הדרבי של מדריד – נמרוד איתן

כבר חודש וחצי מאז נפתחה הליגה הספרדית, חודש וחצי מאז התחיל באופן רשמי עידן בניטז בריאל והרגשות מעורבים.

לקראת הדרבי הראשון של העונה והמבחן הרציני הראשון של הקבוצה (למרות שכבר איבדה 4 נקודות) אפשר לבחון כמה נקודות בתקופת בניטז לפני היריבה איתה אנצ'לוטי הכי התקשה בזירה המקומית.

אפשר לפרק את המשחק של ריאל לגורמים הרגילים: הגנה-קישור התקפה. אבל אני רוצה דווקא לראות אותם יחד כי לדעתי הם משפיעים אחד על השני יותר מבדרך כלל בתחילת העונה.

מבחינה הגנתית ריאל לא מפעילה לחץ. היא נותנת לקבוצות להניע כדור בחופשיות ומחכה בערך בחצי שלה כשגם שם לא רואים הרבה לחץ על הכדור,  ונדיר שרואים את מודריץ' וקרוס עוצרים התקפות 30-40 מטר משער היריבה מה שראינו בעיקר בחצי הראשון של העונה שעברה והוביל להרבה שערים ושליטה במשחקים.

היעדר הלחץ מוביל לכך שלמרות הנתונים המרשימים (שער חובה בודד בשמונה משחקים) היריבות בינתיים מגיעות די בקלות למצבים או לשטח הרחבה של ריאל. בינתיים ריאל מסתמכת על האתלטיות של וראן עם תיקולים ברגע האחרון, יכולת באמת נהדרת של נבאס וגם הרבה מזל שספק אם ימשיך כשיגיעו הקבוצות עם יכולת התקפית טובה יותר. (בחודש וחצי הבאים ריאל תפגוש את אתלטיקו, סלטה, סביליה, פאריס פעמיים ולקינוח הקלאסיקו).

כתוצאה מהיעדר משחק הלחץ, ריאל לא מרבה לצאת למתפרצות, כוחה העיקרי בתקופת רונאלדו, ונאלצת להתחיל משחק מסודר כל פעם מהבלמים.

במשחק המסודר ריאל נתקלת בקשיים בעיקר בגלל הפציעות המשמעותיות של חאמס ובייל, לכן לא ניתן להגיע למסקנות גדולות בנושא אבל כן צריך לשים לב לכמה דברים:

פתיחת העונה החלשה של איסקו מקשה עוד יותר על המשחק. נראה שהוא לא מוצא את מקומו על המגרש כשבחלק מהזמן הוא מתופקד כקיצוני באגף ימין, שם הוא בכלל לא בא לידי ביטוי, וגם כשהוא משחק באמצע הוא רחוק מדי מהכדור והרבה פעמים נתקע ברחבה לצד רונאלדו ובנזמה מה שיוצר פקק ועוד הרמה סתמית לרחבה.

נקודה מעניינת נוספת היא רונאלדו. רונאלדו לפי כל הדיווחים מתעקש לא לפתוח כחלוץ 9, אך הוא ממשיך במה שהתחיל בעונה וחצי האחרונות ועוזב את האגף יותר ויותר ומגיע לאמצע. התנועה הזאת שלו הרבה פעמים יוצרת צפיפות מיותרת באמצע כשגם בנזמה שם, ובאגף נשארים רק עם מרסלו. מעניין לראות מה בניטז מתכנן כשגם בייל יחזור וגם אותו הוא תכנן בתחילת העונה להציב במרכז המגרש.

נקודה אחרונה בקשר לבניטז היא החילופים. בניטז צריך להבין שהוא הגיע לריאל מדריד, ותיקו 0-0 ביתי מול מלאגה זו לא תוצאה טובה. אתה לא יכול לבצע חילוף אחד כל המשחק וגם הוא זה להכניס את קובאצ'יץ' במקום חסה שנפצע כשעל הספסל יושבים שני שחקני התקפה כמו צ'רישב ולוקאס. אמנם

הם לא ברמה של גלאקטיקוס וכוכבים אבל כשחקני התקפה בליגה הם לגיטימיים לגמרי ויכולים להבקיע ולשנות משחקים כאלה.

*

לקראת המשחק:

בשתי העונות האחרונות תכנית המשחק של אתלטיקו נגד ריאל בליגה מאוד פשוטה. כולם בהגנה, מצופפים כמה שיותר את האמצע כשחואנפרן מסתדר עם רונאלדו והבלם מחפה על המגן השמאלי במאבקים מול בייל.

סימאונה היה נותן לריאל להניע כדור בחופשיות אבל סותם את המשחק 30-40 מ' מהשער שלו ויוצא עם מעט שחקנים להתקפה אבל ביעילות, ובלי להשאיר שטחים למתפרצות של ריאל.

