו להן אולימפיאקוס או פנא' ?

לסיכום, יש רצוי ויש מצוי. מה לעשות שאנחנו בעידן רע מאוד לספורטיביות, ואם הבחירה היא בין מונופול לבין דואופול אז אין כאן שאלה או התלבטות בכלל. הרצון שלך לראות ליגה שיוויונית של 10 או 20 קבוצות, שכל אחת מהן יכולה לזכות באליפות הוא פשוט לא מציאותי, לא ריאלי, ולא קיים בשום מקום באירופה.

אבי 24 במאי 2015

לא מחפש אידיליה. מה שאני מבקש זה שקודם כל הפועל י-ם תשיל מעליה את הנרטיב הישן שלה שכבר לא תואם למציאות שבה היא מעשית הופכת לסוג של מכבי ב'.
שנית אני מבקש בדיוק מה שאנשים דורשים פה- ששאר 90% מהקבוצות יחשבו על עצמן, וידאגו לאינטרסים שלהן (כלומר של כלל הליגה). משום מה זה נראה לאנשים פה מוזר, וכשמכניסים לעסק מילים מוזרות כו הגינות ושיוויון זה בכלל כפירה בעיקר. אני מרשה לעצמי לא להיעלב ולאמר שזה מזמין ביקורת והמתא – קצת עצוב לראות כל פעם מחדש באיזו קלילות אנשים מצדיקים כל התנהגות אופרטוניסטית ואנוכית עד זרא (לא רק בספורט, אלא בכלל).

איציק 24 במאי 2015

קודם תסתכל בצלחת שלך ותבקש מבקבוצה שלך להשיל את הנרטיב המזוייף שכם. מין ההגינות להתחיל בתוך הבית. אבל את זה אתם לא רואים או שמסרבים לראות.

אלון 24 במאי 2015

כרגיל איציק תגובה שלא קשורה לכלום

איציק 24 במאי 2015

תודה על הכרגיל, אבל תסביר לי היכן כרגיל, למה לא קשורה לכלום, ולמה לא לחשוב לפני התגובה?

אלון 24 במאי 2015

נכון. תחשוב לפני התגובה

איציק 24 במאי 2015

ואוווו, תודה

מי מה למה 24 במאי 2015

אני בכלל בדעה שאתה מאוד מקדים את המאוחר. עד שירושלים תוכל אפילו להחשיב עצמה כשווה למכבי זה ייקח לפחות עשרים שנה, אם לא יותר, אם בכלל. מכבי סל עם כל השנאה שלי אליו זה המועדון עם הניהול הכי טוב בכדורסל האירופאי ללא תחרות בכלל. אז מכאן ועד לדואופול עם ירושלים – המרחק עצום, ענק.

אני לא יכול לדבר בשם כולם שהגיבו כאן (חלקם אוהדי מכבי וירושלים ויש להם אינטרס ברור או שפגעת להם בבטן הרכה, ככה זה אוהדים), אלא רק בשם עצמי, ואני חושב שההבדל ביני לבינך שאתה עדיין בשלב החלומות ואני בשלב המציאות, בשלב הריאלי, המחובר למציאות. אתה קורא לזה אנוכיות ואני קורא לזה הכרה במציאות העגומה, זה מה יש, ומה שהיה הוא שיהיה, כנראה שאפילו גרוע מכך. התחרותיות או השיוויוניות , יותר נכון החוסר תחרותיות וחוסר שיוויוניות בכל הליגות, בכל הענפים, רק תלך ותחמיר, לא להיפך.

אלון 24 במאי 2015

אז מה רע לפחות לחלום, לנסות, לקוות שזה לא יהיה כך?

מי מה למה 24 במאי 2015

לחלום, לנסות, לקוות זה בסדר גמור. אין תלונות על זה. אני חולם על זכייה בלוטו כבר ארבעים שנה, עוד לא קרה . אני חושש עבור אבי שהחלום שלו בקשר לתחרותיות ושיוויוניות בליגת הכדורסל שלנו יסתיים כמו החלום שלי.

זיזו 24 במאי 2015

כמה הערות:
1. בניתם אולם חדש – 3400 מקומות, לא תוכלו לארח ביורוליג גם אם תקבלו כרטיס חופשי.
אז איפה תארחו? ביד אליהו??
2. גם מכבי חיפה, חולון, גליל והפועל שלך לא יהיו ביורוליג גם אם יקבלו כרטיס חופשי. פשוט כי הן לא רוצות\יכולות.
לראיה הויתור של מכבי חיפה לכרטיס ליול"ב.
3. אני בעד שת"פ של מועדונים, בוא נשאיר את "השנאה" לקהלים בלבד.
4. מכיר את הסלוגן של האולימפיאדה? – מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר (אולי לא בסדר הנכון).
אצל הפועל(אוהדים והנהלה), זה לא כך, רוצים שיוויון. ספורט מטבעו לא בנוי על שיויון.
5. מכבי פחות מסריחים מפעם, בתקופה שרכשו שחקנים רק שלא ישחקו בקבוצות אחרות.
6. מה בעצם אתה רוצה? מה אתה מציע?
ברוב הליגות באירופה, יש 3-4 קבוצות שגורפות תארים וחזקות מכל השאר. אצלנו יש אחת. בדרך (אולי) לשתיים.
מה רע בזה? אולי עוד כמה נים תצטרף עוד אחת (יותר מאשמח אם זו תהיה הפועל שלך).
בהצלחה לכולם :)

