Done but not out – איתי ליבוביץ'

באירוע האחרון שנערך ביום שבת נפגשו בקרב המרכזי טים בוטש ודן הנדרסון. מה? דן הנדרסון עדיין נלחם? הוא לא בן 199? הוא לא לוחם חד ממדי שעבר זמנו בעשור הקודם? הוא לא חטף נוקאאוטים למכביר ונשלט על הקרקע על ידי יותר מדי לוחמים? מה הסיפור שלו בכלל? איך לוחם מוגבל כל כך מצל…. הצליח כל כך?

כנסו איתי למכונת הזמן וניסע יחד 500 שנה לאחור ללידתו של דן "הנדו" הנדרסון. לאחר שהשתתף בגילוי אמריקה, לחם במלחמת האזרחים האמריקנית, ניצח את מלחמת העולם השניה, הפיל את בריה"מ ואיחד את גרמניה, החליט הנדו לעשות שימוש נאות בכוחות העל שלו והחל להתאבק בליגת המכללות האמריקנית. הנדו ייצג את ארה"ב בשתי אולימפיאדות, זכה באליפות פאן אמריקה, במקום השני בגביע העולם ובסך הכל סיים קריירת האבקות מוצלחת מאד.

את בכורת ה-MMA שלו ערך בשנת 1997 בברזיל שם ניצח שני יריבים בערב אחד כדי לזכות בטורניר. הנדו ראה שטורנירים הולכים לו טוב ובהמשך ניצח את טורניר ה-MW ב-UFC 17 כשהוא מנצח בגמר את קרלוס ניוטון. בקרב הזה הוא שבר את הלסת מאגרוף של ניוטון אך המשיך להילחם, עדות ראשונה לקשיחות יוצאת הדופן שלו. הנדו המשיך לנצח חמישה יריבים בטורניר הבא בליגת RINGS. עד כאן הכל טוב ויפה והגיע הזמן להתקדם… הוא הרי לא נהיה צעיר יותר.

בדצמבר 2000 הצטרף הנדו לליגת פרייד היפנית שיש שיגידו שהייתה הליגה הטובה בעולם מתחילת עד אמצע שנות ה-2000. אני לא אחד מהם. את קריירת פרייד הוא אמנם התחיל בהפסד לוונדרלי סילבה אך המשיך ובנה לעצמו קריירה מפוארת ואגדית ביפן. הוא ניצח את הנזו גרייסי ונינג'ה רואה (אח של שוגון, איתו יכתוב חלק יפה מהקריירה שלו בהמשך), הפסיד לריקרדו ארונה ולליטל נוגיירה לפני שניצח את מוריליו בוסטמנטה כדי לזכות סוף סוף בשנת 2005 באליפות פרייד במשקל MW. ב-2007 עשה היסטוריה כשזכה באליפות פרייד במשקל בינוני, נקם בוונדרלי סילבה על ההפסד ההוא אי שם ב-2000 והפך ליחיד בתולדות הענף שהחזיק שתי חגורות אליפות בו זמנית.

וככה נגמרה לה תקופה ותם פרק אחד בחייו של הנדו – יש שיטענו שזהו הפרק היפה בחייו עם מאזן נחמד של 22-5 ושלל אליפויות ותארים שקיבעו אותו בתודעה כאחד מלוחמי ה-MMA הגדולים שהיו.

שבעה חודשים לאחר שזכה באליפות הגיע הנדו ל-UFC כחלק מרכישת פרייד ע"י חברת האם של ה-UFC ומכאן הדרך כבר פחות מרשימה. תלוי את מי שואלים (שואלים אותי כן? אז הרבההההה פחות מרשימה). בשני הקרבות הראשונים שלו בארגון איבד הנדו את שתי אליפויות פרייד עם הפסד לרמפייג' (LHW) והפסד לאנדרסון סילבה (MW). הנדו, כבר בן 67, לא התייאש וניצח את שלושת הקרבות הבאים שלו, בהם נוקאאוט השנה על מייקל ביספינג.

הנדו - ביספינג

כנראה שהתצוגה לא שכנעה את קברניטי ה-UFC והחוזה עימו לא חודש. מתושלח בחר לחתום בליגת סטרייקפורס המשנית והפסיד את הקרב הראשון שלו לג'ייק שילדס החד ממדי. לראות את המתאבק האולימפי לשעבר שוכב מתחת לשילדס ללא יכולת לקום היה ממש שובר לב. "הוא צריך לפרוש!" אמרתי לעצמי בקול ואנשים סביבי הסתכלו עלי מוזר (זה היה באוטובוס) אין לו מה להציע יותר. הוא זקן מאד, אין לו יכולות עמידה חוץ מימנית חזקה. למרות שהוא מתאבק אנשים שולטים בו על הקרקע ואין לו משחק הכנעות בכלל. מה לעזעזל גורם לו להמשיך? פורמלין. זו התשובה.

