אשדוד עולה – יוחאי שטנצלר

בזמן שבאירופה שוחקו משחקי ליגת האלופות, רחוק מאוד מעיני הזרקורים נערך היום הדרבי הראשון של קבוצות האוהדים החדשות באשדוד בין "האדומים אשדוד" ל"מכבי עירוני אשדוד", בגמר הגביע המחוזי בליגה ג'.

תקציר האירועים הקודמים – מ.ס. אשדוד ירדה אשתקד לליגה הלאומית, לראשונה אחרי 20 שנה, תוך כדי שהיא מפגינה אדישות וחוסר לחימה בשלבים המכריעים של העונה. לקהל נמאס מההתנהלות של המועדון בראשות ג'קי בן זקן והקיץ הוקמו שתי קבוצות אוהדים חדשות, על שם עירוני והפועל אשדוד, שתי הקבוצות הבכירות של העיר, לפני האיחוד.

כאשדודי במקור, בשבוע האחרון דף הפייסבוק שלי מלא בפוסטים של טירוף לקראת הדרבי הראשון. ואכן, הערב היו באצטדיון היא' לפי דיווחים משהו כמו 2,500 אוהדים משני הצדדים במפגן אהדה ממש מרשים. לאדומים יש סגל אולי נוצץ יותר עם שמות כמו יניב בן ישי, אמיר אלקריף וחנן פדידה, אבל כמו בימים לפני האיחוד, אשדוד נשארה צהובה. עירוני ניצחה 0-2 וזכתה בגביע המחוזי, והיא תעפיל לסיבוב ז' של גביע המדינה.

בינתיים עוד יותר רחוק מעיני הזרקורים, מ.ס. אשדוד המשיכה את המומנטום שלה וניצחה 0-1 את מכבי אחי נצרת בעילוט, ועלתה לחצי גמר גביע הטוטו בלאומית, כשאת הליגה היא מוליכה בבטחה. מ.ס. עם לחמן משחקת כמעט לחלוטין על טהרת שחקני בית צעירים.

אני מעריך מאוד את אלו שהצטרפו לקבוצות האוהדים, יש להם תשוקה והם בונים משהו חדש ויפה ומשקיעים בו. במשחקי הירידה של אשדוד אשתקד לא היו יותר מ-200 עד 400 אוהדים, בעיר של 200 אלף תושבים, וזה עצוב. אז יפה שיש משהו שמניע את האוהדים הרדומים של העיר.

אבל אני עדיין חושב שהאוהדים יכלו לתמוך במ.ס., אבל זה לא היה תלוי רק בהם, מכיוון שנראה שלא היו שום מאמצים מצד ההנהלה לקרב את האוהדים כשהחל המשבר. אז שאלתי את עצמי מה באמת מושך את אותם אוהדים שעברו לקבוצות האוהדים ונטשו את המועדון הבוגר. מצאתי שתי סיבות עיקריות ושתיהן קשורות לעניין.

הצלחה – מ.ס. אשדוד לא זכתה בשום תואר, לרוב נמלטה ממאבקי התחתית, סיימה באמצע הטבלה ולא היה שום אקשן. עכשיו כמועדון שבונה את עצמו עם משאבים יחסית גדולים יותר משאר הליגה, יכולה ליהנות מלעלות עוד ליגה ועוד ליגה וההצלחה הזאת הייתה חסרה, אם כי אפשר אולי היה למצוא את זה בקבוצה הבוגרת עכשיו שגם כן מצליחה.

אבל הסיבה השנייה נעוצה בעצם הדרבי עצמו. הבנתי שבמשחקים הקודמים של עירוני היו כמה מאות בודדות של אוהדים, ועכשיו פתאום יש כאלפיים. אז מה הסיבה? יריבה, יריבות. למ.ס. אשדוד, מעבר לחוסר ההצלחה, לא הייתה איזו נמסיס, כבשה שחורה אמיתית, יריבות לשמה.

אז בעצם לכל אותם אוהדים של הפועל ועירוני לא התחברו למועדון אחרי האיחוד לפני 20 שנה, לא הייתה חסרה הקבוצה שלהם לאהוד, אלא הקבוצה היריבה לשנוא.

 

אולי הפעם?
The Mets are going to the world series

24 Comments

ויכסלפיש 21 באוקטובר 2015

הייתי שם בדרבי לא מזמן והתברר שיש שלוש קבוצות אוהדים כלומר עירוני, מ.ס "אדומים" אשדוד (קבוצת האוהדים האותנטית עם המאמן מוריס ז'אנו) והפועל בני אשדוד של יעקב שטרית (נחשבת לקבוצה של אוהדי הפועל למרות שמזוהה בעיקר עם העסקן). היו 500-600 צופים עם עידו רק לעירוני, שניצחה 0:1 את בני אשדוד.

יובל 21 באוקטובר 2015

אדיר!
בחטיבה היה לי מנוי לשתי הקבוצות (הפועל ועירוני)
הימים במגרש הי״א היו מדהימים.