אלון 24 במאי 2015

תבין ספורט בנוי דבר ראשון על תחרות
פה אין תחרות איך שלא תסתכל על זה

איציק 24 במאי 2015

תבין, כל קבוצה צריכה למקסם את היכולות שלה, זה ספורט מקצועני.
תפקידכם למקסם את היכולות הזניחות שלכם.
תפקידה של המנהלת לדאוג לשיוויוניות תוך העלאת הרמה הכללית בליגה.
לא צריכות להיות תלונות למכבי או ירושלים. יש לך תלונות, תפנה אותן לקבוצה שלך ולמנהלת הרופסת.

אלון 24 במאי 2015

צודק, אתחיל בהשלת הנרטיב המזויף.

יואב 24 במאי 2015

פתאום מועדון הכדורסל הקהילתי של הפועל תל אביב מחפש לו בנות ברית.
אותו מועדון שלא יוכל לשחק ביורוליג (שחבריו בוודאי יצביעו נגד משחק ביד אליהו) לפחות בעשור הקרוב בגלל שהוא לא עומד בשום קריטריון.
נו שויין, קישקושי העסקנות והקנאה המובנית באחר תמיד היה ענף הספורט החזק שלהם.

יוסי מהאבטיחים 24 במאי 2015

תגיד אבי, פוסט כזה פרסמת גם כשולדימיר גוסינסקי קנה את הפועל, הביא סוללת שחקנים מפחידה אינסטנט, רשם את הפועל לליגה הדרום אירופית למרות שהיתה בליגה השניה, ולבסוף דרסה את הליגה הזו בלי רחמים ותחרותיות?

עידן. 24 במאי 2015

אבי- כשאתה מדבר על היכולת של היו"ר שלך לקדם את הפועל כך שתהיה תחרותית אתה למעשה מדבר על תקרת שכר? פשוט זה מה שאני קורא בין השורות ואני שונא מכבסות מילים.

אז בוא ספר לנו על ההצעה הנפלאה הזאת של היו"ר שלך שאין לה אח ורע בשום ליגת ספורט באירופה ועומדת באופן מוחלט כנגד כל עקרון הספורטיביות ואז דבר איתי שוב על סירחון.

יואב 24 במאי 2015

ביג לייק עידן.

אסף כלשהו 24 במאי 2015

אני רואה שרוב התגובות כאן הן של אוהדי מכבי ת"א שמנסים (כרגיל) להגן על המהלך או של אוהדי הפועל ת"א שמנסים (כרגיל) להוכיח את עליונותם המוסרית. אז אני רוצה להגיב בתור אוהד הפועל ירושלים (מודה, אוהד פחות מסור בשנים האחרונות, אבל בשנות ה- 90 ותחילת האלפיים הייתי יושב קבוע ביציעי מלחה).

קודם כל- השיטה של הפיינל פור היא שיטה בזויה ואני חושב ככה מהרגע שהיא עברה. למעשה, זו סיבה מאוד מרכזית לעובדה שאני אישית כבר מתעניין הרבה פחות בכדורסל ישראלי. מכבי ת"א זה מועדון מגעיל שעשה הרבה דברים לא ספורטיביים בעבר, אבל השיטה לגבור עליהם היא לא להוריד את רמת העניין בליגה הסדירה לכמעט אפס ולנקז עונה שלמה למשחק אחד. הרי כל המשמעות של אליפות ליגה היא שהקבוצה הטובה ביותר זוכה בה, ואם קבוצה מנצחת 98 אחוז מהמשחקים שלה כל העונה ומפסידה אחד בסוף ובגללו מאבדת את האליפות אז זו שיטה מגה-עקומה שפשוט מאוד מסרסת כל אלמנט ספורטיבי. גם גלבוע/גליל וגם מכבי חיפה לקחו אליפויות שדי ברור שלא היו לוקחות אילמלא השיטה הזו (לא חולון. הם היו ראשונים בליגה וניצחו את מכבי בשלושה משחקים מתוך ארבעה בעונה ההיא. להם האליפות הגיעה לגמרי), ואם אני הייתי אוהד של אחת מהן הייתי מרגיש עננה די גדולה מעל החגיגות שלי. גביע יש אחד, וזכייה בו היא מתוקה, אבל היא שונה למרי מזכייה באליפות. אולי פשוט היינו מוותרים על כל העונה ועושים מין "גביע ווינר" שהמנצחת בו זוכה באליפות? בקיצור, יוזמות כמו היוזמה של הפועל אוסישקין ואוהדים עשירים ומשוגעים לדבר כמו אצלנו, ביחד עם מיתוג נכון יותר של הליגה יעזרו כאן הרבה יותר. יודע מה? אפילו חוקים כמו תקרת שכר באיזושהי קונסטלציה או חוקים נגד ייבוש שחקנים ישראליים (למרות שמכבי כבר פחות חוטאת בזה בשנים האחרונות) הם בסדר. אבל חוק שפוגע ישירות בעניין של המשחקים ב- 85 אחוז מהעונה? טוב שחוק כזה מבוטל, ולא משנה על ידי מי.