בשלב זה החל הנדו להשתמש בנוסחת ה-Super Soldier וזכה לעדנה מחודשת כשהוא זוכה באליפות סטרייקפורס ב-LHW ואף זכה לנצח את פידור אמליאננקו האגדי בנוקאאוט (לדעת רבים זהו הישג. לדעתי לא). נראה שהנדו הגיע לשיאו… ואז הארגון נקנה ע"י ה-UFC וקפטן פורמלין נקרא חזרה להילחם ברמה הגבוהה וללא נוסחת ה-Super Soldier.

שיאי קריירה –

את ההערכה שראשי ה-UFC רכשו להנדו ניתן היה לראות בכך שלמרות שהוא הגיע כאלוף הוא לא קיבל קרב על התואר ובמקום זה הוא פגש בשוגון רואה. במבט לאחור המהלך הזה הוסיף לו עוד כמה שנים לקריירה ובמקום להיות מושמד עד עפר ע"י האלוף דאז ג'ון ג'ונס, הנדו ושוגון נתנו קרב לפנתיאון שהלך הלוך ושוב עם הרבה דם, יזע ומפרקים חורקים. הקרב הזה זכה בתואר קרב השנה ונחשב לאחד הטובים בהיסטוריה של ה-UFC.

הנדו - שוגון

המזל החל להאיר להנדו (או שלא) והניצחון הזה העניק לו הזדמנות לפגוש את האלוף ג'ון ג'ונס, אך פציעה בברך הביאה לביטול הקרב והכניסה את הנדו לתקופה הגרועה בתולדותיו. המאזן שלו מפברואר 2013 ועד יוני 2015 עומד על חמישה הפסדים אל מול ניצחון בודד אחד תוך שהוא חוטף נוקאאוט מויטור בלפורט, נזרק כמו בובת סמרטוטים ע"י דניאל קורמייה וחוטף נוקאאוט טכני ממוסאסי. אז נכון שבין לבין היה ניצחון מרשים בנוקאאוט טכני על שוגון רואה בקרב החוזר אך נראה שהנדו זקן מדי, חד ממדי מדי, ו-10 שנים מדי מעבר לשיא.

ההפסד למוסאסי, יחד עם ההפסדים האחרים והדרך בה הושגו, גרמו לרבים לטעון שזמנו של הנדו עבר. כבר אין לו מה להציע. אם קודם הוא היה מתאבק חד ממדי אז עכשיו הוא מתאבק חד ממדי בן 100 שמוכנע וחוטף נוקאאוטים. 'תפרוש' אמרו לו. 'אין לך עוד מה להוכיח' אמרו לו. 'אני אחריך בתור' אמרה לו יבגניה בביטוח לאומי.

ואז הגיע הקרב בשבת האחרונה נגד טים בוטש. הברברי צעיר בעשור מהנדו, כבד וחזק ממנו ונמצא בתקופה לא טובה בעצמו, כך שניצחון קל על הנדו יהווה בדיוק את מה שהוא צריך כדי להתאושש. חבל על הנדו. באמת… אחד הלוחמים החביבים והאהודים שיש. מה הוא צריך את זה? הוא באמת השיג כבר הכל. אבל הנדו לא השיג הכל… הוא לא ניצח את טים בוטש ב-28 שניות עדיין אז הוא החליט שהוא הולך לנצח את טים בוטש ב-28. והוא ניצח את טים בוטש ב-28 שניות. 28 שניות. את טים בוטש. בנוקאווט!!! וואטדהפאק?!?!

Not bad for an old man…

הקרב נגד טים בוטש –

אם נסתכל בראיה היסטורית על לוחמים שחצו את גיל ה-40 כנראה שדן הנדרסון עומד מעל כולם חוץ מאחד רנדי קוטור. מי הלוחמים הקשישים שנלחמו לאחרונה?

קאנג לי; חוץ מאליפות סטרייקפורס לא הגיע להישגים מרשימים. מארק קולמן; אין חד ממדי יותר ממנו וגם אין הישגים משמעותיים חוץ מאליפות ה-UFC הראשונה אי שם בנייטיז. דן סברן; ממשיך להילחם עד היום אך בליגות פח מקומיות ולא בזירות הרציניות. רנדי קוטור; אליל הקשישים באשר הם שזכה בלא פחות מאליפות ה-UFC בגיל 43 ונלחם עד גיל 46 בהצלחה לא מבוטלת.