הארכיון 21 באוקטובר 2015

אחח. איזו חוויה.
אני רק מתפלל ששנה הבאה ,
בעלי האינטרסים והמורשעים בהרצת מניות, לא ישימו לנו רגליים והכל יירד לטמיון…

משה 21 באוקטובר 2015

שלחו לי תמונות מהמשחק וזה נראה מדהים, המגרש היה ברובו צבוע אדום, לא מפתיע בהתחשב שהפועל תמיד היתה הקבוצה האהודה בעיר.
וגם לגבי התוצאות, בדרך כלל הדרבים נגמרו לטובת הפועל, לעירוני היה מזל גדול וקוראים לו טרודלר.

צור שפי 21 באוקטובר 2015

בואו ניגמל קצת מהרומנטיקה. סביר מאוד להניח שעם ניהול נכון באשדוד יכולה להיות קבוצת ליגת על לא רק לגיטימית אלא גם חזקה, הרי יש לה עורף של אוהדים הרבה יותר משמעותי מקריית שמונה למשל. ועכשיו מה? פיזור משאבים סתם.

משה 21 באוקטובר 2015

אתה צודק אבל באשדוד, בדומה להפועל כדורסל, השתלט על הקבוצה אדם שמזדהה כאיש עסקים לגיטימי, תושבי ואוהדי הקבוצה יודעים שכוונותיו אינן טובות ועכשיו גם בית המשפט הגיע למסקנה כזו.
בסופו של דבר אני מאמין שהקבוצות האלה ידעכו כשיהיה קשה אבל בינתיים זה נחמד מאוד. השאלה היא האם מישהו ישכיל להרים את הקבוצה למקום טוב יותר.

צור שפי 21 באוקטובר 2015

למה אתה משווה להפועל כדורסל? התחושה שדווקא שם ההתנהלות סבירה אלא אם יש דברים שעוברים מתחת לרדאר.

משה 21 באוקטובר 2015

השוויתי להפועל כדורסל של אייזנברג שהובילה להקמת הפועל אוסישקין.

צור שפי 21 באוקטובר 2015

נרגעתי

יוחאי שטנצלר 22 באוקטובר 2015

אני לא חושב שהניהול היה כזה לא נכון, מדברים על ג'קי שדירדר ואינטרסים, אבל היו שנים שבהם מחירי הכרטיסים היו אפסיים, היו מארגנים הסעות למשחקי חוץ וכו', בנו אקדמיה, גידלו שחקני נוער, יכול להיות שבדרך כל מיני אנשים עשו קופה, אבל אני לא יודע למה לא התחברו. מצד שני, עובדה שהקטע של קבוצות אוהדים מופרדות עובד והקבוצה המאוחדת לא.

משה 22 באוקטובר 2015

אתה צודק, נעשו לא מעט ניסיונות יצירתיים להביא אוהדים כולל כניסה חינם. עם זאת, הקבוצה המאוחדת בת 15 שנים בערך, האנשים שאהדו את הפועל חיים על זכרונות בלבד, בסוף ימיה זו היתה קבוצה שהאוהדים נטשו בגלל ניהול כושל ונצלני ואלו של עירוני מתכחשים לזה שזו בעצם עירוני בתחפושת. אני חושב שהדבר המרכזי שג׳קי לא עשה ולא רצה לעשות זה עירוב משמעותי של האוהדים בניהול הקבוצה. בתחילת ימי הקבוצה המאוחדת היה קהל סביר בהחלט, עם השנים הוא אבד בגלל הניהול ואנשים חזרו לנוסטלגיה.
בנוגע לאקדמיה, אשדוד עדיין ברוכת כשרונות ולראייה שני השחקנים שיוצאים בציון סביר מקמפיין הנבחרת האחרון גדלו באשדוד.

גיא זהר 22 באוקטובר 2015

לחזק את מה שמשה אומר וקצת לתקן. בשנות השמונים היו הפועל ועירוני (שגם היא איחוד) שדשדשו בליגות הנמוכות ובניגוד לאגדות לא משכו אלפי צופים (בטח לא עירוני). עירוני הצליחה לעלות לליגה הראשונה והפועל המשיכה לדשדש ובתכלס מ.ס זו עירוני בתחפושת (+ רפי נידם). האיחוד לא הצליח למשוך קהל א. מזוהה עם עירוני, ב. מתקן גרוע, ג. השגיות בינונית. הכל טוב ויפה ונחמד ומעורר נוסטלגיה אבל בסיס קהל קבוע יתקיים רק עם הפועל תעלה לליגה הלאומית ומעלה וגם זה לא בטוח (ע"ע עקומת הקהל באשקלון לה יש לא פחות פונטציאל) שעולה ויורדת ביחס להייפ שיש מסביב לקבוצה.

משה 22 באוקטובר 2015

גיא,
נכון מאוד אבל תיקון קל לגבי נושא הקהל. היו עונות בסוף השמונים ותחילת התשעים שהפועל הצליחה למשוך באופן קבוע קהל של 1500-2000 צופים (הפועל הייתה הקבוצה היחידה בליגה שכשקבוצות שאירחו אותה פתחו קופות וגבו תשלום ), לעירוני מעולם לא היה קהל גדול. אחרי כשנתיים בליגה הארצית דאז גם אוהדי הפועל הבינו שזה לא הולך לשום מקום והפסיקו להגיע. במקביל עירוני עלתה לליגה הלאומית ומשכה קצת יותר אך עדיין לא מעבר לאלף פלוס. רוב האגדות מיוחסות לדרבי שבו המגרש היה לרוב מלא (5000 צופים בליגה א׳ לדוגמא ) והיתה אווירה חמה.