בקשר לשריון של מכבי ביורוליג- זה נורא ואיום והורס את התחרות בארץ לא פחות מאשר הפיינל פור. כשברור וידוע איזו קבוצה תלך לאירופה בשנה הבאה, לאליפות יש הרבה פחות ערך וגם היכולת ליצור המשכיות גבוהה הרבה פחות. אבל הבעיה כאן היא לאו דווקא במכבי ת"א (ז'תומרת כן בהם, אבל רק מהזווית של זה שלמרות שלאורך כל השנים הם קיבלו החלטות שטובות להם ודרך זה מזיקות לכדורסל הישראלי, הם עדיין שיחקו על תגית "הקבוצה של המדינה" ודרשו לתת פרס ישראל לא מוצדק בעליל לשמעון מזרחי)- אלא ביורוליג. היורוליג הוא מועדון פרטי וסגור של קבוצות העלית של היבשת, שהחליטו להתקרטל להן ולא להכניס יותר מדי מועמדות אחרות. ההסכם שחתמו עליו עם מכבי הורס את הליגה שלנו, אבל הוא הגיע מהם לא פחות משהגיע משמעון מזרחי וחבורתו. הרי מכבי היא אחת הקבוצות הבודדות שמחזיקות את הענף הגוסס שנקרא כדורסל אירופאי, והיורוליג לא יכלו להרשות לעצמם לוותר עליה. מה שעצוב כאן הוא שכל הכדורסל האירופי רקוב מהשורש, ולא רק מכבי ת"א, וזה גם מה שגורם לחוסר העניין שבו.
אז האם אנחנו צריכים הסכם דומה? מבחינתי חד-משמעית לא, ואצלי זה רק עוד מסמר בארון העניין שמייצר הכדורסל הישראלי עבורי. מה שכן, יכול להיות שזו הדרך היחידה של הפועל ירושלים למצב את עצמה כאלטרנטיבה למכבי ת"א. טוב ומוסרי זה בטח לא, אבל מאחר שאף כוח שבעולם לא יצליח להוציא את מכבי ת"א מהיורוליג, לא יודע אם יש באמת דרך אחרת להתמודד איתם. מכאן זו רק שאלה של האם להיות קטנים וצודקים או גדולים ומנצחים. אני מעדיף קטנים וצודקים אבל לא יכול להאשים את אלו שרוצים להיות גדולים ולטעום טעמו של ניצחון. זה עדיין לא אומר שאין לנו זכות לא לאהוב את מכבי על שנים של הרס שהיא גרמה לכדורסל.
אגב, אני די בטוח שאם הפועל ת"א או מכבי חיפה או כל קבוצה עם פוטנציאל קהל גדול יצליחו להביא את עצמן למצב בו הן יכולות ורוצות לרוץ ביורוליג לאורך זמן מבחינה כלכלית- אז היורוליג יקבלו גם אותן. הרי המפעל הזה משווע לקבוצות עם קהל.

ולגבי הנימה של הטור- זה בסדר, כבר התרגלנו בירושלים על העיניים שפותחים עלינו מכיוון האחות הקטנה מתל אביב. קצת קשה לכם עם זה שבזמן שאתם התבחבשתם עם כל האייזנברגים שלכם באה קבוצה אחרת ותפסה את מקומכם הסמלי. אפילו הקונספט היפה כשלעצמו של קבוצת אוהדים שאתם מממשים בצורה ראויה (באמת, בלי סרקזם) עשה עלייה לפלשתינה דרך קטמון שבהרי המזרח. אז איך תתנשאו כמו שאתם אוהבים? תמציאו סיפורים על עליונות מוסרית אל מול בעלים שהוא אוהד שבמקרה התעשר ובא לשים כסף על אהובתו. כאילו שאצלכם לא היו אפיזודות עם גוסינסקי (שלא לדבר על כל הטביבים שעברו בקבוצת הכדורגל). ואם זה לא יספיק- אז נמצא כל מיני זוטות, לא ננתח אותן עד הסוף, ונכתוב טור מלא מרמור במסווה של התנשאות. נו שוין.

Comments closed