אז כאילו… כן… כאילו.. .הוא חד ממדי. הוא זקן. הוא מפסיד. אין לו סיכוי להגיע עוד לטופ אבל… כנראה כל עוד יתנו לו, הנדו קשישא ימשיך להילחם וכל עוד יד ימין שלו תקינה אי אפשר לספור אותו החוצה.

ואם לצטט את אולמרט: "זו העבודה שלי". כל עוד משלמים לו אין סיבה שיפסיק לעבוד.
אז למה הנדו עדיין נלחם?

***

אתם מוזמנים לבקר באתר שלי

 

 

ההצעה (שם זמני) - דני סיגל
היום בו הכדורגל מת (בעיר שדה בהונגריה)

16 Comments

בני תבורי 8 ביוני 2015

נראה מפחיד ההנדרסון הזה

יואב מבאר שבע 8 ביוני 2015

יש קטע חמוד בסרטון שצירפת שרואים אותו את ברוס באפר ואת ג'ון מקארטני בסיום קרב, צעירים ב20 שנה.
מדהים שבכלל הנדו די נראה אותו דבר.

ואיתי, למה הנוקאאוט על פדור לא מרשים אותך?

איתי ליבוביץ 8 ביוני 2015

אני מעדיף לשמור את התשובה לכך לבלוג נפרד שאכתוב על פרייד.

במשפט אחד, אני לא חושב שפדור הוא מה שעשו ממנו.

YG 9 ביוני 2015

פדור הוא לא מה שעשו ממנו, הוא הרבה יותר מזה.

בשיאו- אחד משלושת הכי גדולים אי פעם. בכל המשקלים.
אחר כך הגיעה השחיקה הטבעית של הגוף (עם כל קרבות הסמבו שלו, בגיל 32 הוא כבר היה "בן 42") בנוסף על מין שביתה איטלקית בגלל שלמעשה הוא היה שייך למאפיה הרוסית וראה מעט מאוד כסף מכל קרב שלו.

איתי ליבוביץ 9 ביוני 2015

כן.
או ש… הוא לא היה מה שעשו ממנו.

מאד קל להגיד שבגיל 32 הוא מעבר לשיא כשהוא מעולם לא נבחן מול הטובים ביותר (וכשזה קרה הוא הפסיד).
גם עם כל קרבות הסמבו שלו, לוחמים היום עושים המון המון קרבות גרפלינג ומתחרים עד גיל מאוחר.

YG 9 ביוני 2015

אתה טועה.

הוא כן נבחן נגד הגדולים ביותר. בזמנו גם פרייד במשקל שלו יותר טוב מה-UFC.
הנצחונות שלו על היט הרינג, "מינאטרו" נואגיירה (היה הכי טוב בעולם במשקל הזה, חוץ מפדור..) פעמיים, קולמן/האנט/רנדלמן/גודריג'ד/ וכל שאר הלוחמים שהתחרו נגדו בין שנת 2000 ל-2010 היו במעמד צד אחד

ראיתי אותו בלייב ברוב הקרבות שלו בין 2002 ל-2009, וידעתי שאני צופה בהיסטוריה. סוג של ג'ורדן בכדורסל. אחד בדורו.

איתי ליבוביץ 9 ביוני 2015

אני לא טועה. אני רק חושב אחרת ממך.

אם ניצחון על הית' הרינג הופך אותו לטוב בעולם זה כבר אומר הכל.

כל הלוחמים שציינת הם לוחמים דרג ב' ולא בהשוואה להיום. לצורך העניין, פרנק מיר של אותן שנים היה מנצח כל אחד ממי שציינת.

יהודה 8 ביוני 2015

אם ספרתי נכון באירוע האחרון 6 קרבות שכולם נגמרו בנוקאאוט -או חניקת נוקאאוט- וכולם בסיבוב הראשון חוץ מקרב אחד

שי 8 ביוני 2015

פוסט מעניין וכתוב מעולה, תודה

איתי ליבוביץ 8 ביוני 2015

תודה

דורפן 8 ביוני 2015

מתי הקרב של יבגניה?

איתי ליבוביץ 9 ביוני 2015

עולה נגד לובה בביטוח לאומי 124 – שובו של הפקיד

יהודה 9 ביוני 2015

פוסט מעולה !!

ליאור 9 ביוני 2015

לא לשכוח שלאיש אין שיניים, אין אף ואין אוזניים.
:)

משיח 15 ביוני 2015

פספסתי בזמן שפורסם,
מעולה כרגיל תודה רבה. אני מת על הנדרסון ואם תמצא זמן לכמה מילים על קשישא דן סברן תבורך

Ivan Pedroso 16 ביוני 2015

פוסט מעולה עם הרבה הומור!
תמשיך לכתוב על MMA :)

Comments closed