כשסשה ניצח את ליטא – יוחאי שטנצלר

 מאוד סובייקטיבי הקטע הזה של לבחור את המשחק הכי טוב שאי פעם ראית. הוא מושפע מהלך הרוח שבו היית כשראית את המשחק, את המעורבות שלך לאחד מהצדדים, וגם המקום שבו נכחת כשראית את המשחק.

לפעמים אנחנו גם נהנים להיות נוסטלגיים ולחשוב שפעם היה טוב יותר ויכול להיות שראינו משחקים הרבה יותר גדולים או איכותיים מהמשחק ההוא שקיטלגנו כגדול ביותר, אבל אנחנו אפילו לא ניתן לו את ההזדמנות להתחרות על התואר כי אנחנו רוצים להישאר עם הזיכרון.

אז כנראה שכך זה יהיה אצלי, לא משנה איזה משחק אני אראה, בזיכרון האישי שלי שום משחק לא יהיה טוב יותר מגמר היורובסאסקט ב-1995 בין יוגוסלביה לליטא, בדיוק לפני 20 שנה

הנבחרת שזכתה נקראה יוגוסלביה, אבל למעשה מדובר במה שאנחנו מכירים כיום כסרביה ומונטנגרו.. זאת הייתה ההופעה הראשונה של הסרבים בטורניר בינלאומי לאחר ההשעיה בעקבות מלחמת האזרחים ביוגוסלביה, רק שהפעם זה היה ללא החברים הקרואטים, הבוסנים ושות'.

*

למעשה, הכל היה מוכן לקרב הגדול בין יוגוסלביה לקרואטיה בצל אותה מלחמה נוראה. כמעט כל שחקן בסגל של הנבחרות האלו הוא hall of famer  אירופאי. קרואטיה עם קומאזץ, וראנקוביץ', פרסוביץ' וכמובן דינו ראדג'ה וטוני קוקוץ'. מנגד סרביה עם האגדות דנילוביץ', דג'ורדג'ביץ', פספאלי, רבראצ'ה, דיבאץ, סאביץ' וגם ילד בן 22 בשם בודירוגה. שתיהן סיימו את שלב הבתים עם 0-6 חלק, כל אחד בבית שלה וגם את רבע הגמר הן עברו בלי הרבה בעיות.

אבל בעוד שהסרבים הצליחו לעבור את יוון המארחת בחצי הגמר עם ניצחון קשה, קרואטיה לא יכלה אל מול הקבוצה הנהדרת של ליטא עם סאבוניס, קרנישובאס, מארצ'ולניוס', שטומברגאסואייניקיס.

ליטא היא ההולנד של הכדורסל האירופאי, בדרך כלל היא לא מגיעה עד הסוף (זכתה רק ב-2003 עם שאראס כ-MVP) אבל היא תמיד משחקת כדורסל שפשוט תמיד כיף לראות. ולכן היא הייתה האנדרדוג בגמר וכפועל יוצא מזה הפייבוריטית שלי לגמר.

*

המשחק הפך לערב מטורף של צליפות משני הצדדים, כששתי הקבוצות קולעות ל-2 ביותר מ-60%, וליטא עוד ירדה להפסקה ביתרון 48-49 בעידן בו עוד שיחקו שתי מחציות ולא רבעים. כדורסל אירופאי טהור במיטבו.סבוניס וקרנישובס היו טובים עם 20 ו-19 נקודות בהתאם, מהצד השני דנילוביץ' קלע 23 וגם בודירוגה היה לא רע עם 12, אבל כל זה היה תפאורה למופע הקליעות של מארצ'ולניוס ודג'ורדג'ביץ'.

הליטאי היה מצוין עם 11 מ-14 מהשדה ו-32 נקודות, אבל סשה דג'ורדג'ביץ פשוט היה טוב יותר. 41 נקודות עם 9 מ-12 מהשלוש בתצוגת הגמר האישית הגדולה ביותר שאני זוכר. ליטא רדפה כל המחצית השנייה אחרי סרביה, אבל כל פעם שהתקרבה היא נעצרה על ידי שניים – דג'ורדג'ביץ'… והשופטים.

