הרבה יותר מכדורגל – אופיר וויספלד

מותר ואף רצוי להתווכח בסוגיה השרויה במחלוקת של הגדלת מספר המשתתפות ביורו הקרוב מ-16 ל-24 נבחרות. הסקפטיים שבינינו לבטח יטענו כי האיכות והרמה ייפגעו, הטורניר יתארך ויכול לגרום לפציעות של הכוכבים הגדולים שבין כה וכה עברו עונה ארוכה ומתישה ויוקרת הטורניר עלולה להיפגם עם משחקים של נבחרות שאינן אטרקטיביות ולא מושכות הרבה קהל כמו איסלנד-הונגריה ואלבניה-רומניה. ובכלל, על השיטה הלא סימפטית של העולות לשמינית הגמר והפגיעה בטורניר המוקדמות אני אפילו לא מדבר. אבל בכל זאת, היורו הנוכחי מבטיח לנו כמה מפגשים מסקרנים של נבחרות עם עבר גיאו-פוליטי מרתק ביניהן, שספק אם היו מתרחשים לולא הגדלת מספר הנבחרות.

אלבניה – שוויץ (11/06/16 16:00, לאנס)    

רבות דובר על משבר הפליטים הנוכחי שמציף את יבשת אירופה בפליטים הנסים על נפשם מהמלחמות העקובות מדם במזרח התיכון, מה שפחות זכור הוא העובדה שמשבר הפליטים הקודם שפקד בעיקר את מערב היבשת התרחש רק לפני כשני עשורים כאשר מדינות יוגוסלביה לשעבר בערו. פליטים מכל רחבי הבלקן הציפו את מערב היבשת כאשר רק לשוויץ עצמה היגרו לא פחות מחצי מיליון בני אדם ממדינות הבלקן, מתוכם 300,000 אלבנים מקוסובו.

קוסובו הוא חבל ארץ בדרום הבלקן, בין סרביה לאלבניה, עם רוב אלבני-מוסלמי שהיה שייך בעברו לסרביה ונותק ממנה לאחר הפצצות נאט"ו, דבר שהביא לכניעת הסרבים ולסיום המלחמה. האזור נותר בשליטה אלבנית וכיום קוסובו מוכרת כמדינה רשמית באו"ם ולאחרונה אף הוכרה כחברה מלאה בפיפ"א ותשתתף לראשונה במוקדמות מונדיאל 2018. רבים מאותם ילדים, שנסו על נפשם במלחמה ההיא ומצאו מקלט בשוויץ, התפתחו להיות מהשחקנים המובילים ביבשת שהמפורסם שביניהם הוא כמובן שרדאן שאקירי מסטוק סיטי, שאף זכה עם באיירן מינכן בליגת האלופות ב-2013. שאקירי, כמו רבים מחבריו לנבחרת השוויצרית נולד בקוסובו והיגר עם משפחתו לשוויץ בגיל שנה.