אתלטיקו לא פתחה את העונה טוב. קודם כל עזבו אותה שני השחקנים שהיו מבקיעים בקביעות בדרבים, ראול גרסיה וארדה טוראן, מצד שני הגיע המון כישרון התקפי שבינתיים עוד לא מתפקד והקשיחות של הקבוצה קצת נעלמה ממה שאני ראיתי בינתיים, תוסיפו לזה כבר 3 הפסדים, שניים מתוכם בבית ותקבלו דווקא מתכון טוב לשבירת בצורת הדרבים בליגה.

כמו שהסברתי קודם, שיטת המשחק של ריאל עד עכשיו דווקא משחקת לידיים של סימאונה. הוא ייהנה לעצור בקלות את הנעת הכדור התקועה של ריאל, כשחאמס לפי הדיווחים לא כשיר למשחק, ויינסה שוב לעקוץ במתפרצות שייסתמכו על גריזמן ומי שייפתח בחוד לידו.

זהו המבחן הראשון של בניטס מול קבוצה מהטופ האירופי בשנים האחרונות ומאמן מהטובים בכדורגל היום. אני מקווה שהוא יראה יצירתיות וישנה משהו בתכנית המשחק. חייב להיות לחץ מסוים על אתלטיקו, הוא צריך להחליט אם זה לחץ ברגע שאתלטיקו משיגה את הכדור, עם התנפלות של קרוס ומודריץ' על הקשרים האחוריים והתקפות נגד מהירות על שטח קטן. אולי דווקא להכריח את אתלטיקו להניע כדור וברגע שהם עוברים את החצי ללחוץ עליהם בעזרת שלישיית הקשרים ואחד מהשלישייה הקדמית (בייל בד"כ) כשרונאלדו ובנזמה נשארים למעלה במטרה לנצל את הדלילות בהגנה.

נקודה אחרונה בקשר למשחק היא שמעניין איך תשחק השלישייה/רביעייה הקדמית. במעט המשחקים שזכינו לראות את הBBC  לצד איסקו/חאמס היו המון חילופי מקום למעלה שעדיין לא נראו טוב. בניטס יהיה חייב ליצור איום מהאגפים ולנצל את המהירות של בייל ורונאלדו ואת היכולות של מרסלו להצטרף כדי ליצור יתרון לפחות באגף שמאל ואולי אפילו להזניח קצת את אגף ימין.

גם ברצלונה וגם ריאל פתחו את העונה בצורה לא הכי מרשימה ומלאת פצועים, עושה רושם שברצלונה תתחבר בחצי השני ביחד עם שחקני הרכש וחזרה מפציעות ותהיה קבוצה הרבה יותר חזקה עם לו"ז משחקים הרבה יותר קל. ריאל חייבת להתחיל להרשים, לנצח את המשחקים הקשים ולהראות שהשנה אף אחד לא ייקח מהם את תואר האליפות.

למה אנגליה לא
נמסיס

7 Comments

שמול 4 באוקטובר 2015

איך יכול להיות לו"ז קל יותר בחצי השני?!
משחקים מול אותם 18 קבוצות בסיבוב השני.

יהושע פרוע 4 באוקטובר 2015

קבוצות ביתיות מובהקות כמו ולנסיה סביליה ויאריאל ובילבאו (בערך בחצי ממפגשי החוץ ריאל ובארסה שומטות נקודות).
בנוסף המארחת של הקלאסיקו

ר.בקצה 4 באוקטובר 2015

הפתרון הוא להוריד את צמד הקונוסים בנזמה ואיסקו לספסל, ובמקומם להציב את צ׳רישב וקובאצ׳יץ׳, שישלימו קישור בועט ונושך מחד, והתקפה עוקצנית מאידך.

שי 4 באוקטובר 2015

בדיוק בשביל המשחקים האלה אנצ'לוטי עף ובניטס הגיע, אחרי כל הכשלונות בשנתיים האחרונות מול ברצלונה ואתלטיקו. אני ממש אתפלא אם בניטס יעלה כרגיל הערב.

4 קל 4 באוקטובר 2015

קרוס מאכזב עד כה העונה ונראה שהוא נמנע מלהכנס למאבקים פיזיים באמצע ומול אתלטיקו זו יכולה להיות בעיה רצינית כשידוע כמה אגרסיביים השחקנים של סימאונה באים לדרבים. דווקא שחקן שהרשים אותי עד עכשיו בעמדה הזאת והראה עליונות פיזית בהרבה מאבקים הוא קאסמירו, אני במקום בניטז הייתי שוקל לפתוח איתו כדי להשתלט על האמצע ולתת קצת מכות כדי למנוע עוד תצוגה רכה של הקישור כמו בעונה שעברה.

נמרוד איתן 4 באוקטובר 2015

אתה צודק. קאסמירו הוא שחקן שאני מאוד אוהב והוא הקשר האחורי הקלאסי היחידי שיש לנו בסגל. דווקא כשקאסמירו משחק מאחור קרוס נראה יותר טוב כי הוא חופשי להתעסק במשחק ההתקפה ויוצא הרבה יותר קדימה.
לצערי אני מאמין שאם בניטז יוותר על איסקו הוא יפתח דווקא עם קובאציץ'

4 קל 4 באוקטובר 2015

קאסמירו פותח, סוף סוף פעולה של בניטס שאני אוהב

Comments closed