יוחאי שטנצלר 22 באוקטובר 2015

מה שבאמת נכון הוא שמ.ס. הייתה תמיד למעשה עירוני משודרגת ואוהדי הפועל שהם האוהדים היותר פנאטיים באמת לא התחברו. אבל המועדון באמת ניסה לעשות הכל – אפילו בעונת הכוכבים כשהגיע רביבו, אבוקסיס ועוד הקהל לא הגיע , ובסוף המועדון כמעט ירד ליגה. אז אני באמת לא יודע מה הם עוד יכלו לעשות.

גיא זהר 22 באוקטובר 2015

אנחנו באותו קו. שאף פעם חוץ מדרבים לא היו יותר מאלפיים. ואם נלך לפרויקטים אחרים גם יפו והפועל ירושלים לא היו קבוצות מושכות קהל. לפחות לגבי הפועל מסוף שנות ה70 ומעלה

הארכיון 22 באוקטובר 2015

מה העובדות משנות?

העובדות מראות שמאז האיחוד לא רק שאין 2000 אוהדים, בקושי מגיעים 200 צופים למשחק בליגת העל.
לא היתה שום סיבה לאיחוד למעט גחמה של ראש העיר להגביל את התקציב והרצון של ג'קי לעשות כתרות….

גיא זהר 22 באוקטובר 2015

מ.ס היא בתכלס עירוני. גם בימי עירוני היו מעט צופים. ככה גם בעיר החמישית בגודלה.

יוחאי שטנצלר 22 באוקטובר 2015

זאת לא רק בעיה של אשדוד, זאת בעיה גדולה במדינה שהיא די קטנה ורובה פריפרייה ומחוברת לגושים. מה עם מועדון כמו מכבי פ"ת? עירוני ראשון לציון? קל לראשלצי להתחבר יותר למכבי ת"א והפועל ת"א. גם הצלחה וכמה שנים טובות כמו של מכבי פ"ת או רעננה וכו' לא עוזרת. אין פה תרבות מספיק חזקה של אהדה מקומית. מחפשים את ההצלחות. אני תמיד בעד אשדוד, למרות שאני אוהד של מכבי חיפה. בימים שבהם התעניינתי בכדורגל אז לא היה ניגוד עניינים כי עירוני באמת הייתה בלאומית, אבל תמיד כשהן נפגשות העדפתי את אשדוד (למעט במשחק ההוא של חיפה במחזור האחרון ב-2003 כשהיא ניצחה 1-5 והפסידה אליפות למכבי)

גיא זהר 22 באוקטובר 2015

הקבוצה החדשה היחידה שהרחיבה את מעגל האוהדים שלה לכלל ארצי היא מכבי חיפה
למה שמישהו יהפוך לאוהד מכבי פת? קבוצה לא יותר מנחמדה בימים הטובים עם החיסונים שלא מוסיפים. וראשון בכלל. מעולם לא היו להם אוהדים. נתניה היא מבחינתי אכזבה גדולה.

משה 22 באוקטובר 2015

הטענה של יוחאי הייתה שחלק מהאשדודים יעדיפו לאהוד את מכבי ת"א כמו גם חלק מאנשי פ"ת. אשדוד ובאר שבע הן ערים באותו גודל פחות או יותר, ב"ש הצליחה לייצר בסיס אוהדים איתן ואשדוד לא.

גיא זהר 22 באוקטובר 2015

כי לבאר שבע היתה השגיות שיצרה לה בסיס גדול. וגם כי אשדוד עיר עם הרבה יותר מהגרים חדשים.

משה 22 באוקטובר 2015

אתה צודק, כנראה שהאליפויות בשנות ה 70 הרימו את באר שבע למקום אחר.
באשדוד יש אוכלוסיה חרדית גדולה אבל אני לא מבין למה לא מצליחים לחבר עולים שהגיעו לפני 20 שנה.

גיא זהר 23 באוקטובר 2015

מה שציינתי למעלה: א. מתקן (תראה איך כמות המינויים של חיפה וב"ש קפצה. כאן האכזבה הענקית מנתניה). ב. השגיות. ג. מסורת
לטעמי שניים משלושת התנאים הללו צריך להתקיים. זה תהליך לא קצר

S&M 31 באוקטובר 2015

אין הצדקה כלכלית לקבוצה אחת באשדוד, אז עכשיו יש שלוש קבוצות.
לומר שזו עיר של 200,000 תושבים זה מטעה. זו עיר של 70,000 תושבים, שנופחה ע"י חרדים + עולים חדשים + דתיים שהגיעו אליה בגלל בנייה זולה יחסית. ואלה לא מתעניינים בכדורגל.

Comments closed