יחד עם שאקירי, בסגל השוויצרי ישנם לא פחות משישה שחקנים ממוצא אלבני. כולם שחקנים בעלי אוריינטציה התקפית מובהקת. בכלל, בכל הנבחרות הצעירות של שוויץ משחקים לא פחות מארבעים שחקנים שבעתיד הלא רחוק יוכלו לייצג את אחת משלושת הנבחרות הבאות: שוויץ, קוסובו או אלבניה. עם זאת, הפרט הפיקנטי ביותר במפגש בין שוויץ ואלבניה על הדשא יהיה המפגש בין האחים שאקה. לראשונה במשחקי אליפות אירופה, שתי אחים ישחקו אחד נגד השני בשתי נבחרות שונות. גרניט, האח הצעיר, נולד בשוויץ למהגרים אלבנים מקוסובו. הכישרון הצעיר והמבטיח של בורוסיה מישנגלאדבך שנרכש הקיץ ע"י ארסנל האנגלית סומן כבר בהיותו ילד ככישרון העולה בכדורגל השוויצרי. הוא עבר בכל הנבחרות הצעירות של שוויץ ובגיל 19 בלבד קיבל מאוטמר היצפלד את הזימון לנבחרת השוויצרית הבוגרת. גם אחיו המבוגר ממנו בשנה, טאולנט עשה דרך דומה בכל הנבחרות הצעירות של שוויץ. עם זאת, טאולנט, שעם השנים הפך לברומטר של פ.צ. באזל, הקבוצה המובילה בשנים האחרונות בכדורגל השוויצרי, לא קיבל מהיצפלד את הזימון המיוחל וכשנמאס לו לחכות נענה להזמנת ההתאחדות האלבנית והפך שחקן רשמי בסגל של אלבניה במוקדמות היורו האחרון. בראיון שהעניק באוקטובר 2013, נשאל מדוע לא המתין לקבלת זימון לסגל השוויצרי? ותשובתו הצליחה להכעיס לא מעט אנשים בשוויץ כשאמר שהוא לא רצה לחזור על הטעות שאחיו הצעיר עשה.

טאולנט שאקה אינו היחיד. מתוך 24 שחקנים בסגל האלבני לטורניר ישנם לא פחות מתשעה שחקנים גדלו במחלקות נוער השונות בשוויץ, כולל בנבחרות הצעירות ורובם יכלו לייצג אף את הנבחרת השוויצרית. המשחק, שאולי נראה זניח בחשיבותו לאוהד הנייטרלי זכה כבר לכינוי "הדרבי של קוסובו" וצפוי לרתק למסך נוסף על האוהדים האלבנים והשוויצרים גם שתי מיליון וחצי אוהדים נלהבים בקוסובו.

אחים

 האחים שאקה. לראשונה בתולדות היורו אחים ישחרו אחד נגד רעהו.

אוסטריה – הונגריה (14/06/16 19:00, בורדו)   

קשה להאמין אך עד לפני כמאה שנים שתי המדינות הללו היו כאחת והיוו את אחת האימפריות החזקות ביותר בעולם דאז. למעשה בין השנים 1867 ל-1918 היוותה האימפריה האוסטרו-הונגרית את האימפריה השנייה בגודלה ביבשת אירופה אחרי האימפריה הרוסית. אך לא כולם באימפריה התלהבו מהרעיון של שתי המדינות המאוחדות. רבים מאזרחי הונגריה, שבמשך 300 שנה סבלו מכיבוש עות'מאני ואוסטרי, מאסו בשלבים מסוימים באימפריה החדשה שנוצרה ושאפו להקים מדינה הונגרית עצמאית. דבר שכמובן לא מצא חן בעיניי האוסטרים, שכן עד להקמת האימפריה האוסטרו-הונגרית ונתינת אוטונומיה להונגרים, הונגריה הייתה למעשה מדינת חסות אוסטרית.

ב-1914 היוותה האימפריה את הטריגר לפרוץ מלחמת העולם הראשונה עם ההתנקשות ביורש העצר של האימפריה פרנץ פרדיננד ע"י מתנקשים סרבים בסרייבו. בסיום המלחמה, הובסה האימפריה האוסטרו-הונגריה ואוסטריה והונגריה התפצלו לשתי מדינות עצמאיות עם שטח טריטוריאלי קטן בהרבה משטח האימפריה האוסטרו-הונגרית. עם זאת, גם לאחר החתימות על חוזי ורסאי וטריאנון נותרה עוד סוגיה אחת לפתור בין המדינות והיא בורגנלנד. בורגלנד היה חבל ארץ שהיה שייך בעברו להונגריה, עוד מתקופת השלטון העות'מאני אף על פי שרוב תושבי המקום דיברו גרמנית וראו בעצמם אזרחים אוסטרים. המעצמות החליטו לקיים משאל עם בו זכתה לבסוף הונגריה למורת רוחם של התושבים האוסטרים שטענו לזיופים בהצבעה. אך היריבות בין שני המדינות לא באה לידי ביטוי רק במישור המדיני והמיליטנטי. גם על הדשא הירוק שכולנו מכירים, אוסטריה והונגריה הן יריבות ספורטיביות ותיקות ששיחקו ביניהן את המספר הרב ביותר של משחקים בין שני נבחרות בין לאומיות (136) אחרי המפגש בין ארגנטינה לאורוגוואי. המשחק הראשון בין השניים, התרחש לפני 114 שנה, באוקטובר 1902 כאשר אוסטריה הביסה את ההונגרים בהופעת הבכורה של השכנה ממזרח אי פעם. עם זאת, המפגש ביניהם בבורדו יהיה הראשון בטורניר גדול מאז מונדיאל 1934, שם ניצחו האוסטרים 2-1 בחצי הגמר. ההתרגשות בקרב האוהדים לקראת המפגש ניכרת היטב.

