ובינתיים בבוסטון – עופר גולדמן

 

"- די, נשבר לי ממנו...  - אבל הוא נורא חתיך... - מה? לא שומע..."
"די, נשבר לי ממנו…
אבל הוא נורא חתיך…
 מה? לא שומע…"

בשבועות האחרונים מתנהל ויכוח לוהט האם לפטר או לא את ברנדון רוג'רס, המנג'ר של ליברפול, בעקבות היכולת החלשה שמציגה הקבוצה.

טיעונים בעד ונגד נזרקים לאוויר, טקטיקות אפשריות ושמות של מאמנים פנויים שבודאי יתאימו לקבוצה.

אך מה שקובע הוא כנראה לא מה שאנחנו האוהדים חושבים אלא מהי המדיניות של ג'ון הנרי וקבוצת FSG, הקונצרן האמריקאי שמחזיק בקבוצה. קבוצת FSG  היא חב' אחזקות המתמחה בתחום הספורט ומחזיקה קבוצות בענפים שונים, חברות תקשורת וחב' שיווק המתמחה בספורטאים ואירועי ספורט שהמוטו שלה הוא: "הפוך את האוהד לצרכן". היא מוגדרת כחברה יצירתית ומתפתחת אם כי פרסומים שונים מצביעים על קשיים פיננסיים בשנתיים האחרונות.

*

כדי לנסות ולהבין זאת יש לבחון מה היה גורלם של המנג'רים בקבוצת הבייסבול בוסטון רד סוקס בה הם מחזיקים משנת 2001. האם יש איזו שהיא מתכונת קבועה ביחס של החברה למנג'רים (מקבילה אמריקאית למאמן כדורגל) שלה?

המנג'ר הראשון שהוחלף על ידם היה גריידי ליטל בתום עונת 2003. ליטל הביא אותם עד למשחק השביעי בגמר האמריקן ליג, מרחק נגיעה מסידרת הגמר, ובגלל טעות קריטית בניהול המשחק הקבוצה הפסידה לניו יורק יאנקיס וליטל הלך הביתה.

אחריו הגיע טרי פרנקונה שהחזיק מעמד 8 עונות, הוליך את הקבוצה לאליפות היסטורית בעונה הראשונה שלו (2004) ואליפות שניה ב 2007. בעונת 2011 הקבוצה היתה בדרך הבטוחה לפלייאוף ואז נחנקה לחלוטין בחודש האחרון ולא עלתה לפלייאוף. פרנקונה, שעד היום זוכה ליחס מיתולוגי בבוסטון, פשוט איבד את השליטה על שחקניו (העיתונות חגגה על סיפורי השתייה בחדר ההלבשה) וההנהלה החליטה לא להאריך את חוזהו.

*

סיפור מעניין היה ב 2012 כשההנהלה החתימה את בובי ולנטיין, מנג'ר שנוי במחלוקת שלא ניהל שנים בליגה והיתה לו הצלחה אחת אי שם בתחילת שנות האלפיים. מלכתחילה היה ברור שזו תהיה נסיעה ברכבת הרים שתסתיים ב"הכל או כלום", והיא הסתיימה בכלום. כישלון טוטאלי כמעט מההתחלה (מקום אחרון בבית), אבל וזה אבל גדול, הוא סיים את העונה ופוטר מיד עם סיומה.

ב 2013 הוחתם ג'ון פארל כמנג'ר החדש. הקבוצה זכתה באליפות בעונה הראשונה שלו כנגד כל הסיכויים ושנה שעברה סיימה במקום האחרון, שוב. העונה הקבוצה שוב מקרטעת והמצב לא ברור כי פארל אובחן כחולה סרטן ועזב לטיפולים במהלך העונה.

*

מה המסקנה שלי מכל זה – בסך הכל בוסטון זכתה בהכי הרבה אליפויות בליגה בתקופה זו וההנהלה לא עמדה בפני הרבה דילמות תוך כדי מהלך העונה. בפעמים שבהם הקבוצה לא התרוממה במהלך העונה הסדירה המאמנים זכו תמיד לסיים אותה , כשלזכות שניים מהם עמדה העובדה שזכו באליפות בעונתם הראשונה.

שורה תחתונה שלי –רוג'רס נשאר.

יומן דבלין (4) וגם ההפסד במנצ'סטר
מחשבה בעקבות הפציעה של שואו

6 Comments

שחר ע. 15 בספטמבר 2015

לפי הסקירה הזאת – נראה שרוג'רס ילך הביתה בסוף השנה,מעניין איזה יעדים הציבה לו ההנהלה?
מקומת 1 עד 4?, בניית קבוצה צעירה? ליגת אירופה?
בינתיים לא נראה שזה עובד ,למרות שבמשחק האחרון היו חסרים שחקנים קריטיים כמו אנדרסון וקוטניו,החזרה של סטאריג' גם חשובה מאוד לקבוצה.
צריך לזכור שאנחנו רק בתחילת העונה ויש זמן לתקן.

Matipool 15 בספטמבר 2015

היעד שהוצב לרודג׳רס הוא מקום רביעי לפחות ( כלומר – ליגת האלופות ) .

אסף THE KOP 15 בספטמבר 2015

לפי מה שכתבת, ליברפול בהחלט מתמודדת מובילה לזכות באליפות הכדורגל של מסצ'וסטס.
יחד עם זאת, אני מקווה ש-FSG ינקטו מהלכים שתכליתם זכייה באליפות באנגליה.

עופר ג. 15 בספטמבר 2015

אכן בשנה שעברה ליברפול שיחקו משחק ראווה בפנווי פארק (הבית של הרד סוקס)…

גיל 15 בספטמבר 2015

הג'יאנטס זכו באותו מספר אליפויות בתקופה קצרה יותר.

אני לא חושב שאפשר להשוות בייסבול לכדורגל. באופן עקרוני בבייסבול יש יותר אורך נשימה מאשר בכדורגל ולא מפטרים מהר מאמנים אלא אם זו באמת קטסטרופה כמו שהיה עם פרנקונה בעונה האחרונה וולנטיין. לוקח זמן לבנות קבוצות והירושה שמנג'ר מקבל לא קל לשנות בשנה אחת כמו בכדורגל כי חלק גדול ממנה בנוי על הפארם סיסטם. האיש הכי חשוב שהם איבדו זה תיאו אפשטיין שעם זכייה באליפות של הקאבס יהפוך לאחד הGM הגדולים בכל הזמנים.

אופיר 15 בספטמבר 2015

נשמע כמו בעלות מעוררת קנאה: אחראית, תחרותית ומשיגה תוצאות מצוינות. אצלנו בארסנל קרונקי רואה רק כסף, וכל הקבוצות בבעלותו שקועות בבינוניות משעממת.

Comments closed