הליטאים טענו שהשופטים לקחו צד ברור בגמר הזה, וכשתי דקות לסיום נשרקה לחובתם עבירה תוקף שהובילה למחאות ולעבירה טכנית. בתגובה הליטאים ירדו מהמגרש, שגם כך האווירה בו הייתה מטורפת עם 20 אלף אוהדים, רובם מקומיים שמחו נגד היוגוסלביים, אולי נגד פשעי המלחמה שלהם או אולי פשוט בגלל שהדיחו את המארחת בחצי הגמר.

*

אחרי כמה דקות הליטאים הסכימו לחזור,כשדג'ורדג'ביץ משכנע את מארצ'ולניוס לחזור, אולי אפילו מבקש ממנו לסיים את הדו קרב ביניהם כמו גדולים. אבל ללא סאבוניס שהורחק ב-5 עבירות לא היה להם סיכוי, יגוסלביה ניצחה 90-96 זכתה בתואר בטורניר הקאמבק שלה לזירה הבינלאומית.

אבל הדרמה לא הסתיימה שם. קרואטיה עלתה לטקס הענקת המדליות, קיבלה את מדליות הארד וירדה מהמגרש ברגע שהתכוונו להעניק את המדליה לסרביה, שנאלצה לשמוע את הקהל שורק בוז להמנון הלאומי שלה.

הגיבור הגדול היה דג'ורדג'ביץ', אחד הווינרים הגדולים בתולדות המשחק, זה שהעניק לפרטיזן בלגרד את אליפות אירופה עם שלשה בשנייה האחרונה בעונת 91/92 ושיחזר את אותה קליעה בדיוק בשנייה האחרונה באליפות אירופה הבאה ב-97' במפגש הפיקנטי מול קרואטיה. יוגוסלביה שלו שוב זכתה בתואר כשהוא זוכה בפרס ה-MVP של הטורניר.

השחזור מול קרואטיה (בלי שיער)

מאז סרביה כמעט שלא הגיעה להישגים בינלאומיים, היא זכתה שוב בתואר ב-2001 אבל לרוב נראית בעיקר כמו אוסף של כוכבים לא מחויבים. אלא שבשנים האחרונות הכל השתנה כשלתפקיד המאמן מונה… דג'ורדג'ביץ'.

תחתיו סרביה סיימה אשתקד במקום השני באליפות העולם ובינתיים היא הקבוצה המרשימה ביותר באליפות. רצה הגורל ו-20 שנים לאחר מכן עם דגורדג'ביץ' על הקווים תפגוש מחר סרביה שוב את ליטא, הפעם בחצי הגמר. ליטא התחילה בגישושים את השלב המוקדם, אבל הלכה והשתפרה עם התקדמות האליפות. היא שוב לא מגיעה פייבוריטית למשחק, וספק עם משהו מהקסם של אותו ערב בלתי נשכח באתונה יחזור, אבל עם דג'ורדג'ביץ' באזור, אי אפשר לדעת.

 

 

 

 

 

נרקיס
גביע העולם: סיבובים 2-1

11 Comments

יאיר 18 בספטמבר 2015

טור מקסים אחי

איציק 18 בספטמבר 2015

לא זוכר את המשחק, אבל יש שם אחד שמעביר בי צמרמורת. הוא לא הטוב מכולם, ואפילו לא בחמישיית כל הזמנים האירופאי, אבל היתי מאוהב בו כשחקן… שרונאס מרצ'ולוניס!

משה 18 בספטמבר 2015

יפה מאוד.
סרביה היא גם הפייבוריטית שלי לזכיה אבל אחרי ההצגה של גאסול אתמול אני כבר לא בטוח.