זה הטורניר הראשון של ההונגרים מאז מכסיקו 86' והאולטראס ההונגרי שהרוויח את שמו המאיים ברחבי היבשת בטירוף. כשהם מצוידים בחולצות של "FUCK ISIS" הצטלמו האוהדים ההונגרים עם דגל אוסטריה כאשר במרכז הדגל מודבק התמונה של קונצ'יטה וורסט, הלא היה הזוכה הגדולה של אירוויזיון 2014. וורסט היא דראג קווין אוסטרית, שידועה בעיקר בשל זקן העבות המעטר את פניה. שתי המדינות, ידועות כמדינות בעלות אוכלוסיות מאוד לאומניות ושמרניות ולא בטוח שהאוהדים האוסטרים, שעברו שנת תהפוכות מבחינה פוליטית, בהכרח הגיבו בחיוך למחווה ההונגרית.

חוליגנים

האולטראס ההונגרי מחכה לאוסטרים.

אנגליה – ויילס (16/06/16 16:00, לאנס)   

למען האמת, אין הרבה מדינות שכנות באירופה שמציגות שכנות ארוכת שנים שקטה כל כך. באי הבריטי, כמעט לכל אורך ההיסטוריה האנגלים היו בסכסוכים קשים עם השכנות מסקוטלנד ואירלנד אך דווקא עם הוולשים היחסים מאז ומעולם לבלבו כאשר אפילו חלק מקבוצות הכדורגל הוולשיות משחקות כיום בליגות השונות באנגליה. לכן, אולי קשה לנו לזכור יותר מדי מפגשים גדולים בין שני הנבחרות. וגם בעיקר בגלל שאם הם כבר מתרחשים אז זה בדרך כלל בענפים שלנו נראים שוליים כמו קריקט וראגבי. אבל כשאנגליה וויילס נפגשות על כר הדשא זו חגיגה גדולה גם לחוליגנים של שתי המדינות.

35,000 המושבים בלאנס צפויים להיות מלאים וכרטיסים למשחק נמכרים במחיר הגבוה ביותר מכל משחקי שלב הבתים. במשטרת צרפת לא לוקחים סיכונים מיותרים ולפי הדיווחים כ-1,800 שוטרים יפקחו על הסדר בפנים ומחוץ לאצטדיון. בעיה קשה בה נתקלת המשטרה הצרפתית, נוסף לאיומי הטרור, היא העובדה שאין יציעים מסוימים לנבחרות מסוימות וחוליגנים אנגלים עלולים לשבת בסמיכות לחוליגנים וולשים. בכל מקרה, המשטרה המקומית כבר אסרה על מכירת ושתיית אלכוהול ב-24 שעות של לפני ואחרי המשחק כדי למנוע היתקלויות אלימות בין מחנות האוהדים כפי שכבר קרה בעבר. המקרה הזכור ביותר קרה במוקדמות מונדיאל 2006, כאשר חוליגנים אנגלים החלו להתפרע ברחובות קארדיף. מראות דומים נראו בבירה הוולשית גם במוקדמות היורו הקודם, רק שהפעם החוליגנים הוולשים לא נותרו חייבים והחזירו בהתפרעויות משלהם לפני המשחק בין השניים בוומבלי.

למשטרת לאנס, יש עדיין זיכרונות איומים מהפעם האחרונה בה צרפת אירחה טורניר גדול והחוליגנים הגיעו לעירם. במונדיאל 98', מיד אחרי ה2-2 בין גרמניה ויוגוסלביה החלו התפרעויות המוניות מתוכננות של חוליגנים גרמנים בעיר, כאשר אחד השוטרים הצרפתיים, דניאל ניבל נפצע ונותר צמח עד עצם היום הזה. יומיים לאחר מכן החוליגנים האנגלים הגיעו לעיר, למשחק מול קולומביה וגם אז כמו היום, המשטרה המקומית הוציאה הנחייה גורפת על איסור שתייה ומכירה של אלכוהול.

חוליגנים אנגלים בפעולה

חוליגנים אנגלים בפעולה

אוקראינה – פולין (21/06/16 19:00, מארסיי)   

שתי המארחות של היורו האחרון מציגות יציבות אזורית מרשימה מאז הקמתה של אוקראינה בראשית שנות ה-90' עם פירוק ברית המועצות. ברוסיה השכנה המאיימת אפילו הולכות וגוברות הטענות שהפולנים תומכים לא רק כלכלית אלא גם צבאית בשכנה ממזרח במלחמה העקובה מדם שמתחוללת בימים אלו בדונבאס בגבול רוסיה-אוקראינה. אך לא תמיד האהבה פרחה בין שתי העמים. ההיסטוריה הפולנית – אוקראינית ידעה שנים מרירות בהרבה שכללו פלישות ופוגרומים הדדיים שהגיעו לשיאן במלחמת אוקראינה-פולין עם סיום מלחמת העולם הראשונה ובפרעות המוניות במיעוטים פולנים בשטחים אוקראינים במלחמת העולם השנייה.

התפרקות האימפריה האוסטרו-הונגרית, שחלשה על שטחים נרחבים בפולין של ימינו אנו בשלהי מלחמת העולם הראשונה, יחד עם התעוררות התנועות הלאומיות במזרח אירופה היוותה קרקע פורייה להקמתה מחדש של פולין הנוכחית. ריבונות פולנית בערים מזרחיות כמו לבוב, שם היה רוב אוקראיני לא מצא חן בעיניי בדלנים אוקראינים רבים שדרשו להקים שם את הרפובליקה המערב אוקראינית. עקב כך פרצה מלחמה בין מדינת פולין הצעירה לבדלנים שניסו להקים את הרפובליקה המערב אוקראינית. המלחמה שגבתה כ25 אלף קורבנות משני הצדדים, נמשכה כשמונה וחצי חודשים והסתיימה לבסוף בניצחון פולני. אך פולין המתחדשת קיבלה בירושה לא מעט תושבים אוקראינים מתוסכלים, לאחר שהאוקראינים לא זכו למדינה משלהם בסיום המלחמה ואזרחיה חולקו בין שטחי פולין והאיחוד הסובייטי.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה וכיבוש פולין ע"י גרמניה הנאצית, החלו הבדלנים האוקראינים, בעידוד הגרמנים, בפרעות כלפי תושבי הכפרים הפולנים. פרעות אלו הגיעו לשיאן בקיץ של 1943, כאשר למעלה מ50,000 נשים וילדים פולנים נרצחו בשיטתיות ע"י מיליציות אוקראיניות במזרח גליציה. בסך הכל נרצחו למעלה מ100,000 פולנים במהלך הפוגרומים האוקראינים. אמנם היחסים בין המדינות הלך והשתפר בהדרגה אך כשזה נוגע לכדורגל החוליגנים המזרח אירופאים תמיד מוצאים סיבה למסיבה. באוגוסט האחרון, הותקפו בברוטליות אוהדי לגיה ורשה הפולנית במשך מספר שעות ע"י חוליגנים אוקראינים לפני משחק קבוצתם מול זאריה לוגנסק בקייב. ואם כל זה לא מספיק, המשחק בין היריבות המזרח אירופאיות יהיה האחרון בבית המוקדם, מה שיכול להשפיע ישירות על זהות העולה לשלב הבא.