משה 18 בספטמבר 2015

ושכחת את חומיצ׳וס שבמשחקים נגד מכבי נתן כאלה הצגות שזה בלתי אפשרי לשכוח אותו.

אלכס דוקורסקי 18 בספטמבר 2015

נהניתי מאוד לקרוא!
משחק נהדר של גאסול אמש. היום, וכמובן בגמר, יהיה לא פחות טוב.

יוחאי שטנצלר 18 בספטמבר 2015

אז גילוי נאות – הטור נשלח לעריכה ב-22:00 אתמול עם תחילת המשחק של ספרד וצרפת. למרות הדרמה אני לא חושב שהמשחק אתמול התעלה על זה שלפני 20 שנה, אבל גאסול נתן את הופעת יחיד אפילו גדולה יותר מזו של דג'ורדג'ביץ'

שמעון כסאח 18 בספטמבר 2015

כאחד שמודה שהיה במשחק בזמן המגרש כמה תמונות מערב בלתי נשכח.

הקהל היווני שר כל הערב את הלהיט "לעולם לא תיקח את הגביע פספאלי" כי היו עצבניים על השחקן שהיה הרכש היקר ביותר של פאנאתיניקוס באותן שנים ולא הצליח להפגין יכולת טובה והיה אחת הסיבות שהקבוצה כשלה בניסיון לזכות בגביע אירופה לאלופות.

סאבוניס יושב ליד המזכירות ממתין לחילוף אך כשמגיעה האפשרות להתחלף הליטאים מתחרטים וסאבוניס חוזר לספסל השופט שנמצא באותו הזמן בכלל תחת הסל נותן ספרינט לספסל הליטאי ושורק נגדם טכני. למי שתעניין השופט הזה היה… אמריקאי.

דיבאץ' יוצא בחמש עבירות, בדרך לספסל הוא ניגש למחליף שנכנס במקומו רבראצ'ה(שהיה אז שחקן צעיר על סף הפריצה) מחבק ומנשק אותו.

המשחק מסתיים דנילוביץ' רץ ליציע שם ישבו הגרעין הקשה של האוהדים היוונים שכאמור עודדו כל המשחק את הליטאים פורש את זרועותיו לצדדים ואז מוריד אותם באלכסון כלפי מטה יעני "כולכם על הז**".

יוני 18 בספטמבר 2015

הייתי באליפות ההיא, בשלב המוקדם. מדהים כמה כוכבים גדולים שיחקו בה. זכור לי במיוחד משחק הפתיחה יוגוסלביה נגד יוון, פאסולאס טחן את דיבאץ בהתחלה, עד שהסרבי התעורר והחזיר את יוגוסלביה למשחק. הייתה הארכה ו-20 אלף יוונים מטורפים ועדיין היוגוסלבים ניצחו.

no propaganda 18 בספטמבר 2015

זוכר את המשחק הזה, באמת משחק נהדר.

Matipool 18 בספטמבר 2015

כתבת משחק ולאו דווקא משחק כדורסל .
ליברפול – מילאן , גמר ליגת האלופות באיסטנבול .
אוהד ותיק שיודע שזו הזדמנות אולי חד פעמית לראות אותם במעמד הזה אחרי כל כך הרבה שנים ( בשנים הגדולות של האייטיז הייתי נער וטיסה לחו״ל הייתה כמו טיסה לירח היום ) , רכבת הרים מטורפת של רגשות ומחשבות במהלך המשחק כשאני ביציע מאחורי השער עם הח׳ברה מהקופ וטיפוס מהבור הכי עמוק לפסגות שלא ייאמנו .

שמעון 19 בספטמבר 2015

בכדורגל גם אני חושב שהמשחק הכי טוב שראיתי היה מילאן ליברפול בגמר האלופות (ואני אוהד מילאן).
בכדורסל היו יותר משחקים כאלו, כל סידרת הגמר של לייקרס קינגס הייתה מדהימה אם הייתי צריך לבחור.

Comments closed