אליפות אירופה לאומות
ואולי אופ"א עשו לנו טובה?

21 Comments

אורן השני 10 ביוני 2016

מרתק!

Oded 11 ביוני 2016

מעניין מאד
יש סיבה מיוחדת לעיוותי הזכר/נקבה?

ColoColo 11 ביוני 2016

בגלל פוסטים כאלו אני מת על דה באזר!

אריק 11 ביוני 2016

קראת לרוגבי וקריקט זניחים! באתר של דורפן!
אחלא פוסט.

אופיר 11 ביוני 2016

יופי של סקירה, תודה רבה על ההשקעה.

מאנו 11 ביוני 2016

מצויין. אגב, דניאל ניבל היה צמח במשך 6 שבועות, וכיום יש לו מוגבלויות שונות, אך הוא איננו צמח, ואף מוזמן למשחקים שונים כאורח כבוד, בעיקר בגרמניה.
https://en.wikipedia.org/wiki/Assault_of_Daniel_Nivel

ואגב, האנגלים הספיקו כבר שלשום ואתמול להשתולל, כהרגלם, ברחובות מארסיי. חסרי תרבות.

יוסי מהאבטיחים 11 ביוני 2016

זו התועלת היחידה מהרחבת היורו. עוד סכסוכים היסטוריים שיצדיקו פוסטים כאלו.
תודה!

יאיר אלון 11 ביוני 2016

מרתק

אסף 11 ביוני 2016

באמת מעניין מאוד. תודה.

סימנטוב 11 ביוני 2016

מרתק, תודה!

Zak 11 ביוני 2016

מרתק! תודה

עודד 11 ביוני 2016

מעניין מאד, אלא שהיסטוריה גיאו-פוליטית לא ממש משפיעה על הרמה של הטורניר, שבהחלט ירד ברמתו.

עודד 11 ביוני 2016

רוצה לומר- העובדה שיש עבר מעניין בין המדינות המשחקות לא ישנה את הרמה הנמוכה שהן יציגו על המגרש.

עידו 11 ביוני 2016

מצויין! נהניתי מאוד.

אריאל גרייזס 11 ביוני 2016

מעולה

פאקו 11 ביוני 2016

מצויין. Keep’em coming.

עדי אבני 11 ביוני 2016

תודה אופיר על טור מאיר עיניים

wazza 11 ביוני 2016

לא נגעת בנקודה רלוונטית לטעמי שיש נבחרות שלא משובצות באותו בית בגלל ההיסטוריה בינהן למשל ארמניה ואזרבייג'אן וגם ספרד וגיברלטר מן הסתם רלוונטי לבתים המוקדמים

אלכס דוקורסקי 11 ביוני 2016

אינני בטוח שזה נכון. ראשית, היחסים בין ספרד לגיברלטר אינם דומים לאלה בין אזרבייגאן לארמניה.
מעבר לזה, הסרבים למשל שיחקו כבר במוקדמות השונים יחד עם קרואטיה ובוסניה (אם אינני טועה). הם גם חלקו בית עם סלובניה ביורו 2000 (עוד כשסרביה נקראה יוגוסלביה), אם כי היחסים בין השתיים לא היו כה מתוחים כמו בין הסרבים לקרואטים או הבוסנים, למשל.

Wazza 12 ביוני 2016

כוונתי היתה ששני צמדי הנבחרות לא מוגרלים ביחד לאותו בית

אלכס דוקורסקי 11 ביוני 2016

מעניין מאוד!

Comments closed